Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 53e Jaargang FEUILLETON. De IJzeren Zeeroover. Donderdag 5 Maart 1816 No. 3888 HAARLEM S DAGBLAD A "ROisrjsrEivnErisrTSF^i JS Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37V2 Directeur-Uitgever A TP VTBIR/TEKrTIËIsr: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor tiet Buitenland: Compagnie Générale de PubUciié Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Blocmmdaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKESSpaamdam, C. HARTÏÏNDORP Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuiden, J. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, KoninrrBtraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentën aan. Politiek Overzicht. In den dnitsohen Rijksdag is Dins dag de behandeling van het wets ontwerp op de snikerbe asting voort gezet. Minister von Hammerslein kwam ♦an het woord, die het belang van de snikerwetgeving voor Duitsoh- land in bet lioht stelde. Aan die wetgeving is het te danken, zeide hy, dat in andere landen de beetwortel- suikorindustrie kapitalistisch is en in Duitschland niet. Door de benadeeling dezer industrie zouden het geheele verkeerswezeh en de duitsohe ma- ehine-fabrikatie zeer zwaar worden getroffen en tal van werklui broode loos worden. Vandaar hoopte de minister, dat nit de beraadslagingen der oommissie een wet zal te voor schijn komen, die ten zegen zal zijn voor den geheelen landbouw, niet een duurzame wet. maar een strijdwet want hierom is het xe doen. Versobeidene sprekers voerden nog het woord. Posadowsky gaf o. a. den wer.soh te kennen, dat er in den Rijksdag geen meerderheid zou zijn te vinden voor de verkeerde oecono- mische inziehten van Riohter. Heden zyn de beraadslagingen voortgezet. In het engelsche Lagerhuis is Dins dag de toestand der armonische Chris tenen nog eens besproken en wel naar aanleiding van een door Samuel Smith voorgestelde motie, waarin diep mede lijden wordt uitgesproken met het lijden van de armenische Christenen en levens de hoop, dat de pogiugen om hun lot te verzachten zouden worden voortgezet. De ondersecretaris ven bnitenland- sehe zaken Curzon verklaarde, ,'dat de regeering bereid was de motie te aan vaarden, maar men moest nietgeloo- vet, dat daarmede gezegd was, dat dieiotsverbetering door een gewapende macht bewerkt kon wordeD. Het samengaan der Europeesche mogend heden was niet zoo groot gebleken als de Engeleohe regeering gedacht had, want de mogendheden hadden zich tegen het uito6tenen van geweld ver zet. En nu kon Engeland niet op eigen gezag gaan handelen, omdat het daarmede de Armeniërs in gevaar zou brengen en Europa iu een oorlog zou wikkelen. Intusschen deed de regee ring haar best het lot der Christenen te verbeteren en zij zou daarmede voortgaan. De motie van Smith werd zondèr hoofdelijke stemming aangenomen. In Italië zijn uit Oost-Afrika be richten ontvangeo, die groote op schudding hebben teweeg gebracht. Generaal Baratieri heeft geseind, dat hij Zondag de Sjoanen heeft aan - gevalleu met 3 kolonnes. De linker vleugel onder Albertone bestond uit vier bataljons inlanders en vier bat terijen het centrum vormde de brigade van generaal Arimondie met twee batterijen, de rechterv eugel be- I stond uit de brigade van Dabormida j met vier batterijende brigade Ellenr. met eenige batterijen maakte de re serve nit. De voorhoede bezette de bergene ten naar Adua zonder te vechten. Alber tone die naar Abaoarima oprukte, geraakte weldra slaags tegen de ge heele macht der Sjoanen. Voor de overmacht kon by zich niet lang staande houden; hg moest terugtrek ken, en Arimondie werd te