bliek de party gekozen der laatsten; dit bleek duidelijk toen Maandagavond de heer Van der Linden bij den aan vang van „Hans en Grietje" zijn zetel in het orkest innamvoor éen toon door de zaal had geklonken barstte het publiek in toejuichingen loseen welverdiende hulde aan de feestkraoht, waarmede Van der Lin en den strijd tegen den Raad van Beheer heeft gestredennu zal blijken, dat deze laatste een geheel overbodig lichaam was, de zakeD zullen even goed en misschien beter mareheeren, dan toen alles opfveel te grooten leest werd geschoeid; de heer Van der Mandere, de penningmeester van den R. v. B. werd blijkbaar een te duur mensch gevonden, (dit was de algemeene opinie) en in zijn plaats werd een nieuwe administrateur, de heer Loman, aangesteld, die dezer dagen zijn funotieën heelt aanvaard alleB en allen werden te duur be taald, en, al is Amsterdam grooter dan Halfweg, het is toch geen Parys of Londen, waar dergelijke enorme salarissen gerechtvaardigd zijn. De „Raad" gaat nu togen Septem ber, naar men beweert, weer een nieuwe opera beginnen niet .nieuwe elementen". Waar die „nieuwe ele menten" vandaan moeten komen is tot nu toe een raadsel, maar de „Raad" schijnt ze te kunnen vinden. Nu, het is niet onmogelijk, m;iar als de ar- tieten van van der Linden bij elkander blijven, wat zeer waarschijnlijk is, dan zal het toch 'n moeilijk op telossen raadsel blyken en welk een groot aantal opera's voor ons dierbaar maar toch erg klein vaderland 1 De thans bestaande .Nieuwe Nederlandsche Opera", de „Nieuwere Nederlandsche zóó dikwijls beweerd, dat ik het maar niet zal herhalen. Zou by de reorga nisatie van de politie, die de heer Franoken zioh voorstelt, het punt „uitbreiding van het aantal politie agenten" niet het allereerst moeten worden behandeld; maar 'n enorme uitbreiding is noodig en daarvoor is veel geld een eerste behoefte; nu, dan maar b. v. het OoBterpark voor bouwterrein verkooht: aan dit park hebben de bewoners der omliggende buurten al heel weinighet kan toch kwalijk een genoegen genoemd wor den te wandelen op een strook lands, waarop den ganschen dag de zon brandt en waar geen enkel boompje sobaduw genoeg biedt om zich daar tegen te beveiligeneerst ons nage- slaoht zal, als de spichtige stamme tjes boomen zijn geworden van dit p&rk kunnen genieten en al vind ik die zorg voor onze nakomelingen: zeer verdienstelyk, als dit moet ge- sohieden ten koste van onze veilig heid, dan wensoh ik het nageslacht als het zioh schaduw wil verschaffen, in overweging te geven, daarvoor zelf maar te zorgen. B. A. B. Weggeloopen vrouwen. In den laatsten tijd komen meer malen in het Algemeen Politieblad verzoeken van burgemeesters voor, om weggeloopen gehuwde vrouwen naar haar woonplaats terug te brengen. Het laatst geschiedde dit in het Po litieblad van 26 Maart jl., door den burgemeester van Heteren. Die terug brenging steunt, aldus wordt in .Het Vad." opgemerkt, niet op de wet, is een daad van willekeur en feitelijk tal schutters ter oefening opgeroepen. Bij het aantreden werd door officieren bekend gemaakt, dat het plan beBtond een oefeningstocht naar Steenwijk te maken, maar, daar een schutter niet buiten de gemeente zijner inwoning behoelt te exerceeren, werd gevraagd of ook iemand daartegen bezwaar had, waarop zooveel kaderleden wei gerden, dat van den voorgenomen tocht niets kon komen, en in plaats daarvoor het kader gedurende 2 uren, zonder rust, op de paaschweide werd geoeiend. Opera'\ waarvoor bij den Heer Delfts