^Tnöezonden. Vrouwencongres. Woensdag is te Parijs het congres 'der vrouwenverenigingen geopend het duurt tot Zaterdag. Uit Nederland 'zullen daar de dames Elise Haighton, mej. Druckor en Nelly Kol optreden Uit Belgiö vinden wij mej. Popelin, doctor in de rechten vermeld. Op de agenda staan: herziening van het hu welijksrechtreoht der vrouw op de Vruchten van haren arbeid gelijkheid der seksen voor het strafrecht; kies recht en verkiesbaarheid der vrouwen voor arbeideraden en vakbesturen en ook tot politieke colleges en jury'g de vredede armenzorgde opvoeding enz. Keizer Wilhelm in Italië. De Duiteche keizer is altijd een •welkome gast in Italië. Niet alleen als bondgenoot, misschien beter ge zegd ondanks dien titel, want de der de in het ve bond kan op populari teit in Italië weinig bogen. Maar vooral vcor Wilbelm's ridderlijkheid voelen de Italianen groote bewonde ring; en hun hart heeft hij gewon nen door zijne groote belangstelling in de lotswisselingen van den Afri- kaanschen oorlog. De reis door de Tyrrheeneche en de Adriatiscbe zee wordt besloten door eene samenkomst in Venetië, waar di Rudini en Ser- moneta hun koning zullen vergezel len. Over politiek zal daar een enkel woord gewisseld worden. Maar tege lijk is de reie voor's keizerB genoegen ondernomen, en men stelt het in hem op prijs, dat bij zooveel mogelijk zijn officieel karakter aflegt, om ditmaal ongestoord van de natuur en de kunst te genieteD. Dat is eerBt een man, zegt men. Hij komt om zich te war men ajin onze zod, die nergens zooals hier schijnt, om op het diepblauwe water van de Napelsche en Siciliaan- sche kusten ronddobberende zijne re- geeringszorgen te vergeten, om aan onze onvergankelijke kunstschatten die elk volk ons benijden moet, zijn oog en zijn geest te laven. Wilhelm beschouwt zich dan ook op en top als toerist. In zijn blauw pak en zijne gele echoenen, met zijn marinepeten zijn wandelstok, kuiert hij door de Napelsche villa Comunale of langa de Marina van Palermo. Zijn vrouw koopt voor vijf lire h§t stuk bouquet- jes van viooltjes van de bloemen meisjes en de jonge prinsen in hunne matrozenpakjes hebben een dolle pret wanneer een Napolitaansche straatjongen in zee een geldstuk ach terna springt en weer opduikt met den soldo tusechen de tanden. Aan den perfoon van den keizer is op deze reis een professor in de archeologie toegevoegd, die hem de ruïaen van Sicilië zal verklaren. Een geheel an dere, veel grootere kunst dan die welke hij te Rome en Pompeji kon be8ludeeren, ligt daar voor hem open. De verheven majesteit van de tem pels te Paestum, in die wildernis waar alles voor de malaria vluchtte, en waar de Dorische zuilen oprijzen uit een moerasgrond, die alleen nog voor buüels een schuilplaats biedt Daarginds bij de blauwe zee vindt men op het vaBteland nog de sporen der Grieasche kunst. Op Sicilië ech ter wordt het beeld van het oude Hellas volkomen. De tempels van Girgenti, Segesta, Selinunte en Syra cuse de theaters van Syracuse, Taor- mina en Palazzolo en in het museum te Palermo| de metopen van Selinunte, behooiea tot het voornaamste wat in Italië van Grieksehe architectuur en beeldhouwkunst over is. Die tempels zijn een heel keizerrijk waard. Geneeskundig Congres. Het congres voor inwendige genees kunde te Wiesbaden, i3 Woensdag voormiddag door geheimraad Baümler uit Freiburg geopend. De regeerings- pre8ident, de heer Tepper-Laski, be groette het congres, waaraan door driehonderd artsen uit Duitschland, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland wordt deelgenomen. Professor Leyden uit Berlijn