ie lerdanen met de Boeren zouden tegen Britschen invloed. De j. loeren kannen gemakkelijk 30,000 tr ot 35,000 man op de been brengen, en zij zouden waarsohynlijk versterkt worden met 20,000 man uit den i-Oranje-Vrystaat. Tegen deze gecom- atjbineerde strijdmaoht zou Engeland jelfs met 60,000 man niets kunnen uitriohten, en de toekomst zal leeren _tfat de Éngel8che geslepenheid en het jammerlijk moet af- eggen te:-en de mannelijke kloek heid der Boeren. De Engelschen heb ben oek hun vrienden, nl. de Swazi's, ongeveer 5000 man sterk, en de Ba- Q«uto's, die men op 20 000 man mag schatten, maar met deze vijanden rul.en de Boeren niet veel moeite hebben. n „Zoo is de toestand. De Boer ziet de toekomst te gemoet. vertrouwend op God, zijn goed reoht en zynnim- mer falend geweer. Zooals de zaken nu staan zijn er slechts twee dingen onogelyk of Engeland geeft toe aan de rechtmatige eiaohen van Trans- vaal, of er komt een groote Zuid- Afrikaan8ohe oorlog.''' n De opstand der Matabelen. Uit Boeloewajo wordt gemeld dat ir de opstandelingen het voornemen 3' schijnen te hebben, het zendingssta- D tion te Hoopfontein te vernielen. n Carnegie is er met eenige manschap pen heengegaan om het te verdedigen. De inlandsche vrouwen en kinderen D die bij het station wonen en het daar aanwezige vee, zijn door de Matabe- II len naar de Matoppo bergen gedreven. 6 Een gewapende afdeeling, bestaan de uit 155 man, met 96 paarden en 20 wagens, is uit Charter naar Gwelo vertrokken. Ten aanzien van de versterkingen uit Natal is nu bepaald dat 20 offi cieren, 4-50 man van het 7e huzaren regiment, benevenB bereden infanterie, en 500 paarden den len Mei uit Durban zullen vertrekken om over East London naar Rhodesia te gaan. Een uitvinding uit Amerika De Figaro deelt een wonderbare uitvinding mede. Het is weder Amerika dat ons een wonder brengt. Het betreft nl. de ge nezing der kortziohtigheid (Myopie). Zonder operatie, zonder geneesmid delen, zonder pijn, zou dooreenvou- dige massage, door een kunstmatige gymnastiek van het oog, de elastici teit aan de oogspieren terug gegeven en het oog zoodanig vervormd wor den, dat het gezicht geheel normaal en de kortzichtigheid opgeheven werd. Dus voor de myopie geen brillen of pinoenez meer. Een goede tijding voor jongelieden die zeeman willen worden. Zij moeten zich onder behandeling begeven van professor Dion, 63 Rue de Hennes, Parijs. Als het geen „canard" is zou de uitvinding werkelijk wondèrlyk zijn l Een nieuwe weefstoel. Eene Amerikaansohe fabriek heeft patent verkregen voor de exploitatie van een uitvinding, die eeue groote toekomst belooft. Het is een Dieuwe weefstoel, die naar den naam van den uitvinder, de Northrop weefstoel genoemd wordt. Bij de thans in ge bruik zijnde stoelen moet de afgeloo- pen spoel telkens door een volle ver vangen worden, derhalve het schuitje moet er uit genomen en een nieuwe draad ingeregen worden, wat een zeer tydroovende arbeid is, te meer daar zulks om de 10 a 15 minuten moet plaats hebben. Het karakteris tieke van den Northropstoel bestaat nu hierin, dat daarop een magazijn is aangebracht, dat 14 volle spoelen bevat, welk magazijn op zoodanige wijze met het sohuitje in verband Btaat, dat eene automatisohe verwis seling van den afgeloopen spoel tegen eene versohe plaats heeft en dat ook de draad zelfstandig wordt ingeregen. De werkman kan tijdens bet schaftuur of aan het einde van den werktijd de maohine verlaten, welke, wanneer het magazijn gevuld is, eenige uren zonder toezicht voort werkt en daarbij een gelijkmatiger en dus beter weefsel levert dan de thans gebruikelijke weefstoel, die niet slechts veel langzamer werkt, maar ook een voortdurend toezicht eisoht. Wanneer de draad bij een Northrop-stoel breekt, houdt de beweging van den stoel automatisoh op. (Nijv.) Een afschuwelijke moorde naar. H. H. Holme?, de grootste moor denaar van onzen tijd, die