den watermolen is in den ElBbroeker- polder onder Hillegom thans een stoomgemaal geplaatst dat uitmun tend voldoet; het is een soheprad stoomgemaal met nieuw stelsel van soheprad, ontworpen door den inge nieur Paul te Leiden, dat het water niet hcoger opwerpt dan bepaald noodig is, en eene zeer aanzienlijke hoeveelheid in korten tijd wegmaakt. BINNENLAND Haagsche Brieven. De korte inhoud van het antwoord der Reg. op het voorloopig verslag der Kamer inzake de Kieswet, werd bereids medegedeeld. Men heeft dus gezien, dat er aan het oorspronkelijk ontwerp zoo goed als niemendal is veranderd en dat de Min. op zeer vernuftige wijze is tegemoetgekomen aati het bezwaar, dat ontstaan is ten gevolge van de vertraagde invoering der wet op het personeel. Dat de Min. van Houten onwankelbaar is gebleven, wordt van versohillende zijden zeer booB opgenomen wat verklaarbaar toeschijnt maar het is noch mijQ taak, nöoh mijn roepiog om dit uit een te zetten. Iets anders is of het door de Minister bedachte middel om iD 1897 de verkiezingen geregeld te dosn plaats hebben, geen grond wettige bezwaren zal doen rijzen. Immers, de Min. wil, krachtens huur, tydelyk tot kiezers verhellen diege nen die hun aanslag in de belasting niet hebben betaald. Het wil er by my niet in, dat dit te rijmen zou zyn met de derde alinea van art. 80 der Grw., zeggende „Van de uitoefening van het kies recht zijn uitgesloten zij.... enz.en, voor zoover de kieswet, hetzij zeker bedrag van den aanslag in eene of meer Rijks-directe belastingen, hetzij het bezit van een of meer grondsla gen van zoodanigen aanslag als ver- eisohte van kiesbevoegdheid stelt, zij, die hun aanslag in die belasting of die belastingen nie hebben voldaan Hoe de Minister dit verdedigen zal, lokt stellig bij velen gespannen verwaohtingen uit. Maar het grond wettig bezwaar zal stellig opduiken al was het alleen maar omdat de Kieswet-Tak op grond van zoodanig bezwaar heet te zijn gevallen. Als de Kamer bet zal den 5en Mei zyn bijeenkomt, wacht der Re^eering stellig geen aangename lijd Atjeh zal zeker een debat uitlokken en als, wat verwaoht wordt, de be handeÜDg der kieswet den I9en be giet, zal de heer van Houten vrij vermoedelijk geen aangename dagen beleven. Deie Minister en ock andere leden der Regeering hebben deze week eea aangename afwisseling ge had van de ernstige besognes op het 40jarig huwelijksiee-t van de heer en meviouw MesdagVan Houten.'t Was een particulier leest, dat eigenlijk niet behoort tot het publieke domein van een dagblad, doch er is zooveel van verteld (ka i bet andere, met 300 gasten ?),dat ik er ook wel wat van mag navertellen. Aan drie jeugdige vrien den van het kunstenaarsechtpaar was de organisatie van het teeet op gedragen en zij hadden plein pouvoir. De groote zaal van het gebouw voor Kunsten en wetensohappen, die alleen parterre 900 plaatsen aanbiedt, was als in een tnoverpaleis herschapen. Het decoratief was schitterend en de gu8:en deden hun entiés in een bloemenhof, waarin z lts een fontein rustig en lustig kletterde. De avond verliep met voordrechten van allerlei aard, tableaux-vivants (o. a naar een schilderij van Alma Tadema ge arrangeerd en uitgevoerd door onze beste musici en artisten. Zoo moet naar ik hoor, het plan voor de zaal- decoratie van den schilder van de M+arel zijn geweest. Aan het souper dat mag ik ook wel verklappen had de jubilaris het mooiste meisje van den Haag aan zijn zijde. Nu, kunstenaars weten de schoonheid te eerenDat souper was op zichzelf ook een trouvaillehet werd nl. ge serveerd aan dertig tafeltjes (voor tien personen elk1, die geheel gereed werden binnengebracht en evenzoo konden verwijderd wordeD, toen de speeches waren afgeloopec, waarbij de minister Roëll o. a. op de Neder- landsch8 kunst, en de kunstenaars gedronken had. 