anders dan een vrijheidsberoo- Groot plannen tot rijpheid komen enving, die grond kan opleveren tot een „de Nieuwste Nederlandsche Opera" strafrechterlijke vervolging krachtens onder leiding van meergenoemden de .van 9^ra^wef" Raad van Beheer, drie opera's, behalve1 r*" jfi 1 nog de Fransche in den Haagen dat in 'n tijd waar bijna alle tooneel- gezelschappen noodlijdend zijn, be halve éen, dat goede zaken maakt doorbyna niet in Amsterdam te spelen. Voor een schouwburg-dirsc- teur is bet nog maar verreweg het beBte een specialiteiten-theater te exploiteerenhet grootste gedeelte van het publiek stelt dat boven zang en tooneelspel, zooals duidelijk blijkt uit het drus bezoek, dat de Park schouwburg geniet, vooral nu sedert 1 April het gezelschap met vele nieuwe krachten is versterktCyclop en Sampaon, athleten waarvan de laatste met het grootste gemak twee paarden optilt, vele fransche solisten en duettisten, waaronder Mr. en Mme Canti, die bezig zijn zich populair te maken met hur duo's .Adèle, ma be le" en „Sur le bi ua bout du bauc", dat, geheel uit den tijd, tooh weer in den smaak begint t« vallen enz. enz. zijn dun ook wel in staat der directie avond aan avond een volle zaal te bezorgen. Het is jammer, dat athleten als Cyolop en Sampson en zoovele an deren, die men dagelijks op de plan ken van het oafé-chantant ziet ver- Bcbijnen, hun werkzaamheden niet verder dan tot het tooneel kunnen uitstrekken. Ze zouden in het dage- lyksch leven zulke goede dienBten kunnen bewyzen. Zoo b.v. bij de politie, die ondanks de wel eenigszin8 betere maatregelen, die de nieuwe hoofdcommissaris neemt, toch nog niet in staat sohijut te zyn, de hoofdstad te bewarende burgerij te behouden voor onze be ruchte straatjeugdbij de vele spel letjes, die deze lieve jongelui hebben bedacht en nog steeds bedenken om het publiek behoorlyk van builen en blauwe oogen te voorzien of om uw have en goed te beschadigen is weer een nieuw „vermaak" gevoegd. De dame, die met parasol en parapluie zioh wapent tegen de weersgesteld heid, waarbij men een dezer instru menten gewoon is te bezigen, kan er zeker van zijn, wanneer zij in éen dier rooversbenden tereohtkomt, het opTaren(ien der TX'108 zjjn thans vereierd te zien mot eemge eneden gJTOndeD. De lijken der 7 andere gen van hen, wien het aangaat, ie het doel dezer opmerkingen, en tevens om de bijzondere aandacht van den mi nister van justitie te vestigen op deze tot wetsovertreding aanleiding gevende verzoeken, daar de plaatsing er va a in het Politieblad moet doen veron derstellen, dat die terugbrenging een volkomen geoorloofde hande ing is. Een brigadier heeft Dinsdagavond te Amsterdam met 6 agenten een 4-tal diamantbewerkers algehaald van eene fabriek in de Joden Houttuinen, ten einde deze personen naar hun woningen te begeleiden. Onderweg werden zij door honderden mensohen aohterrolgd, die met allerlei voor werpen naar de politie wierpen, zon der evenwel iemand te kwetsen. Aan houdend moest, na voorafgaande sommaties, van de wapens gebruik worden gemaakt om zioh een weg door de menigte te banen. Dinsdagavond omstreeks 6 uur had een oploop plaats van werkstakende diamantslijpers aldaar op de St. An- thoniesluis; waarby een politiagent door onbekenden is mishandeld en een bloedende hoofdwonde bekwam, welke in het binnengasthuis is ver bonden. Door eenige burgers werd later kennis gegeveu, dat zy bedoel den agent hebben ODtzet op het oogenblik dat hij bijna te water werd gedrongen. Ook een ander