gerBknecht wegens diefstal terecht. Hij werd tot een j^ar gevangenisstraf veroordeeld, waarop hij eensklaps zijn schoen uittrok en dien naar den pre sident smeet, roependeDaar, koeien 1 De schoen kwam in het gezicht van een rechter te land. De beleedigde rechtbank verourdeelde den slager dadelijk tot 5 jaar. ,,'t Is niet te veel," zei deze. „Maar je zult neg wel van me hooren." Do jenge czaar van Rusland. Volgens den Ru-?sisoben oorrespon dent van Politiken heeft keizer Niko- laas II reeds eenigo blijken gegeven van hervormingsgezindheid. Eerst kwamen de beide oekas.en omtrent de ramp op het Chodinskiveld eenige opschudding brengen, al bleven eenige hooge ambtenaren ongestraft Maar nu sohijat de keizer tooh nog verder te zijn gegaangrootvorst öergius ten minste, 's keizers oom, die gou verneur van Moskou ts en wien waar- sobijnlyk de hoofdaohuld is te (wijten van de sleohte voorbereidingsmaat regelen, is plotseling met zijn vrouw naar het buitenland vertrokken ten ©inde een badkuur te doen. Niemand had van een plan daartoe ^iets ge hoord integendeel werden ze eerst daags te Riga verwacht om eenige feestelijkheden bij te wonen. Het zou niet de eerste maal zijn dat jeen lid der keizerlijke familie in Rusland op (zulk een wijze „om ge zondheidsredenen" werd verwijderd en dan zou het wel mogelijk sqn dat grootvorst Sergius niet meer terug keerde naar zijn post te Moekou. Waarom trouwens door niemand zou worden getreurd. Voorts heeft de Czaar aan den minister van marine, admiraal Tsji- chatsjof ontslag verleend „op zijn verzoek". Deze admiraal die bij de marine het tegendeel van „gezien" was, werd wel eens „vorst van Libau" genoemd en wel naar aanleiding van een eigenaardige regeeringsdaad van hem. Het is namelyk onder zyn minis terschap geweest, dat ds bouw van de oorlogshavon te Libau is voltooid en daarvoor moesten nog eenige gronden worden aangekocht, die het rijk sleohts tot buitengewoon hoogen'prys heeft kunnen krygen.Later bleek dat die gronden kort te voren waren aangekooht voor weinig geld en wel voor rekening van admiraal Tsjiobatsjof. Reden waarom men ad miraal Tsjiohatsjof hooger sohat als man van zaken dan als rijksambte naar. En zoo houdt men het ook voor waarsobynlyk dat 's keizers oom grootvorst Alexis, die sinds 1881 als admiraal generaal de leiding heeft van de gezamenlijke Russische vloot, bin nenkort zal aftredeD. Nog drie daden des Keizers noemt de correspondent als bewijs dat de jonge Czaar zich schijnt te willen losmaken van de banden die hem tot cu toe wat al te veel knelden. Ten eerste eene opdracht aan den minister van het Keizerlijk Huis om in 't ver volg niets meer te veranderen aan de keizerlyke paleizen zonder zijne ('s Keizers) goedkeuring, tea tweede de opheffing van een besluit van Alexander III, waardoor de bevoegd heid van den Finschen Senaat werd beperkt en ten derde last not least de order aan den minister van buitenlandsche zaken om kraohtiger op te tredeo tegenover Turkije. Dit deelt de correspondent mede. In den regel is hij goed ingelicht en daarbij komt dat zoo juist de aller jongste (regeeringsdaad van den Czaar de bovenstaande mededeelingenschijnt te voltooien. Volgens een telegram van Ritzau's bureau aan de Skandinavi- eohe bladen heeft namelyk de Czaar plotseling den oommandant van het pantsersohip Sesnoi WeUfci, grootvorst Alexander Miohailowitsj, die een zoon is van een zijner oud ooms, van zyn post ontheven en a la suite geplaatst. De reis van den Cz&ar. Het bezoek van den Czaar aan Frankrijk wordt thans officieel door de Agence