't Bal dat op het souper volgde eindigde 's ochtends 8 nur Weinige uren nadat aldus de kun stenaren een hunner zijner waardig hadden gevierd, werd de kunst door een schier onhers.elbaar verlies ge troffen en de Haagsche muziekwereld in rouw gedompeld. W. F. G. Nicolai, de toonkunstenaar, die zoeveel jaren het beheer voerde over onze konink lijke muziekschool en die zich reeds een on steriel ij ken naam zou hebben gemaakt, indien hij niets anders hadde gedaan, dan ons land met tal van artisten begiftigd, wier roem ver over onze grenzen weerklinkt Ni- col m is niet meer. Zyu biographie te schrijven zou veel meer ruimte vorderen dan mij is toegemeten. Waartoe ook Nicolai was eon man van onzen tydallen voor wie kunst niet enkel een klank is, hebben hem gekend, als dirigent, als virtuoos, als oomponist van knappe werken, waarvan stellige bekoring uitgaat, niet het minst van zijn lie deren. Man van eenvoudige geboorte, voor wien de knnst niet steeds een winstgevende zaak was (hy werd leeraar aan de mnziek chool op 300 gld. traotement) heeft hü/fioh, onder voortreffelijke leiding aanvan kelijk, weten op te werken tot wat hy geworden is. En deze musious was ook een man van de pen, die hij even goed hanteerde als den diri geerstok. Het is geen geheim, dat een tijd lang de toongevende muzi kale critiek in ons land bijna geheel onder zyn invloed stond en dat die invloed zioh ook nu nog doet gevoe len. Menigeen, die niet van zijn mu zikale riohting was, heeft van dien invloed wel eens de minder aange name gevolgen ondervonden Ook de mensohen die hoog staan en 't hoogst behoorden te staan, hebben hun zwakheden. Nicolai had de zijne, doch ook beminnenswaardige eigen schappen. En een daarvan, die op den voorgrond trad, was de lust om jonge talenten te ontwikkelen en te besohermen, ook al waren de bezit sters of bezitters daarvan voortgeko men uit de nederigste lagen der samenleving. Morgen zal men hem begraven. Nu reeds is de vraag gerezen wie zijn opvolger zal zyn. Men noemt Gott fried Mann, doch ik heb reden om te vermoeden dat argumenten die buiten de eigenlijke artistieke over wegingen liggen, tegen deze benoe ming. in het veld zuilen gebracht worden. Morger dan vergadert onze ge meenteraad ook weder, ditmaal ter behandeling van de langverwaohte en onder vóor-discussies bedolven tram- quaestie. Wat er uit 'b Raads debatten geboren zal worden, hoop ik een volgend maal mee te deelen. H. A. GANUS Jr. De Tweede Kamer der Staten Ge neraal is bijeengeroepen op Dinsdag 5 Mei 's namiddags 2 uur. De minister van koloniën heeft de woorden, waarin fi. M. de Koningin- Regentes Vrydag aan hei diner in het paleis te Amsterdam, hulde bracht aan het Indische leger, geseind aan den goaverneur-g9neraal van Neder- landsoh-Indie, ter mededeeling aan generaal Vetter, om door hem aan de krijgsmacht in Atjeh te worden meegedeeld. Atjeh. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegraphisch be richt van den goeverneur-generaal van Nederlandeoh' Indië zijn in Aljahaan hunne voor den vijand bekomen wou den overledende sergeant S. J. Rhee (algemeen stamboek uo 8881), de lu selier A. Hermans (algemeen stamb. no. 34239) en de fuselier De Graaf (algemeen stamboek no. 39035—785). Het geheele Duitsohe eskader onder bevel van den vice-admiraal Koester zal op 28 of 29 April a.s. teNieuwe- diep binnenkomen. Volgens een te VlissiDgen ontvan gen officieel telegram zal het eskader deze haven niet aandoen. De koninginnen te Amsterdam. Zooals wy meldden, bezochten HH. MM. de Koninginnen Zaterdagmiddag het Wilhelmina-g8sthuis en het Mu seum Willet. In het Gasthuis werden de Vorstinnen ontvangen in de re ceptie-zaal, de zoogenaamde kerk. Deze was zeer fraai met bloemen en groen versierd. Daar werden de Majesteiten gere cipieerd door de oommissie van toe- z obt op de gasthuizen en den direo- teur-geneesheer. Voorts stonden daar ook de hoofd verpleegsters. Prof. Place, voorzitter dercommissie sprak de Koninginnen toe. Het bezoek aan het Gasthuis bad alleen ten doel de kinderafdeeling te bezichtigen, en daarheen begaf zioh nu de stoet. Toen de Koninginnen aankwamen, ging er een luid gejuich op. De kleinen zwaaiden dapper met de vlaggetjes en waren erg verheugd met het bezoek. Een ordonnanoe-offioier droeg een groote, groene portefeuille en daarin waren een groot aantal relief-plaatjes, beweegbare poppen enz. meegenomen, die de Koninginnen nu aan de kin deren uitdeelden. Toen de Koninginnen vertrokken, begonnen de kinderen weer hoera te roepen en van een mannenzaal, die men voorbij kwam. werd het ge zelsohap ook toegejuicht. De rijtuigen werden weer bestegen en men reed raar bet MuseumWil let, Heerengracht 597. Zooals men weet, is mevrouw Willet in 1895 overleden en heeft zij haar huis met den inboedel aan de stad vermaakt, welke nalatenschap is aanvaard. Dd verzameling bestaat hoofdzake lijk uit porselein, bibelots, zilver en een bibliotheek van groote waarde voor de decoratieve en n'jverbeids- kunst. De Koninginnen werden ontvangen door den directeur en door de leden der commissie van toezicht, de hee ren P. en J. H. van Eeghen, Sterok en Sillem. Om éen uur was de stoet weer op den Dam. Om half drie kwamen de rytuigen wederom voor. Allereerst gold het een bezoek aan Het Sint NioolaaB Gesticht op de Heerengracht, eene stiohting van katholieke liefdadigheid, waar thans een 149-tal meisjes van 11 tot 21-jarigen leeftyd verblijven. Het gesticht was in feestdos en er heersohte groote vreugde, want voor de eerste maal zou het de hooge eer genieten binnen zijne muren het be zoek te ontvangen van onze Vor stinnen. In de receptiekamer, waar tussohen hoogopgaande bloemen en planten de beeltenis prykte der Regentes, sprak Mgr. Poppen de vorstelijke bezoek sters een woord van eerbiedig wel kom toe. Verder werd door een meisje een toespraak gehouden eu een driestem mig welkomstlied gezongen. Plechtig was het oogenblik, toen Hare Majesteiten langs de breede marmeren en met prachtige Axmin- ster loopers belegde trappen onder zacht ruisohend orgelspel de kapel binnentraden, waarheen zioh inmid dels langs een anderen weg ook een gedeelte der kinderen had begeven. Daar werd door dezen een driestem mig: „Domine, salvam fao reginam" zeer verdienstelijk ten gehoore ge bracht. Terwijl de Vorstinnen rich van de ziekenzaal naar de naaikamer bega ven, klonk beneden onder den koe pel pleohtig het „Wien Neerlandsoh Bloed," gezongen door de kinderen, met begeleiding van kl-.vier. De Vorstinnen die zich voortdu rend levendig hadden onderhouden met de eerw. Moeder overste en Mgr. Poppen, betuigden by het afscheid Haren dank voor de vriendelijke ontvangst en Hare ingenomenheid ook met deze stiohting. Het tweede bezoek van dien mid dag gold de stichting der afdeeling Amsterdam der „Vereeniging tot be vordering van fabrieks- en hand- werksnijverheid in Nederland," een stichtiDg die evenals deze