agent kreeg by die gelegenheid slagen en stompen, doch werd niet bepaald verwond. Ebld. Maandag he=d te Oostreend op Tessel eene indrukwekkende plechtigheid plaats, nl. de teraardebestelling van sqhipper Bakker, een der omgeko menen in den storm van 27 Maart Het lijk werd ter laatste rustplaats geleid door 140 vissohers, gevolgd door ruim 500 dorpsgenooten. Door schipper Reijer v. d. Vis werd Dinsdag op de Noordzee het lijk van den 27 Maart jl. omgekomen vis- scher, Cornelia Vermeulen, in devisoh- kor opgehaald en terBtond naar Oude- sohild vervoerd.Twee lijken van de drie door de zyde, katoen of gloria, waar van het is vervaardigd. Wat deze jonge lieden er voor vermaak in sobeppen, is my niet duidelijk, maar zeker is het, dat nie mand er voordeel van heeft, dan de verongelukten zoekt men nog tever geefs. Te Rozendaai vond Dinsdag een arme drommel eene portefeuille met paraplui©-"fabrikant," die"ralk 'n"door De eerljke vinder bracht luchür regenscherm «•aarsohnnljjk1 ha»r bU den eigenaar, een Kelgisoh met vreugde begroet. En de politie, koopman terug en ontving voor be- och „die kan tooh niet overal tege Ioom.nS een kwartje, dat hy lyk zyn." Neen. zeker, dat is onmo-!u0É> m dank aannam, geljjk, maar een feit is het, dat zy j wel overal is, waar zy niet noodig Te Meppel waren Maandagochtend wordt geacht ennu, dat is al .dö leden van het kader met een acat Pers Overzicht. Een ledijke beschuldiging. Het Alg. Rbld. schrijft onder dit opschrift het navolgende „In het laatste nummer van De Kroniek heeft de heer P. L- Tak on der den titel Atjeh een hoofdartikel geschreven, waarin hy de meeniDg verdedigt, dat er voor ons in de te genwoordige omstandigheden niets anders overblijft, dan uit Atjeh heen te gaan. „Want men zal toch niet willen volhoudeü, dat deze oorlog moet worden voortgezet ter wille van ons prestige in Indië." Die oorlog ia volgens den heer Tak, „veeleer voor dat prestige het graf." Ziedaar een punt, waarover men redeneeren kanis het voor ons pres tige beter nn, na 23 jaar strijdens het hoofd in den schoot te leggen en te zeggen, „we kunnen het niet"? óf voortstrijden in de hoop dat het ons toch wel eens gelukken zal Atjeh te onderwerpen Wij zijn het met den heer Tak volstrekt niet eens, maar wij kunnen ons voorstellen, dat er pessimisten zijn, die bij eiken tegen spoed liever het hoofd laten zakken, dan krachtig willen handelen. Iets anders is evenwel wat de heer Tak hoogef op in zijn artikel schrijft over „personen" die er belang bij zonden hebben den Atjeh-ooriog aan te houden- „Rekent men", schrijft de heer Tak, „dat daar gemiddeld 10 15 millioen 'sjaars is uitgegeven, wat niet te ruim is begroot, dan is het toch wel zeker dat er langzamerhand een groote kring van menschen is gekomen, dib bij het bestendigen van dien oorlog belang hebben. En is nu ooit ern stig onderzocht of deze, bewust of on- bewuet, ieder voor zich of tot een kongsi vereenigd, op de Atjeh-iaken invloed hebben geoefend? Wordt al of niet de Atjeh-oorlog aangehouden wegens direct of indirect belang van personen die er een nering van ma ken Dat is een krasse beschuldiging, al is zij in vage termen gesteld, en in vragenden vorm geuit, een beschul diging, welke men niet. mag neerschrij ven, tenzij men bewijzen hebbe voor hare waarheid, althans groote waar schijnlijkheid. „Het onderzoek zou moeilijk zijn, ook bij den besten wil van ontvangen onderzoekers," zegt de heer Tak. Maar wanneer deze zijn beschuldiging nauwkeuriger formu leerde, zou