Scheiding van tafel en bed. L. P. Testeratot dijkgraaf van den Hondbosaohe en Duinen tot Petten, jhr. mr. P. ran Foreest; tot hoog heemraad van den Hondbosaohe en Duinen tot Petten, wegens Dreohter- land, C. Spaan Pz.tot heemraad van het heemraadschap Wieringen, S. Klein Az.alle gelegen in de prov. Noordholland. Bij kon. besluit is aan den heer L. V. Leyba, oonsul van Zweden en Noorwegen op Curapao, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder eerste klasse van de Koninklijke Wasa-orde, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen gesohonken. De leiders van het Leger deB Hei Is in Nederland en België, de heer en mevrouw Oliphanthebben bevel ontvangen in de maand Mei een an dere bestemming te volgen. Er is blijkens de Oorlogskreet nog geen berioht ontvangen, welke die nieuwe bestemming zal wezen. Eene eigenaardige Vereeniging te Amsterdam. Donderdagavond werd in het Casino te Amsterdam eene vergadering ge houden van een allegaartje van lie den, die men zich het best uit den volgenden oproepingsbrief ter verga dering zal kunnen voorstellen. Deze oproepingsbrief luidt: .Wanneer een arm man, die met handel langs de straten z'n brood verdienen moet, even de misdaad be gaat z'n kar onbeheerd te laten staan, of niet direct oprijdt wanneer de po litie hem dat beveelt, wordt tegen hem proces-verbaal opgemaakt, Wanneer de koetsier, de man, die in het guurste weer geduldig staat te waohten op het oogenblik dat iemand zijn diensten noodig heeft, even zijn paard en wagen verlaat om een warm kop koffie te gebruiken, of door de koude genoodzaakt is in zijn rqtuig verwarming te zoeken, dan wordt er procesverbaal opgemaakt. Wanneer een oaféhouder even na het sluitingsuur de misdaad begaat nog bezoekers in zijn huis te hebben, of wanneer hij gesnapt wordt ster ken drank te hebben getapt zonder daartoe vergunning te hebben, dan wordt tegen hem prooesverbaal op gemaakt. Het regent in onze stad processen- verbaal, want de politie schijnt het er op toe te leggen al deze menschen ïooveel mogelijk te pesten. Wat kan hier tegen gedaan worden? Heel veel, als het volk zioh maar vereenigde. In de eerste plaats kon de ellende verzacht worden van het gezin waar van de kostwinner door die veel voorkomende bekeuringen telkens op de .schans" hun boeten moeten uit zitten. Er heeft zich eene vereeniging ge vormd van kleine kooplieden, koet siers en tappers, die ten doel stelt de vrouwen en kinderen te onderhou den, zoolang de man voor de bekeu ring in de kast zit. Een soho m doel, nietwaar Ieder moet zich daarbij aansluiten opdat door het groote aantal de kracht die er van de vereeniging uitgaat des te grooter wordt. Daarom kooplieden, koetsiers en tappers als éen man u aangesloten." Er was heel wat publiek opgeko men, dat inde termen van bovenstaan- den oproep meende te vallen. Het woord werd gevoerd door Samson en Reens, die het doel van de stichting van een fonds nog eens nader uiteenzetten, en in 't algemeen op vereeniging aandrongen. Eene geringe oontributie zoude voldoende zqn, om het huisgezin „bij afwezig heid" voor ondergang of ellende te behoeden. Blqkbaar was de vergade ring het hiermee eens. Smokkelaars. Uit Koewaoht schrijft men aan de Midd. Ct. Donderdag omstreeks acht uur reden twee rijtuigen in woeste vaart door deze gemeente in de riohting naar Belgiëeen oogenblik later werden op ongeveer 7 minuten af stand buiten het dorp 12 revolver schoten gelost. De Belgisohe douanen De Geest en Allein hadden daar dienst, hoor den de rqtuigen aankomen en riepen den voerlieden