Groothertog Friearich Wilhelm van Meoklenburg Streütz heeft aan het station Neu Brandenburg in ernstig' levensgeraar verkeerd. Bij het over- stoken van den spoorweg bleef de groothertog met de hak van zijn laars zoo vast tussohen stukken ijzer ge klemd, dat hij niet weg kon daaren boven gaf hij zich geen rekenschap van hei gevaar dat hem dreigde, daar hij nagenoeg blind is. Gelukkig zag een spoorwegbeambte, in welken toe stand de groothertog verkeerde juist kwamen van twee riohtingen treinen aan en met moeite gelukte höt aan het personeel, door het geven van seinen de treinen te d en stop pen en den groothertog uit zgn be narde positie te verlossen. Na de kroning te Moskou te heb ben bgzewoond, zal de Chineeache onderkoning Lihoengtfjang Parijs, Bruseel, Londen en ook Dan Haag bezoeken en over Amerika naar zijn vaderland terugkeer en. Ooi logskosten. Uit de jongste fcegrooting in Japan is gebleken, dat dit land met den Japanech-Cbineeschen oorlog weinig financieel voordeel heeft behaald, ïells al blijft China in de volgende vijf jaien zijn oorlogsschatting betalen. De oorlogskosten bedroegen voer Japan 225millioen yen of ongeveer300.000.000 gulden, maar onder dit bedrag zijn niet begrepen de pensioenen voor ge wonden en invaliden, evenmin als de loopende kosten van bet bezet hou den van Wei-hai-Wei. Zoolang deze laatste uitgave duurt, moet China er! éen derde van betalen. Boven en be halve deze jdarlijksche onkosten heeft Japan groots verliezen geleden aan zijn vloot en nog op andere wijzeD, zoodat het totaal bedrag aan oorlogs kosten nog met meer dan een millioen yen wordt vermeerderd. De Chineesche oorlogsschatting bedraagt, met inbe grip van de som voor de teruggaaf van het schiereiland Liac-tung, 350 millioen yen of daaromtrenten ter wijl bijna al die uitgaven reeds zijn gedaan, heelt men nog slechts een vijfde of hoogstens een vierde van de oorlogsschatting ontvangen. Terzelfder tijd heeft het Japansche goevernement zeer veel uitgaven voor militaire doel einden gedaan, zooóat men voor het loopende jaar het tekort op 18 mil- iicen gulden begroot. Zelfs deze uit gave is verre van voldoende als Japan door kracht van wapenen zijn recaten op Korea blijft handhaven. Onder deze omstandigheden is het zeer verklaarbaar, dat Japan met eenig verlangen de verdere betaling van de Chineesche oorlogeschatting tegemoet ziet; er kan dus zeker wel een poging worden verwacht om bet uitstel van zes jaren, dat bij het ver drag van Simouoseki aan China we'd toegestaan teven een aanzienlijke reductie te bekorten, om in het alge meen de betaling te bespoedigen. De middernacht*zon in Zweden. Omtrent de middernaohtszon in Zweden heeft de Zweedsche Touris- tenvereeniging het volgende medege deeld. Van alle betrekkelijk gemak kelijk te bereiken „middernachtszon- bergen" biedt Gellivare Dundret in Lulea Lapmark zonder eenigen twijfel de grootste voordeelen aan. Zijn hoogte boven den zeespiegel bedraagt 170 M. die boven zijn omgeving 383 M. De zon staat van 5 Juni tot onge veer 10 Juli onafgebroken bovenden horizon. Op dec top van den berg bevindt zich een fraai en ruim pavil joen, het eigendom der Touristenver- eeniging. Het beklimmen van den berg van het Grand Hotel te Gellivare uit duurt te voet of te paard circa 2 uur. Genoemd hotel is uiterst geriefelijk ingericht en verdient allen lof wegens zijn voortreffelijke slaapgelegenheden. Van Stokholm varen ongeveer om de twee dagen passagiersstoombooten naar Lulea, dat gewoonlijk na een vaart van 64 a 72 uren bereikt wordt. Per spoortrein bomt men er in drie dagen na een interessante reis door NorrlandvanStockholmnaarGellivare. Men vertrekt uit Stockholm des mor gens om negen uur en komt op den derden dag om negen uur 20 minuten 's avonds te Gellivare aan (de geb6éle reis duurt dus 60 uur 20 minuten). Do reizigers kunnen overnachten in Ange (in Juli en Augustus of in Ange, of in Braoke naar verkiezing) en in Vaoas. Een biljet enkele reis van Stookholm naarGellivare kost 2e klasse circa f23.50 en 3e klasse circa f 15.70. Naar Gellivare vertrekken uit Lulea dagelyks twee treinen, een om 2 uur 35 mm. 