Eavas aangekondigd in de volgende nota „Volgens de laatste, absoluut stel lige beslissingen, zullen de Czaar en de Keizerin hun aanstaand bezoek aan Keizer Frans Jozef, te Weenen, doen volgen door bezoeken: aan kei zer Wilhelm, te Berlijnaan de ko ninklijke familie van Denemarken, te Kopenhagenaan de koningin van Engeland, te Balmoral; aan president Faure, te Parys. en aan de groot hertogelijke familie van Hessen, te Darmstadt. „De reis, die gedeeltelijk over land ©n gedeeltelijk over zee wordt ge daan, zal ongeveer negen weken du ren. De ozaar komt tegen het einde van September te Parijs, vergezeld van prins Lobanoff Rostowski. mi nister van buttenlaDdschc zaken." De czaar zal te Parys zijn intrek nemen in het hotel van het ministerie van buitenlandsche zaken, dat daar toe op de meest weelderige wijze wordt ingerioht. C'.anr Nikolaas II heeft keizer Wil- hel beloofd met de Czarina de ma- noev'es te zullen bijwonen die in het begin yan September bij BreBlau worden gehouden. Te Kriatiauia zijn Donderdag vier huizen afgebrand. Midden in den brand viel een muur om en doodde zes men8chen dertien anderen wer den gewond en van dezen stierven er nog drie spoedig daarna. Ook zijn drie kinderen in de vlammen omge komen. Een medeworker van een te Chris- tiania rersohijnend blad, die zich op Spitsbergen bevindt, meldt in een telegram van 4 dezer, dat Androe van plan is, als de wind niet spoedig gunstiger wordt, ?yn ballon weer in te pakken en den Noordpooltooht uit te stellen tot het volgende jaar. Cholera. Volgens de offioifele rapporten hebben zich gedurende Maandag, Dinsdag. Woensdag en Donderdag 649 gevallen van cholera voorgedaan waarvan 528 met aoodelyken afloop. Te Cairo oonstateerde men 14 ge vallen, te Alexandrië 25in eerstge noemde plaats zyn 11 personen over leden, in de laatste 24. Onderzoekingareizen op Celebaa. De Berliner Geeellschaft fur Erd- lsunde heeft zich in hare laatste zit ting bezig gehouden met Celebes. Twee Zwitsers, de gebroeders Dr. Paul Sarasin en Dr. Fritz Sarasin, deelden zeer belangrijke bijzonder heden mede over hun uitgebreide, met een wetenschappelijk doel onder nomen reizen in weinig bekende deelen van het groote eiland. Uitvoerig werd de tooht bespreken dwars over het zuidoostelijke schier eiland, langs welks kusten zich het Maleisoh-Mohammedaansohe konink lijk Loehoe uitstrekt. De koning van Loehoe besohouwt zich als den suze rain der heidensohe stammen in de binnenlanden, welke echter van deze opper heeraohappij niets weten wil len hij is sedert eenige jaren een „bondgenoot" van de Hollanders, en mag dientengevolge met geen andere mogendheid traktaten sluiten. Op Makasser hoorden de reizigers, dat ia Loehoe een groot binnenmeer bestond, en besloten dit op te zoe ken. Na lange onderhandelingen ont vingen zij van den koning de noodige toestemming en de belofte van onder steuning zy huurden 65 dragers, van welke 10 met geweren en de overigen met lansen en messen gewapend wer den, verkregen van de regeering een tolk en scheepten zioh in op eene stoomboot naar de hoofdstad van Loehoe, welke aan de westkuBt van het sohiereiland ligt. In een bouten barak werden zy door den koning ontvangen, en den volgenden dag Btoomden zy in noord oostelijke richting verder tot eene lagune, waar zy aan land gingen. In het naastbyzynde groote dorp moesten zy eenige dagen blyven, daar de in- landsche hoofden zwarigheden maak ten en beweerden, dat zij eerst „de paden der reizigers van onkruid moesten zuiveren-" Eindelijk verloren zy hun geduld en trokken den vijf