toe halt te houden toen aan hun bevel niet werd vol daan, maakten zij van hunne vuur wapenen gebruik. Het voorste rijtuig ontkwam aan de kogels en vervolgde met den bekwaamsten spoed zijn wegden voerman van het volgende was echter een ander lót beschoren. Hij werd door 2 kogels in den rug getroffen, terwyl zijn paard een schot bekwam, dat doodelijk was. Door den plotselingen stilstand viel de man uit het rqtuig, over het stervende paard heen buitelende. Hq bevond zich nu in handen der ambtenaren, die inmiddels toegeschoten waren door een vlugge en krachtige bewe ging wist hy zich evenwel los te rukken en spoedde zioh terug naar de grens. Zijn verwonding scheen dus niet van een zeer ernstigen aard te zqn. Op de kar lagen 9 balen tabak, die een gewicht hadden van o. a. 500 KG. De voerman, zekere 3. B. van Hulst, werd nog dienzelfden avond naar zijn woonplaats vervoerd. Zooals gewoonlijk, bracht ook dit geval in de buurt van het Belgisohe grenskantoor heel wat volk op de been. De notaris d. B. te Oldemarkt heeft zich met een pistooisohot van het leven beroofd. Men spreekt van een aan zienlijk tekort. De boedel is verze geld. Rechtszaken. Een valiohe eed. Vrqdair bad zich voor de reohtbank te Middelburg te verantwoorden een jeugdig persoon J. Ie R., oud 18 jaar, werkmau te Cadzand, thans gedeti neerd te Middelburg, beschuldigd van ter terechtzitting van het kantonge recht te Oostburg opzettelijk eenval- sohe verklaring onder eede te heb ben afgelegd ten voordeele van een beklaagde. Het O. M. eisohte deswege tegen hem een gevangenisstraf van 6 mnd. De verdediger oonoludeerde tot ont slag van rechtsvervolging. GEMENGD NIEUW8 Een terechtstelling. Men herinnert zich nog Alfred Chip- perfield, die beschuldigd werd zijn vrouw, met wie hij den vorigen dag was getrouwd, in een huurkoets in Londen vermoord te hebben. Hij werd deswege ter dood veroordeeld,ofschoon hij steeds beweerde, dat zqn vrouw zelfmoord had gepleegd en hjj onsohul- dig was. Ook waren er duizenden in Engeland, die hem voor onschuldig hielden, en een verzoeksohrift om gratie voor Chipperfield verkreeg in drie dagen niet minder dan 150 000 handteekeningen. Het adres vond ech ter geen genade in de oogen der regeering en Alfred Chipperfield is te Londen opgehangen. Op den morgen der terechtstelling had een zeer talrijke menigte zich verzameld om de gevangenis, men meende nog altijd, dat er gratie zou worden gesohonken en wachtte er op, of de zwarte standaard, een bewijs, dat het reoht zijn loop had gehad, ook gehesohen zou worden. Drie minuten voor acht werd de rouwvlag ontplooid: Alfred Chipperfield had opgehouden te leven. Den vorigen avond was er een hart verscheurend tooneel afgespeeld in de gevangenis: Chipperfield had afscheid genomen van zjjn vader, zijn broeder, zijn zuster; de wanhoop van dezen vormde een zonderlinge tegenstelling met zijn eigenkalme zelfverloochening. Na hun vertrek had de ter dood ver oordeelde nog een brief geschreven van drie bladzijden aan zijn vader waarin hij dezen bedankte voor al de goedheid, die bq had genoten, waarin hij zegt dat zijn laatste gedachten en zijn laatste kussen voor hem en de zijnen zijn, en eindelijk zijn vreugde uitdrukt," dat hij weldra vereenigd zal wezen met haar, die hij vermoord zou hebben, maar aan wier dood hij vol maakt onschuldig was. Den volgenden morgen werd hij om zes uur gewekt, ontbeet hij met zijn twee wachters, en gebruikte met grooten eetlust een kop thee en een geroosterd broodje. Daarna ontving hq den aalmoezenier, met wien hij een half uur