de stoel op den grond neerkwam, dien bekl. had opgeheven om den recher cheur te wijzen, hoe hy het misdrijf bad gepleegd. Niemand anders aan bekl. en zyne vrouw waren op het oogenblik der misdaad in de woning aanwezig. Het Sjarig zoontje vsn bekl. heeft door een "kier va» het gordyn gezien, dat deze zijne vrouw sloeg. Spr.: acht het bewijs van doodslag aanwezig; immers alles wijst er op, dat big bekl. het opzet bestond om zijne vrouw te dooden 6d de dood was onmiddellijk het ge volg van hot geweld op de lever van de verslagene gepleegd. Neemt de rechtbank dit niet aan, dan zal bekl. stellig veroordeeld moe ien worden wegens mishandeling met doodeiijken afloop. Spr. wil niet de maximale straf voor doodslag (15 jaren) vorderen, omdat bekl. nimmer te voren is veroordeeld. Maar dit is de eeDige verzachtende omstandigheid welke spr. wil aannemen. Want dat de vrouw verslaafd was aan den drank was alweder voor een goed deel te wijten aan de behandeling, dio zy van bekl. ondervond. En by bekl, was geen zweem van berouw aanwezig. Spr. eiaoht daarom wegens doodslag een' gevangenisstraf van 8 jaren en ont zetting van bekl. uit de ouderlijke macht. De verdediger, mr. H. K. Westen dorp, merkt ter loops op, dat de ge tuigen a charge voor een goed deel personen waren, die met bekl. meer malen oneenigheid hadden. Het tijd stip van hot thuiskomen van bekl. (7 uur) door het O. M. als vaststaand aangenomen, omdat de boot „De Vol harding" om 7 uur pleegt te vertrekken is niettemin aan iwyfel onderhevig. Immers de boot vertrekt wel eens eenige minuten te laat en het gaat hier om enkele minuten, daar de rechercheur Burger reeds om kwart over zevenen zich voor de woning van bekl. bevond. PI. geeft toe, dat voor de woorden door den bekl. tot den rechercheur geuit, menige aan wijzing is gevonden. Maar daartegen over staat, dat de getuigen die bekentenis allen in andere bewoordin gen gehoord hebben. Bekl. verklaart gezegd te hebben „Ze hebben mqn vrouw vermoord", niet„Ik heb myn vrouw ver moord." Hoewel aan het hoofd der vrouw veertien bloedige wonden zijn toegebracht, is geen spoor van bloed g6vouden aan een der in de kamer gevonden voorwerpen en ook niet aan den stoel. En de enkele bloed- spatjes op het boezeroen en de broek van bekl. behoeven geen bevreemding te baren. Immers, de bekl. verdient zijh brood met bei krammen van por- seiein en is dus voortdurend met snijdende voorwerpen in tanraking. Geen der buren h»eft eenig rumoer in de woning gehoord tussohen 7 uur en kwart over zevenen. In alle geval is de bekentenis van beklaagde eene buitenger echtelijke be kentenis. De overtuiging mag c.e rechter slechts putten uit de wettige bewijsmiddelen. Wat het jroontje heeft verhaald, mag dus geen invloed oefe nen. Buitendien zyn de verschillende verhalen van hei knaapje met elkander in atryd. Het is mogelijk, dat een ander de misdaad heeft gepleegd. Er is geen enkel getuige geweest, die kon zeggen dat er van kwart voor zessen tot 7 uur niemand by vrouw Sohuiten in huis is geweest. PI. concludeert alzoo totvryspraak wegens gebrek aan wel tig bewijs, maar bestrydt nog de meening vao het O. M., dat eenig bewijs van opzet aan wezig zou zyn. Immers, er waren een scherpe schop en een scherpe bijl in het vertrek aanwezig. Toch is geen dezer voorwerpen bij Je mishandeling gebruiktzoo al de bijl is gebezigd, dan toch met het stompe einde. Indien de rechtbank den bekl. voor den dader blyrt aanzien dan meent pleiter dat zij sleohts mishandeling mag aannemen, al dan niet met