hield een voordracht waarin hij herinnerde aan het feit, dat Jenner voor honderd jaren de koepok-inenting ontdekte als bescherming tegen de pokziekte. De beren te Bern. Zooals bekend is, houdt de stad Bern er een berenkuil met twee beren op na, ter eere van het stadswapen. Woensdagochtend om ze3 uur zagen voorbijgangers in den kuil een vree- selijk toegetakeld menschelijk lijk, dat door de beide roofdieren verscheurd werd. Men trachtte de beren met bossen brandend stroo van hun prooi te verjagen, maar dat baatte nietde dieren zetten hun vreeaelijk werk voort. De verscheurde is een gewezen werktuigmaker uit de stad. Waar schijnlijk heeft de man zich met op zet in den kuil laten valleD. Sedert 1865, toen een Engelschman ver scheurd werd, hadden de beren geen slachtoffer gemaakt. Volgens een telegram ts Madrid ontvangen, heeft een vreeselijke brand gewoed te Manilla, op de Phillippijn; sche eilanden. Vier duizend woningen zqn in de aBoh gelegd dartig duizend personen zijn zonder onderdak. Spiritisme De spiritisten kunnen zich nu be roepen op een officieel stuk tot staving hunner theorieën. De prefect van een distriot in Servië heeft aan den mi nister van binnenlandsche zaken het volgende medegedeeld„Sinds drie maanden", zoo luidde zijn rapport, „ging er onder de boeren van het dorp FrbuBchniza het praatje rond, dat er in de woning van een der 'dorpelingen allerlei bovennatuurlijke dingen gebeurden. Door een onzicht baar wez6n werden lepels en messen gebroken, huisraad werd weggedrafcen, er werd met steenen gegooid, de wieg werd in de kamer heen en weer ge- echoven enz. enz. Al die geheimzinnige dingen hadden niet alleen des nachts, maar ook op klaarlichten dag plaats en niemand wiet, wat of wie er de oorzaak van is. Daar ik van de heele geschiedenis weinig gelooide, droeg ik aan een gemeente-ambtenaar op te onderzoeken wat er van waar was. Hij antwoordde mij, dat alles waar was en dat hij zelf ooggetuige was geweest. Toen ging ik zelf naar het dorp om in gezelschap van eenige boeren aan het raadselachtige huis een bezoek te brengeD. Terwijl ik twee gendar men in de keuken en twee opzolder plaatBte. ratte ik zelf met een koop man, twee boeren en een gendarme in de kamer post. Tegen den avond werd er geklopt, iemand hief de wieg op, smeet ze met groote kracht tegen den grond en schommelde er mee. We staken de kaarsen aan en zagen alles duidelijk. Terstond daarop zeide een gendarme dat iemand hem een Blag op de hand had gegeven en in betzelfde oogenblik werd de koopman door een steen getroffen en met lauw water overgoten. Toen daalde er een hevige steeneniegen neer en ten slotte werd door het gansche huis een bq- zondt-re soort zand rondgestrooid. Dit alles heb ik met eigen oogen gezien Vrage: is de officieele waarheid jp. Servië cU waarheid? Een wilde jacht. De wijze, waarop in sommige Ara bische stammen de jonge mannen zich een bruid verwerven, gelijkt veel op een wilde jacht, en komt overigens volkomen overeen met de andere gebruiken van dit teugelloos volk. Al de minnaars van een meisje komen bijeen op een bepaalden dag en op een bepaald punt, allen onge wapend, maar op de beste paarden. Het jonge meisje, op een bliksem snelle, prachtige merrie, staat in den beginne, omgeven door haar trawan ten, op eenigen afstand en overziet met een onrustig oog het aantal barer aanbidders. Een is daaronder voor wien haar hart slaat, maar het iB haar niet toegestaan om haar hart te volgen. Zij is het wild, waarop ieder harer aanbidders mag jagen, wiens naam onbevlekt is in den stam, en wie haar vangt en het eerst zijn