vendien veel machtiger. Dat staat ab een paal boven water. Er is niets aan te veranderen en vandaar die domme en bittere naijver die den mededingers doet verlangen dit volk neer te halen beneden de hoogte die zij zeiven bereikten. Daarbij komt dat die Engelsohen ook de geldsohie- ters der wereld zijn en het ligt niet in den mensohelijken aard, veel te houden van uw crediteuren. Dit kan men vooral in de Ver. Staten op merken. Wat te doen tot vermindering van dit gevaar voor den wereldvrede. Moet Engeland iets van zijn overvloed af staan om de wenscnen der minder bevoorreohte volkeD ie bevredigen? Dit zou volgens prof. Mahaffy humble submitsion, het plaats nemen op een lageren rang zijn. Zoo zou men den nayver en de beleedigingen slechts doen toenemen. Het is wel de chris telijke leer dat men op éen wang geslagen, den beleediger ook de andere moet toekeeren, maar dat voorschrift denkt de schrijver is moeilyk op te volgen in het dage- lijksch leven en zou in de staatkunde gelyk staau met nationalen zelfmoord. Hy vergeet, dat president Kruger met die christelijke leer overwint en houdt vast aan de machtspreuk, dat de Engelsohen het groote rijk dat de wijdheid en de wilskraoht hunner voorvaderen deden erven, onge schonden aan het nageslacht moeten vermaken zegt het Hdbl. Het eenige waardoor z. i. het ge vaar han verminderd worden isbe leefdheid, geduld, g, ede manieren gepaard met flinkheid in de houding tegenover het buitenland. Niet alleen bij 'de jregeering, maar bij ieder die door het kiesrecht of door aanraking met vreemdelingen invloed kan I oefenen. „Dit is een zeer lauwe oplossing voor zulk een harde subetantie"'', zoo besluit de schrijver. In 1S95 zijn op de Britsche spoor wegen 1090 personen gedood en 9318 gewond. Hiervan kwamen slechts 17 oui bij epoorwegongelukuen, de ove- I rigen werden overreden, dikwerldoor eigen schuld. Zoo werden negentien gedood doordat ze tusschen den trein én het perron vielen, twaalf bij het instappen en zeven bij het uitstappen. Vijftien werden bij het oversteken van den spoorweg gegrepen en vermorseld, negentien vielen uit in beweging zijnde treinen en werden dientengevolge ge dood. Zondag heeft aan de Fransche; EDgelsche en Iersche kusten een zware storm gewoed. Op het land is sleohts geringe schade aangericht, men vreest echter dat er heel wat ongelukken op zee zijn gebeurd. Tot dusver vonden wij slechts melding gemaakt van het vergaan van een Fransohe visschersschuit ter hoogte van Calais. Zes opvarenden verdron ken. Een ontdekking. Twee monniken, pater Estascbj hoofd van het Franse,he seminarium te Rome, en pater Paulinus, hoofd van de kolonie van Lazaristen te Smyrna, meenen de ruïne van het huis te hebben gevonden, waarin de Heilige Maagd en de apostel Johannes ge woond hebben, na de hemelvaart van Christus. Dit bevond zich niet, zoo- ais men tot nu toe geloofde te Jeru- ialem, maar op drie mijlen van Ephesue. In het boek, dat de onthullingen bevat van A-ra Cathaxina van Em merik, een Duitsche ucd, wier open baringen van de lijdensgeschiedenis van Christus in de meeste Europee- sche talen vertaald zijD, vindt men deze plaats nauwkeurig aangegeven. Volgens de paters Estasch en Pauli- nus staat de plaats, door de non aangeduid bij de boeren bekend als tPanaghia Capauli, hetgeen „Plaats der Heilige Maagd" beteekent. Boven dien komt zij ook geheel overeen met de beschrijving in het boek van de non. De paters hebben van hun bevinding kennis gegeven aan den Paus, die in deze merkwaardige ont dekking zeer veel belang moet si ellen. De vrouw, die onder verdenking staat een aantal kleine kinderen, die zij aangenomen had, vermoord en daarna in de Theems geworpen te