xeet eene plechtige toespraak aan de stad Haarlem overgedragen. In bijzijn van den voltalligen ge meenteraad werd het standbeeld door den Burgemeester C J. de Bruijn Kops voor de gemeente aanvaard. Het Waterfeest. Het waterfeest, gegeven ter eere van de afgevaardi; den ter algemeene ver gadering van „Nijverheid" is een groot succes geweest. De vereenigin- gen departement Haarlem van Nij verheid, Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem enz. en de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne", heb ben hunne pogingen tot vorming van eene feestelijkheid, waardigjaren lang in het Jgeheugenis te blijven van de Haarlemmers, zien verwezenlijkt, waar toe vooral ook het prachtige weer meewerkte. Het was bladstil, zoodat het Spaarne als een gladde^ spiegel geen blanken helaas zich ver toonde, waarop het heerlijk was zich op boot of in roeivaartuig te bewegen, en de gezellige drukte gade te slaan van de menechen aan de boorden van het water, daar het Spaarne aan weerskanten van zijne oevers bezet was met dichte drommen inenschen, van het punt van afVaart de in- lanteriekazerne tot aan het einde van het Zuider buiten Spaarne. Tegen 7 uur leverde het Spaarne bij de infanterie-kazerne een levendi- gen aanblik. Daar lagen namelyk as n den wal gemeerd de met groen, vlaggen, trofeeën, lampions en vet potjes versierde booten van Nijver heid, Verfraaiing (2), en „het Spaar ne", benevenB talrijke zeil- en roei- booten, met versieringen in allerlei trant waarvan sommige zeer smaak vol, waardoor 2y de bewondering wekten van£de menigte aan den wal en die op de booten, welke alle goed gevuld waren. Bovendien bevond zich op ieder van de booten van „Verfraai ing" een gedeelte van het Stedelijk Muziekkorps. Op het water vertoonde zich verder eene politie-boot met den commissaris van politie aan boord, en o. a. een water-vélooipède. Ongeveer te 8 uur riohtten de booten, gevolgd door de versohillende versierde vaartuigen, langzaam koers naar het Zuider buiten Spaarne. Het was eon alleraardigst, vroolijk gezioht. De muziek deed hare vroolijke tonen over het water weergalmen, de men- sohenmassa's verdrongen zich aan den oever, en bij de Kaasmarkt zaten zelfs velen in lauge rijen op stoelen. Ook waren er versohillende sohuiten en een boot met muziek, waarop men zich een plaatsje kon koopen om het défilé goed te zien. Allerlei aardige tafereeltjes troffen ons oog: hier bad een man een verheven plaats boven op het dak gekozen, ginds waren de pannen van het dak verwijderd en stak een oud moedertje haar hoofd door de spanten, om op die wijze van uit hare woning nog een goed gezioht op het vroolyke watertafreel te hebben. Een man had zijn kapi taaltje beiegd in flesobjes bier, die in een schuitje neergelegd, om met zijne drijvende herberg te traohten zaken te doen. Even voorby den grooten bocht in het Zuider buiten Spaarne, naby het buiten Oosterhout, werd door de booten balt gehouden en wel juist op het goede oogenblik, ;dat de duisternis begon te vallen en op de booten en tallooze vaartuigen lampions en vetpotjes werden aange stoken. Het was een fantastisoh schouwspel 1 Waar zioh het oog ook wendde, overal bleef het in bewon dering rusten op de zachte tinten der lampions die evenals de brandende vetpotjes de fraaie lijnen van som mige vaartuigen vooral der ge ïllumineerde centerboards sohoon deden uitkomen. Nu en dan flikkerde het op, het rood en groen bengaalsch vuur en vormde van vaartuigen en de over het water overhangende boomen, fantastisch belichte beeldengroepen. Ook door kliefde nu en dan eenig klein vuur werk de lucht. Zeer de aandacht trok een wherrie, met 2 jeugdige roeiers aan de riemen, die fraai opgetuigd geruisohloos en snel