M, hoogen berg is door een natuur lijken dam waarover een pad loopt, dat tot den weg naar Poerwakarta leidt in twee deelen geseheiden de westelijke Kawah Ratoe en de oostelijke, grootere, Kawah Oepas. Het is de Kawah Oepas, die thans aan het werken ie. De bodem is be dekt met eene laag blauwachtig water waarvan voortdurend zwavelrook op stijgt. Van den bodem der Rawa Ratoe borrelt modder op, dooh er stijgt geen rook uit. Volgens het zeggen der dessalieden in het Lebangsohe is daar een asoh- regen gevallen, die eohter niet in Bandceng is waargenomen, evenmin als eenig vulkanisoh geluid. En dd. 25 Mei aan hetzelfde blad: De uitbarsting begon Vrijdag om 9 uur 's avonds. Er viel een enorm zware regen, zoodat alleen te Lem- bang, pl.m. 4 paal ten zuiden, de vuurgloed zichtbaar was. Het schijnt alleen modderuitbarsting geweest te zijnhet is een vreeselijk woest ge zicht alle bosschen (Urwald) in den boven-buitenomtrek zijn van hunne takken beroofd en dezen beletten den krater te naderenalléén de kale stammen steken boven de grijze mod der uit. Gisteren waren er 200 man bezig om den weg naar den krater van het hout te bevrijden. Overal ligt plus minus 1 voet slijk, doch door de hevige regens is dit spoedig afgekoeld, Die brutale inlanders kwamen een dag na de uitbarsting weder uitKrawang hierheen langs den kraterweg. De nieuwe krater zal, zoo er onverhoopt een ernstige uitbarsting plaats heeft, veel gevaar voor Tjimahi en dus ook voor het nieuwe kampement opleveren. Voor de houtdieven is het gebeurde een buitenkansje. Reeds jaren en jaren maken sommige dessa's in het ge bergte al een bestaan uit houtdiefstal, o.a. de dessa Tjibodas, welke op groote schaal kapt in den omtrek van het perceel Tjikapoendoengen steeds goed hout: saninten, pingkoe, kiba- wang, enz., enz. Het is jammer van die bossohenen ,dit nog wel alles boven de 5000 voet. Men schrijft aan de Java-Bode uit Ambatawa dd. 23 Mei. Gisteravond ontstond in de kazerne van het recrutenbataljon te Willem I om eene tot nu toe niet opgehelderde reden twist tussohen eenige Timo- reeeche en Maduree^che militairen, Van woorden kwam het tot daden, waarbij zich geleidelijk meer militai ren van denzelfden landaard bg e'- kaar aansloten. Ten laatste ontstond er een formeel geveoht tussohen twee gebeele compagnieën.De Madureezen retireerden in de chambrée en haal den de geweren. De Timoreezen daar entegen, met dat wapen nog niet zoo goed vertrouwd, 1 rokken de kap messen en aan weerszijden vielen er gewonden. Een Madureesch recruut, die gemoedelijk thuis kwam en van den prins geen kwaad wist, werd zoodanig toegetakeld, dat hjj denzelfden Dacht, in het hospitaal overleed. Door het energiek optreden van den bataljons-commandant, majoor Bakker, gesteund door patrouilles Europeanen, werd verder bloedver gieten voorkomen. De gebeele troep is nu geconsig neerd, daar men herhaling van het gebeurde vreest. Het is altijd gevaarlijk, mensohen van geheel verschillenden landaard en temperament in eene kazerne te huis vesten. Nu woDen Javanen, Madu reezen, Timoreezen en Soendaceezen bij elkander. Kan men dat niet zoo danig regelen, dat iedere landaard afzonderlijk gehuisvest is? Rechtszaken. Voor de AmsterdaiQBche rechtbank stond Donderdag terecht G. H. Slig- ting, reeds vroeger als fleescher trek ker gesignaleerd en thans beschuldigd van oplichting. Beklaagde had. een koopman te Rotterdam eene partij ijzerwerk ter koop geboden, die naar het heette te Amsterdam uit Amerika was aangekomen, en dezen koopman