Db AvoDtDrierster. „HAARLEMS DAGBLAD', Ronwtates, Roüwcircolaires Twee oude Eeeren. Stsom-Zeepzledery Onderhoorigheden. Oostkust. In het iandsohap Perlak waren de iadja en de rijksgrooten het nog niet eens over de aanstelling van een Panglima Prang ter vervanging van den over leden titularis. Westkust. De radja van het land schap Kwala Batoe werd aangevallen door het bendehootd Toekoe Bin Biang Pedir, die hem een gedeelte ■van zijn land ontnemen wilde. De Datoes van Soesoehzijn bemid deld tueschen beide partijen opgetre den, voorloopig echter zonder resultaat. De weersgesteldheid was droog en warm. De gezondheidstoestand was te Groot- Atjeh over het algemeen ongunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 22 tegen 17 eD dat van de berri-berri 10 tegen 6 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. Te Melaboeh en ter Noordkust kwa men meerdere koortsgevallen voor. Gemengd Nienws. De dienstboden quaeatie. De steedB toenemende moeilijkheid, om goede dienstboden te vinden en te houden, geeft der Engeleche schrijf ster mevr. Martindale aanleiding eene gewijzigde manier van huishouding aan de hand te doen. Zij doet dit gelijk de iV. Winach. Ct. mededeelt ïn den vorm van het volgende ge sprek met hare kennissen. Ge zegt immers, dat niemand van uw dienstboden in huis woont? vroeg ik. Niemand, antwoordde zij. Ik had vroeger twee meiden en een knecht, maar er was altijd gezeur over het eten. Zij kregen precies het zelfde, als wij binnen, maar het scheen niet naar hun smaak te zijn. Daarom besloot ik, toen er weer een wegging, wie ik het niet naar genoegen had gedaan, allen weg te zenden. Ik heb nu twee knappe vrouwen in dienst, die na afloop van haar werk met opgewekte gezichten naar huis gaan. De een komt 's morgens om 6 uur. maakt de kachels aan, zorgt Aoor 't ontbijt, doet het huiswerk en gaat vóór twaalven heen. Dan komt de andeie, zorgt voor lunch en mid dageten enz. en gaat na tafel weg. Zij benadeelen haar eigen huishou den weinig en verdienen een aardig weekloor. Verder heb ik nog een sankomenden jongen, die aan tafel bedient en boodschappen doet. Zij zorgen allen voor eigen kost on zijn 7s avonds in eigen woning. Maar wie doet nu voor u alle klei nigheden, die den geheelen dag voor komen water op uw slaapkamer brengen, de waschtatel schoonhouden of een kop thee zetten, als ge 's avonds thuis komt? Dit is nu juist het punt, dat ik onder ieders aandacht zou willen brengen. Ik geloof, dat onze meiden juist daarom zoo vergeetachtig en zoo onachtzaam zijn, omdat ze nooit klaar zijn, omdat zij noodig of niet toch elk oogenblik geroepen worden. Zij hebben geen plezier itt werk, waarvan zij toch het einde niet zien, en veroorloven zich de weelde, nu en dan iets onafgedaan te laten. Met mijn vrouwtjes is dit heel wat andersdie doen haar werk zoo vlug en volledig mogelijk, om op tijd te kunnen weg gaan. En als ik 's avonds uitga en wil, dat iemand mij wacht, welnu, dat betaal ik daarvoor. Overigens smaakt ook een kop thee, dien ik zelf zet, heel goed Een bedroevend transport. Het bekend worden van bijzonder heden omtrent de reis van het stoom schip Angersdat met 381 stuks levend vee Queensland verliet en daarvan slechts 32 staks teDeptforJ afleverde, gaf voor den Engelschen minister van landbouw het juiste oogenblik aaD, om zijn voorstellen tot verdere beperking van den invoer van levend vee voor het Parlement te brengen. En die bijzonderheden zijn, op zich zelf beschouwd.inderdaad afschuwelijk. Tachtig dagen lang het schip volgde de stormachtige route om Kaap Hcorn werden de dieren heen en weer geslingerd tusschen de enge wanden hunner stallingen, tot dat alle eenigszins