te middèn van al die vaartuigen het water door sneed. Het sierlijke amerikaansohe jacht „Najade", dat zooals uit het laat ste gedeelte van dit verslag blijkt, bekroond is geworden, zag zijn lampi onversiering gedeeltelijk in brand vlie gen, wat helaas aan het oversohoone geheel eenigen afbreuk deed. Ook het vaartuig door den heer Ruyse- naars lraai versierd in rood en wit en met het haarlemsche wapen voor zien en een wimpel in top met het opsohrift „Wapen van Haarlem", maakte een kranig effect. Het midden- en glanspunt leverde echter ieder, die de versieringen ge zien heeft zal reedB weten, wie wij zullen noemen „ZaDg en Vriend schap." De koninklijke liedertafel had zich inderdaad in een koninklijk kleed gehuld. Op twee groote, platte sohuiten van den heer H. van Bree- men Hz. was in het front opgesteld een 12 meter hoog geraamte, voor stellende den voorgevel van Teylers Museum, met daarboven een lier. Hieraohter bevond zioh eene groote ruimte, die geheel omgeven was door groen en waarboven zich guirlandes van liohtjes vertoonden, elkaar in een middenpunt ontmoetend. Het gevaarte werd getrokken door het stoombootje Eli ze. Hetgeen ons reeds ter oore was ge komen van de versiering, die daarop zou worden aangebracht, had ons een hoog gespannen verwachting doen krij gen ixnmere, Zang en Vriendschap heeft op het gebied van versiering met waterfeesten reeds op roemrijke antecedenten te wijzen welke ver wachting bet echter, tegen de werke lijkheid aflegde. Toen de tallooze vetpotjes, die de lijnen van den gevel aangaven, wer den aangestoken, lag de boot met het front naar den Hout, maar toen de vuurzee langzamerhand was ontsto ken en de booten naar rechts draai den, deed zich een kreet van bewonde ring over bet water hooren over de zen Bchconen aanblik, nog verhoogd in pracht door het onlateken van belgaalsch vuur. Ook op andera wijze gaf Zang- en Vriendschap weldra blyk van hare aanwezigheid, daar spoedig de accoor- den van het „Wilhelmus" en „Wien Neerlandsch bloed" over het Spaarne weerklonken. Het hoofd dezer gemeente, jbr. mr. J. W. G. Bor8el van Hogelanden, die in een roeiboot het waterfeest bij woonde, liet zich naar de boot van Zang en Vriendschap roeien om deze vereeniging ie complimenteeren. De beer H. van Breemen Hz., onder voorzitter der lietlertafel, sprak hem toe, waarop de burgemeester zijne rede beantwoordde en o.a. een heil- wenöch aan de koningin uitsprak, wat met een donderend applaus werd begroet. De afgevaardigden van elders van Nijverheid waren allen vol be wondering over het schoone dat zij zagen in deze mooie omgeving. Toen de jury voor de bekroningen, bestaande uit de heeren Brendes Brandes, J. J. F. Beynes, Andr. J. Wink ler, B. J. Couvé3 Jr. en A. S. de Kan ter, langB de versierde vaartuigen wa ren gegaan, die san den westkant van het Spaarne stil lagen, stelden zich alle vaartuigen met de groote stoom- booten aan het hoofd in défilé, in welke prachtige reeks het gevaarte van Zangen Vriendschap boven alles uiiblonk en werd de terugkeer naar de stad langzaam aangenomen om ook den duizenden en duizenden, die op het Buitenspaarne reeds uren had den gewacht, in de gelegenheid te stellen een vollen blik op al het schoonB, dat te zien was, te geven. Even voor de brug van den Kam persingel legden de booten aan en werd de stoet ontbonden, ongeveer half twaalf, waarna bijna alles zich naar het Bxongebouw begaf. Was het, dat een persoon op het Z. B. Spaarne kregel geworden was door het lange wachten op de komst der verlichte vaartuigendat hij een steen wierp op een der booten voor „Verfraaiing", zoodat een heer een lichte kwetsuur ontviDg? Wij weten het niet; een laffe kwajongens streek was het zeker. De prijsuitreiking