Voor onze telers. Eerste Editie. DE SLAVIN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. 13e Jaargang Donderdag 16 April 1SS6 No. 3923 HAARLEMS DA6BLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden»1.65 Afzonderlijke nummers0.06 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 j, de omstreken en franco per post0.371/2 a t~) v h |t?,' i h i~KrrT'T~F"!t<r Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertenttén worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de PaUicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; Spaamdam, C. HARTENDORP Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuiden, J. J. TJADEN; BeverwijkH. JUNGERIE1, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentën aan. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Mej. Henriette Couédon. Paasohviering in de Rumenisohe kerk in de rue Jean de Beauvais te Parys. De soheepvaart op de Rhone: 1. De sluitboomen van de sluizen. 2. De mariniers van de Rhone. 3. Het déjeuner van de equipage van een vraohtboot. 4. De eDgte van Don zere. De „Zahnradbahn" te Chamonix. 1. Gezicht op de lijn van Brévent gezien. 2. De spoorweglyn boven Chamonix. 3. Kaart van de land streek, waardoor de spoorweg loopt. Paradijsvogels. De slag te Adowa: de laatste strijd van generaal Dabormida. De expeditie naar Soudan het ver trek van britsohe troepen van Caïro. De opening op Zondag der Lon- densche museate South Kensington op Eersten Paasohdag. De ramp der veerboot Pearl op de Brisbane-rivier. Grieksche athletische spelen in de oudheid. Voor de vreugdeEen straattafreel in Madrid gedurende het oarnaval. Het fort Adrigat, waar de Italianen belegerd werden door de ShoaneD. Het kamp der Shoanen gezien van Zalla-Heuvel. Het vaDgen van wilde paarden in Queensland. Lady Whitmore, naar de schilderij van sir Peter Lely te Hampton Court. April, naar de schilderij van Ar- lique. Bleotrische trams1. Eleotrisohe tram te Gera2. eleotrisohe tram te Remsobeid3. wisselplaats van de aleotrisohe tram te Lübeck; 4. eleo trisohe tram bij den Hclstenthor te Lübeck. Het kasteel Tuiokel, de voorzijde en de voorgevel. Versohillende platen van Atjeh. Politieke platen en portretten. die blijven Reiohsland, maar Frank rijk wordt sohadeloos gesteld met uitbreiding van haar grondgebied tot aan de Maas. Wij zijn er geluk kig nog net buiten.annexatie van België tot aan Holland (sic) dat, door een bondgenootschap of op andere wijze geroepen zou worden, deel uit te maken van het Duitzohe ryk." Het Fransche blad erkent voor- ziohtiglijk dat er eerst nog eenige voorwaarden van binnenlandschen aard te vervullen zouden zijn. fin missohien ook nog van buitenland- aohen aard. Volgens La France moet Cavaignac, de transohe minister van oorlog, het plan hebben een krediet aan te vragen (eene kleinigheid van 470 milliaen francs) voor de aanschaffing van eene nieuwe soort snelvuur-kanonnen voor het leger. In SpaDje hebben de verkiezingen voor de Cortes plaats gehad. De uit slag daarvan is waarschijnlijk als I volgtgekozen 309 .ministerieelen, 10 1 afgescheiden conservatieven, 91 libe ralen, 10 carlisten, 2 republiekeinen, 10 twijfelaohtigen ol onafhankelijken. In elf districten is het resultaat nog hoogst onzeker. De vrijzinnige bladen melden dat. Sagasta het voorstel zal doen, de verkiezingen voor de Cortes te Madrid, waarbij naar men beweert ergerlijke misbruiken plaats hadden, ongeldig verklaren. Minister Chamberlain verklaarde Dinsdag in het Lagerhuis, geenerlei