er tenminste een onderzoek ingesteld kunnen worden. Maar het dunkt ons onverantwoordelijk te zeg gen „Van die resultaten kan men zich zoo weinig voorstellen, dat een andere maatregel, die van onmiddel lijke ontruiming, zeker is te ver kiezen". Mogen de vermoedelijke negatieve resultaten van een onderzoek naar de waarheid eener zoo vaag uitgesproken beschuldiging uitgespeeld worden als troef tegen het voortzetten van den Atjeh-oorlog Indiè en de Transvaal. De tijdingen uit Atjeh doen „een verlofganger" in een ingezonden stuk in de Tel. vragen: „Was of is 't geen tyd om de in zameling voor 't Taalfonds en de ramp in Johannesburg te staken en eens te denken aan ons dapper klein leger, dat zoo zwaar een stryd moet strijden tegen overmacht en ver raad „Men zal mij wellicht antwoorden", zegt de sohryver, „men kan 't eene doen zonder het andere na te laten, maar ook voor de offervaardigheid is een grens, en als die grens spoedig bereikt is, dan zyn unze soldaten, die ik tydens myn verblijf in Atjeh heb leeren waardeeren en op prijs stellen, de dupe vau de historie. >26 Augustus '94 was een dag van rouw voor Indië, maar !t Nederland sche volk heeft toen getoond met woorden èn dadeD, dat't nog't Ouwe Volk was, gereed om te helpen. Nu we weer voor een verschrikkelijk feit staan, God geve dat ik overdrijf, vertrouwen we op de energie en de offervaardigheid van U, Neder landerBLaten er oomitó's gevormd worden tot inzameling van gelden voor de nagelaten betrekkingen der gevallen helden en voor de gewonden, die in 't verre Oosten de driekleur hoog houden. Laat de lange duur van den Atjeh-oorlog Uwe belangstelling niet dooden. Wat is Nederland zonder Indtë „De Transvalers zullen in dien tijd onze taal niet verleeren, en wat be treft de ramp in Johannesburg, me dunkt, de Boers zullen bun Holland- sohe afkomst niet verlooohenen." Koloniën. Blijkens een onder dagteekening vaa 9 Maart van den gouverneur van Sumatra's Westkust ontvangen tele gram, is op den lsten te voren ten gevolge van achteloosheid te Paja- kombo, hoofdplaats der afdeeling L Kota, residentie Padangsche Boven landen, brand ontstaan, waardoor 52 inlandsche woningen en 72 padi- schuren verloren gmgen. Aan de verslagen over de maand November 1895, nopens Borneo, Ce lebes, de Molukken en de kleine Soenda-eilanden worden de navolgen de mededeelingen ontleend Schokken van aardbeving werden waargenomen te Manoemere (Noord- Fiorie, residentie Timor en onderhoo- righeden) op 5 September, 2 en 8 October 1895, te Batjan (Ternate) op den 288ten van laatstgenoemde maand en te Limbatto en Gorontalo (Menado op 21 November d.a.v., terwijl op den 30sten van dezelfde maand brand ontstond in de negorij Aboroe (Am- boina), waarbij 10 huizen een prooi der vlammen werden. Een bij den resident van Amboina ingekomen rapport van den posthou der van de onderafdeeling Wetter meldt dat aldaar in den morgen van 11 Januari jl. een paar vrij hevigel schokken van aardbeving werden waargenomen in de richting van W.-O. welke ongeveer 7 second, aanhielden. Een van den resident van Semarang ontvangen rapport meldt, dat ten ge volge van den hoogen waterstand in den nacht van 27 op 28 Februari jl. de noodbrug over de Koeto-rivier en de noodweg aldaar zijn besohadigd, terwijl de ijzeren bovenbouw van de brug op de grens der residentie Pe kalongan gezakt is. Voorts is de weg bij de brug Sepeteh aan den kant van Bjdia, afdeeling Kendal, over een lengte van ongeveer 200 meter weggezakt en de oever van de Bodri-rivier bij de overvaart te Gemoeh over een vrij groote uitge strektheid Financieels Mededeelingen. Volgens het „Weekblad voor In courante Fondsen" van Broekman en Honders zijn in de week, eindigende 7 dezer, verhandeld de volgende fondsen Aand. Alg. Hypotheekb. 