op 17 Mei zal worden gehangen in de tcevan- genis te Philadelphia, heeft belijdenis afgelegd van zijn misdaden. In die gesohreven verklaring be kent hij, niet minder dan 20 personen mannen, vrouwen en kinderen te heb ben vermoord. Dood bedaard vertelt hij hoe hy hiermede te werk ging en voegt er de bekentenis by dat hij het plan had opgevat nog 6 andere personen om te brengen, wat hem echter be let is door omstandigheden. Men wist dat hy 11 personen had doen ver dwijnen. Hij beschrijft hoe hij de gezusters William ombraoht en Quinland, do! kasteelwaohter van kant hielp, die te veel wist, hoe hij Benjamin Pietzei en zijn kind, welke laatste misdaad hem der politie in banden speelde, uit den weg ruimde, enz. Daar Holmes weet dat zijn laatste uur nadert en niets hem nog kan redden, heeft hij de gesohiedenis van zyn moorden beschreven, waarin hij zich een moordenaar van beroep noemt. Elke misdaad was door hem met omzichtigheid beraamd en met kalmte uitgevoerd. Niet alleen was hij moordenaar om van den buit te leven, maar ook uit liefhebberij. Nog kind zijnde besloot hy den weg der misdaad in te slaan. Hij studeerde in de medicijnen, om te leeren dooden. Allerlei middelen heeft hij gebruikt om zija misdaden uit te oefenenzijne handen, wapenen, ver gif, enz. Lang daoht hij na alvorens te beginnen, daarbij koos hij plaats en uur uit. Zoowel het plannen ma ken als de uitvoering waren de vreugde zijns levens. Onder zijn familie komen gevallen van krankzinnigheid voor, dooh in zulken lichten graad, dat die niet erfe lijk kan zijn. Hij was opgeruimd van aard, hield veel van zijn vrienden, maar vooral van vrouwen. Iedereen hield van hem, maar hierby dient gezegd, dat hij mild met zijn geld omsprong. Na een moord hield hij het meest van een vroolijk leventje. Nimmer verliet zyn gelaat een lachende uitdiukking, zelfs niet ter wijl hij een misdaad uitvoerde. Holmes, zijn wezenlijke naam is Herman Webster Mudgett, begon met de verzekerings-maatsohappijen te bedriegen, dat bracht hem veel geld op, maar hij verteerde ook veel. Daarna begon hy zijn moordenaars werk, eerst in gewonen vorm, maar later toen hy te Chicago kwam wo nen, werd hij de beruchte kerel waar voor hij bekend was. Lang zocht hij naar een gesohikte woning waar hij zijn drie zaken on gestoord kon uitoefenen, nl. de ver zekeringmaatsch. bestelen, moorden, plegen en vrouwen ontvangen. Het gevolg was het bouwen van zijn berucht Kasteel in No. 70 der 71e street nabij de World's Fair, waarvan hy veel goeds verwachtte. Een be kwaam metselaar veranderde het huis naar zyn plan en nu was zyn woning ingericht tot een wezenlijk moorde- naarshol. In dat huis waren geheime kamer tjes, eeo fornuis om de lijken in te verbranden, banken om de lichamen, zonder gerucht te maken, in stukken te snijden. In dat huis was bet dat mannen, vrouwen en kinderen werden vermoord en tot asch verbrand voor het geld dat ze meedroegen, voor de polissen van levensverzekering-maat- schappyen, die ze op zak hadden of uit zucht tot moorden, waarin bij zijn grootste vermaak stelde. Hij heeft zyn vrienden vermoord, en allen die hem in den weg stonden. Na een jaar rustig genieten van zyn Kasteel moest hij dit ontruimen zyn geld was op en hij moestander zoeken. Toen trouwde hij met een jong en net meisje, een Miss Pietzei, maar gedurende zyn wittebroodswe ken vermoordde hij haar vader, ter wijl hij tevens van plan was Mrs. Pietzei en haar oudste dochter te ver moorden. En terwyl hij het laatste plan be raamde, omhelsde by zyn vrouw, ging eenige uren uit, verwurgde een kind, verbrandde het lijk [en keerde lachend terug om te slapen, alsof er niets gebeurd was. Te Langenbielau hebben zich twee 14-jarige fabrieksarbeiders aan een af schuwelijke aardigheid schuldig ge maakt. Het gelukte hun om uit de fabriek een stuk vergiftige kleurstof weg te kapen. Toen zij op straat een 12jarigen