's namiddags, aankomst te Gellivare 9 uur 40 min. :s avonds, en een om 9 uur 20 min. voorm. aankomst te Gellivare G uur 20 min. avonds. In tegenovergestelde rich ting gaan dageiijks eveneens twee tremen. Hierbij zij nog opgemerkt, dat de middernaohtszon van Gellivore Dundret, zooals hierboven reeds is medegedeeld, ruim vijf weken lang te zieu is, terwijl dit versohijnsel van den bekenden, in Finland 7 mijlen van Haparanda golegen berg Aava- safe8a slechts enkele dagen valt waar te nemen, zoodat daar menigeen zqn verwachtingen verijdeld ziet. Van Morrbottens lau zijn nagenoeg twee derden boven den poolcirkel en bijna de helft noordelijk van den 67sten breedtegraad. In laatstgenoemd gebied kan men de middernachtszon bijna van elk wiilekeurig punt zien, wanneer althans geen hooge bergen net uitzicht naar het Noorden belemmeren. Hoe verder men noordwaarts reist, des te langer kan men van het heerlijk schouwspel genieten. Dat de.middernachtszon ook tot de buitengewoon grootsche uit zichten van b. v. Ananasse dicht bij den beroemden waterval Har- spranget en de meeste bergtoppen in het indrukwekkend schoone Kwikk- jokk behoort, zal wel ternauwernood gezegd behoeven te worden. Maar ook ten Zuiden van den poolcirkel zijn verscheidene ber: en aan te wijzen, die hoog genoeg en gunstig gelegen zijn, en vanwaar men de middernachtszon minstens een pair nachten kan zien. Van deze bergen worden doorgaans de volgende uitverkorenLappberaet aan den straatweg, tegenover de kerk te Oefer-Kalix, circa 6 mijlen van Neder-Kalix. Het is raadzaam, op waarts een rijtuig te nemen, en des- verkiezende per boot stroomafwaarts te varen tot de kust Klu-saberge* aan den linkeroever van de Lue elf, schuin tegenover de nieuwe kerk te Edefure, circa 9 mijlen van Luleade reis kan per stoomboot gedaan worden met uitzondering van eea weg van 1 mijl lengte, di8 het best kan worden afgelegd per rijtuig iantrs de water vallen van Hedenrfortar Galtispuonda in Arjeplag, op den verkeersweg tus- schen tie Bothnische Golf en den At- lanrischen Oceaan via Skelleftca (of Pitea) Junkerdalen-Bodö. Do Italianen in Oost-Afrika. Thans worden eenige bijzonder heden bekend aangaande de ontzet ting van Adigrat. Maandagmorgen om 7 uur naderde het regiment van kolonel Clerieetti de vesting en legerde zich voor de muren. Toen trad generaal Delmayno naar voren, omhelsde den schildwacht en ging het fort binnen. De gewonden en zieken, door troepen soldaten ge ëscorteerd, werden uitgedragen. De officieren hielden een gezamenlijken maaltijd in het huis, waar vroeger Ra^ Sebat gewoond had. Toosten I werden gedronken op den comman dant Prestmari en de wakkere ver- ded gersde aanwezigen waren tot tranen toe bewogen. Mangasja, die zioh thans ten zuiden van Adigrat te Haussen bevindt, moet aan Prestinari geschreven hebben dat zijn gevangent, kolonel Cambrario, niet dood is, zooals men dacht. Het gerucht loopt dat Eogelschen bij de Italiaansche regeoring een plan hebben ingediend voor den aanleg van een spoorweglijn tusschen Kassala en Massaua. Te Massaua heerschen nog altijd typhus en andere koortsen. Er loopt een gerucht dat een sterke troepenmacht door de Abessyniërs ten zuiden van Adigrat wordt samen getrokken. Een officieut e mededeeling van den voJgenden inhoud is te Rome ver spreid Generaal Baldissera heeft van de Rasen