arm om haar midden slaat, dien moet zij volgen als vrouw, of zij gaarne wil of niet. Na een korte aar zeling, welke wel niemand haar kwa lijk zal nemen, wendt zij plotseling haar paard om, werpt den uitverko rene nog een laatsten blik toe en rijdt uit den kring harer verwanten een eind ver de open woestijn in om een voorsprong te krijgen en vrije beweging voor haar paard. Zoodra zy met haar poBitie tevreden is, strekt zjj beide armen uit en haar vader geeft den ongeduldigen aanbidders een teeken. Dan bruisen zij heen om den mooien prijB te winnen, dien de merrie op haar rug draagt. Spoedig zijn haar vervolgers dicht bij haar, het meisje werpt een onkelen blik terug en keert zoo plotseling rechts af, waar zij dengene bemerkt dien zij liefüeeft, dat een deel der al te ijverige jagers op hun bliksemsnelle paarden vooruit schieten, zonder in het eerste oogen blik te bemerken, dat zij niet meer voor hen is. Reeds is zij in de nieuwe richting een deel harer vervolgers uit de oogeu, slechts vier daarvan, en daaronder hij voor wien zij zich zoo inspant, hebben zich niet laten beetnemen door haar manoeuvre. Daar bemerkt zij, terwijl zij even omkijkt, dat bet paard van haar uitverkorene struikelt, weer op staat, mair niet.vooruit wil, en hoe de drie anderen hem voorbij vliegen, voor hem uit, en de eerste reeds uit roept „Ik kom, mijn schoon bruid je I" Maar zij zwenkt opnieuw en nog plotselinger dan den eersten keer, en een grooten bocht beschrijvende tracht zij de plek te naderen, waar haar beminde zich afmartelt met zijn weerspannig paard. De drie voor sten, bedacht op haar wendingen, hebben zich eveneens gekeerd, en wel zoo vlug, dat twee der ruiters tegen elkaar aanbonzen en op den grond rollen, de derde blijft achter haar. Maar zij zet haar paard aan, het wordt een wanhopige wedren, reeds is zij dicht bij het hoogop steigeren de paard van hem, dien zij lief neef t en die alle moeite doet haar te na deren; daar hoort zij echter dicht achter zich bet snuiven van een paard, noch éen oogenblik en daar legt met een juichkreet de ruiter achter haar zijn arm om haar mid den haar lot is beslist. Vervolg Nieuwstijdingen. De telefoon in de hoofdstad. Burg. en Weth. van Amsterdam stellen den Raad voor, het tarief voor het gebruik der gemeentelijke telefoon vast te stellen als volgt: Voor een abonnement op ten hoogste 800 eer bin dingen per jaar zal betaald worden f 75 per jaarvoor elk hon derdtal verbindingen boven de 800 en beneden de 5000 zal gevorderd worden f2, voor elk honderdtal bo ven 5000 en beneden de 10,000 fl.50 en voor elk honderdtal boven de 10,000 f 1 Voor cafés, hotels, sociëteiten en dergelijke inrichtingen wordt het abonnement verhoogd tot f 100. Voor een tweede toestel wordt ge vorderd f30, voor een extra schel f5, voor entree-geld f25. Voor posten, gelegen buiten een kring, getrokken met een straal van 3 kilometer van het centraalbure.au uil, wordt het entreegeld verhoogd met f2.50 per 100 meter boven cfê' 3 kilometer. Voor het recht tot aansluiting aan intercommunale of internationale lij nen en tot het telefonisch overbren gen van telegrammen, zal afz ;nder- lijk aan de gemeente 110 per jaar moeten betaald worden. Aan de publieke telefoonstations zal een kwartje per gesprek van ten hoogste 5 minuten geheven worden. Voorts worden enkele administra tieve bepalingen voorgesteld. Het gemengde tarief, een vast abon nement en betaling naar gelang van het aantal gesprekken boven een vast gesteld aantal wordt voorgesteld, om het publiek eenigssinB te doen bijdra gen naar verhouding van het gebruik, en