Uit dd Staatscourant. Bij koD. besluit is aan den heer P. H. Driebeek, oodsu! van Rusland te Rotterdam, verdunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 3do klasse der orde van St. Anna van Rusland, hem door Z. M den Keizer van Rusland ge- sohonken. By kon. besluit is P. L. N >uwen benoemd tot burgemeester der ge meente Thorn, en is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan C. Kooy, als burgemeester van Hengelo (O.) en aan A. G. Marin, als burge meester van Westervoort. Bg kon. besluit is benoemd by bet wapen der infanterie, tot eerste-luite- nant, de tweede luitenant B. Reinfjes van Veer8sen, van het wapen, gede- taoheerd by het leger in Neder- landsoh-Indië, benevens, by hun te genwoordig korps, de tweede-luite nants A. A. Raasveldt, S. B. van Delden en D. Weatra, allen van het lste regiment, eerstgenoemde gede- taoheerd bij het koloniaal werfdepot; G. van Dijl en L. C. Wortman, bei den van het 3de regiment, laatstge- melde gedetacheerd by de militaire verkenningen; M. J. G. Strootman en H. C. van Cappelle, beiden van het 5de, alsmede T. J. Bleeker, van het 6de regiment By kon. besluit zijn op pensioen gesteld, op hunne aanvrage, de ka piteins kwartiermeesters J. L. Neder- burgh, van het 5de regiment infan terie, en A. Feddes, van het regiment grenadiers en jagers, en is het be drag van het pensioen bepaald: voor j eerstgenoemde op f 1495 's jaare; voor gen, werd gekozen tot lil binnen Am- van uit de verte, zonder dat wij we- s'.erdam mr. J. B. Lohman. ten waar het vandaan komt. Nadat nog eenige inlichtingen om- j Dat hij een uitstekende trefkans trent een stoomvaartlijn waren ge-1 op ons heeft is te begrijpen. Komen vraagd, waarvoor de voorzitter ver-wij eindelyk op de plaats vanwaar wees naar het in 18S9 door deskun- zy in den aanvang vuur gaven, dan digen gedaan onderzoek toen was zijn zy natuurlijk verdwenen, om ons gebleken, dat een regeeringesubsidie weer van een andere stelling te be- noodig was werd de bijeenkomst, schieten. Daarom is het zoo onge- die door een 25-tal leden werd bijge- lukkig,met den .vijand in zulk een woond, gesloten. Omtrent de zware concurrentie die de gevangeniearbeid aan de particu liere nijverheid aandoet, geeft de Volksbanier het volgende staaltje Een meubelmaker te Arnhem werd onlangs bij een dame ontboden, de hem naar den prijs vroeg waarvoor hij een door haar ontworpen kastje kon maken. De meubelmaker, die altijd voor haar werkte, gaf haar de vereisohte inlichtingen, maar ging zon der opdracht naar huis. Toen hij eenige dagen daarna bij dezelfde mevrouw werkzaamheden ging verrichten, liet deze hem het kastje zien, kant en klaar, volgens haar plan afgewerkt en liet hem ra den, wat ze daarvoor betaald bad. De meubelmaker hield zich aan den reeds door hem opgegeven prijs, omdat hij dien voor zyn cliënt toch al tamelijk laag gesteld had. De dame verzekerde hem toen, dat het kastje in de gevan genis vervaardigd was en zij het voor den hal ven prijs ontvangen had. De begrafenis van prof Allard Pieraon. Op het vriendelyke kerkhof te Zut- gevecht te geraken. Gisteren heeft onze compagnie nrnl. een kampongrand bezet (kam- pongrand is de grenslyn van een dicht met boomen en struikgewas begroeid dorp) met het doe! den vijand zoo'n beetje gaande te houden, opdat de andere troepen konden doortrekken. Wy hebben daar van 's morgens ongeveer 9 uur to''s mid dags 3 uur zitten schieten, Slechts een enkele keer zagen wij eenige Atjehers, maar overigens verborgen zy zich in boomen of daarachter en vuurden dan op onsdus zij zyn moeilyk door ons te