110 pCt. Oblig. Bouw-Maat8oh. tot verkrijging v. eigen woningen 101 Aand. Maats, tot ontg. en verv. der Peel gen. „Helenareen" 100* 4 Waterleiding-Maats. te Rotterdam (pref.) 35 British Deli Lang- kat Tobacoo Cy. Limited (preferred). 120 Kon. Nederl. Locaal Spoorweg -Maatsoh. te Apeldoorn 56 Ver. „Eigen Hulp," afd. Zekerheidstell. van ambtenaren en beambten (1895). 100JÉ Opr.-Bew. Kon. Paketv. Maatsohappyf 825 Opr.-Bew. Singkep Tin My. 75'/s Letteren en Knnet. De liederavond le Amsterdam te geven door de heeren Gerard Zals- man en Henk van Breemen, oorspron kelijk vastgesteld op 11 April, is uit gesteld tot den 20en dezer in het lokaal Odeon. Prijsvraag. Bij de regeering der Zuidafrikaan- scbe Republiek bestaat het voornemen te Johannesburg een staatsbibliotheek op te richten, waarvoor zij een som van f 60,000 tot f 120,000 beschikbaar heeft gesteld. Ten einde een in alle opzichten goed ingericht gebouw te verkrijgen, heeft zij een prijsvraag uit geschreven en voor de drie beste ont werpen premiën van f2400, f1200 en f 600 uitgeloofd, in te leveren gezegeld en onder motto aan het adres Hemm- riDg E;q. Johannesburg, voor of op 31 Mei e. k. Wellicht zullen Nederlandsche ar chitecten zich geroepen gevoelen mede te dingen. Sport en Wedstrijden Sohietwedstrijd. De uitslag van den Dinsdag door de afd. 's Gravenhage, van de Ned. Weerbaarheidsvereeniging te Waals dorp gehouden schietwedstrijd, was als volgt: Afd. 1 A, 150 M., ryksgeweer, le prys, zilv. kruis, uitgeloofd door den heer A. Ridder van Rappard, te 's Gravenhage, A. E. W. toe Laer met 53 p.; 2e prijs zilv. med., uitge loofd door jhr. R. de Villeneuve de la Colette te 's Gravenhage, H. Bock met 48 p.3e prijs zilv. krnis, uit geloofd als voren jhr. H. A. von Smit auf Altenstadt met 47 p.4e prys zilv. med. uitgeloofd door jhr. H. H. Roëll te 's Gravenhage, D. J. Beijers met 46 p.; 5e prys, zilv. kruis, uitgeloofd door den heer P. H, Tydeman |te 's Gravenhage, H. Boers met 45 p. j Afd. 1 B, 150 M. ryksgeweer. le prijs zilv. med., uitgeloofd door den heer Goudsmit te 's Gravenhage, jhr. E. A. v. Beresteyn met 43 p.2e pr. idem, uitgeloofd door de afd. Rotter dam, G. BrusBe met 40 p.3e prys zilv. med., uitgeloofd door den heer J. C. Jager te 's Gravenhage, W. F. Haas met 38 p.4e prijs idem, uit geloofd door jhr. Yilleneuve de la Colette te 's Gravenhage, J. F. F. v. Valkenburg met 35 p.5e prys br. med.. uitgeloofd door mr. Telders te 's Gravenhage, J. Boelen met 35 p. Aid. H. Flobert, 15 M. le prys, zilv. med., uitgeloofd door den heer H. Hulst te 's Gravenhage, A. E. W. toe Laer met 94 p.; 2eprys, br.med. uitgeloofd door mr. Telders te 's Gra venhage, jhr. R. de Villeneuve de la Colette aldaar met 88 p.3e prys, kunstvoorwerp, uitgeloofd door de Haagsche afdeeling J. Beker met 88 p.4e pry's alsvoren, V. Booh met 88 p.5e prijs alsvoren, R. Kerkho ven met 85 p. Kampioen 150 M. ryksgeweer. le prijs verg. zilv. med. uitgeloofd door den heer C. Hulst te 's Gravenhage, A. E. W. toe Laer met 253 p.2e prys zilv. med. uitgeleofd door de afdeeling Haarlem. H. Booh met 233 punten. Rozenprys (150 M. ryksgeweer), zilv. med., uitgeloofd door de afd. Amsterdam, A. E. W. toe Laer (6 rozen). Korpswedstry d (150 