geweest, dat die arrestant kon ont- komen. Door twee der beklaagden, vader en zoon de derde beklaagde was de arrestant zelf werd ontkend Igeweld te hebben gepleegd, of het (oogmerk te hebben gehad geweld te plegen. Hun bedoeling was alleen den arrestant te bevrijden. Door het O. M. werd de behande ling van beklaagden, van welke vader en zoon tot den deftigen stand be- hooren, ten zeerste afgekeurd. De politie had reeds eene te moeilyke taak, dan dat men die nog door verzet !zou verzwaren. Ook verwaoht men van een raadslid, dat hij de politie en niet den arrestant zou te hulp ikomen. Zijn eisoh strekte tot sohuldig- verklaring aan wederspannigheid en veroordeeling van ieder der drie be klaagden tot 2 weken gevangenisstraf. Mr. Haex, die als verdediger voor vader en zoon optrad, traohtte aan te toonen, dat geen geweld was ge bruikt en vooral geen opzet had be staan om wederspannigheid te plegen. Hg ooncludeerde tot vrijspraak, of, fzoo de rechtbank mocht van oordeel zijn, dat de zood moest geBtraft wor den, die strai dan tot een minimum Ie beperken. Uitspraak 29 dezer. GEMENGD NIEUWS Uit Tilff wordt aan het Hbl. v. Ant werpen gemeld, dat de toestand van den atschuivenden berg van dag tot dag onrustwekkender wordt. Maan dag ten half twaalf had een nieuwe instorting plaats, en een tweede rond half 5, kort na hetJpaBseeren van eenen Irein. Het was een ware stroom van Bard- en steenmassa's, het best te Vergelijken met een waterval, die •ommelend, te midden van een stof- volk, naar beneden donderde. Drie ipoorwegwagons werden geheel on- ler de neerstortende massa begraven, den vreest dat, eer het een paar da- fen verder is, de Siaatsspoorweg- üenst zal moeten worden opge schorst. De zaak Jameson. De zaak van dr. Jameson en de ijf offioieren tegen wie eveneens door ien rechter van Bowstreet rechtsin gang verleend is, zal voordeGroote ury komen bij de eerstvolgende itting van het Centraal crimineel jereohtshot, aanvangend op 22 dezer, )an zal de prooureur-generaal ver soeken om het geding aan het oordeel 'an bet Hooggerechtshof te onder- verpen. Volgens Daily News zal dit oegestaan worden en zou debehan- leling nog voor de groote vacantie ;eëindigd kunnen zijn. De zaak komt oor drie rechters en een bijzondere ury. Eene nieuwe mode. I Voor eenige dagen gaf een Lon- Sensch geïllustreerd blad een Lady te tien die zich naar een partij begaf )p een tweewieler, op eenige passen evolgd door een bediende insgelyks p een fiets, die haar sleep droeg. Zoover zijn we misschien nog niet, ïaar wel zijn er reeds fietsers-diners n fietsers-pa'tijtjes in Londen. Lord n Lady Carew zuilen van deze week f tweemaal per week een cycling tea even, waarop men alleen mag ko len als men per fiets arriveert. Op e cycling tea van Maandag 11. was en groote menigte dames en heeren it de aiistocratische en andere krin- en tegenwoordig. Een ramp op zee- Volgens een dépêche van Lloyd van T Juni, drie uur 40 min. des namid- ags is Woensdag een slooms hip, Brmoedelijk de Drummond Castle, an Kaapstad naar Plymouth, gezon- en in de nabijheid van Ouessant, an boord bevonden zich 350 per- men, van wie 2 mannen door vis liters zijn opgepikt. De heer Docald Currie heeft een iegram uit Ouessant ontvangen, aarin gezegd wordt, da: ereenern- ig onheil heeft plaats gehad met de hummond Castle. Nadere byzonder- iden worden niet gemeld. Aan boord n het stoomschip bevonden 2ich een oot aantal passagiers. De