hulp ge roepen om den terugtocht te dekken. De linkervleugel kon wegens het enge terrein zijn geheele strydmacht niet ontplooien. De aanval der Sjoanen was het hevigst op bet geheele front en omvatte den reohter- en den linker vleugel, en noodzaakte de Italiaansche troepen hun stelling te verlaten we gens de enorme moeilijkheden van bet terrein. Bijzonderheden omtrent het verlies zijn niet bekend. De Ita lianen zijn teruggetrokken achter Be- lesa. Nader wordt nog uit Massowah gemeld, dat de kolonie rustig is. Ge neraal Lamberti is naar Asmara ver trokken. De troepen aldaar staan onder bevel van kolonel Pittaliga. Iu I'alië wordt de aanval van Bara tieri onverklaarbaar geacht. Men meent, dat hij zich heeft willen on derscheiden vóórdat generaal Baldis- eera het bevel komt overnemen. De Esercilo ItaVano zegt, dat de Italianen 15000 man sterk waren met 52 stuk ken geschut, waarvan het grootste gedeelte in de ravijnen moet zijn ge komen. Een deel daarvan hebben zij echter weer kunnen veroveren. Hoe groot de verliezen zyn is nog niet bekond. Waarschijnlyk zijn die niét zeer groot, daar de Abessyniërs de Italianen niet hebben kunnen ver volgen. De koning, de kroonprins en Crispï, die niet in Rome waren, hebben zich op de verontrustende tijding onmid dellijk daarheen gespoed. Hedennacht is er ministerraad gehouden. Reeds loopen er geruchten van een kabinets crisis en eeoeKimerverdaging. Deze geruchten zijn echter zeer betwist baar en een uitvloeisel van de alge- meene verbijstering. De resolutie van het Huis van afgevaardigden in de Ver. Staten be treffende Cuba verschilt van die van den Senaat, zoodat een conferentie der beide Huizen noodig is gewor den. De resolutie van het Huis her haalt den inhoud van die van den Senaat, maar bevat bovendien een verklaring, dat de regeering, uit hoofde van de nauwe betrekkingen en den uitgebreiden handel tusschen Cuba en de Vereenigde Staten en om de verliezen die door Amerikanen gele gen worden, zich gereed moet houden om de belangen der Amerikanen te beschermen, zoo noodig door tusschen beiden te komeD. Eer telegram uit Managua meldt, de de regeeringstroepen de opstande lingen ia Nicaragua hebben versiagen, na een gevecht van zes uren te Mate- aris en Norgoto (Nagaroto hun een verlies van 500 dooden toegebracht, en verscheidene Krupp-kanonnen ge nomen hebben. De troepen der op- staudelingen zijn tot Lapaz teragge- slacen. Er loopen weer geruchten omtrent een geheim verdrag tusschen Rus land en China, dat Lihoengtsjang te Petersburg zou gaan sluiten. Volgens voor hun beginsel uit te komen, gelyk berichten Dinsdag door de Daily News j ook de socialisten dat voor het hnnne uit Sjanghai ontvangen, omvat het i doen. Nog verklaarde by dat Patri- verdrag de volgende tien voorname1 monium in gevallen, zooals nu punten. Ten eerste een aanvallend en onlangs met de erkenning van verdedigend verbond, volgens het-den N. Malthusiaansohen Bond daar- welk Rusland ten volle de Chinee-j over hare afkeuring moe=»t uitspreken, sohe havens en tuighuizen zou mogen Met een heilwensch voor Patrimonium eindigde hij. Hierna bracht de secretaris het jaarverslag uit, waarin gewag werd gema.kt van de verschillende in het afgeloopen vereenigingsjaar door Pa trimonium gestichte vakvereenigingen, als een wagenmakers-, een timmer lieden -en een sigaren makerevak ver- eeniging en verder van de door Pa trimonium opgerichte Chr. Werkver schaffing, welke, zooals het verslag meldde, door velen geldelijk gesteund werd. Het ledental bedroeg op 1 Maart 1895 157, waarvan er 3 overleden en 17 bedankten, terwijl er 24 nieuwe bijkwamen, zoodat de