gronde vrees, dat de beginselen, die bet volk bij zijn keuze moeten leiden, geheel te Lor gaan. Wil men dat voorkomen, met name ook bij de ka tholieke partij, dan is bet niet genoeg, dat wij roemen op onze vredelievend heid en eensgezindheid, ook niet op die onzer katholieke Kamerleden, (die het bij eone stemming in de Tweede Kamer, hoe gewichtig ook, nooit eens zijn), dan is organisatie dringend noo- dig, dan moeten de kiezers wat meer op de hoogte gebracht worden van hetgeen eigenlijk de katholieke partij moet zijn, van wat zij mag verlangen en willen, dan moeten o. i. de katho lieke Kamerleden die organisatie ter hand nemen. Zij hebben nu al zoo lang een club gevormd en heeten nu al zoo lang het eens te zijn, dat wij wel eens wat meer dienaangaande mogen weteen. Ook nog om een andere redea acht de Grondwet het noodzakelijk, dat onze Kamerleden eens wat meer tee kenen geven van hun politiek bestaan. Er heer-cht toch waarlijk, niet zoozeer bij het volk achter de kiezers, maar meer nog bij de huidige stemgerech tigden een niet geringe mate van wre vel tegen de Tweede Kamer. De ontevredenen, niet het minst onder de conservatieven, zouden, te recht ol ten onrechte, wel eens met deze Kamer willen afrekenen, en hoe eer hoe liever. „Wat moet er, vraagt het blad, met zulk een geest van ontevredenheid van den toestand van ons land worden? Hoe moeten de verkiezingen uitvalleD, als, binnen kor teren of langeren tijd, wij een uit gebreider kiezerskorps bezitten, dat niet gevormd, niet ontwikkeld is, ter wijl van goed en krachtig georgani seerde partijen, waarin zij zoaden kunnen worden opgenomen, geen sprake i«? „Als 't later met de verkiezingen spaak loopt," zegt het blad verder, „dan zullen de tegenstanders van uitgebreid kiesrecht zeggen „dat hebben wij wel voorzien en voorspeld ook." „Doch bet antwoord ligt nu reeds voor handDe geest van ontevre denheid tegen de Tweede Kamer en hare leden schuilt niet onder den minderen man. „De toestand van verwarring, waarin wij leven, is niet ontstaan van onder op, maar van boven af. Ontaardt die toestand in een soort politieke om wenteling, dan ligt de schuld niet bij de nieuwe kiezers, maar bij de oude leiders." Financieels Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 17 dezer door hun tusschenkom8t verhandeld. Aand. Bouwondern. „Wil lemspark" f450. Holl. Hypotheekb. 160 pCt. Panorama- Maatsch. 14 Maatsch. tot expl. van Bouwterreinen „Weltevreden" 58-60 Maats, tot aanleg en expl. v. de s Grav. Bad- en Zweminr. 95 British Deli Lang- kat Tobacco Cy. Limited (preferred). 120 Moluksohe Handels- Vennootsohap. 87^ Nederl.-Ind. Gas- Maats. te Rotterdam 115 Gooiscne Beetwor- telfabr. te Naarden 75 Koninkl. Maatsch. „de Schelde", Fabr. v. Stoooiwerkt. te Vlissingen 80pCt.ex. Premie-Obl. tot instand houding van het Concert-gebouw 25 pCt. Opr.-Bew. Singkep Tin- Maatsch170. Aand. Assur.-Compagnie te Amsterdam 240 Totgetreden obligatiën. een eenvoudig, meer practisoh hoofd tooisel. Halssnoeren en sohouderpassanten verdwijnen tressen als bij onze ryks- veldwacht en schouderlappen komen in de plaats. De uitmonsteri. g der kleeding is rood. Sport en Wedstrijden. Oxlord contra Cambridge. Nu de beide ploegen, Oxonians en Cantabs, zich oefenen op de Theems van Putney naar Mortlake en er al baantjes geroeid zijn, wagen de des kundigen zioh aan voorspellingen over den afloop van den wedstrijd op 