den dag naar het binnenland, waar zich, naar zij hier vernamen, twee binnenmeren moesten bevinden, Een gordel van praohtig oer-woud vormde de grene tussohon de Moham medanen van de kust en de bewoners van het binnenland, de Tomela's, die tenger gebouwd en slechts met een lendendoek bekleed waren. Hun ge bied begon met groote grasvlakten, ontstaan door vernietiging van de vroegere bossohen. De tocht ging over verscheidene bergruggen, en toen zag men in de diepte een meer, in vorm en kleur gelijkend op de Thuner See in Zwitserland, maar veel grooterde waterspiegel vim dit meer lag 400 meter boven de zee. In het meer hadden de Tomela's een twintig tal paalwoningen gebouwd, die onder elkander en met den oever door plan ken werden verbonden en aan de gevels met buffelhoorns waren ver sierd. Paalwoningen vindt men in den gansohen Maleischen Archipel, doch slechts zeer zelden in binnenmeren zooals hier. Vraagt men den bewoners, waarom zij hunne huizen in het wa ter hebben gebouwd, dan antwoorden zij„om het vnil". De heeren Sarasin meenen, dat ook de Europeesche paal woningen niet gebouwd zyn om de bewoners tegen aanvallen van dieren en mensohen te beschermen, maar ter wille van de zindelijkheid, omdat het water alle vuil en alle afval het snelst verwijdert. Hy gaat daarby uit van de omstandigheid, dat de Maleisobe paalbewoners in rust en vrede leefden, terwijl verder landwaarts de bevolking der dorpen tot aan de tanden gewa pend en elk dorp door eene palissade van bamboe omgeven was. Op kano's van boomstammen ge maakt bevoer men het meer en be reikte een dorp, dat aan den oever in een waren modderpoel lag, door een aarden wal omgeven was en ver schillende groote Bmederyen bezat. Het ijzer komt hier in ongeloofelijke hoeveelheden voor, ten deele byna volkomen zuiver, zoodat zioh bierdoor eene eeuwenoude industrie ontwik kelde. Iets verder vond men een stadhouder van den koning, die ver telde. dat hy aan het tweede meer een hut had laten bouwen, booten gereed had laten maken en het zonne scherm (den Maleisohen pajong) van Loehoe, het teeken der konink lijke waardigheid, had laten opstellen. Een inlandsoh hoofd had echter de hut verbrand en het zonnescherm en de booten gestolen. Onder talrijk geleide braoht de stadhouder de reizigers naar het tweede meer, waarvan de uitgestrekt heid zoo groot was, dat men het einde niet kon zien. In het midden verhief zioh het rotseiland Loëha, eene heilige plek, in welks rotsspleten de inboorlingen hunne dooden bij zetten. Aan den oever waren dorpen en akkers verlaten en alle aanplan- tingen verwoestde weinige mensohen, die men bespeurde, sloopen schuw en achterdochtig voort en waren uit gerust met helm en borstpantser en gewapend met zware ijzeren lansen. Bloedwraak, mensohenjaoht en kop- pensnellery hadden de heerlijke streek ten gronde gerioht. De stadhouder had inmiddels ge zorgd voor nieuwe vaartuigen en nieuwe hutten, en met 30 roeiers werden de reizigers gebraoht naar het rotseiland Toëba; de oevers wa ren 250 M. hoog en zoo steil, dat men nauwelijks een plekje kon vinden om te landen. Het meer strekt zioh in zijne grootste afmetingen uit van het noordwesten tot het zuidoosten het is 45 kilometer lang en 20 kilo meter breed, grooter dan het meer van Gerève of dat van Constanz. In 15 kano's kwam, in gezelsohap van vele gewopenden, een ander in landsoh hoofd, om met den stadhou der de reizigers naar de voorhot te begeleiden. De oproerige Totnori, de „vorst der aarde," zooals hij zich noemde, was gevluoht; een paar van zyn onderhoorigen braohten