NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De IJzeren Zeeroover. 13e Jaargang Maandag 23 Maart 18£6 No. 3903 ^BOisrisrEaviEiNrTs^i^ivJS: "Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Kyk, per 3 maanden1.65 Afeonderlyke nummers0.05 •Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 j&JDV0E3E.TEnSTTIË2Sr Van 1—5 regels 50 Cis.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PuUicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; Spaarndam, C. HaRTENDORP Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuidenJ. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE', Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertervtën aan. Dit nummer bestaat nit twee bladen, EKESTE BLAD. Politiek Overzicht. In het Engelaohe Lagerhuis kwam Vrydag de egyptisohe politiek op nieuw ter sprake. De afgevaardigde John Morley, die deze nieuwe poli tiek vyandig is, deed bij de behan deling der begrooling van buitenland- sohe zaken, het voorstel, bij wijze van votum van afkeuring dien post met 100 te verminderen. Minister Chamberlain bestreed dit voorstel en verdedigde de politiek als in het belang zijnde van Egypte. De tegenwoordig gevolgde gedrags lijn zal niet te kort doen aan de po litiek eener eventueele ontruiming van dat land. Wij zijn altyd onze beloften nage komen, zeide de minister, ofaohoon de vorige regeeringen missohien te optimistisch dachten, wat betreft den tijd voor de vervulling dier beloften. Do bezwaren tegen de ontruiming zijn grooter dan verwacht werd en het zal langer duren voordat Egypte in staat is op eigen beenen te staan, maar de moeilijkheden worden niet gemakkelijker gemaakt door de hou ding van eenigen onzer landgenoo .en. Ieder vaderlandslievend staatsman in Egypte hoopt op de herovering van Soedan. De tegenwoordige middelen van Egypte veroorloven zulks niet, maar men kan alvast de grenzen uit breiden. De val van KaBeala zou een gevaar voor Egypte opleveren, wij hopen dat onze opmarsoh den val van Kassala zal verhinderen. Daarbij komt nog in aanmerking, dat wij door Egypte te verdedigen Italië helpen. In deze politiek staan wij niet geïso leerd Duitsohland steunt onze poli tiek, Oostenrijk juicht die ten zeerste toe, en Iri.Uë zegt er ons dunk voor. Ik zie niet in waarom Rusland en Frankryk het niet eens zullen wor den met de andere mogendheden. De expeditie kan zioh uitstrekken tot Dongola, dat hangt van de omstan digheden af. De verovering zullen wij beperken tot de onmiddellyke behoefte van Egypte, maar wij zullen het veroverde terrein behouden. Labouohere, Stanley en Haroimrt bestreden het plan. Nadat Balfour hen beantwoord had, werd de motie-Mor- ley verworpen met 218 tegen 145 stemmmeu. Over de expeditie naar Dongola en den toestand in Soedan lezen wij nog de volgende bijzonderheden Dagelijks vertrekken detachementen troepen naar Wady Haifa. Volgens de oerekeningen over den vermoede- lijken datum van de aankomst der expeditie te Dongola zal deze tooht vermoedelijk drie a vier weken duren, maar de eorrespondent van de Times te Cairo wijst er op, dat daarbij blykbaar geen rekening is gehouden met de ontzaglijke moeilijkheid om een expeditie van 10,000 man door de woestijn te vervoeren, te meer daar de expeditie plotseling bevolen is, zonder dat er tijd was om voor bereidselen te maken. De militaire autoriteiten kunnen dan ook niet bij benadering opgeven, wanneer Don gola zal bereikt worden, maar zeker zal het langer dan vier weken duren. Het Egyptisohe leger is niet talrijk genoeg en is er ook niet op uitgerust