Doeh Diet alleen door de firma M. de vlammen als het ware uitnoodigden kunnen de nieuwe kranen gebruikt haar intrede te doen. wordeD, daar de gemeente die toe stellen ook aan anderen verhuurt. Wel heeft de firma M. een vaste lig plaats in de 2e Katendreohtsohe haven, maar voor andere booten blijven even eens ligplaatsen disponibel. Woensdagmorgen werd namens den Ned. Bootwerkerabond te Am sterdam het volgend strooibiljet ver spreid „Er is by de firma W. H. Müller Co. te Rotterdam een werkstaking uitgebroken onder de ertswerkers. Do reden hiervan is dat de firma Muller Co. bun ertsbooten wilden laten lossen met eleetrisohe kranen, wat een uitsluiting van drie man in de ploeg zou tengevolge gehad hebben. Welnu, dat hebben de erts werkers van het stoomschip Droit geweigerd. Geholpen door de andere bootwer kers te Rotterdam, zijn zij machtig genoeg de firma Müller Co. te noodzaken op haar besluit terug te komen. Maar nu loopt het gerucht dat er ertsbooten van de firma Müller Co. naar Amsterdam zullen komen Eerst om circa halftwaalf kon ge zegd worden dat de gasfabriek buiten gevaar was en ook op het terrein der heeren Van de Wetering kon men zien, dat de brandweer het vuur onder den duim had. Alstoen konden van wijl de Koninginnen ondor zyn ge hoor waren, zioh op afkeurende wyze uitgelaten over de aan den N. Malth. Bond verleende reohtspersoonlykheid. Hierover heeft hij gezegd dat de zuurdeeeem van Herodes" in deze regeeringsdaad te herkennen viel. ,Aan de Haagsohe bladen sohynt de twaalf open loodsen aan weerszy-dit feit te zijn ontgaanons kwam den anderhalf, dus te zarnen drie, als ht-t eerst dezer dagen ter oore. behouden worden aangemerkt. [Wij deelden het mee, om te protes- Om een denkbeeld te geven van|teeren tegen den bedenkelyken te- de sohade door het vuur veroorzaakt rugtred, dien de Kerk doen zou, ging zq medegedeeld, dat voor een waarde zy weer als in vroegere eeuwen po- van ciroa 2 ton aan hout op het ter-1 litiek op de kansel brengen en de rein lag opgeslagen, Daarbij komen j daden der overheid pry ten et gispen, dan nog de opstallen en de hooipersen j al naar haar goeddaoht. Onthouding met den inhoud van den heer De [schijnt ons nog steeds het eenige Graaf en de sohade aan de gasfabriek. In de Oostkous lagen vele sohepen, die eohter door de drijvende spuiten werden besohermd. Alleen het want van de bark Elise heeft een oogenblik gebrand. Behalve 9 handspuiten waren twee rijdende en drie drijvende stoomspui ten aanwezig. Bij het afzenden van dit berioht (ongeveer 1 uur) woedde de brand nog voort en zou waar schijnlijk tot den ochtend der brand- goede en rationeels standpunt. „De N.-Malth. Bond is goedgekeurd by koninklijk besluit. Nu is ook ons het grondwetsartikel niet onbekend „De Koning is onschendbaar, de mi nisters zyn verantwoordelijk". For meel kan men zeggen dat het verwijt de ministers trof. Ook heeft de pre dikant in quaestie van het hoofd van den staat niet gesproken. .Maar tooh,... heeft hij niet ge voeld hoe indelioaat het op ziohzelf al is over regeeringsdaden een oor deel uit te spreken in een openbare zoo sohrylt het voor een ver kondiger der waarheid geen reden zyn, om te verzwijgen, wat hij meent te moeten zeggen. „En dat op den kansel de gegeven ergernis niet zou mogen worden op de kaak gesteld.omdat het kwaad door overheidspersonen, door Ministers, is bedreven, is een bewering, die alleen kan opgaan in een Staat, waar de Kerk serviel is als een hof kamenier. weer Dog wel werk geven. I Zelfs te Delft en