Tweede Editie. Dg Doctor ra feu Mom NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. 149 Jaargang Vrijdag 14 Augustus 1886 No. 4024 HAARLEM'S DAGBLAD ^B03ST3sTEt]VCH3IS3-TSn^ICrS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37x/2 .AJD V Jm^TIEnSTTIËaST: i 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUcité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Suec., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den^omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAAPT, Santpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, big de Tol';Haarlemmermeer, C. DOEKES SpaamdamC. HARTENDORP Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, A. VENUS'; IJmmdenTJADEN; Beverwijk, H JUNGBRIE, Koningstraat. Genoemden Agenten nemen Abonnementen en Advertentën aan. Politiek Overzicht. Het engelsohe Hoogerhuis heeff, zooals wy weten amendementen aan genomen op eenige artikelen in de lersohe landwet. Deze amendementen werden Woensdag in het eDgeleche Lagerhuis behandeld. Gerald Balfour begon met aan te geven, welke van die amendementen volgens zyn oor deel aannemelijk waren en welke niet. De lords, zeide hij, hadden een redelyk wetsontwerp ten nadeeloder pachters gewyzigd, en hy hoopte, dat als het Lagerhuis zekere amen dementen verwierp, het Hoogerhuis zioh daarby zou neerleggen. Het zou anders een ramp worden voor Ierland ©n de lersohe grondeigenaars zelf. De toestand was in Ierland nu aan zienlijk verbeterd. Wy hebben nu, zeide de minister, de gelegenheid aan te grypen om de vriendeohappelyke gezindheid te versterken, of moest men hun gelijk geven, die beweren dat niets wordt gedaan voor een vreedzaam Ierland, terwijl er geen concessie wordt geweigerd aan een onrustig Ierland Ziedaar de quaestie die beslist moest worden de minister hoopte, dat de beslissing wijs zou zijn. De engelsche staatssecretaris deed in deze zitting eenige mededeelingen over de oostersche quaestie. Volgens hem zal de turksche Porte de vier punten uitvoeren, die onlangs aan Kreta zijn toegestaan. Dat zou al een flinke stap zijn in de goede richting, leidende toteene vreedzame oplossing. Wat betreft den invoer van wape nen uit Griekenland en de vriend schappelijke vertoogec, daaromtrent door de mogendheden tot de Griek- sche ïQgeering gericht, gelooft Curzon dat die regeering al haar best doet om den invoer te stuiten, maar het ïs mogelijk dat de schepen in den nacht ontsnappen. Engeland neemt het voorstel om met de overige mogendheden Turkije te helpen in de blokkade van Kreta, niet aan, omdat een blokkade altoos een twijfelachtige operatie is, temeer twijfelachtig als tusschenkomst tus- schen souverein en volk, ter onder drukking van een oproer waarvoor eenige verontschuldiging sohijnt te bestaan. De regeering heeft den Sul tan niet met haar vloot meenen te moeten helpen zonder waarborg of onderpand voor Kreta. Lord Salisbury beeft zich bereid verklaard, het vraag stuk van met de andere mogendheden samen te werken te overwegen, ten einde de voorwaarden te kunnen re gelen van de verzoening tussohen de Porte en het Kretasohe volk. Voor de werkelijke oplossing moet er iets bestendigs zijn. Zulk een oplossing is niet mogelijk in enkele weken. Geduld is noodig, maar Curzon hoopt dat een verstandhouding tussohen de beide partyen tot stand zal kunnen worden gebraoht. Met het oog op eene oplossing van de oostersche quaestie was het een belangrijk bericht, als zouden Enge land en Rusland het eens worden omtrent die oplossiDg. Reuter weet nu echter mede te deelen, dat dit j bericht ongegrond i?, en voegt bij dit bericht bij, dat de onderhandelingen