om op een gegeven oogenblik een inval te doen in een vijandelijk land waar geen levensmiddelen te vinden zijn. Het Engelsche gouvernement heeft tot de expeditie besloten zonder vooraf den khedive en zijne regeering te raadplegen. Men iB in Egypte ook al les behalve ingenomen met het plan. Het schijnt dat de Egyptenaren zelf niet bijzonder bang zijn voor de invallen uit de woestyn. Te Londen zijn berichten ontvan gen, dat de tijding van de expeditie groote sensatie heeft verwekt in Soedan. De Khalifa zou uit Khartoem in alle richtingen afgezanten hebben uitgezonden om geheel Soedan op te zetten, niet alleen tegen Egypte maar tegen alle naburige Christenvolken. Men verzekert zelfs dat de Khalifa in de riohting van Tripoli afgezanten heeft gestuurd om de verschillende Mohammedaansohe secten wier in vloed zich over geheel noordelijk Afrika uitstrekt, aan tc sporen den geloofskrijg te prediken. Als deze beriohten juist zyn, zou de expeditie misschien aanleiding geven tot een ui'barsting van het fanatisme der Muzelmannen in geheel Noord-Afrika, een gevaar waarop de Fransohe mi nister Berthelot ook reeds gewezen heeft. In de italiaansohe Kamer zijnVrij- dag de beraadslagingen over dekre dieten voor Afrika voortgezet. Door Sonnino werd de eenvoudige orde van den dag voorgesteld, waarna de algemeene beraadslagingen werden Van alle kanten deden zioh pro testen hooren, toen de afgevaardigde Faroni uitvoer tegen de publieke instellingen en eene motie voorstelde, tot strekking hebbende het terugroe pen van de troepen uit Afrika. De president was ten slotte ge noodzaakt de zitting te schorsen. SÏAOSNiEÜ W'S eer Mie en tweede pagina. Haarlem, 21 Maart. Mus eum van Kunstoij verheid Op het Museum van Kunstnijverheid alhier zullen Zondag aanstaande de teekeningen zwart en wit van de leerlingen der sohool nog tentoonge steld zijn, terwijl de origineele teeke ningen en ontwerpen van A. Terweeten eveneens tentoongesteld blijven. Zondag is de toegaDg vrij. De voor eenige dagen door ons aangekondigde oolleote ten behoeve van het Weduwen- en Weezenfonds van de Ver. v. oud-strijders „Het Vaderland Getrouw" zal nu hier ter stede plaats hebben op Maandag 23 dezer, met goedkeuring van B. en W. Portefeuille St. Lucas. Jongere amsterdamsohe sohilders vormen de vereeniging St. Luoas, van wie eene portefeuille aquarellen eu teekeningen op het oogenblik in Mai- son HalB is geëxposeerd. Voor hen, die voor de nieuwere schilderkunst in hare uiterste nieuw heid geen sympathie hebbeD, behoeft deze bijvoeging „jongere" schilders geen vogelverschrikker to zyn, die hen belet Maison Hals binnen te treden. Er is in deze verzameling ge offerd aan bet impressionisme, maar (daarover zijn we het immers eens) het impressionis i e beeft nieuw leven in de schilderkunst gebracht en het is alleen van hare uitspattingen, dat het groote publiek zich afkeert. Die uitspattingen nu ontbreken hier bijna geheel, evenals de zoogenaamde sym boliek, die zich uit in lang uitge rekte juffers met weemoedige ge zichten, gezet in lijsten van zonne bloemen een soort van kunBt, die heel hoog mag zyn, maar waar de meeaten niets in kunnen zien, dan misteekende figuren. Intussohen zouien we by 't op sommen van wat er niet is, over 't hoofd zien wat er wel is. Een klein overzicht moge hier volgen. De colleotie bevat 52 nummers van 21 sohilders. Er zyn drie „mi litaire" aquarellen van Krabbé, waar van vooral de scheerbaas zeer de aan dacht trekt. Aug le Gras, de diohter van het oosten, zooala hij kon heeten, geeft twee zeer