treffen. Enfia van onze compagnie zijn er sleohts 2 gewond geraakt, waarvan echter een wel aan zijn bekomen wonden zal sterven. In het geheel vielen van de geheele colonne 19 dooden en 53 licht en zwaargewon den. Ook onze bataljonscommandant majoor Okhuizen kreeg een schot in het rechterbeen. Ik heb gisteren zelf geschoten en niet minder dan 52 pa tronen. Ik heb natuurlijk voel kans om myn haohje er bij in te sohieten. Maar dat moet men voor Koningin en Va derland over hebben. Winnen of ster yen is myn leus. We staan hier als 't ware op den rand van het graf. laatstgenoemde op f2170 sjaars. fen werd Zaterdag het oversohotvau By kon. besluit zyn benoemd, by den z00 diep betreurden dr. Allard j het personeel der militaire admims-pierson ter ruste gelegd. Na aankomst tratie, by de kwartiermeesters tot!yan je familieleden en vrienden werd kapitein-kwartiermeester, bij het 5de 0m half twaalf het lijk grafwaarls regiment mfantei ie, de eerste luitenant gedragen. By de groeve werd het kwartiermeester N. E. Rost, van het'W00rcj gevoerd door prof. Conrat, korps pantserfort-artillene; by het ajs reotor der universiteit van Am- ode regiment vesting artillerie, de .sterdam, die de groote verdiensten eerste luitenant kwartiermeester Vj herdacht van den man, die eens een sieraad maar ook een vriend en een Woudstra, van het Sste regiment infanterie; tot eerste luitenant kwar tiermeester, in zyne tegenwoordige betrekking, de tweede luitenant kwar tiermeester G. M. Maritz, assistent magazijnmeester by het centraalma gazijn van ilitaire kleeding en uit rusting te Delft, en is in zijnen rang kracht der Hoogesohool was geweest. Prof. Naber herinnerde aan Pierson als letterkundige, philosoof ea theo loog; de wethouder van Amsterdam, mr. J. N van Hall zeide een woord van dank namens duizenden van alle richting. De heer H. Pierson uit overgeplaatst bg het regimect gre- Zellen huldigde den overledene, niet nadie e en ]agerB, de kapitein kwar- enkel a|s z|jD broeder maar ook ale nermeeeter fc.. A. M. C. de Booy, man van geheel andere richting dan van het 3de regiment vesting-artillerie. j b wiece taak het aesthetiaohe vrae, t.t,. j tecwyl hij zelt het minst aesthetische Nederlandsch Zuid-Afmaan 1 - -- - sclie Vereeniging. Zaterdagmiddag vergaderde boven genoemde vereeniging in het „Gebouw voor den Werkenden Stand" te Am sterdam. Prof. dr. C. B. Spruijt, waarnemend voorzitter, bracht een woord van huldeaan prof. dr. J. W. Gunning, die wegens gezondheidsredenen ge noodzaakt wa? geweest als bestuurs lid al te treden. tot arbeidsveld had aanvaard Prof. v. d. Wyok uit Utrecht herdacht hem als den diohter die daarby tevens geloofde. Zijn zwager, de heer-A. Gildemeester, sprak den kleinzoon van den overledene toe. De oud mi nister Pierson huldigde zyn broeder als stryder en deelgenoot van dien strijd. De zoon van den overledene dankte voor de hulde zijnen vader bewezen en herinnerde aan de groote liefde die van den overledene uitging. De voorzitter deelde vervolgens Hy verzocht een fanfarecorps te spe- mede, dat nadat het verslag gedrukt was nog twee bestuursleden voor het Taalfonds benoemd zijn en wel de heeren R Fruyn en dr. J. H. Gunning. Ook is de acte van het Taalfonds gepasseerd, zoodat de volgende week reeds vergaderd zal worden. Hierna deed de voorzitter mede- deeling, dat uit Pretoria, na den inval van dr. Jameson, om advies gevraagd was, aangaande het oprichten van een ambulaucec irps. Door de hulp van het „R iode Kruis" en prof. Tilanus, is een gratis coliec tie verbandmiddelen, brancards, enz. in het geheel een 18 kiBten