doode iijken afloop. De dood is het gevolg geweest van de scheuren in de lever. Maar door geeue enkele aanwijzing is aan het licht gekomen, op welke wijze die 3oheuren zijn ontstaan. Spr. vraagt derhalve vrijspraak, subsidiair ver oordeeling wegens mishandeling al dan niet met doodelykeu aiioop. Na re en dupliek en nadat. bekl. nogmaals gezegd had onsohuldig te zyn, werd de uitspraak bepaald op 25 September a.s. ÖEMEN9D NIEUWS Een goed hotel. Een Brusselaar en zijn zoon brach ten de vorige week eenige dagen door ïn een landelijk plaatsje in België. In het logement beviel het hun niet al te best, en zij hadden eindelijk ge noeg van de harde bedden en de ongenietbare diners en wilden ia de naburige hoofdstad der provincie een verblijf zoeken. Gelukkig was de plaats van hun verblijf door de tele foon met de provincie-hoofdstad ver bonden en zij besloten, alvorens op reis 'e gaan, naar een of ander hotel te tel-fooeeren, of er plaats voor hen wss. Zij raadpleegden, onbekend als zij waren in die streek, het telefoon boek;-', en vonden daarin overvloedige titels, alshotel „De Dubbele Vos," hotel «De Kleine Sambré," hotel «De Nieuwe Pelikaan," enz. Maar deze namen boezemden hun niet zooveel verbouwen in, dat zij een keuze deden. Toen riep opeens de vader op ver heugden toon uit„Ik heb er een I Dat klinkt goed„Gouvernemente- hotel", daar gaan we heenl" „•Ja, laten we telefoneeren." Zij telefoneerden en ontvingen de verzekering, dat zij goed logies tegen behoorlijke pjijien konden ontvangen. Bij Uun aankomst dien avond leidt een bediende, die er zeer ernstig en deftig uitzag, hen in een prachtige kamer. «Drommels," zeide de vader, „noen heeft ons getelefoneerd, dat de prijzen behoorlijk zouden zijn 1" „Dat zullen ze ook rijn," antwoordde de bediende, deftig in het zwart, „het huis is oud; het verdient vertrou wen." Vader en zoon lagen weldra onder de zachte dekens en strekten hun vermoeide lichamen uit en vervulden het vertrek met hun gesnork. Des morgens werden zy wakker met een razenden eetlust, maar zeer ge lukkig over de ongestoorde nacht rust. „Wat een rustig hotel", zeide de een. „Geen storende schellen 1" „Geen geklop aan de deurenj" „En geen kleine beestjes..." „Maar nu heb ik honger!" „Ik ook, schel even I" De bediende verscheen met een ernstig gelaat, waarop bij de vraag om een ontbijt echter een glimlach kwam. „Mijneheeren, u kunt overal ia de nabijheid ontbijten, U hebt ob3 bij vergissing getelefoneerd wy hebben eigenlijk geen hotel „Maar waar zijn we dan?" „Bij den gouverneur der provin cie I" 'Men kan zich het gezicht der beide fceeren voorstellenzij verontschul digden zich en vertrokken ijlings, ter wijl de gouverneur in zijn werkver trek welwillend glimlachte. Toen Zaterdagmiddag de trein van den Duitschen keizer stond aan het station Löbau, in Saksen, de keizer reeds afscheid van Albert genomen en de trein bestegen had, liep de sneltrein uit Dresden in de tweede machine. Niemand werd gewond. De keizer lijke trein moest op een zijspoor wor den gebracht. Het vergaan der „litis". Eindelijk zijn te Berlijn particuliere brieven ontvangen van de g6r«dde manschap der onlangs bij Kaap Sjan- toeng vergane Duitsohe kanonneer boot litis. Volgens de mededeelingen in die brieven gebeurde de schipbreuk gedurende een zwaren sneeuwstorm (kracht van den wind10) in den avond tegen elf uur. Het wasvreese- lijk donker. Na twee ontzettende stooten zat het schip op een rots bank en in de volgende minuut brak het, tusschen de machinekamer en het