re den Een toeval leidde tolde ontdekking. nen[)p een zeer geanimeerd bal in den ede3Hlon van een zekeren Van Dgok, )hauseée d'Anvers, kregen twee anar- ne jhieten ruzie over een paar dametjea. aarpen veohtpartq ontstond,zelfe schoten dererden gelost, doch gelukkig zonder aak emand te raken. Een der beide ur-jnannen was, toen men hem arrea rs- eeren wilde, ontkomende andere engerd met moeite gepakt en naar het tea jolitiebureau overgebracht. Hij weigerde hier eerst zijn naam an, in adres op te geven en gaf later ;en valscben naam en adres op. De lolitie deed nu verder onderzoek en :wam ten laatste te weten, dat de Dan in de rue de la Grotte woonde. Jen begaf zioh naar deze woning, looh kreeg op het herhaald kloppen ;een gehoor, wel zag men dat een ioht werd uitgedaan. Toen werd besloten de deur open e breken en zoo kwam men binnen, looh het huis was leeg, de bewoner, le kameraad van den gevangen ge- ïomen Laberie, was door den tuin mtsnapt. Intusschen deed men een eer belangrijke ontdekking. Alle jereedschap, benoodigd voor valsche ounten, werd aangetroffen, en het ileek, dat hier de valsche 2 fronos- itukken gemaakt werden, die in den aatsten tijd in België circuleerden. Behalve deze twee personen moet oog een zuster van Laberie mede- ilicbtig zijn. Zij werd al reeds gear- esteerd, verdacht van het uitgeven an een valsoh geldstuk, dooh de lolitie liet haar loopen, toen het haar elukte den inspeoteur te overtuigen, at zg onsohuldig was. Men zoekt nu naar de zuster en ien anderen valsohen munter. Peteisburg de Russische regeeringparapluios op den vloer te stampen gevraagd of het waar is dat er eenalsof men in den schouwburg was. Te Wemblington, Engeland, heeft t6kere weduwe Mary Jane Fankam, haar vier kinderen van elf, acht, vier bd drie jaar vermoord en daarna zioh zelf van het leven beroofd. Men kan rich niet begrijpen, hoe de moeder lot deze daad is kunnen overgaan, daar zij onbekrompen kon leven en feel van haar kinderen hield. Een telegram uit Newcastle maakt nelding van ontploffing van myngas d de mijn Vulcanus. Men vermoedt lat 55 personen door verstikking het even hebben verloren. Een niet alledaagaoh ongeluk is Zaterdag voorgevallen aan de Hübe- lerkade te Hamburg. Met de stoomkraan 72 was men lezig, yzeren balken in een schuil ïeer te lateD, toen de kraan, onder iet gewicht der hangende lading, rooroverboog en in de E be stortte. Het zware stuk kwam op twee linnenscbepen terecht, die onmiddel- ijk zonken, terwijl een derde zwaar leBChadigd werd. De machinist der kraan verdween rader het water en kwam niet meer loven. •Een tooneolgrap. De onlangs overleden Weerer ac- eur Gabillon maande eens een zijner collega's Baumeister geheeten, hem gulden terug te betalen, welke lij Baumeister langgeleden geleend iad. Het was in de entr'acte van b's Sabinerinnen, waarin de beide tcteurs optraden. ,.Je zult ze nog randaag bebbeD," verzekerde Bau meister. In het volgende bedrijf kwa- nen de beide dappere Romeinen op het tooneel en voerden samen een levendig gesprek. „Vaarwel 1" had Baumeister ten slotte uit te roepen en daarbij drukte hij de rechterband van zijn kameraad. In deze hand had Baumeister de 10 gulden gestopt niets dan kleine papiertjes ter waarde van 10 kreuzer, zooals zij destijds te Weenen in omloop waren. Öabillon, die nog een lange alleen spraak had te houden, wist met zijn vuist i vol papiertjes, die hij nergens in zijn zakkenloozeRomeinsche klee- kon bergen, geen raad. Hij had moeite om zijn laohen in te houden zwaaide hartstochtelijk met zijn linkerhand in de lucht, terwijl