veresnigiDg thans 161 leden telt, behalve 8 bui tengewone leden, waaronder 5 leden van de commissie van advies. Vervolgens bracht de penningmees ter verslag nit omtrent den toestand der kap, waaruit bleek, dat de vereeni- ging het jaar begon met een batig saldo van f 1.66Vsdat hare inkomsten f 275 41 en bare uitgaven f 20L22 V» bedroegen, zoodat d6 kas sloot met een batir saldo van f70.85. Uit het hierop uitgebrachte verslag van de onderstandskas, voor hen, die aan kwalen lijden en geen lid van het ziekenfonds zijn, bleek, dat de rekening sloot met een batig saldo van f 25.54 en uit dat van het ziekenfonds, dat de rekening sloot met een batig saldo van 1133.07. Na eenige huishoudelijke werk zaamheden werd hierop de vergadering gesloten. gebruiken. Moohten andere mogend heden daartegenop komen, dan moet China zioh verontschuldigen met overmaoht. Ten tweede biedt China aan Rusland aan Port Arthur, of desnoods een andere haven in oos telijk China. Ten derde verbindt Rns- land zioh om China in geval van nood gewapenderhand bij te sprin gen. Ten vierde mogen Russisohe offioieren, (of ambtenaren vrijelyk optreden in Mantsjoerije. Ten vijfde mag Ruriand den Siberisohen spoor weg doortrekken naar Talienhoeac, met recht op aankoop na vqftien jaar. Ten zesde mag Rusland Ta- lienhoean versterken. Ten zevende mag Rusland forten bouwen langs den spoorweg door Mantsjoerije. Ten achtste mag Rusland troepen zendon naar Korea over de Jaloe. Ten ne gende verleent China aan Rusland alle mogelijke faoiliteiten voor zyn handel. Ten tiende leent Rusland aan China officieren, ter opleiding van de Chineesohe troepen in Mant- sjoerjje en andere provinciën. Voorts zou China, met bijstand van Rus land, weigeren om aan Japan het overige van de oorlogsschatting te betalen. De Times vindt dat verdrag te kras om geloofwaardig te wezen. Volgens bericht uit Odessa aan het blad gaat Rusland voort met het zenden van versterkingen naar Oost- Azie. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 4 Hiart. De heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré alhier zal Donderdagavond voor het Nederl. Onderw. Genootschap afd. Haarlem, een voordracht houder» over het onderwerp.In hoever en „op welke wijze kan de school mede- „werken tot het tegengaan van ver wildering bij de jeugd De vergadering wordt gehouden in de bovenzaal van het Nut. Patrimonium. Zooals wij reeds aankondigden, hield de afdeeling Haarlem van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" Dins dagavond in haar vergaderlokaal, L. Annaetraat, hare jaarveigadering, die idruk bezocht was. Nadat de vergadering met psalm- 'gezang, gebed en lezing van een ge- ideelte der H. S. geopend was, hield de Voorzitter, de heer R. Boerkoel, eene toespraak, waarin hij er op wees, dat het ledental van Patrimonium niet was achteruitgegaan en dat waar men elders ellende, geklaag en on tevredenheid bespeurt, men onder Patrimoninm's leden een betrekkelijke welvaart en een dankbaar hart vindt. Verder spoorde by allen aan de hand aan de ploeg te slaan en om overal Dinedagavond hield de Chr. Jon- gelingsvereeniging „Natlianael" hare jaarvergadering. Daar de pers hier de toegang geweigerd werd, kunnen wij hiervan niet, zooals ten vorigen jare, verslag geven. Velsen. In de vergadering van het Witte Kruis afdeeling Velsen, trad in Hotel Nommer Een te IJmuiden als spreker op de H. van den Berg, arts te Haarlem. Het bestuur had deze verga dering op verzoek van enkele leden belegd voor de leden en hunne da mes. Het was jammer, dat zoo wei nigen opgekomen waren om de wer kelijk populaire voordraobt over ademhaling on