Tijding uit Atjeh. Het proces tegen de Johannea- burgers. Schumaober, de onwillige getuige in het prooes tegen het Reform Co- mittee is Vrijdag in hechtenis geno men. Er wordt een borgstelling van tweeduizend P. St. gevraagd voor zjjn m vrijheidstelling. Het gerucht wil, dat hg voornemens is Transvaal te verlaten, om niet genoodzaakt te worden getuigenis af te leggen. Er heersoht te Johannesburg groot gebrek aan water. Bij de commissie te Amsterdam tot inzameling van gelden ten be hoeve der slachtoffers van de ontplof- fers te Johannesburg, is aan giften ingekomen een bedrag van f11230. Daaronder zijn de volgende giften Ned. Handel Mij, f 500 Ind. Hand. Bk. f 100, Ned. Ind. Landb. Mij. f 100. T wettische Bank f100, Imp. Cont. Gas Ass. f 100. Voorts verschei-, den giften van f 100 van particulieren. Door den feilen W. N. Westelijken wind stond de zee Vrijdag en Vrij dagnacht te Soheveningen tegen de duinen, van Seinpost tot aan de villa Jacobeon. Van het bijgestorte zand iB onge veer 1 meter weggeslagen. Weerbericht Februari. Het volgend weerbericht over de maand Februari wordt medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut. Door een hoogen barometerstand onderscheidde zich de afgeloopen maand gemiddeld bedraagt hij 769,5 m.M., dat is S.8 m.M. boven de nor male gemiddelde. De hoogste stand 780 6 m.M., kwam voor op 3 Februari. Slechts van 19—21 Februari daalde de barometer beneden den normalen stand tengevolge van ondiepe depres eiee, die zich boven Groot-Brittannië bevonden- De wind was in het alge meen zwakde eterkste stoot kwam voor op 21 Februari om 11.30 v. m. Voor zyn kracht werd door den toestel 23 K.G. per M'\ aangegeven. Ook in dit drietal dagen, namelijk op 20 Februari om 3 n. m. bereikte de temperatuur baar maximum 9". 9 C. Haar minimum 6 8" C. kwam op 24 Februari om 7 v.m. De ge middelde temperatuur 3.1° C. verschilt weinig van het normaal maande- lijkscn gemiddelde 2° 8 C. Op 12 dagen daalde de temperatuur bsneden 0°C. (normaal 12,1 dagen) en slechts op 26 Februari kwam de temperatuur niet boven hot dooipunt. Op 13 dagen was het mistig, zoodat het aaotai bewolkte dagen 11 (normaal 4.3) zeer groot was, maar ook het aan tal heldere dagen 6 was groot (normaal 2.0), zcodat ten slotte de gemiddelde bewolking gelijk is aan het normale bedrag 6.2. De normale hoeveelheid neerslag m Februari bedraagt 44 4 m.M, in de afgeloopen maand viel slechts 17.1 m.M., waarvan nog 11.4 m.M, op 1 Maart. Op 7 dagen (normaal 17) viel neerslag, op 1 in den vorm van sneeuw. De verdamping 31.2 m.M. is grooter dan de normale hoeveelheid 22.9 m.M., daarentegen is de relatieve vochtig heid 8S°/o ongeveer gelijk aan het normale bedrag 86 2", o- Op 4 dagen werd te Utrecht ©en krans om de maan gezien. dingen. Vooral Hans Bick moet ge ducht sterk zijnbij drukt 125 Kg. en stoot 150 Kg. Onder de talrijke Nederlandsche mededingers komen ook de namen voor van 45 Amster- damsche amateurs. De uitslag van den personeelen kegelwedstrijd,te Schiedam gehouden, is als volgt: E. Buys, Amsterdam, eereprijs goud, 53 p.J. N. Martinot, Rotterdam, le pr., goud med., 50p.; J. T. Buijs. Amsterdam, 2e pr. verg. zilv. med., 50 p.Huisman, Amster dam, 3e pr. verg. zilv. med., 50 p. Jos. Brinkman, Haarlem, 4e pr. zilv. med. 49 p.A. Aarsen, Amsterdam, 5e pr. zilv. med., 49 p.Van Some ren, Rotterdam, 6e pr. zilv. med. 49 p L Hilz, Rotterdam, negenprys gr. zilv. med., 