alleen bleef en hij zelf maakte ten slotte een einde aan het onderhoud door de oipiers te roepen en hun te zeggen, dat hij gereed was en dat men hem zou verplichten met niet langer te wachten. Men antwoordde hem eohter, dat men aan het uur gebonden was. Toen gebruikte hij nog een kop thee en sprak met den aalmoezenier en den directeur der gevangenis over zijn verwanten. Om tien minuten voor aoht kwam eindelijk de beul, in wiens handen hij zioh kalm overgaf. De gezagvoerder van het snelva rende stoomschip Normannia van de Hamburg-Amerikaansohe maatschap pij, dat Donderdagavond op de reis van New-York naar Genua te Gibral tar is aangekomen, meldt dat hij het stoomschip Saint Pierre in volle zee in zinkenden toestand heeft aange troffen. De geheele bemanning van het schip, bestaande uit negentien personen, is gelukkig gered. Een dolle rit. Te Berlijn heeft een wagenmaker in een vlaag van dronkemanswaanzin een dolle streek uitgehaald. Hq kwam op het denkbeeld een pleizierritje te maken naar Treptow en stapte te dien einde in een huurrijtuig. Vooraf eohter had hij zich, om den tijd te verkorten, een revolver en scherpe patronen aangesohaft en nauwelijks was hq in het open veld gekomen, of de schoten knalden links en rechts. Toen hq uit Treptow terugkeerde, zette de man het schieten nog zelfs in de stad voort, totdat een droevig ongeluk er een eind aan maakte. Toen hq het wapen opnieuw wilde laden, lette hij er niet op dat er nog een patroon in een loop was, met het ongelukkig gevolg, dat het wapen onverhoeds afging en de kogel in zijn onderlqf drong. De koetsier bracht den gewonde dadelijk naar het gast huis. Het is onbegrijpelijk, dat de koetsier niet reeds dadelijk bij het eerste schot den man tot bezinning trachtte te brengen, maar bem inte gendeel maar rustig zijn gang liet gaan. Een oorlogatenue. Het is van vrq algemeene bekend heid dat Murat, koning van Napels, gewoon was zich zoo schitterend te kleeden, dat de uitdrukking „flam boyant tambour-major chevai" ten volle verdiend was. Een ooggetuige beschrijft zqne kleeding als volgt Murat trok steeds in hooge mate de aandacht door zqne gestalte, zqne sohitterende kleeding en het prachtige harnachement van zqn paard. Zqn aangezioht,zqn schoone blauwe oogen, zqne groote bakkebaarden, zijne lan ge zwarte krullen, die tot op den kraag neerhingen van een kurtka (Poolsoh kleed) waarvan de nauwe mouwen beneden de schouders eene opening hadden, deden hem steeds in het oog vallen. De kraag van zqn kleed was rij kelijk met goud geborduurd; om het middel droeg hq een vergulden kop pel waaraan een lichte sabel hing met rechte kling, op de manier der oude Romeinen, zonder gevest. Deze vorst droeg gewoonlqk een wijde broek van amarantkleurige stof, waar van de naden met gond geborduurd waren en laarzen van geel leder of nankin. De luister van dit oostuum werd nog verhoogd door een grooten steek voorzien van witte veert-n en breed gouden borduursel en een vederbos bestaande uit vier groote afhangende struisveeren in het midden waarvan zioh een praohtige reigerveer bevond. Het zadel en de vergulde stijgbeu gels waren van Hongaarsoh en Turksoh model en het paard overdekt met een tot den grond afhangend sohabrak van hemelsblauwe kleur oveidadig met goudborduursel ver sierd In een dergelijk oostuum ohar- 1 geerde Murat aan het hcofd zijner troepen, niet weinig er mede gevleid toen hq in 1812 zag dat de kozakken verbaasd bleven s'aan om zijne praoh tige versierselen en de veeren van zqn poolsohen hoed te bewonderen. In welk gedeelte van