zijn iechterhand de ongelukkige papieren omklemde en was blij toen zijn mo noloog ten einde was. Op de Duit8che spoorwegen zul len sohrijfwagens ingevoerd worden, cl. rytuigen die voorzien zijn van hangende tafel, waarop men on der het rijden kan sohrijven. Voor het gebruik maken van deze rijtuigeu zal afzonderlyk moeten betaald wor den, evenals voor slaapwagens. Koude- Ook in Duitschland keerscht vin nige koude. Bij Zurlauben is de Moezel-arm diohtgevroren, de Nahe 'ligt bijna geheel diohtuit Mainz wordt bericht dat de ijsgang zeer sterk toeneemt. En in Italië heeft rneD het al even koud. Sedert 24 Februari sneeuwt het,in het noorden, zoodat op verschillende plaatsen het verkeer onderbroken was Merkwaar dig is de volgende tegenstelling 25 |Februari toekende de thermometer te Haparanda, op 66 graden Noor derbreedte 27 graden, te Parijs 21 en te Clermont ook 21 graden. De kroningsfeesten te Moskou- Den l9en Mei, heet het. zullen de Keizer en de Keizerin uit Petersburg naar Moskou vertrekken, voor de kroningsfeesten. Den 20en komen zij in het Pretofski paleis, den 22n doen .zij van daar ui» hun intocht in den Kreml, en den 26en Mei is de kro ning. De feestelijkheden zullen duren lot den 8en Juni. Naar de Gazzeta del Popoio meldt, heelt de Italiaansche gezant te St. offioieel Abestynisoh gezantschap aan de kroningsfeesten te Moskou zal doelnemen. In dat geval zou, zoo moet de gezant eraan toegevoegd hebben, afgezien worden van de zt-nding van een prins van den bloede en zou Italië zich sleohta door den gezant laten vertegenwoordigen. Waarschijnlijk xou dientengevolge ondanks het ver zet van de Heilige Synode de ont vangst van het Abessynisohe ge zantsohap te Moskou eerst na de kroningsfeesten plaats vinden. Koning Oscar II en de Pers. Hoe vriendelijk koning Oscar II van Zweden gestemd is jegens de pers is weer onlar.gs gebleken. De koning liet namelijk dadelijk nadat hg van den Zweedsoh Noor- weegsohen gezant te Petersburg een telegram had gekregen over de be reiking van de Noordpool, door Frith- jof Nansen, aan de redaoties van de StookholmBohe bladen per telephoon verzoeken, om vertegenwoordigers naar het paleis te zenden, aangezien de koning hun iets had mee te deelen over de Noordpoolexpeditie van Nanssn. De koning liet er bij zeggen, dat bijzonder toilet onnoodig was. Een half uur later waren de journalisten in het paleis aangekomen, waar de koning hun een lang tele gram voorlas, dat hij uit Petersburg had ontvangen en dat eenige beschou wingen van versohillende kenners van Siberië omtrent de berichten over Nansen behelsde. Hierna bestudeerde de koning met de journalisten een poolkaart en ontwikkelde hij zijne persoonlijke meening, waarbij hij zijne overtuiging te kennen gat, dat Nan sen of zijn doel reeds bereikt had, öf tooh gelukkig zou bereiken» De koning nam toen op minzame wijze van de journalisten afsoheid, wien eenige ververschingen werden aange boden. Een bericht uit Konstantinopel bevat in de laatste dagen bijna vast een mededeeling omtrent den een of an deren aanslag. Zoo wordt nu weder aan The Daily Chronicle geseind, dat onlangs, toen de straat, waardoor de Sultan bij zgn bezoek aan de moskee moest rijden, wegens een verzakking werd opgebroken, een tunnel werd gevonden, die naar een naburig huis voerde. Men vermoedt, dat deze tunnel met dynamiet gevuld moest worden. De bewoners van het bewuste huis zijn in heohtenis genomen. Verder wordt verteld, dat Vrijdag, wanneer de sultan Yildizkiosk verlaat om zioh te begeven naar de pleohtige tentoonstelling van den mantel van