2S Maart. Maar de voorspelling is negatief, men durft niet te zeggen welke ploeg de sterkste is. De lioht- blauwen hebben de baan geroeid in ongeveer 21 minuten, de donkerblau- wen in ongeveer 19.20 minuten, maar de Cantabs hadden stroom en wind tegen, de Oxonians mede, en dat in aanmerking genomen, hebben beide goed geroeid. Het gezamenlijke ge wicht van de ploegen komt ook vrij wel op hetzelfde neer. De slotsom is, dat het een soherpe stryd zal wezen. Rechtszaken. hoofd, heeft hem daartoe in staat ge steld. Aan het hoofd eener gewapende bende van ongeveer 500 man, groo- tendecls samengesteld uitsabilkrijgers, toog hij den 21sten Jan. jl. derwasrts, Metareum, Andeuh, Lala en alle kam pongs op zijn weg in het gebied van Keinala verbrandende. Na laatstge noemde plaats te zijn binnengerukt, keerde hij den 26sten d.a.v. weder naar het Koewala Batoesche terug. De bekeode Toekoe Moeda Ganti van Blangmeh, die, aanspraak ma kende op het hoeloebalangBchap van dat land, voortdurend zeorooverijen pleegde aan de Koeala Pasei, werd den 31sten Jan. jl, by een treilen met Toekoe Djohan van Blangmeh door dezen neergeschoten. De weersgesteldheid was droog en warm. De gezondheidstoestand was over het algemeen genomen ongunstiger, Het gemiddelde ziektecijler bedroeg 23 tegen 22 en dat van de berri-berri 11 tegen 10 gedurende den vorigen verslagtijd. Uit een briel, gedateerd Oleh-Leb 2 Februari, aan het Bat. Nblad: „Volgens betrouwbare berichten is de pretendent sultan plotseling uit zijn slot geschoten. Al de enereie, die nog in bem is, verzamelende, liet hij zijn dierbare vrouwen en geliefde se- dati's in den steek, verwisselde tijde lijk de opiumpijp met de sakienpand- jang (klewang) en deed aan het hoofd van talrijke, goed gewapende benden een inval in het gebied van ziju vroe gere residentie Kemala, waaruit hij destijds zoo smadelijk is verdreven. Voor den Hoogen Raad werd Dins dag behandeld de zaak betreffende het vermissen van een hond te Am sterdam, op de terugbezorging waar van door den eigenaar eone belooning van f50 was gesteld, in welke zaak! - een jongmensoh te Amsterdam door j Gesteun-:, door Habib Lhong, trok bij de reohtbank en het hof aldaar tot12 dagen geleden op en bereikte r.a 2 maanden gevangenisstraf was ver- een zegevierenden tocht Kemala. Alle oordeeld wegens oplichting, omdat kampongs tot Kemala behoorende, hij zich den hond, die in het bezit j die hij doortrok, werden eerst geram- was van een veldwaohter te Naarden, past en daarna aan de vlam me a prijs- deed afgeven door zioh valsohelykpegeveD, ook Metareum, Lala en An- als den zoou van den eigenaar voori^euh Z9Q door des pretendent-sul- te doen, en zulks ten einde de uit- tan's heirecharen verwoest. geloofde f50 te bekomen. Mr. D. Simons uit Amsterdam betoogde voor den veroordeelde, dat Hij schijnt zich echter niet weder te Kemala te hebben willen vestigen, doch keerde, na alzoo aan zyn wraak- Leger en Vloot Omtrent de voorgenomen uniform verandering bii het leger deelt men aan het Dagbl. mede, dat het snit der kleeding ook wat de broek betrelt een belangrijke wijziging onderzaat. Sjako en politiemuts komen te vervallen, om plaats te maken voor feit van opliohting als de wetgever heeft willen strafbaar stellen, nl. oplichting waardoor het vermogen van een individu wordt aangetast. In deze nu kon volgens pleiter van zulk een misdrijf geen sprake zijn, omdat de