typisohe teekenin gen arabische paardenhorder en ara bisoh Tondonckeen mooi quart- tet zijn vier aquarellen van Hobbe Smi h, twee landsohappen, zeilende tjalk en tegen den avond aan het IJ en twee genrestukjes: strooper en na den arbeid, het laatste een kranige voorstelling van een rustend werk man. Ook de humor heeft zijne ver tolkers, zeldzaam geval in onzen tijd, nu de artislen hun welbehagen in Weltschmerz sohijnen le vinden: er is van Jan van Oort een allervermake lykste ijsberenvryoge en een reeks olifa kenschetsen en twee teekeningen van BraakeDsiek, die evenwel niet het beste zijn, wat deze kunstenaar geleverd heeft. De toekeningen van Jan van Oort doen sterk denken aan de beroemde dierenteekeningen van Th. Gratz in de Fliegende Blatter. Onder een zestal sohetsen van M H. Koning frappeert bovenal een aquarel met varkens; van A. Hesse- liug merkten wij een ontwerp voor een spiegel'je op (naar een gyps- model) en van Ed Frankfort het in terieur eener portugeesch-israeliti- sohe synagoge. Voorts is er werk van Jan Bleys, A. M. Gorter (waar wij niet warm voor konden worden). W. Heusse, C. Kuijpeis, B. Laguna, Benjamin Prins, B. Polvliet A. C Poort, J. Reyenga, E. K. D. Schaap, t?. de Vries Jr., H Wouters en een stil leven van Mevrouw Wuijters, daar dit kunstgenre nu eenmaal meer uit sluitend bet domein van de vrouw sohijnt te wezen Alles by elkaar genomen is het een zeer mooie verzameling, waarmee Maison Hals zeker veel succes hebben zal. Op het gedrukte lijstje staan de prijzen van de stukken ingevuld. V accinatiebureau. Aangaande de werkzaamheden aan het alhier bestaande vaooiDatiebureau verzoekt men ons het volgende te melden. In het bestuur kwam geene veran dering. De geneeskundige dienst werd verrioht werd door de hh. H. van den Berg arts als directeur en dr. H. Prins Visser en dr. H. L. van Linden van den Heuvell als vaocinateurs. Gedurende het jaar 1895 werden aan het bureau ingeënt 1205 kinderen en gerevacoineerd 26 personen. Naar den leeftijd waren de kinderen verdeeld als volgt: 0-1 jaar 122 1-3 479 3-6 529 6-12 74 boven 12 1 1205 Van 5 inentingen bleef de uitslag onbekend. Het getal pokken dat zioh gemid deld per kind ontwikkelde, was 8, 8, Dit getal bedroeg in 1894 8, 6. Op aanvraag van den Chef van den geneeskundigen dienst werd aan de garnizoensplaatsen 's Gravenhage Hoorn, den Helder, IJmuiden, Sohoon- hoven en Haarlem eene ruime hoe veelheid vacoine lymphe verstrekt, ter revaocinatie van het garnizoen. Op aanvraag werden naar de ver schillende provinciën, vooral eohter naar Noord- en Zuid Holland, 860 buisjes vaccine-lycnphe verzonden, I van welke 166 buisjes alleen aan Haarlem8che geneeskundigen. De kal veren worden vóór de entiDg en na den dood door den aan het bureau ver bonden rijksveearts onderzocht en geene lymphe wordt, noch voor de in- j enting, noch voor de verzending ge bruikt alvorens gebleken is dat het kalf gezond was. j Het vacoinatie bureau is het ge jheele jaar door, eiken Dinsdag ten 2 uur voor kostelooze inenting ge- opend. Schouw burg. Voor de tweede en nu zeker laatste maal in dit seizoen zal a.s. Donderdag de heer van Zuylen met de Ver- eenigde Rotterdamsche Tooneelisten alhier optreden. Evenals de vorige maal zal ook nu de Duitsche klucht aau het woord wezen, want „Een ontaard vader." klucht in drie bedrijven van Fischer en Jsrno is er eene van het echte' soort. In het begin van dit jaar door het gezelschap van Lier hier ter stede opgevoerd, was onze indruk daarvan, dat „Een ontaard vader", al geeft het ons geen