knaap tegenkwamen, zeiden dezei.. dat bij bet vergit moest op eten. De jonger, weigerde eerst, waarop zij dreigden hem te zullen slaan - arentegen beloofden ze hem eenige centen, als by hei stuk opat. Hierdoor liet de jongen zich bewegen om het vergif op te eten, ten gevolge waarvan hij, na een smartelijk lijden van eenige uren, in het huis zijns vaders den geest gaf. De jongens zyn in hechtenis genomen. Kr ij gsge vangen en. Over de behandeling der Italiaan- sohe krijgsgevangenen in het leger van den Negus deelt een Abessynisch officier Batha Amonos, in een Rus sisch blad het volgende mee,De gevangenen zijn talrijk en bereiden ons veel moeite. Het grootste gedeelte wordt in Schoa bewaakt, waar aan levensmiddelen geen gebrek is. De officieren blijven bij den Negus, daar men hoopt, dat er vrede zal worden gesloten en zij dan zullen worden uitgewisseld. Maar zij zyn zeer onte vreden lui. Zij beklagen zioh van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, of schoon zij beter worden behandeld dan onze eigen offioieren. Door eenige onzer opperhoofden, byv. door Ras Makonnen worden ze heel vaak aan tafel genoodigd. Aan eiken Italiam- schen officier is een Abessynisch be diende ter beschikking gesteld. Zie ken hebben zelfs twee en drie be dienden. Wat de gemeene soldaten aangaat, heeit men naar den raad van Ras Agos gedaan en ze aan 't werk gezet, al naar hun toestand en hun geschikt heid toeliet. Meer dan 500 zijn tegen woordig bezig aan den straatweg van Antalo naar Mesghea. Maar zy werken niet gaarne, en men moet mot den stok achter hen staan. Enkelen be zitten eohter een heel goed karakter. Zy arbeiden niet alleen, maar zingen ook heel mooie liedjes uit het vader land. Zij weien reeds met onze blaas instrumenten om te gaan. Een dezer soldaten, Alberto Piana, werd voor de koningin Taitu geleid en moest haar zyn liedjes voorzingen, welke de koningin zoozeer bevielen, dat zij hem niet weer wilde laten gaan. En nu wordt hij als een offioier behan deld en kreeg hij reeds een groot aantal fraaie gesohenken." Deze brief is nu juist niet zeer in overeenstemming met de belich ten van ltaliaansohe zyde, die integen deel van groote wreedheden spraken. Maar in beide gevallen moet men in aanmerking nemen uit welke bron de beriohten voorkomen; aan beide zijden zal men wel wat hebben over dreven. Pers Overzicht. Onze huishouding van Staat De Utrechtsche Courant schrijft het navolgende „Het groote gezin van onzen Staat wordt wel eens duur bestierd, maar secuurneen maar om den hoed voor at te nemen Van vele uitgaven begrijpen we niet, dat het nut geëvenredigd is aan den kostenden prys een vaststaan de regel immers voor elke buismoe der I maar zijn de uitgaven een maal gedaan dan een juistheid, een seouriteit tot aan het halve oentje toe; en dat op de sommen, die over ton nen gouds loopen. Wie vernam wel niet eens van het bestaan der Rekenkamer, een college dat alle oyfers nog eens napluist en soms over 't verschil van een „oortje" vellen papier laat volsohryven. Maar we hebben over dit onder werp een andere, een betere tijding. Onze huishouding was de laatste tijd niet erg in den haak. Wemaak- ten schulden. En thans kunnen we oonstateeren dat de inkomsten toenemen. Elke maand. De ontvaugsten b.v. in Maart wa ren dit jaar ruim 9 ton hooger dan een jaar geleden. Nog grooter verschil leveren de drie eerste maanden dezes jaara op. Van Januari April werd ont vangen f 28,972.094 tegen f 25,818.587 in 1895. Dus een voordeel van ruim 3 mil- lioen éen ton. Nn, dat komt uitste kend te pas. Er zijn allerlei regelingen voor den Staat in zicht, die geld, veel geld zelfs zullen kosten. En dan een wat ruime kas is voor een bewindsman een groot gerief. En dan de oorlog met Atjeh 1 Schuiterij. Een noodwetje, nl. een herziening van de schutterijwet op een bepaald punt, wordt door het Haagsche Dag blad gewensoht. In hetgeen in