3 negensG. Mertens, Rotterdam, aohtprys zilv. kruis, 3 aohtenDaniel Visser Sr. Schiedam, oonsolatieprys bronz. med. 15 p.alle in 8 worpen. Leger en Vloot. Gedurende de maand Februari wer den bij het kol. werfdepot aangeno men 35 Nederlanders, 13 Dui'schers, 7 Belgen, 3 Zwitschers en 1 Luxem burger en werden 36 militairen over genomen, zoodat het totaal der wer ving 95 man bedroeg, aan wie f 27,550 handgeld werd uitbetnald. In die maand werden naar Oost-Indië uit gezonden ,2 detachementen, sterk 6 officieren, 4 onderofficieren en 85 minderen. Naar West-Indifi vertrok 1 detache ment van 1 sergeant en 33 minderen. Uit Oost-Indië keerden te Harder wijk 12 militairen terug. Letteren en Knnst. Een nieuwe opera van Leonoavallo wordt binnen weinige dagen in het Nationaal Theater te Rome voor het eerst opgevoerdThomas Chatterton, in drie bedryveD, naar het drama van Alfred de Vigny. Sport en Wedstrijden Athletisobe wedstrijden. De internationale «thletische wed strijden, die hedenavond te Rotterdam gehouden zullen worden vanwege de vereenigicg „Hercules", beloven zeer belangwekkend te worden. Verscheidene Duiteche amateurs hebben zich doen inschrijven, waar onder Peter Scköns, J. Cock, A. Bemtgen, N. Ossendorf uit Cöln, Hans Beek uit München. De kampioen van Hamburg en om streken, Heinricb Stark, zal ook mede EeohtszaksD. Ia de zaak van den beer J. R. S., forens, tegen de gemeente Amster dam, nam Vrijdag het O. m. bij het gereohtshof aldaar, by monde van mr. Op ten Noort, een conclusie tot bevestiging van het vonnis der reoht- bank en tot bevoegdverklaring van den gewonen reohter, op grond dat de eischer appellant had gesteld in zijn dagvaarding gedurende de be lastingjaren 1891 92 en 1892-93 geen hoofdverblijf nooh verblyt te hebben gehad in de gemeente Amsterdam en dus de eischer niet anders verklaarde dan niet aangeslagen te mogen zjjn dat toch de aanslag alleen kraobte- loos wordt door eene reclame bij de administratieve macht, indien deze zioh met de reolame kan vereenigen, doch de tweede en volgende alinea van art. 245 Gemeentewet niet rea- geeren op alinea 1 van dat artikel, waarin aangegeven wordt, wie moeten aangeslagen worden. Indien dus een eischer in casu stelt, dat hy niet be hoeft bij te dragen, omdat hy geheel niet in de gemeente is geweeBt, ver zet hij zioh tegen den aanslag, die ingevolge het eerste lid is gesohied. Het oordeel hierover iB aan de reohterlijke macht onttrokken. Arrest, zal op 10 April gegeven worden. De twee diefjes, Weatbof en Stip" hout, zijn beden door de Haagsche rechtbank wegens ditfstal aldaar ver oordeeld tot gevangenisstraf, resp. van 6 en 9 maanden. Pers Overzicht. Wederinvoering der doodstraf. Mr. A. A. de Pinto, raadsheer in den Hoogen Raad, verwees de Avond' post in antwoord op bovenstaande vraag naar hetgeen hij in het Week blad van het Hecht van 11 December jl. over de doodstraf schreef, naar aanleiding van de desbetreffende op merkingen van mr. Th. Heemskerk bij het begrootingsdebat over justitie. De heer De Pinto herinnert er vervolgens jaan, dat hem in 1865 als referendaris, chel der afdeeling wet geving bij het departement van jus titie, door den minister Olivier werd opgedragen een wetsvoordraoht ter afschaffing der doodstraf samen te stellen, en dat dez-i leidde tot de afVchaffingswet van 17 September 1870. De schrijver deelt verder mee, dat de overtuiging, verdedigd ia de memorie van