Drummond. Castle is te midder- icht in aanvaring geweest met een ibekend stoomsohip. De Drummond istle zonk bijna onmiddellijk. De heer Donald Currie koestert de lop, dat versoheiden opvarenden in i booten gered zijn. Toen de Drummond Castle Las tlmas verliet, bevonden zich aan lord 143 passagiers en 103 officieren manschappen. Volgens een bericht van Lloyd is Drummond Castte geheel verdwe- n. Men gelooft niet aan een aan- ring, doch vermoedl, dat het schip i een rif geloopen is. Bet stoom- hip is binnen drie minuten gezonken, a lijken zijn opgevisoht. Hitte. Over het algemeen schijnt in het ireenigd Koninkrijk een tropische te te heerschen. Te Londen zijn f personen ain de gevolgen van warmte overleden. In do hospi* en werden zeer vele personen bin agebracht, die op straat onwel ren geworden. Guy's hospitaal bijv. werden er er dan 200 behandeld, in St. Tho- s evenveel. iOrd Kelvin (sir William Thomp- i) heeft onder talrijke blijken van angstelling zijn 50-jarig jubilee hoogleeraar aan de universiteit te Glasgow gevierd. Des avonds werd hem een aardige verrassing bereid. Door de universiteit werd hem een telegraphische|gelukwensob rond de geheele wereld gezonden. Na een tijdsverloop van zeven minuteD werd die den jubilaris overhandigd, die op zijn beurt het antwoord een reis om de wereld liet maken. Ditmaal was het telegram reeds na vier minuten te Glasgow teruggekomen. Een opzienbarende moord is te Parijs ontdekt. De barones de Valley et de Monbel werd jDinsdag dood in haar appartementen in de rue de PeDthièvre gevonden, met een prop in den mond zij was gewurgd. Dief stal moet het motief van de misdaad zijn alles in het vertrek was over hoop gehaald en alle kasten waren opengebroken. De portier heeft het signalement gegeven van twee personen, die bij twee versohillende gelegenheden naar de barones waren komen vragen. |Een duel Te Saint Ouen bij Parys heeft een tweegeveoht op de sabel plaats gehad tussohen den heer De Saint Alary, den bekenden eigenaar van een praohtige stoeterij van renpaar den en een redacteur van de Sport den heer De Saint Valery, sohrijver van een artikel, waarin eerstgenoem de een beleediging had gezien. De heer De Saint Alary werd licht in de borst gewond en doorboorde op hetzelfde oogenblik een der longen van zijn tegenstander. De journalist verkeert in levensgevaar. Bekeerd. In een Weener blad stond onlangs de volgende geschiedenis te lezen, Eenigen tijd geleden meldden zich bij een advocaat te Weenen een heeren een dame am. Het paar gaf den ad vceaat te kennen, dat het trouwen wilde. Maar vooraf moe^t de dame van haar man gescheiden worden. De advocaat maakte hen daarop duidelijk op welke wijze zij hun doel konden b reiken. De conferentie was bijna af- geloopen, toen tusschen de aanstaande echtgenooten het volgende gesprek werd gevoerd ZijDe kosten der scheiding betaal jij natuurlijk. HijMaar dat gaat toch voorname lijk jou aan. Ik betaal alleen de hu* welij&skosten. Zij Maar Frits, zonder scheiding geen huwelijkdat gaat toch sa men. Hij (geprikkeld): Het is toch jouw belang zoowel als het mijne. Zij (evenzoo)Maar jij bent de man Hij (nog 'ooozer)Maar jij hebt .veel meer geld dun ik Z j (eveneens)Odat begint al aardig, je doet het dus om mijn geld. Hij Dat niet. Maar als je soms denkt, dat je 45 jaren me zoo aanlok ken Zij (woedend)Ben jij misschien jonger, of mooier'? Ik zou dus voor jou moeien betalen? Daar kom ik nu zeker niet in Hij Je