uitstekende been deren tot pulp verbrijzeld waren. „Hips, hocks.and forequarters of cattle are completely a map of jelly, blood and bruises" teekende iemand die het transport begeleidde in zijn dagboek op. De buitensporige sterfte negen tienden van de levende lading werd over boord geworpen moet echter voor een deel worden geweten aan de ondoelmatige behandeling van het vee voor de inscheping. In plaats van het Amerikaansche systeem te volgen werden de halfverwilderde dieren on middellijk van uit de binnenlanden naar de kust gebracht en in zee ge stuurd. Tegen den plotselingen over gang van hun ruime heuvellanden tot de beperkte ruimte en het droge voedsel die op reis hun deel moesten zijn, waren zij niet bestand. Zondagnacht is in een van de bui tenwijken van Petersburg een brand uitgebroken in de fabriek van Poe- lylofski. De fabriek en een werkmans huis verbrandden en verscheiden menschen kwamen in de vlammen om. Er zijn al acht verkoolde lijken onder het puin gevonden en er wordt nog verder gezooht. Het Russische stoomschip Colom bina, dat op reis was van Konstanti- nopel naar de Krim, is niet op de E laats zijner bestemming aangekomen. 'aar men geen bericht van de boot ontvangen heeft, vreest men, dat zij tijdens den jongsten storm vergaan is. De grootste diepte der zee, welke tot nog toe gepeild was, bedroeg ruim 8512 Meter. Do Penguin heeft thans gepeild op 23'40'Zuiderbreedte en 175° 10' Westerlengte. De lijn brak op een diepte van 8960 Meter en had toen nog geen grond bereikt. Toen de sultan van Turkqe zioh Zaterdag naar jStamboel begaf om de pleohtigheid van het Hiskai She riff by te wonen, zat hij in een ge pantserd rqtuig. De koets was boven dien omring door een diohten drom offioieren en ambtenaren, en het tra ject werd in snellen draf afgelegd. De voorzorgsmaatregelen tegen een mogelijken aanslag waren zoo over dreven en kinderachtig dat de toe- sohouwers er hartelgk om laohten. Eenige honderden personen waren vooraf in heohtenis genomen, maar toen de sultan in zijn paleis was teruggekeerd werden zij weer losge laten. Schrikkeljaar. De 29ste Februari heet skuddag in Denemarken. Dan hebben, volgens overoud gebruik de vrouwen en meis jes het recht een „Bchrikkelreeht" zou men het kunnen noemen de rollen te verwisselen en een man ten huwelijk te vragen. Van die gewoonte is ditmaal, naar de bla len verzekeren, weer druk gebruik gemaakt. De Noordpool. Een Dinsdag gedateerd telegram uit Irkutsk meldt, dat de gouverneur van Irkutsk op een desbetreffende, door een estafette overgebrachte vraag uit Yakutsk, ten antwoord heeft gekregen: Peter Iwanowitch Kuchnareff, die op Ustyansk handel drijft, deelde 10 November schriftelijk aan den koop man Kuohnareff te Yakutsk het volgende mede Wij vernemeD, dat de reiziger dr. Nansen de Noordpool en een onbekend land heeft ontdekt en terugkeert. De Noordpoolzee zal eveneens onderzocht worden. Berichten, welke tot bevestiging van dit bericht van Kuchnareff zouden kunnen dienen, heeft overigens nie mand in Yakutsk ontvangeD. Om de waarheid v. n dit bericht te onderzoeken en desnoods der expeditie hulp te kunnen verleenen, heeft de gouverneur van Yakutsk den heer Verhoyansk, lid van het districtsbe- stuur, gelast zich naar Ustyansk te Omtrent de oorzaak van de ver schrikkelijke dynamietontplofflng te Johannesburg is volgens de Standard and Diggers News reeds gebleken, dat een lading detonateurs, van Port Elisabeth gekomen, op het goederen station te Braamfontein tegelijker tijd met een waggon met dynamiet ge rangeerd werd, waarbij do locomo tiefin aanraking kwam met den wa gen, die de detonateurs bevatte. Deze ontploften en deden ook het dyna