in het Bronge bouw kwam wel een weinig te laat. Elf uur, zei het programma, zouden de medailles worden uitgereikt en het was over half een, toen de jury zioh opstelde op het podium en de heer Mr. Joh. Ensohedó Jr., voorzitter van het departement Haarlem van Nijver heid, het woord nam. De prys voor versierde zeilvaartui- gen viel ten deel aan den heer Ruijse- naars; de tweede, aan Jhr. Six met zijn fraai p leizier vaartuig Yarn Yum de derde aan den heer Zuurdeeg, uit Leiden met de boot Najade. Voor de roeivaartuigen verwierf den eersten prys de heer Gerth van Wyk alhier, wiens kano zeker wel door allen zal zijn opgemerkt. De tweede prijs werd behaald door den heer F. Oud- sohans en de derde door den heer D. E. L. van den Arend, voor wien de prijs in ontvangt werd genomen door den heer Grabijn. Nadat de heer Enschedé de prijzen, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles met een waardeerend woord tot eiken prijswinner, had uitgereikt, nam hij opnieuw het woord enzeide, dat het zeker een leemte zou zijn, wanneer van deze estrade af niet toe gesproken werd de Kon. Liedertatel „Zang tn Vriendschap." Ieder heeft het groote gevaarte, do sie i lij ke gevel van Teyler, waarmede zij ons water feest opluisterde, bewonderd, en di recteuren van Nijverheid hebben dan ook een derde verguld zilveren me daille als eersten prijs toegekend aan de Koninkl. liedertafel „Zang en Vriendschap." Zij heeft zeker wel het meeste er toe jjnedegewerkt, om ons waterfeest zoo "uisterrijk te doen slagen. Het talrijke publiek applaudisseerde krachtig voor de prizewinners, en niet minder, toen de vice-president der liedertafel, de heer H.v. Breemen Hzn., hulde bracht aan de regelingecom- mieeie voor haren arbeid. In den loop zijner rede,» bracht de heer Enschedé nog dank aan allen, die tot het welslagen van het feest hebben meegewerktaan het gemeen tebestuur, de Vereen, tot verfraaiiög, de Roei- en Zeilver. het Spaarne, de Regelingecommissie, het bestuur van het Brongebouw, directeuren van Nij verheid, die een gedeelte van de me dailles beschikbaar hebben gesteld. N&g lang daarna bleven de aanwe zigen bijeen en menig dansje werd in de zaal van het Brongebouw ge noten. Ook onder de verandahs was het vol. De gasverlichting, door de Imperial welwillend aangeboden en bestaande uit fraaie sterren van ga3 en het woord Nijverheid voor het balkon van het Brongebouw in vlam mende letters, maakte een uitstekend efiect. Het was een zeldzame avond. Nooit werkte alles zoo mee tot een schoon geheel. De algemeene medewerking het heerlijke weer, de feeststemming die er bij allen heerschte, hebben deze watermuziek gemaakt tot een van die gebeurtenissen, waaraan ieder die het gezien heeft, nog langen tijd een aangename herinnering behouden zal. Ambachtsschool. Heden heeft de Haarlemsche Am bachtsschool het werk harer leerlin gen geëxposeerd, welke tentoonstel ling tot en met Zondag zal duren. Bij de vele bezigheden op ons re dactiebureau en die blijken o. a. uit de kolommen stadsnieuws in dit nummer, moesten wij heden met een vluchtig bezoek volstaan. Toch vonden wij ook nu reeds veel fraais, zoowel in de grootste afd., die der smeden, als in de voor een expositie dank baarste afdeeling der meubelmakerij niet minder in de atdeeiingen tim meren en schilderen. Aan de tentoonstelling is ditmaal een verloting verbonden van aan de school vervaardigde practiech bruik bare voorwerpen. De pryzen, 250 in getal, bestaan o.a. uit keurige kookfornuizen, vuur schermen, lampBtandaards, komfooren en meer artikelen tot het smidsvak behoorende; de meubelmakerij ver lokt den bezoeker met sierlijke tafels in 9 diverse grootteD, boekenkastjes, fraaie stoelen en andere aardige meu beltjes, tot