te 'aGravenhage om gelost te worden. Zult gij, Am- waren de vlammen duidelijk zichtbaar, bijeenkomst, waar de Koninginnen sterdamsche broeders onmogelijk raa-j tegenwoordig zyn Dubbel indeli- ken Ie overwinnen Zuil gij Amster- Woensdag in den vroegen morgen caat> waar dal oordeel eeo afkeuring dammers, mede helpen om de firma ont8tond te Volendam brand in de Muller Sc Co. de viotone te bezorgen 80hilder=werkplaats van S. Twee Bedenk welheden zij, morgen gy daaraan grenzende woningen zijn ge- Daarom, wanneer er ertsbooten van deeltelyk verbrand, doch, door flink de firma Müller Co. komen te 1optreden der brandweer, werden ver- Amsterdam, en men vraagt u aan dere onheilen in dit dicht bebouwde het lossen te gaan, dan als een man j dorp (met houten huizen) voorkomen. tan anla nrtrH frorracar lnat Rnltftr- ten antwoord gegevenlaat Rotter dammers komen. Hun werk is het, Wie zal, als hg de Koninginnen onder zijn gehoor ziet, dan eens even gaan vertellen hoe hij over een of andere regeeringsdaad denkt Of gaf zyn positie als predikant daartoe den heer v. Gheel Gildemeester een speciale bevoegdheid? Wij zien bet niet in waarom Dat te minder waar dus dientengevolge moeten zy het ook-^.®n 12 jarige knaap te Apeldoorn Uit zedelijkheidsoogpunt alleen de verrichten. Alzoo, mede arbeiders, k0eft.z,ch 1D schuurtje door op- za6k njet dan eenzijdig bezien kan voor die enkele boot, die in dese J>anKla« he' b.er°ofd- ,Wal worden. standigheden de firma Müller Co. faem tot dezef aanleiding heeft JEn ook: omdat ook deze predi- naar Amsterdam zendtomdat ge niet geÉ?eveD> 18 onbekend. j ker het karakter der koninkl. goed- hebt te hoopen op meer, (omdat dit J keuring als zooveel anderen misver- niet strookt met de belangen van j Een honderdjarige gehuldigd, i staan heeft. bedoelde firma), hopen wy, dat de i p)e gemeente Nieuwvliet vierdemeu numaar dit is een Amsterdamsohe bootwerkers zich Maandag feest ter eere van don 100- juridisch onderscheid dat de theoloog solidair zullen verklaren met hun jangen Francois de Reu. De jubilaris jutten kon dan is het ant- Rotterdamsche vakgenooten." i wer(j jn den namiddag per rijtuigw00rd gereedonthoude zioh daar De twee verwachte booten zijn dejvan zyne woning afgehaald en naari0m de theoloog van juridische vra- W. M. Holby en de Hekla, beide uit j^et gemeentehuis gebracht, waar hiji^e^ te beoordeelen." Oxelosund. Woenedagmiddag waren'A ze echter nog niet in aantooht. Volksdagblad Gioote brand te Rotterdam. Tegen half negen Woensdagavond alarmeerde de politie te Rotterdam voor een op den Oostkousdijk onder Oud-Delftshaven uitgebroken brand, en dat deze nogal wat te beteekenen moest hebben, bleek uit den rooden gloed, die aan de lucht zelfs in het midden der stad ziohtbaar was. Rseds op den Binnenweg was een geweldige vlammenzee merkbaar. De brand bleek ontstaan te zijn in de hooipereerij van den heer C. G. de Graaf, handelaar in veevoeder, welk gebouw met den inhoud ineen korte spanne ty'ds in vlammen was opgegaan. Daaraan alleen had het woedende element evenwel niet ge noeg. Het vuur sloeg over op de on middellijke aan het gebouw grenzende houtkoopery van de heeren W. S. van de Wetering Co. Deze bestond uit een twaalftal loodsen zes aan zes naast elkander gelegen en tot den nok gevuld met bout. Heti is duidelijk, dat de met groot mater eel aangerukte brandweer hier voor een zeer moeilijke taak stond. De brandspuiten, langs den smallen Oostkousdijk opgesteld, moesten hier water putten uit de omliggende sloo- ten, hetgeen