jren. Alles was voor het vertrek ereed, toen juist enkele oogenblik- eQ voor de afvaart een politieagent sn Nieuwer-Amstel op de boot kwam den kapitein mede naar hot po lbureau te nemen. De kapitein, die qa boot met reizigere natuurlyk niet iaroe in den steek wilde laten, had :einig lust mode te gaan, zoodat eenig eiceld moest gebruikt worden om en kapitein naar het bureau te rengen. Wegens een ongeluk moest hy daar «boord worden, maar na het ver- oor bleek, dat de heer Moolhuijzen r onschuldig aan was, zooals door exen beweerd wordt. Daar de kapitein door deze gebeur- iflis drie kwartier te laat vertrok, eeft de heer 'Carejens, stoomboot- indernemer te Leirauiden, tegen de emeente N,-Amstel eene vordering ogesteld tot eene schade van f200 e vergoeden, welke eisoher meent eleden te hebben door het onwettig iptreden van een agent van politie tan Nieuwer-Amstel. De eisoher wil jus den reohter laten uitmaken, dat je gemeente civielrechtelijk aanspra- elijk is voor de daden harer be- mbten. Deze zaak zou voor vier weken oor 't kantongerecht te Amsterdambe- undeld worden, maar werd op verzoek tan mr. Kuhn die voor de gemeente iieuwer Amstel optrad, tot op Don- erdag verdaagd, aangezien de ge- leenteraad van Nieuwer-Amstel toen og niet besloten had te procedeeren. Ht is inmiddels geschied terwijl redep Staten van Noord Holland het udsbesluit bekrachtigd hebben.Ver- :elding verdieDt nog, dat de heer fan Son, burgemeester van Nieuwer- imstel verklaard heeft, dat hy door iewijzen kan staven, dat de kapitein ran de Aalsmeer wel schuld aan het ugeluk had. Mr. Khun voor de gedaagde op redende, zeide, dat uit het officieel procesverbaal blykt, dat de kapitein noedwillig- de loopplank had wegge trokken, waardoor de dienstbode te irater was geraakt, het feit waarvoor Je kapitein verhoord moest worden. Op den openbaren weg heeft de agent ran politie op last vau den commis- taris den kapitein aangesproken, die ci eenige woordenwisseling vrij willig j medegegaan. Uit niets blykt, dat ie feiten vast staan, daar het prooes- erbaal en de dagvaarding volstrekt iet overeenkomen. Over het bedrag der sohade wil pl. iet spreken in ieder geval betwist 3 bet. Van een onreohtmatige daad kan •ren sprake zijn. Ook vindt pl. bet reemd, dat de eisoh is ingesteld :or Carejens en niet door Mol- cyzen. De beer Z. N. Dinger, voor den iBoher optredende, wees op het eigen- irdig feit, dat het offioieele proces erbaai eerst opgemaakt is op 13 ebruari, terwijl het feit zich toege- Iragen heeft op 27 Januari. NameDB gedaagde is gezegd, dat de apitein vrijwillig is meegegaan, maar oemt men vrijwillig als eerst met arre- litie gedreigd is, wat zelfs blijkt uit et officieel procesverbaal? Spr. is -iiuwens in staat het bewys te leveren it er geweld gepleegd is. Den kapi- ein bleef niets anders over dan goed- shiks mede te gaan. Dit feit wettigt ie vordering reeds. Verder toont spr. aan, dat de agent i dienst van de gemeente is, en dat eze civiel verantwoordelijk is voor ?ne daden. Dat de daad had kunnen worden corkomen, traoht spr. aan te toonen cl eene aanhaling van de desertatie sa mr. Hartogh, terwijl spr. eindelyk ereid is te bewyzen, dat het werkelyk irsjens is, die sohade geleden hetft. Nare- en dupliek, bepaalde de kan ünrechter mr. Quinters de uitspraak p Donderdag a.s. Meineed. Eenigen tijd geleden gooiden te ironingen een paar agenten van po- lie 's nachts ruiten in bij iemand, ie ;er een verdacht huis op nahield, oor den commissaris van politie be enden zij net feit gepleegd te hebben, a hun