den proleet, op den vorst een aanslag zal worden geploegd. Er moeten buitengewone voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Naar de Zuidpool. Er schijnt kans te zgn, dat van de Belgisohe expeditie naar de Zuidpool iets komt. Missohien werken de be richten omtrent de ontdekking der Noordpool hiertoe mede, maar zeker dat er veel enthousiasme voor het denkbeeld bestaat. De man die de zaak op touw heeft gezet, de heer De Gerlache, is dezer dagen naar Noorwegen gegaan om een schip te bezien, dat men hem voor den Zuid pooltocht aanbiedt. In een verlaten steenkolenmijn in West-Virginia zijn vier geraamten ontdekt in de nabijheid waarvan een briefje is gevonden, in een flesoh bewaard. Daarop stonden slechts enkele regels, die echter een ver schrikkelijk drama aan het licht heb ben gebracht. Het briefje luidde al dus: ,2 Nov. 1863. De miju is ingestort en wij zijn gevangen. Geen water, geen voedsel. Acht dagen zijn wij hier reeds opgesloten. 4 Nov. Erving en Akelson hebben Ayres gedood en zijn lijk verscheurd. 6 Nov. Erving heeft Akelson gedood, hg danst als een gek in het ronde. 7 Nov. Ik heb Erving gedood omdat hg m;j wilde vermoorden en sluit dit verhaal in een flesch." Het prrces te Johannesburg. Het hooggerechtshof te Pretoria heeft Woensdag uitspraak gedaan in zake den advocaat-generaal contra Lionel Philips c. s., betreffende de verbeurdverklaring van hun eigen dommen. Het daarop gelegde beslag werd bevestigd voor zoover betreft de roerende en onroerende eigen dommen in de goudvelden aan den Rand en eveneens de aandeelen die zq bezaten in maatschappijen welke eigendommen hebben aau den Rand. In het wilajet Trebizond is een dorp geheel verwoest door een lawine. Er moeten 100 menschen onder de sneeuw bedolven zgn en velen werden gekwetst. Dr Jameson voor den politierechter. De politierechtbank in Bowstreet ie Londen was Dinsdag vol belang' stellenden, om den nationalen held te zien. Daar men in het onzekere verkeerde omtrent het uur van aan komst hadden de verslaggevers der pers reeds 's morgens vroeg hun plaatsen ingenomen. Om halfdrie kwamen een groot aantal dames en heeren de voor hen gereserveerde plaatsen innemen, en tegen halfzeven stond het publiek in de zaal als ha ringen opeengepakt. Om 7 uur waren de gevangenen nog niet verschenen, en het publiek legde ?yn ongeduld aan den dag door met stokken en Eindeljjk nam de rechter, sir John Bridge, zgn zetel in, en onmiddellijk werden de gevangenen binnenge bracht. Toen had er een tooneel plaats, zooals men in die gereohtszaal waar- sohqnlqk nog nooit gezien had. Zoo dra het bronskleurig gelaat en de gedrongen figuur van Jameson zicht baar werden, barstte er een storm van toejuichingen los. „Bravo, Jame son .Well done Dootor", klonk het boven het gejuioh uit. De rechter stond op, een en al verbazing, drei gende hief hg zijn hand op, en men zag dat zgn lippen bewogen, maar er was geen woord te verstaan. Ja- meson was ziohtbaar getroffen door deze ovatie, maar nam er geen no titie van. Toen de stilte hersteld was, zeide de rechter dat hg by de minste stoor nis de zaal zou doen ontruimen. De naam der dertien gevangenen werden daarop voorgelezenzij werden be- sohuldigd, „in de maand Deoember 1895, binnen het gebied van H. M. en zonder vergunning van H. M., op onwettige wijze een militaire^expedi- tie te hebben uitgerust om op te rukken tegen het gebied van een be- vrienden Staat, nl. de Zuidafrikaan- scbe Republiek" in strijd metgde bepalingen van de „Foreign Enlist ment Act" van 1S70. De ambtenaar van het openbaar ministerie kondigde