Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Zeewolven. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Advertentiën FEUILLETON. Ï4e Jaargang. Zaterdag 10 October 1896- No. 4073 HAARLEMS OAQBLAD -A-Bonsrisr "Voor Haarlem per 3 maanden.f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers 0.06 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 ADVERTEnTTIBNT: Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere GL. DAUBE Co. JOHN F. JOXES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemcndaal Santpoort en Schoten, P. v.d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKESSpaarndam, C. HARTENDORP Z^ndvooit, J. ZWEMMER; Velscn, A. VENUS; IJmuiden, TJADEN Beverwijk, H- JUNQERIE. Koningstraat. Genoemden Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. De goedkoopste groote drukkerij in Haarlem is die van HAARLEM's DAGBLAD Vraag prijs en het zal u blijken. Aan ben die daarop zjjn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 41 van het „Weekblad veor de Jeugd. (Elk No groot 8 bladzijden, bevat tal van fiaaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De'prijs per 3 maanden is slechts §0 cents.) Ondergeteekende verzoekt dringend voor het Nummer dat ZATERDAG AVOND wordt uitgegeven, zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Directeur Uitgever J, (I, PEEHEBOOM. Het Bijvoegsel van het blad da Zaterdagavond verschijntza' bevat'en Een Gril. Haarlemmer Balletjes CCCVV11. Binnen- en Buiten- landsche berichten. Varia. Ad vertenti'èn enz. Officieels Berichte» Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weteD, dat van heden op alle werkdagen van des voormid dags 10 tot des nam ddags 4 uur, tot 22 October e.k. 's namiddagp ten 2 ure, ter gemeente secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen ver zoekschrift met da bijlagen van de firma P. van Tbiei en Oo. om vergunning tot oprichting van een petroieummotor op het terrein „de Pnoenix"gin het perceel aan de Friesohe Varkenmarkt no. lSrood, en dat op den veertienden dag na heden gelegenheid zal wor den gegeven bezweren tegen het op richten der inriohting in te brengen. Haarlem, 8 Oct. 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. de Secretaris, C. M. IIASCH. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat van heden op abe werkdagen van des voormid- aags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 22 October e.k., 's namiddags len 2)j nre, ter gemeente seoretaris ler visie is nedergelegd, hot ingekomen ver zoekschrift mei de bijlagen van A. P. Overakker om vergunning tot op richting van eene blikslagerij in het perceel aan de Lange Veerstraat no. 22, en dat op den veertienden dag na heden gelegenheid zal worden ge geven bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 8 Oct. 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. de Secretaris, C. M. RASCK. 1 Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormid- j dags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 28 October e.k. 's namiddags teD 2ü ure, ter gemeente-seoretarie, ter visi® j is nedergelegd, het ingekomen ver zoekschrift met de bylagen van L- C- Smit om vergunning tot oprichting van eene smedery in het peroeel aan de Gierstraat no. 37, en dat op dc-n veertienden dag na heden gelegenheid zal worden gegeven bezwaren tegen! het oprichten der inriohting in te breDgen. Haarlem8 Oot. 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd. BOREEL. De Secretaris. C. M. RASCH. Politiek Overzicht. Bryan gaat steeds voort met in de Ver. Staten do voordeelen van de zil- verpolitiek te bespreken. Hij vergt daarby zooveel van zjjn kraohien, dat zijne vrienden bevreesd zjjn, dat de overspanning te groot zal zjjn. Dage lrjks voert hy het woord in meetings. Het sohynt echter, dat hy terrein wint. Tenminste door de democrati sche partij is een manifest uitgevaar digd, waarin verklaard wordt, dat de kansen van. Bryan om de overwin ning te beha'en beter dan ooit staan, want de oostelyke staten gelooven wel dat zij den toestand beheersohen, maar zy vergeten te bedenken dat de hoofdstrijd in de middelstaten zal gevoerd wordeD. De staat Illinois is de sleutel van den toestand en Illi nois is geheel op de hand van