tendheld. Sa hij brengt in terinne-' ring dat de onmiskenbare toeneming Tan het aantal iepragevallen in Euro pa, en het ontstaan van nieuwe cen tra. aanleiding gegeven heelt om, meer dan in de laatste jaren het ge val was, aan het beslaan dier ziekte in Europa aandacht te schenken. Ehles' reizen naar IJsland, Reisner's onderzoekingen naar de gevallen in en om R'-ga, die van Blasehko in dit district Memel deden alle toeneming van het aantal ziektegevallen kennen. Het ligt voor da hand, dat ook in Nederland meer gevallen van lepra voorkomen dan ondersteld wordt of bekend i8een onderzoek daarnaar kan nut afwerpen. Daar er geen grond bestaat om met een dergelijk onder zoek nog te wachten, wensc'nte ik reeds nu te trachten eenige zekerheid omtrent bet bestaan van gevallen van lepra in Nederland te verkrijgen." De gagquaestiö te Amsterdam* Dcor do directie der Imperial is eene uitvoerige nota aan den gemeen teraad van Amsterdam gericht, waarin de cijfers en besohonwingen van het rapport op grond waarvan B. en W. naasting der gasfabrieken voorstellen, werden getoetst en gewogen. Wat de vergelijking betreft tusschen het nieuw aangeboden gaeeontraot en de be staande concessie, welke vergelijking door de lapporteurs in gee.*erlei opzicht gunstig wordt geacht voor het ui' uwe contract, zegt de directie te moeten aannemen, dat haar voor stel öf niet juist gelezen öf niet juist begrepen iszij verklaart zich bereid alle andere voorstellen, die haar mochten worden gedaan, te over wegen. Een brutale aanranding. Maandagoohtend te half vijf is de assistent der posterijen V., te Am sterdam op brutale wyze aangerand en mishandeld. Op weg naar het Cen traalstation, werd hij op de hoogte van het Weteringsplantsoen eensklaps door drie personen aangegrepen en van een dezer kreeg hij een slag met een stok op het hoofd, dat hij gewond werd en bewusteloos ineenzakte. Op zyn geroep kwam politie toesohieten die hem naar het gasthuis heeft ge bracht om verbonden te worden. Men vermoedt wie de daders zijn. Door een trein overreden. De 24-jarige dochter vau den wis- eelwachter Van der Veeke, aan den overweg van den spoorweg aan den Dubbeldamschenweg te Dordrecht is Zondagavond door den trein die te half 7 van daar naar Antwerpen ver trekt, overreden. Terwijl haar moeder de booraen van den overweg sloot, had de dochter de onvoorzichtigheid kort vóór den trein den weg over te steken. De trein was echter reeds te dicht bij haar, zij werd door de locomotief gegrepen en een eind,weegs meegesleurd. Men vond haar op ge- ruimen afBtand tusschen de rails liggen, vreeselijk verminkt. De onge lukkige is nog in leven doch haar toestand is zeer zorgelijk. De commissie voor het stiohton van eene monumentale fontein te Deventer is van plan, die te onthullen op den dag, dat de Koningin den troon zal bestijgen. Vader en zoon verdronken. Zondag omstreeks haif vier ure in den namiddag vond san het le ge sticht te Veenhnizen een allerdroe vigst ongeval plaats. De ambtenaren A. Smit en Popken, alsmede een 13- jarig zoontje van Popken begaven zioh in een houten bak om daarmede over te steken naar de overzijde van het breede kanaal, juist voor de wo ning van den wijkmeester Niezing. Beeds meerma'en deden zy op deze wijze dien overtocht in verband met den lystervangst. Er moet door den knaap eenige beweginggemaabtzyn, waardoor het kleine vaartuig plotse ling omsloeg. In hetzelfde oogenblik verdwenen Popken en zjjn zoontje in de diepte, terwijl Smit zich wiBt vast te klampen aan het omgekeerd liggend bakje, uit welken benarden toestand bij werd gered door den heer F. Vriesema. Zoodra mogelijk werden alle po gingen in het werk gesteld om vader en zoon op te viesohen, dat betrek kelijk nog al spoedig gelukte, dooh helaas te Iaat, want alle middelen der kunst, ruim een uur lang aangewend,a vermochten niet de levensgeesten weder op te wekken. Met het lot der weduwe en haar o kinderen is ieder bewogen. Pers Overzicht Geineenttfinanciën. De Standaard opent in zijn Zater dagavondnummer eene artikelenreeks over het ontwerp tot nadere regeling der gemeentefinanciën, waarvan het le artikel aanvangt uiefc de opmer king, dat