in den beginne althans met groote bezwaron gepaard ging, zoodat van een bestrijding met succes geen sprake was. Anders werd dit toen de dryvende stoomspuiten het vuur van den waterkant konden aan tasten. De rijdende stoomspuiten kre gen tot taak de onmiddellijk aan de houtkooperij grenzende gasfabriek in bescherming te nemen, waarvan de kolenbergplaats een oogenblik door het vuur was aangetast. Onmiddellijk was daar alles bij de hand, om bet zioh in de reservoirs bevindende gas zoo noodig in de ruimte te doen ont snappen. Een ongekend grootsoh schouwspel bood die vuurhaard aan. De eenena de andere loods zag men door het vuur bekropen en slechts eenige oogenblikken later stonden deze ge heel in lichtelaaie. Veel weerstand boden zij trouwens niet. Al het hout was er in opgestapeld op smalle lat ten, zoodat de met zyne dochter en schoonzoon en!, Amstèrd., het orgaan des zijn zoon dn bezoeken der belan*- be?r6D Van L°«ne° Mttrtlnet, deze stellenden afwachtte, gezeten in een drlefa 1r m, een, hoofdartikel bespre- leunstoel bent door de gemeente ^"de, geeft te kennen, dat ze denkt vereerd. Van ieder huis wapperde de ?a' waar ds' °ddam6DeB,eJ do Pr»' driekleur en aan de beide uileinden 'S*611. van dBn, N-M. Bond, in strtjd met den goddelyken wil, met Gods der dorpsstraat was een eereboog van groen en bloemen met toepasse lijk opsohrift geplaatst; voor het ge meentehuis en voor de deur der woning van den lOOjarige prijkte een poortje van groen. Niettegenstaande het ongunstige weder was het dorpje prop vol men- sohen, die van alle kanten van het district waren toegestroomd. Te 2 uur kwam het fanfareoorps van Groede met het bestuur den jarige, die 76 jaren in die gemeente heeft gewoond, eene aubade brengen. On middellyk daarna kwam het fanfare oorps van Sohoondyke, waar De Reu geboren is. hulde brengen. Ruim 600 mensohen brachten een bezoek aan den krassen ouden man, die te vier uur, onder geleide van de beide muziekgezelschappen, weder naar zijne woning werd gebracht, om uit te rusten van de vermoeienissen van den dag. Als een bijzonderheid kan worden vermeld dat de man nog goed kan lezen, niet doot is, af en toe smaak vindt in een pijpje, en zich zeiven nog scheert. Van zijn 9e jaar tot zijn 85e heeft hy te Groede het kleerma kersvak uitgeoefend en is toen bij zijne doohter te Nieuwvliet gaan in wonen, waar hij nog langen tyd zyne eigen kleederen en die van zyne fa milie vervaardigde. Het plan bestond dat hij Dinsdag per rijtuig een uit stapje maken zou naar Groede, waar hem ook eene feestelijke ontvangst zou worden bereid. Pers Overzicht. Een opzienbarend bericht. De Amsterdamsche Courant bevat in haar nummer van Maandagavond de navolgende driestar, die heel wat sensatie heeit teweeggebraoht en in de pers druk besproken wordt Een bedenkelijke terugtred. „In de Kloosterkerk te 's-Graven- hage heeft ds. Van Gheel Gildemees- pengelaten ruimten ter 1.1. Zondag voor acht dagen, ter- „uitgedrukte wil" waarvoor met mi nisters ook koninginnen zioh hebben te buigen acht, by zioh geroepen gevoelt dien ook voor „koningen en keizers" te verkondigen, en dat by waarsohynlijk niet zal inzien, waarom hy er van zou zwygen in tegenwoor digheid onzer Koninginnen. Deze tooh komen als gewone ohristen-meDsohen ter kerke en kunnen verwaohten, dat de bedienaar des Goddelyken Woords dan zal spieken zonder aanzien des persoons. Voorts zet de N. Amst. uiteen, dat het protesteeren, zooalB de Amst. Cour. doet, zonder eenige beteeke- nis is. „Ds. Gildemeester en de Haagsohe