Pers Overzicht. Bet Kieswetontwerp. Het Vaderland constateerende dat er langzamerhand berusting is gaan heersohen in den lande ten opzichte van de voorgestelde kieswet, wijster op, dat het niet genoeg kan worden herhaald, dat het ontwerp der tegen woordige regeering niet anders kan zijn dan een pis-aller, omdat het be rust op louter willekeur. De demo oraten, die er zich bij nederleggen, meent het blad, kunnen het alleen doen, omdat op het oogenblik niets beters te krijgen is, zioh volkomen het recht voorbehoudende naar ver wezenlijking van hun beginsel te blij ven streven. Daarna zegt het blad toe te stem men dat bij het trekken van grens lijnen tussohen kiezers en niet-kiezers willekeur nimmer te vermijden is en merkt voorts op, dat de wetgever verantwoord is, die er naar streeft, die willekeur tot de minst mogelijke proportion te herleiden. Dooh hier is het tegendeel ge schied en om dit aan te toonen on derwerpt het Vad. de eisohen, die het ontwerp stelt, aan oritiek. Het Vaaerl erkent in die oritiek, dat ook in Tak's ontwerpen in de verschillende vormen, waarin zij zioh hebben vertoond min of meer wille keurige onderscheidingen voorkwa men. Ds willekeur echter van het thans aanhangige ontwerp is, meent het, in tweeërlei opzioht veel beden kelijker. In de eerste plaats om de ruime gelegenheid, die wordt ge opend om invloed uit te oefenen op het toekennen en ontnemen van het kiesrecht, zoowel voor ambtenaren als voor partioulieren. In de tweede plaats omdat de gekozen grenslijnen, die de groepen der kiezers zullen soheiden van de groepen der niet- kiezers aan geen werkelijke onder scheidingen beantwoorden. opgetreden kamer, beeft een zitting jaar, of althans een deel daarvan meer tot haar beschikking dan een lange regelmatigen weg opgetreden kamer ooit hebben kan. Zoo dit niet met de grondwet in tegenspraak is, dan is het toch zeker in strijd inet eene goede grondwetsuitlegging. Op deze gronden meent de Prou. Oron. Ct.dat het voorgestelde mid del uiterst verwerpelijk is. De Prov. Oron. Cour. bevat een artikel, waarin hét blad opkomt tegen het aaji de hand gedane middel om de moeielijkheid, ontstaan ten aan zien van de nieuwe kieswet door het uitstel van de invoering der nieuwe personeele belasting, op te lossen, nl. de eerste verkiezing onder het nieuwe kiesreoht bij de wet uit te stellen tot 1898. Het blad wijst er in de eerste plaats op, dat bij de Kamerontbin ding in 1894 de kiezers eene Kamer gekozen hebben volgens de nu nog geldende kieswet en dat zq dus hun afgevaardigden benoemd hebben voor een tijdperk eindigend den derden Dinsdag van September 1897. Daarin aohteraf verandering te brengeD, meent het blad, zou incon stitutioneel zqn. Voorts merkt het blad op. dat art. 4 van de wet, houdende algemeene bepalingen der wetgeving van bet koninkrijk, zegt: De wet verbindt alleen vo ir bet toekomende, en heeft geön «terugwerkende kracht." En sou een wet sis nu wordt aangegeven, vraagt de Prov. Gron. Ct. met dat artikel niet in strijd zijn Het is waar, zij zou yoor het toekomende verbinden in zooverre zij het loo- pende mandaat van de Kamer zou verlengen. Maar zij zou tevens een volmaakt ongeoorloofde terugwer kende kracht oefenen op de kiezerp, die in 1894 hun wil uitspraken, ge leid door een bepaling, waarvan de wet twee of drie jaren later zou gaan verklaren, dat zij ook toen niet gold Er zijn dit zet de Prov. Gron. Ct. verder uiteen meer bezwaren. De grondwet spreekt van vier aren en bepaalt de bijeenkomst der onder ge wone omstandigheden gekozen