het legioen Tan Eer, waartoe hij door wikkeling aangaat, gelijk met kinde den President van de Fracsohe Re publiek is benoemd. Door den Commissaris der Koningin is bepaald dat voor de te houden ren van haren leeftijd. Het ongeluk op de „Prins Hendrik." oo„ I Omtrent dit onheil meldt men neg verloting, by gelegenheid van de aan- vijoainD-«n staande tentoonstelling fe Zaandam,i Jf. D rr u v,* kuDDen worden uitgegeven 30,000 7,:°5 !o.en a 1. .evened de verloting d" Brtker 2?Y.- in September as in het openbaar zal A R,. 07 crPRnhiPilon t«n overstaan van een ren' ongehuwd; A. Bliek, 37 jaren en gesonieden ten overstaan van een K KeUer 49 jftren? beiden gehuwd> die omgekomen zijn aan boord op de Theems tengevolge van verstik king ontstaan door de ontlasting van stoom en rook uit het vuur ia den achterketel, waarvan de vlamkast in stortte; één stoker bekwam brandwon den aan hoofd en handen en is reeds Vrijdagavond met de dagboot hier aangebomen. Keiler woont hier, de anderen behooren thuis te Middelburg. Zaterdagavond werden de lijken ver voerd." Aan de St. James Gazette is nog ontleend de mededeehng, dat de ont ploffing te half vyf plaats had en twee uren vertraging veroorzaakte. Bij aankomst te Queenborough werd geneeskundige hulp ingeroepen; de gewonden zijn naar omstandigheden wel. Het Duitsche eskader. De Duitsche oorlogsschepen Kur- fürst Friedrick WilhelmBranden burg, Weissenburg, Wurtemberg, Sach- scn en Worth zijn Zondagmorgen van Nieuwendiep vertrokken, met bestem ming na*r Bergen, via Wilhelmshaven. De aviso Jagd is achtergebleven, om op de nog komende brieven te wach ten. Bij het verlaten van de reede werden zoowel door het muziekkorps aan boord van het Duit6Che admi raalschip als door de marinekapd van Nieuwediep, op bet havenhootd opgesteld, de volksliederen gespeeld. Een oranje vereeniging. Op uitnoodigiDg van vier soholieren der H. B. S. met 3 jarigen oursus in de Marnixstraat te Amsterdam kwa men Zaterdagmiddag in het gebouw NeêrlaDd's Werkman" ongeveer 200 Onder de gemeente Hulst is ge duelleerd door twee Belgische heeren waarvan éen gewond werd. Demare- ohaussées die hiermede in kennis wa- hoogere-burgersoholieren samen, met ren geBteld, hebben het duel niet het doel een Oranje-vereeniging te kunnen verhinderen, stichten onder den naam „Koningin- In het algemeen heeft deze werk staking een zeer kalm verloop ge had, wel opmerkelijk by de groute menigte vreemd volk, thans in deze streken aanwezig. Sport en Wedstrijden Naar aanleiding van het bericht in Paris Vélo, dat een Hollandsohe acht zou zijn ingesohreven voor de Henley, kunnen wij meedeelen, dat dit niet de acht van Kerens is, die verleden jaar overwoD, want dat deze ploeg uit elkander is. De oude acht en de jonge acht van De Hoop te Am; ter- dam hebben wel plan om in den wedstrijd uit te komen, maar zeker is dit nog niet, en in elk geval heeft geen inschrijving plaats gehad. N. R. Ct. Wilhelmina". Er werd veel gezongen gejuicht en geapplaudiseerd, en de stichting liep een oogenblik gevaar Brandstichting Omstreeks 3 uur Donderdagnacht doordien er tusschen jongens der werden bewoners van de Venestraat soholen met ojarigen en met3jarigen*e Assen gewekt door het geroep van: oursus een animositeit ontstond, het-1 moord 1 brandwelk geroep veroor- geen tengevolge bad dat de woord- zaakt werd door de wed, K., die bare voerders der beide partijen elkander buren vervolgens mededeelde, dat er mei .jongeheer" gingen toespreken, bij haar was ingebroken. Door eenig wat