Europa zioh de keizerlijke legers ook bevonden, steeds werden uit Parijs kisten gevuld met nieuwe versierselen naar Murat gezonden. Gedurende een van zijn veldtochten bedroeg in vier maanden het bedrag van hem toegezonden veeren en plui men, zeven en twintig duizend francs. Pers Overzicht. Gelijkheid in de cel. De Nieuwe Amst. Ct. bevat een artikel dat tot opschrift heeft„Ge lijkheid in de oei," en dat haar in de pen is gegeven door een critiek van den Haagsehen briefsohrqver der Zaanl. Ct. op een artikel onlangs in de Evolutie geplaatst, waarin gewezen wordt op de versohillende behande ling die mevrouw van Wermeskerken en Geertje Kleefstra in de gevangenis ondervonden. De JEvolutie zeide hier over o. a. „Als zelfs daar waar de maat* schappij heenstuurt hen, die zij uitstoot voor korteren of langeren tijd, nog égards worden in acht genomen te genover eükelen, niet ter wille hunner meerdere ot mindere misdadigheid, doch ter wille van wat zij zwaren daarbuiten, ziet het er wel ongelukkig uit met ons recht- en rechtvaardig heidsgevoel. Een Mevr. v. W. J. den kerker betredende onder een ware, edoch onbewezen beschuldiging, een Geertje Kleefstra, het door jeugdige enthousiasme tot dwazen eenstap geko men meisje, moesten zqn éen voor den gevangenis-directeur en zqn per soneelbeiden, zoowel de een als de ander, hebben reoht op een fatsoen lijke, haar gezondheid niet sohadende behandeling." Naar aanleiding van dit beweren stelde de N. Amet. de vraagHeeft de Evolutie niet groot gelqk De Haagsche correspondent der Zaanlandsche Courant vatte die vraag op als een betuiging van instem ming. Zoo was ze door ons bedoeld, sohrijft nu de N. Amst. Ct en wordt ze door ons herhaald, ook na wat hq naar aanleiding daarvan sohrijft. Genoemde briefschrijver brengt in herinnering, dat wie absolute gelijk heid in de cel eischt, daarmede groote ongelijkheid zou in 't leven roepen. Hij schrijft o. a. Deze beide vrouwen op éen lijn te stellen, haar op gelijke manier bezig te houden od hetzelfde voedsel toe te dienen, ware voor de vrouw van geestesgaven en welstand een drie dubbele straf, in éen opzicht slechts moet er gelijkheid bestaan: vooralle verdaohten en veroordeelden moet de vrqheidsberooving gelijk zqn, maar als men den arme een behoorlijk bed, stevig en gezond voedsel, bezigheid in de cel geeft naar gelang van zijn intelleotueele ontwikkeling en den- gene, die een beter lot in de maat schappij heeft gehad, behalve de vrijheid ook een minder goede leger- 8teêeD,gevangeniswerk, dan straft men den laatsten veel zwaarder en roept een ongelijkheid in het leven, die niet alleen uit een oogpunt van rechtsphilosophie. maar ook van een gewoon feitelijk reoht, schreeuwend onbillijk is. Dit wordt voorts gestaafd met een beroep op mr. D. Simons, „een onzer uitnemendste criminalisten" die dezer dagen in het Paleis van Justitie over „Strafmaat" schreef, en van een billijk strafstelsel eischte, dat het wei in het oog zou houden in hoeverre bijv.de' duur van de vrijheidsbeneming, in verband met de levensomstandigheden van den veroordeelde is gelijk te stellen met veroordeelingen van soort gelijke personen, onder geheel andere levensoonditiën. Over dit alles ware veel te zeggen en zou wel een en ander op te mer ken zijn. maar het gaat buiten de zaak om, waarop wij, en naar wij meenen ook de Evolutiehet oog hadden. Dat het hier niet betrof de billijke bepaling van .strafmaat" waarmede de rechter heeft te rekenen, volgt reeds uit het feit dat wat de Ev. schreef niet op twee veroordeelden betrekking