kamer op den derden Dinsdag van Septem ber. Zoodoende zit iedere zoodanige kamer vier zittingjaren. Geheel in overeenstemming hiermede is art. 115 der geldende kieBwet, dat samen hangt met art. 78 der grondwet, vol gens hetwelk de na een ontbinding nieuw verkozen kamer binnen twee maanden na de verkiezing samen komt. Nu is de in 1894 verkozen kamer volgens dit laatste voorschrift bijeengekomenzij heeft noe verga derd in het zittingjaar 1893/1894. Treedt aq in September '97 af, dan telt zij vier zittingjaren. Maar blijft zij tot Mei 1898, dan telt zij er vijf 1893/94, '94/95, '95 96, '96/97, 97/98. Dat wil dus zeggen een langs excep- tioneelen weg, immers na ontbinding. Hertogdom Limburg. Naar aanleiding van een betoog in het voorloopig verslag op het wets ontwerp tot bekrachtiging eener pro vinciale heffing in Limburg, dat het ongeoorloofd en ongrondwettig is te spreken van het hertogdom Limburg, bespreekt de heer Haffmans in het Venlooeche Weehbad deze quaes tie. Hij brengt in herinnering, dat de Grondwet van 1848 niet alleen toeliet maar gebood aan Limburg dien titel te geven. In 1887 ia daarin alleen in zooverre verandering gekomen dat art. 1 lnidt: Het koninkrijk der Ne derlanden omvat het grondgebied in Europa, benevens de koloniën en be zittingen in aüdere werelddeelen". Volgt nu hieruit zoo vraagt hij dat Limburg geen Hertogdom meer is Naar by meent volstrekt niet. De provinc!ën worden in 't geheel niet meer genoemd, Limburg zoo min als u3 anders dus laat de nieuwe grondwet Limburg en de andere pro vinciën voor wat zij waren. Nu wil de beer Haffmans wel toe geven dat het thans niet meer ge- boden is, de provincie Limburg her- togdom te noemen, en dat de com- miesaris der Koningin niet ongrond wettig handelt met eenvoudig van de provincie Limburg te spreken. Maar dat bewijst nog niet. dat de Staten iets ongeoorloofds doen met aan de gewoonte getrouw te blijven, veel min dat „hertogdom Limburg" eene ongrondwettelijke uitdrukking zou wezen. Ten slotte vraagt de heer Haffmans wat het eigenlijk ter zake doet. Z. i. ?;:ag men Limburg die kleine voldoening wel gunnen bij de vele ellende, waaraan die provincie ten prooi is. Koloniën, Lombok. Uit Kapitan is aan de Locomotief geschreven Het oude bivak te Ampenan is thans zoo goed als verlatenmet de verdwijning daarvan gaat er veel vooi den belangstellenden bezoeker van Lombok verlorenhet nieuwe bivak kan den aanschouwer niet verplaat sen ia het lijden onzer mannen ge durende de dagen der expeditie. Het 2e bataljon is compagniege- wijre van Lombok vertrokken. De valide mannen der twee Europeesche compagnieën bleven op Lombok en zijn bestemd voor het garnizoensba taljon. Een compagnie van het gar nizoensbataljon blijft te Mataram en een compagnie wordt in het nieuwe kampement gehuisvest. Verder blijft het elfde bataljon te Kapitan. Een compagnie van dat bataljon gaat naar Boeleleng. Het vaandel van het elfde bataljon blijft le Kapitanver leden week is het vaandel overge bracht naar het nieuwe kampement. Door die nieuwe distributie moeeten een paar gebouwen gewijzigd worden. Het gebouw, dat bestemd was voor den generalen staf (1 majoor, 1 ka pitein van den staf, 1 luitenant-adju dant), wordt thans gewijzigd en zal door den kolonel, de beide majoors en den kapitein van den etaf moeten worden betrokken. De majoor Schenk commandant van het elfde bataljon, bewoont voorloopig dat gebouw. Het kleeding-magazijn is thans in het nieuwe kampement. Al de magazijns- gebouwen zijn heden betrokken. Een der gehouwen dat bestemd