bewogeD, hem bet geld voor de vracht ongeveer f60 voor te schieten. Za- inen zouden zij dan het goed aan het spoorwegstation in ontvangst nemen. Zoodra echter de f60 in den zaa van Sligting terecht waren gekomen, deelde deze den koopman op de bru taalste wijze mede, dat bij er in ee- loopen wa^, en dat hij naar zijne 60 gld. kon fluiten. De goederen uit New-York bestonden slechts in de verbeelding. Bekl. ontkende den koopman te hebben opgelicht; hij had slechts de 60 gld. van hem geleend en de goede ren uit New-York bestonden wè! doch waren, naar het scheen, nog steeds niet te Amsterdam aangekomen. Het O. M. eischte een gevangenis straf van 3 jaar. Gemengd Nieuws Henry M. Stanley, de bekende ont dekkingsreiziger, is ernstig ziek. Sedert twee dagen is hij wegens maagontsteking bedlegerig. Te Rmkirc'nen in Duitschland ver voegde zich dezer dagen een man met zijn 12-jarigen zoon bij den ge neesheer met het verzoek zijn zoon, die door den hoofdonderwijzer gesla gen was, te onderzoeken. De jongen was stokdoof, men zou hem het trom melvlies doorgeslagen hebben enz. De vader verlangde een bewijs van den arts, om hiermede eene aanklacht te doen bij den rechter. De dokter I onderzocht den knaap en zeide:„Ja, de jongen is geheel en al doof, dat is een leelijk geval. Maar om zeker te zijn vóór ik het bewjjs geef, moet ik eerst nog even een mes nemen en snijden hem het rechteroor af." Nau welijks had de dokter dit fluisterend tot den vader gezegd, of de jongen greep de beide handen van den arts vast, begon hulp en moord te schreeu wen, en liep daarop zoo hard hij kon weg, naar huis. Ware de dokter niet op deze ge dachte gekomen, dan zou de meester met een onaangename beschuldiging voor de rechtbank gekomen zijn en gevaar geloopen hebben ook nog te worden veroordeeld. Te Stettin heeft de drie-en een-half jarige zoon van een schrijnwerker „zelfmoord" gepleegd. Tijdens de af wezigheid zijner ouders hing hij zich aan oen gordijnkoord op. Eenige oogenblikken te voren had hij aan zijn ouders gezegd, dat het toch wel grappig moest zijn als iemand zichzelf ophing. De kleine had er zeker de proef van willen nemen, met het gevolg dat hij den dood vond. Li Hoeng Tejang te Berlijn. De Berlijnsche indu°trieelen bieden Li Hoeng Tsjang a. s. Zaterdag een feest op de tentoontoonstelling aan, en zullen hem dan eens laten zien wat zij kunnen presteerenvooral op het gebied der electro-techniek. Voor het hootdrestaurant wordt een Chineesche tempel opgericht, en aan het tegenovergestelde einde van hot meer een prachtige jonkop beide zullen muziekkapellen spelen, en in het midden van het meer worden Chineesche torens ter hoogte van 45 voet opgericht. Al deze bouwwerken zullen electrisch verlicht zijn. Langs de hoofdlijnen van het hoofdgebouw der tentoonstelling komen electrieche gloeilampen. Aan weerszijden van den middenkoepel worden reusachtige vlaggen van Duitschland en China aangebracht, waartusschen de rijks adelaar dit imposante middelstuk zal des avonds door steeds wisselende eerpentin-verlichtmg worden verlicht. De illuminatie wordt nog versterkt door een groot aaDtal zoeklichten en reflectoren. Het geheel zal ongetwij feld een grooten indruk maken op den Chineeschen staatsman. Tot de feestcommissie behooren de eerste iudustrieelen en kooplieden der hoofdstad, u annen als Boreig, Isidor Loewe, Siemens, Goldbèrger enz. Springvloeden. Van den vreeselijken springvloed, die kort geleden de kusten van Japan teisterde eu waarvan de telegrammen uit Yokohama