bent een onuitstaanbare gierige vrouw. ZijJij bent veel slechter, dan mijn tegenwoordige man. Beiden (tegelijk). Mijnheer de ad vocaat, er Komt niets van (Zij snellen de deur uit). AdvocaatHo, ho, ik verzoek u om betaling der confereniiekosttn; lü uur dat is 110. Hij.Dat betaalt deze vrouw. ZijNeen, dat betaalt deze heer. Advocaat: Nu, ieder de helft dan. Beiden: Geen sprake van. Advocaat. Dan zal ik u b iden aanklagen. Ik houd me aanbevo len. Het driftige paar was bij deze af scheidswoorden reeds bij de trap en is niet teruggekomen. De advocaat heeft aan zijn bedreiging gevolg ge geven. In het kleine hertogdom Anhalt is iets merkwaardigs gebeurd. De re- geerecde hertog daar heeft voor eenise jaren aan een zekeren Nathan Herz berg, te Kötheu, den titel van „hac- deisraad'' Commerzienrathverleend, wegens zijn loyale gevoelens, waarvan Herzberg blijk gaf door voor groote sommen in te schrijven wanneer het liefdadige instellingen gold, die onder be oherming stonden van de vorste lijke familie. Voor een paar dagen echter bevatte het offioieel blad van het hertogdom een be-luit de3 vorsten, waerbij aan den heer Herzberg de titel van han dt lsraad werd ontnomen. Het schijnt, dst men den hertog verschillende dingen van Herzberg heeft verteld, waaruit blijkt, dat deze de eer, hem geschonken, niet waard was. Maar de heer Herzberg weigert om afstand te doen van zijn titeihij wil het diplo ma met de hertogelijke handteeke- ning niet teruggeven en heeft een advocaat opgedragen zyn zaak te verdedigen voor de rechtbank, die uitspraak moet doen in de zeer teere qua stie, of men iemand een eeretitel weer mag ontnemen of niet. Een werkstaking te St Petersburg. Volgens een particulieren corres pondent is er eenige dagen voor de kroning in enkele fabrieken een werkstaking te St. Petersburg uitge broken, waaraan echter geen groote beteekenis werd gehecht. Langzamerhand nam de beweging in omvaDg toe en begon steeds meer en meer den indruk te geven, dat zij zorgvuldig was voorbereid en uit stekend georganiseerd. De politie vestigde nu haar aan- daoht op hetgeen er gebeurde en nam talryke oproepingen in beslag, welke onder de arbeiders waren ver deeld en waarin werd aangespoord den aibeid neer te leggen, hooger loonen te eischen en mede te wer ken tot de algemeene verbetering van den toestand der arbeidende klasse. Deze oproepingen, in het Russisoh geschrevtn, waren onderteekend door de „Vereeniging tot bescherming van de belangen der arbeidersbevolking van Rusland." Ofschoon alle maatregelen werden genomen om de beweging te koeren, legden in de vorige week de arbeiders van nog meer fabrieken het werk neer. Sedert 13 Juni wordt er in het meerendeel der groote inriehtingen te St. Petersburg gestaakt. De fabrieks arbeiders honden zioh zeer ruBtig; zij verlangen sleoht3 loonsverhooging en algemeene verbetering van den toestand, vooral uit een sanitair oog punt- Om het uitbreken van ongeregeld heden te voorkomen beeft de over heid besloten, om in de wyken, welke hoofdzakelijk door arbeiders worden bewoond en waarin ook fabrieken gelegen zijn, detachementen troepen te vestigende brandweerposten te versterken door gendarmerie en poli tie en patrouilles kozakken door de straten te laten rijden. Voorloopig be staat er echter geen reden voor ern stige vrees. In de wyken, welke niet door ar beiders worden bewoond, is overi gens van de beweging niets te be speuren. Er wordt beweerd dat de gezond