was voor een blok bifreaux, moest gewijzigd worden voor een blok officierswo ningen. Door die wijziging verliezen de bureau chefs hun bureaux. Hier voor wordt een half magazijn afge nomen en gewijzigd voor bureaux. Inetede van aarden vloeren krijgen de bureaux planken vloeren. Natuur lijk is die inkrimping van dat maga zijn niet heel plezierig voor den be heerder, die er reeds al zijn kazer neering in geborgen bad. Het oorlogs magazijn is thans ook te Kapitan. Na lang wrijving en persen is in het buskruit-magazyn een planken vloer gelegd. Met bet overbrengen van de maga- xijnsgoederen heelt men niet veel last gehad, daar het Deoauville-spoor ter beschikking stond van den beheer der. Dezer dagen vond men in bet nieuwe magazijn van oorlog sporen van witte mieren. Een der kisten van luitenant W. is door witte mieren aangetast. Karbolzuur en andere middelen kunnen misschien baten. Doch men moest het op na houden van kippen tussohen de gebouwen en magazijnen niet verbieden. De cavalerie en berg-artillerie zqn reeds sedert vier dagen te Kapitan gevestigd. De paarden en muildieren hebben het hier veel beter dan te Ampenan. Ook het detachement ge nietroepen heeft zijn kazerne betrok ken. Door wijziging van de distributie moet nog een kazerne (barak) ge bouwd worden. Voor de officieren, die nog geen accessoires hebben, dient ook cog een barak te worden ge bouwd. Leger en Vloot. De le luit. A. M. van Wijck, van den staf der cavalerie, wordt 16 Sep tember ontheven van zqne detaobee- ring bij de militaire sohool alhier, en zal ü.'sdan weder optreden als lee- raar bij d? kon. militaire academie te Breda. Sport en Wedstrijden. Rijwieloostuuins-. Het nieuwste op bioyölegebied voor dames is hetgeen in Engeland in navolging van Lady Warwick gedaan wordt. Deze dame beeft n.l. verschillende rijwielen, die bij haar verschillende costumes passen. Zoo is haar zomerrijwiel en haar zomerrijwielcostuum wit, haar herfst dito dito groen, en nu heeft zo een nieuw wiel besteld, dat bij een cho- colaad bruin costuum bereden moet worden. In Moskou heeft ieder diewilwiel- rqden, vooraf een rqbewijs noodig van de wielervereeniging, waarin ver klaard wordt, dat bq voldoende be kwaamheid bezit om zonder gevaar voor anderen zioh op een fiets door de straten te bewegen. Zulk een rq- bewijB nu is gevraagd voor graaf Leo Tolsto'i, die verleden jaar (hij is 67 jaar) aan 't wielrijden is gegaaü. Olympische spelen. Zaterdag en Zondag is in het sta dion te Athene, in tegenwoordigheid van den koning, den kroonprins, prins Georg en tienduizenden de voorbereidende wedstrijd gehouden om Hellas' kampioenen voor den groo- ten internationalen wedkamp te kie zen. Er werd hard geloopen over af standen van 100, 400, 800 en 1500 M., met hindernissen, gesprongen, met den diakos en met gewichten geworpen, polsgesprongen en gewor steld. In het diskoswerpen en wor stelen, dat Grieksche volksspelen zijn, werden goede dingen vertoond. Er was ook een lange-afstandswed- loop, van Marathon tot het station. De winner legde de 40,225 M. in 3 uur en 18 sec. af. Het stadion is zorgvuldig naar het oude voorbeeld gerestaureerd, op kos- tea van een rijken Abaandrijnschen Griek, Averoi, en onder leiding van den architect Anastasius Metoxas. Het heeft zitplaatsen voor 50,000 toeschouwers. Jaequelin, op het oogenblik te Pa rijs de beste fransche profesBional- wielrenner heeftnadat hij Zondag jl. in de nummers waarin hij uit kwam overwon, Jaap Eden uitgedaagd tegen hem te rijden. Rechtszaken. De rechtbank te Arnhem veroor