melding maakten, zijn nog altijd geen juiste berichten ge komen. Natuurlijk heeft de ramp hare voorgangsters gehad. De heer Bouquet de la Grye "eeft hierover eenige historische bijzonderheden in zijn werk: „Le monde vu par les savants du vinghème siècle." De schrijver her ïnnert hierin c.a aan den springv eed van het jaar 1746, die de oude stad Callao verwoestte en veroorzaakt werd door een aardbeving. Een golf van twintig meter hoogte, die eerst alle schepen op de reede had doen zinken, bedolf alles, eon fregat we-i midden in de stad bij de kerk geworpen. In Decc-mber van het jaar 1854 vernielde in Japan ton golf van 10 meter hoogte gevolgd door vijf andere minder hooge golven de stad Simoda. In 1820 had een dergelijke ramp plaats ie Ac.» pul co, welke stad door de zee geheel verwoest werd, dooh hier rees eerst het niveau van den bodem tien meter en daalde toen vijftien meter, waarna het zeewater alles overstroomde. Den 26o Augus tus 1883 werden Java, Sumatra en Ceylon na de vreeselijke uitbarsting van de Krakafcau door hevige uit barstingen geteisterd. De haven en de statl Telogbetoeng in de Latnpong- baai werden door een kolossale golf weggeslagen. Springvloeden schijnen in het alge meen te ontstaan door aardbevingen, die op haar beurt gevolgen zijn van vulcanische uitbarstingen. Japan.dat dikwijls door aardbevingen wordt ge teisterd, schijnt voorbestemd te zijn voor groote overstroomingen. Er zijn eohter ook minder hevige springvloeden bekend in Nederland en Denemarken. Zelfs de Zuiderzee schijnt baar ontstaan te danken aan een springvloed. Eenigen regelmaat in het voorkomen van springvloeden heeft men tot nu toe niet ontdekt. De opstand op Cuba. De vrijbuiters onder bevel van True- pelo zijn verslagenzij verloren ti8 dooden en een aantal gewonden, be nevens 53 paarden, wapens en am munitie. In een ander gevecht werden de hoofdman der opstandelingen Her nandez en zes man gedood. Cholera. Volgens een bericht van de Ex- ohange Telegraph Company uit Kaïro, is de cholera nn ook uitgebroken te Wadi Haifa, het steunpunt van de krijgsverrichtingen der Eogelsch- Egyplische troepen in Soedan. De Czaar. Wat de reden is, dat de pleoht'ge intooht van den ozaar in Petersburg niet doorgaat, word niet opgegeven. Waarsohgnlijk vreest men een demon stratie van de werkstakers, ofsohoon dezen zioh tot dusver zeer rustig hebben gehouden. Het is ook mogelijk, dat de keizer tegen de vermoeienis1 van een dergelgke pleohtigheid opziet, want de feesten van Moskou hadden hem, zooals hg tot een buitenlandsoh diplomaat zeide, zeer aangepakt; hg gevoelde zich „moralement et pbysi- quement brisé." Russisch. Langzamerhand wordt het bekend, dat niet alleen in St. Petersburg, maar ook op verschillende plaatsen in het binnenland van Rusland zeer ruwe tooneelen zgn voorgevallen ter gelegenheid van het kroningsfeest en wat de zaak nog leelijker maakt, dat het Volk zelf deze tooneelen heeft be gonnen, onder zinspeling op het ma nifest des Keizers, hetwelk gratie toe stond voor kleine misdaden. Eigen aardig genoeg is in dit opzicht een mededeeling uit Koslow. Dronken volksüoopen riepen daar voor particu liere huizen de eigenaars naar buiten, verlangden geld van hen en dreigden in geval van weigering het huis te verwoesten, de bewoneis te dooden. Verschillende huiseigenaars lieten rich bang maken en betaalden, ande ren echter traden moediger op en wezen de onbeschaamde lieden terug. Het beste verstond een zekere meneer G—w de kunst om het met deze lni klaar te