M. rijksgeweer) le prijs zilv. med., uitgeloofd door de „Ned. Weerbaarheidsvereeniging," behaald door de afd. Rotterdam met 216 p.2e prijs alsvoren, door Am sterdam behaald met 210 p. Aan den wedstrijd werd deelge nomen door de afdeelingen Rotter dam, Amsterdam, den Haag, Utreoht, Haarlem en Leiden. De Olympische spelen te Athene. De tweede dag der Olympische spelen werd naar schatting bezocht door vijftig duizend personen. Des avonds was de Acropolis schitterend verlicht. De uitslag der wedstrijden was als volgt 110 meter bardloopen met hinder nissen lste afd.Golding, Engeland in 18*/» sec. 2e aid. Curtis, Ver. Staten in 18 sec. Vèrepringen zonder polsstok. 1 Clark, Ver. Staten, 6.35 Meter. 2. Garret, Ver. Staten, 6 Meter. 3. Connolly, Ver. Staten, 5,84 Meter. Hardloopen 400 Meter. Beslissing. 1. Bnrke, Ver. Staten. 2 Jameson, Ver. Staten. Tijd van beiden 54'/, sec. Gewichten tillen met éen hand. Elliot, Engeland, 71 KG. Gewichten tillen met twee handen. Jensen, Denemarken, lllVs K.G. Hardloopen 1500 Meter. Beslissing. Flack, Australië, in 4 min 33 sec. Sohermen Degen gewonnen door den Franschman Gravelotte. Rechtszaken. Laater en aidreiging. Voor het gerechtshot te Amster dam werd Woensdag in hooger be roep behandeld de zaak tegen een man, door drie personen aangeklaagd van onzedelijke handelingen, gepleegd te hebben in de tijdingzaal van het dagblad de Telegraaf en door de rechtbank deswege veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstra!. De zaak werd ook nu weder met gesloten deuren behandeld. De beklaagde werd, na kort verhoor, van het hem ten laste gelegde, volkomen vrijgesproken, in welk vonnis de advocaat-generaal voldoende termen vond om de zaak weder in handen te stellen van den officier van justitie, ten einde een nader onderzoek in te stellen naar de verklaringen der drie getuigen. Gemengd Nieuws, Bij een ontploffing van gietstukken in de ijzergieterij Eschweiler te Aken is een werkman gedood; een ander werden de beide beenen algeslagen en nog drie werklieden zijn zwaar ge kwetst. Een spoorwegongeluk in Engeland. Maandag zou de spoorweg, die naar den top van den berg Snowdon, in het Noordwesten van Wales, voert, geopend worden. De trein, vrij goed met passagiers gevuld, was veilig bovengekomen, maar bij het dalen verkreeg hij, waar de weg Bteil naar beneden ging, eene groote snelheid. Van de verschrikte reizigers sprongen er twee mann&i uit den trein. Beiden werden gewondeen hunner is Dins dag overleden. De trein holde intusschen voort, totdat de machinist de rem in werking bracht, te plotseling echter, want wel bleven de wagens staan, maar de locomotief verbrak de koppeling en reed voort, tot zij van een afgrond stortte. De machinist en stoker redden het leven door er even te voren af le springen. De locomotief viel te pletter, In haren val kwam zij met het sein- toestel in aanraking en in het station boven op den berg ging de bel over. Op dit teeken reed een tweede trein af. Er was intusschen een mist komen opzetten, zoodat de machinist van dezen trein de stilstaande wagens van den eersten niet zag. Eene botsing volgde en de achterste wagen van den eersten trein werd op zijde ge worpen zonder echter den rand van den afgrond te bereiken. De reizigers hadden echter de wagens al verlaten, zoodat er geen ongeluk meer ge beurde. Zeeroovers. De Moorsehe zeeroovers van het Riff hebben weer van zich doen hooren. De Eag. feloek (een open schip met zeilen zooals in de Middellandsche Zee gebruikt