deelde Dinsdag Leendert J. te Groes- beek, die op twee marechaussees en een veldwachter geschoten had, ter zake van poging tot mishandeling met voorbedachten rade, gepleegd tegen ambtenaren tijdens de vervulling van hunnen dienst, tot gevangenisstraf van twee jaar. ÖEMEN9D NIEUWS Eene afschuwelijke misdaad. Te Luik is een misdaad gepleegd, die aan het verstand van den dader zou doen twq reien. Een student, toon van een der aanzienlijkste families van het land, heeft zich met behulp van een valeohen sleutel toegang ver schaft tot de brandkast zijns vaders, waaruit hij 10,000 frs. stal. Na deze euveldaad stak hij den brand in een helsche machine om zijn vader en moeder in de lucht te laten springen. Dit laatste echter is hem niet gelust de ellendeling had twee pakjes kruit, welke door een lont waren verbondeD. onder de hoofkuesens zijner ouders gelegd. De ontploffing had wel plaats, maar de kracht van den slag werd door het dons gebroken, zoodat de twee oude menecben alleen uit het bed werden geslingerd, waarvan de gordijnen spoedig vlam vatten. Toen. op het hulpgeschreeuw der oaders de andere kinderen kwamen toesnel len, merkte men dat de zoon afwezig was en doorzag men diens geheele euveldaad. Bovendien werd alle twijfel opgeheven door een brief, dien hij aan zijn ouders schreef, waarin hij om vergeving voor zijn misdaad vroeg en verklaarde dat hij een eind aan zijn leven ging maken. -Voor het overige is men niets naders van hem te weten gekomen niemand weet waar hij zich bevindt. IntUFechen heeft men een zijner vrienden^earresteerd, dien men verdacht van medeplichtigheid aan de daad. En inderdaad vond men bij hem een gedeelte der gestolen waar- uSÜbovendien heeft men den koop man ontdekt, uy jonze man het kruit heeft gekocht, dat hij voor zijn verfoeielijk plan noodig had. Belangrijke toebereidselen worden er gemaakt op het kasteel Blenheim in Engeland, met het oog op de terugkomst van den hertog en de jonge hertogin van Marlborough, ge boren Consuela Van der Bilt. De jonge echtgenooten die hun huwe lijksreisje ten einde hebben gebracht door Spanje, Zuid-Frankrijk, Italië, Hongarije, DuitFchland en Zwitser land, zullen den eersten April in Engeland terug keeren. De rieuwe hertogin van Marlbo rough heeft getelegrafeerd, dat zij de drawingroomdie de prinses van Wsle3 dea 23sten April zal houden op Buckingham-Palace zal bijwonen. Deze enkele meededeeling was genoeg om de markt der juweelen vaster te maker). Jameson voor Bowitreet. Dinsdag zijn dr. Jameson en zijn officieren weer voor den rechter in Bowstreet verschenen. Ook nn weer was een groote menigte belangstel lenden aanwezig, waaronder verschei den aristocratische persoonlijkheden uit Londen werden opgemerkt. De majoor Panzera, van de politie van Bechuanaland. deelde eenige bij zonderheden mede omtrent de ver lenging van den spoorweg van Ma- feking. Ter bescherming van dezen spoorweg, verklaarde getuige, had de Chartered Company troepen tegen het opperhoofd van Linchwe uitgezonden. De sergeant White, van de Kaap- sche politie, verklaarde, dat hij her haalde malen was aangez/cht om deel te nemen aan de expeditie, doch hij had gemeend de uitnoodiging te moeten weigeren. Er was hem toen bevel gegeven zich zoo spoedig mo gelijk te vervoegen bij kolonel Grey, om dezen een dépêche te overhan digen. Terwijl hij deze zending zou vol brengen, had hij te Malmani een troep gewapende Boeren ODtmoet, die hem gevangen hielden en hem de dépêsche ontnamen. De landdrost had hem toen met een gewapend de tachement doen