ontslag volgde. Donderdag ond een dier ex-pgenten, J. S., daai- oor voor de rechtb mk aldaar terecht bats kwam hij op zijn bekenteniB SDg en beweerde niet de ruiten in- :gooid te hebben. Hij en zijn c.llega i. IJ. die als getuige lu gehoord werd, -iiden een p iar mannen ruiten zien cgooien bij B., die het verdachte huis ewoonde. Het was hun echter niet elukt die personen in handen te rijgen. Weten«-e dat dit hun eenge- reldïg standje zou bezorgen van hun ibefs, besloten zij maar te zeggen dat lij het gedaan hadden, In aanmerking enomen den persoon, tegen wien zij let feit pleegden, zou hun dit slechts up eeDe kleme disciplinaire straf te tean komen. En de getuige S. IJ. Êja ex-collega beweerde thaus ook bat niet zij, maar werkelijk een paar ndere menschen de ruiten bij B. isdden ingegooid. Op vermoeden van ieineed is de getuige S. IJ. daarop t hechtenis genomen, terwijl het O. N. voor den oeklaagde J. S. een ge- isgenisstraf van 6 maanden eischts. Majesteitsbaleediging. De rechtbank te Amsterdam heeft Donderdag uitspraak gedaan in de bak Te Boekhorst, besobuldigd van Qajesteitsbeleediging. De rechtbank Terklaarde het misdryf wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde le Boekhorst tot eene gevangenisstraf 3 maanden. De eisoh was 6 maanden. De Haageche rechtbank veroor deelde Donderdag den geweien kassier, ^respondent der Lsidscho katoen maatschappij te Leiden, wegens voort gezette verduistering tot ésn jaar, met aftrek van 4 maanden in preventieve hechtenis doorgebracht. Van de ver duistering van een «ffect werd be klaagde vrijgesproken. Gemengd Nieuws. Maandagmorgen heeft te Londen de jaarlijksche uitdeeliDg plaats gehad in de abdij Westminster van de aal moezen, die elk jaar in naam van koniDgin Victoria daar worden ge schonken. Voor dezs uitdeeling had men, evenals vorive jaren, uit de schatkiht van den Tower te LondeD, den massief gouden schotel gehaald, die elecbn eenmaal per jaar, bij deze gelegenheid, gebruikt wordt. De beweldadigden waren dit jaar 77 mannen en 77 vrouwen, allen 77 jaar ond, den leeftijd der koningin. Na een godsdienstoefening met muziek werden aan elk dczor oudjes twee beurzen uitgereikt, een roode beurs, bevatteode éen pond aterling in goud en een som van f 18 vertegenwoordi gende de levens middelen enz. die vroeger geschonken werden een witte beurs, bevattende zooveel zilverstukjes van drie stuivers als de koningin iaren telt. Drie wachters uit den Tower ver kenen hun hulp bij deze uitdeeling. Zij halen te zamen den gouden schotel uit den Tower en brengen hem daar heen ook terug, telkens per rijtuig. De schotel heeft een waarde van 124,000. Een dichter. Artistendichterp, zangers, teeke naars, hebben gemaakt dat er tegen woordig in de heele wereld wel ge sproken wordt over Parijsche tingel tangels. Het schijnt dat een Berlijner daarjaloersch door i- geworden! Hij had ook een tingeltangel. El Dorado, in de Friederich Wilhelm-wijkEl Dorado kwijnde, de loop was er uit, sedert lang. Toen kwam de directeur een dichter tegen. Die zingt er nu en brengt vertier. Maar welk vertier 1 Men moet er den Berlijnschen cor respondent van de Telegraaf, die er aardig van vertelt, over hooren. De dichter is een vijfenveertigjarige metselaarszoon, Mathias Weber, vroe ger schaapherder. Hij heeft lang bloni haar, blauwe onschuldige oogen, een laogen rossen baard, een fijn neusje, een hoog voorhoofd. Hij i-» gekleed in een zwart kamgaren gekleede-jas, glimmend, en een versleten broek. Zijn hooge linnen boord is zeer rafelig en zeer vuil, gelijk