het ge stolen zonnescherm terug en staken dit ten teeken van onderwerping om hoog. De reizigerB trokken vervolgens, door twee a driehonderd man bege leid, naar het oosten, op nieuw door een gordel van oerwoud, en van daar naar de kust. Hier zonden zij een bode af naar Makassar, vanwaar eene stoomboot werd afgezonden, die hen terughaalde. (E. Haard.) Aan het station Saint-Lazare te Parijs is Zaterdag jl. een moordaan slag gepleegd op. een Italiaan. Een vijftigtal Italiaansche landverhuizers zaten te wachten op het vertrek van den trein naar Havre, toen te 3 uur een persoon de wachtkamer binnen trad en de Italianen begon uit te echelden. Plotseling riep hij„Ik moet Carnot wreken," waarop hij met een mes in de hand op een der Italianen toeliep en dezen het mes in den buik stiet. De Italiaan zakte zwaar gekwetst ineen en werd naar het hospitaal Beaujon gebracht. |De moordenaar werd in hechtenis ge nomen. Hij verklaarde Lucien L9sur te heeten en gat als beweegreden van zijn misdaad op sijn voornemen om Carnot te wreken, die door een Italiaan was vermoord. Uit Cuba. Bij vevsohillende ontmoetingen, die de Spanjaarden met de opstandelin gen hebben gehad to Cayamas, Sa- gua, Aoea en Mogo'te, in de provin oie Pinar del Rïo, hebben de Cuba nen zestig personen verloren, waar onder hun aanvoerder Chongo, ter wijl het opperhoofd Betancourt ern stig werd gewond. Te Santesban, Petrero Nuner, Montecuadrado en Vallepena verlo ren de Cubanen zeven en twintig 'man. De M&tabelenkrijg. Volgens een offioiëel telegram uit Kaapstad hebben de Engelsohe troe pen onder kslonel Alderson den 3den Augustue na een geveoht van lVs nur met gevelde bajonet de kraal van Makoni veroverd. Een hoeveelheid hoornvee, schapen en geiten werd buit gemaakt. Kapitein Haynes ;en drie Engelsohen werden gewond. De vijand had 200 dooden en een aantal gewonden. Sport en Wedstrijden Uit Amsterdam. De Wielerwedstrijden. 9 Augustus 1896. Dit was „de" dagde dag waarnaar de bezoekers van de Wielerbaan het geheele seizoen hadden uitgezien, de dag waarop Jaap Eden zou rijden. -Sommigen vonden de race niet zoo erg interessant, daar men byna zeker was dat Jaap „le fameux Sjap" zou overwinnen; niet weinig won derhalve de matoh Eden-Kiser aan belangwek kendheid toen in de eerste en tweede manohe bleek, dat de laatste voor onzen Jaap geen gering te sohatten mededinger was. In de eerste manohe kwam Eden als 2de aan en aller^hoop was op de finale gevestigd, waarin Jaap dan ook gelukkig over won, al was het dan ook met ver bazend veel moeite. Het eerste nummer van het pro gramma bestond uit den nieuw inge- stelden brassardprijs een wedstrijd van meet, afstand 2000 meter 6 ronden. De winner van dezen prijs ontvangt per dag 10 gulden. Ingeval van uit daging moet de winner die na 14 dagen aannemen. By niet aanneming van de uitdaging vervalt de rente. De uitdager moet honderd gulden storten ten kantore van baanbestuur, waarvan 50 gulden komt ten voordeele van den uitgedaagde en 50,gulden in de kas van het brassardfonds. De eerste, tweede en derde aankomende in iedere afdeeling worden geplaatst in de finale. In de 1ste afdeeling was de volg orde Murpby (Amerikaan) in 3 min. 6 viervyfde sec Van Appel (Utrecht) in 3 min. 7 drievyfde sec. In de 2de afdeeling: Kiser (A merikaan) in 3 min. 17 sec- Dary (Parijs) in 3 min. 17 seo. Beisenherz (A'dam) in 3 min 17 seo. De beide Amerikanen, als leden van „The Yellow Team" waren ge kleed in geel tricot en bereden geel geschilderde machines. No. 2. WedBtryd van meet voor beroepsryders, afstand 3000 meter (9 ronden) alleen open voor hen, die op 2 Augustus hebben medege dongen in den wedstryd No. 1. Pry- zen f 25 en f 15. Pos (A'dam) die de sterkste bleek te zyn en dan ook als eerste aan kwam in 5 min. 12 viervyfde seo., had een geduohten concurrent in van der Mark, Amst.,1 die drievyfde seo. later den finioh passeerde. 