brengen naar kolo nel Willoughby. Rumoerige vergaderingen. Wanneer het Parijsche Comité de défence et de progrè3 social, een anti-sooialistiecbe vooruitstrevende vereeniging, een algemeene vergade ring heeft gehouden, kan men geregeld den volgenden dag in de Parijsche bladen een verhaal lezen van bet rumoer, dat de tegenstanders der ver eeniging maken met het doel den voortgang der vergadering onmogelijk te maken. Bij de laatste openbare vergadering, waar een lezing gehouden ^ou worden, werd de stoornis gewekt I door een fluitist, die zoodra de spreker den mond opende, een deuntje begon te spelen. De voorzitter, de beer Ana tole Leroy Beanlieu, verzocht den man zich achter den Bpreker te plaat sen opdat, zeide hij, „deze ongepaste aardigheid ten minste de verdienste hebbe, dat zij een nabootsing is van een gebruik der ouden". De man gaf aan dit verzoek gevolg, doch toen zijn geestverwanten zich bq hem wil den voegen, meende de voorzitter dit niet te moeten toestaan. Hq zelf wierp een drietal levenmakers van de estrade, de andere bestuursleden ver wijderden de rest, waarop de lezing kon voortgaan. Het is zeker niet toevallig, dat in dit jaar nog geen enkel Duitech oor logsschip een Engeleche haven is binnengeloopen. Terwijl vroeger bijna alle vertrekkende of terugkeerende oorlogssohepen in een Engelsohe ha ven, d. v. Plymouth, Dartmouth enz., hun kolenvoorraad aanvulden, is dit denlaatsten tijd niet gebeurd, ofschoon alleen in deze maand zes Dnitsche oorlogsschepen het Engelache Kanaal zijn gepasseerd. Verder heelt het de aandacht getrokken, dat de" Kaiserin Augusta en de Bohenzollern op hare reis naar de MiddeLiandsche zee van Kiel rechtstreeks naar Gibraltar zijn gestoomd. Eveneens hebben de vier nit het buitenland terugkeerende op leidingsvaartuigen, die vroeger steeds Plymouth of Dartmouth aandeden, diimaal de Engelsohe havens verme den. Ook is er nog niets bekend van geworden, dat een deel van het ma noeuvre-eskader in den zonets een Engeleche haven zal bezoeken, zooals in vroegere jaren steeds geschiedde d°ürenteeen werd onlangs'gemeld, dat de divisie van het eskader verschil lende Nederlandsche havens zal aan doen. Prins Bismarck zal dit jaar voor de vijf-en-twintigste maal kievits eieren ontvangen van zijn getrouwen uit Jever. De „getrouwen" zijn voor nemens, dit eigenaardige jubilé te vieren, door de xievits-verzen, die elk jaar bij de zending eieren gevoegd wordeD, tot een bundeltje te veree nigen en dit den prins aan te bieden. Dit jaar is te Berlijn de verjaar dag van keizer Wilhelm I op plech tiger wijze herdacht dan andere jaren. In de kerk ter gedachtenis aan keizer Wilhelm opgericht, werd een plechtige godsdienstoefening gehou den, waarbij het keizerlyk paar en de koninklijke familie tegenwoordig waren. Verder werd deze plechtig heid nog bijgewoond door den mi nister van het koninklijke huis en zijne familie en door tal van opper officieren en officieren met hun da mes. Ook werd de 72-jarige gravin Ariola, vroeger dame du paleis van keizerin Augusta, onder de aanwe zigen opgemerkt. De keizer droeg de uniform van het regiment kurassiers; de keizerin, benevens de keizerin Friedrich en hare dochter, waren ge heel in het zwart gekleed. Na de godsdienstplechtigheid begaven de keizer en de keizerin ziob dadelijk naar het mausoleum te Charlotten- burg, dat rijk versierd was. Op het altaar en aan beide zijden op de reusachtige marmeren kandelaars brandden de zware waskaarsen; ook de kandelaars in de handen der beide vergulde engelen bij het altaar