NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. e IJzeren Zeeroover. 13e Jaargang Donderdag 27 Februari 1886 No. 3882 HAARLEMS DAGBLAD .AJBOlTiTTïrMIEllSrTSrEzIJ-S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37!/2 Van 1 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de TolHaarlemmer meer, }C. DOEKES; <paarndam,C. UaRTENDORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuidenJ. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE;, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertenlën aan. fwetde Editie. Politiek Overzicht. lgens de te Brussel verschijnende Soir is de gezondheidstoestand van belgiechen premier de Burlet zoo» Dig, dat hij op aandringen zijner rwanten ontslag heeft genomen als old van het Kabinet en minister bnitenlaodsche zaken. Waarschijnlijk zal dit feit eene go eie verwisseling van portefeuilles ten 'olge hebben. Als opvolger van de riet wordt reeds genoemd de Lants- tre. )e iransche regeering heeft Dinsdag indirect maar toch ernstig échec eden. De Kamer heeft namelijk ie bei roof ingecor missie benoemd deze, bestaande uit 33 leden, onder slechts 5 radicalen, isvoorverre- l het grootste gedeelte tegen de astirg op het inkomen, door mi- ter Doutner ingediend. 'oret Ferdinand van Bulgarije zal een veertien dagen een bezoek ingen aan de vorsten der verschil de mogendheden, die het Berlijn- le tractaat hebben onderteekend. Iet gerucht houdt aan, dat gene- Luigi Pelloux het opperbevel de Italiaansche troepen in Eri- zal overnemenover de twee isiën waarin de strijdmacht ge- t wordt, zullen de generaals achini en Heusc'a bevel voeren, leneraal Bara.ieri seint dat de yniërB zich vereenigd hebben den omtrek van Adoear en zich verder van de Italiaansche etel- ;en verwijderden. Menelik heeft ter de bergpassen door sterke eelicgen doen bezetten. Agame landschap in den rug van de iaansche pusities) wordt tendeele >r den afvalligen Ras Sebat, ten sle door diens vijanden, beheerscht. )e woelige geest, die de republieken Centraal- en Zuid-Amerika ken- rken, h^eft in Nicaragua weer eens hg gevonden in een opstand. In noordwestelijk district is deze [ebroken. President Zelage heeft tot dictator doen uitroepen, a een telegram uit Managua heeft Amerikaansche gezant aldaar ver- ht om een oorlogsschip af te zenden Corinto, ter bescherming van eigendom van de Amerikanen, gswetten zijn afgekondigd. De oerlingen hebben hun houfdkwar- in Leon. )e vijand:ge stemming der oom- sie moet mede toegeschreven wor- aan den indruk van de rede ring van Mesurenr Zondag te lions. Naar het gerucht wil, zou I commissie dadelijk in haar eerstel gadering het ontwerp Doumer uit, oegrootirg voor '97 afscheiden, let getal afgevaardigden die deelj ben genomen aan de stemming! de begruotingscommissie, wordt &at op 450 tot 500. De meerder- j die zich zoodoende tegen de isting op het inkomen verklaarde, boeg 20 stemmen, !e engelsche minister Chamberlain It van president Kruger een ant woord ontvangen op het telegram van deelneming van de Koningin, naar aanleiding van de ontploffing te Johannesburg. Kruger is de Ko ningin zeer dankbaar voor haar deel neming, en zegt dat uitingen als deze zullen strekken om leed en ver driet te lenigen. De Globe zegt uit ^eer goede bron vernomen te hebben, dat de Trans- vaalsche regeering bezig is met bui tengewone militaire voorzorgsmaat regelen te nemen. Buiten de groote menigte krijgsvoorraad, die in de laatste zes maanden van Hamburg uit met Duitscbe stoomschepen verzonden is, zijn nu in Antwer pen twee a drie millioen patronen en 46 tonnen met ammunitie voor de veldartillerie geladen, en zullen spoe dig nog 25 tonnen met patronen naar Transvaal gezonden worden. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem26 Februari. De Bndcourant voor het Staalbad Haarlem zal dit jaar door ons uitge geven en ter onzer Stoomdrukke: ij gedrukt worden. Ü8 zoon van den heer Larive op den Kinderhoissingel alhier heeft Dinsdagmiddag twee jongens,die bij de brug aldaar op het ijs gegaan en te water geraakt waren, er uit. gered. Dit is nn al de tweede maal, dat dit jongmensch (een leerling der Hoogere Burgerschool) iemand nit het water haalt. Ook de eer6te maal betrof het, als we ons niet vergissen, een jongen, die door 'tijs gezakt was, naar men weet een moeilijke redding, die een woord van lof voor de courage vau dsn jeugdigen Larive billijkt. Tot voorzitter van do sooieteit ,4e Kroon" is gekozen de heer T. A. Donnée, alhier. Zondag had alhier een jaarvergade ring plaats van het Nationaal Arbei derssecretariaat. Uit het verslag bleek dat daarbij aangesloten zijn 31 bonden ea vereenigingen met 18,000 leden. BINNENLAND, Parlementaire praatjes. Daar zaten we zoowaar weer midden in het Personeel en vonden de Tweede Kamer tot de haardsteden terugge keerd, nl. tot die artikelen (14, 15 en 16) die over den grondslag „haard steden" handelen. Men kwam overeen die artikelen gelijktijdig in één algemeen debat te bespre&en, om het daarin bestaand verband en met het oog ook op de amendementen. Het „algemeen" debat bepaalde zich tot een enkelvoudige redevoering van den beer Kolkman die, in afwij king van het oordeel der commissie van rapporteurs, de aangebrachte ver anderingen geen verbeteringen vond. Dat de Min. om den meerderen op brengst der invoerrechten nu den middenstand nog meer wilde onthef fen, beviel hem niet. Hij wilde wel ontheffing voor dien stand,maar geen noodelooze vermeerdering van de las ten voor de meergegoeden. Men kwam nu tot art. 14,luidende: „De belasting wordt berekend naar het getal haardsteden van ieder per ceel met meer dan éene haardstede. „Voor elk vertrek, dat in het te- lastirgjaar op één of meer dagen vóór 1 April of na 31 October wordt verwarmd, wordt ééne haardstede gerekend. „De gangen, portalen en trappen van een perceel worden te zamen voor een vertrek gerekend. „Als verwarmd wordt beschouwd het vertrek, waar zich een haard of andere vaste stookplaats, een kachel of ander etooktoestel of een warmte geleider bevindt, wanneer een en ander kan worden in gebruik genomen zonder dat eenig metsel- of pleister werk geheel of gedeeltelijk wordt verwijderd of beschadigd. „Indien een etooktoestel is geplaatst in de afscheiding tussc'hen verschil lende vertrekken, wordt elk dier ver trekken als verwarmd bepchouwd. „Toestellen, die gebruikt worden zonder aivoer in een schoorsteen ot in de open luoht, blijven buiten aan merking." Een amendement om deze laatste zinsnede te doen vervallen was voor gesteld door de heeren Pynappel en Rink en werd door den eeroten verde digd op gro-id, dat de bepaling der wet aanleiding zou geven tot toepas sing van anti-bygiënieche middelen van verwarming, teneinde geen belas ting te behoeven te betalen. Dit amend, ondervond nogal bestrij ding van de heeren Van Gennep en Lobman, die beiden meenden, dat het beginsel der wet, het belasten van haardsteden, vaste stookplaatsen en dan alleen als er i ebruik van wordt gemaakt zeer juist was. Ook de heer Veegens was er tegen, omdat z. i. in het stelsel van het amend, ook een verlichtipgstoestel kon worden bela3t.Maar bij achtte het amend, eigen lijk rationeel in het verkeerde systeem van het artikel, waarvan hij vele frau des het mogelijk gevolg achtte, vooral .n verband met den termijn waarin het getal in gebruik zijnde haardste den zal worden