zijn te lange man chetten. Maar zijn handen zijn teer en blank met lange, witte nagels In zijn oogen leeft iets verdwaasds, iets onderworpene, iets gelatens, iets van een die veel getrapt is. Het pu bliek beschouwt hem als een onge vaarlijke idioot, waarmee gesold mag worden. Men noodigt hem aan een tafeltje, vraagt zijn gedichten ter le zing, die hij in een bundel onder den arm draagt, biedt hem een glas bier aan, laat hem een sigaar rooken en men koopt zich daarvoor het recht hem grofheden te zeggen, hem te be spotten en hem te „doeteen". Weber, zacht, onderworpen, onnoo- zel neemt alles voor ernat op. De kantoorbedienden en magazijn-volon taire stellen zich voor als geheimrath Von dit en Ober-Stabarxt Von dat. De dichter fluistert zijn „sehr auge- nehui1' neemt plaats en bij elk slokje bier wenecbt hij opuieuw prosit. De vlegeltjes zien neuswijs de ver zen in, knikken erg verstandig, geven hun goedkeuring de dichter buigt nederig, dankbaar. Soms koopen ze hem wat verzen al niet duur, 20 pfennige „iui eolidilatH-selbstverlag." Men vraagt hem met spot in den toon, hoe zijn „Frau Gemahlin" vaart. Hij buigt weer. Heel goed, tanke scbön. Overdag ontmoet men hem wel in den Thiergarten. Dan loopt hij met e^n boek in de eene hand, een pot lood in de andere, staart naar de lucht en eohrijft rijn verren. Men be groet hem, lacht om 't wezenlooze stumpertje. De dichter is ongenaakbaar voor spot. Hij is de meest volkomen aan steller als bij aansteller ie. Want en dit ia het allerwonderlijkste 's mans verzen hebben werkelijke ver dienste maar dat heeft men tot nu toe in Duitschlaud niet opgemerkt. 't Is ook zoo'n komisch stumpertje, zoo'n man die door ieder met zich laat sollen, voor elkeen de mindere is, zich heelemaal in dit leven niet schijnt te kunnen bewegen en toch en wellicht ik heb reden om te gelooven dat zijn leven ruimer en breeder en fchooner is dan dat van al die niet-stumpers, die handige ver- koopers van wollen goederen, byou- terie artikelen, portretlijstjesen ook rijker dan dat van vele studenten, die zro trouw memoriseeren en nooit anders zullen doen wat an deren voor hen gezocht, gedacht en ontdekt hebben." Het gerechtshof te Mür.ster in Westfalen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Beekman en Hülskamp, reep. aannemer en opzichter van den houw eener spinnerij te Bocholt. Het instorten van een gedeelte van dit gebouw bad verlieB van menschen levers tengevolge: de ramp werd vrij algemeen toegeschreven aan onvol doende zorg bij het bonwen, ofschoon sommige deskundigen do meening uitspraken dat de grond ondermijnd was door de kalkgroeven in de na bijheid. Beckmann is veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van voorarrestHülskamp werd vry- ge oproken. Potlood -in dustrie. Volgens een voordraoht door den fabrikant Ernest Faber over de pot lood-industrie gehouden, bestaan in Beieren 26, te Neurenberg alleen 23 kleinere en grootere potloodfabrie- ken. die tegenwoordig met ongeveer 9000 a 10000 werklieden gemiddeld 30,000 gros of 4,300,000 stuks ge kleurde en ongekleurde potlooden per week vervaardigen. Daarbij zijn de werklieden van de met de indus trie samenhangende bedry ven, zooals de vervaardiging van de luxe potloo den, de draaiers, doozenmakere, enz. niet meegerekend. Alleen de Jobann Faber'sohe fabriek vervaardigt weke lyks gemiddeld 8000 groB of onge veer 1,150 000 potlooden. Slechts metgroote inspanning heeft zich deze nijverheid in de laatste ja ren op de bereikte hoogte weten te handhaven. Vooral zijn daarvan de schuld