om den abonnementsprijs zoo laag mogelijk te doen stellen. Al geeft dit eenig ongerief, daar elke gevraagde verbinding door den beambte geno teerd zal moeten worden, daartegen over staat dat dag en nacbt zonder tus- 8chenpoos van de telefoon gebruik gemaakt zal kunnen worden. Volgens berekening zal de exploitatie in het eerste jaar een overschot aanwij zen van f 40,000 a 45,000, een bedrag al zoo, gelijkstaande met de som welke de gemeente tot dusver jaarlijks uit de telefoonconcessie genoot. De eom der entree-gelden, het eerste jaar f45.000, in volgende jaren ongeveer f 2500 per, jaar, zal dienen om de kosten van vernieuwing of uitbreiding te bestrijden. Er wordt dus gerekend op tenminste 1800 abocnementen bij aanvang der exploitafie, Vervolg Stadsnieuws. Hedennamiddag is aan het Stations plein alhier aangehouden W. P. Wel- linghoff, oud 24 jaren, die zioh te Amsterdam had schuldig gemaakt aan diefstal van een rqwiel ten na deele van den Heer V., student, wo nende te Haarlem, die terwijl hg te Amsterdam een boodschap deed in een winkel, zijn rqwiel buiten voor dien winkel had laten staan. De dief is door den eigenaar bij zijne aan komst per spoor alhier persoonlijk aangehouden en aan de politie over geleverd. Arrondissements-Seehtbank Zitting van heden 9 April. De heer Mes, student hier ter stede, had dezer dagen zin in plaats van door de wachtkamer 3e klasse door die der 2e klasse zich naar het perron te begeven, wat hem als abonnent voor de derde klasse door den beambte belast met de con trole der kaartjes geweigerd werd, die deed opmerken dat bij, wanneer hq dit wilde, een perronkaartje moeit nemen. De student raakte daardoor een weinig uit zijn humeur, kocht een perronkaar tje, en wierp het in drift voor de voeten van den beambte zeggende: „dair, raap het op en knip het" in plaats van het, zooals gebruikelijk is, in handen van den beambte te geven. Hij liep nu de wachtkamer binnen doch werd met behulp van een paar andere beambten genoodzaakt terug te gaan en het kaartje op te rapen en het den beambte te geven. De student geraakte hierdoor nog meer uit zijn humeur en gaf den be ambte een stomp, waarvoor hij zich heden voor de rechtbank alhier te verantwoorden had.j De ambtenaar van het O. M. eiechte tegen hem eene geldboete van f 25 of 14 dagen gevangenisstraf. Naar wij vernemen gaat ook het Op. Ministerie bij de Arrond. Recht bank hier ter stede in hooger beroep van het vonnis door de rechtbank uitgesproken tegen den heer H. F. Bultman H^n. Schutterij. Bij kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den beer mr. W. Jager Gerlings, als majoor-comman dant der dd. schutterij alhier, met vergunning om de uniform der schut terij met de onderscheidingsteekenen aan zijn rang verbonden, te mogen blijven dragen en aan den heer A. C. Laane als kapitein. Tevens is benoemd tot kapitein de heer P. H. Craandijk en tot lste luitenant de heer E. H. Krelage. Men meldt ons: Door den oud commandant mr. W. Jager Gerlings, is in afwachting van de ontvangst der officieele stukken van zijn ontslag, het commandant- schap met ingang van 10 April op gedragen aan den kapitein J. A. G. van der Steur. Gisteren werd Mr. Gerlings nog hoogst aangenaam verrast door een schrijven van dankbetuiging en leed wezen van alle onderofficieren enz. van het bataljon tot hem gericht, hetgeen vergezeld ging, als een sou venir, van twee Fran sche geïllus treerde prachtwerken. Bloemencorso. Iu Bloemendaal en Overveen wor den reeds hier en daar allerlei aan stalten gemaakt om huizen enz. tegen Zondag a. 8. een feestelqk aanzien te