Bryan; terwjjl Me. Kimey alle moeite zal hebben om Indiana en Michigan le winnen. B-yan is druk bezig Indiana af te ryzen en doet mededeelingen, die de inhoud van genoemd manifest bevestigenkg schrijft dat de uit komsten van zijn tocht in de noorde lijke staten zjjn stoutste verwachtin gen overtreffen en dat zjjn kansen om de zege te behalen aanmerkelijk verbeterd zijn. Evenwel door de leiders derrepu- blikeinsohe partij te New-York wordt gemeld, dat zij van alle kanten gun stige rapporten ontvangen. Zjj beschouwen den strjjd als reeds gewonnen, en laohen om de bewe ring van hun tegenstanders, dat de zen de meerderheid zouden hebben in de ooste ijke en middelstaten.' Men is in Engeland van meening, dat 6ir Wiliam Harconrt de opvolger van lord Rosebery zal zijn als leider der liberale partij. De meeste bladen, zelfs die der conservatieve partijen, betreuren zjjn heengaan. Alleen de radicale pers schijnt het niet te bejammeren. De Daily Chronicle hoe- wel de verdiensten van Rosebery voor den staat erkennende, meent dat door zijn ontslag het voornaamste strui kelblok voor bet herstel van de een dracht in de liberale partij is uit den weg geruimd. Ten aanzien van de turksche aan gelegenheden wordt gemeld, dat daar de mogendheden niet geneigd zijn een crisis uit te lokken, die den Eu- ropeeechen vrede in gevaar zou kun nen brengen en nieuwe moorden in Turkije ten gevolge hebben, zij zich voor alle daden van oveijj ling zullen wachten. Het is dus geenszins waarschijnlijk dat de toestand voor 't oogenblik een onrustbarend karakter zal aannemen. Men denkt dat de overeenstemming die tusschen Engeland, Frankrjjk en Ruriar.d i9 bereikt, aanleiding zal geven tot het onverwjjld afzenden van een krachtige nota aan de Porte, waarin hervormingen worden gïëischt ter verzekering van de veiligheid van de Armeensche onderdanen van den Saltan. Ds „Federatie van Armenische Revolutionairen" heeft de volgende ciroulaire gericht tot de gesanten van de groote mogendheden te Kon- stantinopel. .Excellentie! De inhechtenisne mingen duren voort. De rechtban ken van ongerechtigheid vervullen haar taak van de Armen ërs uit te roeien vrijwel. De kerkers zjjn vol duizenden onschuldiger!wier eenige misdaad is dat zij Armeniërs zijn. En alsc f honger en epidemische ziek ten niet voldoende waren, worden de vreeselijkste pijnigingen gereserveerd voor al deze gevangenen. Terwijl de Armeniërs vervolgd worden bij me nigte, worden wilde Koerden, de ware misdadigers, vertrouw! mit de bewaking van verschillende deelen der stad, in plaats van gestraft te worden. Welk een ironie „Ten spijt van al de verzekeringen en beloften gedaan door den groot vizier, en ondanks de ciroulaire wel ke tot de va lis is gericht, hebben de jongste moorden te Eguin opnieuw aan de oogen der beschaafde wereld de barbaarache politiek van Hamid den beul onthuld. „Na het uitvaardigen van ont8 proclamatie van 26 Augustus en onze kennisgeving van 28 Augustus, heb ben wij geduldig gewacht dat de Europeesche politiek een nieuwe richting zou inslaan ten opzichte van de heilige zaak van ons onge lukkig land. Wij wisten zeer goed dat het onmogelijk was, in een kor ten tijd belangrijke hervormingen tot stand te brengeD, en daarom hoopten wij op pallietieve maatrege len om nieuwe gruwelen te voorko men, onechuldigen te beschermen en te gelijker tijd een einde to maken aan de emigratie, die, nu de winter voor de deur staat, gelijk zal staan met een zekeren dood voor de mees- ten dezer ongelnkkigen. .Helaaser is geen enkele maat regel genomen, behalve misschien de bommententoonstelling in Iet arse naal, waardoor bet fanatisme der MohamD'iodanen nog meer geprik keld wordt. „Wjj achten het daarom onzen plicht om, voor het laatst, de aan- dsoht van Uwe Excellentie te vesti gen on bet feit, dat bet uiterst ge- vaarljjk is, te spelen met het lot eeuer natie, die veel ouder en be schaafder is dan hare aanranders, en wier geduld nu is uitgeput. .Dit is geen bedreiginghet is een historische wet die niet uit het oog moet verloren worden. „Wij mannen van de daad hebben j altijd de voorkeur gegeven aan da den boven woorden. Gij hebt nu ons Jaatste woord in deze proolama- tie gelezen". In een postscriptum wordt