de buitengewoon verhoogde invoerreohten, welke het buitenland van potlooden en aanverwante arti kelen heft en waardoor de uitvoer in hooge mate bemoeilijkt wordt. Kunstzijde. De fabrioage van de kunstzijde is een der schoonste triomfen van de moderne chemie. Sedert eeuwen wer den er talryfce proeven genomen, om de voornaamste stof der weef indus trie, de zyde, na te maken. Der scheikunde is het nu gelukt bet zoo ver te brengen. Meer dan tien jaar geleden kwam uit Frankrijk het be riobt, dat een zekere Hilaire de Char- donnet er in geslaagd waskunstzyde te fabriceeren. Na onvermoeide po gingen is het du kort geleden den eoheikundige dr. Lehner, te Augsburg, gelukt, een kunstzijde uit te vinden, die in glans de eohte overtreft. Nabij Zürich bouwde men een groote fabriek en, nog eer zy voltooid was, begon men reeds met de fabricage van kunst zijde. Nu, nauwelijks vier maanden later, wordt die reeds gebruikt voor twee belangrijke industrietakken, nl. voor de stroohoeden- en passemen- teriefabricage. De grondstofvan deze kunstzijde, volgens de methode van dr. Lehner, is de ontplofbare nitro cellulose, die ook de grondstof vormt van het rookzwak buskruit. Door een chemische bewerking wordt de ont plofbaarheid echter weggenomen en de kunstzyde is na du proces niet gevaarlijker dan het katoen, waarmee zy als plantenstof, uit een scheikun dig oogpunt, volkomen overeenstemt. Het onderscheid tusschen kunstzijde en eohte zyde is gemakkelijk te zien; de eerste laat bij het verbranden den reuk van plan ten vezeltjes aohter, de laatste evenwel, als dierlijk bestand deel, den reuk van verbrande soba- penwol, of haar enz. Dit verschil is van beteekenis, oa.dat anders de kunstzijde, wier glans en kleur praohtig zijn, ternauwernood van de eohte zijde te onderscheiden is. De verzakkingen te Brüx. In B;üx komen telkens nog ver zakkingen voor. Dezer dagen ontstond op den stationsweg een nieuw gat, van baperkte afmetingen en geringe diepte, en tegelijkertijd zakte een grooter s'uk grond veertig centimeter. Het verzakte gedeelte .werd met planken omringd, daar mea voor geheele ver zakking vreeede. La Tribuna beweert dat zicb op Oostemij ksch grondgebied twee dui zend vijl honderd Italiaacsche soldaten bevinden, die gedeserteerd zijn, uit vrees dat zij naar Afrika zouden worden gezonden. Het gansche garnizoen van een haven nabij Verona moet over de grenzen gevlucht zijn. Zóo zegt althans La Tribuna. Kroningsfeesten te Moskou. Omtrent de op handen zijnde lees ten te Moskou deelt de beer Lieeone Sr. van daar het volgende mede aan het E bid. Als officieele datum is vastgesteld, dat den 22sten Mei (naar onze tijd rekening) de Czaar zijn pleehtigen intocht m Moskou zal honden. Z. M. komt reeds eenige dagen vroeger, doch stapt af op korten afstand van de stad, alwaar een fraai zomerpaleis ligt te midden van een bo&ch tegen over een onmetelijk ruime vlakte, op welke de groote parades plaats heb ben en de militairen des zomers kampeeren. Het te Moskou liggend garnizoen is nl. alleen des winters in de kazernes, doch brengt den gehee- len zomer in tenten op deze groote vlakte door. Hier nu zullen de voor bereidingen plaats hebben en verza melt zich de enorme groote stoet, welke deel zal nemen aan den intocht, en welke uit niet minder dan veer tigduizend personen zal bestaan. De breede weg vau het Keizerlijk siot tot aan de Iiomeinsehe poort, weike toegang tot de stad verleent, is ruim uur gaans, en de weg door de daarop volgende hoofdstraten tot aan de Heilige poort van het Kreml, me de een klein