heid van den Tsaar onder de ver moeienissen en aacdoeningfn te Mos kou hevig geleden heelt, en dat hij ziek is geworden. Maar men denkt dat hij op Iljinskoje wel op zal knap pen. Een lange arm. Het inoident te Moskou tusschen prins Hendrik van Pruisen en prins Lodewijk van Beieren is beken I. De Beiersohe prins protesteerde er tegen, dat de president der tafel de Duitsohe vorsten als het „gevolg:' van den Daitschen keizer bestempelde, het geen prins Hendrik noopte den maal tijd te verlaten. Dit geval heeft ook in politieke kringen te Weenen aanleiding gege ven tot allerlei gepraat. „Wie heeft den langsten arm? aldus luidde het gewone bon mot en dan volgde als antwoord: „Prins Lodewijk van Beieren, want hij heeft ie Moskou het glas opgeheven en daarmede te Berlijn aangestooten." Prins Lodewijk bevindt zioh nu te Pesth, ten einde daar de tent >on- stelling te bezoeken Yan daar keert de prins, over wien dezer dagen in geheel Duitschland zooveel gesproken en geschieven is, naar Müuchen terug. De Matabalen. Uit Boeloewajo komt'weer een be richt over nieuwe vijandelijkheden die door de Matabelen gepleegd zou den zijn. Een impi heelt Tinaghty's hoeve verbrand. Vijfhonderd man nen van Sekombi houden zioh op achter Thabas Indoena. Een patrouille is tegen hen uitgezonden. Ook werden Makalaka's door de Matabelen over vallen. die er een aantal krijgsgevan gen maakten en dwongen, z ch bij nen te voegen. Sir F. Carrington en kolonel Baden- Powel, rijn stafchef, gelooven dat de beslissende Blag aan den opstand toegebraoht zal zijn als het hun ge lukt de stellingen te veroveren van de 2000 Matabelen, die zioh nog ver- sohansen in holen van den Oegoe- berg (Matoppo Range). Kolonel F. Rhodes is Woensdag uit Mafekipg naar Boeloewajo ver trokken. In Macedonië neemt de gisting voortdurend toe, zonder dat naar bet schijnt het comité daarin de hand heeft. Op verschillende plaatsen van het vilayet Monastir moeten de troe pen zijn slaags geraakt met de oproer lingen. Zaterdag zijn te Kon6tautinopel op bevel der Porte drie personen gefu silleerd, naar beweerd wordt wegens het houden van vijandige betoogirgen tegen het rijk. Maandag zijn vier Armeniërs opgehangen wegens deel neming aan oproerige bewegingen. Er worden meer terechtstellingen verwacht. De Bank of New Amsterdam te New York kreeg Maandag bezoek van iemand, die den voorzitter der instelling, George H. Wyckhon, ver zoent te mogen spreken. Hij werd in het particulier vertrek van den voorzitter toegelaten, en nauwelijks was deze daar binnengekomen, of de vreemde bezoeker overhandigde hem een papier, waarop geschreven stond: Wij hebben 6000 dollar noodig, vijf biljetten vau 1000 en tieu van 100 dollar. Ik zal u doodschieten, ais ge wilt wegloopen. Wees voorzichtig. Als gij binnen drie minuten na mijn vertrek om hulp roept, zal door een vriend van mij, die u in het oog houd een dynanai'etbom door den hoofdingang worden geworpen. Doe het geld in een enveloppe, en houd u stil." Toen de heer Wyckhoff weigerde aan het verzoek te voldoen, baalde de vreemdeling een revolver te voor- sohijn en loste op den president een schot, dat in den maag tereoht kwam. Onmiddellijk daarop keerde hy het wapen naar ziohzelf en sohoot zioh een kogel door den hals. De heer Wyckhoff wist het spreeklokaal der Bank te bereiken, waaruit de klerken reeds te hulp ylden. Waarschijnlijk zullen hg en zyn aanvaller beiden aan de wonden ster ven. Ingezonden Mededeelingen. 