geven. Nabq den spoorovergang te Over veen wordt eene tribune opgeslagen, plaats biedende aan ongeveer S0 personendeze zitplaatsen kunnen gehuurd worden. Met het oog op de noodzakelijkheid om den weg vrq te houden en de zekerheid, dat van heinde en ver de bezoekers bij honderdtallen zullen toestroomen, kan niet genoeg worden gewezen op de wenschelqkheid, dat het publiek zioh -zooveel mogelijk langs den te volgen weg verspreide. Aan onze mededeeling, dat den engelsohen gasten van de fótaalwa- terbron-maatsohij. eene plaats wordt aangeboden op de tribune tegenover de villa van den heer Protorius, moet ter verduidelijking worden toegevoegd dat deze Engelschen, zijnde reporters en teekenaars voor engelsche bladen en tijdschriften, om het oorBO hunne komst twee dagen hebben vervroegd en qualitate qua eene gunstige plaats zullen krijgen om den stoet te Over veen te zien. A propos van het bloemencorso. A. tot zijn vriend: Zeg, heb je het al gehoord, het bloemencorso gaat Zondag niet door? B., geestdriftig oorso-ist, ontsteld Wat zeg je! Heeft de burgemeester van Bloemendaal het dan verboden? A.: Wel neen, natuurlijk niet, maar het oorso gaat niet dooromdat het langs ongeveer den zeilden weg terugkeert. Aan de ingezetenen van Overveen- Bloemendaal en Jan Gqzenvaart is de volgende circulaire verzonden: De regelings-commissie van het Bloemencorso, dat door den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijders- Bond georganiseerd is op 12 April e. k., heeft het genoegen U bij deze vriendelijk uit te noodigen uw in stemming met dit feest te betoonen door het uitsteken van vlaggen en het aanbrengen van versieringen. Te dezer stede is overleden Mejuf frouw W. A, yen Dapperen, aan wie met ingang van 1 Januari 1893 door Regenten van het Barbaragasthuis op de meest eervolle wijze ontslag was verleend uit hare betrekking van hoofdonderwijzeres aan de bewaar school van behoeftige kinderen van gemelde instelling. Die vaak moeie- lijke betrekking was door de ontsla pene meer dan acht en dertig jaren met liefde voor de kleinen en met grooten ijver bekleed. Zij werd ruim 72 jaren oud. Tannliauser. Voor eene gevulde zaal gaf de Ned. Opera gisteravond de tweede uitvoe ring in dit seizoen van „Tannbauser". Voor den aanvang werd van hettoo- neel eene mededeeling gedaan, die in de zaal een zacht gemompel van teleur stelling verwekte, de mededeeling nnal. dat Pauwels wegens ongesteldheid verhinderd was in de titelrol op te treden en vervangen zou worden door Urine, wienB Wal ter-partij vervuld werd door den heer Tijssen. Bij der gelijke verwisselingen wordt zeer dik wijls de waarheid van het gezegde bekrachtigd, dat het betere de vijand is van het goede. Zoo ook gisteravond. Hoewel 't natuurlijk zeer,werd4betreurd, dat men Pauwels niet als Tannbauser kon hooreD, wist Urlus hem toch zoo danig te vervangen, dat het publiek ongetwijfeld hoogst voldaan was over het goede dat bij gaf. De bezetting was ongeveer dezelfde als bij de eerste opvoering bier ter stede. Vermelden wij dus slechts dat de Elisabeth8-partij niet werd vertolkt door mevr. Engelen-Sewing, maar door mevr. Dirckx-van der Weghe en wei op uitstekende wijze. Na het tweede bedrijt werd den heer F. H. van DuineD, die als gast in „Tannbauser" optreedt, een lauwer krans aangeboden door den heer T. C. Niephaus namens de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap", waarvan de heer van Duinen eerelld is. Door de reoheroheurs Verkerk en van Halst zqn aangehouden, twee knapen van 14 en 18 jaren, die zioh hadden sohuldig gemaakt aan dief stal van een zinken