den laatsten tijd te 's-Gravenbage voorviel, ziet het Dag blad een min of meer stelselmatig pogen ter ondermijning van het ge zag. En de sooialisten, van wie deze pogingen uitgaan, zien hun kans sohoon ten opzichte van de schutterij. Een bedenkelyke leemte, merkt het Dagblad aan, begunstigt hun streven. In de schutterywet ontbreekt name lijk een bepaling, volgens welke de schutter, zoolang hy in dienst is, on derworpen wordt aan de werking der militaire tucht in haar vollen om vang. Een soldaat die, in de gelede ren staande, ook maar in kleine op zichten buiten model zich zou wil len kleeden, zou deswege streng worden gestraft. Wel traohten de so oialisten kwaad zaad ook onder de milioiens en soldaten te strooien, dooh het militair gezag beschikt over de middelen om de tucht kraohtigte handbaveD. Het blad wensoht, dat de schutte, rij wet die ook ter beschikking van de sohutterlyke autoriteit zal stellen. Zulk een herziening van de schut terywet op een bepaald punt is in luttel tijds te ontwerpen. Zij zou het karakter van een noodwet moeten dragen. Juist omdat de legerinrich- ting nog niet spoedig aan de orde kan komen, moet de bestaande oefe ning in den wapenhandel niet kun nen worden belemmerd door revolu tionaire vonden. Anders zal, wat in Den Haag geschiedde, spoedig elders navolging vinden. Zulk een noodwet, zegt het blad, kan nog vóór het einde van Mei door de Tweede Kamer zijn aange nomen, daar het ontwerp als spoed- eisohend voor alle andere werkzaam heden kan worden afgedaan. De Amst. Ct. sohryft nog het vol gende: De jongste bladzijden uit de ge sohiedenis onzer schutterij, de ontslag aanvrage van den Haarlemschen commandant, en het optreden van een paar klompenschutters in Den Haag, doen de laatste dagen meer en meer de aandacht op de gebreken dezer instelling vallen. Eenige bladen bespreken wat te doen is, en de offioieren te Haarlem hebben zioh tot de offioieren in andere plaatsen gewend. Jammer tieohts, dat het gebeurde maar al te veel aanleiding geeft aan het Buitenland, om zich over ons landje vroolijk te maken. De Deut sche Wochenzeitung deelt de feiten, zoo objectief mogelyk mede van overdryviug geen spoor; maar toch, is het een alles behalve aange name wetenschap, dat de Duitscue bladen het o vernemende, dit vermake lijk Hollandsohe nieuws door heel de wereld verspreiden zullen, wat ons noodwendig een Hottentotten-reputa- tie moet bezorgen. 't Heeft ondertuaschen zyn goede zyde. De nationale eer is er nu by betrokken, dat de zaak niet zoo blyft als ze is. Vervolg Nieuwstijdingen. Zakkenrollers. In de volte op den Dam te Am sterdam zagen gistermiddag twee kykers voor het Paleis, dat een voor hen staand man de hand stak in den aohterzak van een heer. Een van hen klopte dien heer op den schouder met de waarschuwing .pas op, myn- hoer, er zijn hier zakkenrollers". Op hetzelfde oogenblik kreeg hy van den betrapten dief een stomp met een soherp voorwerp in zyn linkeroog en zyn metgezel werd door drie hand langers van den zakkenroller zoo deerlyk mishandeld, dat hij in het Binnen-Gasthuis, waarheen beiden zioh later begaven, in behandeling moest blijven. Toen de politie er op aan kwam, hadden de vier gauwdieven zich uit de voeten gemaakt. Eea nachtelijk avontuur. Het was Dinsdagav nd twaalf uur. Achter het Paleis op de N. Z. Voor burgwal ie Amsterdam was het stil de lantaarns verspreidden slechts een onzeker lichtbuiten den lichtkring van de dansende gasvlam heerschte diepe duisternis. Voor de groote breede deur van het Paleis hielden twee schutters trouw de wacht. Met afgemeten militairen tred liep de eene schildwacht heen en weer, het geweer op schouder. Zijn stappen klonken hol in den stil len nacht. Plotseling bleef hij staaD. Uit de duisternis kwamen haastig twee zwarte gedaanten, mannen in donkere jassen, deo hoed in de oogen gedrukt. Zij naderden snel en stapten recht op de deur