uur gaans. De gro.te intochtsdag opent de rij der feeste^, welke drie weken aanhouden. Dekro ning zal drie dagen na den intoch plaats hebben. Grootsche toebereidt eelen worden ove al in de stad ge maakt, tribunes in menigte opgericht, enz. De illuminaiie van heel de ttad en in het bijzonder die van het Kreml en de paleizen, kerken en torens tot aan den top electrisch verlicht, zal iets grootBch phautastisch zijn. Indien men bedenkt, dat de dui zenden, behoorende tot het gevolg des Czaars, onder dak gebracht moe ten wordeD, en dat er honderddui zenden bezoekers uit alle deelen der wereld zullen komen, zoo kan men zich voorstellen, dat het niet gemak kelijk is om fatsoenlijke kamers voor aiige prijzen ie hekomen. Er wor den ongelooflijke prijzen verlangd en be taald. Onze gezant te Petersburg heeft voor zichzelven en voor de heeren baron Du Tour, baron Taets van Amerongen, jhr. Van Tets en graaf Dumonceau, de vertegenwoordigers onzer .Koringin. een huis gehuurd voor zes duizend vijfhonderd roebel (een roebel is f 130). Dat huis is voor neeren van hun stand veel te klein en zij zullen zicb moeten behelpen. Ik weet zulks uit zeer vertrouwbare bron; doch het is een koopje, want het Fransche gezantschap betaalt 18000 en het Dnitsche zelfs 50,000 roebels voor zijn tyde yk verblijf in Moskou. Tot geruststelling van mijne land- genooten, die aan onze excursie deel wenechen te nemen, of alleen gaan, kan ik mededeelen, dat ik hoop, voor inderdaad matige prijzen hun goede kamers te bezorgen. Daarvoor ben ik immers naar Rusland geweest. Zoo dra ik mij hier van woningen voor zien heb, vertrek ik naar Potereburg. Voor de kroningsfeesten gaan naar Mosken 83% bataljon infanterie, 36 eskadrons cavalerie, 7 sótnja's kozak ken en 14 batterijen artillerie. Het opperbevel over dat leger is opgedra gen aan grootvorst Wladimir Alexan- drowitsj, oom van den Keizer, het Moskou^che garnizoen zal rich zoolang in het kamp van Cnoditn legeren. Do directie der Stoomvaartraat sohappy .Zeeland" heeft een plezier- tooht ontworpen, door bet Kaiser Wil helmkanaal naar Kiel, Petersburg, Stockholm en Kopenhagen, te ver trekken omstreeks 15 Juni; niet in Mei, omat het seizoen nog niet ver genoeg gevorderd is voor eene zee reis in het Noorden. Daarmede vervalt ook een bezoek aan Moskou tydeas de kroningsfeesten. Uit Havana wordt weer melding gemaakt van een overwinning door de Spaansche troepen behaald. Vier duizend opstandelingen onder Maceo zouden bij Candellaria verslagen zijn, met achterlating vaD 300 dooden of gekwetsten, aan de Spaansche zijde werden eeu kapitein en vijf man ge dood en een luitenant en 56 man ge kwetst. De Japanners zijn voornemens tot gedachtenis aan hun overwinning op de Chineezen te Kreta een reusachtig Boeddhabeeld te plaatsen. Het beeld zal worden gegoten van het metaal der op de Chineezen buitgemaakte kanonnen. De kosten zullen een mil- lioen yen bedragen. Het proces te Pretoria. In het proces te Pretoria verklaarde Peter Smith, employé bij de Simmer and Jack mijn, dat vijf wagens cokes voor de mijn werden uitgeladen. Onder de cokes was een hoeveelheid wapenen en ammunitie verborgen. Drie petroleum-tanks, die men ook ontving, bevatten Maxim's. Getuige geloofde dat er 24 Maxims en ODge- veer 300 kisten geweren ontvangen waren. De verdediger zeide niet te kunoen gelooven, dat 24 Maxims uit drie kleine tanks konden komenmaar getuige bevestigde het. Een andere employé dezer mijn verklaarde dat wapenen en ammu nitie onder de werklieden werden uitgedeeld. Hij kre6g zelf ook