hooge kunst, noch gelegen heid tot het genieion van fijn spel het stuk noemt zioh dan ook maar „kluoht" zeer wel in staat is een be- sobaafd publiek een vroolyken avond te bezorgen, altijd wanneer het vlot en opgewekt gegeven wordt. Nu aan deze vereischten zullen de RotterdamBohe tooneelisten wel vol doen en dan, een kluoht waarin Wil lem van Zuylen de hoofdrol vervult, kan immers niet anders dan een lach- suooes wezen. Over de werkelijk uitstekende kraohten, welke het gezelsohap der heeren Le Gras en Haspels bezit, zullen wij wel niet behoeven uit te weidende zoo goed geslaagde en druk bezochte opvoering van „Twee Wapens" in Ootober jl. maakt dit vrijwel overbodig. Wel valt nog te vermelden dat wij Donderdag een tweetal aoteurs zullen zien optreden, die velen tot hun leedwezen bier in langen tijd zullen gemist hebben. Wij bedoelen namelijk mevrouw Catherine Beersmans, en den heer Rosier Faas sen, den met nog altijd jeugdigen ijver bezielden kunstenaar, die als een onzer eerste tooneelspelers raag beschouwd worden. Alleen om deze beide nog eens te zien zou men zioh, dunkt ons, wel een tooht naar den sohouwburg willen getroosten. De avond word besloten met de opvoering van „Eene vergissing", een blyspelletje naar het fransoh van Albert Monnier en Edouard Marti door Rosier Faassen. De eerste spinasie van den kouden grond ia ter markt gebraoht door Emile Eeres van Heemstede en ge leverd aan Govers en Baggerman. Vrijdagavond omstreeks kwart over aohten ontstond in de Delftsohe kade 2, waarin eene water- en vuurnering. is gevestigd, een vrij felle sohoor- steenbrand, die te 9 uur geëindigd' was. Spuit 10 A. die het eerst ter j plaatse was, gaf spoedig water, zoo-1 dat de slangenwagen der politie en spuit 10, die ook weldra aitrukten,1 geen dienst me6r behotfden te doen. i Naar uit achterstaande advertentie blijkt is het kantoor der Duinwater Maatschappij verplaatst naar Kouden hom 12. Dit is dus voortaan het uitsluitend adres voor brieven en boodschappen de maatsoh. berteffende. Tot conducteurs by de te openen stoomtram Haarlem-Beverwyk zijn benoemd P. Noë, J. B. Huismans, agent v. pol. 3e kl. en F. J. Martens, gepasp. Serg. der Inf., allen alhier. Hedenmorgen tegen aoht ure, is een kleedenklopper, werkzaam op het terrein van de ge ineentereiniging, die om een boodschap te doen over den spoorweg ging, door den sneltrein naar Amsterdam, overreden. Zyn lichaam was vreeselyk verminkt. De ongelukkige, 24 jaar oud c-n Cornells B erre geheeten, laat een vrouw en twee kinderen na. OproepiDgsbriet voor de vergadering van den gemeen teraad van Velsen, op Dinsdag 24 Maa t 1896, voorin. 10'U uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Rapport enz. van de pensioenoommissie. 3. Adres F. Vries, onderwijzer om eervol ontslag. 4. Idem verbetering Willems- beekweg. 5. Idem uitdiepen van de Delft. 6. Idem aan de Regeering in zake de Velserbrug. 7. Idem idem 6ohoolbouw IJmuiden. 8. Idem idem bestratiog, rioleering en verlichting van Dykerweg. 9. Idem Mej. J. S. Engelhart—de Vries, vroedvrouw om jeen hoogere toelage. 10. Idem E. I Bouman, onderwijzeres te IJmuiden om eervol ontslag. 11. Benoeming van een onderwijzeres te IJmuiden. 12. Voorstel tot opriobting van een afzonderlijk beheer van de gecon tracteerde wegen te IJmuiden. 13. Herstelling of vernieuwing van de brandspuit te Velsen. 14. Verslag over den toestand van het lager onderwijs in 1895. 15 Benoeming oommis-ie voorjaarsschouw over de wateren. 16. Idem twee leden van de sohool- en gezondheidscommissie. 