Mangasja, Sebat en Agos Tafari verlangd dat zij de gevangenen zou den uitleveren, anders zou hij maat regelen van weerwraak nemen. Ras Agos heeft er reed3 eenigen terugge zonden. Daar de beide anderen draai den met het voldoen aan Baldissera's verzoek, is kolonel Stevani tegen Sebat opgetrokken; de vijand Kreeg 12 doo- den en verloor 300 stuks vee. Het fort te Adigrat is nu ontruimd. Baldissera zal erechts enkele dagen blijven. De droogte houdt aan. De Matabelen. De Westminster Gazette heeft on gunstige berichten ontvangen over den opstand der Matabelen. Rhodes moet met zijn strijdmaoht in Gwello opgesloten zqn. De plaats is omringd door talryke vijanden en een telegram aan The Daily Telegraph meldi, dat hun grootete macht is gelegerd in het ShaDganibosch, afwachtende het op rukken van Rhodes met zijn troep. Uit Boeloewayo zal een colonne den troep van Rhodes te gemoet worden gezonden. Te Gwelo is door een boodschapper het bericht gebraoht, dat te Belingwe veertig blanken zijn ingesloten door den vyand. Geruststellender berichten worden uit Pretoria ontvangen. De heer Schalk, voorzitter van den Eersten Volksraad, moet van sir Robinson bericht hebben gekregen, dat lord Grey van oordeel is, dat sedert het gevecht bij Oemgoera, de Matabelen ontmoedigd zijn en hun maoht is gebroken. Drie Amerikaansone boeven gingen Donderdagavond een winkel ia Ma dison street te Chicago binnen en vor derden geld van de kashoudster. Toen deze weigerde dreigde een hunner met een revolver en toen het dreigen niet baatte schoot hg de vrouw door de hand. 1t Rumoer deed den eigenaar van den winkel toesnellen, de dieven schoten hem neerEn toen ze zagen dat buiten het volk te hoopgeloopen was, schoten ze al hun kogels af. waardoor een man en een vrouw gewond werden. In de hierdoor ont stane paniek ontkwamen zij. Goede manieren. Eens op een dag was de overle den Shah van Perzie Nassir-ed din te gast genoodigd by den prins van Wales. Onder de gerechten kwamen ook asperges voor. De Shah gebruik te er van, en toen hg op de harde stelen kwam, gooide hij die op den grond. Iedereen was verbaasd over de slechte manieren van Zyne Ma jesteit. De gastheer wilde den hoo- gen gast echter niet beschaamd ma ken en kwam op het denkbeeld even eens de harde stelen der asperges op den grond te gooien. Allen be wonderden deze politiek van den prins van Wales; zyn voorbeeld werd gevolgd en spoedig was de heele vloer bezaaid met aspergestelen. Eene plechtigheid te F: ankfort. De keizer en de keizerin van Duitsoh- land zijn Zondag te Frankfort a/M aangekomen ter viering van den dag, waarop voor 25 jaar de vrede werd gesloten. Zij werden door de hoogste burgerlijke en militaire overheden en door de bevolking met geestdrilt toe gejuicht. Het vorstelijk echtpaar be gaf zich vervolgens naar de gods dienstoefening in de Katharina kerk. Het keizerlijk echtpaar arriveerde des morgens om tien uur. Het weer was prachtig. De keizer en de keizerin werden ontvangen doorde autoriteiten. Na een pleohtige godsdienstoefening werd het ruiterstandbeeld van keizer Wilhelm I onthuld, bij welke gelegen heid de burgemeester een toespraak hield. Daarna werd een parade ge houden. In antwoord op den toast van den eersten burgemeester, antwoordde de keizer, dat het zelden een volk ver gund is geweekt, zulk een feest te vieren, dat door Frankfort wordt in geleid met de onthulling van het ge- denkteeken zijns groot' adersdie een voorbeeld kan zijn voor de na komelingen. Slechts door God en met God zal men iets kunnen bereiken. Het Instrument" dat hij schiep waar voor hij zorgde, bracht Europa en der wereld een vrede van 25 jaar. De keizer sprak de hoop uit, dat het gansche volk het geluk zou ten deel vallen, zioh in een