firma J. B. en Zn. hare betalingen had gestaakt, welk treurig nieuws als eeu loopeDd vuur zich verspreidde. Van alle zijden zag men niets dan angstige gezichten. Bijna niemand, of hij fctond in relatie met die firma en ia er dus bij betrokken. Het kantoor toch genoot hier en in de omstreken een groot vertrouwen, zoodat velen hunne spaarpenningen er deponeer den* Hoevele handelaars werden door dat kantoor geholpen en gesteund Grooter ongeluk kon onze stad moeilqk treffen, want welke gevolgen deie slag na zich zal sleepen, is niet in weinige woorden te zeggen. Ver schillende geruchten zijn in omloop, maar met zekerheid is er niets bekend. Naar wij vernemen, heeft het ge recht een onderzoek ingesteld en zijn thans alle boeken en stukken ver zegeld. Werkstaking in de venen. Men meldt uit Beetsterzwaag Maandag ochtend was er appèl te Beete bij de weduwe Dam. PI. m. 200 arbeiders waren aanwezig. Beslo ten werd de niet arbeidende werk lieden onderling te verdeelea en zoo doende elkander geldelijk te steunen. Er is onderstand aan de stakers ver leend uit Amsterdam en er wordt hulp gevraagd aan den Socialisten- bond en aan den yoorzitter van den Diamantwerkersbond. De bevolking is rustig. De Premier en de Kieswet. De Amsterdamsehe Courant schrijft het navolgende .Onder dit opschrift overweegt Het (Haagsche) Dagblad de vraag of deze kiesrechtregeling van dit kabi net kon worden verwacht. Mr. Röell toch gold steeds als de vertegenwoor diger der staatkunde van de gema tigdheid en al werd dat vertrouwen bij de vermogensbelasting-debatten geschokt, men kon er maar niet toe komen in hem .eeu gewoon liberaal" te zien. „Met voldoening werd zijn opposi tie tegen de Kieswet-Tak begroet, en als hij destijds niet krachtiger in zui ver gematigden geest sprak en „han delde," meende men dit te moeten toeschrijven aan zekere diplomatieke parlementaire wijsheid, die uitging van de berekening dat 't terrein van het verzet breed moest worden aan gelegd, om te stelliger tot de afstem ming van het democratisch Kiesrecht- ontwerp te komen." „In zijn „stembusgetuigeniesen" (voorjaar '94) „klonk een conserva tieve toon". Verbazing wekte het dus dat hij mr. v. Houten aan de Regentes voordroeg, „'t Is waar, mr. v. Houten had de kieswet-Tak o?k bestreden, maar daardoor was hij, oordeelden velen, nog niet gekomen op de lijn, waarop een man als mr. Roëll zich, tot de Regeering geroepen, zou be wegen". Van Houten had zich moe ten afvragen ol hij zich „met de meer gematigde inzichten" van mr. R. kon vereenigen, en deze had met v. H. alleen op eeu „vast De Kieswet. aooord" moeten samengaan. Nu deze r u TT j. (kieswet „een sterk democratisch ken In het Vmloosch Weekblad betoog k hel voorboofd.. draagt en het Kamerhd Mr. Hafimane. dat hetd M y_ An,w he, yol|e radioa_ tooh zoo jammer ia dat minister Van u u h T00ratel doe, SUlln„n!lS, .T.„8,rfl',0hlrlt,; iva»en heett Roiff ala premier geab- diceerd ten gunste van v. Houten Pers Overzicht, wil, daar niet alleen in het afgetrok ken voor dezen maatregel veel te zeggen is, maar bg ook bij toepas sing gebleken is uitstekend te wer ken. Ia België is men er uiterst voldaan over de heer Camille Sohey ven, auto riteit op kieswetgebied, toonde het nog met cijfers in de laatst versche nen Recueil de Droit electoral. En waarom is de minister nu tegen dien maatregel omdat hij anders zou handelen in rirgd met de uitspraak der kiezers in 1894. De heer Haffmans merkt daartegen echter op, dat de kie:ers hiervan toen geen enkel woord