ruim der manschap, in tweeën. De groote mast stortte neer en ver pletterde de brug, soodat de kapitein op het dek werd neergesmakt, waar hij op zijn voeten staande terecht kwam. Toen de officieren en de manschap den dood voor oogen zagen hieven zij een driewerf-hochop den Keizer aan, en het lied: Stole weht die Flagge Bchwarz-weisE-roth" tus schen den zang door donderden de golven met voile kracht in de ge scheurde boot en vernielden het achterschip geheel cn al, terwijl het Voorschip verder tegen de rotsen op gestooten en, hoewel heel blijvende, hevig saamgedrukt werd. Allen die op het achterschip vertoefd hadden, werden in de diepte neergesleept, op twee man na. De»e beiden wisten zich door de kokende branding heen drijvende te houden op wrakstukken en kwamen zoo aan land. De negen mannen, die voor op het schip waren toen het ongeluk gebeurde, doorleef den een onbeechrijfelijken naoht. Stikdonker. Alle lichten uitgegaan. Telkeus overstroomd door de jagende eobuimende baren. Zes en dertig uur zóó zonder eten of drinken. Toen zijn ze door Chïneesche kustwach ters gered geworden. Die hadden de twee drijvende mannen nlopgevisoht en weggebracht naar den nabij zijn- den lichttorende torenwachter was toevallig een Duilscher, in Chinee- schen dienst. Duitsche oorlogsschepen zyn later uit ,Tjsifoe naar de plaats der stran ding gekomen en hebben daar, bij eb, op de rotsbank slee'lts een hoop vormlooze wrakstukken aangetroffen, waartusschen lijken dreven. Deze zijn opgevischt en op het land begraven. Bij de ramp dor litis zijn 72 Duitsche zeelieden en drie Cbinee- sen omgekomen. De reis van den Czaar. Het programma der feestelijkheden ter gelegenheid van de komst van den Czaar in Frankrijk is thans de finitief vastgesteld. De keizerlyke trein zal 6 October, 10 uur des morgens aan het station de la Muette te Parys aankomen. De stoet gaat daarna langs de avenue du Bois de Boulogne en de Champs Eiysées. Na een intiem dejeuner in de Rus- s'Bche ambassade wordt een Te Deum bygewoond in de Russische kerk vervolgens begeven de vorstelijke gasten zioh naar het Elysée en koe ren dan weer naar de ambassade terug. Des avonds groot diner aan het Elysée half tien demi gala voorstel ling in het Théatre Franqais. De 7de Ootober zal gevrijd wor den aan bet bezoeken van de voor naamBte monumentendes avonds gala-voorstelling. Groote militaire revue op 8 Ooto ber; deB namiddags bezoek aan Ver sailles, waar schitterende feesten zul len gegeven worden. Des naohts vertrekken de souve- reinen. Het eere-esoorte zal gevormd worden door een esoadron spahi's en een esoadron kurassiers. De veiligheid van den Czaar. De Neue Fr eis Presse deelt sen ver- i haal mode, waaruit blijkt, dat de voor zorgen voor de veiligheid van den Czaar op reis niet overbodig zyn. Naast het siendenhuis te Brealan, waar de Czaar en de Czaritsa zijn afgestapt, woont een adellijke dame, bij wie'een paar da en vócr de aan komst der hooge gasten een heer kwam om een kamer te huren. Deze man bood zelfs tot 500 mk. per dag, dooh slaagde niet. Toen bij weg was, bedacht de dame opeens, dat de ruan wel een nihilist kon zijn. Zij riep hem tsrug en zeide, dat bij nader inzien zij zijn laatste bod maar zou aannemen. Tevens had zij echter de politie doen waarschu wen. De vermeende nihilist scheen lont te ruikenhij Jiet zich niet op- honden en was verdwenen voordat de politie kwam. Uit de haar voor geleide portretten herkende de dame zeer goed haren bezoeker. Bij moet een der meest gevreesde nihilisten zijn. Een