berioht ontvangen te hebben over de aankomst van 200 Soedaneesohe soldaten in Matabelenland. Hij heeft Robinson opgedragen, inlichtingen in te winnen; intussohen meldde de vioe- oonsul te Beira dat Rhodes door niemand vergezeld wordt dan door zijn seoretaris en een bediende. Wolffs bureau meldt uit New York, dat de Spaansohe gezant te Washing ton den 8en dezer een van den 4en gedagteekend sohryven van den staats secretaris Olney ontving waarin deze in vriendschappelijke bewoordingen aanspoort tot hervormingen op Cuba en het vooruitzicht opent op Amerika's bijstand tot herstel der orde op het eiland, indien deze hervormingen als doeltreffend besohouwd worden. Alweder is aangifte gedaan, dat by D. R. aan den Spaarnwouderweg te Haarlemmermeer uit eene ongesloten schuur kleedingstukken zijn ont vreemd. Boor eene onbekende oorzaak is op Seotie CC te Haarlemmermeer af gebrand, een huis bewoond door twee gezinnen, toebehoorende aan vrouw Burggraaf. Van den inboedel is weinig gered, doch alles was tegen brandsohade verzekerd. Politiek üyergislst. De stof ter jbesprektng blyft nog steeds even karig tengevolge van het vrijwel rustende parlementaire leven. Dit is wellioht dan ook de reden dat een fransoh blad een berioht heeft, zoo eigenaardig franech in opper vlakkigheid en onmogelijkheid, dat wy het hier weergeven. De Gaulois heeft nml. in diplomatieke kringen iets hooren verluiden van een geheimzinnige plannetje, neer komende op een tegen Engeland ge richt bondgenootschap tussohen Rus land, Duitsohland en Frankrijk. En de verloren provinoiën dan De oplossing is zoo eenvoudig mogelyk: Deor eene onbekende oorzaak is te Haarlemmermeer op Seotie J. Veld weg afgebrand, de van hout gebouwde boerenwoning, bewoond door H. Timmer. Van den inboedel is weinig gered. Alles was tegen brandsohade ver zekerd. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 15 April. Betreffende de drukte, die hier Zondag aan het station heeft ge- heerscbt, vernemen wy nog, dat na 's middags 4 uur 60 treinen in ver sohillende richtingen stampvol zijn vertrokken. Rekent men dat iedere trein minstens 600 menschen ver voerde, dan komt men tot een totaalcij fer van ongeveer 35 a 40 duizend. Wy verzuimden in ons verslag over het bloemencorso nog te vermelden, dat de versiering van de Haarl. Wielr. Ver. „de Kettinggangers", die algemeen als hoogst smaakvol werd geroemd, en haar dan ook den 3den pry3 deed verwerven, het werk was van den heer Ruysenaars alhier. BINNENLAND Parlementair© praatjes. Een groen bankje en een groen- bekleed tafeltje stonden in de zaal der Eerste Kamer, vóór de zetels der Regeering, gereed, ten behoeve van den heer Gerritsen die, door de Tweede Kamer afgevaardigd, zyn wetsvoorstel kwam verdedigen tot opheffing van den eedsdwang voor de Prov. Staten en de Gemeente raden. Naar dat bankje werd de voorsteller, op de gebruikelijke wijze, door den griffier geleid. Als de heer van Zinnicq Bergmann een voorstel der Regeeriug voor zioh had gehad en de eedsquaestie prinoipieel moest behandelen, wat hy nu niet deed dan zou hy zich voor het behoud van den eed hebben verklaard. Een bezwaar tegen het onderhavig wetsontwerp was eobter, dat de burgemeester of loco-burge meester, optredende als hulp-offioier van justitie, verbaliseeren zou en dit verbaal dan niet steeds zou rusten op een ambtseed, dooh op een be lofte. Een bezwaar, dat, volgens den heer Gerritsen, weinig beteekende. Want hoe dan als een burgemeester doopsgezind was Het bezwaar door