het koopen van een lot. Eenvoudiger artikelen biedt de afd. timmeren, als piëdestals, trapjes, eier rekjes en dergelijke, terwyl desohil- ders verschillende in de vorige afd. vervaardigde artikelen, keurig ge- sohilderd en gelakt, ten toon stellen. Dit weinige zij voorloopig genoeg, om tot een bezoek aan de school uit te lokken. Men verwaohtte heden middag verschillende afgevaardigden van Nijverheid. Morgen komen wy op het teeken werk der leerlingen terug. Hoogere Burgerschool. Onvoorwaardelijk bevorderd tot delete Klasse der Hoogere Burgerschool met 5- en 3-jarigen Cursus. C. J. Bakker, Elisab. C. M. Beek man, Frans Teding van Berkhout, Fredde Teding ran Berkhout, J. P. Valkema Blouw, V. de Boer, J. H.G. Boisevain, F. H. Elisab. Bolderdyk, H. Braak, H. G. Brandon, M. F. Möir- zer BruyDS, A. C. H. Calkoen, Marie Cheriex, P. van Coeverden. E. Croll, P. J. A. Esser, H. B. W. Francken, A. H. Garrer, J.L, van Gogh, Joseph. /Ai i G))r, W. F. G. van der Graaff, H. G. J. Haitsma Muiier, G. Hees, G. J. W. Hengeveld, Jeanne M. A. Henny jJ. B. Heutz, J. H. Hoog- weg, C. H. J. van Hoevel, E. H. Kerk hoven, D. A. Witkop Koning, L, H- Kraak, H. Kramer, D. A. Land, J.J. Louwerse, O. Misset, W. G. Nieuwen- kamp, D. T. Notten, J. H. van Oyen, J. R. K. Pennik, L. Polak, O. C. Pop- pink, C. Pous, P. J. Reeser, W* van Reeuwijk, H. van den Heuvel Ren ders, J. J. Roelofs Valk, J. G. Ruth, M. K. Sabelis, G. J. L. de van der Sohueren, Marie Schuit, E. Sohuiten, B. M. Serné, A. O. E. ran Sluys, H. Sohmidt van Gelder, G. B. J. Sorg- drager. V. F. van Steyn van Hens- bout, Trijntje Swart, T. Teves, G. P. Tromp, F.'v. Twisk, C, W. M. van de Velde, J. F. v. de Ven, W- A. Vermeer, L. Visser, W. G. Visser, A. van Vloten, Mina de VrieB, A. van der Werff. Voorwaardelijk toegelaten tot delekl. H. A. Brandt, A. A. L. M. van den Broeke, W. Chevallerau, G. P. J. Dozy, P. I. A. W. Hommes, H. van Leuven, J. F. van der Mersoh, W. P. Metz, A. M. Poldermans, Sophia Reeser, F. G. I. Tramburg, G. A. Veen. Toegelaten tot de 3e kl. W. J. Brongersma. Tooegelaten tot de 4e kl. J. Tideman. Toelatingg-examen Gym nasium. Aan de toelatings-examens aan het gymnasium alhier hebben deelgeno men 14 leerlingen. Toegelaten zijn voor de lete klasse J. J. W. Eekhout, J. J, Ferf, G. W. W. C. van Hoëvell, J. C. Th. Kikkert, P. J, Müller, M. C. Philipse, A. P. Prins, D. van der Most van Spijk, G. Vierkant. Voorwaardelijk H. N. Duyfjes. Voor de 6de klasse L. E. J. Brouwer. Maatschappij van Nijverheid. Vervolg. Een voorstel van dep. den Haag om daar het uitschrijven van eene prijsvraag voor een model diploma ten behoeve der maatschappij reeds 2 maal is mislukt, directeuren uit te noodigen de prijsvraag niet ander maal uit te schrijven, tenzij beschik baar kunnen worden gesteid een hoo gere belooning voor het eventueel ter bekroning voor te dragen onderwerp en om ingeval de prijsvraag ander maal wordt uitgeschreven en alsdan een gesloten prijskamp te houden en, in overleg met de nog niet ontbon den jury, een gelijk aantal vrouwe lijke en een gelijk aantal mannelijke beoefenaars van de Kunst en Nijver heid tot mededinging uit te noodi gen. In het debat werd aangevoerd geene publieke prijsvraag uit te schrijven, maar architecten uit te noodigen aan de prijsvraag deel te nemen. Besloten wordt morgen, nadat de begrooting i& onderzooht, de zaak nog even ter tafel te brengen. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van den Haag over de Zuiderzeequaestie en de vruchtbaar- making der woeste gronden. De heer Van Beuningen adviseert in 't geheel niet mee te gaan met het voorstel van Den Haag. Waarom moe ten wij, zeide epr. de Zuiderzeever- eeniging tegen gaan en laten wij niet eerst het eene en dan het andere doen, maar beide tegelijk, waarmede de heer Sijmans ten volle instemde. De heer A. Blink Sterknamens het departement Haarlem zeide zich zeer goed met het denkbeeld van Den Haag te kunnen vereenigen, daar beide ontginning vooral met het oog op het arbeidersvraagstuk zeer ge- wenscht is. Na nog eenige bespreking dieDde de heer Sassen de navolgende motie in „de alg. verg. wenscht dat ter wille van het vraagstuk der droogmaking van de Zuiderzee het vraagstuk van ontginning van woeste gronden, door de Regeering niet uit het oog worde verloreD." Den Haag diende eene motie van eenigszins andere strekking in waarin werd verzocht dat de regeering de pogingen tot ontginning van gronden zou steunen, o. m. door het doen graven van kanalen in de te ontgin nen streken, waarop de heer Sassen van zijn kant in zij ie motie voegde: „ook directelijk van staatswege te steunen. De heer Van Benningen wilde uit deze motie nu weer het vraagstuk van de Zniderzeedroogmaking hebben en stelde daarom deze motie voor „de vergadering gehoord de discussie gaat over tot de orde van den dag." In stemming gebracht zijnde wordt de motie Van Beuningen met 66 te gen 76 steramen verworpen en de motie Saseen met 69 tegen 77 stem men eveneens verworpen. Daarna ging men te 4 uur uiteen. 2e zittingdag. De 2e vergadering werd heden, Woensdagmorgen geopend r et voor lezing der notulen van te zitting van gisteren, die onveranderd werden goed gekeurd en gearresteerd. Daarna werd mededeeling gedaan van het aantal leden en donateurs der maatschappij, dat thanB 1563 be draagt en rapport uitgebracht van het nazien der rekening, die sluitende met een tekort van f 1565,98^ accoord was bevonden. De voorstellen, die de com missie omtrent de [begrooting deed, zullen na de pauze worden behandeld. Hierna is aan de orde een voorstel van het departement Den Haag, waarin andermaal aan de alg. verg. in overweging wordt gegeven, direc teuren uit ie noodigen, bij de Regee ring stappen te doen, opdat het tee- kenonderwijs tot, een der verplichte leervakken op de Gymnasia worde gemaakt. Een zelfue voorstel, indertijd in 1889 op de alg. verg. te Leiden ge daan werd verworpen. De heer Jhr. Victor de Sluers zette uiteen, namens het departement den Haag,, dat men in andere landen wel leekemnderwijs op het Gymnasium heeft en dat het e-ne exceptie is, dat men dat in ons land niet heeft. Hij noodigde voorts de tegenstanders uit hunne tegenwerping tegen het voor stel in te brengen. De heer Sassen meende, dat men deze quaestie aan de wet der maat schappij moet tceteen. Volgens deze wet zal de Maats, alleen adressen aan de Regeering zenden, wat de nijverheid betreft, dus dent gevraagd te worden of het voor stel in verband met de nijverheid staat. Aannemend, dat de zaak op den weg der Maats, ligt, zou spr. uiteen paedagogiEoh oogpunt de zaak bekij kende, toch niet aanraden het voor stel aan ie nemen, daar de jongelui' niet genoeg gewicht aan het teeken- onderwijs hechte,n maar meer om het examen dachten. Wil men dus resultaat hebben, dan moet men zorgen, dat het vakteeke- uen evenveel gewicht in de schaal legt bij het wikken en wegen vour het examen. Het departement den Haag wilde dat meer kunstzin worde aangekweekt, doch dat kon men doen door het invotren van kunstgeschie denis op de Gymnasia, waar men thnns meestal op de scholen de z. g. politieke geschiedenis onderwijst. De Voorzi ter deed den heer Sassen opmerken, dat de direoteuren meen den, dat teekenonderwijs in verband met het program der Maatsch. stond. De heer Wolthekker meende dat op een gymnasium, waar klassiek onderwijs wordt gegeven, teekenonder- wys nooit tot zijn reeht zal komen. De heer Dr. D. ds Looseen der