ver klaard, dat de eedgenooten nooit voor nemens zijn geweest om de ambas sades in Konstantinopel in de lucht te doen vliegen, zooals in de Turk- sobe bladen is beweerd. „Het is te dwaas om er van te spreken, omdat wjj tot dnsver nog altijd hoop heb ben gekoesterd op de interventie van Europa in de aangelegenheden van Armenië. Do Engelscbe generaal Kitchener, Win gate, Slatin pasja en andere hoofdofficieren, die hebben deelgeno men aan de eeypti6che expeditie naar Dongoia, 2yn naar K&ïto ver trokken. De Engelscbe kruiser St. George, het sohip onder commando van ad miraal Rawson, heeft last gekregen naar Zanzibar terug t6 keeren, en tevens zal het Zanzibaresbader ver-: sterkt worden met een schip behoo- rend tot de vloot der Middellandsche Zee. Naar Revter's agentschap verneemt, is het laatstbedoelde schip de kruiser Gibraltar, en via het Suezkanaal naar Zanzibar gezonden. Men verzekert dat de versterking van het Zanzibareskader verband houdt met de ontvluchting van den kroonpretendent Seïd Cbalied. f0.— a f0.Rogge f3.75 a f410, Haver f 0.—a f0.—Chevaliergerpt f0.— a f0.—Paardenboonen f4 75 a f4.90, Bruine boonen f0.a f 0.Groene erwten f 5.75 a f 6, Kanariezaad f0.a f0.—Karwei- zaad fll.,— a f0,00 inclusief, te veld staande f 0.per 50 kilo. Dui- venboonen f5,o0 a f 5.75, Wintergerst 4.25 a f0.—Zomergerst f0.a 0.Koolzaad f0.— a f0. STADSNIEUWS, ©erste en derde Pagina* Haarlem, 9 Oct. Tegen den 22sten van deze maand is een vergadering opgeroepen van belangstellenden in het denkbeeld om in het Brongebouw een winter- sooieteit op te richten. Bjj koninklijke besluiten is vergun ning verleend tot het houden van eene verloting van geschonken voor werpen onverkocht gebleven op den bazar, gehouden voor de Christelijke Bewaarschool in de Oranjestraat od zulks ten voordeele van deze sohool, alsmede tot het houden van eene verloting van door armen vervaar digde voorwerpen ten bate van de "Vereenigiog tot behartiging van de stoffelyke en geestelijke belangen der armen te Haarlem. Heden herdenkt de ploegbaas C. Drayer den dag, waarop hij Voor 25 jaar in dienst trad aan de centrale werkplaats der H. IJ. S. M. Wegens het gedeeltelyk mislukken van den aardappeloogst heeft de heer mr, H. Enschedé aan vele pachters zijner duingronden te Zandvoort ge heele of gedeeltelijke kwijtschelding van pachtpenningan geschonken. Marktberioht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 8 Oct. 1896. Roode wintertarwe f 0.— a f 0. Jarige tarwe f0a f0.Witte tarwe f 6.a f 6,50, Zomer ristarwe BINNENLAND. Parlementaire praatjes. Zonder stemming heeft de Kamer, in een vergadering van vyf minuutjes, hetwetsontwerp betreffende de soheeps- verklaringen aangekomen. Het onderzoek der begrootingen is afgeloopende voorloopige verslagen moeten opgesteld, de memories van antwoord daarop gereed gemaakt worden. Ruim gelegenheid voor eenige weken van rust. Geen der leden verlangde te blij ven. En zoo is de Kamer dan uiteen gegaan vermoedelijk tot 10 Novem ber a.s. G. Jr. Uit de Staatsoourant. Kon. besluit. Vergund aan den heer L, J. A. van de Polder, seoretaris-tolk bij H. M. gezantschap in Japan, het aanne men der herinneringsmedailie van de viering van het 25jarig keizerlijk huwelijksfeest, hem door den keizer van Japan geschonken. Met ingang van 16 dezer J. Braad benoemd tot machinist op de Rvjks- dienststoomboot bij de werken tot verlegging van de monding der rivier De Maas. De hoer mr. E. Opzoomer, lid van het hof van justitie in de kolonie Curagao, thans met verlof hier te lande, met ingang van 1 November 1896, op zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dieDSt ontslagen. Huldeblijken aan de Konin ginnen. H. M. de Regentes heeft aan eene oommissie, welke zioh te Amsterdam had gevormd tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de konin gin bij Hare meerderjarigheid, doen berichten, dat HH. MM. met groote waardeering kennis namen van het voornemen der oommissie en op den hoogsten prijs stelden de gevoelens van liefde voor de Koningin, waar aan de oommissie en allen, welke zioh by haar aansloten, op deze wyze uiting wilden geven, doch dat H. M. beslist den weDSoh bad uitgesproken dat Haar by de aanvaarding der ge wichtige