aan dat de ver volging zou geleid worden door de „law officers" der Kroon, die daartoe op een door den rechter te bepalen dag zouden versohijnendaarom vroeg hg verdaging. De rechter had daartegen geen bezwaar, en vervol gens kwam de qnaestie van de borg stelling ter sprake, die voor ieder der gevangenen op 2000 werd bepaald. Sir John wees er daarbij op, dat men geen ernstiger misdrijf kan be denken dan aan de beschuldigden wordt ten laste gelegd. „Als men na gaat welke gevaren uit het misdrijf konden voortspruiten, zal ieder dat moeten toegeven. In de eerste plaats het gevaar van m veldslag, waarin vele kostbare levens konden verloren gaan. Boven dien, het nog grooter gevaar in mis drijven van deze soort gelegen, is, dat zij een oorlog kunnen veroorzaken tusschen twee bevriende landen, die te voren in volkomen eendracht leefden." Voorts dru&te de rechter den beschuldigden op het hart, om, nu zij tegen borgtocht werden vrijge laten, „in hun eigen belang en ter wille van den vrede van dit land," zich niet te begeven op plaatsen waar hun tegenwoordigheid een opgewon denheid van het pabliekzou kunnen veroorzaken en niet meer bij elkaar te komen dan volstrekt noodzakelijk is. Met deze vermaning konden de besohuldigden gaanbig het verlaten der zaal werden zg weer luide toege- juioht, hetgeen de reohter deed zeggen: „Als pij den naam van Eogeland in minachting wenscht te brengen, dan is dit de manier." De meerderheid der bladen, de Times en Standard inoluis, keuren de ovatie aan Jameson af als dwaas en ongepast. Jameson heeft Woensdag Londen veraten. INGEZONDEN. Voor den inhoud, dezer rubriek steil de redactie rich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. 'van een gedeelte gemeentegrond aan een weerstandekas in tijden van werk- de Gedempte Raamgraoht. Iugekomen is om in eene volgende vergadering te worden behandeld een advies van de commissie van financiën omtrent een in hare handen gestelden slaat tot af- en overschrij ving op de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur, dienst 1895; een advies van de commissie voor de pensioenen betreffende het in hare handen gestelde adres van de wed. M. Creemeis, tot het bekomen van een jaarlijksche toelage uit de gemeentekas een voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van het bestuur der Haarlemsche Amateur- Fotograf enolub, inhoudende verzoek om ten behoeve van eene vanwege die Club te houden tentoonstelling, medailles beschikbaar te stellen een voorstel van dezelfden tot bevordering van J. A. J. Paulen, on derwijzer derde klasse aan de 2e Tu6schensohool tot onderwijzer 2e klasse aan die inrichting een voorstel van dezelfden naar aanleiding van versohillende verzoek schriften van commissarissen der Haarlemsohe Tramway-Maatschappij betreffende onder meer het leggen van een dubbel spoor; eeu schrijven van dezelfden ten geleide van de door hen ingewonnen adviezen naar aanleiding van de door den heer J. J. Sneltjes by de behan deling der gemeente-begrooting voor 1896 voorgestelde motie, betreffende vereeniging der Opleidingsscholen voor jongens en meisjes dat is gesteld in handen van B. en W. om advies een adres van C. P. Scholte, in houdende verzoek om vermindering van huurprijs van den bij hem in gebruik zynden grond in de Spaarn- wouderstraat een adres van C. J. van Vassen en J. Korevaar Pzn., om oonoesie voor den aanleg van eene tram met gas als beweegkraoht, door deze ge meente; een adres van H. Schaap Jr. e. a. tot handhaving van art. 59 van de verordening op de markten. Overleden is de adjunct commies ier