het ontwerp over het alge meen, om drieërlei reden goedkeuring werd ontvangen. In de le plaats omdat van de 214 gemeenten, voor welke de toekomstige uitkeering globaal berekend waB, verreweg de meesten een aanzienlijk hooger bedrag uit de Rijkskas zouden ontvangen, dan thans. Ten tweede werkte gunstig het treed betoog in de memorie van toe lichting, dat zich van groote woorden en willekeurige aanwijzingen onthoudt, en op elk punt logisch verband legt tusschen het doel, dat beoogd, en het middeldat ter doelbereiking gekozen wordt. En ten derde het opnemen in dit ontwerp van betere regeling van het reeds bestaande heffingsrecht, waar door o. m. het treffen van uitwonende personen voor de gemeentekas mo gelijk wordt. Het ontwerp zelf vindt het blad uiterst ingewikkeld en vereischt vol gens de Stand, berekeningen en be cijferingen, die menig burgemeester en secretaris ten platten lande op een slapeloozen naoht kunnen te staan komen, maar juist dat ingewikkelde karakter is, zegt het op zich zelf, een verdienste van het ontwerp. Voorheen, betoogt het blad, volgde men hier te lande maar al te zeer de methode der fransche wetgeviDg, die alles generaliseerde, en zoo o< k in zake de financiën alles over «en kam schoor, wat tot allerlei onbillijkheid en verwarring aanleiding gaf. Een wet, die alles generaliseert kan niet op het leven passen. Eene hoofdver dienste vau het ontwerp is, dat het voorziening gevonden heelt tegen net euvel, dat eene gemeente met een hoofdsom van het personesl met een betrekkelijk hoog cijfer een groote uitkeering kreeg, en een arme ge meente met een laag oijfer weinig. Daarna gaat de Stand, bet ontwerp in zijne onderdeelen na en besluit dan aldus „Bestaat alzoo tegen de leidende gedachte van het ontwerp geen over wegende bedenking, tooh dient de vraag geBteld, of splitsing van wat terugbetaling van betvezén diensten en van wat feitelijk hutybetoon is, niet gewenscht ware. .De autonomie der gemeenten is de laatste vijftig jaren reeds aanmer kelijk verzwakt. Én is het nu buiten kijf, dat niets zoozeer de zelfstandig heid van personen en instellingen verzwakt, als finantieele afhankelijk heid, dan staat te duohten, dat een stelsel van algemeen^uitkeering door het Rijk aan de gemeenten, de voor stelling, alsof de gemeenten sleohts administratieve afdeelingen van het Rijk waren, zal bevorderen. „Dit zou minder te duohten zjjn, indien voor het overgroote deel der gemeenten eenvoudig restitutie van voor het Rijk gedaue uitgaven plaats greep. Restitutie voor verleenden dienst sohept geen afhankelijkheid en in den gewraakten staat van af hankelijkheid zouden dan alleen die gemeenten komen, die werkelijk hulp ontvangen, wil zij die begeerenen dus zelve erkennen, dat ze afhanke lijk zijn. „Staande voor dit gevaar gevoelt men eerst rooht levendig, wat misslag het was, het Personeel aan het Rijk te laten, in plaats van het bij de ge meenten over te brengen. Ware het Personeel aan de gemeenten gekomen en had het Rijk hierop opcenten ge heven in de rijkere streken, om met deze opcenten de armere gemeenten te hulp te komen, zoo ware een nor male verhouding in het leven ge treden. „Nu dit echter niet is geschied, moet wel tot uitkeering de toevluoht worden genomen, maar zou het juist ter afwending van het gevaar, dat hierin voor het autonome besef der gemeente sohuilt, zoo gewensoht zjjn geweest, dat restitutie en hulpbetoon uiteen waren gehouden. „Nu verkrqgt de uitkeering, als lgemeen begrip, vanzelf de betee- ketiis van algemeen hulpbetoon en juist dit dreigt de zelfstandigheid der ge-1 meenten nogmaals te verzwakken." I Het Vad. hetzelfde ontwerp bespre kende zegt, dat daar do uitkomst van bet ontwerp leert, dat die gemeenten die tegenwoordig het meeste tobben om rond te komen van het nieuwe stelsel het meeste profijt zullen trek ken, dat zoowel die groote steden, die onder zwaren belastingdruk zuch ten, als die plattelandsgemeenten, die in den waren zin des woords nood lijdend mogen heeten, den kraohtig- sten steun van de rykskas zullen genieten, men geneigd is het regee- ringsvoorstel te loven. Tooh meent het blad, dat de kritiek niet mag zvrygen, omdat