3e van der Linden. Cauveren kwam veel later aan. Thans werd de beslissing van den wedstryd om den brassard gereden, waaraan Murphy, Kiser en Dary deelnemen. 1ste 'Kiser in 3 min. 22 viervyfde sec. 2de Murphy in 3 min. 23 viervyfde seo. Aan het einde van dit nummer protesteert Dary tegen de toekenning van den brassard aan Kiser, die reeds met den armband in de riohting der Coxes was verdwenen daar Kieer Dary had gecoupeerd; dientengevol ge wordt bekend gemaakt dat na af loop der raoes deze beslissing zal worden overgereden. En toen werd er gejuicht op de tribunes en toen viel er een schot en vóór we wisten wat er gesohiedde was Jaap aan bet ryden tegen Kiser. Het was no 4 match over 2000 meter en wel de eerste manohe Ondanks Eden's inspanning moest hy het te- Kiser afleggen, die eerste aan- n in 4 min. 11 viervijfde seo., even later in denzelfden tyd arriveer de Eden. Het publiek juiohte den overwinoaar hartelyk toe. In de tweede manohe overwon Jaap, beiden reden met een handbreed verschil in 3 min. 32 eenvijfde seo. Een stormachtig gejuich klonk van de tribunes. Een beslissing was der halve noodig. deze werd gereden over 3000 meter. Weinig scheelde het of Jaap was verloren geweest, maar met slechts een handbreedte verschil kwam hy als eerste aan in 5 min. 26 twee vijfde seo. Groot was het enthousiasme voor den populairen wielrenuerlen wat sommigen in don laatsten tijd ook van Jaap's kracht hebben gedacht of gezegd, hij heeft nu toch weer be wezen, dat-ie een kraan is op het wiel. No, o bestond uit wedstrijd van meet voor beroepsrijders te rijden in seriën van 2000 meter met beslissing over 3000 meter. In elke serie 3 me dedingers, de winner van iedere serie ontvangt f10. Ü9 eerste en tweede aankomende van iedere serie worden geplaatst in de finale. Eerste serie: Murpby,Beisenherz, Adrian ('sHage). Dezen reden echter niet mee in de finale, daar zij den afstand niet hadden afgelegd in den voorgeschreven tijd van 1 min. 50 sec. per K. M. lste Murphy in 3 min. 41 sec. 2de Beisenherz. Tweede serie: Yan Leeuwen, v. d. Linden en Witteveen. lste Witteveen in 3 min. 8 tweevijfde sec. 2de y. Leeuwen in 8 min. 9 drièvijfde sec. Derde serie Smit (Utrecht), Dary en Van Appel. lste Dary in 3 min. 6 viervijfde sec. 2de Appel in 3 min. 7 sec. In de finale rijden mee Dary, Appel, Witteveen en v. Leeuwen bij deze race bleek weer eens hoe populair Witteveen hier is. Het publiek juichte z'n Kees herhaaldelijk toe. In deze finale: le Dary in 4 min. 48 drievijfde sec. 2e Appel. 3e Witteveen. 4a Van Leeuwen. Op het programma kwam verder nog voor een nieuw nummer „oourse de Primes", wedstrijd van meet over 5000 meter (15 ronden) Prijzen f10 voor eiken kilometer.Voor de laatste kilometer prijzen van f 30, f 20 en f 10. Na de lste KM. was de volgorde Adrian, Witteveen en Smit. 2de KM. Smit, Van Leeuwsn, Wit teveen. 3e KM. Witteveen, Smit, Adrian. (Pos en Appel hebben het opgegeven.) 4de KM. Witteveen, Smit, Van Leeuwen. 