veldwaohter den hond in bezit had niet als partioulier persoon maar in zijne hoedanigheid en dus tot afgifte aan den reohthebbende verplicht was. Voorts zou de requirant ook niet hebben gehad het oogmerk om zioh wederrechtelijk te bevoor- deelen. Ook had de reohtbank de teruggave gelast van de in beslag genomen f 50 aan den beklaagde. Deze was dan ook volgens pleiter de eenige die er aanspraak op kon maken, eerstens omdat hij de moeite deed om den hond te vinden, maar bovendien omdat de belooning was aan hem die den hond teragbezorgde. Het O. M. zal 80 dezer oonclusie deze niet heeft gepleegd zoodanig kot gevierd te hebben, naar Koe- - - wala Batoe terug, alwaar hij zich veiliger gevoelt. Door dezen tocht heeft hy zijn tegenstanders ze»er wel veel respect voor zijn macht ingeboezemd, doch de slechte verstanding tusEohen hem en de tegenpartij, waaronder ver scheidene zijner familieleden behooren, zal er zeker niet op verbeterd zijn. 't Zal zeker wel geen verwondering baren, dat deze nu slechts op een geschikte gelegenheid wacht out weer wraak te nemen. Een andere, doch minder voorname pretendent, namelijk Toekoe Mada Ganti, die recht meende te heb' en op het hoeloebalangschap van Blang meh, is minder gelukkig geweest. Terwijl hij door roofpartijen en andere geweldadigheden op zyn aanppraken meer kracht meende te zetten, werd aan zijn veelbelovend bestaan een einde gemaakt door Toekoe Djohan Blang neb, die hem bij een gevecht doodschoot. Van den tocht van Habib Achmat Samalanha naar Perlak ia nog niets vernomen, en de bende djakats van Panglimaprang Toeloed houdt Boeloe Blang Are nog steeds bezet. Omtrent den toestand op de West kust kan nu nog niets met zekerheid gezegd worden. Na den inval van T. Blang Gedir in het Kwalubatoesche en de verdrijving van den radja uit dat landschap, zullen de gemoederen nu zeker nog lang niet tot rust zijn gekomen. Al de verwikkelingen op de onder- hoorigheden, zoowel ter Westkust als ter Noordkust, komen aan de rust op Groot-Atjeh merkbaar ten goede. De veoh tersbazen van professie schijneD dit gebied tijdelijk verlaten te hebben om hun ambacht elders uit te oefe nen. Het main pasang, gewoonlijk gericht op onze bentings buiten de linie, is bijna geheel opgehouden. Slechts hoogst zelden wordt hier en daar een enkel schot door de djahats op onze poeten gelost. De beriohten, als zou de bende, die in den nacht van 16 Januari jl. j kampong Berawé heeft aangevallen! een gevoelig verlies geleden hebben, I zijn nader bevestigd. Op haar terug-1 tocht, na ontmoeting met de ter hulp gesnelde patrouille van Kroeng Tjoet,j Gemengd Nieuws Te Antwerpen knapten Maandag de meertouwen van het Engelsche stoomschip Morzen, zoodat het vaar tuig stroomaf dreef en terechtkwam tegen een ander Engeleoh stoomschip, de Persian Prince, dat op de ree voor anker lag. De Persian Prince, getrof fen achter bij de machinekamer, on der de waterlijn, zonk in vijf minuten drie meter, maar een paar sleepbooten hebban het beschadigde schip nog naar den linkeroever kunnen waar het op den wal werd gezet. Mevrouw Joniaux in de gevangenis. Naar uit Brussel wordt gemeld, ondergaat Mevrouw Joniaux, die zoo- als men zioh herinnert wegens ver giftiging van verschillende harer fa milieleden tot levenslange gevange nisstraf werd veroordeeld, haar straf met filosofische kalmte. Het gevoel zonder zorgen voor den volgenden dag te zyn, de