had. De eene was in hech tenis als verdacht. De ndere onderging haar straf als gevonniste. Heel iets anders kwam hier ter sprake. De eisch, dien Tocqueville een eisch der demooratie zou noemen eener democratie, die Diet met een bepaalden regeeringsvorm is te ver warren. maar die ren omwenteling aankondigt in de wijze waarop mec- sohen tegenover menschen staan, eene demooratie die niet ander is dan het humaniteits-gevoel in praotijk ge bracht. De rechter bepaalt de strafwat al zoo de maat der straf behoort te bepalen heeft de wetgever in aan merking te nemen en de door de wet gemaakte bepalingen heeft de directeur en zijn nersoneei in uitvoering te brengen. Maar dit behooren zq te doen zonder aanzien des persoons. En dat dit in het geval waarvan thans sprake was, niet gesohiedde, dat was de klaoht. Het geval eohter staat niet alleen of op zioh zelf. Uitzonderingen galden ook hiermaar men zal ons tegen spreken als wq beweren, dat het standsverschil, zooals heel onze maat schappq het kent en huldigt, en dat mevr. v.W. van Geertje K scheidt, ook voor de kringen der rechterlijke maoht, voor de rangen van ons pol tie- en gevangenispersoneel wel degelqk blijkt te bestaan? Dat men er te eer tegen op komt, wanneer het daar zioh aldus vertoont, geschiedt, omdat het onder hen, die het recht en de billijk heid moeten vertegenwoordigen en handhaven, te meer als onrechtvaar dig en onbillijk uitkomt. Wij hebben er niet aan gedacht ook hierover nog een woord wq hebben er niet aan gedacht het al te keuren, dat mevr. v. W. blijken van sympathie ondervond, toen de schrik kelijke verdenking op haar rustte. Wij kunnen ons levendig voorstellen, dat het gevangenispersoneel er be hoefte aan had die te bewijzen. Maar 't l^jkt ons daartegenover een schro melijke onbillijkheid. wannier mon, zooals de (antirev.) Ned. deed, 't ons kwalijk neemt, dat wq, met de Evolu tie, wat de Ned. als de misdaad van de 19jarige Geertje Kleefstra betitelt, den dwazen stap van een jeugdig enthousiasme noemden. Vervolg Nieuwstijdingen. Parlementaire praalj8B De laatste zitting van deze week is een tamelijk bewogen geweest rijk aan incidenten. Het begon heel kalm met de her vatting van het gisteren besproken amend.-Gerritsen op art. 64. dat, on danks de bestrijding van den Minister, dooh niet bestreden door de C. v. R„ ten slotte werd aangenomen met 75 tegen 6 stemmen. Minder gelukkig trof de heer Rutgers het met het zijne om een geheele pa ragraaf van dit artikel te sohrappen, bepalende dat restitutie of ontheffing kan worden verleend in geval van onmacht tot betalen of andere force majeure. Dit kon z. i. tot verbeterde toepassing leiden en ook tengevolge hebben, dat zoodanige belastingbeta Iers hun kiesrecht verloren. Een op merking die de beer Veegens beaamde. Maar de Minister meeDde, dat als hier van een voorreoht sprake kon zqn, 't een privilege was van het ongeluk, 't geval kwam zelden voor. En zoo er verband was met het kiesreoht, dan kon de kieswet daarin voorzien. Het amendement werd met 78 tegen 5 stemmen verworpen. Nog ongelukkiger trof het de heer Heldt met zijn amend, op de over gangsbepalingen om nl. te doen uit maken, dat van de zeer lage aansla gen (f2 of minder) geen, van f2 tot f4 voor \a ©n van f4 tot f6 voor ">s van den aanslag slechts Rijks provinciale en gemeentelqke opcenten te heffen. Dit is het belang van den kleinen man, die vroeger geen cent betaalde. Tegen dit amend, maakte de Voor zitter nl. bezwaar om het toe te laten, wql dat praejudicieerde op eeneven- tueele regeling der provinciale