miet ontbranden. Het spookt tegenwoordig in het beeld van de Vrijheid in de haven van New-York, zegt een bericht uit die stad. De bemanning van alle booten die nabij het Bedlow-eilandje bet anker hebben uitgeworpen verzekeren, dat men als de duisternis gevallen is een helsch leven verneemt in het inwen dige van „Miss Liberty". Den sol daten, die op het eiland post houden is de schrik ook al om het hart ge slagen en verscheidenen hunner, ver zekert men, hebben deswege over plaatsing aangevraagd. Overdag, zegt het bericht verder, is alies kalm. Maar zeer dikwijls is het alsof miss Liberty 'a avonds henr gewaad van klokspijs schudt om alle helsche geesten te zamen te roepen. Dan volgt een schrik kelijk rumoer. Nu eens hoort men een grafachtig gezucht, dan weder het gerammel van geraamten met ketenen, kortom tal van griezeligheden. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Johannesburg 9 Febr. *1896. Aan de redactie van het Haarlem's DagbladHaarlem. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik UEd. onderstaand in uw blad te willen opnemen, waar voor ik reeds bij voorbaat dank zeg. In uw nummer van 7 Januari 11. komt een schrijven voor van den heer H. van der Laan in antwoord op een schrijven van den heer IJsebrand van 7 November II. En daar ook door gen. Echrijven van den heer v. d. Laan (zooals veelal geschiedt) de Hollanders een geheel verkeerd denkbeeld van Johannesburg moeten krijgen, wil ik, tegen mijn gewoonte, dit schrijven beantwoorden daar hetzelfde ten zachtst uitgedrukt grootendeels bezijden de waarheid is. Iemand die 150 gulden 's maande verdient, is een beginner, onverschil lig bij de Z. A. S. M. of in een han delszaak, hiervan kan hij fatsoenlijk rondkomen, en is volstrekt geen lijder. Om Johannesburg met den naam van „moordhol" ts bestempelen, is nonsens, en is zeker aan den Heer van der Laan uit de pen gevloeid. Om Johannesburg met de Drenteche heide te vergelijken is eveneens non sens, ik en zonder twijfel ieder ver standig Hollander alhier, zouden het een verschrikkelijke straf vinden, wanneer we onze tegenwoordige woon plaats met de Drentsche heide moes ten verwisselen. Verwenecht de Heer van der Laan de emigratie misschien, omdat hij éen van de weinigen is die hier geen voorspoed gehad hebben? Dat er te Johannesburg geen kans is voor Hollanders omdat er by na alles Engelsch is, is gemakkelijk het tegendeel ran te bewijzen. Ik ken alhier ciroa drie honderd Hollanders, en bjjna zonder onderscheid gaat bet hun allen goed, geen geval is mij be kend waar hier iemand slechter af is daü in Holland. Een feit is het dat percentsgewijze geen andere natie hier zoo wel af is als de H >liandeche. Waar is het dat «en bekwaam werk man hier meer verdient dan een klerk, die niets anders verstaat dan m-ichi- naal schrijfwerk. Ik zie dan ook geen reden waarom dit anders zou zijn; is de poBitie van die klerken ergens in de wereld zoo glansrijk? Omtrent de N.Z.A.S.M. wil^ik liefst zoo weinig mogelijk zeggen, omdat ik niet genoegzaam bekend ben met de werken der Maatschappij; oppervlak kig geoordeeld, heb ik hen wel eens veroordeeld. Ik moet echter ook be kennen dat deze Maatschappij oneindig veel goeds gedaan heeft, en nog dage lijks doet. Dagelijks komen hier Hollanders aan die niet weten wat te beginnen, om reden het meerendeel geen Eogelech verstaan, en niets anders verstaan dan een beetje te schrijven. Wtar is hun toevlucht? Naar de Maat schappij en bijna allen krijgen ze er werk tegen een aanvankelijk salaris van f 160 p. md., waarvan ze fatsoenlijk kunnen bestaan, en paesen deze men schen op,dan krijgen ze spoe lig verhoo ging. Niet éen zooals de hr.Van der Laan