een geweer. De heer Parker, bestuurder van de mijn, verklaarde niet geweten te hebben dat er wapenen onder de ookes verborgen waren. Hij wist ook niet of Farrar een van de directeuren der myn wss. Tussohen getuige John. Harrienton, uit Heidelberg, en Van der Merwe ontspon zioh een twistgesprek. Har riDgton verklaarde dat v. d, M.'s vtrzekeringen leugenaohtig waren, deze hield vol, dat Harrington de man was die hem de voorwaarden had opgegeven, waaronder vrywil- ligers werden aangenomen om tegen de Transvaal te vechten. Ook Schumacher werd nog ver hoord, maar er was niets positiefs uit hem te krijgen. Eene gevaarlijke gewoonte. Een wenk aan vrouwen die zioh veel met naaiwerk bezig houden Het is een algemeen verspreid ge bruik bij naaisters om den draad in den mond te steken en voohtig te maken, ten einde hem beter in het oog der naald te kunnen steken. Op het gevaar dat daarin sohuilt wordt veel te wein'g aoht geslagen. Behalve dat voor het kleuren der draden vaak vergiftigde stoffen zijn gebruikt, die schadelijk zyn voor de maag, komt het ook voor dat zijde, en vooral zwarte naaizyde in lood of kwikzilveroplosBing6ü is gedrenkt, om haar zwaarder te maken. Al komen er nu ook telkens slechts zeer kleine hoeveelheden van die vergiften in de maag, door de gesta dige voortzetting kan de gewoonte om den draad in den mond te ste ken ernstige eevolgen hebben voor het mensobelijk organisme. Menige naaister en huisvrouw vermoedt vaak niet wat de oorzaak is van de voort durende ongesteldheid van haar maag en van het onbehaaglyke ge voel dat haar beheerscht, en vaak is de genoemde slechte gewoonte daar van voor een groot deel de schuld. Hoo moet men Kamerplanten verpotten? Velen gaan hierbij geheel verkeerd te werk, door nl. de plant bij het benedendeel van den stengel te vat ten en zoo de aardkluit uit te lichlen. Dat echter mag nno't gebeuren, orrd-.t daardoor vry zeker de wor iels besohadigd worden. Neen. Bij het uitlichten ga men op de volgende wijze te werkDe plant wordt on derstboven op de linkerhand gelegd, «66, dat de 8tengel tnsschen de beide middelste vingers doorloopt en de kluit rust op de vingers. Gewoonlijk is dan een lichte slag met de rech terhand op den bodem van den pot of een zachte Btoot tegen de tafel voldoende om de klnit te doen los laten. Gelukt dat niet, dan sla men den pot voorzichtig met een hamer stuk. Heeft men zoo de kluit uit den pot gekregen, dan moet men die aandachtig bezien, om de oorzaak van den verminderden groei op te sporen. Ziet men, dat de geheele kluit is doorwassen met wortels, en zijn die wortels blank van kleur,dan is het gebrek aan voedsel geweest, wat den groei tegenhield. Na de steenbrokjes, die zich onder in de kluit hebben vastgeset, verwij derd te hebbsn, desnoods met opoffe ring van eenige wortels en de boven laag met een puntig houtje te hebben weggekrabbeld, kan de plant in een nieuwen pot worden geplaatst Vertoont zich echter op de oppervlak te van de kluit een net, of beter ge zegd, een viltige laag van fijne, houtige wortels, dan wordt met een scherp mes eerst die laag van de kluit ge sneden en vervolgens gehandeld als boven. Ook dan ie de plant klaar om verpot te worden. Men neemt nu een pot, ongeveer 2 cM. wijder dan de oude, en legt over het uitloozingsgat een scherf, die eenigszins gebogen is en daaromheen en bovenop een laag van brokjes baksteen (draineeren). Hierop wordt zooveel frissche, voedzame aarde ge legd, dat de kluit, daarop geplaatst, ongeveer een vinger breed beneden den potrand blyft. De ruimte om de