afvoerpijp aan het St. Elisabeths of Groote Gasthuis alhier. Dezer dagen is weder in de Infan- teriekazerne alhier een zilveren hor loge ontvreemd. Thans is het gelukt den dief daarvan aan te houden, zijnde de infanterist de Jong, die zich daarvoor in arrest bevindt. Hq ontkent sohuldig te zijn aan de ont vreemding der twee horloges reeds vroeger vermist. Den 4den April jl. des namiddass ten 2\ ure is ten nadeele van de rij wielhandelaars Augustinu3 en Witte veen aan de Zijlstraat alhier, opge- lioht een tweewielige vélocipède met luohtbanden en bel, geen spatborden, met afloopende bovenhuis, model 1894, merk' „the James", welk merk in vergulde letters voorkomt op den buis van hetbalhoofd en op den naar beneden loopenden onderstang, stalen pedalen, wij de ongebogen stuur stang, voorzien van kurken hand vatten, waarde ongeveer f 100.door een manspersoon van ongeveer 23 jarigen leeftqd en middelbare grootte met sluik, kort geknipt waarschijn lijk blond haar, zonder knevel of baard met gezonde gelaatskleur, ten ger, althans niet gezet postuur, als heer gekleed met zwarte colbert met twee rijen knoopen, zwart vest, lioht bruine broek, staande boord met liggende puntenzwarte das met groene figuurtjes, zwarte phantasie- hoed, draagt een vergulde of gouden sohakelketting. Hij noemde zich H. van Daalen. De commissaris van po litie alhier verzoekt opsporing en aanhouding van het rijwiel en van den verdachte zoo daartoe termen gevonden worden, en bericht. „Eene smaak"volle versiering. Trok dezer dagen in de étalage van den heer C. A. Kok, bloemist in de Groote Houtstraat, zeer de aandacht een met hyacinthen en narcissen lraai versierd rijwiel, niet minder is dit het geval met hetgeen de heer A. Ploeg, handelaar in vruchten, comes tibles en*., lohuin tegenover den tvinkel van den heer Kok, den voor bijgangers te aanschouwen geeft. In den vorm van een opgetuigd vaartuig is aldaar een rijwiel tentoongesteld, geheel versierd met: sinaasappelen, appelen, rozijnen, radijs, paling enz. Moge dit rqwiel het in sierlijkheid niet van dat van den heer Kok win nen, in ieder geval is het, dank zij den aard der ingrediënten ter opluis tering, «v*aa&vol versierd. Een negentigjarige. Een onzer stadgenooten, de heer C. van Rooden, wonende in de War moesstraat 5, geniet heden, naar wq vernemen, het zeldzaam voorrecht zijn uegentigsten verjaardag te her denken. Als een aangename verrassing voor den oude, hadden de bewoners der Warmoeestraat hedenmorgen, toen hij uit de kerk terugkeerde de vlag uit gestoken. De krasse oude, die niettegenstaan de xijn hoogen leeftqd, naar wij ver nemen soms nog wel een wandeling van een paar uur maakt en altijd even opgeruimd is, was vroeger scheepstimmerman, welk vak hij tot op 72-jarigen leef.ijd uitoelende. Hq is geboren te Haarlem en diende ten tijde van den Belgiaohen opstand in de le helft dezer eeuw, waarvoor hq het metalen kruis heeft. In den loop van den dag kwamen velen den krassen oude hunne ge- lukwenschen brengen. Nog niets is bekend van den dader' van den diefstal bij Korringa te Haar lemmermeer. Wel is op de werf bij K. door de dieven goed achtergelaten, dat bij onderzoek gebleken is te behooren, aan den landbouwer StokmaD, wo nende aan den IJweg alhier. Tot aanmoediging van de veemarkt op 16 April a. e. te Aalsmeer, zal van wege de afdeeling „Aalsmeer" een keuring plaats hebben van pinkstie- ren en kuispinken, geboren in 1895 om prijzen en premiën. Laatste Berichten. Atjeh. Officieel telegram. Bij aflossing der posten te Billoel en Lamkoenjit boden de Atjehers heftigen tegenstand. Ge sneuveld is een, gewond zijn twee officieren, gedood of gewond zijn 25 minderen. Generaal Vetter brak het sleutel been door een val van zijn paard, hetgeen hem belet paard te rijden. De correspondent van het Bbld op Atjeh seint „Biloel en Lam-Koenjit zijn ontzet. Kapitein Geluk en negen minderen zqn gesneuveld. De lste-luit.