wa-. ren aangestokenDe keizer legde een krans van witte rozen en sneeuw klokjes op de zerk van zijn groot vader en bleef met de keizerin ge- ruimen tijd bij het graf. Later volg den nog deputaties van officieren van regimenten, aan wier hoofd de keizer eenmaal hid gestaan; door deze werden eveneens kransen op het graf gelegd. Om half vier 's middags wer den de bezoekers van het mausoleum verzocht, dit voor korten tijd te wil len verlaten gedurende bet bezoek van keizerin Friedrich. De Duitsche keizer, keizerin en prinsen zijn Dinsdag te 7 uur te Genua aangekomen. Zij werden aan het station door den hertog van Geua en de autoriteiten ontvangen. De volksmenigte betoonde veel geest drift. De Deutsche vorstelijke pereo- nen zij n weder met de „Hohenzollern" vertrosten. Het volk juichte hen le vendig toe. üit Rusland. De heer Lissone Sr., die eene reis naar Moskou en Petersburg heeft gemaakt met het oog op eene excur- iie-tocht, die onder zijne leiding naar Rusland zal worden ondernomen, geeft in het Hbld. zqne reis-indrukken weer. Wij ontleenen daaraan het vol gende: Mei en begin Jnni, doch ook Sep. tember zijn de beste maanden om een uitstapje te maken naar Rusland, waar het in den winter ook nog zoo kwaad niet is en de menechen even gezond zijn als bq ons. Vooral te Moskou is het klimaat bestendig en gezond, in het dichter aan zee gelegen Petersburg is het veel meer afwisselend. Volgens de vluchtige opmerkingen bij het doortrekken van een gedeelte van dit groote rqk gemaakt, komt hei mij voor. dat (ondanks men nn en dan wel eens van ongelukkige toestanden uit Rusland leest, en er nog velen zqn, die meenen dat de bewoners ruw en grootendeels onbe schaafd zqn)3de menschen er overal nog ai tevreden en opgeruimd uit zien. De meer ontwikkelden munten uit in voorkomendheidofficieren b. v., die men zoewel op de treinen als in openbare plaatsen veel ontmoet, zijn hoogst beleefd en niet verwaand. Ik twijfel dan ook niet, of de algemeene indrukken van een toerist zullen om trent de Russen zelfs hoogst gunstig zijnwordt men er, zooals men dat noemt „beet genomen", dan ge- sobiedt het meestal door een vreem deling. Vaste prijzen in de meeste maga zijnen bestaan niet en men moet afdingeD, hetgeen reeds iets onaan genaams isechter verreweg de meeste dezer magazijnhouderB (for tuinmakers) zijn geen geboren Russen, De eohte zijn het volk, de hoogere standen en vanden middenstand de kleinste helft en dat zijn de beste. Over het algemeen (de verhoogd dure prijzen in Moskou met de fees ten er buiten gelaten) zijn enkel de hotelprijzen iets hooger in Rusland; overigens heb ik het in alles Diets duurder bevonden dan in andere landen. Het vleesch iB er overal van prima kwaliteit en het eten zeer goed. De beste tijd voor eene reis naar Rusland is van halt Mei tot einde Juni. Indien men ca. 40 dagen tijd heeft 6D, na Petersburg en Moskou te hebben gezien, naar Kiew en Charkow spoort en vervolgens Sebas- topol en de zuidkust van de Krim bezoekt, bestaat er gelegenheid om in twee dagen per boot naar Odessa te stoomen en vandaar weder per spoor naar Berlijü. Doch ook September en begin Oc tober is een uitgezochte tijd voor deze reizeD, volgens sommigen zells nog beter dan Mei en Juni. Over St. Petersburg schrijft hij o. a. het volgende Grootech zijn deindrukken, indien men eene sledevaart en gedeeltelijke wandeling maakt Jiangs de rijke Ne- wakaden met het hardsteenen embar- kement en tallooee paleizen, en den weg vervolgt langs het Winterpaleis, welks voorplein aan de Place de