spelen. Toen zij tot hem kwamen met de woorden: .Geef ons geld, anders zul len we je huis vernielen en slaan we je dood", hield hg hun op kalmen toon de straffen voor, die hen zouden treffen. Maar daarvan wilden zij niets weten. „Was er dan geen kronings- raanife8t, volgens hetwelk alle mie- drijven werden vergeven?" "Zeker is dit er," zeide de heer Gw, „en dit manifest schenkt ook mij genade, als ik een paar van jou schurken neerschiet." Op hetzelfde oogenblik haalde hij een geladen revolver uit zijn zak en richtte die op de belhamels. Deze zeer eigenaardige uitlegging van het manifest en ook de gapende revolver, maakte een bij zon deren in druk op de massazij zotten het op een loopen en beproefden of ze in andere straten wat vreesachtiger men- schen aantroflen. Daar hebben zg dan ook vrij wat boozer dingen uitgehaald, zij sloegen de mannen en beleedigden op de vreeselijkBte wijze vrouwen en meisjes. Waar de politie oudertus- echen was en waarom de mannelijke bevolking niet gezamenlgk optrad tegen de dronken menisrte, wordt niet gezegd. Volgens de Oraedhanin kwam het in een dorp in het gouvernement Jekaterinoslaw tot een Jodenvervol ging, ook al tengevolge der Kronings- feeetec. De dronken boeren verwoest ten een en al de meubels van den Israëliet Abram Friedmann, plunder den den winkel van een ander en staken dien daarna in brand, waarbij een dronken boer in de vlammen om kwam. Ook werden nog andere win kels leeggehaald en verwoest. De oorzaak schijnt te wezen, dat de Is raëlieten op den kroningsdag hun winkels hadden gesloten. Toen nude voorraad brandewijn in het dorp op was, verlangden de boeren meer en vielenzij de Joden aan. Vooral op Fried mann waren zij zeer verbitterd, wijl ze beweerden, dat zijn huis op een stuk land stond, dat aan hen, de boereD, in eigendom toekwam. Proces -Friedmania In het paleis van jusiitie te Moa- bit, waar voor twee maanden Ham- merstein's proces behandeld werd, hee;'t thans ook het proces-Friedmann plaats gehad. De bespreking liep slechts over eene som van 6000 mark, die Friedmann zou ontvreemd hebben ten nadéele van minderjarigen. Wegens dit feit werd de advocaat door Frankrijk uit geleverd. Friedmann had altijd veel schuld, alhoewel hij 130,000 mark inkomen had. Hij stelde zioh voor als het slachtoffer van zijne lichtzinnigheid en nalatigheidhij was zeer opge wonden en zeide dat men hem toch wel niet voor zulk een domkop zou houden, dat bij een klein bedrag van 6000 mark, dat aan minderjarigen toebehoorde, zou hebben ontvreemd. Zijne vlucht uit Berlijn schrijft hij toe aan .-peculaties van zijn neef. di recteur er Rheiniech- Westfatische bank, die anderhalf miilioen mark verloren had, zoodat de bank moest springer. Daar Friedmann nu zelf lid van den Raad van Toezicht dior baak was, zou niemand geloofd heb ben dat hij, de behendige advocaa*, niets had geweten van de speculaties. Met in der haast geleende 700 mark bad hij de vlucht genomen. De rechtbank heeft Friedmann vrijgesproken en hem tot 29 Juni tijd gegeven om Duitschland te ver laten. Maandenlang heeft men in de Bel gische bladen onophoudelijk berichten kunnen lezen over de expeditie van luitenant Gerlache, over de plannen, de inschrijvingen, enz. Aangezien ech ter de soberheid in de vooretellingen, door die couranten van den gang der zaak gegeven, wel wat vaak ontbr- k, hebben wij tot heden Blechts terloops melding gemaakt van deze reeds zoo veel besproken expeditie, die nog geen expeditie is, maar nu inderdaad kane schijnt te hebben, er