van weerszijden nogal hoog werd geritsel gewekt zynde, had zij haar opgenomen. De voorzitter van den j bed verlaten en de deur naar het Centralen Bond van Oranje-Vereeni- j achterhuis openende, van waar het gingen braobt echter de zaak in het reiDe, zoodat ten slotte velen der aanwezige knapen door middel hun ner handteekening verklaarden leden te willen worden dezer nieuwe ver eeniging, die in de eerste plaats ver broedering der soholieren en in de tweede plaats ovatiên aan de Konin gin ten doel heelt De beschuittoren to Wormer. De oude be?chuittoren te Wormer, waarcan wy dezer dagen meldden dat die voor afbraak was aanbesteed, heeft kans behouden te blyven. De kooper, iemand uit Haarlem, kocht den toren bij opbod voor ruim f400 geritsel kwam, was zij door een manspersoon, die een geopend mes in de hand hield, aangevallen. Onder bedreiging haar te zullen vermoor den, had de man haar bevolen zich stil te houden, en toen zij dit niet had gedaan maar integendeel „moord" had geroepen, was eene worsteling ODtstaan, waarbg zy zich van een pook had bediend om den man eenige ferme slagen in het gezicht te geven tengevolge waarvan dezen het mes uit de hand was gevallen, waarop zij de achterdeur uit en naar den tuin was gevlucht. Na verloop van eenigen tyd eens willende zien hoe het in hare woning gesteld was, ontdekte zij by de nade- en ontving als hoogste bieder bet j ring daarvan, dat er brand was oni- strijkgeld. Hij behoefde geen borgen te stellen en zou betalen wanneer de afbraak begon. Dooh de man moet nog komen en is te Haarlem niet bekend. Ea zoo lang hg niet komt, zal de toren moeten blijven Btaan. Men weet niet of hier sprake is van staan. De inbreker was intussch6n verdwenen met aohterlating van een pet en het mes waarvan in den aan vang van het bericht sprake is. Natuurlijk, dat de buren onmiddel lijk bereid waren hulp te verleenen. In de woning gekomen, zagen zij dat een bed en eene kast in den brand een opliohter, wien 't om het strijkgeld stonden, welke brand spoedig door te doen was, of van een lielhebber, die onbekend wenscht te blijven, alzoo den toren reddende en zelf het strijk geld beurende. N. v. d. D. Goedkoops boterprijzen. Hetzelfde wat te Nijmegen plaats bad is ook te Zutphen gebeurd. Don derdag was de aanvoer van boter zóo groot als in geen tijd plaats had. Boeren, die anders nooit de Zutphen- sche botermarkt bezoeken, kwamen thans ter markt, omdat zij hun boter niet in hun eigen gemeente kwijt eenige emmers water werd gebluscht. Volgens de vrouw vermist zy een bankbiljet van f 25 en eenige gouden en zilveren voorwerpen, welke in die kast lagen, terwijl eenige papie ren, kennelijk met petroleum gedrenkt, zich daarin nog bevonden. De politie, van een en ander verwittigd, liet de vrouw een voorloopig verboor onder gaan en vond aanleiding haar voor loopig in arreBt te nemen, op ver moeden dat haar verhaal was ver zonnen, uit welke arrest zy Vrijdag middag omstreeks half vijf is ont slagen. Het gerechtelijk onderzoek zal moe konden raken. De prijzen liepen dan ten uitmaken in hoeverre het verhaal ook terug tot 68 cent per kilozelfs van de vrouw, wier inboedel verze- kon voor een enkele kluit sleoh's65 kerd was, waarheid bevat. cent per kilo worden bedongen. (P. D. Ct.) Werkstaking. Vrydag daalde ter markt te Amers- ^en me^1 ui* ^er -^O®* foort de boterprüs tot 70 et. per De werkslak.og te Emmer Gom- kilogram, terwijl de eieren 2 a 2X et. P"!