15 Cent per regel. BATAAFSCHE Levensverzekering- Bank. Gevestigd, te Amsterdam Maatschappelijk kapitaal. Een Mil- lioen Gulden. Directeuren ISIDORE DE HEER en Mr. A. J. van THIEL. Wis kundig AdviseurDr. P. C. KAZ Geneeskundig Adviseur: Dr. C. F. J. BLOOKER Jr. Kantoor: Weteringschans 82. „HAARLEMS DAGBLAD", Kleine Houtstraat 14, is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Alle soorten van DRUKWERK, ook in kleuren, worden vlug en zeer goedkoop geleverd en goed uitge voerd. Het personeel bestaat uit 25 man. De inrichting heeft vier persen waarvan twee zeer groote, voort» een uitgezochte collectie letters, vignetten, randen etc. PERFOREER-INRICHTING. STEREOTYPIE. Prijsopgaven, modellen en papiermonsters worden steeds on middellijk verstrekt. Vervolg Nieuwstijdingen, Uit de Staatscourant. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 September a. s., benoemd tot di reoteur van en leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Zwolle dr. J. J. Doesburg, thans directeur der hoogere burgerschool te Hoorn. Bij kon. besluit is benoemd tot leeraar aan deRyks hoogere burger school te Gouda A. J. Postma, thans leeraar aan de hoogere burger.-ohooi en het gymnasium te Sneek, en A. J. Postma voornoemd gemachtigd tot gelijktijdige waarneming van het ambt van leeraar aan het gymnasium te Gouda. Bij kon. besluit is benoemd tot directrice der rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn mej. I. Kooistra, hoofd der leersohool ver bonden aan de gemeentelijke kweek school voor onderwijzeressen te Groningen. Bij kon. besluit is de oommissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te IJmuiden, J. van der Burgt, benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij koD. besluit zijo met ingang op 1 Juli, bij het departement van ko loniën bevorderd de commies W. A. F. N. C. M. Hartmann tot hoofdcom mies en de adjunot-commies G. A. de Koning tot commies. Door den gemeenteraad te Amster dam is Woensdag tot hoogleera».r benoemd aan de universiteit aldaar de heer mr. M. F. W. Treub, wet houder in de hoofdstad, in de plaats van den heer mr. Cort van der Lin den. Jhr. dr. J. Six werd tot buitenge woon hoogleeraaar in de aesthetiek en kunstgeschiedenis gekozen in de plaats van den heer dr. Allard Pier- son. Over de benoeming van mr. Treub iezen wij het volgende in de N K. Ct. Eene verrassing voor al diegenen, die niet toevallig wi3ten, dat er iets gaande was, zal het geweest zijn in de eene vacature te zien kiezenmr. Treub, onzen wethouder voor de publieke werken, in de plaats des heeren Cort van der LindeD, als hoog leeraar in de staathuishoudkunde en de statistiek. Deze keuze van den R aad, met 18 van de 29 stemmen, krijgt te meer i>eteekenie, ais men weet. dat rie heer Treub, hoewel door de facul teit voorgedragen, niet door curato ren was overgenomen. Op de voor dracht vond men aHeen den naam van dr. C. A. Verrijn Stuart, secre taris der centrale commissie voor de statistiek. Dat de meerderheid van oozen Raad gemeend heelt niet tegen het belang der gemeente te hanneien, door mr. Treub op deze, voor het overige zeker eervolle, wijze te ont heffen van zijn ambt als wethouder, op een tydstip dat hij de gemeente- telijke polities in een ganach nieuwe richting stuurde, en o. a. bezig was de naasting der tram voor te bereiden, geeft te denken. Naar wij met stelligheid meenen te kunnen meedeelen, heeft mr. Treub verklaard de benoeming als hoogiee- raar te zullen aanvaarden, onder de voorwaarde zelfs van zich eenige jaren a.