een te worden. Er was, zeide men eerst, 250.000 frs. toe noodig; later werd deze raming gebracht op 300.000 francs. Door den krachtigen steun der pers en de soms wel benijdenswaardige geestdrift van het Belgieche volk is men er werke lijk id geslaagd, binnen vrij korten tijd 230000 frs. voor het doel bijeen te brengen, waarvan, zooals wij een paar weken geleden mededeelden, het Rijk 100.000 voor zijn rekening neemt. De Kamers hebben dezen post met 'nagenoeg algemeene stemmen goed gekeurd. De rest hoopt men nu ge makkelijk te kunnen vinden uit de opbrengst van lezingen, concerten, verdere inschrijvingen, enz. Gerlache gaat dus, naar hjj hoopt, half September met een walvischjager opzettelijk voor den tocht uitgerust, en de Belgica genaamd, naar de Zuid poolstreken. De expeditie bestaat uit een bemanning van Noren en Btlgen, waaronder twe e harpoeniers; de weten schappelijke stof wordt gevormd door een aardrijkskundige,een metereoloog, een scheikundige een geoloog, een astronoom en een doktor in de ge neeskunde en de natunrkundige we tenschap. N. R. Ct. Sport eii Wedstrijden Schietwedstrijd Bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan hield de Yereeniging van Officieren der Schutterij in Nederland een wedstrijd op de heide nabij Laren. Kostbare prijzen waren uitgeloofd, waarvan een van H. M. de Koningin eu eeu van den minister van binnen landfohe zaken. Er waren tal van deelnemers opge komen nit verschillende deelen des lande. Geschoten werd op drie banen van 150 meter voor Beaumontgeweer met Rijksmunitie, en een baan van 25 meter voor den revolver wedstrijd (Rijksrevolver met Rijks munitie). Generaal Eland met zijn adjudant, kapt. Vetter, kolonel De Bock, van het 7e regt. inf. en de overate v. d. Wal br ach tea een bezoek aan den wedstrijd. De militaire gasten werden bij hun komst op het terrein begroet door de muziek der Amstsrdamecae Schutterij met het spelen der volke liederen. De uitslag wasPersoneele Wed strijd 150 meter. Eerste eereprijs (Ko ninginnen) luit. H. H. van Gogh, van de rustende schutterij te Loosduinen, 51 puntentweede «.ereprijs (beker der vereeniging) majoor Van Alphen eerste prijs (.'eestbeker) kapt. Galjard. Woensdagavond vereenigdeo de deel nemers zich aan een maaltijd in het American-Hotel en bezochten daarna het concert in het Paleis voor Volks vlijt Letteren en Kunst. „De Nieuwe Muziekhandel" te Amsterdam, van wiens opening onze Amsterdamsohe correspondent deze week reeds gewag maakte en waar van voor Haarlem en omstreken de firma de Haan en Zoon agent is, heeft haren bezoekers een aardige verrassing bereid door bun tot 1 Juli a. s. te doen uitreiken eene ter ge legenheid van de opening gecompo neerde mar8ch voor piano (2-handig) „Hulde aan Amsterdam" van den vermaarden componist Riohard Eilen berg. De fraaie, in kleuren gedrukte omslag, bevat een zevental afbeel dingen van belangrijke gebouwen in Amsterdam, waarbij o. a. van het Centraal station, het Paleis op den Dam en het Paleis voor VoLsvigt. De firma do Haan en Zoon zond ook een aantal ex. aan baar afnemers hier ter stede. Men schrijft ons Dat in onzen tgd, bg jong en oud. bij beschaafden zoowel als bij minder ontwikkelden, slechts bitter weinig oog voor en belangstelling in de na tuur wordt aangetroffen is een feit dat niet te ontkennen valt. Hem, die weet welk een onuitputtelijke bron van genot, van bezigheid, die lichaam en geest beide versterkt en veredelt daardoor voor velen gesloten is, moet dat zeer aan 'thart gaan. Als bij