en gemeentelqke financiën. Er volgde een discussie van heeren die meenden dat 't wèl en van heeren die meenden dat 't niet ging, dooh met 50 tegen 36 stemmen beslobt de Kamer het amend, niet te behandelen. Dan zeide de heer Heldt stel ik mijn amend, alleen voor wat de Rijks-opcenten betreft. Verzet van den Minister en van de C. v. R., die beweerden dat voor het heffen van opcenten nog een speciale wet noodig was, en ver werping vau het amend met 71 tegen 15 stemmen. Er nu kwam men aan een cardinale quaestie de uitvoering der wet. De Regeering stelde voor, dat de wet in werking z -u treden met den dag barer afkondiging. Daartegenover stelden de heeren Kolkman en Vermeulen voor, dit te doen „op een bq kon. besl. te bepalen dog, nadat de verhouding tusschen de Rijks- engemeenteficanoiën trader bij de wet zal zijn geregeld". Voor dat amend, wees de heer Ver meulen op het verband der wet met de gemeentefinanciën. Vast stond dat voor veie gemeenten hiervan achter uitgang van inkomsten te wachten was- De Min. wilde te gelegener tijd in de evantueele verliezen voorzien, om te beginnen tqdelijk. Er was geen bezwaar tegen om de gemeentefinan ciën nog in dit jaar te herzien. Ge schiedde dit niet wie wist of de Min. nog heel lang zou leven, in politieken zin. Zijn opvolger kon wel eens bezwaar heubsn tegen tqdelijke hulp en dan zaten de gemeenten geschoren. Daarom voorzichtigheid en dit amendement. Kom, kom. met de heffing van wat meer opcenten is de zaak gezondj zeide de heer de Beaufort (Wijk bij Duurstede). De Minister stelde zich op het stand punt van het voornemen der Regee ring om de gemeentefinanoiën in 't reine te helpen. Bleek deze wet, de personeele belasting, voor eenige ge meenten bezwnarlqk, dan was een tqdelqke maatregel toegezegd. Geen bedeeling, maar handbaving van het status quo. Men moest niet met de invoering dezer wet waohten die aan duizend©» verliohting van lasten zou geven, (flo 1 howerd er geroepen). Men mocht dezulken niet teleur stellen. Verschillende middelen vloei den ruim, rijwiel- en zegelbelasting kwamen er nog bq. De conversie gaf besparing. De omstandigheden waren dus gunstig voor het geven van nog minder belastingdruk en daarom behoefde de invoering der wet niet te waohten. De heer Kolkman handhaafde de qualifioatie van bedeeling der ge meenten; hij ontleende die aan „Ne derland" waarvan de Min. vroeger redacteur was. De Minister dat is een heel ander geval (gelach.) Toen las de beer Kolkman wat voor uit „Nederland". Weder een interruptie van den Min. En het ver zoek van den voorzitter aan den Min. om den spreker niet in de rede te vallen. Dit is zelden beleefd, een tot de orde geroepen Minister. Nadat de heeren Kolkman en Heems kerk hot amend, verdedigd hadden om verwarring der gemeente finanoiën te voorkomen, adviseerde de C. v. R. tot vervrerpiDg daarvan. Toen werd het amend, 'gewqzigd en de inwerking-treding voorgesteld „op een door de wet nader te be palen dag." Weder bestrqding van den Min. en ran de C. v. R. Toen een voorstel van den Voor zitter om wegens het op Vrq dag ge bruikelijk sluitingsuur, bq vieren, de discussie tot Dinsdag te verdagen- De heer Heemskerk meende, dat men er op gerekend had vandaag klaar te komen, maar de Voorzitter zag geen reden om van de usanoe af te wijken en de Kamer gaf hem, met 49 tegen 44 stemmen, gelijk. Dinsdag valt dus de beslissing^ Ook de regeling der werkzaamhe» den gaf tot eenig debat aanleiding. Tot de wetsontwerpen dieinaanmer- kiug komen voor behandeling na het personeel behoorden o. m. de