kerkeraad en de Haagsche gemeente kunnen daarop, willen zij er notitie von nemen," zegt het blad, „eenvou dig antwoorden: „'t gaat u niet aan, wat wy binnen onzen kring doen. En waarom zouden wy in ons vrije land het reoht missen om regeerings- daden te plaatsen onder het licht van Gods heiligen wil Indien ,wij ons maar houden binnen de palen van gehoorzaamheid aan de wetten van den Staat, mogen wij onze godsdien stige meeningen met volkomen vrij heid belyden. Wilt gy misschien aan een regeerings-oommissaris plaats geven in onzen ouderlingen-bank Eo zoo zal, naar de N. Amst. meent, de Amst. Ct. het zich in ons vrije land moeten getroosten, dat ook het godsdienstig zelotisme temet aan het woord komt. Zij zal zich dit moeten getroosten ter wille van veel kost baars, dat zy zeker gaarne zou wil len prij-geven. Velen echter schijnen niet in te zien, dat dit god-dienstig zelotisme alleen kan bestreden wor den door een godsdienst, die er vrij van is, en niet enkel door een protest met Regenten-hoogheid uitge sproken. Het katholieke Centrum meent dat ds. Van Gheel Gildemeester zich den kelijk niet zal bekommeren om de redeneeri ig van de Amsltrdamsche Courant. De aanwezigheid van een Koning of Koningin in de kerk mag immers Koloniën, Aan de Lcc. wordt uit Soerabaja geschreven Komt er niets meer by, dan zullen in de sensatie verwekkende zaak der valsohe bankbiljetten en acoepten zeven personen, namelijk zeB Chinee- zen een en inlander, op de bank der besohuldigden plaats nemen; terwijl het aantal getuigen eenige dozynen bedraagt. Volgens het ondit zullen vier reohtsgeleerden de beklaagden bijstaan bij de terechtzitting, die ver moedelijk tegen het einde van de volgende maand aanvangen en wel eenige weken duren zal. Waar de zittingen gehouden zul len gehouden worden, is nog niet bekend, ook niet waar mr. Sohuijten, het aan den landraad toegevoegd lid van den raad der justitie alhier, dat die zittingen leiden zal, zyn kantoor houden zal. Hem is gedurende den tijd, dat hg alB buitengewoon voor zitter van eerstgenoemde rechtbank fungeert, een toelage van f200 's maands toegekend. Het door de betrokken kongsi by den Raad van Justitie aangeteekend verzet tegen den verkoop van de suikerfabrieken Tangoelangin Pandjoenan heeft niets gebaat, want de rente van de daarop door Oei Tjong Han genomen hypotheek deze bedraagt éen half millioen werd niet op tyd betaald en de ver- bandhouder, die tooh reeds met de vaJsohe acoepten-gesohiedenis een paar ton verliest be-loot onverbiddelijk tot den verkoop der ondernemingen, waartoe het evenbedceld verzuim hem recht gaf, volgens het tusschen par tyen gesloten contraot. De villa op Ngemplak is nu ge heel verlaten, ze heeft nu veel weg van een spookhuis. De vrouw van Han Tjong Ling heeft het oude huis er naast betrokken, in afwachting der vergunning van het bestuur om in die buurt te mogen blijven wonen. De vader van Han Tjong Ling, de oud luitenant Han Ting Tjiang, is bedenkelijk ziek en ligt, om zoo te zeggen, op het uiterste: de man zal wel niet lang meer de over zyn fa milie gebraohte sohande overleven. De Soerab. Ct. van 13 Februari meldt GiBterenoohtend arriveerde hier de stoomer Sindorodie eenige beriohten medebracht aangaande het afslepen van het Engelsoh zeilschip Colissie. Dit schip, groot 1381 tons, dat den lsten dezer van Soerabaja vertrok met ballast en bestemd was voor Tjilatjap, liep op den 3n dezer des namiddags op het rif van Duiven- eiland tengevolge van sterken stroom en tegenwind. De