hebben, heeft in de gevangenis met een schoenveter getracht zich te ver worgen. De bewakers kwamen nog bij tijds tusschen beide. Eigenaardig, dat de lijkschouwing van een paar slachtoffers uitgewezen had, dat de strop, waarmede de kinderen geworgd waren, onder het linkeroor samenge knoopt was, en evenzoo de veter, waar mede de vrouw zelfmoord beproefde. Het mensch schijnt dus methodisch te werk te zijn gegaan. Industrie-tentoonstelling te Berlijn. Het programma der openingsfeesten op 1 Mei is verschenen. De keizer en de keizerin zullen op dien dag te tien uur door den beschermheer der ten toonstelling, Z. K. H. prins Friedrich Lsopold van Pruisen, den eerepresi dent den minister van staat vrijheer von Berlepsch en de leden van het srbeidscomité te Treptow aan de lan dingeplaats worden welkom geheeten tn daarna naar de koepelzaal van het hoofd-Industriegebouw geleid worden. Hier zijn verzameld de hooge be ambten, het gevolg van den keizer en de keizerin en de gezanten der huitenlandsche hoven, de leden van de verschillende tentoonstellings commissies met hunne dames, de ar chitecten en de besturen der groepen. 9e keizer en de keizerin zullen onder een baldakijn plaats nemen, 2 muziek korpsen spelen den Kaisermarsch van Wagner en de Berlijnsdhe liedertafel zingt eer hymne. Daarna hebben not/ eenige plecntigbeden plaats, waarna de keizer de tentoonstelling voor ge opend verklaart, waarop alle machi nes in werking worden gesteld 'en de majesteiten een rondgang maken. 's Middags tegen 3 uur wordt de tentoonstelling voor het publiek ge opend en 's avonds heeft een groot banket plaatp. De straten die van Berlijn naar Treptow leiden, zullen door verschillende buurtvereenigingen passend worden versierd. Men heeft goede hoop de voornaamste ïaken voor de opening geheel al te krijgen, hoewel er nog een reuzenarbeid te verrichten valt en het weder niet medewerkt. Tot de openingsfeestelijkheid zijn de voomaamsten van bot hof, het leger, het staats- en stadsbestuur en de voorzitters en directeuren van groote Berlijneohe instituten nitge- noodigd, benevens de vertegenwoor digers van voorname binnen- en buitenlandscbe bladen. Anderen dan dezen hebben geen toegang tot de feestelijke opening. Te Potsdam had Woensdag de be grafenisplechtigheid plaats van den ceremonie-meester von Schrader. Na tuurlijk was er een groot gedeelte van de hoogste aristooratie bij te- woordig, prinsen, graven, baronnen. De hofprediker Wentlandt maakte van de gelegenheid gebruik oru bij het graf al die edellieden en garde-officie ren een3 flink de waarheid te zeggen over de onzinnige standsbegrippen welker slachtoffer deze doode geweest is en over heel de modderpoel dezer zeden. Ofschoon het gerucht des avonds werd tegengesproken, waren (of zijn) er reeds démarches gedaan voor een nieuw duel van Kotze,*nu met den een-en-twintigjarigen zoon van Schra der. Men tracht dit geschil nu nog bij te leggen, en zulks te yveriger, daar de keizerlijke ongenade naar het schijnt op de familiën der twee cere moniemeesters moet zijn neergedaald, zoodat al de leden in den eersten tijd zich wel weinig in de uitgaande kringen sullen laten zier. Vergeetachtigheid met droevigen afloop. In dp arrestantenkamer te Saarburg is een daar opgesloten muzikant van koneer gestorven. De man was acht dagen geleden wegens dronkenschap in arrest genomen, maar de bewaarder had hem vergeten. Eergisteren vend men hemhij was doodgehongerd. De bewaker is nu gearresteerd. Keizer Wilhelm te Weenen. Voor het galadiner van Dinsdag avond ontving Keizer Wilhelm de ministers Goluchowski, Bacleni en Banffy in buitengewoon gehoor. Alle drie moeten booge Pruisische orden ontvangen hebben. Aan het