toelichting bij dit ont werp, ook zijn persoonlijke overtuiging 18. Mr. De Pinto ontbreekt het tbans aan tijd om de gronden te vermelden, waarop zijn onveranderde meening berust. Hij volstaat met nog déze opmerking te maken Wil men eene ernstige beweging tot wederinvoering der doodstraf op touw zetten, dan zal daaraan een ernstiger onderzoek moeten voorafgaan aangaande „de uitkomsten van ons tegenwoordig strafstelsel" dan waar van de door de dagbladen medege deelde inhoud van het Rotterdamsch adres het bewijs levert. Da raadsheer in den Hoogen Raad, mr. A. J. Clant van der Mijll, schrijft In antwoord op uw schrijven, aarzel ik niet te verklaren, dat ik alleen dan grond zou kunnen vinden voor de wederinvoering van de doodstraf bier te lande, indien sedert hare afschaffing de omstandigheden in die mate veranderd mochten zijn, dat de gronden, die destijds tot afschaffing hebben geleid thans niet meer kun nen gelden. Naar mijn stellige overtuiging is dit het geval niet. Men moge wijzen op de, soms zeer zware, misdrijven, die in ons midden worden gepleegd, maar was de toestand gunstiger, toen de doodstraf nog de eereplaats in ons strafstelsel bekleedde? De statistiek leert het tegendeel. En gaat men den toestand na in naburige rijken, waar de doodstraf nog is genanohaafd, dan iB de vergelijking voor Nederland, zonder doodstraf, niet ongunstig. Laat ons dit dankbaar erkennen, in plaats van op onnoodige verscherping van straf bedacht te zijn. Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, officier van justitie te Haarlem, schreef Wederinvoering der doodstraf is naar mijne overtuiging noch wen- schelijk, noch noodzakelijk. Niet wenechelijk, omdat het een voor het Nederlandsche volk even bedroevend als beschamend feit zoude zijn, indien na eene ervaring van 25 jaren moest erkend worden, dat ons volk nog niet beschaafd genoeg is, om de doodstraf te kunnen missen. Niet noodzakelijk, omdat, zoo al mocht bewezen zijn (wat mij niet is gebleken), dat de misdrijven, waar tegen vroeger de doodstraf werd be dreigd, sedert de alschaifing dier straf in aantal zijn toegenomen, uit niet» blijkt, dat die toeneming te wijten is aan te geringe afschrikwekkende kracht der tegenwoordige strafbedrei ging- Indien, wat ook nog te bewijzen staat, in onze dagen meer ernstige misdrijven onbestraft blijven dan vroe ger, omdat het Openbaar Ministerie de daders, of de bewijzen van hunne schuld, niet aan den rechter kan verschaffen, dan ïb dit naar mijne bescheiden meening niet aan den aard der tegen het misdrijf be dreigde straf, doch aan een samenloop van een aantal andere oorzakeD, waar van ik slechts noem lo. de algemeene vooruitgang in ontwikkelingook de misdadigers zijn meer ontwikkeld dan vroeger en maken gebruik van de hun dage ij ks geboden gelegenheid om te lezen en te hooren, hoe ze het moeten aanleg gen om ontdekking te voorkomen en om de sporen onkenbaar te maken, die de politie zou moeten volgen, om hen te achterhalen 2o. de groote verbetering, dia de verkeersmiddelen hebben ondergaan 3o. de uiterst gebrekkige, allen sa menhang missende inrichting onzer tweeslachtige politie, wier organisatie nog steeds voor een goed deel gebouwd is op plaatselijke autonomie, aleof we nog leefden in de dagen, toen het eene zeldzaamheid was, dat de poorter van de eene Btad zich naar de andere begaf 4o. last not least, onze zeer gebrek kige wijze van nasporing van