taak, welke Haar waoht, geen gesohenben mochten worden aangeboden. H. M. deed aan de commissie me- dedeelen, dai, hoewel zy hoopte dat van de aanbieding van geeohenken by die gelegenheid geheel zoude wor den afgezien, H. M. echter nimmer zoude vergeten, dat daattoe het voor nemen bij de oommissie en by an deren had beBtaan en zij daarvoor steeds dankbaar zoude blyven. Het is bekend, dat H. M. de Re gentes slechts toegaf aan het denk beeld in het jaar 1898 een huldeblijk te aanvaarden, onder voorbehoud, dat de Haar te brengen hulde niet zoude bestaan in de aanbieding van een stoffelijk geschenk, maar dat die j hulde op eoDigerlei wyze zoude kun nen ten goede komen aan de bevor dering van een liefdadig doel. Een antwoord. Een blad dat zyn lezers bad ge vraagd „wat zou bet meest passende huldeblijk zijn om door het volk bq de aanstaande kroning te worden aangeboden?" ontving van dr. J.Ti- deman, te 's Gravenhage. offioier ia de orde van de Eikenkroon, lid v. d. My. d. Ned. Letterk. het Bataafsoh genootsohap der proefondervindelijke Wijsbegeerte, enz. enz het volgends antwoord Men biede Hare MajeBleit een eigen paleis in de Hofstad aan. (Onder het eerBte minBterie Thor- beoke heeft men wel een paleis voor de natie gevoteerd, dat er gelukkig nooit gekomen is). lo. Daartoe worde zoo spoedig mogelijk eene generale wet door de Staten-Generaal aangenomen, waarbq voor dit doe! een millioen gulden wordt bestemd. Overweging zou verdienen, dat eenO invloedrijke oommissie daartoe bet voorstel aan de Tweede Kamer deed. 2o. Voorts worde georganiseerd een algeineene insobryving waaraan arm en ryk zal kunnen deelnemen, tot het byeen brengen van een tweede som; zoo zal de yeheele natie door middel van lo en 2o aan hetgesohenk mededoen. 3o. Hoo28t wensohelijk zoude het zijn, dat de leden van het tegenwoor dige ministerie hoofdelijk daarin voor een flinke som bijdroegen, om daar door het bewijs te leveren, dat zy in gemoede overtuigd zyn, dat het ge- sohenb, in den vorm der nieuwe kies wet, ann de Koniogin op Haar laatsten veriaardag aangeboden, voor Haar en Haar Huis geen noodlottige gevolgen zal hebbon. Met God, voor Koningin en Vader land". De gezondheidstoestand van den heer mr. C. A. van der Kemp is van dien aard, dat hij zijn ontslag geno men heeft als lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Het Spaan sche stoomschip Hugo, op Ameland gestrand geweest en xe Nieuwediep binnengebracht, zal naar Amsterdam worden gesleept om te dokken. Vereeniging togen kwak zalverij. In Krasoapolsky te Amsterdam heeft de Vereeniging tegen de kwakzalverij Donderdag hare jaarlyksohe alge- meene vergadering gehouden. Ben jaarverslag werd uitgebracht waarin j geklaagd wordt over voortdurende j daling van het aantal leden. Het ver- lies over 1895 bedraagt 63 Op 31 'December 1895 was een batig said 0 door MAX PEMFERTON. HOOFDSTUK XXUL 40) Eene veelbeteekenende waarschuwing. Nadat zij een tijdlang met den spoed van een zwerm wilden hadden voortgereden, vertraagden zij van liever lede bun gang. en namen zij een gewonen draf aan, Röeds voor dien tijd waren er verscheidene ruiters in de richting van Vivero uitgezonden, terwijl weer andere mannen zich op de berghoogten bevonden, om ds troe pen in het oog te krijgen, maar in weerwil hiervan splitste het gezelech&p zich in tweeën, zoodra het de wonden aan den zoom van de eerste baai bereikte, waar de Engelschman een haven had gezocht, en ver deelde zich aldus, dat er slechts twee man bij Mes senger en de vrouw bleven. Zy had blijkbaar bet plan opgevat zich te begeven naar den top van het groote voorgebergte, dat de schipbreukelingen van het jacht at hadden gesier, maar zij koos baar weg niet anders dan met de uiterste behoedzaamheid, en haar uiste blik en volstrekt gemis aan vrees kwamen zoo onmiskenbaar uit, dat de P.ins zich op haar scherp zinnigheid verliet, zooals een kind op een krachtieen man zou steunen. Op een mijl afstands van de kust, voerde het pad door een bosch van pijnboomen. De met mos over dekte bodem belette het hoefgetrappel der paarden te hooren, en boven hun hoofd strekte zich een weelderige troonhemel van bladeren nit, waar de ondergaande zon vuurrood doorheen straalde. De vrouw