diner werden geen toosten gehouden. Kei zer Frans Jozef benoemde den Duit- scben kroonprins en prins Eitel Fritz tot luitenant. Heden zou keizer Wil helm een krans gaan neerleggen op hel graf van kroonprins Rudolf. Na het diner woonden de vorste lijke personen de galavoorstelling in den hofscbouwburg bij, waar „Beim- chen am Herd" werd gegeven. Even voor bet einde der voorstelling ver lieten keizer Frans Jozef en zijn gas ten de „incognito-loge", de Duitsche keizerin begaf zioh dadelijk naar het station orn met de prinsen over Breslau naar Berlijn terug tekeoren De groote parade van Woensdag morgen wevd door prachtig weder begunstigd. De troepen waren in vier iimën opgesteld. Keizer Frans Jozef kwam het eerst op het paradeveld, waar hij door een ontzaglijke menigte met gejuiuh begroet werd. Toen kwam keizer Wilhelm, gekleed rnde uniform van het 7e Oostenr. huzaren- regiment; de muziekcorpsen speelden toen het Duitsche volkslied. De Kei zer van Oostenrijk kwam hem in ga lop te gemoet en salueerde driemalen met den degen. Daarna gingen de souvereinen lange de gelederen om de troepen te in specteeren; vervolgens stelde Keizer Frans Jozef zich a m het ho fdd der troepen om deze te laten defileeren voor zijn hoogen gast; kort daarop wendde de keizer zijn paard om naast keizer Wilhelm plaats te nemen en het défilé te aanschouwen. Toen het 7e huzarenregimeut naderde, bracht Wilhelm zijn paard in galop en stelde zich aan het hoofd van dit regiment. Na afloop der parade begaven de twee Keizera met hun gev Dig zich te paard nsar Schöubrunn, vanwaar zij naar Weenen terugkeerden. Prins Hoh6nlohe heeft het Gulden Vlies ontvangen, graaf Goluchrwsty de orde van den Zwarten Adelaar. Keizer Wilhelm begaf zich Woens dag naar de kazerne in de Joseph- stad en dejeuneerde met de officieren van zijn regiment. De kolonel, commandan' van het regiment, bracht een toost uit op zijn beide chete, die elkanders bondge- nooten zijn, en op de beide rijkeD. De keizer dankte en zeide dat hij zich tot tolk maakte van allen, die by de revue gelegenheid hadden ge- bad de frisscüe gezondheid van kei zer Frans Josef te bewonderen, door met een bewogen hart den kreet aan te heffen„Leve keizer Frans Jozef L9ve het leger!" Postzegel-epeoulatie. Laatst zag ik, de correspondent van de N. R. Ct. te Weenen ia hier aan het woord, bij een handelaar in post zegels speciale zegels gedrukt ter herinnering aan de zalving van prins Boris van Bulgarije. De winkelier, bij wien men poetzegels van den heelen aardbol bekomen kan, en die ook een museum met zeldzame exempla ren er op nahoudt, vertelde mij bij die gelegenheid, dat de Bolgaareche staat, die aan den kleinen prins we gens dieDB geloofdwisseling 500,000 fres. geschonken had, die som gedeel telijk poogt bijeen te brengen door het uitgeven van speciale Boris-post- zegels. De Bulgaren, even practiech als zuinig, hopen op die wijze de apanage goedkoop bij elkaar te krijgen en toen ik mijn verwondering betuig de, dat op zulke wijze duizenden- bqe<meebracht konden worden, ver haalde hij mij daarover nog heel andere diügen. Want sinds Engeland in 1890 met zijn jubileumzegel den stoot tot die beweging gegeven heeft, hebben vele rijken, dit voorbeeld ge volgd, zooals de Vereenigde Staten, België en San Marino. Deze kleine r. publiek vierde haar 800-jarig be staan met prachtige postzegels die veel geld in de schatkist gebracht moeten hebben. Want ze w«ren geens zins bestemd tot het frankeeren van gewone brieven maar voor de. verza melaars, omdat elk bewoner van dit landje wel twintig jaar lang eiken dag tien brieven had kunnen verzen den zonder dat de voorraad uitgeput geweest ware, zoo groot was de