geconstateerd. Maar de Minister van Financiën duchtte die fraudes niet. Joist het tegenwoordige stelsel wa-i vicieus, om dat men door allerlei middeltjes een haardstede zocht te verbergen. Bij de nieuwe wet behoeft men niet tefrau- deeren, omdat alleen betaald wordt voor üe gebruikte haardsteden. Wat het amend, betrof de anti-hygiëni sche toestellen (petroleum- en gas kachels) werden ook nu gebruikt, zijn ook nu onbelast, wanneer de verbran dingsproducten niet naar buiten wor den afgevoerd. Niemand zal zijn huis of woonvertrek „verpesten" om een paar gulden belasting uittespaien. De minister verklaarde nog, dat alle toe stellen (ook badkachels) zullen belast zijn, mits er afvoer zij naar buiten. Nu kwam de heer Drucker voor den dag met een amend, om alleen vrij te stellen die gas- of petroleum kachels die dienen tot verlichting of tot bereiding van spijzen een amend, dat door de meerderheid der C. v R. werd ontraden, evenals het andere, om de administratieve moeilijkheden. De heer Farncombe Sanders kwam verzekeren, dat petroleumkachels uit een hygiënisch oogpunt volstrekt Diet schadelijk waren Hij achtte bc-ide amendementen niet noodzakelijk, om dat ze onnoodig moeilijkheden opleve ren zouden. De heer Pijnappel trok zijn amende ment in. Dat van den heer Drucker werd verworpen met 69 tegen 16 stemmen. Art. 14 werd aangenomen met 54 tegen 31 stemmen. Tegen stemden de heerenBahl- mann, Travaglino, Tak, Lely, Pijn- acker Hordijk, Tnooft, Kerdijk, Schepel, Smitz v. Oyen, Michiels, Vlijmen, Boorman, Gerritsen, Kuijper, A. Smit, Willinse, v. d. Kun, Seret, E. Smidf, Rink, Knijff, Heldt, Veegens, Drucker, Hartogh, Donner, v. Alphen, d'Ansembourg, Borgesius, Cremer ea v. d. Berch. Nu kwam men tot art. 15 luidende Art. 15„De belasting naar -den tweeden grondslag wordt niet gene ven,wanneer de belastbare huurwaarde van het perceel in de gemeenten of gedeelten van gemeenten, behoorende tot dele kl., niet meer bedraagt dan f200, in de 2e kl., idem f180, in de 3e kl., idem f160, in de 4e kl., idem f 140, in de 5e kl., idem f120, in de 6e kl., idem f 100, in de7ekl, idem f80, in de 8e kl.. idem 160, in de 9e kl., idem 140. Dat artikel lokte slechts een be trekkelijk korte geda«htenwisee:ing uit. Een amend, van den heer Kolkman om geen belasting van haardsteden te heffen als er (volgens ar'. 12) geen belasting naar de huurwaarde werd geheven, werd verworpen met 66 tegen 18 stemmen. Het eerste lid van art. 16 (nadat art. 15 was goedgekeurd, aan de orde) bepaalt wat er van de haardsteden betaald moet worden. Hierop was een amend, voorgesteld door de heeren Borgesius en Drucker, strekkende uom 1 te duen luiden De belasting bedraagt jaarlijks voor twee haardstelen f 1; voor drie haard steden f 3, voor vier f 6, voor vijf f 10, voor zes f 15, voor zeven f22, voor acht f30, voor negen f39, voor tien f49, benevens flO, voor iedere haard stede boven tien, een en ander met dien verstande, dat van belasting naar den grondslig „haardsteden" ten hoogste wordt geheven 1*4 pCt. van de belastbare huurwaarde. Blijkens de toelichting van den heer Drucker bedoelde dit amend, de progressie vooritmeergegoeden iets te versterken (boven de zes haardsteden) en den middenstand te ontheffen. De heer T. Mackay stelt de volgende schaal van belasting voor voor twee haardsteden f 1. vnnr drie f2, voor vier f3, voor vijf f4, voor! zes f6, voor zeven f9, voor acht f 13, voor negen f 18, voor tien f 24, bene- j vens f 8 voor iedere haardstede boven tien. De bedoeling washoe goed-1 kcoper belasting, hoe minder kans j van fraude. Maar dit laatste amend, zou, meende de Minister, te duur worden voor de schatkist. En ook het eerste