met open o«-gen om zioh heen ziet kan hem dat eohter niet verhezen, 't Is niet de sport, die 'tdoet. Wel kan de alles beheersohende race-woede niet anders dan af te keuren zgn en zeker zal nog menig jongmensoh, die daarbij geen maat weet te houden, er het slaoht- offer van worden. Maar die uitspatting is voorbijgaand en mag ons niet er toe brengen het groote voordeel, dat meer lichaamsuefening en beweging in de open luoht aanbrengt, over het hoofd te zien. Het is veel meer de verkeerde richting, die het onderwgs in de we tenschappen op onze middelbare scholen langzamerhand gekregen heeft. Wat al verwaohtingen had men, nu reeds meer dan 30 jaren geleden, voor de veredeling van ons volk, van de invoering van verbeterd onderwijs in de natuurwetenschap pen, en hoe bitter zijn die verwach tingen teleurgesteld 1 Wel is dit voor een deel altijd 't geval als de ver wachtingen al te hoog gespannen zijn. Maar och, hoe had dit toch anders kunnen zijn, als we bedenken wat al geeetesiuspannihg, wat al moeite en tijd in al die jaren oor leeraren en leerlingen aan de kennis der natuur zijn besteed. Met een tiende dier moeite had men tienmaal meer kun nen bereiken. Maar .aa zouden eerst groote veranderingen noodig zgn. Niet alleen zou het trage rad der wetge ving lang moeten draaien en onuitput lelijke kracht, zekere overtuiging en onvermoeibare energie noodi.-r zijn om het in beweging te houden. Ook de geest van nen die geroepen zijn met <le jeugd in het heerlijke boek der natuur te lezeu moet een algeheele verandering ondergaan. Verreweg het grootste deel onzer hoogere burger school-leerlin^en leert veel te veel en veel te grondig. Voor het allerkleinste deel, wier hoofdaanleg en levensomstandigheden toelaten,dat zg zioh aan de wetensohap wijden moet daartoe zeer zeker gele genheid bestaan. Hun latere arbeid zal voor kosten en inspanning rgke be looning brengen. Maar de groote meerderheid beeft aan het veel te wetenschappelijk onderwijs dat genen ton goede komt, niets. Integendeel, hun waarnemingsvermogen wordt er door vernietigd, hun geestelijk assi milatievermogen wordt doorovervoe ring verstompt. Daarvoor moeten wg een anderen weg op. De meeste on derwijzers zgn aan handen en voeten gebonden door de eindexamens. De daarin gestelde eisohen zgn afkomstig nit een tgd toen niemand de werking er van nog kon beoordeelen en voor dat men de andere vinding had, die men nu heeft. Wie niet zoo gebonden is en wie bovendien genoeg liefde voor zgn vak en voor zgn leerlingen heelt om zioh de meerdere moeite te getroosten want gemak brengt een soherp omschreven examenprogram ma voor den onderwijzer zeker aan weet nu wel welken weg hg in moet slaan. Wie het daarover met zichzelf niet eens is, leze met aandacht d«* ver leden jaar reeds verschenen boekjes „Zn sloot en plas" en Van bloemen en vlindersdoor de H.H. Heimans en Thij6se. Door beter bevoegden dan ik ben, zijn ze reeds ingeleid bij 't pu bliek en warm aanbevolen. Het is eeu dappere daad van den uitgever W. Vereluijs, die boekjes in zulk een vorm voor lagen prijs ter beschikking te stellen. Ouders die zoo dikwjjls vragen, „Wat zal ik mijn k'nderen eens geven?" en dan de keus, niet zeer pedagogisohaan den boekhandelaar overlaten, moeten die werkjes eens ter hand nemen. Ik durf te wedden, dat ze zelf zich er in gaan verdiepen. Als dan uw jeugd gaat doen, wat daarin geraden en beschreven wordt, gaan ze zelf meedoen en wat is er beter voor ouders en kinderen beide dan zoo samen te werken, te spelen als