gepleegde feiten. gTe dien aanzien heelt onze wetgever de belangen der maatschappij te dikwijls opgeofferd aan de over dreven, meest hersenschimmige vrees, dat de rechten van den individu zouden kunnen verkort wordenter wijl het feit, dat de wet de leiding der instructie in handen geeft aan zich telkens afwisselende zeer dikwijls voor die taak niet berekende en daar voor nimmer verantwoordelijke per-I sonen, veel zaken doet echipbreuk lijden, waarin de waarheid in het helderste licht zou getreden zyn,1 indien ze onderzocht waren door daarvoor geschikte en doortastende ambtenaren, ten volle verantwoorde lijk, zoowel voor het gebruik als voor het misbruik, dat zij van de hun toevertrouwde macht mochten maken. Gemengd Nieuws. De broeder van den „Petit Suorier," de heer Jacques Lebaudy, heeft een aantal Parysohe dagbladen in reoh- ten vervolgd, die hem voor krank zinnig hadden verklaard. Deswege zijn de „Intransigeant," de „Événe ment" en de „Jour" elk tot 5000. de „Figaro" de „Matin," de „Autorité" en de „Patrie" elk tot §00 francs schadeloosstelling veroordeeld. Boven dien moeten zij voor gezamenlijke rekening deze uitspraak in 26 Parij- sohe en Buitenlandsohe bladen be kend laten maken. Te Hamburg is een gedeelte van een in aanbouw zynd huis ingestort. Vyf werklieden werden dood en negen zwaar gewond uit de puin- hoopen te voorsohijn gebaald. Omtrent de betooging te Milaan wordt gemeld, dat in de stad vele vensterruiten werden ingeworpen. Op het gerucht, dat de troepen naar Afrika zouden gaan, trok de menigte naar het station om het vertrek te beletten. Ook hier werden de ruiten ingeworpen en politieagenten en soldaten slaagden er in tegen twee uur in den nacht bet station schoon te vegen, waarbij velen hunner, eenige spoorwegbeambten en vele burgers werden gewond. De groote openbare betooging, tegen Zondag uitgeschreven door de ver- eeniging van vrienden van den vrede is door de overheid verboden. Er zijn krachtige maatregelen genomen ter voorkoming van verdere onlusten. Ook te Parma kwam het tot on lusten, doordat een soldaat slaags raakte met eenige burgers. Een deta chement militairen, dat aanrukte om de orde te herstellen werd met sttenen begroet. De soldaten schoten over de menigte heen, waarop de orde spoedig was hersteld. Het Abessynifeohe leger. In een rapport van graaf Antonelli in 1889 opgesteld, werd de sterkte van het Schoaanscne leger geschat op 196,000 man, aldus verdeeldmilitair Huis van den Negus 19,000 maD, drie legerkorpsen 45,000 man, troepen der Ras 114,000 man, partijgenooten 30G0 man en vrijwilligers 15,000 man. In 1889 was het Schoaansche leger slecht gewapend; sedert heelt het repeteergeweren en acbterlaadkanon- nen. Volgens een schatting van de Revista militare bezat Menelik in 1895 niet minder dan 65j000 geweren van uitstekende hoedanigheid, voor een groot deel hem door de Italianen zelf geschonken. Sedert het vorig jaar is het aantal der Schoaansche vuur wapenen vermeerderd met de geweren en de stukken geschut die bij vel schillende gelegenheden op de Italia nen zijn buit gemaakt. In de Cubaaneche provincie Vuelta de Abajoz zijn door de opstandelin gen dertien steden verbrand, waar onder Canobae, Babia Onda, San Diego, Nunez, Santa Cruz, Palacios, Caso Rerl, San Diego de los Banos, San Juan en San Luie. De laatste stad brandde nog toen de Spanjaarden haar binnentrokken. Volgens een te New York ontvangen