den heer Mel- vili van Lynden gereleveerd was dit, dat een voorstel als dit niet van een lid der Kamer, doch van de Regee ring behoorde uittegaan (hetzelfde bezwaar van dr. Kuyper in de an dere Kamer.) Daarom was hij er tegen. Veel te verdedigen had de beer Gerritsen dus niet. En bovendien kreeg hy nog, tegenover den heer Bergmann, hulp van de heeren Van Swinderen, Rahusen en Van Welde- ren Rengers, die aan diens bezwaar kraoht ontzegden. Ten slotte werd het wetsontwerp aangenomen met 24 legen 17 stem men. Tegen de heert-n: Regout, L. v. Nispen, Smitz, Pyls, Magnee, W. Cremers, Bergmann, Sassen, Engel- berts Van Lynden, van Nispen tot Pannerden, de Beaufort, Prinsen, Merckelbaoh, v. Pallandt, v. d. Oye en de Voorzitter. Toen werd de heer Gerrit-en weder „uitgeleid" na het verzoek om de beslissing aan de Tweede Kamer mede te deelen. De Regeering had nog niets te doen gehad. Dooh bij het wetsontwerp be treffende de inundaiiën (uitvoering van art. 152 G. W.) bad de Minister van Binnenlandsobe zaken bet daarin vervatte recht op schadeloosstelling te verdedigen tegenover den heer Sohimmelpenninck van der Oye; hy deed dit met het oog op de billijkheid en op het staatsbelang, dat alle faoi- liteiten bij het stellen van ioundatiën vorderde en daarop kan rekenen als de belanghebbenden wisten vergoe ding te zullen krijgeD. Het wetsontwerp werd zonder stem ming aangenomen evenals dat bt tref fende het toezioht op stoomtoestellen, dat slechts enkele wenken uitlokte en prinoipieel verzet van den heer van Boneval Faure tegen den aan de be ambten opgelegden eedsdwaDg waar tegenover de Min. van Water staat de wenschelykheid plaatste van handhaving van den bestaanden toe stand. Zoo kwam men dan aan de pièee de resistance van het menude wet op de personeele belasting- De heer Fokker leidde de algemeene beschouwingen in niet een zeer uit voerige toelichting van zijn standpunt, dat, waar het ryk van deze belasting Blechts 4 ton overhoudt, zij een ge meentebelasting behoorde te zyn. Ook in vooral omdat de gemeentebesturen jeter rekening kunnen houden met ooale omstandigheden en een billyker -egeling de progressie ontwerpen, bil lyker ddn dit wetsvoorstel, gelyk spr. aantoonde. De afstand aan de gemeen ten was o k in haar finanoieel belang noodig. Vervolgens zette de spr. uit een dat handel en landbouw door dit wetsontwerp wèl, de middenstand niet ontlast werd, wijl de belasting naar de Huurwaarde (voortaan huurprqs) met circ.i 40 pot. zou stijgen. Over het werkplan der Reg sprak de heer Godin de Beaufort. Met de volgorde had hy vrede, dooh hy vreesde dat by het in werking treden van het personeel op 1 Jan. 1897 z. i. te vroeg de Mm. nog gee i geld zou hebben tot voorziening in den nood der gemeenten. Vandaar dat hy aandrong op bespoediging van de aanhangige financieele voordrachten en speciaal op een regeling der ge- meentefinanoiën. Want de tydelijke voorziening (die tot uitstel van de definitieve ltiden kon) was z. i. on- noodig en kon onbillyk werken. Daar om behoorde zij in alle geval van korten duur te zijn. Dai bet personeel als rijksbelasting behouden bleef, juichte de spr. toe en verdedigde dit uitvoerig. G. Jr. De Koninginnen te Amsterdam. Den dames, d e te Amsterdam hare opwaohting wensohen te maken by de Koningin Regentes, wordt verzooht zioh daartoe schriftelijk te wennen tot Mevr. de douairière Insinger, geb. v. Loon, dame du palais van H. M. te Amsterdam. De dames zullen door H. M. wor den ontvangen op een groot