™™ geemdigd. golden 1 De veenmaatschappy Emmer-Com- 1 pascuum heeft aan de turfgravers 10 ot. meer toegestaan gelijk de Rechtszaken. Oplichting De Duitscher, die onlangs te Nij megen een aannemer wist op te lich ten voor een som van f400, had zich Zaterdag voor de Arnhemeche recht bank te verantwoorden. Bekl., zich noemende Von Fürstenberg in Nijmegen werd hij tegen zijn zin „baron" genoemd gaf voor het voornemen gebad te hebben te bouwen; ook verklaarde hij in Duitechland goederen gehad te hebben ter waarde van f25.000. De koopakte daarvan had hij aan den aannemer vertoond. Weg en 8 oplichting werd echter te gen hem een gevangenisstraf van 6 maanden geëiecht. De rechtbank te Amsterdam heeft thans in raadkamer de voorloopige gevangenhouding gelast van de in arrest zijnde Bocialieten Samson en Hauer, wegens beleediging der Koning innen, door haar uit te fluiten op Dinsdag 21 dezer te Amsterdam. Ook de colporteur Bos zal wegens beleediging der Koninginnen wurden vervolgd. A. van Emmenes heeft zioh te Am sterdam by den offioier van justitie aangemeld, om zijn tijd uit te zitten. Hij kwam ziek uit Emmerik aan. Te Londen en te Laeken by Brussel heeft kg ook gewoond. Gemengd Nieuws PrinB Albert, neef van den Koning van België en vermoedelijk troonop volger, heeft Zaterdag te Brussel plech tig vaandels in de nationale kleuren uitgereikt aan de leerlingen van de lagere scholen. Om twee uur kwam de prins op het stadhuis en werd ontvangen door burgemeester Buis, de echepenen in ambtsgewaad en de liberale en katholieke raadsleden de Bocialieten w^ren er niet. De prins werd de Gothische zaal binnengeleid, waar zeshonderd meisjes en jongens de Brabagonne aanhieven. Vervolgens hield de burgemeester een redevoering, waarin bij aan de kin deren de befeekenis van de driekleur uitlegde en de vaderlandsche gevoe lens prees. Hij bedankte den prins dat hij erin toegestemd had de plech tigheid te presideeren. De prins ant woordde met een enkel woord en verzekerde dat hij levendig belang slelde in de scholen en den bloei van de hoofdstad. Vervolgens trokken de kinderen in optocht langs den prins, en deze overhandigde aan elke delegatie haar driekleurig vaandel met een wimpel in de stadskleuren. Daarop hieven de kinderen de cantate Van Artevelde, van Gsvaert, aan, die onlangs tot Brussel6ch stadslied is verheven. De prins begaf zich na die uitvoering naar een andere zaal, waar de onder wijzers en onderwijzeressen hem wer den voorgesteld, en nam vervolgens op het groote .trapportaal de eerbe wijzen en toejuichingen van de bur gerwachtofficieren in ontvangst, en daalde eindelijk af naar de Groote In de gemeente Oud-Vosmeer woont j eisch was doch de baggelaars heb- J Markt om te kijken naar het voor bij een meisje, dat op het laatst van j ben zonder loonsverhooging het j trekken van de 1200 kinderen van de April den leeftijd van elf jaar heeft; hoofd in den schoot gelegd. hoogste klassen van de lagere scholen, bereikt en met recht een reuzin mag; Te Weeidingermond en Ter Apel- - met on i plooide vaandels, voorafgegaan genoemd worden. Hare lengte is on- veen hebben de vervecers niet toe-door het muziekkorps van de gemeente geveer 1780 mM. en alle liehaame- gegeven aan de eisohen der arbei-en omgeven door de Bpeciaie korpsen deelen zijn daaraan geëvenredigd,zoo-, ders en zijn de werkzaamheden her- van de burgerwacht. Ook deze trekken dat zij een verbalend i ewicht moet vat op den ouden voet, nadat enkele vervolgens den prins voorbij, bereiken. Het meisje bezoekt de O. L.,verveners met faun volk hadden af-; De plechtigheid