bevrijding van elke wereldsche verstrooiing, hebben haar in een toestand gebracht, die haar vroegere strijdzucht nauwelijks meer begrypen laat. Afgezien van de sporen die de ker kerstraf op haar gelnatstrekken heeft achtergelaten, bemerkt men by haar ternauwernood gevolgen van de zware beproeving, die de veroordeelde heeft moeten ondergaan. Zij heeft zioh moeten gewennen aan de weinig fraaie draoht der gevangenen; zon der morren trekt zij het grove ge waad aan, zij, die eens in zijde en fluweel gekleed ging Met onvermoei- den ijver gaat zy iederen oohtend aan haar werk dat bestaat uit het vol- tooien der garneering van corsetten, die door andere gevangenen vervaar digd zjjn. Het bestuur der gevangenis sobaart haar onder de goede jetten." Aan boord van het engelsche stoomschip Maladi, bij Boma (Kon- gostaat) voor anker liggend, heeft een buskruitontplofiing plaats gehad, waarbij ongeveer 40 personen het leven verloren hebben. Koloniën. Atjoh. Aan fcet verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en onderhoorigheden loopende van 19 Jan. jl. tot en met 1 Febr. wordt door de Jav. Cl. het volgende ontleend Groot-Atjeh. Aan de uiterst zeld zaam voorkomende geringe beschie tingen van de posten onzer buiten linie met name Biboel, ADa-Galoeng Senelop en Kroeng-Gloempang, kon men bemerken, dat de hoofdaanvoer der Habib Lhong nog niet in het brandpunt van verzet, de Lam krak moekims was teruggekeerd, Niet éan, doch drie personen, be hoorende tot de bende die in de kampong Berawé wilde rooven, zijn gesneuveld gevonden. Poeloe Weh. Zes steenkolenlood- een ziin onder dak en de tweede stei ger is bijna gereed. Onderhoorigheden Noordkust. De voornaamste gebeurtenis in dePedir- Een ataarfja van het Panama schandaal. De Figaro deelt mede, dat de heer Charles de Lessepp, die niet in Bta?.t is de geheele som te betaleD, welke als boete in zake het Panamaproces van de heeren B.dhaut en Blondin en van hem zeiven gevorderd wordt, had aangeboden te geven wat bij missen kon, m. a. w. het op een accoordje te gooien. De ministers Ricard en Ca- vaignac verzetten zich daartegen, zoodat het nu tot een proces zal komen. De heer De Lesseps had der regeering, om haar aan te toonen dat hij niet meer kon dan hij aanbood, een staat overgelegd van zijn ver mogen. Yan deze opgaaf heeft de re geering nu gebruik gemaakt en overal beslag laten leggen, waar de heer De Lesseps volgens zijn eigen verklaring iets te vorderen had. Er zal nu waarschijnlijk een lang proces ontstaan waurvan de uitslag zeer onzeker is. Mevrouw De Lesseps heeft intupschen reeds een eisch tot scheiding van goederen tegen haar man ingesteld. Dr. Peters. Dr. Peters heeft Dinsdag een be- eedigde verklaring openbaar gemaakt, waarin hy verzekert, dat Bebel's be schuldiging volstrekt onwaar is. De heele aanklacht is van 't begin tot het eind uit de duim gezogen, zegt hij. De twee bewuste terechtstellingen zijn op geheel verschillende tijdstip pen, vijf maanden na elkander, ge schied beide keeren heeft de krijgs raad bestaan uit drie blanken, Janke, baron von Pechmann en hemzelf, en is het vonnis met aigemeene stemmen geveld. Petera ziet in de aanvallen van den Rijksdag niets dan een politieke wraakoefening van een bondgenoot schap van het centrum, de socialisten ea de Duitsch-vrijzinnigen tegen zijn persoon, waarvan de reden is zijn Volgens een bericht uit Verdun ismeening, dat