langdurig tijdperk van vrede te kunnen ontwik kelen. Hij betuigde zijn dank aan het leger, dat zorg draagt, dat nooit de vijand in staat zal zijn den vrede van het land op onrechtvaardige^ wyze te storen. Zijne Majesteit eindigde met een „Hoch" op Frankfort. De stad was schitterend versierd; de versieringen hadden meestal be trekking op den vrede, die in allego rische voorstellingen werd verheerlijkt. Onder de bevolking heerschte groote geestdrift. Om 4 uur werd een rijtoer door de stad gemaaktom vijf uur had een feestmaaltijd plaats, den keizer in de Palmgarlen aangeboden door de be volking. In de opera werd om halfacht een gala-voorstellmg gegeven, waarna wederom een rijtoer door de stad werd gedaan, ter bezichtiging der il luminatie, welke inderdaad tooverach- tig was. Om half elt vertrok de keizer naar Wiesbaden, de keizerin nair Berlijn. De keizer heelt het volgende tele gram gezonden aan vorst Bismarck.* De Frankfurter vrede, welke voor 25 jaren gesleten werd, en welks her denking zoo even plechtig iB gevierd door de onthulling van een ruiter standbeeld van keizer Wilhelm den Groote, vormt het slot van den machtigen tijd, waarin Duitscbland ziju eenheid, zijn grootheid en de plaats, v/elke het in den raad der volkeren toekwam, heeit teruggekre gen. Het is mg een behoefte en een plicht om mijn dankbaarheid en ver ering uit te spreken voor de onver getelijke verdiensten, welke gij, mijn waarde vorst, hierbij hebt verworven. Naast den naam van den grooten keizer Wilhelm zal de naam van den grooten kanselier te allen tijde schitteren in de gesohiedenis. In mijn hart zal steeds een gevoel van onuitwisohbare dankbaarheid voor u leven. Wilhelm. *Naar aanleiding van het vyf en twintig jarig jubileum van het slui ten van den Frankfurter vrede, be vat een buitengewoon nummer van den Rdchsanzeiger een keizerlijk be sluit, waarin hun. die tot den civielen dienst behooren of behoord hebben, dank betuigd wordt voor hun onver moeide en met sucoes bekroonde werkzaamheden, waardoor zij hebben bijgedragen tot vervulling van de taak, welke dien grooten tyd was gesteld tot vereeniging van alle Duit- sche stammen. De keizer vertrouwt op God, opdat dergelijke tijden weer dergelijke man nen zullen vinden, die getrouw hun plicht doen en bereid zijn zich op te offeren. Een geruchtmakend proces. Paul Bourget heeft een proces met zijn uitgever, den bekenden Lemerre te Parijs. Lemerre heeit, naar Bour get beweert, ui gaven van zijne werken doen verschijnen, o. a. van Cosmo- poliswaarvan de schrijver nooit gehoord heeft en dus ook geen hono rarium ontving. Bourget ontdekte dit toevallig in een boekwinkel te New- York. Daarop heeft hij door zgn zaakgelastigde aan Lemerro opgaaf laten vragen van het aantal exem plaren van zijn werken gedrukt en verkocht. Lemerre zond daarop een opgaaf, waaruit bleek, dat Bourget nog bijna 45000 francs van hem ie vorderen had en verklaarde dat hg die som ter beschikking hield van den schrijver. Maar deze was met die enkele opgaaf niet tevreden. Hij verlangde de bewijzen, dat die opgaaf luist was, justificatoire bescheiden. Deze weigert Lemerre; zijn advocaat beweert, dat het contract van een schrijver met zijn uitgever er een is van vertrouwen, dat niet valt onder de beoordeeiing eener rechtbank. Meent de schrijver dat hij bedrogen wordt, dan moet hij maar een ver volging instellen wegens misbruik van vertrouwen of valschheid in ge schrifte. Anders moet de sohrgver te vreden zijn met de rekening en ver antwoording, die de uitgever hem doet. Deze laatste theorie is zeker nog al sterk. Zy heeft de „Sooiété des gens de lettres", waarvan Emile Zola president is, aanleiding gegeven in het prooes tusschenbeide te komen. De advocaat dezer