bericht uit Tegucigalpa, heeft de re geering van Honduras de steden Tegucigalpa, La Paz, ValleChaluteca, Persico, Olancho en Colon in staat van beleg verklaard. Koning Salomo heeft waardige op volgers in het koninkrijk Siamdit zou men tenminste afleiden uit deze uitspraak, die onlangs door een rech ter te Bangkok is gedaan. Eenigen tijd geleden vertrouwden twee broe ders, inwoners van Bangkok, een zak met goud aan de zorg van een oude vrouw toe en stelden hierby den eisch, dat zy dien niet mocht terug geven dan op verlangen van de beide broeders. Den volgenden dag meldde de oudste broeder zich by de vrouw aan en vroeg, onder een of ander voorwendsel, den zak terug. Het oudje was zwak genoeg om hem dien te geven, waarop de gauwdief zich ijlings uit de voeten maakte. De jongste broer diende nu eén klacht in tegen de oude vrouw, maar de reohter was van meening. dat die klaoht ongegrond was. „Uw som gelds," sprak hy, „is door twee per sonen aan de vrouw toevertrouwd. Ik kau de zaak alleen onderzoeken, als gij beiden tegelijk de oude vrouw in reohten komt vervolgen." Darrvoor hêêft men hem te Lon noodig. Is het te verwonderen dat on zoodanige omstandigheden er m min geestdrift te Pretoria bestaat v een eventueel bezoek van presid Kruger aan Engeland Uit Transvaal. De heer Chamberlain heeft den president der Zuid-Afrikaansche Re publiek, den heer Kruger, uitgenoo- digd naar Londe i te komen, om daar te bespreken, wat er moet worden gedaan om tegemoet te komen aan de grieven der uitlanders. Later zin speelde de heer Chamberlain er op, dat de heer Kruger in zyn plan om naar Londen te komen veel tegen werking ondervond van de zyde der bevolkiDg van de Z -Afr. Republiek. Dat hy daarin niet geheel ongelijk had, blijkt uit het volgende artikel, getiteld „Naar Londen, voorkomende in de Volksstem „In Engeland gaat de veldtooht tegen de Boeren met onvermoeiden ijver voort. De offioieuse bladen rnsten Biet in hunne steeds ODge- gronde beschuldigingen tegen presi dent Kruger, en terwyl allengs daide- lyker 'blykt, dat het groote komplot tegen de Z.-A. Republiek sinds ver soheiden weken voor de uitbarsting te Londen een algemeen verspreid „strikt geheim" was, blijkbaar alleen als door een wonder, aan de aan- daoht Harer Britsche Majesteit's mi nisters ontsnapt, wordt met duivel- soben list alles er op aangelegd om de openbare meening in Groot-Brit- lannië gaandeweg op de band van de verraders te krijgen. Vele gezaghebbende couranten te Londen hebben de aankomst van den heer Rhodes afgewaoht als het sein tot een verwoeden aanval op een door henzelf gefabriceerd monster van Duitsch Transvaalsoh uiterlyk, en op eens laten ze die bladen de telegraaf spelen en worden ijzingwekkende berichten uit Berlijn en Jonannesburg over het verbaasde publiek heenge- stort. En om aan den anti-Boeren veldtocht een offioiëele wyding te geven, heeft lord Salisbury, Engeland's eerste minister, dezer dagen een allerbeleedigendste redevoering over de Z.-A. Republiek gehouden en de meest pertinente onjuistheden over ons land verkondigd. Terwijl dit alles in Groot Brittannië voorvalt, heeft de Britsche agent alhier de opdracht gekregen om Pre sident Kruger te bewegen een bezoek te brengen aan Londen. Terwyl Lord Salisbury rondreist door zyn land en do menigte ophitst tegen dr verra derlijk mishandelde Boeren, is aan Sir Jacobus de "Wet opgedragen om het staatshoofd der Z.