seoretarie M. A. van den Berg. Op hun voorstel wordt aan B. en W. machtiging verleend om in de open gevallen beheksing te voorzien. Medegedeeld wordt: dat de proef om gasgloeilichting voor de straat verlichting te gebruiken heeft voldaan en B. en W. alsnu krachtens de be voegdheid hun verleend bij de over eenkomst betreffende degas verlichting aan de „Imperial Continental Gas- assooiation" vergunning zullen ver- leenen de proef uit te breiden tot ODgeveer 420 lantaarns Voorts is nog ingekomen: een adres van het bestuur der Haarl. Handelsvereeniging, waarbij aau de gemeente wordt aangeboden eene som van f2016, als bijdrage in de kosten van het maken eener nieuwe brug over de Ringvaart van den Ilaarlemmermeerpolder by de Fuik vaart; een adres van L. Spruit en J. D. Boerkool en Zoon, inhoudende verzoek om de huur van de krachtens Raadsbesluit van 27 December jl. litt. W. by eerstgenoemde in gebruik zijnden grond op laatstgenoemden over te schrijven. De voorzitter stelt voor dit adres te stellen in handen van B. en W. t«r afdoening. Aldus wordt besloten. Mijnheer de Redacteur 1 Mogen wij u beleefd verzoeken om onderstaande regelen in uw geacht blad op te nemen. Bij voorbaat onzen dank voor uwe welwillendheid. Nog enkele dagen en de miliciens zullen weer opkomen om bg de ver schillende garnizoens ingedeeld te worden. Ook Haarlem zal velen jongelingen aangewezen worden als plaats, waar zij onder de wapens zullen komen te liggen. Voor ben, die van buiten deze gemeente komen, zal het van belang zijn te weten, dat door de afd. Haar lem van den Nederlandschen Militairen Bond a d Jansweg no. 40, eenigen tijd geleden een „Tehuis voor Mili tairen'14 geopend is, waar ieder militair steeds welkom is, terwijl hij er in het geheel niets behoeft te verteren. Ook ouders en voogden wordt verzocht om de miliciens, vóórdat zij in dienst komen, aan te raden bezoe kers van het Tehuis te worden. Het Bestuur der afd. Haarlem van den Ned. Mil. Bond voornoemd, W. TEN BOOM, Secr. P.S. Beleefd verzoeken wij andere bladen, dit bericht over te nemen. Vervolg Nieuwstijdingen. De staking der roosjesslijpers te Amsterdam duurt nog voort. Dinsdag hebben de juweliers verklaard, dat zg niet verder wenechen te onder handelen. Door de stakers worden ook de eischen volgehouden. De j weerstandskas is nog goed gevuld. Vervolg Stadsnieuws. GEMEENTERAAD. Door plaatsgebrek konden wij in ons vorig nummer geen melding maken van de ter Raadszitting var. Woensdag ingekomen stukken. Zij volgen thans hier Is gesteld in banden van de oom missie van financiën een voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van mej. S. Tijssen, tot aankoop Kleedermakersvereenigiug. Woensdagavond werd weder eene vergadering van kleedermabers in het lokaal Jacobgnestraat 7, onder voorzitterschap van den heer D. Mie- zerus Jr. gehouden, waarop, zooals deze opmerkte, ook „een geacht patroon" en wel de heer Ickelsheimer tegenwoordig was. De heer D. Miezerus Jr., de ver gadering openende, wees er op, dat de vereeniging niet alleen de gezellen, maar ook patroons wensohte te ver eenigen of met a. w. alle vakgenooten en verder dat het publiek in eene solide maatzaak, waar het deugdelijke waar krijgt op den duur voordeeliger koopt dau in een confectiewinkel. Hierna dealde hg mede dat het voorloopig oomité een concept regle ment had samengesteld, dat hij aan het oordeel der vergadering wensohte te onderwerpen. Den vertegenwoordigers der pers werd verzocht in hun verslag van geen namen melding te maken. Een der aanwezigen had, nadat de voorzitter art. 1 