la Concorde doet denken. Petersburg telt niet minder dan vier-en-zestig pleinen, vele daarvan gestoffeerd met wonderfraaie ruiter standbeelden, zuilen en kerken. In een ander deel der stad waant men zich verplaatst in eene der Ameri kaan sche steden met lange, als op een dambord zich kruisende straten; terwijl het oudste gedeelte, doorsneden met een-en-twintig kanalen en ver bonden door honderd-vijftig bruggen, eenigBzins het karakter van eene deftige Hollandsche Btai draagt. Het volk is forsch gebouwd. Origi neele lypes zijn de koetsiers met hunne gezonde gelaatskleur, flinke baarden en ernBtige kalme houding. In al het doen en laten van de min deren ligt iete onderuanigs, en kalm en rustig zijn hunne manieren. De Russische regeering heeft in verschillende talen een circulaire laten drukken over Andree'e voorgenomen pooltocht en daarvan duizenden exem plaren onder de volksetammenlin het hooge noorden laten verspreiden. De circulaire bevat een afceelding van den ballon en de uitnoodiging, den luchtschipper op alle mogelijke wijzen bij te staan, ter wille van den czaar; er wordt bovendien een belooning uitgeloold. Langzamerhand bemerkte ue geheele bemanning Black zijne ongerustheid en allen pakten zich samen aan stuur boord, maar ofschoon hij de brug niet verliet, zeide hij niets en telkens wanneer de snelheid van onze boot iets minder werd, vloekte hij vreeeelijk. Het maakte mij on gerust, dat terwijl het groote Bchip ons zonder twijiel vervolgde, het ons volstrekt niet inhaalde. Dien geheeien namiddag en den voornacht, welken ik met Black op de brug doorbracht, bleet de afstand tusschen one pre cies even grootmaar wat we ook dedeD, het schip bleef ons vervolgen en toen ik na enkele uren geslapen te hebben, bij het aanbreken van den dag weer op het dek kwam, vervolgde het ons nog altqd, zooals een roofvogel een mensch vervolgt wiens uren geteld zijn. „Er valt niet mee te spotten," riep Black, in wiens gelaat dë angst en onrust diepe groeven gemaakt hadden en die bleek zag door het nachtwaken, „het schip wil ons aanpakken in volle zee, laat het zijn gang gaan 1" Deze vervolging duurde drie dagen en bijna drie nach ten toen werd ik nit mijn slaap opgeschrikt door het losbranden van een kanon boven mijn hoofd. Haastig kleedde ik mij aan en ging,naar boven, waar ik bijna verblind werd door een groote lichtmassa. Vier en twin tig uur waren wij toen op den Atlantischen Oceaan ge weest en ik twijfelde er niet aan, of we hadden het n&amlooze' echip bereikt. Had ik er nog eenigszins aan getwqfeld, de woeste vreugde der bemanning zon dien twijfel verdreven hebben. Ons dek leverde een schouw spel op van groote opwinding. Boven al het geschreeuw en gelach hoorde ik Black zijne stem, die uitriep„Man nen, sloepen uiten de stem van Brullenden Jan. Op dat oogenblik scheen het dat wij den onneembaren citadel zouden bereiken, voordat de andere boot een Bchot gelost had en terwijl ik blijder zou geweest zijn, als zij niet het naamlooze schip hadden behoeven aan te vallen, omdat dan mijn kans van het Gouvernements schip te bereiken grooter zou geweest zijn, werd ik toch zoodanig medegesleept door de algemeene opwinding, dat ik werkelijk geloof meegejuicht te hebben met de anderen. Op dat oogenblik liet onze vervolger zijn tanden zien. Plotseling hoorden wij het sissend geluid van een gra naat, het eerste teeken van een poging om ons te be letten ons Bchip te bereiken. De bemanning begon slechts luider te juichen en eveneens zoo na een tweede poging. Maar wij konden niet