gezagvoerder, die inzag hoe gevaarlijk de ligging voor zyn sobip was, dat half op het rif was gedreveD, begon dadelijk met het lossen van ballast en ging daarmede voort tot den volgenden dag, toen de Sindoro, die van Banjoewangi kwam en naar Boeleleng stoomde, die plaats passeerde. Noodseinen en signalen werden gegeven om de Sindoro te doen bijdraaien. De seinen werden opgemerkt en de Sindoro stopte in de nabijheid van de Colissie. De lig plaats werd toen onderzocht, en het bleek dat men achter het sohip een diepte mat van 90 vadem, zoodat het voor de Colissie een onmogelijkheid was een worp uit te breDgen. Daar de noordoostenwind hevig begon te waaien en de Colissie daardoor alle kans had verder op het rif gebiacht te worden, besloot de gezagvoerder het door de Sindoro te laten afsle pen. Dit stoomschip spande al zijn krachten in, en het mooht den gezag voerder gelukken na een uur werkens j de Colissie af te krijgen. Op verzoek1 van den gezagvoerder van de Colissie werd dit schip door de Sindoro naar Baojoewangi gesleept, alwaar zal be slist worden of het noodig is dat het in het dok wordt opgenomen. De Sindoro vervolgde na dat buitenkansje haar reis naar de kleine Molukken. Rechtszaken. Huisvredebreuk Een lastig mensoh stond Woensdag voor de vijfde kamer der reohtbank te Amsterdam terecht. Op 23 Januari jl. werd in de kerkekamer der doops gezinde kerk alhier eene vergadering van het college van diakenen gehou den. Opeens werd aan de deur een gestommel gehoord en werd de ver gadering verrast door het onwelkome bezoek van een kolendrager, die op woeste en onbehoorlijke wijze bedee ling voor zijn sohoonmoeder vroeg. Iedereen die hem aansprak, sohold by uit met min lieflijke benamingen. Het eind was, dat men zioh verplicht zag hem door de politie te doen ver wijderen. Reeds vroeger had de man zioh op zeer ongepaste wyze gedra gen. Het O. M. eisohte f30 boete. Hdbld. ÖEMEN6D NIEUWS Het proces Jameson. Dinsdagmiddag is het prooes tegen dr. Jameson o.s. weer voortgezet. De zaal was wederom dioht bezet; vooral de aristocratie stelt veel belang in den held van Krugersdorp. De sergeant Ruok van de bereden politie te Mafekiüg deed verslag van de samenstelling der oolonne en gaf eenige bijzonderheden omtrent het gevecht te Krugersdorp, waar 50 Boeren een moorddadig vuur op hen openden. De sergeant Bennett verzekerde, dat veracheidenen zijner metgezellen geen sohot hebben gelost. Volgens The Daily News zullen dr. Jameson en de zijnen, na afloop van het voorloopig onderzoek, terecht staan voor een college van drie reoh- ters. Voorzitter dier buitengewone rechtbank zal de lord-opperreohter van Engeland zyn. X-stralen. Dr. Hall-Edwards te Birmingham moet er eindelijk in geslaagd zijn, de Röntgenstralen door den romp van een volwassen mensch te laten heendringen en op die wijze van de ruggegraat en het ruggemerg een beeld te verkrijgen. Het berioht bevat echter geen bijzonderheden aangaande de methode of het resultaat. Een plan verijdeld. De St. James's Gazette deelt uitge breide bijzonderheden mede omtrent eeD samenzwering, welke vier geest driftige EDgelsohen op het getouw hadden gezet met het doel dr. Jame son bij zyn aankomst in Engeland te bevrijden. De jongelieden hadden met den eigenaar van een der grootste stoom jachten aan de zuidkust van Engeland een overeenkomst gesloten betreffende het huren van dit jaoht, dat twee Maxim-kanonnen draagt en een groote hoeveelheid krijgsvoorraad aan boord had. Het jaoht zou ter hoogte ven Ushant kruisen en de