uur voor de komst van den Czaar werd daarop het huis nog zeer nauwlettend doorzocht en door gehei me polilie-agenten bewaakt. Indien op een dag een millioen kinderen werden geboren, zouden er over 100 jaar nog maar223 van over zyn. Duizenden van die kinderen zijn bij de geboorte zoo zwak, dat zy geen dag in het leven kunnen blyven, en roodvonk, mazelen, kinkhoest en andere ziekten zynloorzaak, dat, alles met elkander gerekend, reeds vóór de intrede van het 6e jaar een vierde van het millioen is overleden. In den loop der volgende vijf jaren sterven er veel minder, sleohts 34000 Dit tydperk is betrekkelyk gezond. Het wordt gevolgd door de gezondste periode van het geheeie leven, van 10 tot 15 jaar in dien tyd bezwijken er slechts 18.000. Maar dan begint de tering verwoestingen aan te richten, wat voortdurend erger wordt. Tusschen 20 en 26 jaar komen 28000 sterfge vallen voor, waarvan de helft aan tering moet worden toegeschreven. In deze en volgende vijfjaren eisohen typheuse koortsen de meeste offers roodvonk en mazelen komen nu en dan voor, maar zyn betrekkelijk on schuldig, terwijl de kinkhoest geheel verdwijnt. Bij den aanvang van het 45e jaar is nog maar de helft van het millioen mensohen, waarmede wij ons voor stelden te beginnen, in leven. Niet veel meer dan 200,000 halen het 56e jaar. Daarvan sterven er 150,000 voor het 75e jaar, zoodat er van het millioen sleohts 160,000 over blijven. Nu gaan er 123000 voor de 85. Met 95 jaur blyven er nog maar 2000 over, en na 108 jaren is het millinen nog slechts door éeu enkeion overblyver vertegenwoordigd. Sport en Wedstrijden A sterdamsche Wielerbaan. De wedstrijden die Zondag op deze baan gehouden werden, bestonden slechts uit twee nummers. I. 2000 meter met voorgiften voor rijwielen met meervoudige zitplaatsen. Deelnemerstandem Beisenherz Lan- gevelcl (meet); tandem Gebr. Luyten (meet)triplet v. d. Mark—Bloem— Vlug, (60 M.)quadruplet Hisgen— Vrouwes—Siep—Schilling ^25 M); triplet KalbGerntz—Lutterkerk (90 M.) triplet Reding—Bertrya Nobel (45 M.) De race was zeer spannendvooral Langeveld —Beisen herz liepen mooi achter de quadru plet op en hadden den eersten pry8. De uitslag waB Langeveld—Beisenherz in 2 min. 301/» sec. (record Jochems—Pieterse 2 m. 302/s), tweede KalbGerritz— Lutterkerk in 2 m. 3Us, derde v. d. Mark—BloemVlug in 2- m. 32, Ongeveer half drie begon het hoofd nummer wedstrijd voor beroepsrrj- ders ov9r 100 kilometer, 300 ronden. Aangegeven waren C. Witteveenjr. Henri Luyten, M. Cordang en J. M. N. Vrouwes. Laatstgenoemde ver scheen evenwel niet aan de start. Aanvankelijk bleven de drie achter een paar tripiets hangen, dooh spoedig ging Witteveen er van door, gevolgd door Luyten, zoodat Cordang weldra een ronde achter was. Een quadruplet kwam hem pacen, doch kreeg er nog geen groote snelheid bij hem in, hoe wel hy toch een halve baan ophaalde. Bij de 49ste ronde reed hij plotseling het middenterrein op en verklaarde dat hy het opgaf. Hij was nog styf van den onlangs gedanen val en kon niet trappon. Intusschen was ook Witteveen ge lapt en ging het met een kalm gangetje verder. Witteveen bleef een tijdlang vooraan,totdat Luyten hem met dehulp van een onvermoeide belgisohetandem voorde tweede maal lapte. Er gebeur den weer allerlei ongelukjes met de pacemaking.De voorband van de belgi sohe tandem sprong eerst, toen raakte de quadruplet onklaar, toen sprong de voorband van Kees (waarop Luyten ophield, hetgeen het publiek met veel applaus beloonde) daarna sprong de ketting