van het Paleis aan. Vastberaden treedt de schildwacht naar vorenook de ander komt uit zijn schilderhuisje en posteert zich naast hem. Onverschrokken klinkt hun „werda". De zwarte gedaanten, verschrikt door dit krachtig optreden, blijven een oogenblik onthutst staan, maar gaan daarnaar weer door. „We moe ten naar binnen!" zegt de een. „Nu dadelijk," voegt de ander er aan toe, „bet is al laat genoeg." „Uw wachtwoord?" is het ant woord van den schutter. „Kom, nou geen gekheid, laat ons nu maar gauw doorl" en meteen wilden de nachtelijke onbekenden doordringen. Dit wordt den schutters te maohtig. Het paleis aan hun trouwe zorg toe vertrouwd, zij zullen het met hun lichamen beschermenslechts over hun lijk zullen de snoode indringers binnenkomen, en met een snelle be weging zijn de beide wakkere schut ters een stap achteruitgetreden en hebben zy het geweer geducht wapen in hunne hand geveld, op het ergste voorbereid. Ontdaan deinzen de onbekenden, zoodra zij de punten der bajonetten op hun borst gerioht zien, terug. .Maar luister dan toch 1" roept de een, wanhopig: „We hooren hier thuis!" brengt de andere bevend uit. „Dan zullen we den portier er by halen," aldus besluit een der schutters practisch. Dit geschiedde, de portier kwam, bekeek de tweee mannen by het licht van de lantaarn en begroette hen met een „zoo, jelui komt laat genoeg, hoor!" De mannen traden binnenhet bleken een paar lakeien te zijn, die in hun gewone pakjes 's avonds de stad waren in geweest en die nu wat laat thuiskwamen. De deur viel achter hen dicht en regelmatig klonken weer de voet stappen van den sohutter in den stillen naoht. N. r. d. D. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij niet nan den inzender teruggegeven. Geachte landgenooten 1 Onnoemelijk is het getal verzoek en smeekschriften om finanoiëele hulp en leniging in den nood, ten behoeve van onze ongelukkige land genooten. De redenen tot het vragen om giften zyn zoovele en uiteenloopend, dat men onwillekeurig een huivering gevoelt bij al de ellende, die men dagelyks verneemt. Thans heeft zich het treurige ge val voorgedaan, dat ts Heiloo op 51 jarigen leeftijd is overleden, degega- geerde adjudant-onderofficier, dienst doend offioier van het indisohe leger L. A. Holtes, Ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse, welke onder scheiding hy verwierf by do inneming van den Kraton. De man, die met zooveel zelfop offering streed tot verdediging van onze Indische bezittingen, kreeg ten gevolge van het betoonen van meer dan gewonen moed, door ontberingen en uitgestane vermoeienissen in en door den dienst een hartkwaal, waar door hij niet langer mocht strijden, maar werd met een gagement van f360 naar Nederland teruggezon den. In zijn moederland teruggekeerd, heeft hij gedurende vyf jaar de be trekking bekleed van oonoierge aan eene te Amsterdam bestaande inrioh- ting, doch werd genoodzaakt die be trekking door zijne kwaal neer te leggen. Hy was gehuwd, en zooals ieder onzer weet, houdt het pensioen na den dood van den man op en wordt er verder niets meer aan de weduwe en de kinderen uitgekeerd, dan de loopende 3 maanden, waarin hij over leden is. Meer dan droevig is dan ook de toestand der weduwe, die met Skin deren (van 5 tot 13 jaren oud), geheel onverzorgd aohter blijft. Zy zelve is door een ongeneeslijke' kwaal aan haar been niet in staat, iets voor haar gezin te verdieneD. Zeer geachte landgenooten, u kunt verzekerd zyn, dat hier eene voortdurende hulp dringend noo- dig is. De onder-offioieren der Cadetten school te A kmaar, bewogen met het lot der weduwe en hare onverzorgde kinderen van bun vroegeren krijgs makker, wagen het met toestemming hunner chefs, een beroep te doen op het liefdadigheidsgevoel van ieder rechtgeaard Nederlander, met den wensoh, dat hun poging door milde gaven rykelyk mogen worden be kroond. Giften, hoe gering ook, worden gaarne in ontvangst genomen door de heeren L. de Vlaming, luit.