hield hier haar paard in en luisterde een oogenblik toe. „Hoort gij niets?" vroeg zij. „Volstrekt niets," antwoordde Messenger, die naast haar was blijven stilstaan. „Dan hebt gij geen ooreD," sprak zij, „luister nog maals, en zeg mij wat gij hoort." „In het geheel niets." zeide hij, „behalve het gefluit v>ua een vogel." Zij lachte hem toe. „Die fluitende vogel is mijn bediende Pedrosprak zij, „wij kunnen laDgzaam voortgaan." Het bosch strekte zich nog een derde mijl of meer uit, terwijl het pad, dat daar doorheen voerde, reeds nadat zij een honderdtal meters verder gekomen waren begon te stijgen, en al spoedig heel stijl werd. De paarden schenen daar echter aan gewoon le zyn en zy eindig den met slechts een smal weggetjevlak tegen den berg aan, te volgen. Hierna bereikten zij een tweede woud, en toen zij aan den zoom daarvan gekomen wa ren, zagen zij zoowel van de zijde der kust als aan den kant van het binnenland, de gansche streek op eene ontzaglyke diepte aan hunne voeten liggen, zelfs de zes aanschouwden zij aldus, nog altijd even vlak ei kalm als de oppervlakte van een meer. Maar hetgeen alleen hunne aandacht trok was, dat in het dal waar het eerste dorp was gelegen, zich duidelijk in het hel dere licht de hemelsblauwe jassen en roode broeken van eene compagnie lanciers vertoonden. Deze lieden waren juist bezig hunne paarden voor te brengen, en nadat zij in allerijl waren opgestegen, reden zij haastig weg in de richting der kust. Toen Messenger daarop den blik naar de zee wendde, begreep hij aanstonds wat deze beweging te beduiden bad. Eene kustboot, die eene vlag voerde, waaruit hij niet wijs worden kon, liep zeer dicht langs den oever, en vlak bij vervolgde haar de Engelscbe kruiser, die reeds zoovele dagen langs de kust had heen en weer gevaren. Yan het hooge punt af, van waar zij op het gansche tooneel nederblikten, kon men gemak kelijk het gevaar bespeuren, dat het voortvluchtige schip bedreigde, zoowel als de ontroering, welke zijn verschijnen in den omtrek had le weeg gebracht. Gan sche benden woeste lieden ijlden thans van het dorp naar de zee, anderen, die reeds op het vlakke strand stonden, zwaaiden met de armen en liepen heen en weer, alsof zij het eene vaartuig wilden helpen en het andere schip in zijn vaart stuitende lanciers zelf draafden over het benedenland, en schenen van den kruiser te verwachten, dat hij de bemanning der stoom boot de kust op zon jagen. Het onbekende schip werd zoo dicht naar het land gedrongen, dat zelfs Messenger inzag hoe waarschijnlijk het was, dat het op de rotsen stranden zou, maar nog voordat hij zijne gedachte had kunnen uitspreken, nam de vrouw aan zijne zijde het woord. „Voyez-voue, mon ami," zeide zij, „daar is iets nieuv a gaande." „Dat dacht ik ook juist," gaf hij ten antwoord, „en ik vraag mij af of Kenner aan boord is." „Dat zullen wij spoedig weten, riep zy uit. „Maar zie eene Deze uitroep volgde op een kanonschot dat door den Engelscben kruiser w. s gelost, en toen de k< gel ia zee viel vóór den boegspriet der stoomboot, liet deze het anker vallen en haar vlag zakken. Onmiddellijk daarop werd er eene sloep uitgezet en daalden drie maD, wa.rvan de eerste Kenner was, daarin at. Hij had gehoopt de kust nog te bereiken, alvorens de sloep, welke ook zijn vervolger neerliet, hen in had kunnen halen, maar terwijl zijne matrozen zich voor over bogen om de roeispanen te banteeren, riep de vrouw, ditmaal op gejaagden toon uit: „Zie wel toeMijn wrok tegen uw vriend staat op bet punt gekoeld te worden. Indien bij en voet aan wal zet op dit strand, dan moge de Hemel hem gena dig zyn 1" „Hij kan in geen geval de ruiterbende ontkomen," sprak Messenger. „Nu, hij is alt yd even langzaam te werk gegaan. Ik had hem hier al vijf dagen geleden verwacht." Ofschoon er veel in zyn binnenste omging, sprak hij op onverschilligen toon, en Kenner verkeerde dan ook wer kelijk in een hachelijken toestand. De sloep van den kruiser kwam met de groot8te snelheid naar de kust, en zijn eigen matrozen worstelden tegen den stroom, die hua vaartuig naar den hals van het schiereilandi sleepte. Hun eerste voornemen om aan land te gaan en

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1