ze een ber.de rebellen een ijzeren beschot van 10 meters j wap. De aanrukkende troepen, ver« hoog, waardoor het water der Doubs moedende dat de stad in handen der wordt tegengehouden,ondermijnd door j opstandelingen was, gaven eveneens het zuigen en schuift weg naar de vuur. Twaall soldaten werden rivier. Het instorten er van zal een gelijke ramp veroorzaken als die van Bouzay. Al de dorpen in de vlakte, en ze zijn talrijk over een uitgestrekt heid van 20 kilometers, zullen dan overstroomd worden. Gelukkig begint het water te vallen. Een duivelbanniug. Te Neudorf in Beieren werd eeni- gen tijd geleden iemand, die tot de secte der Philadelphisten behoorde, plotseling waanzinnig. Zyne familie dacht niet anders, of hij was van den duivel bezeten en haalde eenige broederB van de seote erby. Ook zij waren dezelfde meening toegedaan en er werd eenparig beBloten den duivel terstond te verdrijven. 'sxAvonds om aoht uur kwamen er zes broeders, die eerst begonnen te bidden en toen uit het Nieuwe Testament een for mulier tot uitdryving van den dui vel voorlazen; vervolgens zongen zy tot middernacht voor den waanzin nige, die ten gevolge van deze be handeling nog opgewondener werd, hetgeen evenwel roor een goed tee- ken werd aangezien. Ook werd de ongelukkige geketend, waarop de duivelbanners op hem neerknielden. Toen de arme man in zyn angst het Onze Vader ging bid den, werd zyn gebed door het luide gezang van de broeders overstemd. De moeder van den ongelukkige vertoonde hem een Christusbeeld in lyst, dat hg in zyn waanzin stuk beet De duivelbanning duurde twee dagen. Aan den avond van den tweeden dag kwam iemand by den waanzinnige en vond dezen zwaar geketend; de arme zieke smeekte hem om water. Toen de man hem het water wilde geven, stond de zus ter van den zieke dit niet toe, want zoo zei ze, „de ziel is reeds uit het lichaam, de slang heeft geen water noodig. Nog in dienzelfden naoht werd de rampzalige door den dood van zyn doivelbanners verlost. Deze zyn nog steeds in de meening dat zij een goed werk hebben verrioht. Hevige koude. In de provincie Orel zijn tijdens den nachtelijken storm 130 personen doodgevroren een aantal paarden en runderen zyn omgekomen. Te Stockholm zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag twaalf vuurbollen tegelijkertijd aan den he mel gezien. Zij kwamen uit het Oosten en schenen in een sterk blauwwit licht, dat ten slotte in rood over ging. De kogels spatten boren Oea- terBund uiteen. Gelijk wel werd verwacht is het der Spaansehe justitie gebleken, dat de aanklacht door den markies de Cabiinana ingesteld tegen den oud burgemeester van Madrid, den gewezen minister BoBch allen grond mist. Thans echter zal een aanklacht van den heer Bosch tegen den markies worden behandeld. De eenige weg voor den heer De Cabrinani om te voorkomen dat hij zelf en daarmede de geheele zaak der knoeierijen in den gemeenteraad van Madrid in den doofpot in dit bijzondere geval d« gevangenis wordt gestopt, is deze, dat hij zich laat kiezen tot lid van de Cortez. Inderdaad moet de mar kies voornemens zijn zich te Madrid candidaat te stellen. Uit Cuba. Een sterke bende Cubaansche op standelingen onder Maceo is begon nen aanvallenderwijs op te treden. Zij hebben aanslagen ondernomen op de steden Guara, Batabona en Beju- cal, doch werden teruggeslagen. Waar zij verschijnen gaan zij voort met brand-tichteD. Een