men wil? Zg voeden dan elkander op en dat is het ideaal van alle op voedkunde. Op school kan hoogstenB de weg gewezen, dien men volgen moet om de heerlijke natuur te zien en te be grijpen. Daarbuiten moet den weg be wandeld worden. Wie zich door deze werkjes daarbij laat leiden, zal niet klagen over gebrek aan afwisseling en verrassingen en altijd door naar meer verlangen. Op deze plaats zal een aanbeveling onder meer oogen komen dan tot nu toe nog het geval was. Mijn eenigszins zwaarwichtigen aanhef vergeve men. Ik vind de zaak te belangrijk om al te losjes behan deld te worden. Dr. B. Haarlem, 24 Juni 1896. Vervolg Nieuwstijdingen, Een fancy fair Men meldt uit 's Graven hage Een veertigtal stadgenooten hebben zich in de laatste dagen onledig ge houden met het nemen van voorbe reidende maatregelen in het belang van de fancy-fair ten bate van het Nationaal fonds tot ondersteuning van nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen. Hoewel nog niet officieel vastge steld zal het feest, dat op grootsche schaal wordt ingericht, waart cb go lijk v'er dagen duren, vermoedelijk van 17 tot en met 20 Juli. Verschillende muziekkorpsen zullen zich dagelijks doen hooren, terwijl er uitzicht be staat dat het geheele terrein electrisch zal worden verlicht Reeds hebben een groot aantal da mes haar steun toegezegd bij den verkoop van ingekomen eu nog in te zenden voorwerpen, terwijl het echoone geslacht zich tevens gaarne bereid heeft verklaard om diensten te bewijzen in een aantal bars, ter wijl ook de Indische „Warong" niet zal ontbreken. De medewerking van de zijde van heeren kunstschilders zal glansrijk uitkomen en het feest vermoedelijk besloten worden met een bal-cham- pêtre. Depót van discipline. Reeds is medegedeeld, dat een onderzoek van hoogerhand is bevolen naar de waarheid van een verhaai, voorkomende in R. v. A,t waarin sprake is van ergerlgke mishandeling, door zgn meerderen gepleegd op een soldaat van het depot, die aan toe vallen leed. In Het Vad. verklaren de onder officieren van het D. v. D., dat van mishandeling geen 9prake kan zijn; dat, in weerwil de besproken soldaat duidelijk blijk gaf door voorgewende toevallen den geneesheer te willen misleiden, te zgnen opziohte is ge daan wat met een werkelgken lijder zou zijn gesobied. De onderofficieren noemen de „aan- 200 en 200 göfööon, dat zg die niet met stilzwijgen kunnen voorbijgaan," en voegen er ten slotte aan toe dat de man in tegenwoordig heid van een onderofficier aan den commandant zelf verklaard heeft, dat bij alles had gedaan om weggejaagd te worden. Vervolg Stadsnieuws. Donderdagavond te ongeveer half ze ven ontstond bij J. van der Veldt, tuinbaas, woonachtig Kousehands- laan 4f, brand door het te warm sto ken v n een strijk kachel. De brand werd in den aanvang door de bewo ners cebluscht, zoodat de slangenwa gen cler politie en spuit 10, die met den ladderwagen van Bpuit 10 aanwe zig waren, Igeen dienst behoefden Ie doen. De schade was gering maar niet door verzekering gedekt. Donderdagnamiddac is een onge lukkige idioot, de öjarige A. Moot, zonder reden in het water van het Spaarne gesprongen. Gelukkig werd dit opgemerkt door een paar werk lieden die hem met behulp van een 8chippershaak hebben gered Door de poritie alhier is aangehou den de werkman W. J. O., verdacht van diefstal van een partij byacin- thenbollen van een land aan de Leidschevaart. Hij heeft reeds vroe ger voor dergelijk misdrijf gevange nisstraf ondergaan. Heden, Vrijdagnamiddag te twee uur