vereenigiDg heeft den brief voorgelezen waarin Zola hem verzooht te intervenieeren. Daarin vraagt Zola de handelsrechtbank eens voor altijd te beslissen, dat een auteur het reoht heeft zich te vergewissen in de boeken des uitgevers van het aantal exemplaren, die er van zijn werken gedrukt zijn. Zooals men weet, worden de groote Fransche schrijvers per verkooht exemplaar hunner werken betaald. Bourget kreeg van Lemerre eerst 50, toen 70, nu 80 oentimes per exemplaar. INGEZONDEN. Vcor den inhoud, dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Wie het weetzegge het.' Samenwerking tussohen patroon en arbeider moet er zijn, wordt vaak door mannen van verstand, die het goede van den werkman op het oog hebben, beweerd en ik stem het gaarne toe maar de vraag is, moet die samenwerking alleen van een kant komen, of van beide zijden Hierop kan, naar mijne bescheiden meening, het antwoord niet twijfel achtig zijo tot de in dezen tijd zoo hoog noodige goede vorstandhouding tussohen patroon en arbeider, is bei der samenwerking een vereischte. De patroon heeft, daar hij den arbeider zijn loon geeft, er recht op, dat deze zgn werk goed verricht en steeds, waar hij dit kan zijne belangen behar tigt, wat den werkman eene eer moet zijn steeds zoo getrouw mogelijk te doen, maar evenzoo her ft de arbeider waar hij zoo getrouw zijn plicht be tracht, recht op een goede mecsohe- lijke behandeling, wat de zedelijke plicht van den palroon is. Nu kan er echter wel verschil be staan, over wat eene goede mensche- lijke behandeling is, maar het is hier de plaats niet daarover uit te weiden, Ik meende, bovenstaande in herin nering te moeten brengen, nu de heer J. Kuyper Jr. in een ingezonden ar tikel m dit blad de aandacht vestigde op de zaak Van Damme en ik een strooibiljet in handen kreeg, getee- kend „eenige bakkersgezellen van Haarlem", waarin deze zaak uitvoe rig werd uiteengezet en medegedeeld dat reeds meerderen op de lijst staan om ontslag te krijgen. Mag zooiets gebeuren, omdat iemand oud is, is de vraag die bij het vernemen hier van bij menigeen zal oprijzen. Waar men den geest der verbroedering wil aankweekeu en het gemeenschapsge voel opwekken, om hen die van revolu tie heil verwachten, te trachten op een ander pad te voeren, mag zulk een feit niet plaats hebben, daar daardoor juist de geest der revolutie aange kweekt zal worden. Behoeft het ons te verwond-ren dat de socialisten van dit feit partij zullen trekken, om an deren over te halen zich bij hen aan te sluiten. Immers neen. Maar aan den andereu kant is het mogelijk, dat de socialisten dien man, Van Damme, zulleu steunen met geldelijke bij ra gen, wat ik wel gelooi, en als een goede daad van hen zal beechouwtn. Hard zal het echter Van Damme moeten vallen die gil ten aan te ne men. Hier komt duidelijk de wen- schölijkheid van eene wettelijke pen sioenregeling in het licht, waarnaar het streven van alle ordelij ke gezinden moet zijn gericht. Ia alwaoating hier van konden echter p irticuliere in stellingen wel iets doen voor den ouden dag van de werklieden en zij dot-u dit dan ook reeds. Zoo is bei mij bekend bijv. vat) den heer W. Movy, lid van den Gemeenteraad te Amsterdam, die hier ter stede onlangs I over pensioneering sprak. Hg dan be taalt geheel alleen het pensioen van de werklieden en van dat van de nagelaten weduwen, waarvan de werk man zelf Va betaalt. Moge de heer Hovy vele patroons tol oen voorbeeld zijn, hoe zij tegenover hun onderge schikten hebben op te treden. Doch om op de zaak Van Damme terug te komen, wij zouden geneigd zijn te vragen oi hei niet wenschelijk was, dat eene commissie bestaande uit bezadigde mannen uit patroons en w.rklieden werd benoemd, die onderzoo it waarom Van Damme