-.n zijn profe-soraat te zullen wijden. Het wethouderschap zou hij tot November a.s. blijven waarnemen. Gemeenteraad te Amsterdam. In de raadsvergadering van Woens dag bracht de heer Van Eeghen de nieuwe haven te IJmuiden ter sprake. waarvan het gereedkomen thans reeds zooveel jaren vertraagd wordt, tot groote sohade van de Amsterdameche handels- en soheepvaartbelangen. En de sluis zelf èn de nieuwe zijkanalen zijn nog by lange na niet gereed. Spreker herinnerde aan den spoed, waarmede dergelijke werken van veel grooter omvang, als bijv. het Oostzeekanaal, in het buitenland worden tot stand gebraoht en tot eer van onzen waterstaat kon hij er ook op wijzen, dat deze tak van rijks dienst ten opzichte van den Rotter- damsohen Waterweg ook wel in staat is gebleken snel en goed werk te leveren. De belaDgen van Amsterdam worden door vertraging derindienst- stelling van de nieuwe sluis ten zeerste benadeeld. Plannen tot bevor dering van de scheepvaart, tot aan- knoopiDg van nieuwe betrekkingen, tot opening van nieuwe lijnen lijden sohipbreuk op het in gebreke blijven der regeering. Spr. vroeg te mogen vernemen wat het dag bestuur ge daan heeft om het gereedkomen van de sluis te bespoedigen, sinds het adres in 1S94 door den raad tot de regeering geriobt en tevens wenechie bij te weten of B. en W. de noodige maatregelen hebben ge nomen, dat Amsterdam, wat hare eigen inrichtingen betreft, gereed zij voor de ontvangst van grootere sohepen, bij indienststelling der nieuwe s'u zen. De Weth. mr. Treub, antwoordde dat het dag. bestuur volkomen de bezorgdheid deelde van den heer Van Eeghen en de belanghebbenden te Amsterdam, omtrent de vertraging van dit rijkswerk. Hij ook wees op de groote belangen, die op deze wijze door de regeering worden verwaar loosd. Nog verleden jaar hebben B. en W. zich tot de regeering in deze zaak gewend, en 6 Juli 1895 ten ant woord gekregen dat behoudens on voorziene omstandigheden, de sluis einde 1S96 in dienst zou worden ge steld. Toen nu kort geleden tot B. en W. onrustbarende geruchten door drongen omtrent den stand der wer ken, hebben B. en W. een onderzoek in loco laten inetellen door een ge meenteambtenaar, welk onderzoek weinig bevredigend was. Zij lichtten zich toen wederom tot d6n minister, dato 11 dezer, waarbij ZÖ °P een ander de aandacht vestigden maar het vertrouwen uit praken, dat de minister zyne belofte omtrent de in dienststelling der sluizen einde 1896 zou gestand doen. Op dat sohryven is nog geen ant woord ingekomen. Mocht het bij de aanstaande raadszitting nog niet zijn ontvangen, dan zullen B. en W. met den Raad oveiwegen wat verder te genover het rijk te doen zal zijn. Brandstichting? In Wüdervank braadde voor eeni gen tijd eene boerenbehuizing af on der omstandigheden, die het vermoe- en deden rijzen, dat de oorzaak school in kwaadwilligheid. De justitie stelde eeu onderzoek in, enkele personen werden in verhoor genomen, doch zonder resultaat. Zeer onlangs werd andermaal de wouing van dr. Buning een prooi der vlammen en ook thans weet men niets met zekerheid te zeg gen omtrent de vermoedelijke oorzaak. J.I. Vrijdag werden op de woning van mej. G. Wilkens te Wildervank, eenige met petroleum gedrenkte „dok ken" (stroopoppen) gevonden. Een der buren is 's nachts opgestaan, daar hij gewekt werd door ongewoon ge druiscb. Het is voorzeker