gemoat gezien. De ingekomen be-if0.80. bonschol f0.20 tot f0.45. tar- richten over deze zaak zullen, voor zooverre zij daartoe geschikt zijn, worden publiek gemaakt. Freischütz. De operavoorstelling van Donder dagavond was de minst bezochte, maar zeker niet de minst geslaagde van het seizoen. Weber's meesterwerk „Der Freischütz" behoort niet tot detoon- echeppingen, die alleen bij een geheel vlekkelooze uitvoering te genieten ge ven, en evenmin stelt het aan de ver tolkers ei8chen, waaraan slechts onder de gunstigste omstandigheden kan worden voldaan. „Der Freischütz" kan goed, middelmatig of slecht worden opgevoerd, maar zij kan niet zóo wor den verhaspeld dat haar l'rischbeid, haar gezonde, verkwikkelijk gemoede lijkheid geheel en al voor den toe hoorder te loor gaat. Ze is in den vol- st-n zin wat men noemt een dankbare operade geringste zorg aan haar besteed, beloont zij rijkelijk, en geen Agaihe, geen Annchengeen Max, geen Caspardie zich met ernst en toewij ding in haar dienst stelde, zal ooit te klagen hebben gehad dat zij hare ver eerders niet met lof en lauweren als overstelpte. Ook de dames Engelen Sewing en TijssenBremerkamp en de heeren J. Urlu3 en Henri Dons die resp. de bovenbedoelde karakters had den uit te beelden, kunnen met hun behaald succes tevreden zijn. Vooral de eerstgenoemde dame toonde zich dan ook in haar sympathieke rol ge heel op haar plaats. Ook de beide heeren lieten niets noemenswaard te wenechen over. Onder de kleinere rol len waren die van den kluizenaar (de heer Lewin) en het bruidemeisje (mej. Kamphuizen) zeer voldoende bezet. Ottokar (de heer Hille) was te zwak hoewel overigens lang niet kwaad van stem Kilian (de heer S. v. Beem), die alleen in 't eerete bedrijf te zingen had, hoorde ik niet. De emsembles en koren droegen als mede veel bij tot het bevredigend ge heel. Het lied der bruidsmeisjes ver dient om zijn bescheiden en beschaaf de voordrach t afzonderlijke vermelding. Als ik nog vermeld dat het orkest verdienstelijk speelde, maar dat on danks den zeer positieven maatslag van den heer v. d. Linden de vocale en instrumentale krachten niet altijd on verdeeld één waren, is mijn verslag ten einde want te spreken over het fraaie decoratief en de frissche,kleurige costu mes behoort niet tot mijn taak. PHILIP LOOTS. bot 14. ea griet 10.60 per stuk. De opbrengst van het gras van de 1« helft der polderkaden en dijken in den Haarlemmermeerpolder heeft over 1896 in publieke veiling opge bracht f4055. De opbrengst over 1895 was f 6513. Mar ktberioht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 27 Febr. 1896. Roode wintertarwe f0.— a f0. Jarige tarwe f0.a f0.Witte tarwe fo.10 a f6,Zomer ristarwe f0.a 10.Rogge f3.80 a f4. Haver f5.25 a f5.75, Dnivenboonen f 5.25 a f 5.60, PaardenbooDen f 4 50 f4.80, Bruine boonen f0.a f9.50, Groene erwten 10.afO. Kanariezaad f5.a f5.50, Karwei- zaad f0.a f0.inolusief. Che- valiergerst 10.a f 0,—Wintergerst f0.a f0.ZomergerBt f0.a f0.— BINNENLAND Parlementaire praatjes Een amendement van de heeren Van Alphen c. om het belastingjaar van Mei tot Mei (en niet van Jan.) te laten loopen, ontmoette bezwaar bij den Minister, die wilde dat de inspecteurs en zetters niet al het werk (ook dat voor de bedrijfsbelasting) in denzelfden tijd zouden moeten doen. Het werd verworpen met 47 tegen 34 stemmen. Verwerping, met 69 tegen 11 stem men was ook het lot van een amend, van den heer Mackay om geen ver hooging van belasting in te voeren, indien in den loop van het belasting jaar een dienstbode van 20 jaar 21 oud werd en dus booger „belast" zou wezen. De uitdrukking was niet fraai, de redactie van hot amend, niet ge lukkig. Ea daarom viel het, ondankB de goede bedoeling. De Kamer bleef steken in een amend.