wordt) San José verliet 26 Maart Gibraltar met bestemming naar Tetuan. Op den namiddag van den 28s toen de San Joaé bij wind stilte op drie mijlen van de Afrikaan - sche kust lag, werd zij aangeklampt door zeeroovers, gewapend met gewe ren, sabels en messen. Zij dwongen de bemanning, nit zes koppen bestaand, de booten nit te zetten en het schip naar de kust te sleepen. Alles wat slechts eenige waarde had, werd ge roofd, en ook een bedrag in geld van ongeveer 750 dollarsvervolgens wer den de opvarenden twee aan twee vastgebonden en bij opbod verkocht voor 150 dollars het paar. Tot den volgenden middag werden zij zonder eten of drinken in de booten gelaten en ten slotte weer in vrijheid gesteld. Met de San José kwamen zij 31 Maart te Gibraltar terug, geheel uitgeput ten gevolge van de doorgestane ont beringen. de beste partijen afwees, toen kapitein Fuljoy haar kolonel Fulke Greville voorstelde, een officier van het amarikaansche leger, onder zijne kameraden bekend onder den bynaam van Beauty, een man die trouwens even schoon van ziel, als knap van uiterlijk was. Ook hy was een protégé van den milden Fuljoy. Fulke Greville was oorspronkelijk een armoedig jon getje in lompen, die met visch te koop liep en om wien niemand ter wereld zich bekommerde. Fuljoy had al dadelijk bemerkt welk een bevattelijke leergierige knaap het was en zijn goede hart bracht hem op de gedachte, tzich de opvoeding van den knaap aan te trekken. -Fulke beloonde hem niet met ondank. Zelden was er een ijveriger scholier dan hij, maar niettemin was hij haantje de voorste onder zijne kameraden bij het spel. Van een eigen zoon had kapitein Fuljoy kwa lijk meer genoegen kunnen beleven, dan van dit door hem van de straat opgeraapte pleegkind. Bracht hij, toen de jonge man zulk een eervolle plaats ïn het leger bekleedde, hem opzettelijk in kennis met Astrea de Glacie? Als het zoo iB, dan was hij in ieder geval te slim om dat aan zijn beschermeling te zeggen. Zeker is het, dat het niet lang duurde, of Fulke had zijn hart aan het beeldsohoone meisje verloren en zij van haren kant scheen hem meer aandacht te schenken, dan een ander der jonge mannen, die voortduiend om haar heen plachten te zweveD. Het moet gezegd, dat hun geduld op een zware proef werd gesteld. Als een welopgevoed meisje was Astrea, hoewel on beschroomd en vrijmoedig tegenover Fulke Greville in hare houding gereserveerd, xoodat deze langen tijd meende, dat zijn liefde niet beantwoord werd en, daar zijn trots hem verbood den aanval te wagen voordat hij hopen kon op de overwinning, liever nog wachtte, om te ontdekken, hoe zij over hem dacht. Zoo spelen in de wereld dikwijls twee menschen, die als voor el kander bestemd zijn, uit terughoudendheid eene voor beiden pijnlijke komedie. Maar ten slotte kwam bij Fulke het hooge woord er uit en Astrea zag in haar hart, dat zij hem lief had en gaf hem haar jawoord op de eenvoudige, onopge smukte wijze, die haar kenmerkte en die het leven in de deftigBte kringen haar niet had kunnen ont nemen. Zij trouwden een jaar daarna en gingen voor maan den op reis naar Europa. Mevrouw de Glacie liet hare dochter noode gaan, maar deze smachtte ernaar om, voor zij zich met haren echtgenoot voorgoed in Amerika vestigde, haar geboorteland Frankrijk, dat zij als kind verlaten had weer te zien. Zij bleven een half jaar weg en kwamen toen terug naar Kul joy's eiland, daar tij aan den wakkeren kapitein beloofd hadden, eenige we ken by hem te komen doorbrengen. Astrea