hebben ge sproken. .Te zeggen: Ik ben tegen slem- plioht, enkel en alleen omdat de kie zers in '91 mg niet gelast hebben dien ia te voeren" zoo schrijft bij, „dat raakt kant noch wal. De laat, excellentie, die op u rust, om het kiesrecht ruim uit te breiden, sluit bet invoeren van stemplioht niet uit integendeel prikkelt daartoe, daar stemplicht een onmisbare toegift is van zeer uitgebreid kiesreoht." Een ander Kamerlid, de beer De Rns, zegt in de Limb. Koerier, dat (het is,wil men, een kabinet-v.Houten), hij van meening IS, dat inzake den^f nmdnt J-fmttsn verder oaat.dan het licht dezer feiten zóo worden ver staan het is een ontwerp-v. Houten - i niet omdat v. Houten verder gaat dan kieswet m de eerste plaats de vraagWti raaar omdat v. Houten minder rlr.. V - Heult IC \^nKlDr -- dient gesteld: „Heelt de Minister Van Houten een ontwerp kieswet ge leverd, in hoofdzaak niet afwijkende van de meeningen, door het kamer lid Van Houten bij het debat over de kieswet-Tak verkondigd, niet af wijkend van hetgeen bij vroeger over die zaak geschreven heelt Waartoe hij er aan herinnert dat het Kamer lid Van Houten den 7den Juni 1893 iu de Middelb. Cour. schreef: „Norit is het de bedoeling der liberale par tij geweest, met den gezeten werk- nemen. Wat er dan verder geschie den moet, zal geheel afhangen van de verdere houding der bevolking buiten de linie en van hare hoofden. „De Kraton met het omgelegen ter rein zal in ieder geval het centrum van onze maoht blgven. Door eene goede politiek ten opziohte der kust staten zal daar gaandeweg onze in vloed rijzen, en dit zal op den duur onze positie in Groot Atjeh ten goede komea. Het zal in Atjeh gaan als overal elders in den Indischen Ar chipel, met name ook op Sumatra's Westkusteindelijk wordt het volk den oorlog moede en legt het hoofd in den schoot. In dien toestand was het reeds in 1880. Door de begane fouten is de oorlog herleefd, maar dit mag voor ons waarlijk geen reden zgn om aan een goed einde te wan hopen. Als het den Atjehers volko men duidelijk is, dat hun pogen om ons te verdrijven ijdel is, zullen ook zij den vrede boven den strgd ver kiezen." het is geen kabinet-Roëll meer, het moet een kabinet-v. Houten beeten. Roëll is „de banierdrager van het sooialisme" geworden 1 .Ja, ja, men gelooft wat men hoopt I zouden wij willen zeggen. Niettegen staande het bij de Vermogensbelasting gesprokene, niettegenstaande zijn hon- ding tegenover de kie3wet-Tak, wou Het Dagblad maar niet gelooven dat de heer Rösll „een gewoon liberaal" was en nu men in het Haagsche West einde op dat punt ontgoocheld is, roept men„banierdrager van het radicalisme." „Maar lag het dan niet meer voor de hand die minder gematigde taal en houding tegenover Tak's ontwerp v- or oprecht te houden dan dit voor diplomatie te verslijten, om maar de fictie van een „conservatieven" Röell vast te kunnen houden? .Het amendement-Röallging verder dan het amendement-v. Houten c.s. Wanneer het dus waar is dat het huidig ontwerp niet van dit Kabinet te verwachten was, dan moet dit in ver gaat dan Röell destijds voorstelde. Hetgeen wel eenig verschil maakt Over Atjeh. „Vraagt men ons wat," zoo schrijft het Alg. üdbl„naar onze meening, nu verder in Atjeh zoude moeten gesohieden, dan verwijzen wij naar de ondervinding op Lombok opgedaan, die heeft getoond, dat men vertrouwen men ook den proletariër tot het kies-1 kan stellen in de veerkracht van den recht te willen roepen." Gouverneur Generaal en in het veld- Niemand nu zal, betoogt