-Gerritsen om, wanneer iemand in den loop van het belastingjaar een woning van lagere huurwaarde be trekt, niet alleen voor de huurwaarde, doch ook voor mobilair en haardsteden restitutie te verleenen. G. Jr. Door de mindere vorst en het meer gevorderde seizoen was Dor derdag de scheepvaart in het Spaarne en aan grenzende wateren, zoo goed als her steld. Dien dag voer ook de Lynden door het Zuider-Spaarne en Noordelijke Ringvaart. Op de Aardappelen-en Botermarkt zijn gedurende de maand Febr. 1896 aangevoerd. aaiie8T.veikoclit laagste hoogs.?i. Boter 443 Kg. 443 Kg. 11,10 f V Biggen 441 st. 441 st. f3.50 f8.— Schramm. 237 st. 237 st. f 8,f 20, Aardapp. 166 HL. 166 HL. f 1.30 f 2 25 Appelen 264 HL. 219 HL. f.3- f5.— Peren 175 H.L. 144 H.L. 12.50 f 6. Zandvoort. In de Donderdagavond gehouden openbare raadsvergadering, waarbij alle le ien tegenwoordig waren, deelde de voorzitter, de heer W. van der Werff, oudste wethouder, mede dat dien middag plotseling te Amsterdam overleden was de heer J. H. ter Spill, Burgemeester dezer gemeente. De be handeling der agenda werd verdaagd tot eene volgende vergadering, waarna de vergadering gesloten werd. De heer J. H. ter Spill, die eerst sedert 2 December 1895 alhier Bur gemeester was, was met den rang van kapitein gepensionneerd le luitenant der Artillerie O.I. Leger, Ridder der Militaire Willemsorde, gerechtigd tot het dragen van het expeditiekrnis met eervolle vermelding en oud-Burge meester van Hendrik-Ido-Ambacht.' Benoemd tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente alhier de heer H. Driehuizen. Heden kwamen te Zandvoort aan 2 Zandvoortscae bomschuiten. Be somming 134 en f35. De prijien der visch waren bakschol f 3, pieter man f 1. per mand; tong f0.30 tot De heeren zijn Donderdag een heel eind opgeschoten. Meen daarom niet, dat zij zich minder in kleinigheden hebben ver diept. Integendeel er waren amen dementen waacuit de voorstellers zeil niet wijs konden en die een gemak kelijke prooi werden van de scherp zinnigheid des ministers, die uit elk betoog juist den zwaksten kant aanvalt met onovertroffen maestria. Ik zal trachten de resultaten van het debat te verklaren. Door overneming door den minister van twee amendementen is bepaald, dat voor een huisbewaarder (bewaar ster) f 10, voor gehuwde lieden (huisa bewaarders) echter slechts éénmaal verschuldigd zal zijn; en dat elke jager, uitsluitend dienende voor de jacht, fIS zal kosten. Daarna kwam men aan den grond slag paarden, waarbij een vrij ver strekkend amend, ten slottever dween. In art. 29, wordt bepaald dat ver schuldigd is voor één (luxe) paard 1 25, voor twee 1 60, voor drie f 105, vo->r elk meer 150. De heeren Schepel c.s. stelden nu voor f25 voor elk paard in het belang van de paardenfokkerij. Maar de Mia. wil le er niet aan; hij gelooide niet dat er één luxe-paard minder zou worden gehouden om wat meer belasting. De heer Schepel trok het amend, in. Bij art. 30 probeerde de heer van Borssele de geneesheeren een beentj te lichten, door voor te stellen het verminderd tarief voor