vereenigiDg een veel langer naam heeft en heet: .Museum van voorwerpen tot voor koming van ongelukken en ziekte in fabrieken en werkplaatsen." Dit museum is gehuisvest in het gebouw van den gezondheidsdienst op den Groenburgwal. De graoht zelf was afgeret; de en kele bewonera die er zioh bevonden, strooiden met bloemen. Aan de overzijde was het stamp en stampvol, en zolderschuiten inde gracht boden honderden een plaats. De Koninginnen werden luide toege juicht. Er was door de commissie van het Museum buitengewoon veel werk ge maakt voor de ontvangs'. Door een lange gang, die door bloemen en groen zeer fraai was ge decoreerd, kwam het gezelsohap in een groote benedenzaal, waar een prachtige troonhemel was opgesteld. De Majesteiten namen hieronder plaats sn werden allereerst welkom geheeten door den heer J. D. Lan- dré, voorzitter der Amsterdamsche afdeeling der „Ver. voor fabrieks-en handwerksny verheid." Daarna sprak prof. Forster, voor zitter der Museum-commissie de Ko ninginnen toe. Alvorens de verzameling bezioh- tigd werd, werd aan de Vorstinnen een prachtig album aaugeboden, met een acht en twintig zeer fraaie foto's in platinadrux van voorwerpen uit het museum. Deze fotografieën waren in het museum zelf vervaardigd. Een paar moirée zijden schutbladen hield een en ander saaien. Nadat de Koninginnen dit welwil lend aanvaard hadden, teekenden zij Haar naam in een boek en gaven daarna gevolg aan het verzoek om het Museum te bezichtigen. De koninginnen beziobtigden de belangrijke verzameling met veel aandacht en gaven bij haar vertrek haar ingenomenheid met dit Museum te kennen. Hierna werd weer een rijtoer ge- ma kt. Zondagmorgen woonden de Ko ninginnen de godsdienstoefening bij onder gehoor van den predikant, den heer F. H. Herfkens, in de Nieuwe Kerk, die natuurlijk stampvol was. (Zie verder den brief uit Amster dam.) Uit Amsterdam. Maandagochtend. Gisteren het jaarlijksch bezoek van H.H. M.M. aan „Artis", dat heden morgen door een offioieuee visite werd gevolgd. Zondagmiddag te 2 uur stonden in de hooldvestibule van den Dierentuin aan de Middenlaan gesohaardhet Bestuur van het genootschap en een 25 tal ceremoniemeesters die, zooals gebruikelijk, de eerewacht vormden, waarvan een gedeelte den stoet opent en een ander die sluit. De Koningin was gekleed in een japon van zware crème zijde men den bekenden witten hoed, de Regentes droeg een paars moiié kleed. De directeur der Dier gaarde, dr. C. Kerbert, geleidde de jonge Koningin, terwijl de door de Regentes gewenschte inlichtingen wer den verstrekt door den President van het genootsobap, den heer Beuker. H.H. M.M. bogen nu en dan vrien delijk tot de juiohende bezoekers, die, in niet zoo groot aantal als andere jaren langs den weg stonden gesohaard en door touwen „in bedwang" werden gehouden. Het is weliswaar diep treu rig, dat men over een z.g. beschaafd publiek sprekend, het werkwoord in bedwang üouden moet bezigen, maar het is helaas 1 het eenigst toepasse lijke woord. Evenwel moet geconstateerd wor den, dat de tuinen heden niet zuik een ruïne te aanschouwen gaven als anders het geval is, hetgeen waar schijnlijk te danken is aan de betrek kelijk geringe opkomst der „Heeren Leden en Begunstigers." HH. MM. vertoefden geruimen tijd bij de bassins der Flamingo's en bij het perk der prairiemarmotten en bega ven zich daarna naar de koningszaal, waar ververschingen werden aangebo den en waar HH. MM. Hare geleiders bedankten.Te ongeveer half vier scheid de men en werd een rij toer ondernomen door het Vondelkwartier. Hedenmiddag te twaalf