van een triplet en brak die van de quadruplet. Wonder boven wonder liep alles zonder be langrijke ongelukken af, een van de triplet liep een gat in zyn been op. Vooral Luytens gangmaking werd daardoor onvoldoende. Het baan bestuur zette daarom een triplet met Schilling als eerste, op de baan om hem te pacen, maar dit nam het publiek zeer euvel op. Deze Hollan ders, die aldus den Belg hielpen te gen den Hollander, werden geducht nitg3fiot8n en door het publiek op de laagste rang zelfs uitgescholden. Schilling werd uitgemaakt voor een landverraai8r, judas, bedelaar, en toen de Belg later weer met zyn beigisehe gangmakers voorbijkwam, werd er luid geaplaudisseerd als om te toonen, dat de afkeuring niet den rijder, maar de triplet gold. Witteveen maakte zich verder n et moe rueer. Dat hij de twee verloren ronden nog zou kunnen inhalen, kwam dan ook ieder onwaarschijn lijk voor. Toen nog 20 ronden moesten worden gereden was hy reeds vier banen achter en toen zette Lurjten er nog eeus wat bovenop en versloeg hem ten slotte met zes ronden. De tijd van Luyten was als volgt: 10 KM. 14 m. 593/t s., 20 KM. 29 m. V/s b., 25 KM. 36 m. 2«/, s., 30 K. 46 m. 544/s s., 40 KM. 59 m. 101/, 8., 50 KM. 1 u. 13 m, 47s/» 8 60 KM. 1 u 28,m. 52'/* 70 KM-1 u. 45 m. 1'80 Kkl. 2 u. 1 m. 38»/» s., 90 KM. 2 u. 18 m. 35 b., 100 KM. 2 u. 33 m. 47'/» 8. De tijd van Witteveen was 2.87.31s/». Er is dua niet zeer hard geredeD. Ware CordaDg in conditie geweest, dan zou er nog wel wat meer te zien en de overwinning van Luyten ern stig betwyfalbaar geweest zijn. Zondag a.s. zal te Amsterdam een zeer belangrijke wedstryd te zien zyn. De heer A. A. Chase, die in Kopen hagen onlangs bet wereldkampioen schap over 100 KM. heeft behaald, zal over denzelfden afstand tegen den heer Henri Luyten rijdeD, welke Zoadag te Amsterdam de 100 KM. van Witteveen won. De Engelsohman brengt als gangmakers niet minder dan vijf quadruplets mede, maar Luyten blijft in 't geheel niet sohter in dit opzicht, want hy zal zioh laten pacen door 4quads en een quintuplet. Men deelt bovendien mede dat op 27 dezer, den dag waarop de jour- nalistenprys wordt verredeneen wedstryd voor journalisten zal worden uitgeschreven en een wedstryd voor' artisten. Aan dit laatste nummer zou o.a. ook de heer L. Bouwmeester meedoen. Vervolg Nieuwstijdingen. Een huldeblijk. Door eenige handelsreizigers is een comité gevormd, dat zioh ten doel stelt een huldeblijk aan H. M. de Koningin aan te bieden namens de nederlandsche handelsreizigers. Daartoe is aan hunne collega's de volgende ciroulaire gezonden „Met belangstelling hebt U onge twijfeld den laateten tyd al de plan nen gevolgd, welke door verschillende commissie's hier te lande gema. kt zyn, om H. M. Koningin Wilhelmina bij hare troonsbestijging in 1898 een blijk van gehechtheid en trouw aan te bieden. Verschillende oorporatiën namen hiertoe reeds het initiatief, en naar wy hopen zal het U allen aan genaam zyn te vernemen, dat ook door ons een oomité gevormd werd ora H. M. bij hare kroniDg een hul deblijk namens Handelsreizigers in Nederland aan te bieden. „Wij noodigen daarom een ieder die adhaesie aan ons voorstel sohenkt uitzyn naamkaartje aan een der ondergeteekenden in te zenden. „Werkt allen mede! Geen sohooner gelegenheid om blijk van uwe liefde en trouw aan ons dierbaar Oranje huis te geven dan thans. „Patroons, Handelsreizigers, Han delsagenten, enz., wij allen zyn zóo sterk, dat wij door algemeens samen werking onze jeugdige Koningin het bewijs kunnen