oplage. Kort daarop deed Portugal hetzelfde ter herinnering aan het 500-jarig jubileum van Koning Hendrik den Zeevaarder. Ecuador en Peru hebben postzegels uitgegeven waarop hunne bianenlandsche twisten verheerlijkt zijn. Maar het stoutste stuk in dit soort verrichtte verleden jaar wederom Portugal. Daar werd de 700e ver jaardag van den H. Antonius als een welkome aangelegenheid aangegrepen om die door speciale postzegels te vieren. Lissabon beweert de geboorte plaats van dien heilige te zijn en daarom liet men in Leipzig prachtige zegels drukken. Op sommige ervan zag men Antonius, op andere zijn hemelvaart, of zijn predicatie aan de visechen, en dit alles in verschillende kleuren. Maar wat heel bijzonders behelsde de achterzijde, namelijk een zeer bekend gebed aan de H. Bona- ventura, en daar de post die zegels nog had laten wijden, vonden zij enorm veel aftrek niettegenstaande de prijs het dubbele was van het gewone bedrag. De Portugeesche schatkist beeft nu bij die speculatie zulke goede zaken gemaakt dat zij overweegt om uit de ontdekking van de Kaap de Goede Hoop door Vasco de Gama opnieuw munt te slaan. België wil op die wijze de stichting van Luik door den H. Lambertus, nu 1200 jaren geleden, herdenken, terwijl Griekenland speciale postzegels ter eere van de herleving der Olympische spelen laat drukken. Ernstige verzamelaars beginnen te gen die speculatie op hunne beurs front te maken. Zij zeggen dat zulke zegels volstrekt geen waarde hebben, dat het louter zwendelarij is, goed voor flesschentrekkers maar niet voor fatsoenlijke mensc en. Tot staving daarvan wordt verhaald, dat de di recteur-generaal der Peruaansche pos terijen, die geen geld had om de mailbooten voor het brieventransport ie betalen, op het vernuftige denk beeld kwam om postzegels uit te geven die maar een dag geldig war en. Dit gebeurde op den lOen September 1895 en de directeur was daarmee uit den brand. Iets dergelijks deed de Radja van Serawak die, in Ostende zijn hotelrekening niet kunnende be talen, gauw nieuwe po tzegels liet drukken die door een handelaar gre tig werden gekocht maar waarschijn lijk: nooit op Borneo gebruikt zijn. Egypte heeft dit jaar postzegels uit gegeven die alleen gedurende den wintertijd, dat is gedurende het rti zigers-aeizoen, geldig zijn en de heele oplaag is aan een huis in Londen verkocht. Onder zulke omstandigheden is het' niet te verwonderen dat de liefhebbers zich gaan verdedigen en z ch aangor den om niet lange: zulke zegels te koopen. Z'j hebben daartoe in Londen een eigen vereeniging onder den titel S. S. S. S. (socieiy for tbe suppres sion of speculation stamps) gevormd. Op het Duit3cbephilateliel6&-congres in Mannheim heeft men reeds over verbodemeatregelen beraadslaagd en in Parijs denkt men op he. eerstvol gende internationale wersldpostcon- gree maatregelen te /en die speculatie- postzegels te nemen, waarbij reed* het plan is opgedoken om elke uitgave van postzegels, niet bestemd om min stens een jaar te duren, de ur de in ternationale vereenigiDg niet te laten erkennen.Een dergelyk besluit zou wel geschikt zijn om aan alle speculatie den kop in de drukken, want zulke zegels zouden dan niet meer waard zijn dan ulevellenpapiertjes en een t-norme „krach" op de postzegelbeurs veroorzaken. Het is bekend dat de Duitsche postadministratie sterk geprotesteerd heeft tegen het Hongaarsche mille- niumspostzegel. In Boedapest heeft men de juistheid dier klacht ingezien en op de brieven weer gewone ze eis geplakt en alleen op de achterzijde het milleniuruzegel als reclame voor de tentoonstelling behouden. Een lange titel. Zooals in de Ru3sische Staatscou rant valt te lezen, luidt de volle titel van