uurpreoies verlieten HH. MM. de hoofdstad, uitgeleide gedaan door burgemeester, militaire en plaatselijke autoriteiten, de heeren Westerwoudt en Beels, cum in ietaiissen der H. IJ. M., den inge nieur van tractie, Melotte inspecteur van vervoer. De inspecteur van ver voer Rauwenhof reisde mee met den extra-trein tot Kleef. Zooals men weet reizen HH. MM. reoht door naar Fun- lenseebad (Berner-Oberland), waar zij tot 16 Mei vertoeven. Voor de armen is de gebruikelijke gift van f2000 geschonken. H. M. de Koningin-Regentes heeft den burgemeester verzocht Haar spe- cialen dank over te brengen aan den hoofdcommissaris van politie, voor de uitmuntende voorzorgsmaatregelen ge nomen om de orde te bewaren. Hedenmorgen zat koningin Wilhel- mina weer voor een der ramen van het Paleis te teekenen. En hiermede behoort dit bezoek, dat zichoriderschtidde door bizonderen geestdrift aan de zijde der bevolking, weder tot bet verleden. Nog een paar jaar en wij zullen onze geliefde Voretin binnen onze muren begroeten met een geestdrift, die zijns gelijke nog nimmer vondt, wij zullen enfin, u zult eens zien «at er dan in de hoofdstad alzoo geschiedt. BEKKER. Vrijdagmiddag omstreeks 3 uren verschenen de officier van justitie met zeven ambtenaren ten huize \an den venter in sooialistisohe gesohriften 1. I. Samson, Albert Cuypstraat te Amsterdam, en stelden aldaar een huiszoeking in. Geen hoekje bleef ondoorzooht. De reden hiervan is niet bekend. Volgens ingewonnen in- liohtingen zal Samson, die, omdat hy by het passeeren der Koninginnen heeft gefloten, werd in hechtenis ge nomen, nog eenige dagen in arrest blyveD, ter beschikking van den offi cier van justitie. Volksdgb.) Egel opstootje. Zondagavond uitte te Amsterdam een groote troep oranjeklanten hun afkeer van het socialisme of mis schien hun liefde voor ons vorsten huis door een vijandige demonstratie te houden voor het café van Reena op het Rembrandtplein. Daar zaten omstreeks kwart voor zevenen een klein aantal vrienden van den café houder kalm buiteD, toen uit de Reguliersbreestraat sen groote troep aankwam die voor het caté stil hield. Eerst werden eenige oranje liederen gezongen toen nam een van het troepje een ijzeren stoel weg van café-Schiller en smeet dien over het gezelschap van Reens,dat hoegenaamd geen aanleiding tot vijandelijkheden had gegeven. Dit was het sein tot een meer alge- meenen aanval en een kort oogenblik werd er bevig gevochten. Met stoelen en andere projectielen werd er gesme ten naar de eocialisteD, die zich zoo goed mogelijk verweerden. Er stond op dat oogenblik maar één politie-agent, die niet veel kon doen. De man deed zijn best, voor zoover men zien kon, en kwam zelf een oogenblik in 't gedrang. Hij kon niet verhoeden dat er rake klappen werden uitgedeeld. De post hoek Halvemaansteeg was zwak bezet zoodat het eenigen tijd duurde vóór er meer politieagenten waren. Toen hun aantal tot een stuk of vijf was aangegroeid, was het spoe dig gedaan met de vechtpartijde mensch°n werden aangemaand tot doorlocpen en een pooFje daarna werd het weer kalm op het Rembrandt plein. Later op den avond werd het Rembrandtplein aan de zijde van het café door de politie afgezet. Met de blanke sabel werden nu en dan de nieuwsgierigen uiteengedreven. Schuttel ij. Naar men uit Den Haag verneemt, zyn reeds geruimen tijd by het mi nisterie van binnenlandBche zaken voorstellen in voorbereiding betref fende de oefeningen der sobutterijeD, doch was er bezwaar deze ter hand te nemen vóór de afdoening der kieswet. Letteren en Knnst. Uic Amsterdam. Nederlandsche