5de KM. Witteveen, v. Leeuwen, Smit. Derhalve aan den eindstreep lste Witteveen in 8 min. 35 een vijfde sec. 2de. Van Leeuwen in 8 min. 35 tweevijfde sec. De overige tijden waren le KM. 1 min. 31 tweevijfde sec. 2e KM. 3 miu. 5 viervijfde sec. 3e KM. 4 min. 52 sec. 49 KM. 6 min. 42 drievijfde see. Ten slotte wérd om de vorenge noemde reden de beslissing om den brassard overgereden, die dit resul taat had lste Dary in 4 min. 19 tweevijfde sec. 2de Murpby in 4 min. 19 tweevijfde sec. 3de Kiser in 4 min. 19 tweevijfde sec. Oorverdoovend waren de toejuichin gen, die Dary ten deel vielen en als hoogste uiting van enthousiasme werd de overwinnaar met zijn rijwiel op de schouders van een paar vrienden rondgedragen, terwijl het orkest het Fransche volkslied speelde I K. M. Vervolg Nieuwstijdingen. Atjeh. Het N. v. d. D. ontvangt heden ochtend van zijn correspondent te Batavia het navolgende telegram „De troepen trokken gisteren naar Lepong en ondervonden geen tegen stand. Toekoe Oemar vluchtte in een zeil schip naar Melaboeh, vervolgd door de Condor". Toen Vrijdagnamiddag te Schiedam de schutterij uitrukte om in het ex- cercitieveld hare gewone oefeningen te houden, ontstond onder de marsch tusschen een der officieren en een schutter een woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat deeohutteropeens zijn geweer velde en op den officier toeliep, met het doel hem een bajo netsteek toe te brengen. Doordat juist een kleine jongen tusschen hen door kroop en de officier op zy sprong, werd het plan verijdeld. Daar men intusschen nabij het politiebureau waB genaderd, werd halt gehouden en de schutter in verzekerde bewaring gebracht, waarna de troep doormar cheerde. Een nederland8Ch schip in beslag gedomen. Uit Perim is te Rome het volgende telegram ontvangen Het Nederland sohe stoomschip Doelwijkgeladen met wapenen en ammunitie, en oogen- schynlijk bestemd voor .Kurrachee, is door een Italiaansohen kruiser aangetroffen ver buiten zyn koers op elf mijlen van de Afrikaacsche kust. Het stoomschip is naar Massowah ge bracht. Het stoomechip Doelwijkkapitein Remmers, vertrok 12 Juli van Maas sluis naar Port Said, en 2 Aug. van Suez. Bekendmaking J. Sass, duitsoher, 32 jaren, arbeider, laatst wonende te Leipzig, lang tame lijk gezet, haar en knevel blond; gekleed met donkerbruin jacquet- oostuum, bruinen sequahoed en schoenen, heelt zioh in den naoht van 6 op 7 Aug. jl. sohuldig gemaakt aan diefstal van een portemoDnaie waarin 115, een nikkelen heeren-oy- linderhorloge, zoomede een wandel stok met hoornen omgebogen knop. De Commissaris van Politie te Arnhem verzoekt opsporing, aan houding en voor hein geleiding. Vervolg Stadsnieuws. Schouwburg. Het bekende geestige blijspel „Groote Stadsluoht" met zyne zoo uitstekend gesohilderde tooneeitjes uit bet leren in een klein stadje had Zaterdagavond een groot suooes. Het stuk, dat hier reeds voldoende bekend is, heeft een goeden klank, getuige het in grooten getale opgekomen pu bliek, dat zich uitstekend amuseerde. De vertooners hebben zonder uitzon dering met veel entrain gespeeld en de vele toejuichingen rnimsoboote verdiend. „Marguerithe Gautbier" het oude stuk, dat t,och altyd nieuw blyft, deed ook gisteren avond weer zyne oude bekoring op de toeschouwers gelden. Men was geheel onder den in druk van het sohoone spel van me vrouw Brondgeest—Bouwmeester. Meeslepend haar auditorium in hare voorstelling .van het hovig zielelyden eener vrouw, die zioh bewust is van haren lagen verachten Btand in de maatschappij, van eene vrouw die onder den invloed van het vele goede, dat in haar is, afstand doet van de liefde van een edel mensoh door zich zelve nog dieper in den poel van zedeloosheid te werpen om niet alleen hem maar ook zyne familie te redden, ontlokte zy een traan aan menig oog. Ademlooze