is ontslagen of dat de particuliere Ar beidsraad deze taak op zich nam, want om het feit goed te kunnen beoordeelen dient het geval grondig onderzooht te worden. En is het feit onüerzooht, moet dan niet oyerwoven worden, wat voor Van Damme dient gedaan te worden? Ziehier een paar vragen, waarover ik gaarne het oor deel van meer bevoegden vernam. Haarlem. W. F. B. Vervolg Nieuwstijdingen. Een vergissing Ia de Houtstraat te Nijmegen woont een bakker. Hei buis van dien bakker staat in verbinding met de Oude Varkensmarkt en aan de Oude VarkenBmarkt bouwt onze bakker een nieuwe woning. Tot heden ie dat pand nog niet bewoond,maar op zolder slapen toen reeds de knechts. Met deze gegevens zullen onze lezers zich den persoon kunnen voirsteilen, die echter in het verbaal, dat hier volgt, slechts een zeer ondergeschikte of in 'c geheel geen rol speelt. De hoofdpersoon in het voorgeval lene zoo men wil een „klucht" is een knecht van den bakker, een jongen die zooeven van het platte land naar de stad is gekomen om in dienst van onzen bakker verder het vak te leeren. Dezs jongeman heeit van huis een ontzag voor orde en discipline medegebracht, dat hem ge lukkig nog niet heeft verlaten. Hij beschouwt het b. v. als een insubordinatie 's avonds na tienen het vastgestelde uur thuis te ko men. Donderdagavond echter sloeg de klok 11 in plaats van 10, toen bij zich als present kon aanmelden Uit vrees voor berisping durfde hij niet vóór aanbellen, maar besloot aan de Oude Varkensmarkt in te klimmen. Dan merkt de baas, die een man van de klok is, er niets van en hij gaat rustig te bed. Niet zoo rustig echter als hij ver wacht had, want onbewoonde of in aanbouw zijnde perceelen worden door onze politie met meer dan gewone zorg bewaakt. Nauwelijks heeft de jongen den voet van den steiger, of een agent van politie, die een looddief meende te zullen snappen, maakt-; zich gereed om eveneens naar boven te klauteren, Dat gaat echter niet zoo vlag, of de eerste heeft al den tijd oin onder de dekens te kruipen. Struikelend over de bouwmaterialen, zoekend en tas tend tusschen de onherbergzame mu ren, verschijnt de gewapende maoht in het slaapvertrek Yan den niet- kwaadsvertnoedendon en weerloozeu bakkersknecht, die zich eensklaps bij den kraag pardonbij den schouder voelt gegrepen. Voldoe ning aan de eene, verbazing aan de andere zijde. De jongeman verzoekt beleefd, dat men hem niet store in zijn rust, de agent commandeert op gebiedenden toon: „Volg mij'4. „Maar ik hoor hier thuis'4, zeyt de andere. „Geen marei asjeblief, je bsnt in gebroken en je gaat mee". Na veel tegenstribbelen staat de overvallene eindelijk vóór het bed en verklaart mede ie zullen gaan naar zijn baas om daar te doen bevestigen dat hij geen inbreker, maar de eigen knecht van den bakker i?. Op d blocte voeten daalt hij den steiger af, angstvallig bespied door den be waker der algemeeDe veiligheid. Be neden gekomen vult hij in handen van een tweeden politieagent, die zijn collega de behulpzame handt biedt en den nachtelijken „inbreker" mede naar het bureau helpt brengen. Hoe lang de jongen daar gezet3a heeft, weten wij niet. Of de wandeling a la Kneipp hem een verkoudheid bezorgd heeft, zal wel blijken. (Gelder.) Vervolg Stadsnieuws. Weldadigheid naar Vermogen. Nog nagekomen bij den voorzitter 125 van L. P. B. makende met vroeger opgegeven extragiflen f4205,80. Uit het overzioht in het begin van deze maand meegedeeld, blijkt dat in dit vereenigingsjaar van lo Nov. '9530April '96 ontvangen is aan con tribution extragiften enz. pl.m. f13000 in dat zelfde tijdsbestek uitgegeven pl.m. f9000, zoodat lo Mei voor de zes volgende maanden f4000 beschik baar wrs. Om aan gebrekkigenzieken en we duwen met kinderen