antwoorden, en op het naamlooze echip kon niet gevuurd worden, omdat wij precies tusschen de twee booten inlagen. „De booten uitriep Black op dat oogenblik en niet meer dan tien of vijftien man op de stoomboot achter latende ging hq naar de sloep. Wij waren niet meer dan een kwart mijl van onze wijkplaats verwijderd, maar die tocht was vol gevaar. Toen de sloep werd neergelaten, liet het naamlooze schip plotseling een groot licht op de zee schijnen, om zoo mogelqk ons in duisternis te hullen. Maar onze vervolger overgoot ons terstond met zijn eigen en liet dit volgen door herhaalde schoten, totdat eindelijk onze sloep geraakt werd. Van de acht mannen die daar in waren, stonden er slechts twee op. „Schiet er op los I" riep Black met donderende stem, terwijl hij dol van woede zyn vuist balde. Maar terwijl hij sprak waren wij bij het schip aan gekomen en ofschoon twee granaten het zeewater deden opspatten en ons doornat maakten, kwamen wq toch zonder letsel op den ladder van het naamlooze schip en zoo op het dek. Voor hen was het een glansrijk oogenblik. Zij had den de gevaren getrotseerd en stonden nn, waar zij de vervolging het best konden afwachten. Het was een schouwspel om de meest lijdelijke on verschilligheid wakker te schuddenhet gezicht van een paar honderd duivelsche gedaanten verlicht door het heldere witte schijnsel van het vijandelijk schip, het gelaat opgeheven in afwachting van Black zijne be velen, hunne handen zwaaiende met messen, hun dor stend verlangen naar den strqd sprekend in elke be weging. Ik zag neer op dat bont tafreel en nogmaals en nog maals vroeg ik mij zelf af: Wat indien wij winnen wat indien deze avonturier hun wederom te slim is en hij de heerschappij over de zee behoudt? Het scheen niet onwaarschijnlijk dat hij dat doen zou. De mannen op het echip van het Gouvernement verraadden hun onrust door telkens het licht zoekend langs den horizon te laten gaan, maar hun signaal bleef onbeantwoord, geen enkel licht was te zien in de duisternis van den nacht. Wij waren alleen op den Atlantischen Oceaan om daar te duelleeren voor alle volkeren; en in de opwinding van het oogenblik was ik blijde, dat dit zoo was, ik hoopte zelfs, dat het naam looze schip de overwinning zon behalenzoozeer was ik onder betoovering, zoo verbazingwekkend waren zijne daden. Dit was inderdaad het critisch oogenblik in 'Black zijn leven. Hij giDg naar de brug en vond Karl daar handenwringend, terwijl Four-Eyes niet minder onge rust was. „Mijnheer," zeide hq, zoodra wij aan boord waren, „het zijn slechte tijden, als wij geen olie hebben drie dagen lang hebben we met twee machines gewerkt en we znllen gauw niets meer hebben." Karl zette kracht bij aan deze woorden met stamp voeten en tranen en woeste gebaren dit liet niet na indruk te maken op Black, die naar voren trad en stilte gebood met een stem, die een berg zou hebben doen barsten. Eene doodelijke stilte volgdewij hoor den het klotsen van het water en het suizen van den wind twee honderd opgeheven gezichten werden spook achtig beschenen door het licht van onzen vervolger. „Jongens," riep Black, „daar ginds is een schip van het Gouvernement. Gq weet dat het niet mijne ge woonte is oorlogsschepen te vervolgen, want dat is niet mijn zaak. Maar we hebben oliegebrek en de cylin ders loopen heet. Als wij in vier en twintig nnr geen olie hebben, dan is het nit met ons. Jongens, het is gehangen worden of het schip nemen met de olie die aan boord is wat wilt gij?" Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2