Victoria af wachten. Dr. Jameson zou zorgen dat van den achtersteven een touwladder afhing, waarop het jaoht het zou laten voorkomen, dat het in aanvaring was. geweest met de Victoria. In de ver warring, die daarop zou volgen, moesten dr. Jameson en de offioieren, die hem wilden volgen langs de touw ladder aan boord van het jacht klim men, dat daarop zou wegstoomen. Daar het jacht 21 Jsnoopen liep en de Victoria slechts 12^, viel er aan aohtervolging niet te denken. Het jaoht zou den oud-administrateur der Chartered Company terugbrengen naar Afrika, waar, meenden de jon gelui, de regeering hem wel met rust zou laten. Het plan zou aan dr. Ja- meson worden medegedeeld dooreen der vertrouwden van de ontwerpers, die daartoe naar Port Said zou gaan en terwyl de Victoria kolen innam, zou trachten, als kolendrager ver momd, aan boord te komen. Het plannetje was echter ter oore gekomen van de Britsche regeering, die toen maatregelen had genomen om het te verijdelen. Welk een eer voor zulk een plan Een eigenaardige maar niet ge vaarlijke epidemie heeft den laatsten tijd te Parys geheerscht. Honderden J personen werden des morgens wakker met ontstoken oogen. Deze ontsteking duurde eenige dagen, maar genas spoedig door toepassing van adstrin- geerende middelen. Het proces-Lebaudy. De uitspraak tegen de zes beklaag, den in de zaak Lebaudy zal waar sohynlijk Woensdag a s. plaats hebben De pleidooien liepen Woensdag af. Vooral die van den advocaat van Chiarisolo, Tézenas en van dien van des Perrières, Morel waren uiterst be kwaam. Telkens komen heftige too- neelen voor tussohen Chiarisolo en den vriend van mad. Sévérine, La- bruyère, die elkaar wederzyds van leugeDS besohuldigen en dan weet getuigen oproepen om huD bewerin gen te staven. De Cesti doet dan weet nieuwe onthullingen over geldsommen die hy aan nog niet in het prooes genoemde personen zou uitgekeerd hebben; en deze komen bezweren dat hy het liegt. Men krygt den indruk dat hij de grootste schurk van de bende is. GemoecUbezwareii. De grenadier Thröner van het keizer Alexander-regiment te Berlyn, die reeds meermalen van zich heeft laten hooren, is onlangs voor de derde maal in preventieve hechtenis gesteld. Thröner behoorde tot den bond der „glaubigen evangelischen Tauflinge", een sekte van de Doops gezinden, en weigert op grond van het zesde gebod een geweer ter hand te nemen. Als reoruut kreeg hij voor zijne weigering eerst twee maanden veslingstraf. Toen hy in de katerne terugkeerde, werden hem ten aan- hoore van de geheele compagnie de krijgsartikelen voorgelezen maar Thröoer bleef hardnekkig by zyn meening. Hierop volgde een veroor deeling van een jaar vestingstraf. Onlangs kwam hy in zyn garnizoen terug en toen hem by het exeroeeren gelast werd zyn geweer te nemen, weigerde hy dit andermaal. Hij werd terstond door de kazernewaoht in voorloopig arrest gezet. In de arbeiderswereld te Berlijn heersoht groote gisting. De schoen makers verlangen eennegenuurswerk- dag; enkelen hunner 250 in getal, die reeds een weigerend antwoord hadden ontvangen, hebben den arbeid neergelegd. De metselaars hebben ook een groote loonbeweging op het ge touw gezet. Zy verlangen de onmid dellijke invoering van een negenuri- gen werkdag, een minimum loon van 7 Mk. per dag en wekeiyksohe uit betaling der loonen. Koniog Oscar enNoorweegsche kunstenaars. Koning Oscar en de kroonprins van Zweden en Noorwegen waren eenige dagen geleden te Christiania, waar zij een bezoek brachten aan de kunst tentoonstelling. Zooals