luohtververscbing, met platen en een proef verduidelijRtaan te hooren. Het levendig applaus, dat den spreker aan het einde zijner leziüg te beurt viel zal hem wel een zeker bewijs zyn, dat de aan wezigen met genoegen naar hem ge luisterd hebben. Vergadering van den Gemeente raad van Bloemendaal op Donderdag den 5n Maart 1896, 's namiddags te half twee uur BINNENLAND Parlementaire praatjes Alea jacta eet de teerling is ge worpen I Met 49 tegen 47 stemmen (een byna voltallige vergadering, waarin de heeren Van der Schrieok, Truyea, Van Deinse en Knyff ontbraken) be sloot de Kamer, dat de Personeele belasting zal worden ingevoerd .op een nader by de wet vast te stellen datum." De discussie, die aan dezo beslis sing nog voorafging, heeft daarna van haar beteekenis veel verloren. En ik stip die dan ook slechts even aan. Het was de heer De Beaafort (Wyk) die zeer duidelijk de eaeus positi uiteenzette. Dit amendement zeide hij is geen zier anders dan het vorige van de heeren Vermeulen en Kolkman; m. a. w. wordt het aange nomen, dan wordt de invoering der wet tooh verdaagd tot na de regeling der gemeente-financiën. Dat zou jam mer zyn, want voor duizenden brengt d6ze wet verlichting en de gemeen ten schaadt zy niet in het minst. Be valt de wet u niet stem h ar af. Maar geen onbepaald uitstel van een op ziohzelve goed geaohten maatregel. Van voorstanders der wet begreep de beer Lohmao in geheel niet, dat zy dit amend, aannamen Immers hij was het met den vorigen spreker geheel eens. Ook de heer Pyitersen wilde het amend. Diet, om de gere gelde afdoening der taak van de Reg. niet te beletten, En ook de heer Staalman wilde om politieke redenen het amend, niet aannemen. De heeren Pynappel, Druoker en Borgesius zouden voor het amend. Btemmen, omdat door deze wet de grondslag van bet kiesreoht zou kunnen vervallen. Waar de Min. van Fin. slechts zyn eenmaal aangenomen standpunt kon handhaven, daar kwam de Minister Van Houten speoiaal het kiesrecht-argument bestrijden. Immers kwam het kiesrecht piet tot stand dan ware een noodregeling te ODt- werpen. Eindelijk kwam het tot stemmen. Het amendement-Ve meulen-Kolk- man werd aangenomen met 49 tegen 47 stemmen. Tegen stemden de heeren: Vos de Wael, v. Karnebeek, A. Mackny, Tydeman, De Lange. v. Bylandt (A), Pyttersen, Bool, Hafimaas Everts, Zijlui a, De Beaufort (A); Meestere, v. Berkel, Royaards, v. Kerkwijk, Houwing, v. Bursele, Mees, Schaep- man, v. Bylandt (G.), Goedïoop. v. Gennep, Plate, Guy >t, De Beaufort (W.), v. Gijn, Hesselink, S'hepei, Borret, v. Dedem, Hintten, v. S irum, Conrad, Bastert, v. Delden, Henne- quin, Viru!y, Staalman, Rutgers, Z jp, S:himmelpenninck. De Racn,L >hman, Lambrecht?, Ferf en de Voorzitter. Voor de heeren Sanders, Banlmann Lucasse, Heemskerk, Hartogb, Ger- ritseo, v. d. Knn, Beelaert», 't Hooit. BoumaD, S-^ret, Tydenp, Sohaafsma, Mutsaers, Dobnelman, S neenge, E. Smidt, Roessingh, Rink, Van AlpheD, A. Smit, Van Vlijmen, Pijnaoker Hordijk, Willinge, Lely, Cremer, Vee- gens, Smits van OyeD, Hel It, Van den Berch, Van Basten Batenburg, De Ras, De K inter, Drucker, Michiels, T. Macksy, Borgesius, Kolkman, Knyper, Travaglino, Vermeulen, Ker- dijk, Liefiincs, Pijnappel, d' Aosem- bourg, Dunner, Tak, De Boer en Harte. Nadat bepaald was, dat de eind stemming over het ontwerp sou plaats hebben Vrijdag nadepauze, werd een aanvang gemaakt met d behandeling vangbet wetsontwerp, tot verandering van de grenB tusschen de gemeente Amsterdam eenerzijds en de gemeen ten Sloten, Diemen eD Nieuwer-Am- stel anderzijds. Nog eenmaal probeerde de heer Roessingh, gelijk in een der vorige sittingeD, de behandeling