had een groote school en is, wat verstandelijke ont-gerekend. menigte getrokken in de buurt van gen tong uit uw mond te snijden," en zij hief het glin sterend staal omhoog. Dit was te veel voor Sam's zenuwen. Hij sprong op, juist toen voor de tweede maal het geroep van Rumford weerklonk en gaf daarop als ant woord een gil van angst en snelde weg in de richting, waarin hij zijn meester en de honden meende te zullen vinden en was spoedig uit het gezicht. Astrea besefte volkomen de kostbaarheid van den tijd, rukte onmiddellijk den met bloed bedekten zak doek voor haar gelaat weg, voerde Saladin naar de zijde van een neergevelden boomstam, door middel waarvan zij ia het zadel klom en reed weg in de richting tegen gesteld aan die, vanwaar Ruraford's stem had weerklon ken, zpo snel als 't haar eenigszins mogeiijk was, bij de overhangende takken en het voor haar onge makkelijke zadel. Na een korten afstand te hebben a gelegd, bedacht zij dat zij het andere paard niet had moeten achter laten, zoodat Rumford haar kon achterna zeiten zij reed dus terug en met haar dolk sneed zij de teugels los, waaraan het was vastgemaakt en terwijl zij het eene einde bleet vasthouden, leidde zij het paard weg zoo snel als maar eenigszins mogelijk was, en daar het dier gaarne Saladin scheen te willen vergezellen liep het zonder moeite flink mee, zoodat het Astrea niet hinderde in haar vlucht. De voorzichtigheid van haar laatsten maatregel viel haarzelve nog duidelijker in het oog toen zij bedacht, dat een onverschrokken ruiter als Rumford, op een minder goed paard gezeten haar in het bosch toch gemakkelijk bad kunnen in halen, daar zij Saladin niet tot dien spoed had kun de Grcote Markt. De prins werd zeer toegejuicht bij zijn komst en vertrek. Vijandige betoogingeD, hoewel ge vreesd, vielen niet voor. Eene kleine gemeenschap. Het eiland Tristan da Cunha, ge legen in den Zuid-Atlantischen Oce aan en reeds in 1506 ontdekt, is in het afgeloopen jaar door den gonver- neur van Sint Helena bezcoht. Deze heeft medegedeeld, dat het slechts 115 vierkante KM. groot vulkanische eiland over het algemeen in gunstige omstandigheden verkeert. Het telt 61 inwoners, n). 18 mannen, 23 vrouwen en 20 kinderen, die allen uitstekend gezond zijn. Zij verlangen wel een onderwijzer, maar geen dokter. De geestelijke, die tot 1892 aan het hoofd der school stond, waB naar Europa teruggekeerd. De veeteelt op het eiland was naar verhouding niet onbetee- kenendde gouverneur vond er 600 stuks rundvee, 500 schaper, eenige ezels en varkens, hoenders en zeer veel ganzen. De aardappel gedyt er voortreffelijk. De inwoners, die onder het bestuur staan van een bejaarden man, Peter Green genaamd, leven in steenen hutten, houden zich bez:g met landbouw en varen nu en dan in booten naar het zuid-westwaarts gelegen eiland Inaccessible. Hier wor den zeehonden gevangen, waarvan het spek ^hun de middelen verschaft voor verlichting. Sterke dranken ken nen de bewoners van Tristan da Cum ha niet, omdat er geen worden ingevoerd. Ze behelpen zich met tbee. Eens waren er zeer veel albatrossen op het eiland, maar ze zijn door de wilde katten, die zich sterk hebben vermenigvuldigd, uitgeroeid- Te Londen is de 1 Mei-meeting in Hyde Park nagenoeg mislukt; nau welijks 2000 personen namen eraan deel. Ook voor het overige is het in Engeland rustig gebleven. Te Rome staakten de drukkers, zoodat geen enkele courant kon ver schijnen. Ook een gedeelte der huur koetsiers namen vrijaf. Cijaretten rooken. Het