men weet, zyn beiden daar niet bijzonder populair, Zij werden door een lid van het oomilé, den sohilder Holmboe, rondgeleid en over het algemeen schenen de schil derijen den Boogen gasten niet erg te bevallen. Toen zij een schilderij van Holmboe zagen, zeide de kroon prins „Dat is verschrikkelijk 1" De koning boog zioh om te zien welke naam er onder stond en toen hij Holmboe las, riep hij„De man is gek 1" Natuurlijk wisten geen van beiden, dat de sohilder in eigen per soon hen rondleidde. Deze voelde zioh gedrongen om tegen die beschuldiging op te komen en wilde zijn naam noe men, maar de adjudanten van den koning verzochten hem niets te zeggen om de koninklijke critici niet in ver legenheid te breDgeD. Dienzelfden avond waren de kunste naars aan een feestmaaltijd gezeten. Daar stond de president van den kunstkring op en zeide, dat hij dit maal niet, zooals gewoonlyk op de gezondheid van den koning wilde drinken, maar die van Holmboe. Alle aanwezigen sloten zioh by deze demon stratie aan. Uit Havana wordt geseind, dat de Cubaarsohe opstandelingen 14 werk lieden to Palmiras hebben vermoord en daarna de vluoht hebben genomen, achtervolgd door de militairen. De opstandelingen hebben teveDS getracht zich meester te maken van Sagua-Tanamo, doch zy werden te ruggeslagen met een verlies van dooden en SO gewonden. Tevens wordt gemeld, dat kolonel „Ziet gij dat kleine ventje daar? wei, hij is het genie van ons schip. Hij is doofstom en niemand heeft ooit een woord over zyne lippen hooren komen, maar hij vond onze machines uit en met zyn drie zonen bestuurt hij ze. Het is akelig te zien, hoe de man nergens belangstelling voor beeft dan voor die helsche machine. Nooit laat hij die machine alleen! zy is eten en drinken voor hem. Als wij geld verdienen, hem kan het niet eohelenals wy voor afwisseling aan wal gaan, wil hy niet met ons gaan, maar hy blijft hier om en by die raderen. Hy 'was de eerste man in Europa, die inzag, dat voor zeeschepen, het gas ten slotte den stoom zou ver dry ven, en Black gaf hem volmacht zijne denkbeelden uit te werken voor dit schip. Gy zult verwonderd zyn het te hoofen, maar in de sigaarachtige uiteinden voor en achter hebben wij niets dan gas drie millioen voet met een drukking van drie atmospheeren. Wel man, het is het denkbeeld van deze eeuwvoor eiken vier pond steenkool welke een andere boot verbruikt, verbranden wy geen pond gas. Tien dagen lang kun nen wij stoomen zonder te Btokenen al de steenkool die wy noodig hebben om de wereld rond te varen, kunnen wy bergen in onze kolenhokken. Zonder dat, en zonder het genie van Remey zou er niemand onder ons zyn, die zioh nog verheugde in het bezit van zyn hals. Nu laohen we om alle bootener is geen kruiser, die het tégen ons kan houden met dertig knoopen in het uur en geen oorlogsschip, dat ons zou kunnen in halen als onze machines werken. Het is wat veel ge zegd, denkt gy missohien, maar waoht tot gy ons bezig ziet, dan zult gy weten, hoeveel wy verschuldigd zyn aan dat kleine mannetje in zyn armoedige kieeding, maar dai het helderste verstand bezit, dat ooit een menschelijk wezen bezat. Ik zweeg, toen mij dit verteld werd, want ik werd mij bewust, dat behalve de verschrikkingen van het groote schip, het schip ook een intellectueele zijde had, welke de tegenwoordigheid van een machtigen geest aantoonde. De dokter zag den indruk, dien hij op mij gemaakt had en hij zeide „Morgen zullen wij u meer laten zien: gij zult dat mannetje in lompen ontmoeten „Dat ben ik," zeide