niet te ver- w .nderen, dat ieder dier gevallen af zonderlijk en gezamenlijk stof tot ailerlei gissingen geeft en ongerust heid wekt. Men hoopt, dat het noodig iicht spoedig moge opgaan over deze duistere zaken. Vervolg Stadenieuws. Arrondissements-Reclitbank Zitting van Donderdag 18 Juni. De reohtbank ving hedtn de zitting aan met de behandeling van een zaakje van dierenmishandeling. H. T. v. d. Mey, oud 31 j. boeren knecht wonende te Haarlem werd ten laste gelegd op den 24 April 11. op den openbaren weg aan de Spaarn- wouderstraat opzettelijk en moedwil lig, uit louter kwelzucht en zonder eenige noodzakelijkheid een hond herhaaldelijk sohoppen te hebben toegebracht, waarvan door den agent van politie C. Fenger proces-verbaal wa- opgemaakt. De eenige getuige in deze zaak, de genoemde Fenger verklaarde dat hij gezien had dat bekl den houd 2 malen had gesobopl, wat bekl. ont kende, hij had hem slechts gesleept. De ambt. van het O. M-verklaarde beklaagde schuldig aan overtreding van iiet le lid van art. 254 Wetb. v. stralr., waarvoor hij eene geldboete van f5,— subsidiair 5 dagen gevan genisstraf eischte. Daarna stapte een 14 jurige knaap, H. J. v. d. Beu het getuigenbankje in, die op den 8o Mei, met een stuk ijsec door een kram van eensiotvan ue schuur van de lawtennisclub aan den 8choierweg te verbreken, de deur van die souuur had weten te openen en vervolgens een klein jon getje had weten te bewegen eenige ballen uit die scnuur te nemen, waar van hg een paar had aangenomen. Deswege werd hij wegens vernieling van eena anders goed tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Het derde zaakje, dat de reohtbank hedenmorgen behandelde, was eene van beleediging. S. J. van Opzeeland had aan den avond van den 25 Mei 11. omstreeks kwart"; voor zeven tegen den glazen- wassoher Hulsebosoh alhier in de Kruisstraat de beleedigende woorden van „ploerd, vuillak, sohooierd en afzeiter" geuit. Bekl. zeide niets van bet feit af te weten, daar hij dronken was op dat oogenblik. Beleedigen sohqnen echter bekl. en zyne vrouw eveneens, niet te kunnen nalaten en dan steeds beleedigen van den glazenwassoher Hulsebosoh. daar de ambt. van het O-M. in zgne requi sitoir opmerkte, dat reeds eerder bekl's. vrouw deswege had tereont- gestaan, nu beklaagde en dat weldra weder beklaagde's vrouw wegens beleediging van Hulsebosch zal te reoht staan. De eisch was wegens overtreding van art. 266 van het Wetboek van Strafreoht eene gevan genisstraf van 7 dagen, wat bekl. aanleiding gaf op te merken, dat die straf toch wel wat al te erg was. Tegen een zeventien jarigen knaar A. P. Warmerdam van Heemstede, die aldaar op den 30en Mei van een me sje van 14 jaar, Gerriij Beu- 8ekom, een portemonnaie had ont vreemd, werd eene gevangenisstraf van 10 weken geëisebt. Majesteitsschennis. De redaoteur van het sooialistisch blaadje de Roode Duivel. L. M. Her mans. stond heden voor de Arr. Reohtbank te Haarlem tereoht wegens het gebruiken van versohillende voor de Koningin en voor de Koningin- Regentes beleedigende uitdrukkingen in een tegen 5 ots. voor ieder toe gankelijke, openbare vergadering in het Volksgebouw in de Kleina Hout straat. Twee politieambtenaren, de inspec teur Wijbenga en de adj.