kluit, die zoo geplaatst is, dat de stengel van de plant zoo ongeveer in 't midden van den pot staat, wordt met aarde aan gevuld onder voorzichtig schudden en matigen aandruk. Dat aandrukken kan bet best met de vingers geschie den. Ook de boven opengelegde wor tele worden weer met aarde bedekt, zoo, dat de bovenzijde van de kluit afhelt naar den rand van den pot. Men begiet nu de plant eenige malen goed en plaatst haar tot ze weer ge regeld doorgroeit, op eene tegen de felle zonnestralen beschutte plaats. By de beschouwing der uitgenomen kluit, kan echter ook blijken, dat die volstrekt niet geheel doorwassen is met wortels. Dan schnilt het kwaad niet in te weinig voedsel, maar dan is ziekte der wor'els veelal oorzaak van den verminderden grooi der plant. In dat geval moeten de wortels van alle aarde worden outlaan en in frisch water worden afgespoeld. Vindt men nu bruingekleurde, vieze wortels dan moeten die worden ingekort, zoiver dat niet alleen de oppervlakte blank is, maar ook het s lijdingsvlak geen bruine kleur meer vertoont. Dat inkorten gesohiedt met een scherp mes en men zorge vooral geen zieke deelen te laten zitten. Dan wordt een pot genomen, gewoonlijk iets klei eer dan de oude. Men verzuime vooral niet. dien te draineeren, daar juist het blyven staan van 'tgietwater in den pot, meestal het sterven en rotten der wortels veroorzaakt. Zorgvuldig wordt de aarde om en tnsschen de wortels aangebracht en de plant op een besohadifwde plaats gezet, tot het doorgroeièn is begonnen. Hier volgen nog eenige regels, die meD bij 't verpotten in aoht moet nemen 1. In den winter en tydens of kort voor den bloei mag niet verpot worden. 2. Men zorge dat voor't verpotten, de kluit voldoende voohtig is, daar anders het gietwater een weg zoekt tusschen de kluit en de nieuw aan gebrachte aarde. 3. De nieuwe pot moet, indien hy nog niet gebruikt is, eerst zoolang oi der water gedompeld worden, dat er geen gasbellen meer uit de wan den opstygen, daar anders veel van het gietwater in de poriën zou trek ken. Is hy reeds gebruikt, dan dient hy vau binnen en van buiten zorgvuldig van schimmels en algen gereinigd te worden, of dat de poriën goed open komen en de luoht dus vry kan toetreden tot de kluit. Vervolg Nieuwstijdingen. Op de Waal bij Ochten lag Woens dag een vaartuig, waarop 3 mannen waren, naast eene baggermaohine om met zand geladen te worden. Eerst werd het aohterste gedeelte gevuld en wel zoo overvloedig, dat het schip plotseling van achteren begon te zinken, waardoor het nog ongevulde voorste gedeelte geheel uit het water werd opgelioht. Daarna brak het vaartuig midden doorde 3 opvarenden konden zioh nog by- tijds redden. M&Bkeradefeeat te Utrecht. Men dtelt aan het U. D. mede, dat de onderhandelingen der mask--- rade-commissie met het Nederlandsch Sportterrein te Utrecht zijn aigebro- Ken wegens de hooge eischen, gesteld door de directie van dat terrein. Daar er eeen ander terrein in de stad ge- eohikt blijkt te zijn, bestaat er mo gelijkheid, dat het ridderhofspel in een der omliggende gemeenten ge houden zal worden, wat dubbel te betreuren zon zijn met het oog op het bezoek der Koningicnen, dat als dan wellicht zou vervallen. Vervolg St idsnieuws. Voor de 20 studie-beurzen aan de rijkskweekschool alhier bebbon zich 103 adspiranten aangemeld. Bloemencorso. Omtrent de voorloopige plannen tot groepeering van den stoet lezen wg net volgende iu den Haarlemscheu Brief in .De Kampioen". De Regeringscommissie stelt ti«h voor, den stoet te verdoelen in 5 af- deelingen en wello. de A. N. W. B. met zijne verschillende com missiën 2 het racen 3o. het clubleven en de sportbroederscbap4 het toeris me 5o. de rijwielhandel. De stoet zal worden geopend door een heraut te paard, dragende hst Bondsvaandel. 