de heer Deheerstalent van generaal Vetter Onzes Ras verder, willen beweren, dat dezeinziens kan alle aandrang hier te kie-wet de proletariërs kiezers maakt, land, in de eene of andere richting Het komt hem voor, dnt als inen de slechts ongunBtig werken. Wij willen eivohen nagaat, door het ontwerp aandan ook het aantal adviezen van on ce bewoners van peiceelen of perceels-verantwoordelijke adviseurs niet ver- gedeelten gesteld, bij wie andere ken-1 meerderen. merken van welstand en geschiktheid j „Maar vraagt men ons wat wij ver- kunnen aanwezig zijn, en men 'netst moeden dat de loop der zaken zal zijn, (leze eischen aan het vroegere amen- dan antwoorden wijin de eerste dement-v. d. Kaay c. s„ de minister plaats moet afgerekend worden met Van Houten niet noemenswaardig ïb Oemar en zijn medestanders. Dit is afgeweken van de denkbeelden door niet te vermijden, en al moge men de het Kamerlid Van Houten voor twee daarvoor vereischte oöers betreuren, jaar ontwikkeld. Toen met medewer- ieder is het eens dat die afrekening king, of liever gezegd, met goedvin- volledig geschieden moet. Ea dan öeD destijds der kath. partij de heer Dan zijn wij teruggekeerd tot den Van Houten als min. in bet kabinet-toes'and vóór 1893, dan hebben wij Roëll optrad, kon men t ich moeilijk in Groot Atjeh n et anders bezet dan op het stuk van kiesrecht van hem den Kraton inet den kring van voor (v. H.) iets anders verwachten, dan poster., die de geconcen reerde stel- een ontwerp in den geest van dat, ling vormendan hebben wij de hetwelk thans is ingediend. gelegenheid om, desgewenscht, weder eene afwachtende houding aan te Letteren en Kunst. Een kinder-operette'. Reeeds maanden lang zijn de heeren J. Ph. Kelly en M. Samethini te Am sterdam, resp. auteur en componist van de bekende operette Hartjesdag, bezig, een aantal kinderen tusBohen 12 en 14 jaar deze operette, eeuigs- zins omgewerkt natuurlqk, in te stu- deeren. Vrijdag a.s. heeft in den Park schouwburg de generale repetitie plaats, die tevens de invitatie-voorstel ling zal zijn en Zaterdagavond is de eerste uitvoering voor het publiek. Aan deze „Kinder-operette" nemen 35 meisjes en even zoovele jongens deel. Zondag heeft keizer Wilhelm de Kunsttentoonstelling te Berlijn ge opend. Hierbij heeft hij niet gespro- kan. Hij bezag enkel de historisohe afdeeling. De heer H. W. Mesdag geleidde de Keizerin en Vorst Fer dinand van Bulgarije rond in de Ne- derlandsohe afdeeling. Leger en Vloot. Het Vad. deelde voor eenige dagen mede, dat een marinier 2e kl. zioh aan het dept. van marine had ver voegd namens 200 kameraden om hun diensten aan te bieden bij het Indisoh leger, en dat hij door den adjuda it van den Minister was te woord ge staan, die hem te kennen gaf, dat er niets van komen kon. Thans is ge bleken. dat de man in het geheel niet met den adjudant gesproken heeft; een grappenmaker zou zich als zoo danig uitgegevend en het afwijzen ant woord gegeven hebben. Zaterdag vertrekt met het stoomschip Soembing naar Oost-Indië een deta chement van de koloniale reserve, ter sterkte van 2 onderofficieren en 70 minderen, onder bevel van den bij het O. I. leger gedetacheerden le luit. der inf. P. H. Speoht Giijp en onder medegeleide van de voor dat leger bestemde 2e luits. der inf. W. V. B. van Bijlevelt en L. W. F. Ub- bens. Rechtszaken. Men zal zich herinneren hoe in den afgeloopen zomer door tal van ex posanten en exploitanten der tentoon stelling te Amsterdam was geprotes teerd tegen de expeditie-bepalingen