raout, hetwelk 23 April ten paleize op Den Dam zal worden gegeven. De Koningin-Regentes zal Vrijdag d.a.v. de galavoorstelling bywonen in den Stadssohouwburg, door de Kon. Vereeniging „Het Ned. Tooneel" te geven. Uit de Staatscourant. Kon. besluiten. Benoemd mr. B. ten Bruggen Cate, advocaat en procureur en kanton rechter plaatsver- anger te Groningen, tot secretaris hij het ooilege van ou ratoren der Rijksuniversiteit aldaar. G-iedgekeurd, dat jhr. H. van Pan huys, burgemeester van de gemeente Leek, is benoemd tot seoretaris dier gemeente. Aan den eervol ontslagen hoofd ingenieur der marine, L. C. P. W. Visser, een pensioen verleend, ingaan de 1 Mei a.s. van f3000 'sjaars. De commies der posteryen van de 2e klasse A. A. D. E. van der Marck met ingang van 13 dezer uit 's lands dienst ontslagen. Atjeh Het Nieuws van den Dag ontviDg Dinsdag het volgende telegram „Overste van Hentz wordt naar Atjeh gezonden" Overste van Hentz is, blijkens zijn bekende studie in het hul. Alilit. Tijdschr., een groot voorstander van een versoherpte soheepvaartregeling gepaard met de heffing van hooge invoerreohten. Onder de Atjehers heeft hy, tydens hy onder generaal van Teyn op Atjeh diende als kapitein van den staf, een zeer gevreesden naam verworven. Uit Amsterdam. Dinsdagavond. In de Amsterdamsohe Diergaarde wordt dezer dagen een volwassen exemplaar verwaoht van het nylp*ar denras, 'n exemplaar, zooals het in Europa nog nimmer is geïmporteerd. Het dier is lang 1 40 M. en heeft een scbofthoogte van 0 80 M., een dwerg nijlpaard dus. In het gebouw der nijlpaarden, achter het otnnografisoh museum is men bezig naast het be staande een nieuw bassin te bouwen, daar men by het bezoek der Konin ginnen aan .Artis" aan HH. MM. het zeldzaam exemplaar w:I toonen Teneinde een betere oontrole te verkrijgen en h^-t misbruik, dat door de leden van „A'tis" van hunne en- tréekaarhn wordt gemaakt tegen te gaan beeft bet bestuur aan de voor zijde van den tuin zeer pr-mtisobe tourniquets doen aanbrengen, waar door men hoopt aan gezegde misbrui ken pail en perk te stellen. B. Voldoende aan een opdraoht van dykgraaf en hoogheemraden van het college der uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland, zyn door den arebiteot van dit College den heer A. H. D. Rups de uit gewerkte plannen ingediend, tot stiohting van eenige stoomgemalen, ten einde Sohermerboezem steeds op een bepaald peil te kunnen houden. Scheepsbranden. Omstreeks 1 uur ontstond Maandag nacht in het achterste laadruim vsq het stoomschip Bellcrophon van de maatsohappy Oceaan, liggende aan het eind der Handelskade te Amster dam door een ongeluk brand. De ladiDg bestond uit thee, bindrotting, riet en suiker en het smeulen dezer goederen veroorzaakte zooveel rook, dat de brandweer van de rookmaskers gebruik moest maken. Het duurde een paar uur eer men met de hulp van de Jan van der Heyden bet vuur meester wastot 4 uur in den nacht bleef men nog water geven. De sohade moet zeer aanzienlijk zijn de agenten der Maatsohappy konden echter het bedrag der schade niet mededeelen, of wensohten dit niet te doer. De verbrande en besobadigde goe deren zijn Dinsdag gelost. Ook in het nieuwe eohip der Paket- vaart-Maatschappij, de Van Outshoorn ontstond dien nacht in een der laadruimten een begin van brand. Het vuur werd evenwel m< t eigen hulpmiddelen, met oement e:. zand, geblusoht, zoodat de brandweer daar in y niet te pas kwam. De telefoon te Amsterdam. De couranten van Amsterdam vloeien over van