naar Pre toria verzonden. De commissie voor het nazien der rekening en verantwoording brengt bij monde van den oud-burgemeester, mr. G. van Tienhoven Jr., verslag u.t en stelt voor de rekening en ver antwoording goed te keuren, hetwelk bij acclamatie geschiedde. Vervolgens werden benoemd vier leden van het bestuur voor de perio diek altredende herkiesbare leden mr. Ph. P. G. Qaak, mr. E. J. Everwijn Lange Jr., mr. H. A. L. Hamelberg, Jhr. dr. L. de Geer, éen lid te Aa ien gezang 83, een lievelingslied van den doode, waarna het graf werd ver laten. Koloniën, Atjeh. Aan een schryven afkomstig van een sergeant van het Indisohe leger die de jongste operatiën in Atjeh heelt meegemaakt is het volgende ontleend Onze opdracht luiddePost Anak Galoeng te ontzetten en daarna in brand testeken." Wij waren eohternog geen kwartier buiteu den post Lim- baroe, toen we al vuur kregen en, geen beetje ook. Enfin, wij togen steeds Qvoorwaarls. Nu kunt gy u geen denkbeeld vormen van het ter rein hier. De Atjehers zijn hier na tuurlijk uitstekend bekend met het ierrein, maar voor ons is het een zeer gevaarlijke en moeilijke taak om zich behoorlyk te bewegen. Als u eens nagaat, een geheel open begroeid met aioong aloong Aan een tweeden brief is nog het volgende ontleend Gieterenmorgen om hall vier was het stille reveille, en om kwart over vieren gingen wij op marsch. Onge veer half zes kwamen wij aan in de vijandelijke kampong, en ontvingen wij ook tevens de eerste vijandelijke kogels. Oaze compagnie werd vooruit- gezonden teneinde het terrein te door zoeken. Om zoowat 7 unr kwamen wij aan den post Tjot Rang, een dcor ons bezetten post, die echter geheel door vijanden was omsingeld. Wat een blijdschap voor dien post, toan zij ons zagen aankomen, om hen te ontzetten. Op ongeveer 100 meter van den post kregen wij een hevig vuur. Velen vsn ons werden daar door het vijandelijke lood getroffen. Een vijandelijke kogel sloeg ongeveer ten handbreedte boven mijn huotdin een boom en ketste daarna af. Hij trof toen. een mijner manschappen uit de sectie tegen den rug, en wel met zoo'n kracht, dat de man zijn bewustzijn verloor. Ik bracht hem naar de ambulance alwaar hij ver bonden werd. Vanmorgen heb ik htm ia het hospitaal bezocht. Hij maakt het goed. Eveu later kreeg ik nog een gewonde, deze echter ernstiger, nl. een kogel door den rechterarm in de zij, en aan den rug weer uit. Hij leeft- echter nog, misschien haalt hij het er weer bovenop. Een derde werd de middelste teen afgeschoten van het rechterbeen. Enfin wij gingen verder, na ver sterkt te zyn door de 3e compagnie. Ook daar vielen nog een doode en 4 of 5 gewonden. Eindelijk waren wij op de plaats van bestemming. In den grootstea haast werd alles uit den post gedragen, en op de meegebrachte karren opgeiaden. Htt was zoowat 11 uur, toen alles uit den post was gehaald en opge laden. Langzaam trokken wij toen terug. De mineurs staken daarop het gebouw in brand, ea verwijderden zich toen in den looppus. In dien tusschentijd werdeu wij natuurlijk vreeselijk be schoten door den vijand. Ecfiu alles liep toen goed af. Langzaam terug trekkende werden wij opgenomen door de achter ons liggende afdeeliu- gen, en trokken toen gezamenlijk op onze stelling terug. Wij dachten na tuurlijk dat het toen voor dien dag was afgeloopcn, maar neen hoor I Om 1 uur warea wij op weg naar het toen er een order kwam, om waren leeg en een zware vermoeid heid drukte ons. Enfin een kleine rust werd ons gegund. De flasschen werden gevuld en opnieuw gingen wij op mareeb. Om 3 uur kwauien wij ongedeerd op