de wekelijksohe ondersteuning, die zij niet missen kunnen anderen worden in den zomer niet ondersteund teblyv.n uitkeeren zal het bestuur nog 1 700 a f800 meer behoeven. Wie verblijdt het bestuur nog eens met een gift. Het zou zoo noode or toe overgaan do ondersteuning te doen ophouden (Deze oproeping van het Bestuur vau Weldadigheid naar Vermogen inspireerde een vriend der armen toi de volgende regelen, die wy in de aandacht van alle vooratenderB van verstandige phiiantropie aanbe velen. Red.) Op reis, naar buiten. De lijd is aangebroken, de zachte lucht, het heerlijke groen, de warme zenneschijn lokken er toe uit, dat alle welg* stelden en gegoeden, ja allen, die zich iets boven het hoog noodige kunnen veroorloven, plannen maken om voor langer of korter tijd rust te gaan nemen en lucht te gaan happen. Het is aan alleu die het kunnen doen, van harte gegund! [Of niets hun vreugde verstoorde. Da ir zijn meneoben, die zich dco - niets 1-.tea verstoren, die maar gebrui ken en genieten, zoo volop,zoo overvloe dig mogelijk. Dat dezen nu juist het rechte genot van reis of uitstapjes hebben zou ik niet durven beweren. Maar dit daar gelaten, daar zijn .'mie ren ook onder de beweldadigdeo vriendelijke menschen, die met hun hart leven, voor wie een genot eigen lijk geen genot is, als zij het niet met anderen kunnen deelen, menschen, die bijv. niet met smaak kunnen middagmalen aan hun welvoorzienen discb, als zij zich neiinneren dat op datzelfde oogenblik anderen honger hebben maar geen geld om brood te koopen. Aan zuike vriendelijke menschen voor wie een reis of uitstapje geen genoegen zou zijn, wanneer de gedachte hen vervolgdeda er zoovelen zgn, die aan het noodigste gebrek hebben, wenschte ik te herinneren dat Weldadigheid naar Vermogen nog eenig geld vraavt De som is niet groot. Met 1700 a f800 zou de vereeniging geholpen zijn. Het geld moet daartoe strekken om uitsluitend aan eenige ouden van dagen, enkele zieken, en een belang rijk aantal weduwen met kinderen de kleine wekelijksche ondersteuning te blijven schenken, die tot nog toe werd verstrekt. Het zou voor het bestuur der vereeniging een groote smart zijn, wanneer het er toe zou moeten overgaan deze bijdrage in te houden. Wat is f700 il 800 Welk een klein percentage in verhouding mqt de som, die door Haarlem's welgestelde ingezetenen in dozen zomer voor genot zal worden uitgegeven Moge het blijken, da: er veel vrien-- deiijke mensehen zijn! 451e Staatsloterij Maandag 11 Mei 1S96. 5e kl. 5e ij's'. No. 39 f 10.000. - No. 1685 f1500. No. 1825, 8398. 9537 en 13628 i*der flOOO. No. 4331, 7629, 10438, 1410B en 15944 i-,ier f 400 No. 445. 2974, 33S9. 3830. 7691, 11670, ld 153 14265, 17097, 17256 en 20709 ieder tl Pryzen van f70. 652715 659910054127291610216373 6627206607 10064128891612718524 132 2837 703010184128931613518582 163 297174031030612924 1619318829 234 3493 7587 10311131081621018854 277 3496 760310397 131101635918864 312 3564 771210513132011649718928 32037337809 10554133461662818946 382 3769 784510582133301667019COO 57438737917 105871352716718 19039 587418179-1110736135-1116914 1905-1 6664216799710771139071Ó91719265 7114382 810911038140391700719289 8404610 8431 11045141901702719304 S50 4708 8607 11052143311711119523 S5147418733 113521438017336 19636 898 4802 8939115101439017370 19722 9214804910011771144251744419751 9854823 910611809145661748519775 10554856911411891 14587 1766219805 11365026917111915 1470017564 19842 1499 5072 9208119221473917683 19919 1525509093011206014S6S1769219919 1585 5204 9377121281489717*04 2' H)33 176554129163121731508217840 20105 17785467 9476122161518017885 20132 196355899609 12270153801792120124 210757619674123011539217967 20248 213657629712123371542117994 20331 22295777972812487 1513618036 20361 22706068990512534158031804:: 20456 2415 6174998212541158831811320461 2652 6533 125781595418202 20469 26916595 12661 1609318207 20595 209532 7*920685 Op onderstaande nummers rjn gom prijzen gevallen. 