van het voorloopig reglement had voorgelezen, er be zwaar tegen, dat zonder dat een bestuur was gevormd nu al een reglement zou worden besproken en voorts dat hg meende, dat de vereeniging niet tegen de confectie moest gericht zijn. maar om het lot van de arbeiders in het confectievak te verbeteren. De voorzitter antwoordde dat de vorige vergadering aan het voonoopig bestuur bad overgelaten de aken te regelen om de vereeniging tot stand te brengen en dat wanneer in het confectievak een goed loon werd betaald, men niet tegen de confectie zou strijden. Uii de nu volgende besprekingen bleek, dat men van oordeel was eensgezind tegen de confectie te moe ten werken. De voorzitter las daarop nog eens art. 1 voor, volgens hetwelk de naam der vereeniging „Door Eendracht verbetering" is en zij zioh t-n doel stelt langs ordelijken en wettigen weg loosheid vakgenooten naar die plaat sen, waar wel werk is, te kunnen zenden. Men was van oordeel dat het woord ordelijk moest vervallen een daartoe ingediend voorstel werd echter ver worpen, zoodat het blijft gehandhaaid. Hierna werd art. 2 behandeld, vol gens hetwelk de leden zich verbinden al het mogelijke te doen tot opheffing der confectie en de vereeniging zioh verbindt zioh bij alle mogelijke zuster verenigingen in Nederland en daarbui ten aan te sluiten, die het reglement van „Door Eendracht verbetering" onderteekenen. Wordt aldus aange nomen. Art. 3 van het reglement, volgens hetwelk lid konden worden alleyak- mannen beneden 60 jaar, alle jonge lieden boven 18 jaar en alle vrouwe lijke leden die net vak beoefenen, lokte nogal eenige bespreking uit. Sommigen waren vau oordeel het maximum van leeftijd te moeten schrappen. Anderen weer, dat geen vrouwen als lid moohten worden aan genomen. De voorzitter was het met het laatste niet eens, daar de vrouw even goed door het oonfeotievak wordt gedrukt. Nog werd opgemerkt, dat de vrouw alleen in haar huis moest blijven om het huiswerk te verriohten en dat de vrouwen de mannen conourrentie aandeden, wat den voorzitter aanleiding gaf te zeggen dat de vakmannen ook de vrouwen concurrentie aandoen, door het maken van viouweocostumes. Ten laatste werd aangenomen een voorstel, dat een vrouwenatdeeling zou worden gevormd als onderafdee- ling der vereeniging, en een om het maximum van leeftijd te sohrappen. Art 6 inhoudende dat de contributie zou bedragen van half Maart tot half Juni 10 cents en van half Juni tot half Maart 5 cents en dat het bestuur indien het dit noodig aohtte, halve of heele swgisohelding van deoontributie in sommige gevallen kon verleenen, lokten eveneens nogal eenige bespre kingen uit, waarvan het resultaat was, dat het artikel dusdanig gewijzigd werd, dat de ooutributie 5 ets. zou bedragen en dat bij ougesleidheid geheele of halve kwijtsoheldiug van ooutributie kan worden verleend. Van het verder verhandelde ver meldden wij, dat zooals art 7 gewij zigd werd goedgekeurd, bg overlijden ieder lid gedurende drie weken een bijdrage van minstens 10 en hoogstens 25 cents bijdraagt ien voordeele van de weduwe en minderjarige kin deren na beraad van de algemeene vergadering en dat wanneer meerdere leden overigden eerst drie weken voor het eene en daarna drie weken voor het andere wordt bijgedragen en dat volgens art. 12 zoo gewenscht den leden geheimuouding van het ter vergadering verhandelde kan worden geboden. Daarna werd het oonceptregleu ent, in zgn geheel in stemming gebracht, goedgekeurd. De voorzitter deelde nu nog mede dat de heer Kraakman vaa Hoorn zioh bereid had verklaard in eene openbare