onze nieuwe plaats van bestemming aan. Maar nauwe lijks waren wy tot op 100 meter in gevechteformatie voor onzen post ge naderd, cf daar braakte van alle kan ten het vijandelijk vuur op one neder. Bij de le comp. vielen dadelijk 2 dooden een se'rg. Rhee, die al 17 jaar hier gediend had en een faselier (een Belg.) Wij Isgen goed gedekt en kregen dan ook geen gewonden. Om uur rukten de karren op, om den post leeg te halen. De inboedel werd opgeladen. Het detachement verliet den post. En om' 6 uur onge veer werd het zaakje in brand gesto ken. Ik heb nooit prachtiger schouw spel beleefd. Het was natuurlijk in dien tusschentijd duister geworden. Groote rookzuilen stegen omhoog en de knetterende vonken vlogen verin het rond. Het geheele terrein werd verlicht. Wij zagen de Atjehers nade ren. Van onzen kant werd toen een vreeselijk vuur gericht op hen. Maar die kerels zijn als duivels. Zij laten zich in het hooge gras vallen en kruipen zoo naar een andere plaats. Zoo zie je ze voor je, om een oogen- blik later dezelfde kerels weer geheel links of rechts van je te zien. Da terugtocht werd toen langzaam begon nen. Mijn eëhtie weid aangewezen om te blijven stand houden, totdat alle troepen waren teruggetrokken, voor waar geen mooi baantje. Enfin, alles liep goed af. Het was geheel donker geworden. Nadat alles wa3 terugge trokken, ging ik met mijn sectie langzaam,steeds vurende terug.Enkele vijandelijke schoten suisden nog over oaze hoofden. Gelukkig was het don ker, zoodat de vijand minder goed zijn kogels op ons richtteanders waren er zeker meer gevallen. De vijand drong echter steeds sterker op. Wij waren bevreesd vooreen klewang- aanval. Gelukkig ie het echter zoover niet gekomen. Wij kwamen verder ongedeerd op oaze stelling aan, en werden verder per epoor naar het bivak vervoerd. Het was toon half elf in den avond. Das dien dag waren wij 17 uur onder de wapenen geweest, steedb vechtende, en dat in deze tro pische hitte. Doodvermoeid kwamen wij dan ook terug. Onder het eten van mijn avondmaal viel ik in slaap. Met mijn lepel in de hand werd ik vanmorgeD, na een verkwikkenden slaap wakker. Vanmiddag hebben wij onze vier gesneuvelde kameraden naar hun laatste rustplaats gebracht. Zij rusten in vrede I „Vandaag zij, morgen wij." Deze spreuk kunnen wij hier wel in toepassing brengen. terrein, (hoog gras), hetgeen tot ongeveer 1 bivak, sterdam wegens het bedanken van'aan de schouders rijkt, dan hier of; ook den nevenJiggenden post te gaan prof. dr. J. W. Gunning en éen lid daar een geul of diepte,waar men soms: ontzetten, voorwaar geen prettige' buiten Amsterdam wegens de nog! ongemerkt intuiinelt en daartusschenj betrekking. In het vooruitzicht voor' niet vervulde vacature-W. VerweyAz. schuilt onze vyand, die zich, als hij j dien dag er heelhuids te sijnafgeko-j Gekozen werden de aftredende le- de kans sohoon ziet, op ons werpt j men, even later de order te krijgen, i den en prof. de Louter, voor buiten; en met de klewang (groote soherpej opnieuw zio'a in het gevaar te moeten Amsterdam. sabel) ons de noodige afbreuk aan- begeven, is geen prettig vooruitzicht.' Bij tweede stemming tuaschen mr. doet. Nu wij eohter met een sterke Eofin het is voor land en koningin,) J-1B. Lohman en prof. Molengraaf!, troepenmacht uitrukken, durft hy dus voorwaarts maar. Het was op het. die resp. 12 en 11 stemmen verkre- zulks niet aan, maar beschiet ons heetst van den dag. De veldflesschen Sport en Wedstrijden. Internationale Athletische Wedstrijden uitgeschreven door de naamlooze vennootschap„Sportterrein Den Haag", op Zondag 