hun paarden te schrappen. Vooral ten plattelande, zeide hij, laten zij de patiënten genoeg betalen. De heer van Bors3ele vond geen steun bij den Min. en trok zijn amend, in. Daar kwamen de fietsen (zesde grondslag) en een heel aardig debatje. De he3ren Rutgers van Rozenburg c.s. kwamen nu het vroeger voorge steld tarief vervangen door het voor stel „De belasting naar den zesden grondslag wordt nader bij de wet geregeld" omdat de Min. van Fin. een speciale fietsenbelasting had toe gezegd. De Comm. van Rapp. had geen bezwaar tegen het nieuwe amende ment. En de heer Veeg ens evenmin mit3 uit de aanneming niet zou vol gen een verdere vertraging van de schriftelijke gedachten wisseling over de kieswet, door de Regeering af han- kelijk gesteld van de beslissing over het personeel. Zou deze exceptie nu ook gelden voor de eindbeslissing over den grondslag rijwielen'? Op dit aan valletje kwam de premier, minister Roëll, antwoorden. Maak u niet ongerust de kies wetbehandeling zal hierdoor met geen enkel uur worden vertraagd! De Mir. van Fin. nam nu het amend, over. Een rare manier van wetge.'en zeide de heer Borgeaius licht dan zoolang den heelen grondslag er uir. ruimte innemen Men vroeg stemming. Het artikel i gewonen druks. Het antwoord van President Kru- ger aan Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes luidt: „Ik betuig Uwe Majesteiten namens mij zeiven en mijn volk mijn bart- grondigen dank voor Uwe sympathie het lot der ongelukkigen, wier rouw en smart door deelneming als deze, waar de daad gekoppeld wordt aan het woord, zoo zeer zullen worden gelenigd. „Pretoria 26 Febr. 1S96. Kroningsfeesten. De Centrale Bond van Oranjever' eenigingen te Amsterdam, bestaande uit de navolgende vereenigingen Bonasvereeniging„Voor Oranje"; Oranje Vriendenkring, gevestigd Wil lemstraat Oranjebond van Orde,Dept. Sloterdijk; Oranjebond van Orde,Dept. I, Amsterdam Oranjebond van Orde, Dep. II, AmsterdamLiedertafel „Nederland en Oranje" en Oranje vereniging „Voor Koningin en Va derland" gezamenlijk 2000 leden tel lende, heeft besloten ter gelegenheid van het Kroningsfeest onzer jeugdige Koningin een Historisch Allegorischen Optocht te houden, voorstellende verschillende groepen uit onze vaderlandsche ge schiedenis, en ook een speciale groep, gewijd aan de alsdan aftredende Koningin-Regentes. Het is hun voornemen dat daaraan zullen deelnemen zoowel mannen als vrouwen. Geldelijke steun wordt binnen enkele dagen per circulaire gevraagd. Instemming met het plan is betuigd door de heeren mr. N. P. van den Berg, A. J. C. J. S. Bergsma, J. Bois- sevain, J. H. van Esghen, mr. H. L. M. Luden, prof. mr. H. P. G. Quack, mr. E. N. Rahusen, mr. W. baron Roëll, mr. J. W. H. jhr. Rutgersfyan Rozenburg, Joan H. Schmitz. mr. N. J. den Tex, mr. W. van der Vliet, Martin. Wolff. Maansverduistering. Heden, Vrijdagavond, wordt de maan voor het groots!e gedeelte door de schaduw der aarde verduisterd. Zij begint te 6.34 en eindigt te 9.33. Prijsvraag. De vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam schrijft de volgende prijsvraag uit „Het sohrijven van een schets van de ontwikkeling van het boekhouden by de gewone handeldrijvende vol ken, van de vroegste tijden tot op heden." Behalve de vermelding van de bronnen, waarvan bij de samenstel ling van het antwoord is gebruik ge maakt, worden nog de volgende voor waarden geBteld lo. De antwoorden moeten voor of op den lsten Juli by het Bestuur zyn ingekomen. 