door het Uitvoerend Comité in het leven geroepen, en beweerd dat het Comité tot uie handeling het recht miste. De vraag zelf is hier te lande niet aan het oordeel des rechters on derworpen, omdat vele daarop betrek king hebbende geschillen in der min ne zijn geregeld. In Antwerpen ech ter is de zaak voor den rechter ge bracht en het Tribunal de Commerce heeft dezer dagen beslist dat, naar aanleiding van de bepalingen van het algemeen programma, het uitvoe rend comité door het vaststellen der bepalingen betreffende de expeditie i is gebleven binnen de perken zijner j bevoegdheid. De rechtbank te 's Gravenhage heeft de twee timmerlieden en den kleer maker-bouwondernemer alle drie vervolgd wegens het ongeluk bij den bouw in de Rijkloff van G oensstraat, vrijgesproken op grond dat niet vol komen vaBtstaat waaraan de instor ting van het huis moet worden toe geschreven. Een zonderling. Voor de arrondissements-rechtbank te Utrecht stond Maandag terecht een man uit Driebergen, zekere P. poelier. Deze man, beklaagd van stroo- perij van eenige denneboompjes uit een bosch van den heer Van Selm, scheen het er op toe te leggen zich bespottelijk aan te stellen. Met een winterjas los om de schouders geslagen, een boogencylinderhoedop het hoold met een pauwenveer daar tegen bevestigdgaf hij allerlei dwaze antwoorden o.a. op de vraag of hij wel eens meer veroordeeld was geweest: „O, wel meer dan honderd maal, maar altijd wegensen hier maakte hij een veelzeggend gebaar alsof hij een geweer aanlegde. Toen de eieoa van f3 boete, subsi diair 3 das en hechtenis, gedaan was, maakte bij een buiging en zette zijn gevederden hoed op bet hoofd. Dat deze hem onmiddellijk door een veld wachter werd afgerukt, scheen hij verwacht te hebben, want hij haalde dadelijk onder zijn jas een gala-steek van daan, bedekte daarmede zijn hoold en ping dansende de zaal uit. Later kon men hem ook nog met den steek op voor het hek van het gerechtshof eenige dagpassen zien uitvoeren. Een jaar of drie geleden was de zelfde persoon ook ai eens voor de rechtbank geweest en toen ver schenen met een paardendek, dat hij als een mantel om de schouders had 9EMENGD NIEUWS Msjoor Lothaire. De Belgische bladen deelen omtrent het proces van majoor Lothaire het volgende mede Het proces begon den 22sten April voor het Hof van Appèl te Boma. De beklaagde had tot zijn verdediger gekozen mr. De Saegher Majoor Lothaire, die tot dusver had geweigerd te antwoorden op alle hem gestelde vragen, verklaarde ter terechtzitting, dat hij te La Lindi het bewijs had gevonden van een ver bond bestaande tusschen den heer Stokes en den Arabisohen slaven handelaar Kibocge, die den len Ja nuari 1895 op zgn bevel wa3 gefu silleerd. Hij vaardigde daarop een bevel tot inheohteniBneming uit tegen Stokes en droeg de tenuitvoerlegging daarvan op aan luitenant Henry. Deze overviel Stokes in zijn kamp, terwijl hij waohtte op den zwager van Kibonghe, Avakubi, die met versterkingen zou komen. Onderweg had luitenant Henry een brief van Stokes aan Kibonghe onderschept. Deze was van den volgenden in houd: „Ik kan u helpen, vrees niet, ik kom." Stokes heeft als militair tereohtge- staan, verklaarde majoor Lothaire erder, omdat hij, p.an het hoofd staan de van een georganiseerden troep, had aangezet tot den burgeroorlog en een verbond had gesloten met een inlandsch hoofd. Hij is binnen 24 uur tereohtgesteld overeenkomstig de ordonnantie van den heer Coquil- hat. Er was bij den krijgsraad geen griffier, omdat de eenige