Opera. Eindelijk weer eens 'n paar nieuwe werken Op den eereavond van den Hoofdregisseur der Ned. Opera, den Heer Saalborn, op Donderdag 11. wer den voor de eerste maal opgevoerd „Mara" van Ferd. Hummel en „de viool van Cremona" van Jerö Hu- bay. Het libretto van de laatste is be werkt Daar Coppée's bekend „Luthier de Crémone". Ik weet niet wat er Dinsdag met orkest en koor is geschied, maar inóien het gezelschap er prijs op stelt de sympathie van het publiek ts blijven behouden, dient het zijne voorstellingen beter voor te bereiden. Het orkest b. v. was somtijds bepaald valsch en vooral viel dit op, bij de uitvoering van vier composities van W. Siep, die als internet ède na de pauze werden ten gehoore gebracht. Velen zullen met deze4 „Bagatelles", oorspronkelijk voor piano gecompo neerd, reeds hebbes kennis gemaakt. Voor zyn allerliefste compositie werd de jonge componist luide toe- gejuioht en na de uitvoering van No. 4.Unjourd'été werd hij teruggeroepen. Jo Kempees, Mevr. Engelen, Pau wels, Orelio en Poons waren als altijd zeer verdienstelyk, doch het geheel was meer dan erg slordig en ik her haal het, dit is niet de weg om het voortbestaan der onderneming te ver zekeren. Beide opera's bezitten niet genoeg levenskracht, om lang op het reper toire te blijven. B. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet nan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Vergun my ietB te antwoorden op het door den heer Ritsy in uw blad van Vrydag 11. geopperde bezwaar tegen het hockey-pel in de straten, dat het namelijk gevaar opleveit voor de voorbijgangers. Dat gevaar, mijn heer Ritsy, is heusoh niet zoo groot als u wel meent. Het gebeurt maar hoogst zelden, dat een der weinige voorbijgangers in aanraking komt met een bal of stok. Vooral het laatste komt zelden voor. Daarvoor zorgen de zoogenaamde veld oaptains. of laat ik liever, om den heer Abraham Blankaart genoegen te doen, in plaats van deze Hollandsoh Engelsche com binatie, zeggen veld-aan voerders, die den jongens, die door hun onvoor zichtig en woest spel voor de voorbij gangers gevaar zouden kunnen te weeg brengen, boete opleggen en hun desnoods het spel voor eenigen tijd ontzeggen. Komen er fietsen, kinderwagens of dames voorbij, dan wordt bijtijds gewaarsohuwd en met spelen opgehouden, tot genoemde voertuigen voorbij gereden en de menschen voorby gewandeld zyn- Als bewijs dat het in de Wilhelminastraat wel veilig is, kan dienen, dat een heer en dame, die om hunne twee kleine kindereu vroeger altyd omliepeD, nu, na het eens weer geprobeerd te heb ben, altijd door de Wilhelminastraat gaan, en, volgens hnn zeggen, nooit van de jongens last hebben. Boven dien zou de politie indien er werkelijk gevaar voor de voorbijgangers was, de spelers zeker al lang verjaagd hebben, terwijl tot nu toe de agenten ons altijd ongehinderd laten spelen. Maar mynheer Ritsy, ik kan u den troost geven, dat, zonder dat de po litic er zich mede b=moeit, het hockey spel gauw gedaan zal zijn, want het seizoen loopt ten einde en dan zal weldra de Wilhelminastraat weer even leeg en stil zijn als vroeger. U mijnheer de Redacteur, betuig ik mijn dank voor de verleeods plaats ruimte. Een hockey speler. Mijnheer d.e Redacteur 1 Nadat ik van de week in verschil lende bladen las, dat do Petroleum- schuit, na uit onze gemeente-wateren, daarna uit Schoten en later uit die van Haarlemmerlie.deen Spaarnwoude was verjaagd, klinkt 't mij eenige zins vreemd in de ooren, dat, nadat de Havenmeester en Commissaris van Politie er wat op gevonden hebhen, nu