gebruik van geen handelsarti kel neemt tegenwoordig in Engeland zoo toe ais dat van oigaretten. De minister van financiën, sir Michael Hicks-Beaob, maakte dezer dagen deze opmerking en voegde er aan toe: .Een fabrikant, die tegenwoordig 2.000,000 oigaretten per dag maakt, leverde er een paar jaar geleden slechts weinige. Volgens de belasting inspecteurs wordt jaarlyks voor niet minder dan 1,000,000 pond sterling aan oigaretten- en sigareneindjes in de goot geworpen". Een verslaggever van de Westmin ster Gazette heeft naar aanleiding van deze mededeeling een interview gehad met den heer Caton, een man, die met tabakszaken zeer vertrouwd kan worden geaoht. Deze deelde o. a. mede„Het lijdt geen twijfel, dat het gebruik van oigaretten de laalste jaren ontzaglijk is toegenomen. Dit komt alleen, omdat de oigaretten over het algemeen tegenwoordig machi naal worden gemaakt. In de laatste 15 maanden zijn er, behalve de Bon- sack machine nog twee andere ma chines bijgekomen n.l de „Eol'pse" en de .Luddington". Het gevolg was natuurlijk, dat fabrikanten, die er vroeger weinig aan deden, thans hon derdduizenden oigaretten per da? maken. Dat de oigaretten dientenge volge zeer goedkoop werden en in grooten getale worden verkocht, is licht te begrijpen men kan tegen woordig zes a zeven oigaretten voor een stuiver krijgen. Als een staaltje van de onnoemelijke productie kan dienen, dat de „Eclipse" 500 oigaret ten per minuut en de „Luddington" 20.000 sigaretten per dag maakt." „En de 1,000,000 pond sterling aan weggegooide sigaren- en cigaretten- eindjes waarvan de minister spra^?' vroeg de verslaggever. De heer Ca ton lachte. „Het is zeker waar, ant woordde hij, dat er op deze wijze veel wordt vei kwist en misschien wel zooveel, als sir Miohael zegt, vooral als men in aanmerking neemt de ongebruikte takak, die we uit onze pypen kioppen. Maar het is niet waar, dat elk weggegooid oigaretten- eindje verkwist is.Integendeel.Gewoon- lijk wordt het door anderen opge raapt en verder opgerookt, het is ge-j noeg bekend, dat er menschen zyn,j die van dat oprapen en weer verkoo- j pen hun broodwinning maken." De heer Morell Maokenzie en an dere deskundigen hebben gezegd, dat wanneer het wegwerpen van een oiga- retteneindje al een verspilling is, aan den anderen kant het oprooken er van een verkeerde spaarzaamheid was, omdat juist in dat eindje het vergift van de geheele sigaar of ci- garet is geooncentreerd. De uitlevering van Cornélius Herz is geweigerd. Sir John Bridge ver klaarde dat er geen reden is om het gediDg tegen Herz voort te zetten, en uitte zyn medelijden met mevr. Herz en hare kinderen. Groote opschudding, Donderdag in het Salon van het Champ de Mars, te Parijseen dame beproefde de stevigheid van haar parasol op een der schilderijen, portret van een an dere (mooie) dame. 't Bleek de vrouw van den schilder te zijn, jaloerech op zijn mo iel. 't Portret- heeft maar weinig scha geleden. De lndépcndance Beige verneemt officieel dat kapitein Lothaire, be klaagd wegens het terechtstellen van den koopman Stokes, door het ge- reohtshof te Boma is vrygesproken. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de jberiohten omtrent den toestand vnn den troonopvolger weder ongun stiger luiden. Er bestaat zelfs vrees, dat de keizerin-weduwe, die bij haar zieken zoon vertoeft, daardoor niet de kroningsfeesten te Moskou zal kunnen bijwonen. Li Hung Chang in Europa. Li Hung Chang is te Petersburg aangekomen met een gevolg van zes grootwaardigheidsbekleeders en 31 mandarijnen. Twee zyner zoons ver gezellen den afgezant van den keizer van China. Aan het station was een eerewaoht met muziek opgesteld. Ver schillende overheidspersonen waren voor de pleohtige ontvangst in de keizerlijke wachtkamer vereenigd. De czaar had een hofkoets gezonden om Li Hung Chang naar zijn hotel te brengen. De Millennium-tentoonstelling te Budapest. Bij de opening der Millennium tentoonstelling te Budapest hield de keizer Zaterdagavond een rede in antwoord op de toespraak van den minister van koophandel. De ten toonstelling, zeide de keizer, zal be wijzen dat Hongarije, hetwelk 10Ü0 jaar lang den troon en het vaderland wi-t te verdedigen, zich een eervolle plaats verwierf in de intellectueele wereld en de sympathie der buiten- landeche mogendheden die kostbare historische voo;werpen inzondeD, en dat de Hongaren, ondanks de ver deeldheid der partijen, eensgezind zijn in trouw aan de Kroon. Anti-Hongaar sche betooging. De studenten te Belgrado hebben Zaterdagmiddag een Hongaarsche vlag verbrand. De menigte hield in den avond een betooging van sym pathie voor het koninklijk paleis en voor de Fransche en de Russische legatie, en deed daarna een aanval op het Hongatrsche handelsagent- schap. De gendarmes dreven de me nigte met geweerschoten uiteen, waarbij verscheiden personen 2ijn in hecotenis genomen. Da prefect en de commandant der gendarmerie zijn geschorst. Een helache machine. is door een te Ferrara wonend teoh- nious uitgevonden, zooels hij schrijft aan generaal Baldissera. De maker stelt zijn werk ter beschikking van de Italiaansche regeering by den oorlog tegen den Nïgus. De vervaar diger besohrijft zyn werk aldus: „Na 16 jarige studie, na veel strijd heb ik eindelijk mijn ideaal bereikt, door dien ik een instrument uitvond, dat veel gelijkenis vertoont met de tor pedo, doch haar in vernielingskracht duizendmaal overtreft. Myn machine vliegt door middel van een electrischen motor, stijgt tot de verlangde hoogte, is licht en met zekerheid te richten, en twee maohi- nisten behalve den commandant zijn voldoende om haar te besturen. Tien dezer machines zijn sleohts noodig om een geheel leger te ver in nietigen. De uitgaven daarvoor dragen „slechts" 300.000 lire, terw ODgeveer zeven maanden noodig z voor de vervaardiging. De bloeddorstige uitvinding, we' wat op een Aprilvisoh gelijkt, echter maar al te waar, en de s mensteller rekent opeen bevredigei antwoord. Met dit doel bevindt zioh bereids te Romew hij den koning een audiëntie zal v« zoeken. Best mogelijk eohter, dat deze u vinding niets anders is dan het pr duct van een gekrenkt verstand. Een meeting van Roemeensohe Servische studenten van de unire siteit te We enen, om te pro esteen tegen de Hongaarsohe Millenniui feesten, werd Zaterdagavond op h laatste oogenblik verboden. Nietti genstaande dit verbod verzameldi 2000 studenten zioh in de zaal-Wei berger onder den kreet„Weg mi Hongarije 1 Twee Croatische studenten zijn hechtenis genomen. Deze meetii zal een interpellatie in den RgksraJ tengevolge hebben. Tegen Donderdag is door de denten een tweede meeting uitge schreven. Invloed van geestesarbeid. Dokter Maodonald te Washingto: heeft getracht met behulp van ze!' gemaakte instrumenten den psygio logischen invloed van geestesarbeii na te gaan. Zgn onderzoekingen bt palen zicb voornamelijk tot den bloeds omloop, de ademhaling en het beve: zoowel van de hand als van de ton; onder den invloed van geestesarbeid Het was den heer Maodonald