-A. Republiek te verlokken zijn eigen land te ver laten en als een boeteling door de straten der Britsohe hoofdstad te gaan bedelen om rechtvaardige behandeling voor zijn diep gekrenkt volk Terwyl men in Engeland toelaat dat Rhodes, dezelfde die het misdadig verraad tegen de Z.-A. Republiek heeft ge pland en uitgevoerd, te Londen als een held wordt bewierookt, wenscht men president Kruger ook daar te hebben, zeker als een kontrast om de anderen beter te doen uitblinken 1 Maar wat wil de Britsche Regee ring toch met den heer Kruger, daar in Londen Over de Konventie praten? Maar heeft niet de heer Chamberlain her haaldelijk gezegd, dat hy de Konventie niet veranderd wil hebben Over de eventueele schadevergoe ding praten Maar is daartoe de aanwezigheid van den Staatspresident der Z.-A. R in hoogst eigen persoon to Londen noodig? Ons dunkt dat men den heer Kru ger te Londen wil hebben, ten eerste om aan Europa te toouen dat de Z.-A. Republiek slechts een Britsohe vazalstaat is, welks hoofd te Londen eerbied komt betuigen aan Harer Majesteits ministers; ten tweede om aan de Z.-A. Republiek de wet te stellen wat en hoe er met de uitlan ders moet gehandeld worden. Men wil president Kruger verne deren met zyn tocht naar Londen en aan de Boeren een Uitlanders-rege- ling opdringen, die elders dan te Pretoria is overwogen en opgesteld. Men wil den schijn opwekken dat president Kruger niet den wil van het Transvaalsobe Volk uitvoert maar een instrument is van Downingstraat. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stel redactie rich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst niet geplaatstwordt de kopij ni< aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Mag ik u verzoeken onderstaa in uw veel gelezen blad te plaa by voorbeat mijn dank. Het stuk in uw Courant va Maart aangaande de werkstaking wijst voldoende, waarom de timn lieden in het vorige jaar een w< staking georganiseerd hebben en de werkeloosheid zoo voortgaat moe zij weer naar middelen zoeken, om te treden tegen hen, die de over ons in handen hebben. Daar waar in uw Courant gewe wordt op het weinige burgerwerk de zeldzame groote werken zal den lezer niet vreemd vallen dat drukt op hen, die in het bouw hun brood vinden en als men nu e nagaat, dat in den winter van 1 op 1895 60 a 70 timmerlieden wei loos rondliepen, dat wij dan als organiseerde timmerlieden trach zooveel mogelijk dien treurigen toesti op te heffen en dus gecoodza waren om te handelen daar ie verzoek aan den Patroon in de permand ging. En nu de groote fout die nog ale heerscht, alsof het doel der timn lieden is geweest hooger loonn< ik zal den lezers aantoonen dat niet zoo ia. Ik werk nu 13 uur dag {veel te lang) tegen een loon f0,20 per unr en de gestelde eiecl waren 10 uur 's winters en 11 i zomers tegen een loon van f( per uurnu oordeele de lezer in zelf, of wij meer loon willen verdien En nu daar waar de schijn aan nomen wordt alsof een Patroon Haarlem minder kans heeft om werk te krijgen dan een Patroon het platte land, dan vergist men deerlijk, want als men nagaat dat fabrieken en groote werken geconi teerd wordt dat het werk bij korten arbeidsdag goedkooper is bij een langen werkdag, dus dat geen reden hinderlijk voor de c currentie. Neen, laten wij den bok bij horens vatten en zeggen waarom vijandig tegenover elkaar te staan als een wolf en een schaap? want ondervinding heeft ons