poging om een viaduct bij Pr-raza te doen verbran den, moest worden opgegeven toen een gewapende trein verscheen. Bij de benien der opstandelingen hebben zich vele vrouwen aangeslo- Twaalt dood, een kapitein, vier luitenante en 27 soldaten werden gewond. Het rijwiel in China. Het instrument in Europa véloci- pèie, célerifère, bicycle, bicy alette bécane, velocifero, snelwiel, trap wiel, rijwiel, hochrad of niederrndgenoemdj draagt in China den schoonen naam yang-ma (vreemd paard) oi feï cbaï (vliegende machine) en izu-tzan (al leenrijdend rijtuig). Een Chineesch boertje gaf er on- langB deze nog schooner definitie van: „Het is een muilezeltje dat men stuurt bij zijn ooren en dat men doet Joopen door het trappen in zijn buik te geven." (Kroniek.) De ontploffing in Johannesburg. In aansluiting met het gemelde uit de Volksstem over de dynamietont- ploffing te Johannesburg, kan de N. Amsterd. het volgende uit een haar welwillend ter inzage gezonden par tioulier schrijven, gedateerd Elands fontein, 22 Februari, mededeelen „Nu de eerste consternatie van den oorlog voorby is en een mensch weer over iets andera kan denken, dan over schieten, vechten en moorden, zal ik myn kans waarnemen iets van my te laten booren. Zooals u begrijpt, is het nog steeds een warboel van belang. Voor' ik echter over iets anders aohryf wil ik eerst iets mededeelen over de veraohrikkelyke dynamiet- ontploffing, die 1.1. Woensdag 20 dezer te Johannesburg plaats bad. Hoe dat C., d e toen juist in de werkplaats was, er levend afgekomen is, begryp ik nog niet. De geheele machineloods is boven hem ingestort en hg mankeert niets- Geheel Fords burg, een voorstad van Johannesburg1 ligt in puin. Zeker 2 a 300 menscoen hebben het leven er by ingeschoten. Het tooneel van de ramp was ont zettend stukken en brokken van mensohen, paarden, ezels, enz lagen hier en daar verspreid. Ik kwam omstreeks 2 uur na het ongeluk op de plaats des onheils en ik kan u verklaren nog nooit van mijn leven zoo iets verschrikkelijks te hebben gezien. Zoover het oog reikt, is alles éene puinhoop. Ieder ging natuurlyk direot aan het werk. Van onder een ingestort huis, haalde ik met eenige myner kennissen het hoofd van een vrouw, zes kinderen die morsdood waren, enkel het mid delste gedeelte van een kafferiiohaam, verder uit een winkel een dooden Arabier met de weegschaal nog in de hand en twee vreeselijk verminkte Chineezen. Er werd een paal opgericht met de roode vlag er aan en daar bracht een ieder, die een liohaamsdeel vond, zyn vondst heen. Rondom die paal vormde zioh weldra een ontzettende massa. Twee vrouwen werden van angst krankzinnig. Het gesohreeuw en ge kerm van de gewonden was hartver scheurend. Er waren naluurlyk geen dokters genoeg om de gewonden te helpen en velen stierven dan ook, terwyl zij nog tussohen de balken hunner ingestorte huizen bekneld zaten. Ik heb zeker wel 100 dooden zien wegdrager, en twee wagens met stukken van mensohelijke lichamen. By een vflver in de buurt speelden ongeveer 20 kinderen op het oogen- blik der ontploffing; deze zyn allen gedood. Twee van hen werden verminkt teruggevonden de andere zyn epoor- loos verdwenen. Er is, natuurlijk niemand overgebleven om te vertellen hoe de ramp gebeurd is. Alle spoor wegbeambten en ladingmeesters, die by het lossen tegenwoordig waren, zijn spoorloos verdwenen. Er stonden by het station te Johannesburg 9 