Europeaan, dr. Miohaud als tolk moest dienst doen. Het getuigenverhoor bevestigde de verklaringen van den beklaagde. Lui tenant Henry verklaarde dat de lie den van Stoke3 zich hadden schuldig gemaakt aan plundering. Binnen een straal van 10 uur gaans van het kamp van den slavenhandelaar wer den vele lijken gevonden en langs den weg door Stokes afgelegd, vond men nog de bewijzen der plundering. Het openbaar ministerie betoogde dat Stokes geen militair was en het vonnis van den krijgsraad ongeldig was wegens de ontstentenis van een griffier. Hg concludeerde tot schul digverklaring aan moord. De verdediger, merkte op, dat het proces een politieke zaak is, waarbij de wetten zgn verkrachtzoo is de i vervolging niet gelast door den pro oureur van den Staat maar door de regeeringis Lothaire niet vooraf gehoord en ziet men den Britschen consul zioh officieel in de debatten mengen, terwql hij tevens het recht heeft appèl aan te teekenen. Mr. De Saegher deed uitkomen, dat de geheele zaak draait om de schuldigheid van Stokes, en betoogde dat deze ook blijkens de verklarin gen der getuigen wel degelijk schul dig was. Hij haalde nog verklaringen van twee offioieren en een zendeling aan, waaruit bleek, dat bij deze per sonen zware verdenkingen bestonden tegen den vermeenden handelaar en concludeerde tot vrijspraak. Na een beraadslaging, welke 40 minuten duurde, sprak de rechtbank den beklaagde vrij. Het Meifeest in België heeft aan leiding gegeven tot een incident, dat vermoedelijk gevoigen zal hebben. Te Paturages had de socialistische ge meenteraad besloten bet feest te" openen met het luiden der klokken. De dienstdoende burgemeester begaf zich in den morgen van den eersten Mei naar de hoofdkerk omringd door een troep opgeschoten jongens. De deken weigerde hem toegang te ge ven, waarop de burgemeester de kerk deur liet inslaan. De menigte koos echter voor de geestelijkheid partij, zoodat de burgemeester het geraden achtte af te trekken. In den namid dag beproefde hij zijn krachten nog op een andere kerk maar met even ongunstig resultaat. De gouverneur van Henegouwen zond de gendarme rie om de orde te bewaren doch gaf bevel de burgemeester toe te laten wanneer hij een sleutel van de kerk deur bezat. Deze stak in de wegge dragen deur, maar toen de burger vader zich voor de kerk vertoonde, had de deken den toegang reeds ia- ten vei sperren. Later kwam bevel van do regeering om den burgemees ter niet in de kerk toe te laten om de klokken te luideD. Enkele bladen beweren dat deze lasigeving in strijd iB met de wet. Vermoedelijk zal de zaak voor de rechtbank en in de Kamer verder worden uitgeplozen. Een Slaap wonder. No. de „kunst"-vasters de „kunst"- slapers. Voor eenige dagen hebben wij gemeld, dat in Londen zioh iemani in hypnotisohen toestand tientallen van dagen liet begraven ooi daarna weer te herleven. Deze man is dezelfde als de fakir, die te Buda-Pest eene aantrekkelijk heid vormt van de tentoonstelling ter gelegenheid van de Millennium fees ten gehouden en over wien de cor respondent van de N. R. Ct., die te Buda-Pest vertoeft een en ander meldt in het volgende: Bg onze aankomst te Buda-Pest was de aandrang bijzonder groot, want het was bekend geworden dat wij een vreemden verren gast zouden meebrengen, een gast die in een glazen kist op een versierden vracht wagen naar het tentoonstellingsterrein werd gereden, 's Middags hadden wij hem vroolijk en wel in Presburg gezien, waar hij aan de welvoorziene tafels van Palugyay zioh aan