-adj. J. H. Hoekstein en de lste-luit R. ten Seldam en 28 minderen werden ge wond. „Generaal Vetter is van het paard gevallen doch kan zijn dienst blijven waarnemen". Het iV. v. d. D. ontving heden het navolgende telegram Kolonel Stemfoort heeft gemeen schap met Biloel en Lamkoenjit hersteld. Heftige tegenstand van den vijand. Gedood kapitein Geluk,"ge wond luit. adj. Hoekstein en luit. t,en Seldam; 25 minderen zijn gesneu veld of gewond. Generaal Vetter sleutelbeen gebroken. Aan de Telegraaf is geseind Posten Lamkoenjit en Biloel ont zet. Kapitein Geluk en 25 soldaten gesneuveld. Res. Langen benoemd tot gouverneur, Stemfoort tot bevel hebber. Generaal Vetter sleutelbeen gebroken, blijft bevel voeren. TELFGRAMMEN LONDEN, 9 April. {Reuter). Aan de Times wordt uit Pretoria geseind, dat de Landdrost gisteren alle leden van het Hervormingscomité, die te recht Btonden op grond van de be schuldiging van hoogverraad, naar de eerstvolgende orimineele zitting van het hoog gerechtshof heeft verwezen. De Landdrost heeft zich de beslis sing voorbehouden, wat het stellen van borgtocht betreft. Voor den inhoud deter rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Met verbazing las ik in uw vorig nummer het stukje van den heer O. over de prijsberekening van de apo thekers. Hij toont daardoor, niet het flauwste besei te hebben van handel in hei algemeen en van de zaak van een apotheker in 't bijzonder. De vraag, of op een handelsartikel groote of kleine winsten genomen worden, hangt ten nauwste samen met deze vraag hoe groot is de omzet Is de omzet groot, dan kan de winst percentage wijze gering zijn, is die omzet klein, dan moet de winst evenredig grooter worden. Wie dat niet begrijpt, heeft van handel geen begrip. Nu is de omzet van een apotheker, in verhouding tot dien van andere zaken, klein en dat kan wel niet an ders, omdat de recepten meestal blij ven onder den gulden. Derhalve moet de percentsgewijze winst hooger zijp voor den apotheker dan bijvoorbeeld" voor zijn buurmaD, die agent is voor machinerieën en een zooveel grooter omzet heeft, dat hij zich met een veel kleiner percentsgewq/.e winstkan tevreden stellen. Het komt ten slotte hierop maar aan„neemt de apotheker een over matige winst?" En dan zeg ik neen. De winst die hq neemt, komt hem voor zqn moeite, voor zqn risico en voor het lange crediet dat hq geven moet, in billijkheid toe. Ten slotte moet ik mijn veront waardiging uitspreken over het in een adem noemen van apothekers n kwakzalver?. De heer O. schijnt niet te weten, dat de kwakzalver met dik werf schandelqke winst dingen ver koopt, waarvan hij niet eens weet of zij niet een allernadeeligsten invloed op den patiënt zullen uitoefenen de apotheker daarentegen is een we tenschappelijk man, die desnoods zelfs den dokter die voorschrijft, op vergis singen kan en zelfs moet opmeilw, am maken en die daar blijf ik bij niet meer neemt dan een matige winst. Geen Apotheker. 3 51e Staatsloterij. Donderdag 9 April. 