nl. op gevallen, dat mensohen, die vee geestesarbeid verrichten, dikwijls aa: bloedarmoede leden. Om de oorzaket hiervan op te sporen, legde hy on de borst van leerlingen der openbari soholen te Washington een gordel voorzien van een stift, die op berook papier elke beweging aangaf. Toe: zag hg, dat kinderen, die hun gees; langen tyd inspanden, minder adem haalden en djjt de vermindering van zuurstoftoevoer in verhouding stond tot de moeilijkheid van geestesarbeid Daarentegen veroorzaakt lachen een onmiddellijke uitzetting der longen en is daarom, volgens dr. Maodonald, een der beste pbysiologisohe verrick tingen, die we doen kunnen. Ook heeft dr. Maodonald, een proef ge nomen met een journalist, om den invloed van geestesarbeid op den bloedsomloop te bepalen. Hij beves tigde het bovengenoemde apparaat aan een willekeurig deel van hel liobaam en legde den journalist de taak op om een plaats van Scho penhauer te verklaren. De stift be woog zioh weinig of niet, waaruit dr. Maodonald opmaakte, dat het bloed van elks lichaamsdeel naarhethoofd was gestegen. Daarop werd het in strument aan het hoofd van den journalist bevestigd en dezen ver zocht op een blinkenden nikkelen bal te staren. Na een poosje werd de man slaperig, doch bleef bij be wustzijn. Dadelijk werd een vermin dering van bloed in de hersenen waargenomen. Nu werd hem de be kende beschrijving van Nancy's moord in „Olivier Twist" ter lezing gegeven. In den beginne vertoonde het zwartgemaakte papier een lijn, die met den norma.en polsslag over eenkwam maar hoe pakkender de beschrijving werd en hoe meer ze den lezer boeide, des te meer beschreef de wijzer op het zwarte papier een reohte lijn, tot zij eindelijk een zui ver rechte, als met een liniaal ge trokken lijn vormde, hetgeen bewees, dat de bloedsomloop bijna geheel op gehouden had. Een dergelyk ver schijnsel deed zich voor, toen dezelfde persoon plotseling de photographieën zag van vier hoofden, onmiddellijk nadat zij onder de guillotine waren gevallen. Het afgryselgk gezioht had voor een oogenblik een stoornis in den bloedsomloop teweeg gebracht- Dr. Maod inald wil traohten de le venswijze vast te stellen, welke over eenkomt met hetgeen een mensohe- Igk lichaam in staat is te verrichten. De Matabelen. Een officieel telegram van Kaapstad meldt, dat de opstandelingen de na bijheid van Buluwayo verlaten, in de overtuiging dat zij genoeg gevochten hebben. Zij maken zich gereed naar het noorden te verhuizen. nen aanzetten, waartoe hij in staat was. Een half uur later had Astrea het bosch verlaten en een weg bereikt die west en oostwaarts liep, naar haar bleek uit de laatste stralen van de zon, die bijna onder de westerkim verdween, maar zij wist niet waarheen die voerde. Het scheen haar geen weg toe, waarvan druk gebruik werd gemaaakt daar hij over eenigen afstand met gras was begroeid en voor zoover haar blik reikte was er geen spoor van eene menschelgke woning te ontdekken. Welken weg zij zou inslaan wist zy niet. Het was mogelijk dat deze in de een of aDdere riohting naar Rumfords plantage voerde of er zoo dicht langs liep, dat hare veiligheid groot gevaar liep als zy dien insloeg. Na een oogenblik hierover te hebben nagedacht, viel het haar in dat ais de paarden den weg naar huis kecden en zij hen hun eigen gang liet gaan, zij waar- schijnlyk den weg huiswaarts zouden inslaan, en zy besloot dus om te zien welke riohting zij zouden ne men. Zij liet de teugels van het paard, dal zij meevoer de, los en die van S dadin