23 Augustus 1S96, van 1— 5 uur. Het nieuwe sportterrein, gelegen aan de Laan van Nieuw-Oost-lndië nadert zijne voltooiing. De eerste wielerwedstrijd wordt gehoudea op Zondag 14 Juni, en daarna nog drie en wei op 19 Juii, 16 Augustus en 27 September. In verband met den geringen af stand tot den Staats- en Holl. IJzeren Spoorweg, is de ligging .gunBtig, en verwacht het bestuur dat bij desport- feesten, beide maatschappijen bare treinen aan de Laan van Nieuw-Oost- Indië zullen laten stoppen. De paar dentram van het Bezuidenhout rijdt tot voor den ingang van het terrein, zoodat dit dus ook voor de Hagenaars en vreemdelingen zeer gemakkelijk te bereiken is. Op 24—26 Juli wordt daar gehou den een Intern. Honden-tentoonstel ling de Nederl. Kennelclub .„Cyno- philia", onder leiding van den be kenden dr. A. J.*J. Kloppert, en op 8 en 9 Aug. een groot tweedaagsch concours-hippique. Het bestuur dezer vennootschap is in goede handen en bestaat uit dei heeren commissarissenF. W. C. H. I baron van 'Tuyll van Serooskerken, j voorzitter; J. H. van Boelens van der j Haer, gedelegeerd-commissaris; mr. J. A. Beijnen, onder-voorz.; mr. P. H. i P. van Marie, seoretaris; J. P. Crom-j inelin, penningmeester; met den heer Simonis als directeur. Den '23 Aug zullen er Intern. Aihl. wedstrijden plaats hebben. Set pro gramma word; in het begin van Juni in Nederland en het buitenland ver 6preia. Wij vernemen dat de leiding van dit intern, sportfeest ia opgedra gen aan eene commissie, bestaande uit de heeren C. A. A. Dudok de Wit, voorzitter-kamprechter; C. F. Jibben, onder-voorzitter-kamprechter; J. de Boer en Ant. J. Abspoel, com missarissen de 3e commissaris te kiezen uit één der Haagsohe vereeni- gingen in athletiek. Uitgeloofd worden: 12 kunstvoor werpen, 7 verguld-zilveren medailles, 5 züv. meds.. 5 bronzen meds. en 4 kleine züv. meds. Het programma zal o. a. bevatten: 100 M. loopen nation, juniores, die nog nooit een prijs gewonnen hebben in een open wedstrijd; 100M.loopen internationaal, van meet; 400 M. loo pen, id. id. id; 600 M. loopen,id. met hindernissen, van meet; 1500 M. loo pen id. met voorgift; 3000 M. loopen id. met voorgift; verspringen,intern.; touwtrekken id. Het programma zal verder worden aangevuld met twee uitvoeringen door de welwillende medewerking van de bekende Amsterdamsche Gymnastiek vereniging „Spart-mus" onder leiding van den directeur J. de Boer; name lijk het werken aan twee bruggen en vaandel reiën. Jaap Eden te Parijs. Zondag heeft Jaap Eden te Parijs de serie zijner overwinningen in Frank rijk voortgezet, door Jacquelin iu den wedstrijd om den Biassardprijs (twee keer een afstand van 2000 meter, met eventueel een beslhsmgsrit over den zelfden afstand) te kloppen. Wat den Amerikanen Johnson en Mac- docald dus op verre nanittis mogen gelukken, is Jaap gelukt. Hij is nu rentenier geworden, want deze prijs levert hem, zooais bekend is, dage- lii es 20 francs op tot 15 October, mits hij niet binnen dien tijd voor dezen prijs wordt uitgedaagd en verslagen. De internationale sohaakwedstryd te Neurenberg belooft schitterend te zullen worden. Van de buitenlandsche meesters hebben de volgenden reeds hun komst toegezegdTiohigorin, Blackburno, Mason en Teiohmann. Lasker komt waarsohyolyk ook. De eerste pry's bestaat uit een eer prijs van den prins-regent van Beieren en oÜOO mark, de tweede prijs bedraagt '2000 mark, de derde 1500, de vierde 1000, de vijfde 600, de zesde 300 en de zevende 200 mark. "Wielerwedstrijd te Utrecht. Op het Nederl. Sportterrein te Ut recht zijn Zondag wielerwedstrijden gehouden, welke begunstigd door fraai weder, een groot aantal bezoekers lokten. Geopend werd met een amateurs wedstrijd van meet 3000 Meterprij zen verg zilveren, zilveren en bronzen medailles. Uitslag P. Hart Nibbrig, 10 min. 5Vs sec. H. J. Gorter, 10 min. 6* 5 seo. H. Boele. 