den czaar als volgt: Wij, door Gods hulprijke genade Nikolaus de tweede, Keizer en alleenheerscher van geheel Rusland, Moskou, Kiew, Wla-' dimir, Newgorod, Gzaar van Kasan, Czaar van Astrakan, Czaar van Po len, Czaar van Siberië, Czaar van Taurioa Chersonesus, Czaar van Gru- sië; Heerscher van Pekow en Groot vorst 7an Smolensk, Lithanen, Wol- hyniën, Podoliëa en Finland; Vorst van Estland, Livland, Kurland en Semgallen, van Siinegiiien, Bjelostok, Karelien, Twer, Jugor-k,Perm,Wjatka, Bulgarije e. a.; Heerscher en Groot vorst van het land van Nischnij-Nnw- gorod, van Tschernigow, Rjasan, Po- lozk, Rostow, Jaroelaw, Bjelosersk, Udorsk, Obdorsk, Kondijks, Witebsk, Ustislawsk en het gebied van het geheele Nordland verder Beheerecber van het Iberi-che-Kartalische en Ka- bardi .iache land en het Armenische gebied; erfelijk Heerscher en Gebieder der T-cherkessische en bergvorsten e. a., Heer.-eher van Turkestan, Erf- vorst van NoorwegenHertog van Sleeswijk-Holstein, Stormarn, Dith- marschen en Oldenburg enz. enz. Twee helden. De volgende duel-geschiedenis is voorgevallen te Budapesth. Voor den strafrechter hadden zich daar te ver antwoorden Ignaz Reinter en Leo Lichtblauzij werden onder het aan nemen van verzachtende omstandig heden tot drie dagen gevangenisstraf veroordeeld. Het volgende waB ge beurd de beide jonge mannen had den twist gekregen over eenschoone, en hadden elkander een paar klappen gegeven. Die moesten natuurlijk ge wroken worden, het dappere Hongaar sche bloed kwam in opstand, de uit dagingen werden gezonden, de secon danten maakten alles gereed. Maar het kwam niet tot een gevechttwee uur voor den vastgestelden tijd kwam Lichtblau bij den politiecommissaris en deelde dezen in vertrouwen het tweegevecht, dat gehouden zou worden, mee. Deze hoorde den „dapperen rid der" bedaard aan en zeide toen heel kalm, dat hij reeds kennis droeg van de geschiedenis. „Hoezoo „Wel, meneer uw tegenstander heeft ons reeds voor een unr alles verteld Een Amerikaan8ch telegrafist, zekere Vaughan, meent een telefoontoestel te hebben gevonden, door middel waarvan men in Europa met Amerika kan spreken. Een ijverig journalist. De redacteur van een blad in Kan sas was al lang ziek. Op een middag voelde hij zich zeer zwak en meende dat hij sterven zou. Hij gaf bevel dat men met het drukken van zijn blad zoolang mogelijk zou wachten, opdat, wanneer hij stierf, zijn courant het bericht eerder zou hebben dan zijn concurrenten. Intusschen, hij stierf dien dag niet, werd zelfs weer wat betc-r en de courant werd dien dag wel wat laat, maar zonder het mooie nieuwtje gedrukt. De man moet woe dend zijn geweest over het mislukken van zijn plan. Vervolg Nieuwstijdingen, Naar bet N. v. d. D. meldt, heeft Prof. Hertz t- gen het eind van den loopenden cursus ontslag aangevraagd als hóogleeraar in de ziektekunde en de geneeskunde aan de universiteit te Amsterdam. Bloedvergiftiging. Het Leidsche Dagblad deelt mede dat de heer M. Rutgers, arts aldaar, lijdt aan de gevolgen eener infectie van een der vingers der rechterhand, waardoor een ontsteking in de oksel holte en aan den oorstwand, bene vens algemeene bloedvergiftiging ont staan is. De infectie heeft plaats gehad bij de behandeling van een fijner patiën ten. Hij wordt in hetHöpital Wallon verpleegd. Een anti-schutter. De bekende voorganger van de anti-schutterij- vereeniging Reens, hield Woensdag een propagandatocht door Amsterdam. Nadat bij inspectie had gemaakt aan het Bureau der schutterij trok hij door de Damstraat en Kalver- straat. Nu en dan liep hij als een kreupele met zijn geweer slepend langs het asfalt, verklarende aan het volk, dat hem volgde dat hij was afgekeurd. Aan