directeuren', betoogde dat men het teekenonderwijs aan partiouliere kraohten moest overlaten en dat als er in een jongen wat zit, hij veel om teekenonderwye zal vragen en dus de zaak best zal Jmarcheeren. Ook achtte hij het niet op den weg der Maats, te zijn, zich met de rege ling van het onderwijs op de Gym nasia bezig te houden. Na al deze sprekers was de heer Jhr. Victor de Stuers weder aan het woord, die de ingebrachte bezwaren bestreed: In den breede zette hij het nut van het teekenonderwijs voor iedereen uiteen, waarbij hij de ver zuchting uitte, dat de tegenwoordige Regeering eens wat meer .kunstzin mocht hebben. Wat het geven van kunstgeschiedenis op de Gym nasia betreft, dit achtte hij onge wenscht en onbereikbaar doch wel nuttig dat men eens wat meer de leerboeken van de geschiedenis met prenten illustreerde. Teekenen moest zoowel de geleerde als de scheikundige of de landbouw kundige k-nnec. Met luid applaus begroette men deze rede, waamaj.de heer Sassen den heer de Stuers hulde bracht voor de pogingen, die hij steeds doet om den kunstzin in onB land meer op te wekken. De heer Stuers had spr. echter niet overtuigd, dat teekenon derwijs op het Gymnasium in het belang van de nijverheid was. Na nog eenige bespreking dient bet departement den Haag deze motie in„de verg., gehoord de dis cussie, geeft aan het hoofdbestuur in overweging het onderwerp van het teekenonderwijs aanhangig te houden op de wijze, zooals dat het nuttig mocht achten." In stemming gebracht wordt hef voorstel (niet de motie) met 78 tegen 66 stemmen aangenomen. Hedennamiddag lVs uur wordt de vergadering voortgezet- Hedenmiddag werd aangenomen een voorstel om by direoteuren aan e dringen om eene speciale wet tot beteugeling van het geheele onnoo- dige gevaar van petroleum. «jj Wordt vervolgd Door den heer G. L. van L^nnep hier ter stede, is van den heer Conrad een prachtig gelijkend portret ge- maaxt, op lJi maal levensgrootte. Dit is opgehangen, in fraaie lyst en fraaie drapeering, voorzien van het wapen van Nijverheid, dat geschilderd is door den heer Kekkelhoven, thans gödirilomeerd leerling van de school voorKunstnijverheid, in derestauratie- zaal van het Brongebouw. Er bevindt zich een doek voor, dat bij de overdracht aal worden wegge schoven. CEMEEiNTERAAD Op Woensdag lo Juli des namiddag8 te 1 uur. Afwezig de leden Loomeijer, Roog, van Lsnnep, Willink, van der Steur, va n Weel, Enschedé en 't Hooft. Punt 1. Aan de orde is prooes verbaal van kasopneming. Medegedeeld wordt dat by afwezigheid van den ge- meente-8eoretari8 diens functies wor den waargenomen door Mr. A. J. van slootenoommies redaot. ter secretarie; dat is gesteld 'in handen van B. en W. om advies lo. een adries van G. J. Kok, al hier tot aankoop van grond aan het Heerenhek 2o. een adreB van J. en F. B. Mooy alhier, tot in huur bekomen van den grond 3o. een adres van den heer H. J. de Vriesleeraar aan de H. Burger scholen met 5- en 3-jarigen oursus, houdende verzoek om de benoeming tot leeraar in het teekenen aan de kweekschool voor onderwijzeressen alhier te mogen aannemen dat is ingekomen lo. een sohryven van den heer Mr N. O. Cnoop Koopmans, houdende berioht van aanneming zijner benoe ming tot plaatsvervangend lid van de commissie van onderzoek voor de echultery. 2o. een sohryven van mej. M. L. Hoffman houdende dankbetuiging voor bare benoeming tot onderwijze res 2e klasse aan de opleidingsschool voor meisjes 3o. een adres van de coöperatieve bouwvereeniging „De Voorzorg" tot adbaesie aan dat van de ooöperatieve bouwvereeniging „Der Werkmans lust" betreffende eene sohool douohe badinriohting. (Te behandelen by het op den oproepingsbrief ter zake ver meld voorstel'. 