de Glacie, nu mevrouw Fulke Greville, had uit Frankrijk een fransche kamenier meegebracht, ge naamd Fifine. Op het oogenblik dat on3 verhaal be gint, was Astrea met deze Fransaise een meisje van omstreeks dertig jaar, in haar eigen slaapvertrek in de villa van kapitein Fnljoy. Zij trok haar elegant avondcostuum uit en stak zich met behulp van hare kamenier in een gracieuse peig noir van wit indisch neteldoek, ging in een gemakke- lijken stoel ritten en nam den Bijbel, om zooals hare gewoonte was, daaruit voor zij naar bed ging, een hoofd stuk te lezen. „Heeft mevrouw nog iets noodig vroeg Fifine, ter wijl zij een voetkussen onder de voeten van hare mee steres schoof. „Neen, dank je, ik zal wel bellen, wanneer ik je mor genochtend noodig heb," zeide Astrea. „Goeden nacht, mevrouw," zeide de kamenier met een nijging. „Slaap wei Fifine," antwoordde de jonge vrouw vrien delijk. Toen Astrea alleen was, trachtte zij te lezen maar het scheen ditmaal niet te willen vlottenzij kon hare gedachten er niet bij bepalen. Waarom legde zij zoo droevig het hoofd op de hand en slaakte zij eenige malen achtereen een zucht? Had zij niet alles wat zij kon wensc'nen, jeugd, gezondheid en rijkdom. De heer lijkste droom van de vrouw was voor haar verwezen- lijkst, zij beminde en werd bemind. Voorzeker zij was in alle opzichten een gelukkige vrouw. Deze avond weh het, of een somber voorgevoel haar kwelde. Waarom Wie zal het zeggen Het was of een groote slagschaduw neerdaalde over hare ziel en te vergeefs trachtte zij het onbestemde voorgevoel van ramp en onheil dat haar bekroop, van zich af te zet ten. Tevergeefs trachtte zij zich erin te denken, hoe ge lukkig zy was en vroeg zich af, welk onheil haar wel zou kunnen bedreigen. Al die vragen baatten niet en verjoegen haar somberen angst niet. Toen besloot zij naar bed te gaan, in de hoop dat een rustige slaap de muizenissen zou veijagen. Spoedig dommelde zij in, maar hoorde alles om haar heen, hoorde hoe haar echtgenoot zijn slaapkamer, naast de hare binnentradhoorde ook hoe de huishoudster van den kapitein bevelen gaf aan de dienstbode daarna sluimerde zij in, maar geen rustige slaap kwam haar onrust verjagen. En wel mocht zy angst koesteren 1 Welke donkere gedaante beweegt zich daar in de plooien van het gordijn? Het schijnt een vrouw te zijn, maar het gelaat is verborgen door een zwart masker en het hoofd bedekt met een zwarten doek. Een zwarte japon daalt neer tot op de voeten, die gestoken zijn in gedruischlooze pantoffels. In hare reohter hand houdt de gedaante iets als een vormlooze klomp. Zie, zachtjes, zachtjes, glijdt de akelige gedaante langs het bed naar de slapende jonge vrouw op eens richt Astrea met een halfgesmoorden kreet zich op in haar bed, als had zij de nadering van de spookachtige gedaante bemerkt. Daar daalt de hand van de vrouw met kracht neer op Astreas mond en drukt haar een met chloroform door trokken epons onder den neus, totdat haar zwakke tegenweer verflauwt en ophoudt en zij ten slotte be wegingloos, schijnbaar dood, achterover lag. Nogmaals liet de zwarte gedaante haar gedurende eenige seconden de chloroformdampen inademen, sloop toen naar de deur, die toegang gaf naar de kamer van kolonel Gre ville en schoof er den grendel voor. Hierop sloot zy de deur die uitkwam in de gang, met den sleutel af en sloop, na zich aldus voor een overval gevrijwaard te hebben, naar het venster, dat zij opensloeg. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2