stilte heerschte in den Bohouwburg, het publiek lag als on der betoove;ing van dit heerlijke spel, van het zeldzame genot onze eerste Nederlandsohe aotrioe in deze rol te zien optreden. De echouwburg was overvol. En hiermede nemen wij afscheid van het Nederlandsoh Tooneel, naar wy hopen voor slechts korten tyd. Door zyn talrijke opkomst heeft het publiek gedurende de kermis getoond dit gezelsohap te waardeeren. Dat dit eene aansporing voor dit gezelsohap mogo zijn ons meermalen hetgenoe gen van zijn optreden te schenken. De laatste kermisnacht. Was Zondagmorgen de lucht nu en dan zwaar betrokken alsof er plot seling een gansche stortvloed over ons neerdalen zou, het weer hield zich goed, totdat er te half zeven een bui losbarstte, die de opdagende kermis- gangers deed vluohteu in alle por tieken,portalen c-n vestibules, die maar bereikbaar waren. De cafés voeren er wel bij, vooral toen de plasregen een uurtje aanhield. Midden ia de bui kwam in de Groote Houtstraat een gezelsohap aanryden, in een met vlaggen behangen brik en blijkbaar afkomstig uit de Meer of daaromtrent. Een van de vrouwen in 't gezelschap vertoonde een dwaas besohilderde pop, die een klein kind moest voorstellen. De pret begon. Gelukkig voor de kermisgangers bleef verder den geheelen avond het weer droog. Daar kwamen ze dan weer opdagen, de feestvierders boerenjongens met de zijden petten sohuin op het hoofd, gearmd met hunne meisjes in bruine of groene japonnen, met bloedkoralen kettingen om den hals, springende en dansende van de voorpret. Daartusschen door de bedaarder en de bedaagder lieden, die met! parapluies en regenmantels gewapend naar den schouwburg of naar een van de tenten wandelen, om straks na afloop van de voorstelling beignets te gaan eten by Oonaael. Eu daar gingen al de inrichtingen van pret en vermaak gezamenlijk weer open. Daar kwam de nougat de Montélimart weer voor den dag ont- sloot de koekkraam hare sohatten, de speelgoedkraam hare voor ieder be reikbare artikelendaar sisten de oliebollen in den ketel, ginds nam de weldoorvoede, roodkoonige poffertjes juffrouw plaats op haar hoogen stoel voor de bakplaats, geheet door het knetterende houtvuur. Daar begonnen de orgels weer te deunen van alle kanten: in de schuitjeespullen, inde draaimolens; de reus Raymond kwam te voorschijn, de theaters brachten hun muzikanten voor hr;t frontde laatste, groote aanval op dé beurzen der kermisgangers zou ueginnen. Hoeveel geld er wel aan 't rollen raakt in deze weinige dagen, het is met geen mogelijkheid te taxeeren, maar een belangrijke som moet het wezen. Avond aan avond zit hei stampvol in de café's, vooral die de handigheid gehad hebben een klein orkestje te engageeren, een paar vio len, een harp, een guitaar, een tam boerijn, die gezamenlijk met vrywat Schwung, marschen, walsen en pot pourris voordragen, van 's avonds acht uur af, totdat de lichten worden nitgedraid. Welk een som wordt er niet besteed aao entreekaarten in al die verraskelykheids-etablissementen klein en groot en hoe zouden die straten van koek- speelgoed- wafel en pofferkramen kunnen bestaan, wanneer er niet in elk vooreen fl'nke eom aan waar gekocht werd. En re ken er dan maar op, dat er voor een duohtig bedrag aan paling wordt ge goten! Maar de kroon spannen de xweef- en de draaimolens. Zie hoe de schuit jes, waarin men zioh zeiven nog wel moet opzetten, bestormd worden, zoo dra de als matroos V6rkleede kneoht de as heeft stilgezet. Het duurt geen vyf minuten en voor elke persoon ontvangt de eigecaar gemiddeld drie cent. Op een drukken avond wordt daar goud verdiend. En dan de stoom- draaimolens, waar de mensohen el kaar verdringen om er in te komen en die in een oogwenk van vijftig, zestig mensohen een stuiver of een dubbeltje heeft ontvangen 1 Kapitalen zijn er ook besteed aan serpeatines. 