van de mogendheden betreffende Kre- j ta nog niet geleid hebben tot een voorstel, dat een bevredigende oplos- j sing in het vooruitzicht stelt. Rusland j is beslist er tegen, een te Bterken aandrang c-p den Sultan te laten oefenen. De mogendheden zyn het niet alle eens over de maatregelen, die getroffen moeten worden om een eind te maken aan den opstand. De stand van zaken is dus sedert eenige weken niet veranderd. De New- York Herald heeft zich nog maals verdiept in eene becijfering betreffende h9tstemmenaantal, datzy meent dat door de beide candidaten voor het presidentschap der Veree- nigde Staten, Mo. Kinley en BryaD, verkregen zal worden. Het blad geeft 170 stemmen aan den heer Mo. Kinley en 170 aan den heer Bryan. Van deze stemmen zijn de beide oandidaten zeker. Dan blijven er nog over 104 twijfelaohtige stem men, waarvan aan den beer Mo. Kinley 64 worden geschonken, zoodat deze dan krijgt 234 stemmen of 11 meer dan het aantal, hetwelk voor de ve-.rkiezing noodig is. Bryan, de candidaat der demooraten, is reeds druk bezig met het houden van toespraken hier en daar. Dinsdag werd hy te New-Xork verwacht; reeds 10 Augustus waren 100,000 entréekaaiten genomen voor de naar men zegteen beetje conser vatief gekleurde rede welke hy 12 Augustus te New-York zou houden. Dit getal zal waarsohynlyk wel ietwaf overdreven zyn, want een telegram uit New-York aan de Matin spreekt slechts van achttien duizend personen, die de leziDg in Madison Square zullen bijwonen. Het zal den candidaat evenwel niet aan een hartelijke ontvangst ontbre ken. Men mag; deze gevolgtrekking maken uit het volgende telegram uit New-York van 11 Aug.„De heer Bryan sprak gister te Canton in Onio. Hy wordt hedenavond te New-York verwacht. Groote menigten begroeten hem overal langs zijn weg." Met deze verschillende redevoerin gen wordt -Jus eigenlijk de verkiezings campagne ingeluid, een oampagne, die, volgens het Amerikaansche Joar- nalhoofdzakelijk zal beslist worden door de macht der welsprekendheid en door het geld. Bijzonder vleiend voor d© beginsel vastheid en de overtuiging der Ameri- kaansohe kiezers is deze laatste be wering nu juist niet. Vlak voor dej groote redevoering van den heer Bryan rioht de te New- York verschijnende World een sohry- ven aan den demooratisohen candidaat dat, wanneer de inhoud is in over eenstemming met de jlengte, een meesterstuk van journalistieken ar beid moet zyn. Het is niet minder jdan vijf kolommen laDgl Het blad zegt tot den heer Bryan: «De menigte demooraten die nog geen beslist besluit hebben genomen, zou den u gaarne willen ondersteunen, wanneer zy er van overtuigd waren, dat uw inziohten omtrent het geld „gezond" zijn en dat gjj voornemens zyt te goeder trouw tegenover ore- diteuren te handelen. De World staat in veel opzichten naast n zy is voor een inkomsten belasting, is tegen het tarief van Mo Kinley, tegen trusts en monopolies. De World zou b!y zijD, wanneer werd bewezen dat een politiek van vrye aanmunting van zilver en onbeperkte aanmunting tegen een verhouding van 16 tot 1 geen gevaar oplevert voor het land, doch voorspoed belooft. Wanneer gy zijt voor bimetallisme en voor een internationale overeen komst, waarom het dan niet gezegd? Weg met trusts, monopolies, geheime bond8-syndioaten en plutooratiet Deze shiboleths der ware democratie zul len u meer helpen dan de in beroe ring brengende kreet van vry zilver." Misschien zal de heer Bryan op deze vragen van het invloedryke dag blad antwoorden. Indien hy dat niet doet, dan wordt toch aan de World het antwoord niet schuldig gebleven. De Post neemt het nu reeds