zegt, maar vele werkstakingen hebben hier gedurende 1895 plaats gevonden en alle zijn ten gunste der werklieden geëindigd, zoowel in vermindering van werkuren als in verhooging van loon. Niet omdat de loonstandaard te laag was, maar omdat er gebrek aan werklieden was, en de werklieden hiervan partij trokken. Nadat de heer Yan der Laan Jo- hannnesburg op een verschrikkelijke wijze geschilderd heeft, die te zacht uitgedrukt bijna geheel onwaar is, durfl hij zeggen: Ziedaar de goudstad bewoond door lieden „alleen tuk op onedel winstbe ag." Woont de heer Van der Laan ook in Johannesburg Zoo ja, dan pleit dit niet voor hem, want daardoor bewijst hij met wie hij omging en onder wie hij zijn onder vinding opdeed. Mij en Duizenden met rcij, was dit tot dusver geheel vreemd. Dat er 66 Doctoren ia Johannes burg zijn, kan ik niet tegenspreken, maar indien dit het geval is, betwijfel ik of dit getal hoog mag genoemd worden wanneer men in aanmerking neeebt, dat Johannesburg (met in begrip der aangrenzende dorpjes waar juist de meeste menschen wonen die hun zaken in de stad hebben) circa 150.000 inwoners telt. Het is volstrekt niet mijn bedoeling mijne landgenooten tot emigratie naar de Transvaal aan te sporen, hetzij ze voor de Z. A. S. M. of op goed geluk af naar hier wenschen te komen. I« zou het dwaasheid vinden van iemand die in Europa een goede positie heeft, om te beproeven om hier of elders beter te kunnen, maar ik ken geen reden waarom hij die in zijn vaderland weinig succes heeft, niet zou beproeven in den vreemde zijn positie te verbeteren, en aange zien in Johannesburg het leven duur der is dan elders, wenech ik hem toch dat hij gelukkig zal zijn om zijn loop baan met een salaris van 150 gulden per maand te beginnen, en wonen kun sooals de klerken der N.Z.A.S.M. Bijna alles wat de heer van der Laan schrijft zou ik moeten tegen spreken, maar vrees dan te veel van uwe plaatsruimte te verlangen. Ik heb ook volstrekt geen plan om wederom een dergelijk schrijven ran den heer v. d. Laan te beantwoorden. Ik wil ook niet zoeale hij zegt, mijne beweringen met bewijzen sta ven daar ik vertrouw, dat u en uwe lezers genoegzaam met Johannesburg bekend zijn, om te weten dat mijne beweringen juist zijn. U mijnheer de Redacteur nogmaals dank zeggende voor de genoten plaatsruimte, heb ik de eer te zijn UEd. dw. dr. SAMUEL FRANK. Vervolg Stadsnieuws. Leger des Heils. Het Leger de Heils hield Dinsdag avond in de concertzaal van de sociëteit Vereeniging eene ook reeds elders gehouden, maatschappelijke demonstratie met voorstellingen door kalklicht van tooneelen uit de stads- kolonies, reddinghuizen, achterbuurts- werk enz., onder leiding van den heer kolonel W. Elwin Oliphant van Amsterdam. De voorstellingen werden uitge voerd door den heer Matthews, een der medereizigers van dr. Livingstone op zijne tochten door Afrika, met een van de grootste tooverlantaarns d:e bekend zijn de lichtbeelden waren pl. m. 30 voet in diameter. Het eerst werd vertoond het por tret van H. M. de Koningin Wilhel- mina, dat met gejuich en het spelen van het Volkslied begroet werd, daarna dat van H. M. de Koningin- Regentes. Toen eenige oogènblikken later het portret van generaal Booth en van wijlen mevr. Booth op het doek verscheen, was het gejubel nog grooter, zoodat de zaal er van daverde. Het Leger des Heils toeh is interna tionaal, zoodat de liefde voor hun generaal hooger is, dan die voor onze vorstinnen. Verder zag men eenige tooneelen uit het werk van het leger op het doek versohqnen, waarbij nu en dan een lied werd gezongen. Zoo was het een treflend oogenblik toen eenige tooneelen van de landkolonie hier te lande, die