2o. Zy moeten duidelijk leesbaar in de Nederlaudsche taal gesohreven j zyn, met een andere hand dan die des inzenders en voorzien van een motto. Dit motto moet ook voor komen op een afzonderlijk verzegeld couvert, den naam des inzenders be vattende. 3o. sterdam hebben geen reoht van mede- j het geheimzinnige geval proces-ver- dinging naar de bekroning. j b-rnl op, terwijl hij de halfverbrande 5o. Alleen stukken, welke nog niet j kleeding-in beslag nam. gepublioeerd zyn. worden ter mede dinging toegelaten. 6o. De opening van het oouvert, behoorende by het bekroonde stuk, zal plaats hebben iu eene algemeone vergadering van de leden der Ver- .eeuiging. In dezelfde vergadering zullen de overige omslagen ongeopend worden vernietigd. 7o. Het bekroonde antwoord wordt vanwege de Vereeniging uitgegeven, met vermelding van den naam deB sohryver, wien ook de netto voor- deelen, eventueel aau de uitgave ver bonden, toevallen. 8o. De uitgeloofde prijs voor het bekroonde antwoord is Honderd Gulden of naar verkiezing van den bekroonde, een gouden medaille ter waarde van Honderd Gulden. De beoordeeliDg der ingekomen antwoorden is opgedragen aan de heeren G. F. Latorf te Amsterdam en C. J. Theunisse te Rotterdam, welke bevoegd zijn een derden be- oordeelaar te kiezen, zoo zij dit noo- dig achten. De heer P. W. J(ansen) te Amster dam heeft aan de comxnis-ie fldaar eene som van f5000 ter hand gesteld tot leniging van den nood te Johan nesburg. Een .zekere Wolf, bierhuishouder, die Woensdag door het Amsterdamsch gerechtshof wegens het verkoopen van valsche sleutels veroordeeld werd tot eene gevangenisstraf van 4 jaren, is WToensdagavond uit de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam ontsnapt. De gevangene slaagde er in da ijze ren staven van het tralievenster te verbreken, en liet zich daarna door middel van zij a beddelaken, dat hij in reepen had gescheurd, uit dat ven ster neder op het dak van het gebouw der kantongerechten, vanwaar hij ver der zyn weg wist te vinden. Het is bekend, dat hij Woensdag avond ongeveer te 11 uur in zijne woning in de St. Ancastraat is wesster is dus alle kans, dat hij de gelegenheid heeft gehad zich reeds zóo ver uit de voeten te maken, dat de politie, die thans druk in de weer is, veel moeite zal hebben hem te achterhalen. Van morgen stond op den Dam een man om zich heen te kijken als iemand, uie niet goed den weg weet. Een goedig «ud-Amsterdamsch heertje nadert hem, met de bedoeling den vreemdeling op streek te helpen, en zegt U is hier, als ik mij niet vergis, niet al te best bekend in Amsterdam, niet waar, meneer? De ander, die wat op zijn kerfstok heelt Gu4, meneer, hoe weet u dat? Wie is u Zeg aan niemand dat u me hier gezien hebt. En de „vreemdeling" maakte zich haastig uit de voeten (4. O.) In den Noorder IJpolder onder Westzaan, heeft men ten huize van den heer D. K., terwijl deze met zijn familie alwezig was, diefstal gepleegd daarna de woning getracht in brand te steken. Deze binnenbrand werd spoedig ontdekt en gebluscht. Bij onderzoek bleek dat verschil lende meubelen, 'beddegoed en klee- den met petroleum waren begoten, terwijl f200 aan geld'en eenige zilve ren voorwerpen worden vermist. Een verdacht persoon is aangehouden, doch weder op vrije voeten gesteld. Men meldt aan de N. B. Ct. uit Gr ive van 26 Februa i Omstreeks drie