-inspecteur Keijzer hebben de bedeelde beleedigen de uitdrukkingen in hun proces verbaal opgenomen en bevestigden onner eede op de terechtzitting de waarheid daarvan. Beklaagde ontkende niet, dat hij de geïncrimineerde uitdrukkingen gebruikt had, niaar meeno« dat hij daarvoor nu niet gestraft kon worden, omdat hij niet andeis had oedaan, dan een be?chrijving te geven van zijne terechtstel;ing te Amsterdam voor diezelfde uitdrukkingen en van de verdediging, die hij toen voor die Rechtbank had gevoerd. De woorden, in quaestie had hij in dat verband op de vergudering te Haarlem gebruikt en dan ook herhaaldelijk er bij ge zegd„dit heb ik te Amsterdam voor de Rechtbank vezegd." De getuige Wijbenga herinnert zich dat niet, de adjunct-in-pecteur ichter herinnert zich die bijvoeging wel.Even zoo drie getuigen a décharge,socialisten uit Ha irlem,TerBtr..aten,Van Delen en v. Nes. Alle 3 protesteerden op hunne manier tegen dea eed. Terstraaten zei dat hij niet protesteeren zou om dat het tooh niet hielp; deze getuige werd door den president tot de orde geroepen, toen hij, gevraagd of be klaagde familie ^an hem was, ant woordde: „ik weet het niet, mis schien wel. Getuige Van Nes gaf bet gebruikelijke protest ten bes'.e en get. Van Dale verklaarde, dat hy om bijzondere redenen protest aohter- wege moest laten 1 Twee getuigeu a décharge uit Am sterdam, de lotterzötter Soiiölermau en Görtz of Gütz, administrateur, verklaren dat bekl. op den dag van zyne terechtstelling des avonds de zelfde reda heeft gehouden in Co.a stantia te Amsterdam, als later in bet Volksgebouwalbier.Er waren toen ve le politieambtenaren a nwezig, maar niemand heeft daar op zijn rede aan merking gemaakt. Op de vraag van den president, of bekl. de bedoeling heeft gehai te beleedigen, antwoordt hij beslist ent- kennend. De ambtenaar van het O. M., Mr. Job. P. van Outeren, het woord ne mende, zegt, dat de ambtenareu van het open1 aar ministerie zijn „les gens du roi et de la lof'. De aspiration en gevoelens van dezen beklaagde zijn sprekers aspiratiën niei, maar het zou onrechtvaardig zijn, van dezen zetel af die gevoelens te be strijden. Doch spreker heeft de we; te handhaven en is daarom genoopt geweest, beklaagde te dagvaarden. Uit de geheele redevoering blijkt de animus injuriandi, het opzet om le beleedigen. En waar nu beklaagde zioh er op beroept, dat hij nieis gedaan heeft, dan de dagvaarding voor zijne terechtstelling te Amsterdam en zijne verdediging daar, te Haarlem te ner halen, daar wijst spreker .er op, d it net geheel iets anders is. als beklaabjde gebruik te maken van het hchig recht van verdediging, dan wei elders sua sponteuit eigen beweg nu, diezedde beweringen te kotne.i her haler. E:sch gevangenisstraf v xn 6 m mndeo. Beklaagdedie zien volkoruen coriect had gedragen gedurende de zitting, verdedigde zich uitvoerig en niet zander weisprekendheid. Hij herhaalde de beide hiervo rganoem- de argumenten en lichtte die toe waarna hij het pr oes verbaal van de politieambtenaren onderwierp aan eenige kritiek. Het kwam hem niet mogelijk voor. dat hij tweemaal zou kunnen terechtstaan voor hetzelfde misdrijf. Immers, wanneer het over brengen van wat op de zitting te Amsterdam voorgevallen is, strafbaar was, dan zouden ook de couranten die daaraan in nog veel grooter kring public teit hebben gegeven, strafbaar zijn. Bekl. bet )Ogt de ongerijmdheid van de beschuldiging, dat hij op de,ver gadering te Haarlem het oogmerk had om te beleedigen. Hy stond toen immers op den drem pel der gevangenis; ook had hij zijn vrouw bij zic'n. De dagvaarding voor

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3