leveren, boe door het geheeie land, in iedere stad, in iedere gemeente het hart voor ons zoo dier baar Oranje nog gloeit. „Toont nu wat gy wilt en kunt. opdat wij spoedig samen kunnen overleggen hoe wij tot ons doel zul len geraken. „In naam der Collegialiteit zijn wij overtuigd niet alleen van het welsla gen onzer plannen, maar ook, dat zy de verwaohtingen verre zullen over treffen." Hel uitvoerend comité: Joh. Meijerink. Henri A. van Eijsden. J. J. de Kort. Zuivelnij verheid. De Friesche leden van de Eerete en Tweede Kamer zullen Woensdag in het gebouw der Eerste Kamer een bijeenkomst houden, ter bespreking van middelen, om de gevaren, die de zuivelindustrie van Engelsche zijde bedreigen, weg te nemen. Zooals men weet, wordt van En- oelsche zijde beweeid, dat de Hol- landsche zuivelfabrikanten het fabri kaat vervalechen. Het plan' bestaat nu om te over wegen, in hoever het wenschelijk zon zijn, een vertrouwd Engelech schei kundige naar hier te doen overkomen om zelf van het begin tot het eind de zuivefproduclie te controleeren. Dit denkbeeld, dat indertijd door de Deeneche zuivelfabrikanten in prac- tijk werd gebracht, schijnt daarvoor die industrie de gewenachte gevolgen te hebben gehad. In verband met deze bijeenkomst vestigt men de aandacht op het feit, dat van 2731 Oct. te Parijs het internationaal coöperatief congres zal worden gehouden. Daar zullen de afgevaardigden van de tallooze En- gelBche consumtie- en andere ver- eenigingen zich zeker in grooten ge tale bevinden en de Ned. afgevaar digden kunnen daar dus in het be lang van den Ned. landbouw werk zaam zijn. Het dagelyksoh bestuur van den Ned. Coöperatieven Bond, Suriname- straat 41 te 's-Gravenhage, ie bereid alle g8gevens. klachten en opmer kingen over den haodel in zuivel producten met het buitenland te ont vangen, te ordenen en aan de afge vaardigden naar hel congres ter hand te stellen. Vad.) Te Kassim in de nabyheid van Pera heeft de Turksohe politie een onder aardsohen gang van honderd meter lengte ontdekt, die in de richting van het arsenaal; en de kruithuizen liep. Blijkbaar bestond het vooitiemen, deze in de luoht te laten vliegen. Vervolg Stadsnieuws. Zondag overleed in het stads armen huis Theodorus Reokers, geboren 18 December 1804. Wegens zyne deel neming aan den oorlog in 1830 en 1831, was hy gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis. Eenige greote belangen van Amsterdam—Haarlem In het weekblad de Ingenieur van 29 Augustus 11. kwam een artikel voor, geteekend „een spoorweg-inge nieur", dat thans in brochurevorm verschenen is onder den titel „Eenige groote belangen van Amsterdam Haarlem en geheel Noord-Holland bij een verbeterd Spoor-en Tramweg- verkeer." Schry ver acht de verkeerswegen in deze streek wel verbeterd, maar nog veel blijft te doen over. Het Noord- zeekanaal krijgt een nieuwe schutsluie, maar de vrije vaart blijft nog belem merd door twee bruggen, die bij Velzen en de Hembrug; voor Hair- lem is het station nog altijd de groote sta in den weg en de spoorwegbrug over het Spaarne Bluit nog altijd de be'argrijkste scheepvaart geheel af, behalve op een enkel uur in den na middag. De zuidelijke spoorweg tusschen Amsterdam en Haarlem kwam nog niet tot stand, het prachtige strand van Zandvoort is onvoldoende bereik baar; de aansluiting van de Haarlem mermeer en omstreken aan het spoor wegnet laar, nog steeds op zich wach ten Noord Holland boven het Y heeft een allergebrekkigst spoorweg vervoer, Amsterdam zoektsedertjaren, hoe het eindelijk een