van dit ontwerp te verschuiven tot na de regeling der gemeentelijke financiëo. Hij deed dit door het voorstellen van een motie van orde, luidende „De Kamer, van oordeel, dit het wenechelijk ie de beraadslagingen over het onderwerpelijke en andere voorstellen tot grensverandering van gemeenten te verdagen totdat een nadere regeling der gemeentefinand- ën zal zyn voorgedragen. „vaat ov<r tot de orde van den dag." Deze motie, door den heer Ferf ontraden, werd verworpen met 61 tegen 16 stemmen. Hei was een Amsterdammer, de heer Heemskerk, die het ontwerp bestreed waarin z. i. het grondwet tig „algemeen b lang" niet vaststond. Hij betoogde uitvoerig, da', waar belanghebbenden de annexatie ont raden, het belang van Amsterdam, moest vaststaan. Hy achtte dat be lang niet bewezen door de noodzake lijkheid van uitbreiding vin grond en gemeentelijk belastingsgebied en betwistte, dat Nieuwerarastel ten aan zien van Arasterdam een parasitisch i bestuur voerde. Ook werden de be- langen der Nieuwer-Arasteluren in elk opzicht goed behartigd. Daaren- j tegen betoogde Mid. van Houten, dat er wel degelijk van parasitisch be slaan mocht worden gesproaen en dat de belangen der kleine gemeen- ten bij de annexatie evenzeer waren betrokken als die van Amsterdam. G. Jr. Uit de Staatscourant. I Bij kon. besluit is aan mr. fl. Crooekewit Jr., op zijn verzoek, met ingang van 5 dezer, eervol >>nt-lag verleend als kantonrechter te Amers foort. By kon. besluit is G. de Vrios be noemd tot burgemeester der gemeente Oldehove. Bij kon. besluit is aan dr C. ten Boecü, thans te Voorburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend nis lid van den geneeskundigen raad voor Noordhoiland. Bij kun. besluit is toestemming verleend aan J. Barend reent Azn., burgemeester der gemeente Z iaraslag om tot 1 September te Ter-Neuzen te De atdeelingen Arasterdam en Haarlem van de Nederlandsche ver- eeniging „Tesselschade" hebben Dins dag te Utrecht in het Gebouw vo">r Naar het engclech van MAX PEMBERT ON. HOOFDSTUK XL Het schip in den Zwarten Mantel. 22) Een vreeselijke vervolging gedurende enkele minuten, een vervolging gedurende welke ik warm en koud werd nu eens was ik vol hoop, en het volgende oogenbak dacht ik weer op dec rand van den dood te staan. Maar op het laatst eindigde het vuren. Wij verlieten ons vaarwater en stoomden eenige uren doorwe gin gen door een dikken mist, de mannen stonden op hun post en niemand dacht aan het gevaar, waarin wy ver keerden door de groote snelheid waarmede wy stoom den een ieder bevond zich in dien doffen toestand, die volgt op groote spanning der zenuwen. Toen ik de brug verliet was het middernacht, ik was door en door nat en bijna bevroren en het water liep zelfs uit mijn haar; maar een warme hand werd in de mijne gelegd, toen ik de kajuit binnentrad en ik werd overstelpt met duizend vragen. ,Ik zal je aanstonds alles vertellen, Mary. Waart ^y erg baDg?" Zij wierp haar hoofd achterover en scheen na te denken. „Ik waB een beetje bang, Mark een klein, klein beetje 1" „En wat hebt gij al dien tijd gedaan „Ik o, ik verzorgde Paolo hij ligt te sterven." De man lag werkelijk op den rand van het graf; hy sliep eu in zijn droom mompelde hij„Ik kan niet naar de 6tad gaan Blackgij weet het, laat mij aan boord komen. Handen er af! Ik zei, d.t de zaak gevaarlijk was;" en hy woelde en wentelde zich om in bed en viel in een onr-istigen sluimer. En een gevoel van smart kwam over mij, want ik vreesde, dat hij opgehangen zou worden, als wij ooit weer voet aan wal zouden zetten. In eorabere stemming ging ik naar het salon, schoon daar alle3 vroolijkheid