wa gens met 80,000 pond dynamiet en deze zyn door een onbekende oorzaak ontploft. Op de plaats waar de wagens stonden is een groots kuil in den grond ge slagen hier zou het geheele station streek was de tocht van den preien- dent Sultan naar Kemala om dei heeft ze toch drie dooden achterge- schande zijner vlucht van daar in het laten, zoodat zij naar evenredigheid vorig jaar te wreken. zeker wel 6 of 8 gewonden moet ge- Habib Lhong, het bekende bende-1 had hebben. HOOFDSTUK XX. Ik verlaat de Ushaven. Het was den volgenden namiddag, de zon ging bijna onder, en den geheelen voormiddag had er een bijzon dere levendigheid en bedrijvigheid geheerecht op het strand, toen dokter Osbart naar mijn kamer kwam om mij groot nieuws mede te deelen. „Die geschiedenis met die mannen heeft onze plan nen geheel in duigen gegooid," zei hij. „Black hoopte hier te overwinterenen de opschudding in Europa ge heel tot bedaren te laten komen, voordat hij weer zee koos. Nu kan hij dit niet doen, want de bemanningzal niet tot rust komen, zoolang wij in deze wildernis blij- veD. Er ia slechts éan middel om ze rustig te houden en dat is opwinding. Wel beschouwd is het zoo met ons allen, van den armen sjouwer die leelt in de hoop van een stuiver te verdienen, tot den volksman die hoopt op een omwenteling. Als zij maar eenmaal op zee zijn en zij kunnen geld verdienen en brassen in de steden, dan hooren we niets meer over deze zaak en Black weet dat, bij is besloten van nacht nit te zeilen en zal eer ige van de mannen uit de mijnen nemen om het werk te doen van hen die gisteren ge sneuveld zijn. Ik ben erg blij, want ik zou myn hals hebben afgesneden, ais wij den geheelen winter waren hier gebleven, en mij dunkt het zal n ook niet spijten een ander kwartier op te zoeken, maar alvorens daar over te spreken moeten wij het hebben over de voor waarden." „Ik wil dat papier niet teekenen en ik heb het Black gezegd", riep ik terstond uit„het dient ner gens toe my daar weer mee aan boord te komen." „Gij zijt voorbarig", antwoordde hij met een glim lach, „voorbarig, zooals gij altijd zijt. Is het niet vroeg genoeg hier over te spreken als ik het papier breng?" „Wat hebt gy mij dan te vragen?" zeide ik, voorbe reid dat ik iets zon hooren dat ik w°igeren moe-t, maar reikhalzend uitziend naar mijn vrijheid op de zee. „Eenvoudig dit," antwoordde hij, „en al zou je me dooden, ik begryp niet wat de baas met je voor heelt, want hij vraagt alleen, dat als bij u meeneemt van hier, waar gij in een maand van honger zoudt Bterven als gij achterbleef!, gij hem uw woord zult geven, uw eerewoord, dst gij geen poging zult doen het schip zonder zijn verlof te verlateD. Onder geen voorwendsel zult gij trachten te ontsnappen en wat gij ook ziet, zoolang gij aan boord zijt, zult gij er niet over klagen. Gij zult niet met de mannen spreken en niet tusschen beide komen, wat zij ook doenen aan dit contract zult gij u te houder, hebben niet alleen woordelijk maar werke lijk. Indien gij nu nw woord wilt geven, dan kunt gij uw kofier pakken en met mij aan boord gaan maar ik wil u niet verheeien, dat als gij een dwaasheid begaat, dit u uw leven kosten kan, en dat als gij ook maar nall van plan zijt ons ie bedriegen, gij beter doet met hier te blijven." Zijn geheele voorstel ging ik nog eens goed na, en in enkeie oogenblikken had ik een besluit genomen. Ik was mij bewust dat als ik hier bleef, ik niets anders te verwachten had dan een spoedigen dood, daar de werken voor uitbreiding van de vloot j ter, die naar het zeggen der Span- en het geval met prins Arenberg.1 j larien grooteren moed toonen dan Elandsfontein met alle bijgebouwen „Maar," roept bij aan 't eind met, de mar.neD. i gemakkelijk in kunnen Het hoofd- pathos uit.