ons had voorgesteld, en thans lag hij als een doode met rijn bruin gezioht op het witte kussen. Die man is name lijk een fakir uit Lahore en door de tentoonstellingscommissie gehuurd om aan het Turkscho Oud-Ofen, de geniale schepping van den architect Marmorek. een groote bezienswaar digheid te meer te verleenen. Midden onder het diner verscheen de fakir Sena Pralap uit Lahore in gele zijde en een rooden hoofddoek, sche p afstekende tegen zijn koffie bruin gezicht, waarvan de melancho lieke oogen wel het meest opvielen. Aan het slot van het diner, waarvan bij zelf weinig gegeten had, zóo druk dronk bij me.k en zóo druk had hij het met het schrijven van zijn hand- teekening op onze menukaarten, wilde de fakir ook het woord voeren en sprak met Hindoesche neustonen zgn heilwensch uit, dien hij ons later kor ter in gebroken Engelsoh vertolkte. In het Royal Aquarium te Londen had hg dertig dagen geslapen, in Boedapest zal hij het korter doen. Eu toen wij ons aan champagne en dessert hadden te goed gedaan, stond onze vriend op en ging, begeleid door eenige dokters, naar de aan het einde der zaal staande giazên kist. Vooraf werden zijn lichaamswarmte, zijn pols en ademhaling zorgvuldig1 opgeteekend, waarop zgn begeleider,- eveueens een Indiër, hem in magne-1 tischen slaap bracht. Het duurde dan cok Diet lang of de fakir was aan de werkelijkheid ontrukt, waarop hg :n zijn kist naar buiten werd gedragen, om met bet heele gezelschap te wor den gefotografeerd. Zgn begeleider vertelde mg dat de in de kist liggende eens 9 dag onder den grond had doorgebracht, waarbij de eenige communicatie met de bo venwereld geschiedde door een buis, die de gelegenheid versohafte om door middel van eleotrieoh licht den slaper waar te nemen. Tevens was toen een speoiaal toestel toegepast, waardoor het mogelijk werd het levensprooes van den aldus bedolvene te controleeren. De Indiër verklaarde mg dit experiment ala te zijn het product van groote energie, waardoor suggestie mogelijk wordt. Mocht de dokter vermindering van levenskracht ontdekken, dan zouden kist en mond geopend moeten worden, om deu patiënt met wat melk te laven. Bg Amiens zgn twee spoortreinen op elkaar geloopen. Drie reizigers twee Fransche soldaten en een Bel gisch werkman, zgn gedood, zes ge kwetst. Mevrouw Andrisset te Parijs heeft ter beschikking van de Académie des Médicine eene som van 800,000 frs. gesteld, om als prijs te dienen voor deu Franschen of buitenlandschea geleerde, die een deugdelijk middel ontdekt tegen longtering.De gekweekte renten vallen den ontdekker eveneens ten deel. De nalatenschap van baron Hirsoh. De Figaro deelt de volgende bij zonderheden mede over het testa ment, dat Zaterdag te Brunn ge opend is. Baronesse Hirsoh is universeel erfgename, behoudens een aanzien lijk legaat voor hare aangenomen doohter. Een millioen is gesohonken aan liefdadige instellingen in Moravië, van welke voor de beift aan Isarelieten moet komen. Ongeveer 60.000 flo rijnen zijn vermaakt aan perso neel op de beide landgoederen, die de overledene in Moravië bezat. Van andere legaten wordt in het testament niet gesproken. Een grap Op den lsten Mei werden door geheel Zwitserland de ge wore manifestaties gehouden, die alle bijzonder rustig verliepen. Alleen de bewoners van Burgsdorf hebben een angstigen dag gehad, 's Morgens vonden zij op ver schillende muren plakkaten, met de woorden „L^.ve de anarchieweg met de wetten 1" En om tien uur werd in de vestibule van een huis, door den