uren ia den nacht j van Dinsdag op Woensdag ontdekte de kastelein K. alhier eene brandlucht in zijoe woning. Toen hij een onder zoek icstelde, vond hij de huisdeur, d'e hy gesl ten wist, geopend, terwijl in zijne voorraadkamer de kleederen, die hy op een der jenevervaten hadj liggen, brandende waren. Er is geen spoor van dieven ge vonden, noch de juiste oorzaak van den brand, die weldra was gebluscht. Door de justitie wordt gesignaleerd A. van Essmenes, 38 jareB, uitgever te Arnhem, bij arrest vaa het ge rechtshof te Arnhem, dd. 22 October 1895 en 18 Feoruari 1896, veroordeeld tot 3 en 6 maanden gevangenisstraf, wegens beleediging en smaadschrift. De procureur-generaal te Arnhem verzoekt tenuitvoerlegging en bericht. Bij het doen zijner ronde ontdekte Woensdagnacht te Breda een p litie- agent dat aria personen, die zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt, het gestolene wegwierpen. Bij de vervol ging keerden de vervolgden zich tegen den agent wilden hem te lijf; deze trok zijn revolver en kwetste daar mede een der aanvallers in het hoofd. Deze is in het gasthuis opgenomen. Ook de anderen zijn bekend bij de justitie. Sport en Wedstrijden Worstelen. Donderdagavond traden Memiech, Van den Berg, Niemann en Foret weer in Rotterdam op, thans voor een zaal, zóo bezet, dat enkelen hon derden de toegang geweigerd moest worden. De worstelwedstrijden werden door Dirk van den Berg en Foret geopend, waarbij eerstgenoemde in 15 min, overwinnaar was. Het hoofdnummer van dezen avond was echter de partij tusschen den Turk Memisch en den in de Zandstraat wonenden amateur C. M. Posthuma. Deze caféhonder, op den grond lig gende, eene groote vleeschklomp ge lijk, waar schier geen beweging in te krijgen is, maakte van zijn kolossaal gewicht een ruim gebruik. Feitelijk worstelen was dit optreden niet, hoe wel niet te ontkennen valt, dat hij eenige lessen daarin gehad heelt. Na zich 13l/s minuut tegen Memisch staande gebonden te hebben, werd hij door dezen ge egd. Een worstelwedstrijd tussch?n Nie mann en Turk besloot den avond. Ook in dezen wedstrijd gelukte het Me misch niet om zijn tegen-tander in den vastgestelden tijd van 15 min. te overwinnen. De worstelaars van beroep vertrek ken thans naar 's Gravenhage, maar zij komen op een nader te bepalen datum te Rotterdam terug, om Pos thuma op zijn verzoek revanche te geven. Beklaagde, die zijn eigen verde ging voordraagt, kan het beleedigei van de geïncrimineerde woorden u inzien, bovendien iB de straf tszwa ia plaats van een maand hoog?t< een paar dagen, doch beklaagde k ach zeer goed voorstellen waarom eisch zoo zwaar i-. Uitspraak over 8 dagen. De Rotterdamsche rechtbank spi Weinrotb, beschuldigd van moord i de Zandstraat, vrij. Rechtszaken. Beleediging. Voor de arrond.-rechtbank te Am sterdam stond Donderdag terecht Is. Is. Samson, wegens beleediging van een politie-agent, wien hij 9 Novem ber van het vorige jaar te Hilversum toevoegde: „Je bent in kennelijker: staat van dronkenschap. Hier etel ik je voor een dronken politie-agent op straat", ens. enz- De beklaagde heeft zeer veel be zwaren tegen de uitlatingen van den beleedigden agent, die als eerste ge tuige wordt gehoordhij ontkent niet de beleedigende woorden te hebben gebezigd, doch daarmede heeft bij den agent niet bedoeld. De volgende ge tuige heeft den indruk gekregen, dat beklaagde de woorden, met stemver heffing