de Reguliers Breestraat maakte hij voor eenige militairen het saluut met zijn geweer en krabde toen daar na met den tromp de tramrails schoon. Plotseling sprong hij op den tram Dam Linnaeusstraat om aan de Blauw brug er weer af te springen en langs de Amstel en Heerengracht gaande bereikte hij zijn woning aan het Rem- brandtplein. Vervolg Stadsnieuws. Zang en Vriendschap. Aan de ry van goede muziekuit voeringen welke ons in het ten einde spoedende seizoen werden aangebo den, voegde de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" Woensdag avond er eene toe die zich meer dan waardig bij hare welluidende voor gangsters aansluit en uiterst geechikt is de reputatie dezer met roem be kende mannenzangvereeniging te be vestigen en te verhoogeD. Een zeldzaam gelmkkige avond! Koor, directeur en solisten oogstten als om strijd de hartelijkste en meest welverdiende blijken van waardeering. Niet dikwijls heb ik van een mannen koor-uitvoering een indruk ontvangen als Woensdagavond, en wanneer ik slechts enkele malen in |het ontzag lijk moeilijke en afmattende „Deus nostra speB" van L. F. Brands Buys uitzonder, kan ik zonder vrees voor tegenspraak de verklaring neêrschrij- ven, dat er van het begin tot het einde van den vrij langen avond onberispe lijk werd gczongeD. Het eerste koor werk „Die beiden Siirge" van Hegar gaf het koor al dadelijk volop gele genheid zijne goede eigenschappen te ontwikkelen het rijke klankgehalte en vooral de kleurige, karaktervolle voordracht deden aan deze fraaie compositie met haar beweeglijke mid- decsatz en haar plechtig klinkend slot alle recht weêrv ren. De beide kleine nummers van Schubert maak ten dank zij de onopgesmukte, maar beschaafde en warmgevoelde vertol king niet minder indruk. „Die Nacht" door zyn lieflijkheid en een voud, „Grab und Mond" door het inys- terieuse waas dat dit werkje als omsluiert. Het tweede deel van het programma bracht twee werken, die beide den uitvoerders buitengewone ei8chen stellen. Daar was vooreerst Robert's „Lente feest" het bekende concoursnummer; het werd gezongen met een meester schap en gloed die het koor zeer tot eer strekken en den componist-direc teur een kleine orkaan van toejui chingen over 't hoofd deden varen. Ook het slotnummer het reeds genoemde werk van Brandts Boys slaagde over 't geheel genomen uit stekend meestal, vooral in de meer kalme gedeelten, waren de klank effecten van bewonderenswaardige klaarheid en de geheele voordracht bewees ten duidelijkste hoe volkomen de zangers met den ge-st van het toonwerk vertrouwd waren een lof die billijkerwijze op den talentvollen leider, den heer W. Robert, terugslaat. Met de keuze der solisten kan het bestuur v.-n [Z. en V. zich evenzeer gelukwenschen. Vooreerst mej. Anna Blaauw (all) van 'sGravenhage die zich opnieuw deed kennen zooals wij ons haar van het laatste Toonkunst concert herinnerden, n.m. als een jeugdige zangeree van gelukkige gaven en uitnemende school. Zij zoDg in het eerste deel „Panis Angelicus" van Cé aar Franck (met piano- orgel- en vioolbegeleiding)„Gretohen am Spinnrade" en „Der Tod und das Malchen", beide van Schubert. Van het eerste werkje kan ik ;niet veel zeggen omdat ik daarbij zelf in ver eeniging met de heeren Robert sr. en jr. een ^ondergeschikt rolletje te ver vullen hadde liederen echter en vooral „Der Tod und das Malchen" zong zij in éen woorl verrukkelijk. In het tweede deel gaf zij „lm Herbst" van Rob. Franz, „Der Asra1' van Rubinstein en „Schlaflied" van Moszkowski. Ook hier dwong de meesterschap over haar orgaan be wondering af het weinigjeooquet- terie dat nu en dan doorschemerde, neemt men by een jeugdige en be gaafde kunstenaarsnatuur gaarne