procureur-generaal Gesser bewoond, oen pakket gevonden, voorzien van een lont, dat blijkbaar gebrand had. Afgebrande lucifers lagen er bij. Erg voorzichtig werden de papieren losge- wikkeld en teen bleek de inhoud te bestaan uit vijfendertig scherpe re volverpatronen en een groot aantal spijkers. Onmiddellijk stelde de justitie een onderzoek iD en toén bleek - dat de daders een „grap" hadden willen uithalen. Zij zullen in de gevangenis kunnen uitlachen. Een dynamietbom, wegende éen kilogram, is ontploft voor de woning van een rijk burger van Llummayod. op het eiland Majoroa. De materieele schade is aanzienlijk; bijzonderheden ontbreken. De Matabelen. Volgens een telegram uit Buluwayo willen de Matabelen naar het Noor den trekken, om daar een nieuw rijk le stichten. De vrouwen echter verzet ten zich daartegen, geleid door de er varingen welke bij een vroegeren trek is opgedaan, toen zij zooveel geleden hebben van de koorts en de tsetee- vlieg. Alle impi's zgn uit de nabijheid van Buluwayo verdwenen. De Chartered Company heeft 2 Mei een bericht ontvangen vau de Queque- rivier, éen dagmarsch van Gwelc, waarin wordt medegedeeld, dat de col- nne van Rhodes daar aangekomen is. Deze colonne is le Mahalakakop aangevallen door 1000 rebellen, die met een verlies van dertig personen werden teruggeslagen. Den 2en Mei werd Rhodes te Gweio verwacht. die fleech mee Steppius en het glaB ook. Dat zal S.tm wat opwekken." Na deze woorden liep hij naar de poort, gevolgd door den opzichter met de drank flesch. Sam stond daar ge reed, binnen de tien minuten en verkeerde in opgewekte stemming bij de gedachte aan den zilveren dollar, dien hij had gewonnen, welke stemming er nog op ver beterde, toen Steppine, op bevel van Rumlord, een glas brandewijn inschonk en het hem overhandigde. „Ga naar huis Steppins en blijf op totdat ik terug kom," zeide Rumford, t-ien hij en Sam hunne paarden hadden bestegen, „en houd die fiesch tot gezelschap. Zeg aan de dienstboden, dat zij ook niet naarbed moe ten. Voor middernacht zal ik met Zora terug zijn en dan zuilen wij allen wel behoefte aan wat eten heb ben. Waar zgn de bloedhonden? Hier Castor, hier Pollux! »kom jongens! Jullie kunt ons nu van dienst zijn." HOOFDSTUK XIII. In het nauw gebracht. Astrea had niet zeer snel gereden over den ouden weg. Zij had de rijkunst niet veel beoefend en boven dien was het moeielijk rijden voor haar op Rumfords zadel. Zij kon de stijgbeugels niet veranderen, zoodat zij er eenigen steun van had, zonder eerst af te stijgen, en zg hield er niet van dat te doen zij was bang, dat er een ongeluk van zeu komen. Zoo goed en kwaad als het ging reed zij dus verscheidene naijlen voort, tot- I dat zij een helder beekje bereikte, dat den weg door- i sneed en waarover een ruwe brug was geworpen, en er aan dacht om af te stijgen en te trachten haar dorst te j stillen, die haar ree is geruimen tijd zeer kwelde. Zij steeg dus af, bracht Saladin naar den oever van de beek en liet hem daar zijn dorst lesschen, knielde op den grond neer en deed hetzelfde, wa&rbij zij er zorg voor droeg, de teugels vast te houden, zoodat het paard i niet kon wegloopen. Na een poosje aan den kant van de beek te hebben j gerust veranderde zij de stijgbeugels. Zij maakte een ervan korter en sloeg den ander over het zadel, zoodat beide aan denzelfden kant hingen, wat zij vrouwen in Nieuw Engeland dikwijs had zien doen toen zg nog op sohool ging, zoodat zij gemakkelijker en beter kon rijdendaarna leidde zij Saladin naar den