uitgesproken, den eersten ge tuige heeft toegevoegd. Ondervraagd, ontkent beklaagde eenige waarde toe te kennen aan de verklaringen der getuigen. Beklaagde zegt dien avond door den len getuige te zijn aangemaand tot doorloopen. Eindelijk had beklaagde hem toege voegd ik „vermeen" dat je gek of dronken bent; hij had deze uitdruk king gebezigd omdat de agent lastig was voor de omgeving. Beklaagde meent ook in het belang In den broekzak bevond zich zeven- tig gulden aan papieren geld. Bij]van den agent te hebben gehandeld. nader onderzoek bleek nog dat er 30 Eet O. M., waargenomen door mr. Het antwoord mag niet meer liter jenever werd vermist, zoodat een Regout, requireert wegens smaad, een dat acht a tien vel vermoeden van inbraak en diefstalj ambtenaar aangedaan in de recht- rees. De brigadier-commandant der]matige uitoefening van zijn lunctie, werd met 42 tegen 30 stemmen goed-j 4o. Leden der Vereeniging van kon. marechaussee alhier, die spoedig j beklaagdes veroordeeling gekeurd. i Leeraren in hot Boekhouden te Am- ter plaatse aanwezig was, maakte vaa 1 maand gevangenisstraf. tot een GEHEMD NIEUWS Jameaon en zijne soldaten Londen. De soldsten van Jameson lat zich in Londen vryelyk bewondert Zij loopen nog rond in hun gr uniform met de rijlaarzen en d flambard, en de Londenaars nem hun graag mee naar een bar, wa op dr. Jim een glas gedronken won Een blad gewaagt al van de bescho ken helden van Austin, die mi door de straten van Londen wandelen. De mensohen moesten volksgunst niet zoo verspelen, ze het blad verdermen mocht eens gaj herinneren, dat het meest deugnietf zijn, die ginds de troepen der Cha tered Company gaan vormen. De soldaten toonen zioh aldoor vol wondering voor dr. Jameson, zullen nooit iets tegen hem getuige zeggen zy. Maar intussohen is politie reeds in het bezit van een 3( gesohreven en geteekende verklari gen van deze mannen, hun aan booi afgenomen door een politieambt naar, die te Madeira op het soh kwam. Die getuigenissen kunnen J, meson en zijne officieren veel kwaa doen. Dr. Jameson en zijne offioiere schynen ontevreden te zyn over c behandeling, die zy ondervonden hel ben, nadat zy het Transvaalse! grondgebied hadden verlaten. Lievf in handen van president Kruger da in die van den gouverneur van Nr tal, zou Jameson gezegd hebbei Aan boord van de Victoria werd hu de tweede klas kajuit toegewezen kregen zy hutten in dat gedeelte het schip. Ook waren zij in aanr& king met soldatengezinnen. Eten e drinken hadden zij met de officiere gemeen. De bevelen tot die handf ling schijnen van sir Hercules R( binson te zijn uitgegaan. Op een t< legram aan Chamberlain, nog u Durban verzonden, was nog geen an woord otvangen, toen de Viotori uitzeilde. Te Zanzibar was er an woord en van toen af werd de be handeling beter. Zy mochten toe gebruik maken van de rookkame der officieren en hadden meer vrij heid. Alleen mochten zij niet met di offioieren aan tafel eten. Typhus-serum. Dokter Gbantemesse, geneesheer i een der Pa.rijsche gasthui jen en hoof eener afdoeling in het Instituut Pa deur, heeft aan de Akademi van Geneeskunde aldaar mede gedeeld, dat hij gunstige uitkomstèi heeit verkregen met een serum te bestrijding van de typheuse koorts Met «en cultuur der door Ebertl ontdekte typbuabacil, waarvan kub. centimeter voldoende is om eei marmot in 6 uur te doen sterver heeft hij na 9 maanden, door eei telkens vermeerderde hoeveelheid