tramwegnet zal krijgen, dat de belangen ookvanzijn buitenwijken en hare bewoners zal bevredigen." Ziedaar een reeks van onvolmaakt heden, die de schrijver verbeterd zou willen zien. Hy wil ons helpen door een nieu wen spoorweg te bouwen van Am sterdam naar Haarlem (zooals die reeds ontworpen is) en dezen door trekken naar Zandvoort. Dan wordt het tegenwoordige station ontlast van alle treinen naar Zandvoort, van vele, zoo niet alle, n ar Uitgeest en IJmui den en van vele lokaaltreinsn naar Amsterdam. Voor dien spoorweg moet tuseo'oen het Spaarne en den Hout een nieuw, eenvoudig station gebouwd worden, dat door een directe tramlyn met het Brongebouw, de stad en net oude spoorwegstation moet worden ver bonden. In Zandvoort wil schrijver vertak kingen naar Noord- en Zuid-Zand- voort, om deze electrisoh langs den zee-boulevard over de duinen te ver binden. Voor de twee bruggen te Velsen wil schr. stoomponten in de plaats. Het baanvak Haarlem Uitgeest be hoort voortaan bediend te worden door tramtreinen, waarvan enkele aansluitend aan de sneltreinen, naar het oude station doorloopen, maar de meeste direct naar het station in den Hout doorgaan. Een groot aantal treinen langs den ouden weg tusschen Haarlem en Amsterdam kunnen dan vervallen en de brug over het Spaarne kan dan veel laDger openblyven. Hetbestaande station kan dan door denaaniegvan verhoogde perrons, voor den dienst geschikt worden gemaakt. Vervolgens beschouwt schr. de vaart van Amsterdam naar het Noord zeekanaal aan de hand van een ont werp der Kamer van Koophandel te Amsterdam en zegt daarna een en ander over bet spoorwegverkeer be noorden het IJ, dat hij (en niet ten onrechte), onvoldoende noemt. Hij wil van Warmer veer tot de zuidzijde van Zaandam een tram, lieiet een electrieche, te Wormerveer en te Zaan dam aan den spoorweg aansluitende en die door den polder naar Amster dam kan gaan, oostelijk van de Hembrug met een kleine veerpont over het kanaal gezet. Met een in ander hoopt schr. eene besparing van 2 millioen voor een groot nieuw station t6 Haarlem en 1,700,000 voor werken aan het Noord zeekanaal te verkrijgen. Die som is z. i. meer dan voldoende voor den bouw der nieuwe spoorbanen Am sterdam—Haarlem en naar de Haar lemmermeer. Tot zoover de plannen van dezen spoorweg-ingenieur. Er zal zooals tegen elk plan, wel een en ander tegen in te brengen wezen, maar het is zeker al een goed ding, dat de zaak weer eens ter sprake komt. Een druppel holt een steen uit, waar om zouden wij langzamerhand dan niet de Hollandsche Spoor aan het werk kunnen krygen. Op het terrein van het stoomge maal de „Lynden" is zware broeiing in de steenkolen. Dag en naoht werkt men om de steenkolen om te zetten, terwyl de gemeentespuit gereed staat, om in dien zulks noodig is dienst te doen. Z,ndsgavocd werd het laatstecon cert van dit seizoen gegeven in het Brongebouw. Met betrekking tot het minder gunstige weer was het pu bliek, dat dit concert bijwoonde, v ij talrijk te noemen. De heer Kriecs had dan ook voor een interessant programma gezorgd, daar dit eene revue was van de stuk ken, welke in dit seizoen voer de eerste maal op de prog'-amma's van het Stedelijk Muziekkorps prijkten. Als ec-ne zonderlinre tegenstelling op deze naedededing, dat het laatst» concert gegeven en dus het zomer seizoen ais geëindigd te beschouwen is, geldt het bericht dat ee i twee tal Eugehchen uit Londen zijn ge arriveerd in het laatst der vorige week om bier het ste alwater te ge bruiken. De drinkbal wordt den 30ste» Sep