zooals men weet, nog niet geheel gereed is, op het doek verschenenevenzoo toen de rots der eeuwen werd vertoond, voorstellende eene vrouw, die zioh te raidden van de baren der zee daaraan ontworstelde, zioh aan de rots vastklemde en daarna ook andere vrouwen hielp om aan de baren der zee te ontkomen. ,Zoo helpt ook het Leger des Heils anderen," werd hierbq o. a. opgemerkt, waarna de menigte het lied „de rots der eeuwen" zong. Na de pauze deelde kolonel Oliphant een en ander van het Leger mede o.a. hoe het over de geheele wereld 12000 officieren had, waarvan 6000 vrouwe lijke en hoe de heilsoldaten „hemel - sche socialisten'' waren, daar het bij hen was: „al het mqne is het uwe". Waar zij geholpen zijn, zeide de kolonel vferder, willen zij ook anderen helpen en redden en verhaalde daarna een en ander van den steun, dien het maatschappelijk werk van het Leger hier te lande mag ondervinden. Zoo merkte hij op, hoe de Koningin-Re gentes hem e-ms had gezegd het heerlijk te vinden, dat het Leger des Heils de armsten van haar volk redt en voor hen de denren open zet, zeg gende „hier is rusthier is voedsel voor u". Met die eigenaardige opwekking tot ondersteuning van de landkolonie om de nog bencodigde 17000 bij elkaar te krijgen, zooals hij dat aileen kan, eindigde de kolonel. Ik moet Nederland weldra verla ten, zeide hij, helpt mij dus om de landkolonie geheel tot stand te bren gen, dan kan ik u een „God zegene u" toeroepen en dan zal God u ze genen. Menig kwartje werd na deze toe spraak opgehaald voor de landkolonie. Nadat hierna, nog eenige lichtbeel den o. a. van het barmhartigheids werk in de achterbuurten, van de zieken- inrichting aan de Ceintuurbaau te Amsterdam enz. waren vertoond, als mede een tafereel uit het leven van een dronkaard, bij welke laatste reeks lichtbeelden luitenante Smith een lied zong, dat bij de aanwezigen bij zonder in de smaak viel, sloot de kolonel de goed geslaagde bijeenkomst met dankzegging. Door de politie alhier is aange houden en naar het buis van Bewa ring overgebracht J. v. d. A. oud 51 jaren, voermaneknecht die zich 11. Maandag op de paardenmarkt aan kot Plein had schuldig gemaakt aan diefstal van een paardendeken. Hij heeft reeds verschillende vonnissen ter zake diefstal ondergaan. De logementhouder W. A. J. van de Kamp van St. Jan op den Jansweg stond heden terec it voor den kanton rechter, omdat zijn café na elf uurj nog open was. De agent van politie Wagemaker nl. was er in den nacht van 17 op 18 Januari omstreeks half een voorbijgekomen en, licht ziende, was hij binnengegaan en had denj eigenaar van het café, die daar zat met een paar gasten,.doen opmerken, dat het sluitingsuur reeds lang was overschreden. De gasten verwijderden zich nu, msar toen z9 op het Stationsplein waren riep Van de Kamp een hunner terug en na een kort gesprek zeide laatstgenoemde tot zijn metgezel dat zij in het logement zouden logeeren, aan alle moeilijkbeden te, ont springen. Beklaagde, die tegenwoordig was, liet dan ook op de nachtlijst zien, dat de twee mannen bij hem gelogeerd hadden. Zijn verdediging kwam hierop neer, dat hij van dezen burgemeester weliswaar slechts vergunning heeft open te blijven tot 11 uur, maar dat burgemeester Jordens hem vroeger vergunning verleende tot 12 uur. Deze permissie is zes jaar geleden evenwel verbrand. Overigens heeft hij aan de twee gasten in quasetie, toen het twaalf uur was, gezegd: „twaalf uur 1' Ze zijn toen blijven zitten, waaruit bekl. meende te mogen opmaken, dat ze bleven logeeren. Deze beide peraonenwonen in Haarlemeen hunner liet in de nachtlijst als de plaats waar hij van daan kwam, den naam invullen van den tapper, uit wiens café hij gekomen was voor hij zich naar St. Jan begaf. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, voorop zettende dat hij geen aandacht kon schenken aan een vergunning (om tot 12 uur geopend te blijven) die door den beklaagde niet overgelegd was, requireer e zijne veroordeeling tot de hoogste boete, nl. van 110. De beklaagde, gevraagd of hij nog iets tot zijne verdediging had in te brengen, zei dat er zeker geen hoogar beroep was en dat hij er zich wel mee kon vereenigen. Uitspraak over 8 dagen. Na bijna 3g jaar vacant te 2ijn ge weest zal de predikantsplaats te Hout rijk en Polanen weder vervuld wor den de. Hesringa predikant te Ssbal- deburen, heeft het beroep naar die gemeente aangenomen. Op de Dinsdag te Sloten gehouden voorjaar8-paardenmarkt waren 40 paarden aangevoerdweinig handel prijzen van f75 tot en met f200. VARIA. In een dorp waren eenige knapen op het ijs gegaan, tegen het verbod van ouders en onderwqzers inhet qs brak en zq allen vielen te water. Zq werden gelukkig gered, maar moesten den volgenden dag sohool- blqven. De onderwqzer vroeg hun tegen welk gebod zij eigenlyk ge handeld hadden. Daarop antwoordde een der kleine misdadigers snikkend: „Tegen het zesde gebod I" „Hoe dat vroeg de onderwqzer verwonderd. „Tegen het zesde ge bod Hoe luidt het zesde gebod dan?" „Gq zult niet inbreken 1" ant woordde de jongen weenend. telfgkammen PARIJS, 4 Maart. {Reuter.) Da Matin bevat een telegram uit Aden waarin wordt gemeld, dat meer dan 5000 Italianen gedood zijn. Geheel Asmara is in opstand. Men vreest voor onlusten in Massoewah. LONDEN, 4 Maart. (Reuter.) De Daily News ontvangt uit Rome het bericht, dat het Italiaansche kabinet ontslag heelt gevraagd, doch dat ko ning Umberto geweigerd heeft het oatslag te aanvaarden. KASSOWITZ, 4 Maart. (Reuter.) Hedecnaeht is brand uitgebroken in de Kleophasmijn. Tot nog toe zijn 21 lij sen gevonden. Het lot der overige honderd man is nog onzeker. Ingezonden Mededeelingen. 15 cents per regel. kan, daar zij alles k contant koopt en ook uitsluitend k contant levert, met de grootste drukkerijen hier en elders concurreeren wat de prijzen betreft. Drukwerken, die spoedig moeten worden geleverd, zooals ENZ, ontva-.gt men enkele uran na de bestelling, goed afgewerkt, tehuis. Het Modelienboek i« ter inzage verkrijgbaar. Kleine Houtstraat 14 Burgerlijke Stand. Onderouwd: 4 Maart. J. J. v. d. Berg en M. v. Wandelen. A. B en F. C. Roest. W. L. Dweelaard cd A. Waning. Getrouwd: 4 Maart. A. H. J. Miinneman en C. Goedvolk. C. A, Misset en L. D. BeltermaD. J. Quax en H. M. Cornet. R. v. d. Patten en H. Verbeek. A. F. v. Duivenboden en S. E. v. d. Steeg. J. P. Ponger en H. C. M. Schouten. Bevallen: 3 Maart. A. J. v. Luijk Vosse z. A. L. de MonAveres d. L. E. BeuteDsumer z. 4. S. Scholts —Welp d. Overleden: 2 Maart. G. v. d. HeidenVolkers 82 j. Jansweg. C.J. Boom 20 j. Nassaulaan. 3. G. J. v. Slooten 9 m. z. Molensteeg. Wed. K. WilgenhofTerachal 51 j. Z. Polderstr. M. Korremans 62 j. Wolstraat. «sst&Mls» beirekbisfisn ia Rmr» d. Aan Geubonneerden op dit Blad en kunne r.visgenooten wordt aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. A bonnis buiten Haarlemontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. twee manteljuffr. half Maart fl. verk. en volk. met vak bek. 2. juffr. P.G. extern in fijne confi- seursz. eenigsz. met vak bek. terat. 3. bekw. monteurs dadelijk. 4. R.K, jongem. manufact. goed op de hoogte met cour. vak gem. onderg. enz. fl. sal. Mei. 5. gedipl. boekh. op de hoogte van pr. en duitEche taal bij bouwmaats. AMILI EB ERICH TfcN. Bevallen29 Febr. M. van"Veen Westerh ff d. Geesteren. 