ont-| raadde hij, als niet passend in het stelsel der wet. Beide voorstellen trof geen gunstig lot. Het amend. Mackay werd verworpen met 50 tegen 36 stemmen. Vóór stemden de heeren: Houwing, Kerdijk, Schepel, Smitz v. Oyen, Mi chiels, v. Vlijmen, Gerritsen, Lucassen, Kuijper, Lumbrecht?, A. Smit, Wil- linge, v. d. Kur, Seret, T. Mackay, E. Smidt, Rink, Knijff, v. Bylandt (Apeldoorn), Beelaerts, Veegens, Har togh, Donner, Schimmelpenninck, v. Alphen, d'Ansembourg, Borgesius, Cremer, v. d. Berch, Bahlmann, Kolk man, Travaglino, Tak, Lely, en Pijn- acker Hordijk. Het le amend, (tabel) van de hee ren Borgesius en Drucker werd ver worpen met 59 tegen 27 stemmen. Vóór stemden de heerenStaalman, Kuyper, De Boer, Meesters, Willinge, Seret, E. Smidt, Rink, Knijff, Heldt. Veegens, Pijnappel, Drucker,Hartogh, Roessingh, Donner, v. Alphen, Bor gesius, Heiselink, L9ly Pijnacker, Houwing, Kerdijk, Lieftinck, Bonman, Gerritsen en Lucaesen. Het 2e amend, werd mede verwor pen met 60 tegen 25 stemmen en art. 16 goedgekeurd. G. Jr. H. M. de Koningin-Regentes heeft een telegram van deelneming toege zonden aan den staatspresi ii-nt Kruger en tevens doen overmaken een bedrag van 100 pond sterling namens Hare Majesteiten voor de slachtoffers van de ramp te Johannesburg. Een eigenaardig advies Door een grondeigenaar en oud wethouder van een landelijke gemeente in een onzer provinciën naam en woonp'aats doen niets ter zake werd dezer dagen tot de leden der Staten-Generaal eene circulaire ge richt van den volgenden hoogst merkwaardiger: inhoud Mijne Heeren Naar aanleiding van de algemeene beschouwingen ovr de hegrooting van 1896 in de Errste Kamer der Staten-Generaa), wat betreft de toe passing van het tegenwoordige bel is- tingstelsel en met het oog op de le wachten behandeling van de nieuwe Wet op de Personeele en Vermogens - belasting,vermeent de ondergeteekende, dat het van het hoogste belang voor u kan zijn, om te weten welke fouten ons tegenwoordig belastingstelsel aan kleven en op welke wijze in(volgt de naam der provincie), enkele in- spectehrs der registratie en rijksbe lastingen optreden, alsmede welke groote bezwaren er aan verbonden zijn, tegenover den fiscus zijn goed recht te handhaven. Een en ander heeft mij er toe geleid om, zoo U zulks belang inboezemt, mij voor U beschikbaar te stellen, ten einde hieromtrent mededeelingen te doen. De Paardenbelasting eveneens de Vermogensbelasting tot het hoogste beroep bij Hare Majesteit de Konin gin-Regentes, stel it mij voor aan Uur oordeel te onderwerpen en bescheiden Uwe medewerking in te roepen tot het wegnemen van verkeerde opvat tingen. Te dien einde stelt ondergeteekende zich desverkiezend beschikbaar in het Hotelte 's Hage, Dinsdag en Woensdag e. k. Hoogachtend Uw Dxc. Dienaar (Volgt onderteekening.) Het is bepaald ons voornemen, schrijft de Res. Bode naar aanleiding hiervan, morgen en overmorgen op post te zijn ter plaatse waar het aan gegeven hotel gelegen is, om het défilé gade te slaan der Kamerleden voor welken onze Grondeigenaar en oud wethouder zich beschikbaar stelt, om hun gratis van advies te dienen aan gaande „de nieuwe Wet op de Per- soneele- en Vermngensbe'asting."' Heu?ch jammer, dat wij ook geen uitnoodi'ing gekregen hebben. Niet slechts om hare samenstelling, maar ook om den gedaebtenganp, die haar in de pen gaf, achten wij deze circulaire een merkwaardig ver- schijn6el. Zij is voor ons een teeken des tijde Koning-Kiezer stijgt ten Troon De gemeenteraad van Enkhuizen heeft het dagelijksch bestuur mach tiging verleend, in onderhandeling te treden met de Ned. Bell Telephoon- maatschappij tot hetves'igen vaneen Centraal-bureau voor