was. Met milde hand werd er grog geschonken voor de matrozen en wijzelf dronken champagne. „Mijne heeren," zeide de schipper, een toa3t slaande, „gij dankt uw leven aan den mist; en als het God be haagt, dan zal ik u in drie dagen in Amerika bren gen." En hy hield woord; want wij kregen Sandy Hook in het gezicht en niemand had eenig letsel bekomen. HOOFDSTUK XII. De drinkhal in de Bowery. De schoonheid van den ingang van de baai van Nieuw York, de verbazende bedryvigheid van de scheepvaart en het heerlyk landschap, zyn dikwijls be schreven geworden. Z°lfs voor iemand, die de hooldstad van de nieuwe wereld bezoekt, na vele steden en men- schen getien te hebben, ligt er bekoorlijkheid in de golvende bosschen en ver verwijderde heuvels, in den eilandengroep en de massieve gebouwen. De bekoorlijk heden van geen enkele havenplaats kunnen hiermede wedijveren, San Francisco uitgezonderd. Al weet gij ook dat wat door menschenhanden gemaakt is, nog zeer nieuw is, toch maken de maoht en de waardigheid groo- ten indruk. Zoover ik weet is er geen stad bij welker poorten men zoo de grootheid der natuur gevoelt. Het was ongeveer zes uur 'a avonds, toen wij de „Celsis" door de Narrows tusschen Staten en Long Is lands en voorbij de forten Wandsworth en Hamilton voerden. Toen ontrolde zich de groote haven voor ons oog; en toen wij langzaam binnenstoomden kwamen de douanen en deden bun onderzoek. Het duurde niet lang, want zy waren tevreden, toen wij zeiden, dat Paolo niet aan een besmettelyke ziekte leed, ofschoon een byzonder onoogelijk kereltje alles verdacht scheen te vinden. Het verwondeit mij niet, dat hy de bemanning boos maakte, of dat Dan woorden met hem kreeg, „Kijk hier, mijnheer," fluisterde hij, een vertoon van groote eerlijkheid makende; „ik wil niet voortgaan met u te bedriegen misschien is die hond opgevuld met diamanten." „Denkt gij, dat ik gek ben?" vroeg de man. „Wel," zeide oude Dan, „ik was nooit sterk in het maken van gevolgtrekkingenmaar als gij dien hond onderzoekt, misschien vindt gij dan wel wat." De man scheen eea oogeublix na te denken; maar Dan ke*k zeer plechtig en Belle kwam de beenea van den beambte besnuffelendeze Btreek zijn hand over zijn rog en verloor dientengevolge een stukje van zijn Deen. „Zeide ik u niet," vroeg Dan, „dat gij iets zoudt vin den, als gij den hond onderzocht? wel, het is een les om niet weer aan mijne woorden te twijfelen, als wij elkaar een andermaal ontmoeten. Goeden dag, uw dienaar. Kan ik u ook nog met een ander dier be lieven De beambte ging heen, terwijl de bemanning scha terde van het Lenenen een oogenblik later lagen wij aan den steiger en waren gereed om aan wal te gaan. Paolo Lg nog zeer ziek in zijn hnt en uit menschlie- vendheid besloten wij geen aanklacht tegen hem in te dienen, voor dat hij zijne gezondheid herkregen had; maar wij gelastten de mannen wacht te houden en wy zelf gingen dineeren in Fi th Avenue Hotel. Daar, met een rijk middagmaal voor ons en in de nieuwe omgeving, vergaten wij bijna, wat er in de verloopen maand was gebeurd. Een maand geleden gingen wij zonder aan eenig avontuur te denken, naar Parijs, met het doellooze plan van een nietsdoend rei ziger. En in waarheid deed ik mijn best deze vergeet achtigheid te bevorderen, want ik wis mij bewust, dat gevaar ons overal omringde en dat ik niet meer dan een begin had gemaakt met de groote taak, die ons wachtte. In die stemming, stelde ik na het eten voor, dat Ro derick aan Mary de stad zou laten zien, en ik naar de „Celsis" terug sou keeren om mijne papieren bij elkaar

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1