los op zijn nek hangen. On middellijk Bloegen zij de oostelijke richting in. „Dat moet de weg zijn naar Rumfords plantage," dacht Astrea, „wanneer tenminste een der beide wegen daarheen leidt," ik zal dus den anderen weg nemen. Maar dit andere paard zal ik niet langer meevoeren. Ik zal hem oostwaarts laten gaan en zelf westwaarts trekken. Als myne vervolgers my dus tot hier naspo ren zullen zij ontdekken dat de paarden verschillende riohtingen hebben ingeslagen, maar niet kunnen zeg gen op welk ik reed. Dat moet hem weer in verlegenheid brengen en mij meer tijl geven." Astrea handelde volgens dit plan, gaf het paard dat j zij meevoerde een flinken slag met een takje, dat zij I meegenomen had om als rijzweep dienst te doen. zoo- dat het dier den weg oostwaarts opdraafde. Zij wendde nu de teugels en liet Saladin in snellen draf oostwaarts gaan. Intueschen begon de duisternis met grcote snelheid te vallen over den haar onbekenden weg, die vol ge varen kon zijn. De eenzame zwervelinge, door het lange vasten verzwakt, en uitgeput door vermoeienis en op winding, besefte tenvolle met alle bitterheid het gevaar lijke van haar toestand, maar onder het opzenden van een gebed om bescherming, reed zg met onverwrikt veitrouwen op de Vaderlijke Voorzienigheid, die haar reeds uit groote gevaren gered had, verder in de dui sternis. Wij zullen nu terugkeeren tot Rumford en zijn zwar ten metgezel. Wij hebben Sam het laatst gezien, to6n hij als waan zinnig door het bosch holde in de richting vanwaar hij het roepen van zgn meester hoorde om het lot te ont komen, waarmee hij bedreigd werd door de „bosch geest." De ontstelde neger deed, terwijl hij liep, het bosch weergalmen van zijne luide angstkreten, zoodat hij de stem van Rumford niet langer hoorde. Hij rende voort, over houtblokken en door struikgewas, en daar elke zich bewegende struik of afgekapt stuk hout in grillige vormen, hem in de schemering toescheen te zijn de drei gende gedaante van de wraakgodin, verkeerde de arme drommel bijna in gevaar het beetje verstand, dat hij nog bezat, te verliezen. En toen zyn voet tenslotte ver ward raakte in eenige wortels en bij hals overkop in i de struiken viel, meende hij werkelijk in haar macht te zijn en brulde om genade, waarbij bij de kracht zijner Iong6n op zulk een zware prcef stelde, dat zijn meester, die niet ver van hem verwijderd wap, verbaasd en ontsteld haastig op hem toeliep. Toen Rumford zijn gillenden stalknecht had bereikt, greep bij zijn been vast en trok hem uit de stuiken, terwijl hij op strengen toon eene verklaring van dit zonderlinge gedrag vroeg. Sam verkeerde te zeer onder den invloed van zijn bijgeloovige vrees om zyn meester eene verklaring te kunneD geven. Hij kon slechts om genade smeeken en ontkennen, dat hij ooit een „geest" beleedigd had, „nooit niet in zijn heele leven". Ten slotte verloor Rumford zoozeer het geduld, dat hij Sam bij zijne ooren greep en hem zoo lang heen en weer schudde, dat de phyeieke pijn het van den bijge- loovigen angst won en de arme kerel weer tot zich zelf kwam. Maar ^zelfs toen kon Rumford nog niet uit hem wijs worden.Sam vertelde dat de „bosebgeeet" plotse ling voor hem was verschenen, „en er vreeselijk uitzag meeBternog nooit zoo iets in myn leven gezien," en hem beschuldigd had, dat hij haar lijk zou hebben wil len opgraven dat begraven lag (naar Sam vertelde) aan den voet van den boom, waartegen hij zat, vele duizende jaren geleden. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2