voor den eandidaat op. Dit blad is van oordeel, dat de World den dag, toen zy het bewuste artikel opnam, bepaald in een grap pige stemming is geweestofschoon die grappigheid „rather elephantine" is. Wel, zegt de Post,-;het gansche volk is tegen trusts en monopolies 1 „De heer Bryan is daar ook tegen evenals tegen verbondsn van geheime bondBsyndicaten en wij zien daarom niet in, waarom de World niet voor den heer Bryan zou uitkomen." STADSNIEUWS eerste -en derde pagina. Haarlem, 13 Aug. Bij kon. besluit zijn benoemd bij de d.d. schutterij alhier: tot officier van gezondheid 2de klasse la suite A. E. ten Oever, tot kapitein L. P. Noë, tot 1ste luit. mr. F. A. Bijvoet en F. F. M. R. Barge, tot 2 ie luit. M. N. Peereboom en is eervol ontslag verleend aan K. J. Blok van Laer, kapitein, en mr. E. A. A. S. van Stralen, 1ste luit. De deserteur van de Zeisterheide Langeveld heeft Woensdag voorden krijgsraad alhier een verhoor onder gaan. Een boottoohtje. Heden ontviDgen wy een verslag van een der deelnemers van de Maandag van hier over Amsterdam, Purmerend en Edam gehouden boot- tooht, vanwege den Ned. Chr. Geheel Onthoudersbond. Uit het verslag blykt, dat onder de 250 deelnemers aan den tocht den geheelen dag een opgewekte stemming heerschte en dat de orde in geen enkel opzicht werd verstoord. De aan boord aanwezige muziek zal tot die vroolykheid wei het hare hebben bij gedragen. De boot was fraai met groen versierd, wat, naar onze beriohtge- ver mededeelt welwillend afgestaan was door onzen burgemeesteren stak met allerlei onthoudersvlaggen in top, des morgens te kwart over zevenen onder het ziDgen van het welbekende „Sluit Sohiedam 1" hier van wal. Na te Amsterdam eenige passagiers te hebben opgenomen, ging de toobt door het Noord-Hollandsch zeekanaal naar Purmerend, waar men te 11uur aankwam en eenige oolporteurs.aan wal stapten om propaganda te maken. Drie kwartier vertoefde men hier daarna werd de reis naar Edam voortgezet, waar allereerst een anbade voor 't huis van den burgemeester werd gebracht. Vervolgens hielden de heeren H. Langendonk, S. Batt ling en W. L. Sohram Azn., allen van hier op de Groote Markt tot de daar aanwezige menigte toespraken. Op de hun eigene en bekende wijze betoogden hier de onthouders bet nadeel van den sterken drank en de heer Schram zeide in geestdrift „dat de Hemel wel altoos ingenomen soheen met deze toohten, wat nu ook weer zoo treffend bleek door het sohoone weder." Na nog enkele oogenblikken in het dorp vertoefd te hebben, waar men natuurlijk veel bekijks had, werd de reis naar Marken voortgezet, waar de bejaarde burgemeester zijne instem ming betuigde met het beginsel der geheel-onthouding. Al het merkwaardige van Marken werd bezichtigd en slechts noode verliet man dit eigenaardig eiland, om de terugreis te aanvaarden. Even voordat men hier weder aankwam sprak de heer W. v. d. Steur, als president van den boottocht, een woord van dank aan de ontb.-jonge- lings-vereen. „Daniël" van welker me dewerking, zoo zeide hij, voor een groot deel, zoo Diet 't voornaamste het welslagen van d6n boottocht had afgehangen. Met een gevoel van eens een aan genaam dagje te hebben doorgebracht, wat altijd voor den man van begin selen het progagandamaken ie, kwam men des avonds hier aan. Als verdacht van het rollen van horloges en portemonnaies met geld op de Zaterdag en Zondag op de kermis alhier, zijn door de politie aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht A. Nierup, oud 34 jaren, en J. Kortekaas 18 jaren, beiden woonachtig te Amsterdam, en W. F. M. Leich86nring, 21 jaren, woonachtig te 's