1. Engelsche mijl. Professionals van meet. Prijzen: f40, f25 enfl5. le prijs Beisenherz, 2e prijs Kaen, een Belg, aan wien het publiek den eersten prijs toekende en hem levendig toejuichte. De jury handhaafde echter haar uitspraak; het tijdbord wees voorj beiden aan 3 min. 52'/t sec. Daarna werd gereden een halve Engelsche mijl. Wedstrijd voor Ama teurs. Pryzen verg. zilv. med. zilveren ea bronzen idem. No. 1. H.J. Gorter 1 min. 24Vs sec. no. 2. P. Hart Nib brig, idem> no. 3 L. C. Gerrits. Een beiangryke race was die van 10 KM. van meet met gangmakers (tripiets en tandeme) voor beroeps rijders met prijzen van f75, f50, f30 en f15. Kaen, die meereed, gaf 't by de 3e ronde op. Witteveen bleef twijfelachtig, dooh werd kranig gepaced en won in de laa.ste roDde veel. Uitslag was, dat C. Witteveen den lsten prijs be haalde er J. P. Smit den 2en prys, beiden in 14 min. 2 5 seo., 3e prijs H. L. Raland in 15 min.. 43Vs seo. 4e prijs F. Schilling in 17 m. 51 sec. Tot slot reed men 10 kilometer voor Amateurs met gangmakers om gou- j den, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles. Hiervooraf ging een reoord-ryden i over een halve Engelsohe mijl (tot nu toe 1 min. o4,5 sec.), dat werd terug gebracht tot 1 min. 3s/» sec. De uitslag van den wedstryd was le Boele, 14 min 41!/4 sec., 2e Spaans 14 min. 4'2' s seo., 3e Blauw, 15 min. 393/s seo., 4e Heimei, 16 min. 533/» sec, Spaans bleef lang voor, doof1 na dat de gangmakers de baan verlieten, sn kwam Boele belangrijk voor, zooala 'c de uitslag aangeeft. Gemengd Nieuws De Brusselsche politie deed Don derdagnacht een inval in de club 1: S'. Michel in de Rue du Persil, en c nam daar 45,000 frs. aan in leggelden, die onder de speeltafels verborgen waren, in beslag. Op 't oogenblik worden te Brussol reede 700 personen vervolgd wegens hazardspel. De prins en de prinses van Wales, de prinsessen Victoria en Maud, prins f Karei van Denemarken, de markies en de markiezin van Salisbury en 11 eenige andera aanzienlijke personen 0 brachten Vrijdag een bezoek aan de landbouwtentoonstelling teSt. Albans. Bij het vertrek gingen de paarden van het rijtuig, wasrin lord Salisbury, lord Clarendon en lord William Cecil gezeten waren, er van door, maar heeren, die een oogenblik in ernstig levenegevaar verkeerden, slaag den er in, uit het rijtuig te springen, en bleven ongedeerd. Eea hulpmidddel. Toen de impressario, die destijds het „Teatro Principal'' te Sebastian in pacht had, ook het drama „Mariadel Carmen" van Felix y Codina wilde opvoeren en reeds alle maatregelen daartoe genomen had, werd hy plot seling in zyn plannen gedwarsboomd door de mededeeling van iemand, die door den sohryver van het etuk was afgezonden en vertelde dat deze niet toestond het drama op te voeren, omdat reeds een andere sohouwburg de stad het uitsluitend reoht van opvoering had verkregen. Wat te doen De impressario was radeloos hij had voor deooraties en ccstuums verbazend veel geld uitgegeven en de geheele sohouwburg was uitver kocht 1 Plotseling echter kreeg hy een ingeving. „Mag ik", vroeg hy aan den afgezant, „het drama „Maria del Carmen" voor de eerste maaltelrun (een plaatsje in den omtrek van San Seba8tiaan) opvoeren „Zeker," luidde het antwoord, „want daar is nog geen opvoeringsreoht gegeven." „O, dan is het goed", ze^de