voor lief en het geestdriftige pu bliek rustte niet alvorens de zangeres haar programma met een nummer een alleraardigst lied van eenigazins antiek barakter verrijkte. De tweede solist was de heer Ge rard Zalsman die by zijn eerste op- tzedeu, te zamen met den heer L. Schlegel- zyn auditorium een uitge zocht kunstgenot bood door zyn artistieke vertolking van Schumann's „Diohterliebe". Hoezeer hij in de meeste nummers van dezen cyclus den juisten toon weet te treffen en dus zijne toehoorders onder de bekoring dezer heerlijke muziek vermag te brengen, heb ik onlangs bij eene bespreking van een zijner Liederavonden in het lioht ge steld. Een kleine waarschuwing zij mij vergund tegen het bijna doorloopend aanwenden van een, hoewel lioht, vibrato, een in enkele gevallen zeer werkzaam effectmiddel, dat echter steeds aan de tonen iets onbestemds en wanbelends geeft. De liederen in het tweede deel (twee der ODlangs verschenen nieuwe liederen van Henri Viotta en „Ter lustige Taveerne) VHn Mann) werden eveneens met muzi kaliteit en veel karakter gezongen, zoodat ook de heer Z. uitbundige en zóo eindelooze toejuichingen oogstte, dat hij dien storm niet dan dooreen herhaling van Mann's lied kon be zweren. Nog eensde avond van Woens dag was èn voor de Koninkl. Lieder tafel èn voor de medewerkende solis ten een volledig succes waarmede men de deelnemers en niet het minst den heer Robert hartely mee ge lukwenschen. PHILIP LOOTS. Arrondissements-Rechtbaiik Zitting van heden 16 April. De Rechtbank had heden de zaak te behandelen van zwervers insoo;- ten. Daar wae HendricuB van Schaick, koetsier, 32 jaar oud, die onder voor geven dat hij kwam namens zijn patroon den heer M. Schoolmeester, juffrouw Westendorp op de Boter markt heelt opgelioht voor een paar stoelen, die hij voor een gulden te gelde heeft gemaakt. De officier van justitie, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, hing een tafreel van 's mans persoonlijkheid op, dat geen vleiend portret mag heeten. Zyn vrouw heeft hy verlaten en toen hy door toedoen van kolonel Oliphant van het Leger des HeilB, bij de firma Sohoolmeester in dienst kwam voor f 6 per week met verhooging, toen ia hij daar in een opwelling van beloo- righeid weggeloop en en heeft juffrouw Westendorp opgelicht. Eisoh 3 maanden gevangenisstraf Mr. W. van Hulst voerde, als ambts halve toegevoegd verdediger, ver zaohtende omstandigheden aan. Aan lager wal is ook Fre^erious Heesterbeek, die twaalf jaar militair daarna 8 jaar by de Amst. Omn. Maats, in dienst was en nu tereoht staat voor bedelary. Deze beklaag de was blykbaar bang voor op zending en verzekerde dan ook na drukkelijk, dat hy een vaste woon plaats had„welzeker, op de Lau riergracht 7 en was hij niet thuis, r u dan was hij bij zyn vrouw op Wittei.- burg Deze zwerver zag dus in de woning van zijn vrouw zijn thuis niet. De eisch is 12 dagen hechtenis. Hierna kwamen de twee gezusters H rmans, die zooals onzo lezers zich zullen herinneren, onlangs r wegens dronkenschap en landlooperij werden gearresteerd, nadat zij uit een paar logementen waren gezet, omdat zij niet betaalden, fiet zijn JoBephina Maria oud 55 en Hendrika Maria Anna, oud 46 jaar; de eerste een gri ote, dikke vrouw, wie de drank zucht op het gezicht geschreven staat, de ander «en bleeke stumper, die niet dan met groote moeite de trap naar de rechtszaal op kan sukkelen. De officier van justitie wees er op, hoe deze beide vrouwen zijn voortge komen uit den beschaafden stand. Haar beroep heet linrennaaister en weliswaar zijn ze buiten haro schuld in armoedige omstandigheden geraakt, maar herhaaldelijk is baar de reddends hand toegestoken, die zij nooit hebben willen