kant van de brug, ging daarop staan, besteeg hem en reed in matigen draf verder. Zij was niet bang dien avond nog vervolgd te worden. Zij cad bij zichzelve gedacht, dat Rumlord en Sam ge- ruimen tijd noodig zouden hebben om den weg huis waarts te vinden. Zij meende, dat zij veel verder van de plantage waren verwijderd; dan in werkelijkheid het geval was en veronderstelde, dat zij op hun vroegst te middernacht, ja misschien wel eerst in den morgen weer thuis zouden zijn. Bovendien, zoo meende zij, zou niemand vermoeden welken weg zij waB in gesla gen, noch eenig spoor van haar ontdekken voor ver in den volgenden dag, en dan zou zij zijn ja waar Zij wist niet waar. Maar zij zou ver van Rumford verwijderd zijn. En zij kon doorgaan onder vreemden voor eene jonge dame daar was zij zeker van en zij reed dus verder in de hoop na eenigen tijd eene plan tage of ander huis te bereiken, welks bewoners haar eene schuilplaats en voedsel wilden verstrekken en on der wier dak zij rust kon vinden. Met deïe gedachte reed Astrea kalm verder, en zij had een geviel van betrekkelijke veiligheid totdat zij plotseling ontstel le door het geluid van paarden, die galoppeerden over de brug. die zij kort te voren overge reden was. Aan het ge:aid te oordeelen meende zij, dat zij in snellen draf naderden en heftige angst deed haar bloed verstijven. Instinctmatig gevoelde zij, dat de ruiters haar volgden, en Saladin met haar takje aan sporende versnelde zij haar gang tot een viuggen draf, in de hoop dat de afstand nu tenminste niet kleiner zou worden. Maar Astrea kwam tot de ontdekking, dat het ver moeiend werk was om met zulk eene snelheid te rijden en zij, afgemat als zij was, Saladin niet iang op die wijze kon loten draven. Intusscrien luisterde zij aan dachtig naar elk geluid achter haar om te weten of hare vervolgers ook op haar wonnen. Tot dusverre was de weg vrij effen geweest en de klei ne hoogten hadden haar niet in staat gesteld om ver achter zich te kijken bovendien waren daarvoor ook t8 veel krommingen in den wegzij liep dus de kans niet om door hare vervolgers te worden gezien. Nu en dan hoorde zij het geluid van dravende paarden achter zich zwak wel is waar, maar zij kon zich hierin niet vergissen. Weldra hoorde zij het duidelijker. Zij won nen op haar, en zij had hare beste krachten inge spannen 1 Zij kon niet sneller rijden dan zij reeds gereden had en zelfs gevoelde zg dat zij het niet lang meer zou kunnen volhouden zooals het nu reeds ging. Eene kromming in den weg bracht haar in het ge zicht van een heuvel, die zich op eenigen afstand voor haar verhief. Dat deed haar ontstellen, want zij vreesde, dat als zij den top had bereikt hare vervolgers haar zouden zien, want de maan scheen zoo helder; om dit te voor komen reed zg zoo dicht mogelijk langs deu kaut in de schaduw van de Blanke booinen. Zg wierp een haastigen blik aohter zicb, maar de kromming van den weg maakte het haar onmogelijk iets te zien. Aan den anderen kant helde de heuvelflauwtjes af en voor zoover haar blik kon reiken was de weg voor haar zoo reoht mogelijk. Zij wist, dat hare vervolgers snel op haar wonnen en haar op den top van den heuvel stellig zouden zien. Astrea besloot bijna om Saladin aan zgn lot over te laten en eene schuilplaats in het bosoh te zoeken. Nu zouden er geen honden zgn om haar spoor te volgen, meende zij, en zg kon zich wel zoo verbergen, dat geen menschelijk oog hare sohuilplaats ontdekken zou. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2