vergadering op te treden, om te spreken over de inwerking van de ooufectie op het kleederma- kersvak en de nadeelige gevolgen, die zij daarop uitoefent. Besloten werd hier voorloopig niet op in te gaan. Ten slutte werd het bestuur geko zen, dat als volgt is samengesteld D. Miezerus Jr., B. Groeneveld, C. Slingerland, J. P. Faber, P. J. Bartel, B. Mok, P. de Zwart. C. F. Rade- maker, J. Bosman, welke heeren de functiën onderling zullen verdoelen, terwijl de voorzitter door de verga dering zal worden gekozen, waarop de druk bezoohte vergadering werd gesloten. Sociëteit Vereeniging. Juist toen wg ons zett'en om een berioht te doen over het ooncert Woensdag door het Stedel. Muziek korps gegeven voor de leden derSooie- teït, ontvingen wij het navolgende sohrjjven, dat ons berioht tendeele kan vervangen. „Mijnheer de Redaoteur." zoo luidt deze brief, „sta mij een klein plaatsje in uwe courant toe, om eea woord te zeggen over het conoert van gis teravond. Ik heb het bijgewoond met groot genoegen aan de eene en met eenig leedwezen aan de andere zijde. Het genoegen kwam voort uit de zeer geslaagde vertolking door het orchest - ven de ouverture Funiska, de ouver ture Maritana eD het Requiem-frag-1 ment van Verdi. Er heerscht in ditl gezeleohap een zeker vuui en brio, j er is als ik het zoo noemen mag, temperament in de uitvoering en ik meen daarmee aan den leider een groot oompliment te hebben gemaakt. „Het leedwezen geldt in cte eerste plaats de slechte opkomst van het publiek en in de tweede [plaats de omstandigheid, dat de heer Kriens het noodig nad gevonden, weer een symphonic op het programma te brengen. Ik waag de vraag, of de sleohte opkomst daarmee missehien verband houdt. Ik wil niet zeggen, dat het orchest die niet zoo goed speelde als het vermocht, maar ik bedoel dat de krachten van het gezel schap voor dergelijk werk niet vol komen toereikend zijn. Al doet ieder man zgn best dan nog kan niet ver kregen worden dat klankvolle, warme en innige, dat noodig is, wonschtmen dat de symphODie het puoliek zal boeien. „Het is begrjjpelyk dat een directeur, die tevens verdienstelijk musicus is, het kleedermakersvak zed. te verheffen neiging gevoelt om de bekwaamheden en het zedelijk en het stoffelijk belang van zijn corps in al hun omvang te der vakgenooten te behartigen, als- laten zien, maar het is tevens zaak, mede het hare bg te dragen tot in- daarbij de omstandigheden niet uit het voering van een pensioenstelsel van'oog te verliezen. Die omstandigheden oude en invalide vakmannen t n door zgn, dat H-* de uitvoering j van moeilijke toonwerken zeer hooge eischen stélt en dat het grootste j gedeelte van de leden de uitvoering j van andere stukken door dit orohest moer waardeert. 1 ..Dat blijkt uit het applaus." Wg ondersohrgven den lof aan het |OrkeBt gebracht, daarbij de opmer king over de symphouiëen voor reke ning latende van den inzender. Hij vergeet evenwel geheel en al den violist, den heer J. van der Wissel, die aan het concert medewerkte. Toch is zyn spel een woord van lof vol komen waard. Liet in de „Scèoes de Ia Czarda" van Hubay de zuiverheid te wenschen over, de Aria van Bach werd met een mooien toon en veel kleur voorgedragen enookinMendels- sohn's vioolconcert (dat wjj niet geheel hebben gehoord) kwamen tM van uitnemend voorgedragen passages voor. Den heer Henk van Breemen een woord van lof voor zijn piano- aocompagnement. Een opmerkelijk versohgnsel is dat in eene groote gemeente van Noord- Holland van het aantal lotelingen der militie in de jaren 1876 1886 ge middeld 14s i°0 werd vrijgesteld als eenige wettige zoon, terwijl in de laatste 10 jaren het percentagecijfer daalde tot gemiddeld 12 en eenvyfde pCt. 