de Schot, die zich bij ons had gevoegd zonder een woord te zeggen, „ik heb bijna geen kleeren aan mijn lyf. Weet gy, als er kleeren verdeeld worden kryg ik dikwijls de vrouwenkleeren en dat is niet reohtvaardig, voor niemand, maar vooral niet voor een zeeman." „Kom, kom, Dick," zei de dokter lachend„zoo gauw als wy „hoe maakt gy het" zeggen tegen een passa giersboot, zullen wij een re k voor je vragen „Mannen, licht het anker!" schreeuwde Black opdat oogenbliken ons gesprek werd terstond gestaakt. Toen, terwyl de bel luidde, begonnen de groote machines te werken en langzaam kwamen wij in volle zee. De avond was gevallen, maar de westelijke horizon was nog rood gekleurd: toen wy de eerste op en neergaande bewegingen van de golven voelden, wierp Blaok een blik op zyn noordelyk tehuis. Voor ons lag de zwarte, zich hoog verheffende en ingesneden kust ran Groenland, verder het verschiet van de eeuwige stilte en van de vlakte des doods. Langen tyd keek de yzeren man naar die woeste woonplaats, die blik had eene bijna profetische droefgeestigheid in zich, alsof hy wist da; bij de plaats niet weer zou zien. Het yzeren hart sprak een laatst vaarwel en de golven zongen mede „Vaartwel" terwijl het schip zich voortspoedde naar zyn doodelyken arbeid. HOOFDSTUK XXI. Naar het land der menschen. Dien avond dineerden wij in het salon op dek, een wel ingericht vertrek, electrisch verlicht en in alle op zichten weelderig. De muren waren bedekt met panee- len van wit en goud met wonderlijke voorstellingen, oude vechtende heiden, oude godeu in wagens getrok ken door leeuwen leest vierende Bacchanten, Jason die het gouden vlies zocht, Oreate?, die de Furieën ontvluchtte. De lange Danken waren bekleed met don ker rood leder en er etond een kleine piano en vele andere zaken. Het diner was uitstekend en er werd aan deelgenomen door den doofstommen machinist, den Schot en mij. Een neger diende aan tafel en toen er werd afgedekt, gingen wij naar boven, naar een prachtig ingerichte rookkamer, waar wij heerlijke koffie en uitstekende sigaren genoten. Ik was toen een en al gehoor om zoo mogelijk te vernemen wat de bestemming was van het schipen ik bemerkte, dat Black geheel vrij over alles 6prak, daar hij wel wist dat ik hem geen kwaad kon doen. Hij vertrouwde geheel en al op den raad van d» n dok ter en in een zeer goed humeur besprak bij slleB hem. „Mijn plan is het volgende," zeide hij„wij hebben oliegebrek en Karl hier begint zien ongerust te ma ken. We zullen een paar waivisschen vangen in dete zeeën en onze vaten weer vullen. En omdat zij ons mid den in den Atlantischen Oceaan zoeken, zullen wij ga#c bezuiden Madeira en een paar groote echepen tegen het lijf loopen, die naar Rio of Buenos Ayres gaan. Wij zullen een aardig sommetje inpikken, het zal een maand duren voor zij ons daar op het spoor zijn, want ik ben niet van plan het ze lastig te makeD, als het niet noo dig is om ons leven te redden." De Schot zuchtte diep, toen hij dit hoorde en zei op droefgeeatigen toon „Ho ho, de doode heeft u verschrikt." „Gij zijt een leugenaar," vervolgde Black zeer kalm en toen ging hij voort„Daar Europa mij toch kent, hindert het niet hoe dikwijls het van mij hoort Laai Europa het hooren en er tegen op komen, ik zal dan mijne tanden laten zien. Waar wij nu op uit zijn gegaan is geld verdienen, wij willen specie hebben en in het vaarwater van de schepen bestemd voor Rio, zullen we dat beter vinden dan ergens elders." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2