„ik wacht kalm den af-1 Een noodlottigs ve.'gissmg heeft te bureau en de magazijnen der Z. A. loop van den strijd af, omdat ik weet Cano op zeven mijlen van H ivana S. M. te Johannesburg zyn uit elkaar dat da waarheid toch altijd zal zege- aan eenige soldaten het leven gekost.1 geslagen. U begrijpt hoe moe ongerust vieren op leugen en laster." i Hat garnizoen der stad vuurde op een was toen zij het hoordezy daoht ardeeiicg Sjiaansche troepep, in de1 natuurlijk dat C dood was. dokter mij verteld had dat de plaats gedurende den winter verlaten zoa worden. Daar tegenover stond dat ik mij afvroeg, dat als ik aan boord van het naamlooze schip ging, dit eenigszins mijn goedkeuring insloot van wat er op dat Eohip gebeurdemaar dit wa3 van te weinig belang en oogenblikkelijk verdreef ik die ge dachte intueschen ging mij pijlsnel de gedachte door het hoofd, dat wanneer ik maar op de Europeesche of Amerikaaneche zeeën kwam er tenminste een moge lijkheid bestond, dat deze man in handen zou vallen van hen die hem zochten. In dat geval zou mijn vrij heid komen tegelijk met zijn nederlaag; het wa9 aan genamer hier aan te denken dan aan mijn vrijheid die ik v;;n hem zou genieten als ik zijn aanbod aannam. „Gij neemt het aan?" vroeg de dokter, die mij goei had opgenomen, terwijl deze overdenkingen mij door het hoofd gingenen zonder aarzelen antwoordde ik hem „Ik neem het san." „De kapitein heeft dus uw eerewoord, gegeven tusschen mannen van eer." De bijtende spot van dit laatste woord was hem te machtig, want in zijne goede oogenblikken was hij een van de aangenaamste menscnen, die ik ooit ontmoet heb. Wij lachten beiden hartelijk en toen zeide hij „Maar ik vergeet dat gij geen koffer hebt, ik moet er u een leenen. Ik weet wel, dat gy eigenlijk niet veel bezit, maar we kunnen u een uitrusting leenen, totdat wij in Parys komen, dan zal de schipper er voor zor gen in elk geval zoolang als gy maar een warme jas bezit, i.ebt gij geen gebrefe, en ik verwacht dat gij wel niet aan een feestpak denkt." „O, neen," antwoordde ik, even blij als hij met het vooruitzicht, deze gevangenis van ijs te zullen ver lateD, zij het dan ook alleen voor den winter, „ik heb noch kleeren, noch geld. „Wel ik zou niet weteD, wat gij voorloopig met het laatste doen zoudt, maar man, gij kunt u voorzien, zoo gauw we een boot aanhouden komkom, zet maar zulk een gezicht niet, wacht maar totdat gij het beleeft. Wel wat anders wil het zeggen dan éen schip tegenover de wereld, groote mannen neergebogen voor u, u baden in weelde, terwijl gij niets geeft om alle zeelui te zamen? Ik tart ze het schip aan te raken, al zouden ze er ook een millioen aan willen bestedeD. Ga met- ons mee en zie het en gij zult erkennen, dat het de vermetelste, grootste, verwonderlijkste onderneming is. waarvan gij ooit gehoord hebt." Het zou geheel nutteloos geweest zijn iets te zeggen tegenover zooveel geestdrift, ik liet hem mij dus voor gaan naar zijn kamer en mij een keffer leenen met linnengoed. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2