telephoo-naan- eluitingen te Enkhuizen. Dr. Doedes Breuning, geneesheer directeur van het rijks-kr inkzinnigen- geeticht te Modem blik, heeft in het park van dat gesticht bron gas gevon den en dit tot verlichting van de oprijlaan van het gesticht dienstbaar gemaakt. De D:n dag genomen proef is uitstekend geslaagd. Een ko ipman ia de Kikkerstraat in Den Haag vermiste Maandag 3 bankbiljetten van f60, die vermoede lijk gestolen s n door iemand uit Rotterdam, die hem een bezoek bracht. Het bericht, dat in het stationsge bouw te 'a Hertogenbo3ch een kaart van Nederland wordt aangebracht uit tegeltjes vervaardigd, kunnen wij be slist tegenspreken. Hold. Een lokmiddel Een advertentie in een Amer.-foortsoh blad, luidende: „Leger Hes heils. Openbare verkooping op Vrijdag 21 I Febr. van drie kinderen, 1 jongen en meisjes. Aanvang 8 uur, deuren open j 7 uur. Toegang 10 centB", had ten gevolge dat het lokaal van het leger te Amersfoort Vrijdagavond met ruim j 200 nieuwsgierigen was gevuld. I Na gebed en gezang nam de ver kooping een aanvarn-'. De leider der vergadering deelde de conditiën mede, en daaronder was deze, dat niet in de eerste plaats zou worden gelet op de hoegro theid van de geboden som, maar op de omgeving waarin de i kinderen zouden komen en op den aard der opvoeding die zij zouden erlangen. De kinderen werden daarna „ter tafel gebracht." Eeuige oogen- i blikken na de mededeeling der veil- 1 conditiën, stond iemand uit het pu ibliek op, en bood voor de drie kin deren f25, welk bod hij later tot f30 verhoogde. Daarna kwam een tweede bod en wel de bereidverklaring om Naar het engelsch van MIA1X KEMBERTON. HOOFDSTUK VIII. Ik droom van Paolo. aolo stond aan het roerde kapitein was naar bin- gegaan, zoodat uitgezonderd een roep van den wacht, c enkel geluid .ons oor bereikte, behalve het draaien de scöroef ot het bruïschen der golven. Een nacht te denken aan huis, aan familie, om zich aan droo- 'i over te gevenmaar voor ons was het een nacht te praten over de groote „mogelijkheid" welke ons i zoo geheel en jal bezighield. En we Bpraken met r en verlangden vurig naar 't beginvurig vooral fe'aten wij te weten, wanneer wij voor bet eerst van jteic Black en van het naamlooze schip hoorden, aet zou mij niet verwonderen," zeide Roderick, na atig mogelijkheden te hebben opgenoemd, „als wij ?an het schip hoorden tijdens onzen overtocht. Ik York orders gegeven goed in het vaarwater der 'tobooten te blijvenen als je vriend Hall zich niet jate, dan ia dat juist de plaats, waar het onbekende schip zich ophoudt. Ik zou een ton willen geven om de geschiedenis van dien Black te kennen. Wat kan hg wezen? Is hij gek? Is het mogelijk dat tegenwoordig zeerooverij wordt uitgeoefend op den AtlantiBchen Oceaan, waar het verkeer van de wereld j ligtwaar, als de Mogendheden het vernamen, men I hem in éen dag zou kunnen opsporen? Ea toch, breng het in eenvoudig Engelsch over en dit is de gesc'niede- nis, die je vriend vei telt." I „Jaik heb daar nooit aan getwijfeld. Of kapitein Black ia de origineelste schurk, die leeft, 6f de geheele historie is een dwaze droom en bovendien wij moe ten eerst nog vernemen, of hij de bevelhebber is van het naamlooze schip, ook moeten wij nog vernemen of het naamlooze schip niet een mythe is. De tijd alleen en ons vernuft kunnen het ons zeggen." „Als wij ons vernuft maar niet inboeten bij de on derneming, want zie je Mark, iemand met een gat in 'zijn hoofd is maar een ongelukkige stumperd en na tuurlijk, gij zijt voorbereid op alles, op succes, maar ook op het tegenovergestelde." „Op alles, maar ik vertrouw, dat een onzer er toch wel levend af zal komen, terwille van Mary." Die