4o.een schrijveffvan de executeuren' testementüir van wijlen den heer mr' A. J. Enschedé,jten geleide van een uittreksel uit diens testamant, waarbij aan de gemeente ter plaatsing op het stedelijk museum zijn vermaakt de schilderijen van Pot „Flora's malie- wagen," die van Heerschap, een alchi mist voorstellende een heilebard en kanonnen met het w. pen van Van der Burch. Machtiging wordt verleend dit legaat behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten voor de gemeente te aanvaarden. oo. een schrijven van het burger lijk armbestuur houdende mededet- ling, dat machtiging zal worden ge vraagd tot aanvaarging van een door wijlen den hr.mr.A. J. EcBchedéaan de gemeente ten behoeve van het Stad? Armenhuis besproken legaat van f500 waarvan de renten jaarlijks ter beschikking van regenten moeten worden gesteld, ten einde de in het gesticht verpleegd wordende kinderen op St. Nicolaasavond eenig genoegen te geven. 6o. een schrijven van R. Hartman strekkende tot verscherping van poli tietoezicht. In handen van B. en W. ter af doening. 7e een adres van verschillende agenten van politie le, 2a en 3e klasse tot verhooging hunner jaarwedden; zal behandeld worden bij de begrooting. 8o. vijf procesBen-verbaal van den keurmeester van het slachtvee enz., houdende afkeuring van drie hoe veemeden rundvleesch, een hoeveel heid kalfsvleesoh en een kalf als on gesohikt voor de comsumptie, dat door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot buitengewoon veldwaohter dezer gemeente de on langs aadgestelde agent van politie 4e klasse P. N. Joor. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van Dr. A. E. van Roy an, houdende verzoek om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium en aan de Hoogere Burgerschool alhier. Wordt eervol verleend, onder dank betuiging voor *de bewezen diensten. (Applaus Punt 2. Adres van N. S. Bles graaf, tot huring van land en water. Onze lezers zullen zich herinneren, dat de heer N. S Blesgraaf, vertegen woordiger der American Petroleum Company alhier geweigerd heeft de overeenkomst met de gemeente te aanvaarden, waarbij hem land en water aan het Vuilrak, onder zekere voorwaarden, werd verhuurd. Adressant vindt namelij k den huur prijs te hoog, den huurtyd van Ij, jaar jaar te kort (de gemeente kan boven dien ten allen tijde die huur opzeggen, waardoor het oprichten van gebouwen te risquant wordt. Tengevolge daarvan is er tu9schen B. en W. en adressant een correspon dentie gevoerd eo ais gevolg daarvan stellen B. en W voor, de huur voor het water te verminderen van f 100 tot f60, den huurprijs voor het land van :400 tot flöO." Adressant zou dan evenwel, inplaats vau 3505, slechts 1500 Ms verkrijgeD. Voorts zou voor eiken M' bebouwd 10 ets. worden be taald en (Je huur strekken voor tien jaar onder voorbehoud alleen, dat na ulto. December 1900 de huur jaar lijks kan worden opgezegd, mits uiter lijk een jaar van te voren schrifte lijke opzegging is gedaan. De Commissie van Financiën sreeft in overweging dit voorstel van B. en. W. niet aan te nemen. In de ver gadering van 29 April was slechts éea lid tegen de toen vastgestelde voor waarden en daar rinds dien tijd geen verandering in den tneat-nd is ge komen. stelt de Comm. van Fin. voor, het toen genomen besluit te handhaven met deze wijziging alleen, dat wan neer adressant meent, in plaats van met 3505 M:., mei 1500 M\ te kunnen voletaaD, die hem iullen worden be rekend tegen f170. Over het voorstel tot intrekking van het vorig Raadsbesluit Btaken de stemmen. Beslissing in de volgende vergadering. Punt 3. Voorstel van B.enW. naar aanleiding van een schrijven van Commissarissen van het Gem. Ma- ziekkopp. Dat. voorstel luidt als volgt: lo. Voor kennisgeving aan te nemen de rekening en verantwoording over 1895 van het gemeentelijk muziek korps. 