tember gesloten. De wind. Nadat Zondagmorgen eerst .te regen bij stroomen was noergevalhn. klaar de de lucht des middags op enweri het uitnemend weer. Des avonds een uur of zes veranderde het echter eens klaps en stak er een onweersbui op, die zich hoofdzakelijk uitte in regen vlagen en hevige rukwinden. Bij den heer Schünnann, het skleedermaga- zijn in de Gr. Houtstraat viel dan ook een heelraum met kracht naar beneden, vlak voor de voeten van een paar voorbijgangers, die echter geen letsel bekwameu. Eenige baldadige jongelui trapten de ruit stuk. Op het Spaarne waren juist een paar jongelui aan het roeien, die aanvankelijk door den wind niet aan wal konden komen en daardoor een oogenblik in een haohelyke positie verkeerden. Van ongelukken vernamen wij eohter □iets. Naar wij vernemen werd Zondag namiddag, omstreeks vijf uur eender paarden van de tram op de lijn on gesteld. Men bracht het beest naar de stal, waar het weldra stierf. Vanwege de afdeeling Haarlemmer meer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal ter gelegenheid en ter bevordering van de groote na jaarspaardenmarkt te Hoofddorp op 22 October a e. een flinke verloting van paarden enz. worden gehouden. Ds. Loggers predikant te Velsen hoopt 27 September a.s. zyo afscheids rede aldaar te houden de heer Valk, evangelist te Hülegom, op Woensdag avond 23 September. MARK TNïEUWS- Haarlem, 14 Sept. 1896. Graan- en Zaadinarkt, Roode tarwe i 0.a f 0,Witte tarwe 5,90 a f 5.60 Rogge 13,69 a 10, Haver f3.a f2,85, Gerst 10,a 0,Groene erwten i 6.90 a 0.Ca- pucijners f 7,25 a 6,90, Paardenbooneti f4.80 af 0,Duivenboonen 10,a 0.00, Blauw maanzaad f0,a 0. Bruin mosterdzaad f 0.a 0.Kool zaad f 0,Karweizaad fll.30a 0, Bruine boonen 10.a f0.Ka- nariézaad f 0.Grauwe erwten f 0, per -50 kilogr. Haarlem14 Sept. 1896. Aardappel- en Botermarkt. aanaeT. Terkocki laazsieboogs.pi Boter 195 Kg. 195 Kg. 11,00 f 1.10 Biggen 137 st. 137 st. f 5.00 i 7.00 Schramm. 94 st. 94 st. f10,f 15,00 Aardapp. 293 Hl. 293 Hl. f 1 20 f3.00 Peren 228 HL 193 Hl. f2.00 f 13.00 Appelen 134 Hl. 121 Hl. f3.— f8,00 Snijb. 374 md. 374 md. f0 40 f0.90 Heer eb. 496 md. 496 md. f0.40 f 1.20 Amsterdam, 14 Sept. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franekei Jammen fü,a 0,dito Hambur gers f0,dito Zaaiers 1,af 1,15, Zeeuw8che Spuische Jammen f0,a 0,Champignons i0,aO,.Flakkee- ache 0,a 0.blauwe f 0,75 a f 1,25, Poters f0,k0,Andijker Muisjes 10.a 0,Zandmuisj. f 0,a f 0, Westi. Klei manden f0,a f0l Noordwijker Zand f 2,a 2.80 alleB per Hl. Alkmaar11 Sept. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 472 stapels, weg. 135,192 Kg. Prijzen: kleine Gras Kaas 128,Commissie Gras f25,50, mid delbare Gras f27, VARIA. Het visi'ekaartje. Marie brengt haar vriendin Jane een bezoekdeze is niet thuis. Zij sohryft met den vinger in den tamelyk dikken laag stof op de piano het woordje „smeerpoetB". Den volgenden dag ontmoetten de jonge dames elkaar. „He6ft de meid gezegd, dat ik er geweest ben vraagt Marie. „Neen," antwoordt Jane, „maar ik heb je naam op de piano gelezen" Fm Souvenir. Een heer wendde zich tot de we duwe van een beroemd dichter met verzoek om tot aandenken het een of ander voorwerp, dat aan den over ledene had toebehoord, te mogen heb ben. De dame antwoordde op zyn drin gend verzoek, dat «ij reed» alles, wat aan haar eohtgenoot behoord had, aan vrienden en bekenden had weg geschonken. Nochthans hield haar bezoeker aan en steeds verklaarde da

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3