geleerd, een staking is oorlog en ellende t weerszijden, maar tevens de een macht die de werkman bezit. Waar' niet eerlijk en rond voor de zaak gekomen en ons een korteren werkc gegeven dat zou heel wat ellende werkeloosheid uit den wegruimen meer in het voordeel van den Patro zijn dan bij meent; het is onnood naar ik meen, dit aan te toonen. En tevens dring ik aan bij de I troonsop wederinvoering van eenloi standaard, hoe bij ook zij want zijn de burgers van HaarJem net i goed als de knechts aan banden voeten gebonden, daar de Patroo volgens besluit van de vergaderi gemachtigd zijn, met de loonen te ha delen zoojIs zij willen, zoodat dus burgers ook hun rekeningen niet kn nen cmtroleeren. Ik hoop dat aanleiding zal geven tot een and besluit in het voordeel van burgf en knechts, en dat tevens goed wet voor den Patroon. M. VRIJENHOEK. De berichten uit Atjeh zijn no< aangename lectuur, maar de laatB tijding is wel allerminst geschikt o ons in het Moederland den indruk geveD, dat we in dat land vasten vo hebben gekregen. Particuliere telegrammen uit tavia hebben ons kond gedaan vi een hinderlaag, waarin eene 74 baj netten sterke patrouille uit Anagaloei gevallen is. Vier officieren en drie< twintig minderen zijn licht gewon een officier is zwaarjgekwetst en zev< minderen zijn gesneuveld. Zeven dooden en acht en twint gekwetstenIn langen tijd hebb< onze troepen op Atjeh zulk een verli niet geleden.Wèl was er in den laatsti tijd weer grooter onrust onder heid en netheid. Hij droeg een lakensche muts met een gouden adelaar versierd, een kort buis van blauwe serge, met een wijde broek van bijpassende kleur en een paar nette bruine schoenen, terwyl het linnen, dat hij droeg het hart van een strijkster in verrukking gebracht zou hebben. Hij bad een vroolijk open gezicht, ontsierd door ©en onrustige uitdrukking in de oogen, welke een ze nuwachtig gestel verraaddeen zyn stem had iets be schaafds en verfijnds, dat ik dadelijk opmerkte. „Goeden morgen," zeide hij, „ik hoop dat gij goed geslapen hebt?" „Nooit in mijn leven sliep ik beter, het moet, dunkt mij, wel twaalf uur zijn." „Het is precies half vier, amerikaanBche tijd. Ik maakte u niet wakker, omdat in een geval als het uwe, slaap beste geneesmiddel is. Ik ben dokter, moet gij weteD." ik veronderstel, dat gij hier scheepsdokter zijt; *.onder twijfel een drukke praktijk." •m verbaasd over die veelbeteekenende op- 'ide toen kalm ^ele bewijzen van overlijden 1 wie weet 'at ook voor u doen 'end, half dreigend gezegdmaar 'ond aan den toestand, waarin ver ernstig en hij moet dat *e mij op te vroolyken: ik zal om het ontbijt aerdompeling verlangt, naar den gang leidde en aar een marmeren badkuip en buizen. Ik nam een bad en toen ik klaar was, merkte ik, dat hij op mij gewacht had. Wij gingen naar de scharlakenroode Kamer terug een heerlijke maaltijd stond daar gereed. Koflie met dikken room werd rondgediender waren heerlijke vleeBchschotels, pasteien, broodjes, fruit en het geheel was voltooid door ijs en bonbons op echt amerikaaneche wijze. Mijn nieuwe vriend, de dokter, zeide niets, terwijl ik at; maar toen men de tafel afgedekt had, scooofhij mij de sigaren toe en er ook een nemende, begon hij dadelijk te praten. „Het spijt mij," zeide hij, „dat ik u geen courant kan bezorgen maar ik heb er niet een nieuwer dan verleden Zaterdag. Er is een passage, waarin gij mogelijk belang zult stellen." De