ti gebruiken, bij een paard een eeruu verkregen, dat als het vijfde deel vai een druppel werd ingespoten, di marmot bieek te beveiligen tegen d( werking van de genoemde hoeveelheid vergif. Hij heeit daarna dat midde toegepast op drie typhuslijders en bi alle drie is reeds na de eerste in spuiting een snelle beterschap gevolgd Dr. Cb. erkent zelf, dat drie een t< klein getal is om reeds gevolgtrek kingen te wettigen, maar de verkre gen uitkomst is voldoende om d( proefnemingen met vertrouwen voort te zetten. Erfeiiisdiefstal Te Berlijn zijn twes personen tot ;wee jaren gevang-nisstraf veroor deeld wegens bedriegelijke toeëigening eener nalatenschap. Een alleenwonend heer was overleden en eenigen tijd daarna vervoegde zich bij de weduwe bij wie hij kamers had gehad, aan goud; zij begonnen te vuren en gij zaagt het zelf, zij legden aan op de voorplecht; twee mannen liggen dood beneden, maar hangen zullen ze er voor" en met een geweldigen s!ag kwam zijn vuist neer op de tafel hangen zullen ze, al was er maar één touw in Europa." Ik had medelijden met den mac, die zoo buiten zich zelf was van woede voornamelijk dit kon ik zien, docr het verlies van de twee mannen. Toen ging ik met de andere naar de plaats, waar de granaat gevallen was en voor het eerst zag ik welk eene verwoesting zoo iets kan aanbrengen. De kogel had de twee stalen platen, waarmede het schip bekleed was, doorgesneden alsof het koek was: het hout van de rustbanken was geheel versplinterdvervolgens was de kogel door de stuurboordzijde van het schip gegaan, een massa achterlatend van gescheurde wollen dekens, flarden katoen, stukken hout, staal en kleedingstukken welke opgeborgen waren in de kasten en wat vreeselijk is, er lagen ook stukken menschenvleesch. Drie mannen waren beneden op het oogenblik, dat de bom vielde ledematen van twee hunner waren in stukken gescheurd; terwijl door één dier wonderen welke men dikwijls waarneemt b.j de richting van een granaat, een derde man, die op een eenieszins lagere rustbank lag er bijna ongedeerd afswam. Een en ander werd ons getoond door kapitein Ross, die bij eiken stap, dien hij deed, boozer werd. „Wat beteekent dat alles vroeg by maar eteeds. „Zijn wij op voet van oorlog. Gij zaagt de vlag van Chili Bestaat er dan geen Verdrag van Parijs? Gaat hij er op uit om elk schip te plundereD, dat hij ontmoet Zal hij zulks doen, zonder dat ons Gouvernement een stap doet? Kunt gij mij hierop geen antwoord geven Maar hij uittte die verschillende vragen zoo snel en hij was zoo zeer van streek, dat wij hem zwijgend volgden, toen hij onder de tenten op het dek zijn weg voortzette, ons vrouwen aanwees, die nog zenuwachtig snikten, mannen hulpeloos als kinderen en zeelieden, die toch nog een vloek wisten te vinden voor de begane wreedheid. Tegen dien tijd was ook een der Amerikaaneche booten op de plaats aangekomende bevelhebber deed een slosp ia zee nederlatea en na aan boord te zijn geweest van den verminkten kruiser, xwara hij op het „Black Anchor" schip en voegde zich bij ons in de kaartenkamer. Ik zal niet pogen u zijne verwondering en ongeloof te schil deren. Ik geloof, dat alleen het schouwspel van de voorplecht hem overtuigde, dat wij geen krank zinnigen waren maar toen hij alles gehoord had, waren zijne ontzetting en deelneming niet minder groot dan de onze. „Mij dunkt, het is een internationaal vraagstuk," zeide hij „en