Gravenhage. Ook is aangehouden E. D. van LeijenhorBt, oud 21 jaren, die door middel van braak ten huize van den kleerbleeker S. aan de Brouwersvaart bij wien hij I als knecht ,in dienst was, twee zilve ren horloges had ontvreemd. collecten, contributiën, yr'jwillige by- dragen, te heflen schoolgelden enz., waar de jeugd opgevoed en onderwe zen wordt, overeenkomstig de begin selen genoemd in art. 1 van het reglement van de vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, opgericht te Rotterdam, 27 November 1890 en erkend bij koninklijk besluit van 17 Maart 1891 no. 34. Vlekziekte. De besmettelijke varkensziekte (vlekziekte) heersc'ot in het zuidelijk deel van Noordholland en vooral te Haarlemmermeer vry algemeen. De loonelagers hebben druk werk, want zoo iets ongewoons aan de var kens wordt opgemerkt, worden ze direct afgemaakt, zoodat het in en kele streeken schijnt of slachtmaand nu reeds is ingetreden. De Staatscourant van heden, Don derdag, bevat de statuten van de den öden Februari dezes jaars opgerichte vereenigingAtdeeling Hillegom en omstreken van de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, te Hille- g°m. Deze atdeeling stelt zich ten doel j de oprichting en instandhouding eener jscbool te Hillegom, waarvan de on i kosten zullen bestreden worden door BINNENLAND Atjeli. De correspondent te Batavia van de N. B. Ctseint onder dagteeke- ning van Woensdag Twee bataljons gaan naar Lampa- gar. Een tweede telegram van denzel/den correspondent luidt Ons bivouak in Lepong werd be schoten. Twee minderen werden gedood en twintig gewond. De actie wordt zuidwaarts voortgezet. Genoemd blad teekent bij deze telegrammen bet volgende aan „De aotie tegen Lepong schijnt den vijand eenigszins verrast te hebben anders zou Oemar niet zoo spoedig zijn gevlucht. Zijne makkers ver- eecigden zich nu blijkbaar daar en vielen ons bivouak krachtig aan. Wy veronderstellen, dat het weinig moeite zal kosten hen uiteen te ja- geD, vooral nu bun hoofd afwezig is. De beide bataljons, die naar Lam- pagar gedirigeerd werden, zullen de heethoofden in de VI Moekims moe ten, vasthouden en voorkomen dat zy de operatielijn van Kota Radja door de kloof van Beradin naar Kroeng Raba onveilig maken. Als de invloed van Oemar ter west kust kan worden vernietigd, dan eerst zal hij vleugellam wezen. Uit dat terrein trok hij zijne inkomsten en daar was zyn woord dikwijls over wegend. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende van 12 dezer gedagteekende telegram van den gouverneur-generaal van Neder- lanasch-Indië betreflende de krijgs verrichtingen in Atjeh „Eergisteren het Lepongsche door kruist. Vijand verdreven tot bezui den Poeloet. Licht gewond een offi cier en een fuselier". Poging tot inbraak. Dinsdagnacht hebben twee perso nen getracht in te breken in de villa Bouwzicht van mevr. de wed. C. Hart een, 's Gravelandecheweg te Hilver sum. Een politieagent, die op 't ge rucht afkwam, deed hen op de vlucht gaan. Bij nader onderzoek vond men eene ruit van het keukenraam met zeep besmeerd, en lageD, behalve eenige inbrekerswerktuigen, ook nog een busje met zeep en een kaars in de vensterbank. Het hnis, dat heden in veiling is gebracht, werd slechts bewoond door den huisknecht en eene dienstbode. De rasporingen hebben nog niet tot een gewenecht resultaat geleid. Heden is te Alkmaar eene vergade ring van boeren gehouden tot de oprichting van een „Provincialen Noordhollandechen Boerenbond". Oudatryders. Men meldt nit 's-Gravenhage De mannen die aan den tiendaag- schen veldtocht hebben deelgenomen, thans hier nog weinigen en ouden van dagen, werden