ingezonden stukken tegen de door Burg. en Weth. voorgestelde regeling der tarieven voor bet gebruik der gemeentelijke telefoon. Wij meldden reeds dat de Kamer van Koophandel zioh tot den Raad gewend heeft om uitstel der behan deling opdat zy gelegenheid kryge hare bezwaren tegen de tarieven kenbaar te maken. Aan 't gebouw der Vereeniging voor den Effectenhandel ligt een adres ter teekening waarin er tegen wordt gewaarschuwd dat wat Burg. en Weth. in hunne voordraohtop den voorgrond stellen, de bedoeling nmL om „de telefoon onder het bereik te brengen van een zoo groot moge lijk aantal ingezetenen" door de voor genomen tariefregeling juist niet be reikt zal worden. Door voor el* hon derdtal gesprekken boven 800 de heffing te verhoogen, zal het tarief voor kantoren, die veel moeten spre- ken, zeer drukkend worden. „Immers alleen voor hen die weinig telefonee- ren is de telefoon een luxe-artikel te aobten. Eerst voor hen die veel tele- foneeren blykt de telefoon noodzake lijk te zijn. Dus waar alle gedaohte aan luxe ophoudt en waar juist de werkelijke behoefte aan de telefoon bestaat, begint het tarief drukkend te worden."'' In het adres wordt den Raad dringend verzooht de voor- draoht te verwe-pen en een tarief te bepalen „zoodanig, dat voor bet ge bruik der telefoon, ooalhankelyk van het aantal gevoerde gesprekken, eene vaste som vereohuldigd zal zyn." Men ziet hier ook daarom de open bare behandeling der voordraoht met belaogstelling te gemoet, omdat daar bij Burg. en Weth. moeilijk meer de noodzakelijkheid zullen kunnen ont gaan om open kaart te spelen en he t Bewerkt naar den roman van M». EMMA SOUTH WO Ft TH. HOOFDSTUK IL Astrea's ontwaken. 5) Dit alles herinnerde zij zich nu met voldoende zeker heid om gerechtvaardigd te zyn dit alles voor het ge recht als fe'ten mede te deelen. Zy dacht ook over de geheimzinnige en plotselinge verandering van de kleur van haar huid. Zij herinnerde zich, dat er scheikun dige stoflen waren waarmee men het haar kon verven en de huid van teint doen veranderen en begreep, dat deze gebruikt moesten zyn. Tot zoover waren de wijze wa«rop zij was ontvoerd en de middelen ter harer ver mom uiing haar duidelijk genoeg. Maar de beweegreden tot die ontvoering en vermomming welke was die? Alleen om haar naar het zuiden te voeren en als qua droon- ch meisje te verkoopen? Zoo meende zij ten minste te moeten opmaken uit de woorden van den kapitein. Toch kon zij nog niet gelooven dat dit het eenige doel was. Een dergelijke beweegreden had wel licht van invloed kunnen zijn op den een of anderen armen ronselaar, maar niet op dezen man, den kapitein van een flinken brigantiju Neen, het gold hier iets meer dan eene gewoue handelequaestie van kleinen om vang. Eenige halfweggevaagde herinneringen aai ha r jeugd het oude kasteel, de vlaggetoren, de groot vader de langdurige zeereis, aan een droom gelijk, te midden van menschen, aan wie zij zich niet ver staanbaar kon maken en wier taai zij zelve niet kon verstaan kwamen haar weer levendiger voor deu geest en werden op zonderlinge wijze in verband ge bracht met de huidige feiten van hare ontvoering en de verandering in haar uiterlijk en gaven jhaar de over tuiging, dat de een of andere geheimzinnige vijand een gewichtige beweegreden moest hebben voor hare ontvoe ring, hoewel zij niet kon bevroeden welke die was. Na dus zoo nauwkeurig mogelijk haar toestand te hebben overwogen, evenals de gevaren, die haar in de toekomst bedreigden, was haar eerste