grens- verandering van Amsterdam en de grensregeling van Utreoht. Nu wees de heer Roessingh er op, dat er blijkbaar een stelsel voorzat om de groote steden uittebreiden, een maatregel waar'.egen, vooral uit een finanoieel oogpunt, bij de bewoners der kleine plaatsen veel bezwaar be staat. Hij was dus tegen dadelijke behandeling van het eerstgenoemde wetsontwerp, in afwaohting van een regeling der gemeentefinanoien. Ik heb geen bezwaar zeide de heer Heemskerk als er maar geen vertraging komt in de behandeling der kieswet, want van de grensver- anderiDg hangt de kiestabel af. Dat is geen bezwaar meenden de heer Sohaepman en de Min. Roëll. Van uitstel behoefde geen operatie te zijn. Met 83 tegen 10 stemmen besloot de Kamer eenige dat andere ontwerpen in behandeling te nemen. G. Jr. Vervolg Stadsnieuws. Stukken van den Raad Op het verzoek van de wed. van den onlangs overleden stratenmaker Creemers om een jaarlqksobe toelage wordt door de Comm. voor de pen sioenen in ongunstigenzingeadviseerd en wel omdat, volgens de thans geldende verordening, van onderstand aan weduwen van geëmployeerden der gemeente, alleen sprake kan zijn, ind en die employés zijn overleden aan in dienst der gemeente bekomen verwondingen en gebreken. Ingekomen is een adres van den gemeenteraad van Leiden aan den Minister van Binnenl. Zaken, waarbij aan Z.E. wordt verzooht, te willen bevorderen, dat wettelijke be paling tot stand komen in zake de particuliere banken van Leening. B. en W. van Leiden verzoeken de adhaesie van Haarlem's gemeen teraad aan dat adres en B. en W. stellen voor, die te verleenen. In den Haagsohen Kunstkring wordt Dinsdagavond a. s. opgevoerd onder leiding van den componist de „Schip breuk" van den heer Joh. Wagenaar. Door mej. Jeanne Landré alhier zul len daarin de sopraan soli worden vervuld. Ook zullen eenige liederen door haar worden gezongen. Het zelfde koortje, dat hier ter stede voor de uitvoering van „De Schipbreuk" was samengesteld, zal in de residentie optreden. Haarlemsche Paardentram. Bovengenoemde Maatsohappq ver zoekt aan den Raad vergunning, om op het traject Stationsplein—den Hout zooveel mogelijk dubbel spoor te mogen aanleggen ter verbetering van den dienst. Reed er tot heden een wagen om de zeven minuten, met dubbel spoor (behalve waar de weg al te smal is) zal dit om de vijf mi nuten kunnen geschieden. Dit nieuwe railsysteem zal f32000 kosten. Voorts verzoekt adressant om de voor tien jaren vastgestelde retri butie van f150 per jaar, die afloopt ulto. Dec. 1897, te verlengen mot 12 jaar, waardoor die eerst uit. Dec. 1907 zou eindigen het adres is.nl. is 1895 ingekomen, j Dan verzoekt de Maatsch. den hulp- stal op het Stationsplein te mogen inriohten voor 6 paarden, daar het vaak gesloten zijn van de overwegen het overbrengen van de paarden en daardoor den dienst al te veel be moeilijkt. En ten slottö wordt bij nader adr« door de Maats, verzooht, weder vaa kraoht te verklaren de navolgeBde bepaling der concessie „Voor de vergunning van meerdere i „wegen in de gemeente of vertakt kingen of verlengingen van de go E „conoessioneerde wegen, zullen dec „oonoessionarisBen gedurende vijf® „jaren de voorkeur hebben, tegen^1 „gelijke voorwaarden als waarop hetC „Gemeentebestuur deze conoessie „heeft verleend, mits de ooncessiona ..rissen binnen zes maanden na do. „kennisgeving die aanvaarden." B. en W. adviseeren gunstig op al deze verzoeken; de minderheid van het College is evenwel van oordeel, dat sommige stadsgedeelten voor dub bel spoor te nauw zqn en dat het dubbel