courant was op een zekere plaats met een kruis geteekend. Ik las het met groote verbazing, want het was een v.olledig verslag van den aanval van het naam- looze schip op den Amerikaanschen kruieer en op den „Ocean King". Het blad vermeldde in korte woor den, dat oeide schepen op onbeschaamde grijze op den Oceaan waren aangevallen door een gToot oorlogsschip, dat onder den vlag van Chili voerdat de kruiser be langrijke averij had bekomen en twintig man verloren had; terwijl een granaat was neergekomen op den voor plecht van de passagiersboot en twee mannen had ge dood. De zaak had veel sensatie gemaakt, niet alleen in Amerika, maar over de geheele wereld. Terstond had men er over geechreven aan het Gouvernement van de Republiek Chilimaar dit zeide niets van het geheim zinnige schip te weten. MiddelerwyT waren oorlogs schepen van Engeland, Amerika en Frankrijk begonnen de zee in alle richtingen te doorkruisen om zoo mogelijk iets te weten te komen omtrent het naamlooze schip. Het geheele verslag eindigde met het vermelden van het gerucht, dat een heer te Nieuw York op de hoogte was van de zaak en terstond geïnterviewd zou wor den in de hoop, dat hij die geruchtmakende zaak zou willen onthullen. Toen ik de courant had neergelegd, zeide de dokter, die mij met zijne oogen gevolgd had, lachend „Gij ziet, dat het interview ongelukkig voorkomen is. Gij zijt de heer, die op de hoogte is van alle bijzon derheden, want wij weten, dat je vriend Stewart een zeer ondergeschikte rol speelt in deze zaak. Zonder uw geestkracht, durf ik zeggen, is hij weinig xneer dan een dwaas." „Misschien zult gy in dat opzicht tot andere gedach ten komen," zeide ik, dadelijk inziende welke weg het veiligst was„hij weet evenveel ale ik." „Dat goed beschouwd, toch niet heel veel is, is het wel maar dat moeten wij beter weten dan gy. Ik ben hier om u te vragen nauwkeurig een verslag op te maken van alles wat gij in deze zaak gedaan hebt, sedert den tijd, dat gij dwaas genoeg geweest zijt Mar tin Hall te volgen en u met zaken te bemoeien, die u niet aangaan. Zooals gij weet, werd Hall gestraft in het kanaalik boor van mijn vriend Paolo, dat gy getuige waart van zyn einde. Wij hebben u gespaard en zullen u mogelijk sparen, als gij precies doet wat wij u zeggen." „En anders?" Hij glimlachte wreedaardig, en zijne oogen tintelden, toen hij antwoordde „Andera? gij zoudt alles willen geren, wat gy bezit, als ik u ter dezer piaatee wilde doodschieten maar la ons de zaak niet van dien kant beschouwen. Gij mo inzien, dat uw zaak geheel hopeloos is; nooit weer zu gij eenige beschaafde stad te zien krijgen, nooit zult g iemand weerzien, dien gij gekend hebt. In alle opzichte zijt gij zoo dood, alsof gij twintig voet onder den groc laagt. Indien gij nog wenscht te leven onder tepaa ongunstige omstandigheden, vraag dan slechts om p inkt en papier en wees een der onzen." „Dat zal ik nooit „O, zulks zegt gij nu, maar wij zullen u eenige dage geven om de zaak te overdenken. Laat mij u rade uw gewoon koel gezond verstand te gebruiken en nif u zeil in moeielijkheden te brengen. Geloof mij, w vormen een eigenaardig gezelschap ik geloof niet, di er iemand aan boord is, die niet eenige moorden o zijne rekening heelt. Men zoekt mij voor een mooi in Shropshire, maar uw soort van menschen geef soms wel wat moeite. HaHa {Wordt venolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2