die eooipper vergunning heeft gekregen ooi zijn schuit te le.gen in een haventje aan 't Vuilzak bij den Oaden We.'; ik vraagde my zelve ai toen i - de Politie-Verordening zat te lezenik zie nergens staan „als er wat op gevonden kan worden, dan behoeft deze verordening niet opge volgd te worden"; anders had de Wetgever er dat wel bij gezet. Er staat in art. 158 2 en 3: pak huizen gelegen aan bevaarbaar wa ter, op minstens 100 Meter afstand van elk bewoond huis," en ik dacht bij mij zelve, 't is daar toch nog al raak van Fabrieken met Stoom ver mogen, dan zal deze 8 meter zand ook wel lak zijn. 't Is nog niet eens eenechuitvo Art. 160„Met boete van ten hoogste f25 wordt gestraft iedere houder van een bewaarplaats van Petroleum of terpentijnolie staande op minder dan 100 Me:er afstand van eenig tot bewoning bestemd huis indien in die bewaarplaats te zamen meer dan 30 vaten petroleum of ter pentijnolie aanwezig zij." En in deze schuit ligt circa 300 vaten 1 Nu vraag ikvoor wie is de politie-verorde- ningi? Voor den kleinhandel Je mag m. ar 1 vat in huis hebben en de grossier n et meer dan 30 vaten in een brandvrije bewaarplaats volgens politie-verordening eu onder toe zicht gebouwd. Voor de Petroleum-Company uit Rotterdam en Amsterdam (want dat is een Maatschappij) v or haar wordt er wat op gevonden. O ja, hoor,jelui betalen nier tóch, jelui maggen wel hoor, die hier belasting ba aleD, moeten er dan maar onder, want die moeten zich aan da poiitie-verorde- ning hcuden. Voorwaar een fraaie boel 1 En dan die wager.s! In Art. J 32 staat: „Met 125 boete wordt ge-i straft die over beweegbare bruggen een last van meer dan 3000 kilogram doet vervoeren" en Kar en Olie we gen tezamen circa 4.700 Kilogram. Mag datImun-ra, zij kunnen van dïn Ouden Weg de stad niet in of uitgaan, dan over beweegbare bruggen. In Art. 29a wordt straf bedreigd te gen ieder, die straten geheel of ge deeltelijk verspert; nu, zij maken van de straat een pakhuismag dat ook? en dan 't brandgevaar met zoo veel olie door de stad I Is die politie verordening dan gemaakt voor de ingezetenen en niet voor een vreemde maatschappij, ol moet 't in Haarlem wezen: als 't kalt verdronken is gaan we de put dempen Mag dat allei Neen en nogmaals Neende wet moet gehandhaafd worden. Dan zijn zoowel de wetgever als degeen die zich er aan moet onderwerpen vrij tegenover elkaar, 't zij in dit geval Schipper, Koopman of Winkelier. Anders wordt het een warboel en dan he9ft de heele gemeente strikt genomen met wet noch politie-veror» dening meer te maken. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, Uw dienelv. dr. B. Gemengd Nieuws Dr. Forbes Winslow, de Engelsche» psychiater, heeft op het congres voor gereohtelijke geneeskunde te New- York mededeelingen gedaan omtrent Jaok the Ripper. Deze zou een stu dent in de geneeskunde zijn en thans vertoeven in een krankzinnigenge sticht. Toen men hem ontdekte, ver toonde hij reeds teekenen van onge neeslijke krankzinnigheid. Prins Ferdinand van Bulgarije is Zaterdag j.l. te Parijs aangekomen. Aan het station werd de prins o. a. begroet door eenige Bulgaareche stu denten die hem een bouquet aanboden. Des namiddags te 3 uur werd de prins plechtig ontvangen door den president der Republiek op bet Elysééj nadat hij met galarijtuieren van zijn hotel was afgehaald. Bij zij a aankomst <>p het Elysée speelde de muziek het Bulgaar=che volkslied. Te 5 uur bracht president Faure een tegenbe zoek aan den prins. Cholera te Marseille. De cholera is te Marseille uitgebro ken op dri9 sohepen, die bestemd zijn