als hij niet met zijn leven betaalt voor de twintig man gedood aan boord van mijn kruiser, om nog maar te zwijgen van de veroorzaakte schade, dan zal ik dan zullen we het schip in vier en twintig uur in den grond boren." Ik hoorde hen afspreken dat de tweede kruiser van de Amerikaansche vloot de vervolging dadelijk zou be ginnen, terwijl de pantserschepen ons naar Nieuw-York zouden vergezellen om voor onze veiligheid te waken. Nadat dit overeengekomen was, verlieten wij het schip en bereikten weder de „Celsis." Paolo stond boven aan den ladder, toen wij op dek kwamen en naar ik dacht luisterde hij met een spottenden glimlach naar onze betuigingen, dat het gevaar geweken was. Inderdaad dacht ik, dat ik hem „Vendremo" hoorde mompelen, toen hij naar zijn hut ging, maar toen wiet ik nog niet wat die lach beteekende en ook niet dat de galeischepen ons zouden verlaten, langen tijd voordat wij Nieuw-York bereikten. HOOFDSTUK X. De vrees wordt grooter. Vijf volle dagen stoomden wij met de andere sche pen wij hadden geen moeite hen bij te blijven, want zij maakten slechts twaalf knoopen, terwille van den kruiser, welke in die korte ontmoeting met het naam- looze schip zoo deerlijk gehavend was geworden. Er was slechts weinig wind in die dagen daar er een zacht windje woei uit het noordoosten, was het gemakkelijk de geleischepen in 'toog te houden, hetgeen wij dan ook deden tot de voldoening van een ieder aan boord. Maar ik wist dat de gebeurtenissen van de drie laatste dagen aanleiding hadden gegeven tot veel gepraat op de voorplecht en dat een gevoelen, nauw verwant aan vrees zich van de bemanning had meester gemaakt. Het was in den vroege* morgen van den vijfden dag, dat ik hier meer aan dacht dan gewoonlijk. Ik kon niet slapen en lag rusteloos op mijn bank en toen de dag aanbrak ging ik naar boven. Ik zag dat de witte Ame rikaansche oorlogsschepen een mijl ver waren, de Black Anchor boot was eenige xaoeis verder. Pajio stond op de brug, maar ik sprak hem niet aan. da*r ik het beter achtte weinig woorden met den man te wisselen, totdat wij Sandy Hook in het gez'cht kregen. Hij, op zijn beurt, volhardde in zijne gemelijkheidmaar hij verzuimde niet zich veel onder de matrozen te bewegen en de vertrouwelijkheid tusschen hen werd van dag tot dag grooter. Toen ik dien morgen op het dek kwam, werd ik gewaar, dat de wind ofschooD krachtig en frisch, mij in dien slaperigen toestand bracht, welken ik tevergeefs op mijn bank gezocht had. Er stond een dekstoel in de schaduw van den salon hierop ging ik gemakkelijk liggen trok mijn hoed over mijn ooren en luisterde naar het slaperig makende golvenklotsen. Maar slapen kon ik niet; want nauwelijks lag ik op de stoel of ik hoorde Dan aan de andere zijde van het salon een gesprek voeren tegen Belle, den hond van Roderick. „Ja," zeide hij, blijkbaar het dier behandelend alsof het alle menschelijke hoedanigheden bezat. „Wel gij zijt een Christelijke hond, dat is buiten twijfelen je hart zit op de rechte plaatsanders zou ik mijn tijd niet vermorsen met tegen je te praten. Nu, gij hebt het goed genoeg bij de juffrouw, die voor je zorgt, alsof rundvleesch niet tien stuivers het pond kostte maar met ons is het anders gesteld neen mijn beest wij zijn op een zonderlinge onderneming uit. Voor het einde ▼an de reis zullen we daar nog wel meer van hooren. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2