't Is maar een centsarti ke!, maar door de groote hoeveelheid telt het op bij guldens. Rrrt ge gooit het uit en weg is hetlNumaar weer een ander genomen. Zoo vlie gen de duiten IntuBschen, om op den laatsten ker- misneoht terjg to komen hoewel het druk was, mooht de menigte niot zoo groot heeten ais vorige jaren. In dien het bezoek op den laatsten avond een maatstaf mag heeten, dan zeker is de kermis langzaam maar gestadig achteruitgaande. Het. bezoek uit Amsterdam was niet gioot. „Op een zeer mooien zo merdag," zeide ons de politie, „ko men er uit Amsterdam evenveel men- sch^n als er gisteravond op de kermis zijn geweest." De politie schatte hun aautal op hoogstens ach'.duizend. Te twee uur werd alles gopioten en gingen de menschen kalm huns weegs.' Bij Brinkmann, dat voor het centrum van de drukte kan gelden, ging men onder het zingen van het Wilhelmus vroolijk uiteen, toen de politie kwam zeggen dat het tijd was. Nergens veroorzaakte de sluiting- ongeregeld heden. Toen giogen de bedaarden naar huis en naar bed, maar anderen trok ken als gewoonlyk weer naar den Hout. Rijks- on gemsente-politie was daar weer steik vertegenwoordigd, om voor onbetamelijkheid te waken. De bloemmarkt maakte als van ouds goede zaken. Het heeft den geheelen nacht zoo wat door gemotregend; niet zoo, dat de kermisgangers bet niet voelden, maar toch ook niot zoo, dat ze er om naar huis gingen zoo'n lauw, zacht, hollandsch regentje En van morgen kwamen de gewone typen van den kermisgangerdie doorgefuiifd heeft, weer voorden dag. De boerenzoon met zyn aanstaande huppelen niet meer naast elkander voort, ze Bjokken langs de straten, zwijgend, doodop en met een platte beurs. Die nog wat overgehouden hebben, gaan een toertje rijden om wat op te frissohen, kijk, daar gaat juist zoo'n stelletjede koet sier is de eenige, die z'n oogen be hoorlijk open kan houden. Eu tooh overrijdt hij byna nog een opgesoho- ten jongen, die met een gezioht dat nog rooder is dan zijn roode das, voortsukkelt met merkwaardige min achting voor de rechte lijn en in zioh- zelven loopt te mompelen, alsof hij zich maar niet begrijpen kan, waar door en hoe hij zoo auf en zoo dui zelig geworden is Lustig draaien de orgels er nog op los. Van Laar en Compagnie en zijn heeie gild {draaien de kermis uit, voor de Groote Kerk haar uitluidt. Hoor,' daar tinkelt het van den toren. Voorbij is de pretweek. Van nacht te 12 uur is alles voorbij. Straks ia die heele curieuse bevolking met haar lioht-en-dichte gebouwtjes weer ver dwenen en gaan we het gewone paadje weer langs. Het vervoer per trein wag gisteren aanmerkelijk minder dan vorige jaren; de speciale trein reed op het traject AmsterdamHaarlem slechts een paar maalde gewone treinen waren niet overbezet en slechts eenmaal moeiten reizigers in een bagagewagen plaals nemen. Ook het rijtuigverkeer lange den straatweg tusschen Am sterdam en Haarlem was weinig meer dan op gewone Zondagen. Na tien uur des avonds waren meerdere treinen overbezet, wijl toen bijna allen gelijk terug wildende laatste trein vertrok van Haarlem te 12.25; tal van rijtuigen brachten ia den voornacht kermisgasten naar Am sterdam. Heden kwamen om eenige deteoten aan hunne machines te laten herstel-

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3