Woensdag door eene commissie van vaderlandslie vende mannen, die Neerlands helden feiten in herinnering houden, in de gelegenheid gesteld den dag van Bau- tersem en Leuven te herdenken. Hoofddoel van dezen gedenkdag was een betoog voor het standbeeld van den opperbevelhebber der troepen Koning Willem II op het Buitenhof, dat des middags zwart stond van de memchen op het oogenblik dat de oud-strijders, iu optocht met muziek der veld-artillerie door de straten ge trokken, voor het gedenkteeken halt hielden om de nagedachtenis van den vorstelijken [legeraanvoerder te huldi gen. Tit geschiedde door de aanhech ting aan het beeld van een lauwer krans aan da nationale linten en het lint van het Metalen Kruis, onder de tonen van het Wilhelmus en het Wien Neerland8ch bloed. De president der 3s sectie van het Metalen Kruis sprak eenige woorden op den 65jarigen gedenkdag der overwinning bij Leuven en van hulde aan den toenmaligen Prins van Oranje. Daarna zetten de oudBtrijders in rytuigen, waarbij een marketentster uit die dagen, den tocht door de stad voort, omstuwd door vele medeloo- pers en hier en daar door ingeze tenen met bloemen bestrooid. Fin de sièolebedelaars op fietsen Te Lommei kon men dezer dagen twee vfeemde bedelaars zien, die van het eene huis naar het andere fietsten om aalmoezen te vragen 1 Eene oefening van deBergen- op-Zoom8che brandweer. Mevrouw mag wel oppassen of ze krijgt vóór vanavond nog een prooes- verbaal t'huis, zeide ons Bergen-op Zoomsoh tweede meisje heden tegen myne eohtgenoote. Wat bedoel je daarmede Mietje? Wel; heeft mevrouw dan vanmor gen den bellenman niet gehoord? Ze moet dadelijk een emmer met water aan de deur laten zetten, het is ex- eroitie met de brandspuitkijk maar, alle buren hebben den emmer al Btaan, alleen mevrouw nog niet, en mevrouw daarover ook nog niet, maar dat zijn ook net de eenigen, en u zult zien als u het uiet doet, heeft FEUILLETON. Roman van EDKOR. HOOFDSTUK XX. Htt vertrek der Outheims. 49) „Foei, wat klinkt dat akelig hol in die ledige ka mers." Franeiska sprak met een dalende stem. „De graaf had graag al het huisraad behouden, doch mijn breeder en ik, we zyn nog al gehecht aan het oude, -it is nog van onze grootouders afkomstig. De graaf heeft zich derhalve een eenvoudig ameublement uit de residentie laten sturen. Ginds in de „mooie kamer" staat alles opgestapeld, er zal heel wat te doen zijn, ik zou graag nog een paar dagen willen blijven om te helpen opdat alles hier eerst weder een huiselijk aan zien krijgt, maar Frans kan mij niet missen; wij von den op ons landgoed £nog te groote wanorde, om die zoo maar dadelijk in den eersten tyd meester te kun nen worden. De graaf moet maar zien, hoe hij bet klaar speelt. Nu is alles uit, alles." Franeiska wreef de hand vlakten tegen elkander en keerde zich plotse ling om. „En wanneer er daar ginds op het slot een einde aan komt, ik bedoel, wanneer ge gaan moet, Lindis, niet waar, dan komt ge bij ons? Aob, wat zal ik u koeste ren en vertroetelen, zult ge komen „Ja, ik kom en spoedig reeds.' „Ik zal inmiddels alles gezellig maken, precies zoo als het hier geweest is en op lange winteravonden zul len wij veel mooie boeken lezen en ons verlustigen in het schoone. Daar komt mijn broer metjgraaf Egon aan. Zy komen uit de stallen, wat laat hij zich goed-op de hoogte brengen, hij zal een flinke landheer worden 1" Franeiska maakte de scbort van haar schouder los en stak haar in het lederen valiesje, dat op den grond lag, daarop nam zij mantel en hoed van den raamknop en kleedde zich aan. „En nu ben ik gereed, Frans, wil je nu het rijtuig voor