gedachte maakte hem zeer stil en spoedig daarna ging hij naar binnen. Ik bleef nog een half uur op dek, mijn oog latende rusten op de uitgestrekte watervlakte. Zooals ik zeide, Paolo was op de brug en volgens mijn plan, nam ik elke gelegenheid waar om hem gade te slaan. Dien nacht hield eene onverklaarbare ingeving mij wakker, terwijl alle anderen sliepen. Eerst deed ik alsof ik naar mijn hut ging, maar het was slechts om vilten pantoffels aan te trekken en een warme jas te halen, en voorzien hiervan ging ik steels- gewijze tnsschendeks; ik plaatste mij achter de kajuit van den schipper, vanwaar ik kon gluren zonder gezien te worden. Niet dat ik veel belooning kreeg voor mijn moeite, maar ik hoorde Paolo verscheidene van de zee lui aanspreken en 't scheen mij toe, dat de manier van spreken niet was als deze behoorde te zijn tusscben officier en zeelui. Misschien was bij slechts schuldig aan te groote vriendelijküeid, maar toch hr.d ik liever gezien hij norsch en lastig was geweest dan gemakkelijk en dat vertrouwelijk. Het toeval wilde, dat de nieuw geworven mannen op dek waren, mijü oude bemanning was beneden, andera zou ik hen zonder uitstel ondervraagd hebben. Zooals de zaken stonden, liet ik het maar gaan en rookte mijn pijp, en werkelijk, toen er weder een bel luidde, werd ik meer dan beloond voor mijne moeite. Plotseling, aan den verren horizon aan stuurboord zijde, zag ik een helder blauw licht over het water, en in den gloed zag'ik den donkeren romp van een groot schip. Het licht was ontwijfelbaar, als ik dacht, het signaal van een stoomboot welke een andere boot van hare maatschappij in de verte bespeurd had, maar nau welijks had ik tijd gehad om tot deze gevolgtrekking te komen, toen tot mijn uiterste verbazing Paolo zelf een fakkel aanstak, welke hij op de brug had en zoo het signaal beantwoordde; ons eigen licht verlichtte de zee, zoodat men alles duidelijk zien kon. De:e daad bracht mij geheel in verwarring. Zonder te Men zie de hierop betrekking hebbende plaat voor onze vensters. denken vloog ik den ladder Jop en stond naast hem Hij schrok toen hij mij zag beet zich op de lippen, terwijl er een leelijke uitdrukking in zijne oogen kwam. Maar ik sprak hem dadelijk aan. „Goeden avond, heer stuurman, wilt gij wel zoo goed zijn mij te vertellen, waarom gij dat blauwe licht ont stak Gewillig gaf hij zijne verontschuldiging. „Ik ontstak het om gindach signaal te beantwoorden." „Maar dat was ons werk niet!" Hij haalde zijne schouders op en mompelde iets over gewoonte en nog iets dat als een brutaliteit bedoeld was. Een oogenblik later poogde hij zijn drift te betoomen en kwam naar mij toe met een open, glimlachend ge laat. Ik begon boos te werden op mijzelf, dat ik toorn getoond had, waar daar volstrekt geen reden voor was en ik begon over andere onderwerpen te spreken en trachtte iets te vernemen omtrent hemen zijn verleden mijn moeite evenwel werd niet beloondhij liet niet meer los in het gesprek dan een gesloten Schot. Maar s-men verlieten wij de brug, toen deze door de nieuwe wacht betrokken werden hij dronk een glas wijn met mij in het salon. Het werd alles uitstekend gespeeld, een vertoon vn gewone beleefdheid; toch ge loof ik, dat wij elkaar bij die gelegenheid leerden ken nen en zeker heeft hij geleerd, zoo hij 'c al niet toonde, dat als men voor luistervink speelt, er gemakkelijk twee in 'tspel kunnen zijn. Toen ik ten laatste naar binnen ging, was de wind bijna geheel gaan liggen, zoodat het jacht zich nauwe- lijke voortbewoogmaar natuurlyk voelden wij het slingeren, waarvan een schip op zee bijna nooit yrij is. Ik

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1