voor Sumatra. Op de Venue, van China, zyn van de 636 passagiers 349 aangetast. Honderd-en-twee per sonen zijn overleden. Te zijn of niet te zijn. De Figaro noemde in denlaatsten tijd de Kamerleden, die nu eens vó ir, dan weer tegen het ministerie stem den voortdurend „ton pies hollandai- ses," dat zijn tollen, die naar belie ven linksom of rechtsom draaien. Naar aanleiding daarvan vonden wij dezer dagen in de Figaro dez9 „Nouvelle a la main." Een dier „tou- pies hollandaiaes" liep op den dag van de aftreding van het kabinet peinzend rond in de couloirs van de Kamer. Wat heb je vraagt heai een vriend. Wel, ik ben het niet met me zelf eens. Het is een belangrijke stem ming voor ons. Het is missenien een quaestie van leven en dood. O ja, dat zei Shakespeare al toupie or not toupie. Sedert eenige dagen worden door de duitsche dagbladen geruchten ver spreid over onlusten en gevechten tussohen de duitscho beschermings troepen en stammen der inboorlingen in Zuidwest-Afriba. Terwijl het mi- nisterig. van buitenlaudsche zaken merkwaardigerwijze het stilzwijgen bewaart, kan een der bladen meedee- leD, dat in een gevecht twee offioieren en zes duitsohe soldaten gedood zyn, en een officier gewond is. In het duel tusschen den hongaar- pohen minister van landsverdediging Fejrvary en den afgevaardigde Ber- nath is laatstgenoemde vrij ernstig gewond. Een telegram uit Havana meldt, dat de Spanjaarden de Cubaanscbe opstandelingen, die Fort José beleger den, hebben aangevallen en op de vluoht gedreven, met achterlating van 72 dooden. De Spaansche troepen had den 54 doodeD. Het jacht Ailsa van den heer Wal ker is op de terugreis van de wed strijden in de Middellandsche zee ter hoogte van de kust van Marokko beschoten door de Riff paraten. Het jaebt ontkwam eohter dank zij een lichte bries, die juist kwam opzetten. Een paniek. Eenige dagen geleden ontstond in een der orthodoxe kerken te Varna een vreeselijke paniek. Het sohynt dat een sluier van een vrouw door een waskaars, welke zij in haar hand droeg, in brand was geraakt. Hierop begon men te roepen„Brand! Red je 1 Het gevolg was, dat een hevig gedrang onts'.ond, waarbij 21 vrouwen en kindereu werden dood gedrukt. Het feit, dat onlangs ts Varna de Armenische school met den geeste lijke verbrand zyn, had het publiek zoo angstig gemaakt, dat zulk eea paniek ontstaan kon. Dg Italimen in Oost-AMka. Een bericht uit Soeakim spreekt van schitterende overwinningen der Italianen. Tien compagnieën, versterkt te Mo- krame door drie andere compag nieën, hebben een leger der Derwi- sohen aangevallen bestaande uic 8000 man voetvolk en 5000 ruiters. De Derwischen hebben 500 mar- schappen verloren de Italianen 100 de vyand verwaoht versterkingen van Osman Digna. Verder wordt vermeld, dat deDer- wisohen de belegering van Kassala hebben opgegeven, waarschijnlijk ten gevolge van de zware verliezen, welke hun daar door de Italianen zijn toe- gebraoht. Tegen dit voor de Italianen gun stig berioht staat de mededeeling, dat de Ras' Dargbie en Uoldbirghis, die tot nog toe niet aan den oorlog had den deelgenomen, de partij van de Abessiniërs hebben gekozen. A. C. Worrels van Millioana, in Texas, wilde de jeugdige Mollie Brooks schaken. Hy was reeds met zijn uitverkorene in het station, toen hij aohterhaald werd door den vader van het meisje, die zijn doohterdood sohoot en Worrels verwondde. Daar na ging hij op een kist dynamiet zitten en liet deze ontploffen, zoodat zyn liohaam in stukken en brokken overal verstrooid lag.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2