2o. Met ingang van 1 Ootober 1896: a. In le trekken het reglement voor het gemeentelijk muziekkorps te Haarlem, vastgesteld bij raadsbesluit vau 5 Deoember 1888 no. 14 en ge wijzigd by dat van 8 Juni 1892 no. 14. b. Het college van commissarissen te ontbinden, onder dankbetuiging aan de tegenwoordige leden voor de als zoodanig aan de gemeente bewe zen dieneten. 3o. Aan drie leden der ontbonden commissie door commissarissen aan te wyzen, op te dragen a. Het thans bestaaade muziekkorps te liquideeren. b Vóór 1 Maart 1897 aan de goed keuring van den Gemeenteraad te onderwerpen voorstellen tot het geven van openbare muziekuitvoeringen in den zomer van 1897, zoo mogelijk door een eigen muziekkorps. 4o. Aan bovenbedoelde commissie van liquidatie toe te staan een orediet van ten hoogste 110.000, waarvan eeo bedrag van ten minste 15.500 be stemd wordt voor het geven vaa openbare muziekuitvoeringen in den zomer van 1897, onder bcpaliug, dat door die commissie van liquidatie vóór 1 April 1897 rekening en verant woording aan den Gemeenteraad zal moeten worden gedaan. Een voorstel wsrd gedaan door den heer Sneltjes, om lo. het te kort van 14100 te dekken uit de gemeentekas; 2 te ontbinden de Commissie v. b. Gem. Muziekkorps 3o. het vertrouwen uit te spreken, dat de 12000, waarvau de Commissie spreekt, die door particulieren zullen worden gegeven als het korps in stand blijft, zullen strekken tot dek king van het te verwachten tekort in 1896; 4o. aan 3 leden der Com missie te verzoeken een voorstel aan den Raad te doen in dezen geest, dat aan den heer Kriens con cessie wordt gegeven voor de exploi tatie van een Muziekkorps in Haarlem, met een subsidie uit de gemeentekas van 110.000, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat al de muziekuitvoe ringen in den Hout, voor de schut terij en de openbare feesten, onver minderd zuilen worden gegeven: 5o. dat 3 leden van den Raad zullen worden beno emd tot het controleeren van het muzikaal gedeelte, opdat de o eer Kriens ons levert een korps niet minder dan dat wij nu hebben. Dit voorstel wordt ondersteund. De heer Sneltjes verklaarde, dat de heer Kriens dergelijke overeenkomst zou willen aanvaarden. Op voorstel van den heer Van Styrum werd besloten, dit voorstel te doen drukken eu ter advies te renvoyeeren aan B. en W. Punt 4. Voorstel tot overneming door de gemeente van de straat gelegen in 't verlengde van de Maerten van Heemskerkstraat, waartoe de Broeder- Overste van het gestioht van St. Johan nes de Deo medewerking heeft aan geboden. B. en W. stellen voor niet in te willigen het verzoek van den Broeder Overste, om, daar het een liefdadig heidsinstelling geldt, te mogen vol staan met een bydrage van 50 pot. in de kosten. B. en W. geven in bedenk, die bydrage op 75 peroent te bepalen. Ten slotte merken B. en W. nog op, dat door de bereidverklaring van den broederoverate om mede te wer ken tot demping en rioleering van de sloot tu?6chen het gesticht en de huizen aan het westelijk einde van den Schotersingel, in verband met het leggen van een hoofdriool in de Maerten van Heemskerkstraat, behou dens toestemming van het betrokken polderbestuur uitzicht bestaat, dat door j de belanghebbenden tot die demping en rioleering, aansluitende o'p genoemd hoofdriool, waartegen bij hen geene bedenkingen bestaan, zal kunnen worden overgegaan, waardoor aan verschillende tot B. en W. ge richte klachten zal zyn tegemoetge komen. Hiertoe wordt zonder discussie, con- lorm het voorstel van B. en W. be sloten. Punt 5. Het bestuur van den Nederl. R K.Volksbond,afd.Haarlem,verzoekt

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3