3e kl. 3e lijst. No. 17647, 18912 f1500. No. 91S7 10299 en 15558 ieder f403. No. 6054 8176, 8779, 16475 en 20054 ioder f 100 Prijzen van f45, 58 320 i 573-3 8807120121498018056 87 3232 5793 883412028 150*2318073 118 3241 5834 8862120501503218098 145 3246 5842 8867120861603718127 2*23 3256 5S54 8SS0121161503918139 250 3260 5896 89031*21941504718142 302 3335 5911 89501221015049 IS 146 4563336 5934 8966122801507618190 527 34285945 8974123171511118229 537 3531 6029 900112413 1520918249 569 3536 6077 909812439153191S334 647 3595 6099 9131124701536218355 658 3616 6137 9152125481537718439 674 3617 6212 9158 12556 1543418443 695 3738 6381 9173126641556718491 7023740 6410 9226127321Ö618 18525 7433756 6437 9274127381508918616 752 3782 6453 9278127621569918702 837 3807 6494 933*21*27931574218787 9S0 3826 6509 93561280215744 18839 1023 3835 6551 9398128311580218895 1030 3845 6583 9447 12884158231891S 1034 3871 6585 947S128941582818970 10513943 6653 9497 128991587419033 10884009 6660 9512130291596619050 1179 4113 6763 9614 130621598219061 12884167 6766 9658130981604219091 13014250 6836 96761310010089191*22 1524 4263 6S43 97*26131701610619233 1550 4286 6857 9749131921611019235 1567 4322 6S81 9753132321613419330 1602 4440 6948 9921132631618919344 160644586957 9973132661619619452 1614 4542 69841020613380161971950S 1664 4570 712210223 134151620719509 1700 4599 7157102)6134331624919555 1710 4602 716310264135361028919629 1776 4650722510285 137461638419804 1931 4660723310308137501639819847 1992 4668727910378138041642819860 2013 4676730510382 1385816494 19893 20214678 731410420138901651819924 20<4 4687 737410426 1395316524 199S8 2145 4773740410445139691052819994 2186 48007403105*29 139831667120115 *2202 4810 7466105331399010700 20119 2235 4820 7565105601403816806 20144 22514825 7589106751408616810 20182 2271 4845 767710691141191686120199 2318 4866 769810S83 14191 1692520203 2383 4911773410907 1422-510944 20215 24*25 4974 776210924 1431817103 20217 2428 49817817 10937 143291715120225 2437 5000 7820109621435617164 20263 2449 5033 7873110021437517172 20273 2454 5077 79281101614-10517233 20323 2486 5125 7943111701444417247 20342 2518 5127 803211183 1449417275 2037S 2718 514280941121314496173*24 20493 2810 5147 8161112461453317452 20533 2881 5253 S242113731454417536 20566 2930 5261827911396 1454917702 20662 2946 5347 835411430 145991777120674 295*254918371116S414641 1779220719 2963 5519 8444116421468517858 20733 2979 5575 S582117101479617870 20S15 3026 5626858611762 1482517877 20S17 3195 57218587118211484217880 20946 3196 5735 862111828 148701790120998 319S 57788641118711496217986 lagsb^üQ strekkingen In ftsderlned. Aan Gea bonneerden op dit Blad en hunne kuisgenooien wordt aan hel Bu reau Kleine Houtstraat 14, <>p mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld ■vaar deze betrekkingen zijn te bevragen. A bonnés buiten Haarlemonimngen in lichting tegen toezending van p /stzegei. 1. Winkeljuffr. in maoufaot. zaak extern gew. met besoh. publiek om te gaan bek. met vr. talen en kunn. etal. 2. Fl. winkelj. manufact en modes half Mei. 3. Zeer nette juffrouw infqneoost. en mantelzaak direot. 4. Besch. burgerjuffr. als huish. in kl. gezin. 5. Eerlijke buffetj. Utreoht direot. 6. Huish. P. G. bij alleenwonend heer terstond. 7. Fl. verkoopster damesmodeart terstond. 8. Nette R. K. winkelj. vior banket bakkerswinkel bek. met fr. taal. 9. Winkelj. in luxe-bakkerq bek. met duitsche taal terstond. 10. Bediende bek. met gew. boekh. op kassierskant. aanv. sal. f600. 11. Kruideniersbed. tegen genot v. sal., kost en inw. 1 Mei. 12 R. K. kruideniersbed. v. wink, en pakhuis werk. Mei. 13. Lithografen op uitgebr. steendr. - AiviiUEBERICHTEN. Getrouwd: 4 April. G. H. C. Cramer en E. J. de Leeuw, Andelst. 9. E. de Vries en M. van Dam, Ant werpen,

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3