de im pressario glimlaohend. Een half uur voor het begin der voorstelling werden 's avonds voor den ingang van den sohouwburg affiohes aangeplakt, waarop te lezen stond, dat de opvoering van „Maria del Carmen" was uitgesteld en in de plaats daarvan de klucht ..Los Carri- dos" en het drama „Marianna" souden gespeeld worden. Am den ingang stonden vyf a zes heeren van den schouwburg, die den bezoekers eenige woorden in het oor fluisterden, waarna deze laohend naar binnen gingen. De schouwburg was, toen het scherm opging, stampvol. Het voor- Etukje, „Los Carridos" vermaakte het publiek zeer. Toen het afgeloopen was, verscheen de impressario op het tooneel en hield de volgende toe spraak tot het publiek „Wegens plotselinge onges'eldheid vbd den heer x. kan de opvoering van het drame .Marianna"'niet door gaan. Het publiek kan zyn entrée terugkrijgen. In de plaats van „Ma- rianca" zullen we echter de generale repetitie houden van „Maria del Car men" waarvan de opvoering morgen voor de eerste maal te Iran zal plaats hebben. Wie deze generale repetitie wil by wonen, kan op zyn plaats blyven zitten." Niemand ging natuurlyk weg en het stuk had een buitengewoon Bucoes. De beruchte Italiaansche roover Tattorini is te Castel Giuliano gedood. Toen hij onverwacht een rijken pachter te lyf ging om hem zijn geld afhandig te maken,- loste de aangevallene een revolversohot, met hei gevolg, dat Tattorini doodelyk getroffen werd. Op het oefeningsterrein der geni& te Thorn ontplofte Zaterdagmorgen een myn vanzelf. Een kapitein, een luitenant en een onderofficier werden zwaar gewond, en versoheiden man schappen licht. Alle gewonden werden door de ontploffing in de lucht ge slingerd. Erickeea had moeite niet in tranen uit te barsten. Hij werd dan ook onschuldig verdacht van zulk eene afschuwelijke misdaad, en thans voor zulk eene geringe overtreding opgepaktTe vergeefs blikte hij rend naar zijne medepassagier', met de flauwe hoop dat een hun ner hem misschien te hulp zou komen; ruaar het een ig antwoord dat hij daarop ontving was een bittere glim lach van den welgedanen grijsaard, die den conducteur groet gelijk gaf, en hardop zeide, dst hij goed deed met een voorbeeld te stellen. De ongelukkige begon opnieuw vertwijfelend zijne zakken na te tastenhij nad dit evenwel zoo vaak gedaan in den laatsten tijd, dat hij maar al te zeer gevoelde hoe weinig hem dit baten zou. Het zweet gutste hem van het voorhoofd, maar toch keek de diender reeds om het deurtje van den omnibus heen, zonder dat hij zijn wanhopig onderzoek had ge staakt. „Die brutale jongenfluisterde de conducteur tot den agcnt. „Jaag hem maar 6ens goed schrik aan, mijn heer Robert." „Kom onmiddellijk hier," riep deze. „Goede God!" mompelde Tom. „Als je er nog bij vloekt, krijg je slechts zwaarder 8trnf. Stijg dadelijk uit." Neer, nog niet," antwoordde de schuldige, en over handigde den conducteur een der beide daalder?, die hij op dat oogenblik zelf in een stuk verkreukeld papier had ontdekt. „Het spijt mij dat ik het geld niet eerder kon vinden. Wees zoo goed het voor mij te wisselen." De agent verwijderde zich weer en de conducteur bromde verwoed: „Waarheen?" Tom had hem niet verstaan. ,.Kun je niet antwoorden? Waarheen?" „Ozoo ver als gij maar gaat." De oogen van den jongeling watea op het verfrom melde papier gevestigd en met tranen gevuld bij het lezen der daarop neergeschreven woorden. HOOFDSTUK VIII. Nijpend leed. „Ik wensch u veel geluk. Uw onderdanige J. Butter field.'''' Ziedaar de volzin, die Thomas Ericksen tot in het diepst der ziel roerde. Hij stelde