1 Maart. C. M. Stadegaardlm mink z. Warmer- huizen. H. J. Beeier—De Geer d., Zeist. HattinkBoddeus d. Amersf. 2. M. M. Faber—Schouten d. Amst. E. M. Adriani—Van der Goot d. Oos terbeek. 3. A. Hemsing—Krop |d. Amst. Overleden 1 Maart. A. E. Enge len—Bende 57 j. Zwolle. Wed. H. de Ruijter—Scholten 39 j. Zutphen. J. H. de Grient Dreux jd. 74 j. Olst. J. Pet 62 j. Hoogeveec. E. Donkersloot 74 j. N.-Amstsl. 2. Wed. D. Kloek- De Bruque 73 j., Zierikzee. J. Wijn- v«-ldt 55 j. Borculo. W. F. van Roode 53 j. den Haag. Afloop dsrvEiling gehouden in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw" op Woensdag 4 Maart 1896. Boerderij gelegea aan den Hoogea Dijk nabij Halfweg, in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, verdeeld als volgt 1. Het Woonhuis jmet Stalling en verderen Opstal, Erf en Weiland P. Muller f 1600. 2. Twee perceelen Weiland, P. van Essen 1750. I. Een perceel Weiland, H. C. Toxn- bergh 12600. 4. Een perceel Weiland en een per ceel Water, L. G. Prins f 2150. noamYaarttericfiten. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., arriv. 2 Maart van Rot terdam te Newyork. Het stoomscnip Oengarc.n, v. Java naar Rotterdam, vertrok 3 Maart van Port Said Het stoomschip Prins Hendrik, van Amst. naar Batavia, vertrok 2 Maart van Aden. Het stoomsohip Zaandamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 2 Maart, des nam. 9 u. 40 min., Lezard. Set atoomschip Smsroe arriveerde 3 Maart van Batavia te Rotterdam. MARK TMIEUWS Haar'em4 Maart. Aangevoerd en verkocht 6 stapelt kaas, uitmakende 565 kazen, weji 1108 Kg. Laagste prijs f0,.Hoogste prijs f 26.per 50 Kg. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 2 koeien f200 a 12100 Vaarzen f0.a f0,63 nuchtere kalveren f4,a flO,4 schapen flO, af 18.lam meren f00,a f00,0 paarden f00 a f00, 0 veulens f 00,if 00. 0 Graskalv. f 00 a f00. 0 Pinken f0— a f0.stier f—0 Soh&sp f— Amsterdam, 4 Maart. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f0,dito Zaaiers 1,— a f 1,20, Zeeuwsche Spuische Jammen f2,a 2,60 Champignons 0,a 0,,Flakkee- sche 1,90 a 2,40, blauwe f 1,90 a 12,10, Poters f 1,a 1,20, Geldersche blauwe f 1,75 a 2,Thomassen f 0,a f 0, Pruisische Hamburgers f 2,a f 2,60, Duitsche Rooden f 1,50 a 1.90 alles per Hl. Alkmaar2 Maart. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 5 koeien 1170 a 235, 74 vette kalveren f 40 a 90,163 nuchtere ditof 6,a 15,—, 0 vette schapen f 0 a 0.29 magere varkens f 9 a 14, 0 paarden f a alles per stuk, 211 vette varkens 30 a 38 ets. per Kg. advkrtentien. voor 5 Maart 1896. Metalliek f 21 06 Fransche 47.921/, Diversen in R. M. 59.17V? Ruzsen in Z. Ra. 1,27V* Goudroebels 1.92 Dollars-goud 2.47V» CLAASSEN BEUNS, Zijlatraat 97, Haarlem. .scfiuiswhor,, Haarlem. Koninklijks Vereeniging „Het Nederlandsoh. Tooneel". Donderdag 5 Haait 1893. Waarschijnlijk laatste voor stelling in dit seizoen). Comédie in 4 bedrijven, naar Emile Augior, door Fiorb DELLA Neve. Ge vo ig d door: Blijspel in één bedrijf. Aanvang 7V» uur. Baleon f2.Stalles f 1,75, le Loge 1,50, Parterre 1.25, |2e Loge f 1,Gaanderij 0,50. Vrijdag 6 Maart 18SB, Aanvang 7Vs uur. Hollandses Tooneelyezetschap Directie A. VAN LIER, van Amsterdam. Oorspronkelijk geschiedkundig Too-j neelspel in 3 Tijdvakken van W. N. PBI.jpbrs. Weldadigheid mar Vermogen. Jaariijksche Algemeene Vergade ring op" Zaterdag 7 Maart a.*., des namiddags ren 4 uur in het Gebouw van 'iNut van 'i Algemeen. Punten van behandeling Jaarverslag 1894/95. Rekening en Verantwoording over 1894/95. Verkiezing van bestuursleden. De Secretaris G. C. EVERWIJN LANGE. TE ZUTPHEN. Prima zachte Groene Zeer, tot concurreerenden prijf,

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3