17. Reclames supp. kohier van den hoofd, omslag dienst 1895. 18. Behandeling kohier van den hoofd, omslag dienst 1896. In deze week kwamen te Zandvoort aan 6 Zandvoortsche schuiten. Besom- j ming f30 tot f130. De pryzen der visoh waren: bakschol 13 tot f7; scharren f2.20 tot f290; pieterman fl per mand; tong f0.30 lot fl.10; griet f 0.30 tot f 0.90 en bunsohol fO.15 tot f0.45 per stuk. Eene hofstede met 1955 HA. bouw land in den Houtrakpolder heeft in publieke veiling niet minder dan f44,000 opgebracht. Aan den Haarlemmerweg by Half weg wordt een kruitmagazijn ge bouwd, waarvan de afmetingen wor den 30 by 15 M. De Sloten8ohe politie heeft twee slagers uit de hoofdstad aangehou den en geverbaliseerd wegens ver voer eu verkoop van ondeugdelijk Velsen Volgens de openbaar gemaakte kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers in deze gemeente 640, waar- van 4 geen deel mogen nemen aan i verkiezingen voor den gemeenteraad. Hiervan behooren er 165 te Sandpoort te stemmen, 187 te Velsen en 288 te IJmuiden. vleesoh; het vleesch is onder politie toezicht begraven. De torpedo schietoefeningen inzy- kanaal F zullen 24 Maart a. s. aan vangen. By de hengstenkeurir.g te Hoofd dorp warea aangegeven 19 hengeten boven 3 jaar, waarvan 6 in 't stam boek werden ingesohreven en 11 van 2 jaar. De landbouwer S. Kan, behaalde den len prijs, zjjnde de som van 250 gulden. Het feest vsn den barge mees ter van Heemstede. Men meldt onB heden uit Heem stede Zeker is in Heemstede nooit een feest gevierd, dat zoo de sympathie wegdroeg van alle ingezetenen, als het feest van 20 Maart De redenen Naar het engelseh van MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK XXII. De plundering van de Bellonic 35) Ik begon mij at te vragen, wanneer het werk gedaan zou worden, want de boot verwijderde zich met een ver bazende snalheid, toen mijn vraag beantwoord werd door het losbranden van het groote kanon en door het zien van een granaat, welke de zee kliefde. De kreten „goed geschoten, Dick," waren nog niet weggeetorveD, toen wij het effect op het schip gemaakt bemerkten. Op het dek zagen we allerlei zwarte gedaanten, ter wijl nog drie mannen op de brug verschenen en men den signaalvlag in top heesch. Four-Eyes zat in den maBt en vertolkte het bericht aan Black, die alles had gevolgd zonder de urinate opwinding of aandoening te laten blijken, maar met het woeste instinct van roof zucht. „Sein bun, dat zij hunne richting moeten verande ren, als zij niet naar Je bel wenechen te gaan," zei hij tuflEchen zijne tanden en Four-Eyes antwoordde: „Ja, kapitein," en toen er teruggeseind was vervolgde hij, „zij zeggen, dat zij ons eerBt in brand willen zien stwön, alvorens zij hun k< ers veranderen." „Geeft het ze dan dadelijk en geelt hun een les," brulde Black, en het schot, dat zijn bevel beantwoordde, trof het schip in de zij en we zagen, dat de splinters vijftig voet in de hoogte werden geworpen, terwijl de kreten van angst en echrik met een alles doordringend gelnid tot ons kwamen. „Wat zeggen ze nu vroeg de kapitein nog bedaar der dan toen het werk begon. „Zij zeggen, dat ze afrekenen zullen te Nieuw York en dat gij er voor hangen zult en dat zij niet zullen wachten tot gij hun Ecbip plat hebt geschoten." Het gespuis," eiste Black „geeft ze er neg een en dit maal in het midden." Het tweede schot deed ons wankelen en overzij gaar maar het was niet raak door de beweging van ons schip en we zagen de granaat ver bezijden het scrip. Toen deze en nog een volgende poging mislukte, ver loor