-kolonel, direo- teur der Oadettensohool, te Alkmaar. Mr. H. F. de Wildt, Burgemeester, J. Haspels, Dokter, F. J. J. Loeff, Predikant, J Kimman, Pastoor, allen te Heiloo, en door den ondergetee- kende. Voor de onder-offioieren, M. DE VINK, adj.-onderofficier. ALKMAAR, den 22 April 1896. Brand. Met de grootste belangstelling las ik hetgeen de heer J. Swens daar over in HaarlemV Dagblad van gis teren zoo beleefd was ter kennisse van het publiek te brengen en zoo ik den geaohten sohryver in zijn mededee- lingen voet voor voet wilde volgen, zoude ik vreezen van de welwillend heid der Redaotie een onbescheiden gebruik te maken, maar last not least door bewijzen van feiten den heer Swens in een minder aangename po sitie te brengen en dit zij verre van mij, want ik huldig de spreukDas Alter muss man ehrt-n. De geschiedenis van het ontstaan der Brand verzekering maatschappijen is mij niet genoeg bekend, om daar over in twistgeschrijf te treden, maar waar eene rereeniging van personen, in deze een naamlooze vennootschap •van verzekering tegen brandgevaar, tracht aan hare aandeelhouders win sten uit te keeren, volgt zy de ge dragtslijn, die elke man van zaken zion in zijne zaken stelt en wanneer die winsten groot zyn, te groot vol gens den geaohten sohryver, dan is dit enkel eene quaestie van appre ciatie, daar ook aan een leek moeie- lijk te beoordeelen valt. of aan een dosis saphas chinine 500 of 600 wordt verdiend, of aan een stuk zeep een dergelijke percentage. Waar ik mij tegen verzei, is tegen de beoor deeling van het werk van direoteuren en agenten van verzekering-maat- sohappijen en tegen de wijze, waarop de regeling van brandschaden door den heer Swens wordt besproken en dit op grond van de onware raede- deeÜDg, dat 1°. er geen statistieken zouden be?taan, waaruit te zien is, welke bedragen aan premiën worden ontvangen en aan brandschaden ver goed en 2®. de kostelooze bescher ming door de gemeentebesturen, om dat byna elke gevestigde maatschappij jaarlijks den staat barer zaken ter kennisse van het publiek brengt en de gemeente-besturen niet de maat schappijen. maar wel de verzekerden door brandblusohmiddelen beschermt. Was het er om te doen een nieuw denkbeeld in het leven te roepen, door de maatschappijen de instand houding der brandweer te laten be talen, dan dient dat reeds dikwyls aan verschillende gemeentebesturen vanwege de verzekering maatschap pijen voorstellen in dien gee t werden gedaan. Wat de premies betreft, zoo sohijnt de heer Swens daarvan ten eenen male niet op de hoogte te zijn, daar door groote maatsohappyen voor eerste klasse risico's reeds jaren 4 cent p. 100 gulden wordt berekend. Dat de heer J. Swens hier en daar onlogisoh redeneert, blykt bijv. uit de mededeeling, dat ter zekerheids stelling van de verzekerden in eene onderl. brandverzekering-maatsohap- pij onmiddellijk by eene verzekering- znaatsohappq herverzekering wordt gesloten 11 Dat er versohiJ van klassen bestaat, keurt de heer Swens zelf reeds goed en geloof ik met de volgende vraag te kunnen eindigenwil de heer Swens misschien ook zyne mede- mensohen van eene zaak laten profi- teeren, om daardoor voor ziohzelf het grootste voordeel te trekken en de waarheid der spreuk in praktijk te brengen: „Chari'ó bien ordonnée oommence pas soi-même"? Met dankzegging voor de plaats ruimte, verblyve M. de R. met de meeste hoogaohting Uw dw. dr. G. C. C. REESER JR. Haarlem, 24 April '96. Vervolg Stadsnieuws. Woensdag en Donderdagmiddag bezochten achtereenvolgens de twee afdeelingen van de 5e klasse der Hoogere Burgerschool alhier, onder leiding van den leeraar in de natuur kunde, de vernikkelinrichting van den heer Rustige aan de Kinderhuis singel. Nadat de heer Rustige had doen zien hoe men eerst de voor werpen goed sohoon moet maken op dat het nieuwe metaal zioh goed