werd op de begraafplaats aan den Schoterweg ter aarde besteld het stoffelijk oversohot van den heer C. J. Vis, in leven administrateur van de maatschappij exploitatie van staalwaterbronnen. Een paar kransen dekten de lijkbaar. Als afgevaardigden van de maatsoh. tot expl. van staal waterbronnen werden opgemerkt de heeren J. Soholtens, J. Leupen, mr. F. Willekes Maodonald en Loenis. Ben der familieleden dankte voor de laatste eer den overlodene bewe zen. De heer A. Klaren alhier is be noemd tot tjjdelgk onderwijzer aan school no. 2 te Culemborg. VARIA. Bg een of andere toer in een cafét ohantant stootte een der artisten he- hoofd geduoht te^en een pilaar op het tooneel. Men hoorde den bonsin de zaal. Niets te b« teekenen, riep de man. Geef me een zakdoek, een glas water en wat azijn. 't Werd hem gebraoht. Hg ging zitten, vouwde den zakdoek in den vorm van een band en bevochtigde die met water en azijn. Toen hg alles gereed bad voor een kompres en iedereen verwsohtte dat hg het om 't hoofd zou leggen, tond hij op en bevestigde het zeer zorg vuldig om de pilaar. Aan het station HuurkoeteierWil u een rijtuig hebben mijnheer? Reiziger Dat is er vriendelijk van je aangeboden, maar ik weet heu^ch niet, waar ik het ender dak zon moe- ten brengen." De huurkoetsier mompelt iets, niet geschikt om hier te worden weerge geven en daarmee is het toonealtje afgeloopen. IV?ARK NIEUWS- Amsterdam, 24 Juni. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: FrieBcne Franeker Jammen f 0,a 0,dito Hambur gers f0,dito Zaaiers 0,a f 0.—, ZeeuwBche Spuische Jammen f0,40 u 1,20 Champignons 0,a 0.Flakkee- sche 0,a 0,blauwe f 0,20 a 10,30, Poters 10,aO,ADdLjker Muisjes 1340 a 4,20, Zandmuisj. f 4,— a f 4,50, Westl. Klei manden f3,60 a f3,80, Katwijker Zand 14,a 5.idles per Hl. Alkmaar20 Juni. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 42 nuchtere dito, 46 schapen, 115 lammeren,vette varkens, 99 magere dito, 271 biggen, 3 bokken en geiten, 4 kleine bokjes, 8 koeien, 0 ossen, 10 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f 8 a 22, schapen f 10 a 22, lammeren f6,a 14,magere 7arkens f 8 a 13, biggen f3.ab, ezel f a bokken en geiten f 3. a 8,kl. bokjes f 0,50 a 1,25, koeien f 105 a 180, ossen 0. paarden f 60 a 200, veulens a allen per stuk, vette varkens a ct. per Kg. Alkmaar, 22 Juni. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 7 koeien 1 160 a 225, 263 vette kalveren f30 a 78, 31 nuchtere dito f 8,a 20,146 vette schapen f 16 a 22.50,33 magere varkens f 9 a 11, 0 paarden f aallee' per stuk, 329 vette varkens 27 a 33 eta. per Kg. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 26 Juni. J. F» v. Doorn en A. v. Gennip. Bevallen: 25) Juni. G. Voogee Kion z. (II.) J. M. Mentjox—Hellema d. J. Grootveld^Hoekstra z. A. P. Germesv. Galen z. M R H. Kuijper Heuwekemeger d. P. D. Kreetz v. d. Lek z 26. G. v. Steg nen— Daan d. Overleden: 24 Juni. L. W' Stevens—Vreedendaal 20 j. Doelstr. H. de Bruin 3 m. z. Frans Halsstr. G. Karis 41 j. L Annastr. 25. D. J- Boogh—Tichelaar 62 j. Gasthuislaan. TELEGRAMMEN MADRID, 25 Juni. (Reuter). De regeering en de oppositie zijn tot overeenstemming gekomen over de wijzigingen, die zullen worden gebracht in het ontwerp betrefiende de uitga ven voor den veldtocht op Cubs. De regeering zal de rente kunnen belas ten of een nieuwe belasting kunnen invoeren. Het incident Bovrero—Campos is geëindigd. De hertog De Nemours, f BRUSSEL, 26 Juli (Reuter). Uit

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3