laten komen?" „Dadelijk, wij moeten ons haasten, willen wij nog bij tijds aan den trein zijn." Gutheim nam hoed en stok uit de handen van zijn zuster. „Leg den reismantel van mijnheer in het rijtuig," be val Ciska aan de binnentredende Jette. Deze gehoorzaamde zwijgend en raapte het valiesje van haar „juffer" van den grond op. Graaf Egon was op de dicht begroeide veranda ge treden, ten einde het afscheid van broeder en zuster van het ouderlijk huis niet te storen. Ook hy soheen ernstig gestemd en liep met gebogen hoofd op en neer. Hand in hand wandelden broer en zuster nog een maal door de vertrekken, keken naar ieder lievelinge plekje der ouders, en naar de plaats in de pronkkamer, waar zij in hunne doodskisten hadden gestaan, omgeven door de brandende waskaarsen; Cis sa's hoofd zonk zwij gend tegen den schouder des trouwen broeders. Zij ween de, terwijl zijn oog vochtig werd door de herinneringen, die hem omgaven. „Kom, laat ons nu gaan, Ciska I" Frans vatte de trouwe, vlijtige zusterhand, en voerde het meisje naar buiten naar het rijtuig, waar graaf Egon en Lindis reeds Btonden. „Mage het geluk, dat wij binnen deze muren gesmaakt hebben, overgaan op allen, die ze bewonen zulleD," sprak Gutheim, de hand des graven drukkende. „Moge uw wenech vervuld worden," antwoordde Hall- wev aangedaan. Ciska wilde spreken, doch de tranen verstikten hare woorden, zij omhelsde Lindis, die aan haren hals hing en duwde haar zachtjes van zioh af. „Vaarwel, graaf Egon, vaarwelriep zij nog van uit het rijtuig, toen dit zich in beweging stelde. En „vaar wel 1" antwoordde deze, den hoedjzwaaiende. Een stofwolk dwarrelde van onder de wielen op en weldra was het rijtuig voor de blikken der achterblij- venden verdwenen. „Hoe zijt ge hier gekomen vroeg de graaf plotse ling, Lindis in het tegenwoordige terugroepend. „Ciska was in het kasteel om afscheid te nemen en toen ben ik met haar medegegaaD, om eveneens afscheid te nemen van deze lieve plek. „Wilt ge dan in het vervolg deze plaats mijden, wyl ge van afscheid spreekt?" „Ik zal niet lang meer hier zijn," antwoordde Lin dis na een kort stilzwijgen. „Weet ge dat zóo zeker?" „Ik wenseh het ten minste 1" „Gij wensc'ot naar esn andere, lievere plek te gaan wellicht de Gutheims te volgen. Maar wanneer ik u nu eens zeg, dat het wellicht nog jaren duren kan eer gij uwe vrijheid terugkrijgt?" Een lichte schrik ging er over Lindis' gezichtje. „Ik begrijp me niet, hoe ge van jaren spreken kunt, nadat ge vroeger onstuimiger dan ik de vrijheid begeerd hebt." „Vroeger, ach ja." Graaf Egon wierp zijn sigaar, die hij zoo even had aangestoken, ver den ry weg op. „Wan neer wy altijd rekenschap moesten geven van vroeger, en wat wij destijds gevoelden!" Een donkere blos joeg over zyn mannelijk schoon gelaat. Bij wendde zich af en beschouwde aandao'ntig het met een lagen gevel prijkende woonhuis. De bruinroode wingerd met de half rijpe druiven, die langs het latwerk hingtn, zag er uit als een feestversiering. De stemmen gaven een holle echo in de lefige kamers. „Dat is nu het doel van mijn „vroegere" hoogvliegende plannen, het ideaal naar welks bezit ik gestreeld heb. Waar ik heenkijk, niets dan leege hoeken. Er zal nog heel wat toe noodig zijn, om de woning huiselijk en gezellig te maken. En of ze wel immer den weldadigen indruk van vroeger zal maken „Waarom niet. Ciska's hand zal wel is waar ontbre ken, zij wist zooals niemand anders aan alles een sierlijk voorkomen te geven, doch ook zy kan vervangen wor den met een weinig goeden wil, met vlijt en volharding."

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1