hechte aan het oude, werd een klein voorwerp eerst verkoperd en daarna vernikkeld en gepolijst, zoodat het er ten slotte schitterend uitzag. Na nog enkele voorwerpen te hebben bezioh- tigd die keurig vernikkeld waren, keerden de bezotkers zeer voldaan huiswaarts. Het prosrramma door de „Haar- lemsohe Kunstolub" morgenavond hier ter stede op te voeren, zal nog eene aantrekkelijkheid te meer be zitten door het optreden van den heer Jan Feith uit Amsterdam, te Haarlem welbekend door zyne creatie van en in de „Papa van Daisy Bell Hy zal morgenavond eene voordraoht (ko- misob genre) houden. Zooals gemeld ia, was hij de vorige week wegens ongesteldheid (verhinderd zijn mede werking te verleeneD. In de Donderdag gehouden verga dering van den Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude werd met algemeene stemmen tot onderwijzer te Houtryk en Polanen benoemd mej. J. Over de Linden te Haarleminfunctietreding 1 Mei a.s. Besloten werd de veldwaohterswo ning aldaar te verbouwen en daarin een lokaal voor zittingen enz. te maken- Overigens werden nog enkele zaken van ondergeschikt belang besproken. Hat der gemeente Zantvoort toebe- hoorend badmaterieel, publiek ver kocht ten overstaan van Notaris ter Hoffsteede te Bloemendaal, heeft op- gebraoht ongeveer f5000. Onderstaande berichten »{jn overgenomen uit de 2e editie van ons vorig nummer. Den tweeden Pinkersdag zal hier worden gehouden een openlucht-mee ting tegen koning-alcohol en wel op het terre n van de Phoenix. Op drie spreekplaatsen zullen 12 woordvoeiders der verschillende dranbhestrijdende vereenigingen op treden. Door drie muziekkorpsen zal de meeting verder worden opgeluisterd. Ten nadeele der H. IJ. S. Mij. ont vreemd uit een koffer, bestemd voor Zaltbommel, drie nieuwe zakdoeken, 1 zilveren horlogeketting, eene brocoe met steentjes, en nog eene broche. Gisteren bebben zich twee lotelin- gen der nationale militie van deze lichting aangemeld, die achtergeble ven waren; zij zullen vandaag inge deeld worden. Gisteren is het. 4jarig dochtertje van G. v. Twuijfel door een rijwiel aangereden, waardoor het kind voor den grond sloeg en zich aan het hoofd verwoedde. Het kan zyn nut hebben er nog eens op te wijzen dat de voorstelling van de Haarlemsotae kunstolub op Zaterdag a.s. wordt gegeven ten bate van Weldadigheid naar Vermogen en dat iedereen er tegen den vastgeetel- deD entreeprijs toegang heeft. Derhalve zyn noch diploma nooh introductie hoegenaamd noodzakelijk. A'jeh. 23 April 1896. Een officieel telegram uit Batavia vermeldt het volgende Generaal Vetter vraagt voor ope- ratiën tijdelijk twee bataljons infan terie met pelotons oavelerie, bergar- tillerie en genie, deze worden epoerig gezonden. De Bataks, Onze beriohtgever te Batavia seint, dat er onlusten zyn uitgebroken onder de onafhankelijke Bataks en {troepen derwaarts zijn gezonden. Hbla. VARIA. Jonge man (erg mager en erg lang): Ik moet naar een partijtje, waarvoor wij een soort maskerade op touw zetten. Weet n ook een goed karakter voor my Oude heer (zeer dik en kort) Maak je haar wit en ga dan als bil jartkeu. Jonge mandat is een idee, maar dan moet n meegaan als biljartbal. Dienstbode. Ik moet een mooien roman hebben. Boekhandelaar. Van wien Dienstbode. Hoe bedoelt u dat? Boekhandelaar. Ik bedoel, door wien die roman gesohreven moet zijn. Dienstbode. Hy moet niet geschre ven zynik moet een gedruktea hebben. Ik moet iets henben om voor te dragen, maar het moet vry lang zijn. Missóhien Eliza's Vluoht van ter Haar Neen, dat is te kort. Dan kan ik u de Hollandsche natie van Helmers aanbevelen, die is in zes zangen. Neen, ik kan niet zingen. Burgerlijke Stuud. Ondertrouwd: 23 April. G. Mes en M. H. v. d. Pol. P. J. Lubbers en A. M. Tennissen. Th. Sorgdrager en I. W. Boelhouwer. J. Burger en. J. v. Waarden. G. ten Napel en J. Mj

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3