4 3247 6311 9195120361502217924 7 3252 6319 921612059150931 02 31 3262 6347 92181207415118 l* 0 60 3296 6355 92511208415122 i l 9133606375 93291209915135180® 207 3393 6428 93681210215149 ISO:-T 21634116451 9390121031515418084 27234766458 9401121331524038114 31335326468 948212135152451S154 326 3544 6475 9488 1217115249 18160 392 3556 6522 954212172152871S26S 396 3573 6526 9548122201538618332 49836570515 9552122641510518368 52936596610 9563123311541518411 543 3690 6634 957512355154381S476 556 3696 6636 9596123761546918-179 63636996652 96321239115477 18495 651 3747 6659 908112483 15-191 IS U'S 663 3753 6665 96891252815494 18506 683 3755 6680 9724125471519618526 724 3758 6789 973012661551218550 73137716805 f73312663155321S584 742 3800 6807 9763 1.71215627 18597 746 3804 6812 97791272515658186' '4 791 3863 6813 9799127341566418681 S23 3869 6832 9807 127581569818700 879 3S82 6853 980812777 157321 *74 S 907 3945 6858 9841 127S1157:3518781 924 39516877 98801-:95S 1573818785 97339726917 9917129611576418798 1057 3973 6946 991912966 15765 SS38 107939756953 995613049157991Ö84Ï 1110 3986 695510041 1307815807 18862 1192 3996 6983 10055 131261584018911 12334037700210068132141589918914 1244 4175710510070132621590818916 12S3 41867136100741328-515907 18972 12954203716910167132931604, 19029 1351428871731042513313 16066 lift»;.; 1356 4308 717710444133181613219081 114043097244104101332716136 19088 1474 1340 736210-1851341216147 19137 1485 4387 738310507 134491625019207 1504 4448 7400 1 0546 1 3464 1 6270 19213 1514 4545741310553134961628419232 15-55 4583 743610577134981630g 19282 1.5894592744210605135041630819287 1628 4595 748010658135321640119308 lc,364611 750910668135501645919391 172646267507106701357916481 19414 177246597511106871361516597 19117 178946867561100951363716627 19476 1879 47117573107431366116638 9537 191047157O0510799136671661i19568 19154742761410839137011666119'$5 1981475876231084313732 166861»019 20184759764310*6113741 167US19625 2 >7147627714108S51375/1675519628 214S 4794 771510897138351677919639 219748177778110181384116S04 1966L 222249017901 11025139291683819664 224449857977 1103513947 10859 19677 231360238067 1106814007 1693819717 24415028 81671 li >9914<121696819731 24'- >4 5089 8177 11101 141201699719732 2533 5207 8181 11126141361701919736 2554 5252 821611181141501705119743 261952748235 11199141701717719750 2643 5*« 16 8241 11236 14207 1717919794 2650 5334 8245 11238142281719819851 26705336831811256142371720719880 2680 5423 S3361128814282 1721319882 2688 54718349113931429417223 19888 2733-5529 S404 11406143.41728219891 2754 5548 842611452143391739619895 2766 5564 ->142 11501 143841740819928 27755619845711508143851742819932 2797 5625 S47311553 144231743219954 2798 5634 8514 11573144731743519992 281-2 56-54 8525 1159114484 17453 20325 282156808541115 '4144951748120087 2822 5707 S543115971452717524 20166 2-S30 5717 *548116311461417530 20175 2846 5773855111648146231756820231 2859 5814 8635116561464217583 20241 2894 5S2S8653 117231469517503202-19 2899 5873 8660117481477117612 20265 2929 59798670118291480617634 20327 2982 6003 869611837 1482917663 20365 2993 6060 8698118721485417664 20392 3008 6112 8762118781486117668 20405 3045 6115 879311884148S617762 20425 3063 6150 8932119021489517*18 20503 3078 6197 901511911149161784120638 3123 62139047 11913149181788.520663 3148 62579079119681492217904 20700 3179 6304918212033149.=01791620701 20725 20757 20766 20803 20960

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3