aanvaarden, om toch maar vrijelijk te kunnen botvieren aan den lust naar sterken drank. Een tijdlang hebber. iii hare armoe dige omstandigheden geëxploiteerd in Amsterdam en daar van allerlei mede- lyaende lieden giften en gaven ver kregen, die zij allerminst verdienden. Toen zy daar in 't oog violen, kwa men zij te Haarlem om hetzelfde spelletje hier voort te zetten, maar er werd hier streng op haar gelet, totdat zij ten slotte wegens land looperij' werden gearresteerd. Een van hare familieleden is nog weer bereid haar te helpen. Als de Rechtbank dus geene opzending ver langde, dan zouden de vrouwen komen in een gesticht van liefdadig heid. Geëischt werd hare veroordeeling tot 8 dagen heohtenis. Hierop kwam aan de orde de zaak tegen Stiphout en Grooe, de eerste beklaagd van diefstal van oen bank biljet ten Dadeele van een beschon ken man, de tweede van het profi- teeren van den diefstal, door aanne miDg van de helft van don opbrengst. De zaai was 14 cagen geleden uitgesteld om alsnog den getuige Stolker, die toen ziek was, te hoeren; maar danr er heden beriolit was in gekomen dat er vooreerst met geen zekerheid te zeggen was, wanneer de man hersteld zou zijn,'requireerde de off. van just, onbepaald uitstel van de zaak. beneveue do invrijheids- stelling der beklaagden. De Rechtbank, na in Raadkamer to hebben vergaderd, deed dienover eenkomstig uitspraak. Het verhoor van eon getuige a décharge leverde geen nieuws op. De rechtbank veroordeelde beden den spoorstudent Mes, die oen stati- onebeambteeen stomp had toegediend deswege tot eene geldboete van 115. Zooals uien weet was doei oh eene geldboete van f25 subsidiair 14 dagen gevangenisstraf. De Heer Officier van Justitie bij de Rechtbank alhier is ia hooger i>eroep gekomen van het vonnis dfv 2e April jl. door de Rechtbank gewezen inde zaak tegen R. C. Hermaniden, die ge deeltelijk is ontsl igen vau rechtsver volging gedeeltelijk vrijgesproken van mishandeling met dood «lijken afloop, gepleegd op zijn broeder. By vonnis der Rechtbank alhier, dd. 16 April 1896 is in staat van faillis sement verklaard Jan Faber, touw slager en winkelier te Haarlem met ingang van 14 April jl. Reohter-Commi8sans Jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer. Curator Mr. W. Cnoop Koopman, advocaat en prooureur te Haarlem. Afin het gebouw van het Provin- czaal Bestuur alhier h id heden de aanbesteding plaats van het onder hond vat» den Z9edyktusachen Naai den en Muiderberg, van destrandpa- len te Muiderberg en van den Zeedyk eu de gronden beoosten Naarden, van 1 Mei 1896 tot 1 Mei 1897. Van de 3 ingekomen inschrijvings biljetten was dat van G. Ruiter te Naarden het laagst voor f531. Heden werd te Halfweg de eerste voorjaars-veemarkt gehouden. Aangevoerd waren 65 runderen handel door aanwezigheid van veel kooplieden druk, prijzen hoog 1120 a f200. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 16 April. Th. Smal en M. Smal, A. J P. v. d. Broek en W. M. Negrijn, J. H. Ker sten en A. Tadema, H. G. v. Wel- eenes en H. v. d. Berg, E. J. Hoef man en J. H. Worst. Getrouwd: 16 April G. H. de Loor en A. H. v. Leeuwen, W. G. Keur en G. Bliek, H. R. v. d. Steen en J. W. P. Bultman, G. Janeen Hendricks en M. B. Nelissen, P. J. Base en M. A. Koster. Bevallen: 14 April. S. A. Rij broekVeithuiisen z. 16. J. Windt Goijn 7. B. J. M. v. KesselHazes d. M. P. RondeKwaaital d. M. Spronk—-Heeremans z. H. Koster Hagens z. (11.) Overleden: 14 April. H. Mees- terman 72 j. Gr. Heiligland. H. G. Laag—Verbeek 35 j. Warmoesstraat. G. Huig 2 j. d. Luitesteeg. P. J. SchraderFijma 83 j. Assendelverl. 15. J. Wijngaarden 25 j. L. Molenstr.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3