zorg te overwegen op welke wijze zij die zou kunnen trotseeren. Astrea was eene vrouw, flink van geest, met een krachtigen wil en ster ke zenuwen. Tot dusverre waren deze hoedanigheden nog nooit op de proef gesteld. Maar door deze zonderlinge' en vreeselijke beproeving werden er plotseling de hoogste eischen aan gesteld. Zij zou geen gemakkelijk slacht offer zijn en aan de omstandigheden het hoofd bieden. Zij wist, dat er tenminste gedurende de zeereis geen kans tot ontsnapping zou zijn dan alleen door zelf moord, en deze wanhopige daad moest slechts in 't uiterste geval worden verricht. Had zij maar eenig wapen ter harer bescherming I Zij stond op en doorzocht de kajuit in de hoop een of ander scherp instrument te vinden, al was het slechts eene knipmes, dat zij bij zich kon steken. Haar blik viel op eene kast, waarvan zij de la den een voor een opentrok. Bijna alle waren gevuld met mannenkleeren. Astrea doorzocht er drie of vier zonder te vinden wat tij noodig had. Eindelijk werd echter haar hoop ruimschoots vervuld. In de vierde of vijlde lade vond zij een uitstekenden, sierlijken dolk van gehard staal klein, glanzend en scherp. Zij nam hem haastig weg en sloot de lade. „Mijn dierbare vriend, bom hier!" zeide zy en stak het voorwerp behoedzaam bij zich „rust bij mijn hart en wess tegelijk miju schild en zwaard." HOOFDSTUK III. A e treats reis. Nauwelijks had Astrea het wapen verborgen of een donkere schaduw teekeude zich af op de trap en de gedaante van de negerin verscheen, die een blad in de hand hield, waarop een ontbijt. Astrea had weinig eetlust, maar zooveel mogelijk hare krachten willende behouden, zette zij zich neer voor het vaste tafeltje, waarop het ontbijt was neergezet, en gebruikte een kop kufile en een sBeedje brood met wat ham. „Voel je je nu wat beter, mijn lie.!je vroeg de goed hartige kleurlinge, die met groote tevredenheid Astrea had gadegeslagen. „Veel beter, dank je. H-.-e beet je, dan weet ik hoe ik je zal noemen?" „Venus, mijn kind, maar waarom ze mij dien naam hebben gegeven toen ze mij doopten weet ik niet. Waar om juist Venus „Venus is de godin der liefde," zeide Astrea. „Waarom die naam. Ik weet van geen godinnenik vereer maar een God. En ik ben nooit van mijn leven verliefd geweest. Waarom dan godin van de liefde?" „Waarlijk, ik weet het ook niet." „Ik evenmin, mijn kind. Waarom noemden zij mij niet Mary Jane of Ann Maria of met een anderen meer gewonen naam? Maar nu! Venus 1 Dat is weer zoo ieta onzinnigs van die blanke menschen 1" „Weet je ook waar dit schip heengaat vroeg Astrea, die de godin bij hare uitingen in de rede viel. „Wel, hoe weet ik dat nu mijn kind? Massa de ka pitein zegt nooit iets tegen kleurlingen. Hij gaat zoo be driegend slecht eu geheimzinnig zijn eigen gang. Ik mag het hem niet vragen „Waarom blijf je dan bij hem?" vroeg Astrea, die, om baar besluit geheel te volvoeren, besloten wa9 om alles te weten te komen wat zij in deze omstandigneden met eenige mogelijkheid kon te weten komen. „Waarom ik bij hem blijf? Wel kind, wat zou ik anders moeten Ik behoor hem toe. Hij heelt mij op de plantage gekocht op de verkooping na den dood van mijn ouden irassa. Die ouwe, goede massa! hy was meer t en vader voor ons dan wat anders. Hij zou zich in zyn graf omkeeren als hij wi.-t wat er na zijn dood is ge beurd. De kleurlingen op de plantage zyn allen onderden hamer gebracht. Ja, zie je kind, hij was al te goed. Hij

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1