Black zijn geduld en bij beval „Volle kracht." Ik erken nu, dat het prachtig was en dat ik opge wonden werd, toen ik voelde hoe .ons schip, toen de bel was aangeraakt, vooruit stoof door de golven en het water deed bruischen en opspatten. Tot nu toe had ik niet geweten met welke snelheid het schip kon varenen bet zien daarvan vervulde mij met verbazing en een vreemdeooi tige verrukking. Want wij die tot nu toe achter de boot hadden aangesukkeld, stoven haar nu voorbij zooals een bliksemtrein een bommeltrein, en een grooten cirkel beschrijvende, vielen wij op haar aan als een valk op zijn prooi. De kanonnen waren gereedde mannen hadden zich van hunne jassen ontdaan bereid, tot het gevecht als een tijger voor zijn voedsel. Voordat ik recht wist, wat wij gingen doen, gingen wij de „Bellonic" voorbij, op een afstand van niet meer dan vijftig meters, en op dat oogenblik was het alsof alle furieën uit de hel waren losgelaten op ons dek. Schreeuwend als wilde beesten, stonden de mannen bij de kanonnende kogels kwamen neer op de weer- looze boot, als hagelsteenen op een hok met schapen. Ik hoorde woeste vloeken en dof gekreun, ik zag Bterke mannen wankelen en vallen, als de dood hen aangreepde wind voerde tot mij het geweeklaag van vrouwen en het geschrei van kinderen. Maar het boosaardig werk was spoedig volbracht, want de vlag op de beurtvaarder werd naar beneden gehaald en er werd geseind, dat wij aan boord konden komen. Wij hadden een vreeselijke overwinning behaald, als die slachting zoo ge. oemd mag worden en er bleef niets te doen oyer dan de bnit te verdeelen. „Laat de sloep neer., Jan l l riep Bkick, „en neem alles wat gij krijgen kunt. Hoort gij mij en hang den kapitein op, dien dwaas." „Uw gehoorzame dienaar," antwoordde „John de Zanger" en hy riep uit: „Komt jongens in de sloep 1" „Gij moeat eigenlijk meegaan," zei Oabart tot mij, „het zal je amuseeren;" hij opperde dat denkbeeld tegen Black, die een blik vol haat op mij wierp. „Ja, hij val gaan" riep hij; „als wij opgehangen wor den, za. hij er niet aan ontkomen, die zedenpreeker l Laat hij aan boord eaan, of ik zal er hem been schoppen." j Ik had er een grooten afschuw van, maar ik zou mij j even goed dadelijk voor den kop hebben kunnen schie ten, als weigeren aan het bevel te gehoorzamen. Zij wierpen zich zoo te '•eggen, in de sloep en ik zat te ril len bij het vooruitzicht van de grawelen, die ik zien zoumaar zy wilden mij niet met rost laten, toen wy bij de boot waren aangekomen en „John de Zanger" dreef mij zelf den ladder op. Ten laatste stonden er zeven van ons op de brug tegenover den kapitein van de „Bellonic" en vier zijner officieren. Ik heb geregd, dat ik de gruwelen vreesde, maar de werkelijkheid uver'.rof mijne voorstelling. Het was als een Babelsche spraakverwarring van ge luiden, gekreun en geschrei. De scheepsdokter scheen als verlamd door zulk een bloedbad. Als men over het schip heenzag, was het alsof men een tooneel uit een bloedigen veldslag voor zich hadwant er lagen dooden op en boven elkaar, men hoorde geschreeuw, men zag stroomen bloed en splinters van het eohip, alsof de boot uren lang beschoten was. Maar ik weet niet dat iets mij zoo smartelijk aan deed als het zien van een mooi engelsen meisje dat bij de deur van de salon lag, terwijl een man zioh over haar heen boog en zijne tranen liet vallen op haar dood gelaat, onsamenhangende kreten uitend, alsof hij krankzinnig was. Toen hij ons zag, sprong hy op en hy riep „Moor-

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1