2o. Versierde landauers, waarin b^t Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B. en de leden der Regehngs- commipsie. 3o. De Char-a bancs van de Bloe- mendaal8ohe tram, waarop de knoei van Oud-Holland, met den beroemden Wolff als kap-lmeester. 4o. De verschillende commissiën in den Bond en wel a. de rechtsgeleerde cimmissie; b de record commissie c. de commissie van rij bewyzen d. de wedstrijd commissie e. de eommLsie van reglementsher ziening tijd waarnemers alle symbolisch voorgesteld, waar schijnlijk in zegewavons. 6o. „De Kampioen", orgaan vaB den Bond, voorgesteld door een ten stryde toegerusten ridder uit de Middeleeuwen, omgeven door zijn schildknapen. 6o. Militaire wielrijders in uniform. 2e Af deeling IJ et Racen". Onze Hollandsohe weg en baan raoers, versierd met alle door hen verworven eereteekenen, worden allen uitgenoodigd aan deze afdeeling mede te werken. Zoo mogelijk zal voor het Amateurisme en Professionalisme eene geestige voorstelling worden gezooht. 3e Afdeeling: Sportbroederschap Tot deelneming hieraan worden geïnviteerd alle club3, terwyl ook per sonen, die niet tot eene wielrijders- vereeniging behooren, doch zich t>t groepen hebbsn gevormd, in deze afdeeling worden toegelaten. 4Afdeeling: Hel Tourisme." Zegewagen van den A. N. W. B., bevattende allegorisch» voorstellingen betrekking hebbende op goede wezen, de rijwieibelasting een en ander be kroond met een wegwyzer en een waarschuwingsbord. Deze zegewagen wordt voorafgegaan, omstuwd en gevolgd door de Bonds leden, die niet in een club of groep medewerken, doch alleen of in com binatie met een of twee heeren of dames Tolgens eisen initiatief aan den stoet wenschen deel te nemen. De 6 ie afdeeling „-^e rijwielhandel", zal worden eene reclame-optocht in den letterlijken zin des woord». Tot leden der voorloopige Commis sie zijn benoemd de HH.: J. B. H. Bruinier, C. M. J. Muller Maesis, Jan Feith «n L. H. Daniël» te Amster dam, C. A. Sobiöder te Nieuwer- Ametel, J. A. Lsupen te H arleai en P. N. Bijvoet te Overveen. TELEGRAMM EN BERLUN. 20 Maart. (Reuter.) De commissie voor de sniserbelasting kwam gisteravond gereed met de eerste lezing van het ontwerp. De invoerrechten voor suiker werden vastgesteld op 40 in plaats van 45 Mark per 100 kilogram. De rest van het ontwerp werd onveranderd goed gekeurd. VARIA. Politieagent. Is het waar, wat ik gehoord neb, verkoop je hier ziek vleesch Slager (vertrouwelijk). Als je me niet verklapt, wil ik het je wel zeg gen 't Is nog veel erger P. A. (verontwaardigd). Wat zeg je, nog erger? S. Ja zeker, het vleesch is niet al leen ziek 't is heelemaal dood, ver sta je P. A. vertrekt zonder verdere op merking. Merkwaardige byen. Uit eene populaire verhandeling over insecten„Cypriaansche byen zijn waarachtige demonen, vechten als razend-n en waren rond gelijk brieschende leeuwen. Voor een enkele rookwolK draaien ze geen hand om. Ze verdedigen haar thuis tot den laataten snik." 3orgerlijke Stand. Bevallen: 18 Maart. S. Hirs Gerres d 19. A. Sprengers—Hartveld! d. A MeyerMulder d. A. M. Blea- graaï-NeeliBsen d. 20. IJ. M. A. Kol- derie -Greefkes d. Overleden: 19 Maart J. Keer- wolt 58 j. Minderbroedersteeg. J. C. Dollé 12 j. d. de Witstr. Mr. A J. Ensohedé 66 j. Zylstraat.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3