zich den braven voerman voor, zooals hy de geldstukken voorzichtig glijden liet in den vestjeszak van den slapende, en deze daad van menschlievendheid was hem bewezen geworden, op het oogenblik dat het noodlot reeds over zijn leven scheen te hebben beslist. Zij trof er hem slechts te meer om. Bij kon maar niet begrypen hoe het kwam dat zooveel lieden zich zoo roerend goed jegens hem betoonden, en gaf er zich geen rekenschap van, dat er in zijn ganeche wezen iets buitengewoon edelmoedigs lag, dat dezelfde hoedanigheid opwekte bij degenen die er zelf mede wa ren behebt. Nooit echter had hij zich zoo dankbaar gestemd gevoeld als op dit oogenblik, al vroeg hij zich ook vol droefneid af hoeveel de voerman niet geven zou om zijn vriendelijkheid te herroepen, als hij tot de we tenschap kwam van de oogenschynlijke waarheid. Alle omstandigheden getuigden zoozeer tegen hem, dat hij er van het eerste oogenblik al aan gewanhoopt had ooit de valschheid der aanklacht te kunnen be wijzen, sooöat zijn eenige kans op behoud nog in de vlucht lag. Hij had niet enkel instinctmatig gezocht zich te verbergen, ook zijn gezond verstand leidde hem daartoe. Hij had immers gebruik gemaakt van zijn knuppel en vooraf openlijk verteld dat hy zien daarvan bedienen zou. Niemand zou ooit geloof slaan aan zijn verhaal omtient het horloge. Het eenige papier, dat de waarheid zijner verklaring bewijzen kon, was met al het overige uit de zakken van dtn doode gestolen. En ook al kon hij zich daaromtrent vrijpleiten, zijne hou ding in de woning van den huurkoetsier, zou op zich zelf genomen reeds tegen hem getuigen. De vlucht was daarom nog zijn eenig redmiddel. Ofschoon even schuldeloos als een paFgeboren kind, zag hij zich wel gedwongen zich schuil te houdenhij zou zichzelf op het schavot brengen, indien hij zich overgaf in han den van het gerecht. Deze gedachten rezen niet in geregelde orde voor hem op. Zij gingen gepaard met de levendigste herinneringen aan den armen Blaydes, die zich telkens aan hem voor deed gelijk hij hem voor het laatst in den helderen maneschijn had aanschouwdhij zag hem weder met die uitdrukking van waardigheid en berouw, die hem thans voorkwam ale de voorbode van zijn naderend uiteinde; en ook dat beeld werd wederom verdrongen door het visioen van een misvormd gelaat, enden na klank van snel voortslnipende schreden. Misschien stond dit alles volstrekt^niet met elkander in verband; het was zelfs waarschijnlijk dat zijne schrikwekkende ont moeting niets met het misdrijf te maken had Maar de verhitte verbeelding van den vluchteling, zoo toe gankelijke voor hevige en diepe indrukken, maakte bet- hem onmogelyk geregeld of helder na te denfcen. Bo- vendien vroeg bij zich telkens af of niet de een of •ander de hand op hem zou leggen, en in de volle stra? j ten der City zag bij in ieder een dienaar der wet. Tegen het invallen van de duisternis werd zijn oog getroffen door het uithangbord van een bar bierswinkel. Tot hiertoe had hij slechts verlangend uitgekeken naar het een of andere koffiehuis, en telkens als hij er een voorbijkwam,, door de ruiten gezien, zonder binnen te durven gaan. De barbier bracht hem op een nieuwen inval. Tom voelde naar zijn kin, en bevond dat hij er reeds* een vrij langen blonden baard op had staanook zijn lichtkleurig haar was vrij lang. Hij trad binnen en verzocht om geknipt en geschoren te worden. Het was maar een klein winkeltje, niet ver van Fins- bury-Circus, waar Tom heen was gedwaald na aan de Bank uitgestapt te zijn. Word vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2