spoor daarom moet worden ingekrompen, o a. vooral op de brug gen- Omtrent het laatste verzook advi- sesren B. en W. om den termqu van zes maanden te verminderen tot drie maanden. Een bewijs van den bloei derzfep- fabriek van de firma D. Swens &Co. is wel, dat de fabriek bij de Gier straat te klein is geworden, zcodat de heer Swens om zijne zaïk te kun nen uitbreiden heeft aangekocht de ex-bierbrouwerij der firma de Haan en Raven in de Spaarnwouderstraat. Deze verplaatsing zal dengenen, die in de nabijheid der tegenwoordige zeepfabriek woneD, niet onaangenaam zijn. Door Ged. Staten dezer provincie is benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie van aanBlag voor de belasting op bedrijfs en andere in komsten, de heer J. Smits CJz. en zulks ter vervanging van den heer C. Prins Sz. Bnrgerlii&e schho. Bevallen: 27 Febr. A. Harwijne Klaarbergen d. 28. C. Westra— Bekker z. C. E. de Bruin—Hogendorp z. 29. G. van Leeuwen—Hoff z. A. r. d. Bogaard—Bq land d. (11) Overleden: 27 Febr. A. Piek 74 j. Burgwal. 28. H. J. Bekkers 14 m. d. Rozenprieelstraat. f- AivüLifcÖfcRlOMTfciv Getrouwd27 Febr. H. C. J. Grit- ters en J. C.van der Pek, Amst. 28. S. Salomons en E. Pakkeörager, Amst. J. W. H. Geerlings en H. Hup- kes. Purmerend. Bevallen 25 Febr. H. J. Barends— Boers z, Arnhem. 27. AE. Beunje Rijke Willems d-, Amst. G. Honig Dil d., Zaandijk. C. C. Wanrooq Woutman z„ Markelo. Overleden25 Febr. J. C. Baum Jr. 51 j., N -Amstel. Wed. H. A. Bla- siue le Jay—Lijher 58 j., Amst 26. A. P Achenbach 73 j., Amst. Ph. L. Sadée jm. 21 j., Barneveld. StOMBvaartëerlclïtan. Het stoomsohip Sumatravan Amst. naar Batavia, pass. 28 Febr. des ooht. 9 u. Dungeness. Het stoomschip Amsterdam, van de N.A.S M. van Rott. naarNewyork pass. 27 Febr. des nam. 8 u. 30 m. Lezard. Het stoomschip Schiedam, van de N. A.S.M., vertr. 27 Febr. van Newyork naar Amsterdam. ssagaisden bairskkiaisea is Seftrsa d. 1. Meid-huish. P. G. in winkelzaak niet beneden 35 jaar. 2. Besoh. juffr. P.G. middelb. leeft, zelfst. huish. kunn. besturen en met kind. kunn. omgaan bij geneesheer ten platten lande, spoedig. 3. F1 verkoopster Isr. Gods. in zaak garn. en modeart. Zwolle direot. 4. Scheepsbouwkundig ingenieur- teekenaar. 5. Fl. kruideniersbed. Bpoedig. 6. Allesz. bekw. boekhouder cor respondent in staat geheel zelfst. te verk. goed bek. met eng. taal op sinds jaren gevestigde margarinefabriek teg. ruime vergoeding, terstond. ViARK TNiEUWS- Leiden. 28 Febr. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt23 Stieren f 62 a f 200, 84 vette Ossen en Koeien f115 a f248 of f 0,48 a 0,65 per Kg., 140 Vare id. f84 a f206, 0 Graskalveren fa 13 vette id, f40 a f75 of f0,85 a f 1,05 per Kg., 124 nuchtere ld. f 5, a f 15,174 vette Schapen f 16, a f31,of f0,35 a f40, per Kg.. 22 weide dito f 11, a f20,Lam meren fa f210 magere Var kens f 14 a 1'32, 128 Biggen f3,— a f 13.0 Veulens f a f0 Paar den fa f183 Kalf-en Melk koeien f103 a f238. A D VKRTKiSTl ËN Voor de talrijke bewijzen van deelneming mij betoond bij bet over lijden van mijn geliefden echtgenoot, betuig ik mijn hartelijken dank. Wed. Jb. VAN EK Jz. Metman. Haarlem29 Febr. 1896. Pro Deo. Bij vonnis der Arrond. Rechtbank te Haarlem d. d. 17 Dec. 1895, is uitgesproken de scheiding van tafel en bed tussehen ALIDA CATHA- RINA ROOZE SIKMAN, wonende te Haarlem en BERNARDUS JO HANNES SCHEELINGS, thans verblijvende te Veenhuizen, en zulks met alle wettelijke gevolgen van- dien. De Procureur v. d. Eischeresy Mr. C. JOH. PRINS.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2