'sjaars Aan Bestuurderen der Haarlemsohe Amateur Fotografenclub is by K. B. vergunning verleend tot het houden van eene verloting te Haarlem van voorwerpen, betrekking hebbende op de fotografie, ter gelegenheid van de in Mei a.s. alhier te houden inter nationale tentoonstelling van fotogra- fiën en aanverwante artikelen. De bevolking op de soholen voor lager onderwijs bedroeg op 31 Decem ber jl. Openbare: Opleidingsscholen 377 jongens en 212 meisjes met 3 hoofden, 19 onderwijzers en 8 onder wijzeressen. Burgersoholen 283 jon gens en 215 meisjes met 2 hooiden, 9 onderwijzers en 7 onderwijzeressen. Tu8sohen8cholen 546 jongens en 434 meisjes met 2 hoofden, 13 onderwij zers en 10 onderwijzeressen. Koste- looze soholen 1786 jongens en 1344 meisjes met 6 hoofden, 46 onderwij zers en 25 onderwijzeressen. Ryks- leereohool 142 jongens en 91 meis jes met 1 hoofd, 7 onderwijzers en 2 onderwijzeressen. Bijzondere scholen 1745 jongens on 788 meisjes met 11 hoofden, -14 onderwijzers en 17 onderwijzeressen, benevens 4 meisjesscholen met 4 hooiden en 1348 meisjes, 4 onder wijzers en 35 onderwij ieressen. Heden is de ijsbaan onder Overveen geopend. Het ijs valt wat sterkte betreft niet te roemen. Dit is natuurlijk niet te verwonderen met het oog op het vergevorderd seizoen en de kracht die de zon reeds heeft. Voor bet akte examen nuttige hand werken zijn te 's Gravenbage geslaagd do dames J. J. Blom en C. Overbeek alhier. Arrondissements-Rechtbank De rechtbank veroordeelde heden wegens diefstal, Vermaas tot 4 maan den, Stiphout tot 3 maanden en Van Emmerik tot 1 maand gevangenis straf. De miiioien Sieveking de burger Krauwels en KI. Snjjkoorn, die de vorige week ter zake van mishande ling hadden terechtgestaan werden allen vrijgesproken. A. J. Mooy van Assendalft, tegen wien de ambt. van O. M. de vorige week wegens beleediging eeno geld boete van fo eischte, werd dienover eenkomstig veroordeeld. Laatste Berichten. Het bonwen van woningen enz aan de Hembrug. (Zaandam.) Men meldt ons: Door een overgenomen stukje uit bet Centrum 11. in IJw blad geplaatst als zoude de door de Rijkswerklieden uit Delft op te richten Bouwvereeni- ging zyn geheel opgeheven, is by velen een misverstand ontstaan. Het tegendeel is waar; onvermoeid is men te werk gegaan, vandaar dan ook dat ik u kan melden, dat de Vereeniging (Wilhelmina) is ge sticht, de gronden (5 hectaren) be noodigd voor de eerste woningen enz., bij de Minister van Oorlog zijn aangevraagd, de bouwplannen reeds klaar zyn, terwijl aan de statuten de laatste hand wordt gelegd. Hierdoor en met de toezegging van het kapitaal hetgeen hiervoor noodig is, is het mogelijk binnen korten tija, tot de werkzaamheden (bouw) over te gaan. Als thans fungeerend Bestuur is opgetreden, als Voorzitter, de voor zitter van „Patrimonium" afd. Delft, en acht werklieden werkzaam aan 's Rijksinrichtingen als Bestuursleden. Hieraan zijn toegevoegd drie ad viseurs en wel de heeren T. Kuipers te Amsterdam. J. A. G. v. d. Steur en D. Dekker uit Haarlem, terwijl een drietal heeren bovendien zich bereid hebben verklaard ten allen tgde hun steun te willen verleenen, tot het welslagen van dit grootsche plan. Burgerlijke Stand. Bevallen: 24 Febr. F. v. Maas Bosch z. 25. M. H. Henneman Geerlings z. C. A. v. Leeuwen Teunissen d. 25. S. v. Ryn—Kuijn d. M. VrenegoorReedijk z. A. M. Roelofs— Terol z. S. K. Beukkers

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3