de goede uitkomsten voor het oogenblik nog niet voor de toekomst borgstaan. Eenige beschei denheid is, volgens het Vadongetwq feld in 't oordeelen plicht, waar op dit doornig gebied de oritici velen, de opbouwende staatslieden weinigen zijn, en waar de Kamer na vele jaren zoekens en zwoegens voor de eerste maal geplaatst is voor een kunstig ingezet stelsel, dat dan ook door den maker met veel zelfvertrouwen, maar inderdaad ook met veel talent, het eenig juiste wordt aangeprezen. Na deze algemeene opmerkingen te hebben gemaakt, overgaande tot de bespreking van het ontwerp zelf, doet het Vad. daarbij o. m. uitkomen, dat het vooral een practisch bezwaar heeft tegen de berekening van de huurwaarde der belastbare per- ceelen. Het schijnt een bezwaar schryft het blad hieromtrent dat bij de invoering der nieuwe personeele be lasting de gemeentebesturen niet alleen in het algemeen, belang zullen hebben by eene lage schatting van de huurwaarden in hunne gemeente, dooh vooral dat het voor de ge- meente-finanoiën zoo'n groot verschil maakt of een perceel nog juist in de belasting dan wel er buiten valt. In bet eerste geval toch helpt de huur waarde de som vergrooten waaruit het aandeel der Gemeente in de be kende groep van uitgaven bepaald wordt. In het tweede geval daaren tegen wordt vier vyfdö van bet maximum van onbeiaslbaarheid in rekening gebraoht voor ds som, die het Rijk zal bypassen. De overgang zou zeker geleidelijker worden, wan neer er nog een neutraal terrein waredat nooh het deel van höt Rijk, nog dat der Gemeente ver zwaarde. „Dit zou o. i. gemakkelijk te ver krijgen zijn door, ter bepaliDg van hetgeen ten laste van de gemeente blijft, niet in rekening te brengen de totale som vau alle huurwaarden, dooh het gezamenlijke bedrag waar mede die huurwaarden het maximum van onbelastbaarheid overschrijden. In elk geval diende voor ieder per ceel te worden afgetrokken de vaste som, die volgens de wet op 'het per soneel, ter bepaling van de belastbare huurwaarde, in mindering wordt ge bracht. „Hierdoor zou het voordeel ver kregen worden, dat de totale aftrek door ons hier sanbevolen, voor ge meenten met vele woningen sleohts boven de grens der odbelastbaarheid grooter werd dan voor gemeenten met kleinere dooh relatief meer wel varende bevolking, welke laatste natuurlijk ook voor de gemeentelijke financiën een grootere belasting beta lende capaoiieit vertegenwoordigt." Het Alg. JBbld. heeft over dit on derwerp ook reeds eenige artikelen geschreven, waarvan wij een resumé zullen geven, wanneer de artikelen reeks oompleet is. Sport en Wedstrijden. Jaap Eden te Boubaix. Zondag heeft Jaap Eden op de wielerbaan te Roubaix gereden en is in den 1000 Meter wedstrijd door Mer oier geslagen. De volledige uitsiag van dit nummer is als volgtle serie: 1 Meroier, 2 Eros, 3.René. 2e serie: 1 Jaap Eden, 2 Ruinard, 3 Delespierre, 3e serie1 Boulay, 2 Protin, 3 Pas- moDS. 4e serie1 Jacquelin, 2 Der- uauoourt, 3 Delelienne. le demi final1 Eros, 2 Boulay, 3 Jacquelin (gevallen). 2e demi-fioal 1 Meroier, 2 Protin, 3 Ruinard. 3e demi-final1 Jaap Eden, 2 Dernau- oourt, 3 Delelienne. Final1 Meroier, 2 Jaap Eden, 3 Eroslaatstgenoemdedie eerste aankwam, werd gedisqualificeerd, daar hij Jaap Eden geoonpeerd had. De troostwedstrijd werd gewonnen door Jacquelin en de tandemwedstrijd door Delelienne en René. De 3000 M. werden afgelegd in 4 min. 37 sec. Bij de Zondag te Antwerpen ge houden athletische wedstrijden heb ben twee landgenooten, Kilman en Wurtel te Amsterdam, zich dapper gehouden. In de 5 K.M. en in de E»g. Myl loopwedstrijd en in denlOK.M. waxidelwedstrijd werden zij resp. ais eerste en tweede geplaatst. Leger en Vloot Sterkte der Engeleohe vloot. Over de engeisohe vloot, welke elk oosenblik zeilklaar ligt, bevat het Militür Wochenblatthet bekende, uitstekend geredigeerde militaire or gaan der Duitschers, eenige bijzon derheden. De engelscbe vloot heeft thans, met uitzondering van de havenschepen, 170 sohepen in dienst, daarvan be- hooren er 144 tot 11 eskaders, nl. de eskaders die gestationneerd zyn in de Middellandsohe Zee, bij Noord-Ame rika en West Indië, a'<n de zuidkust van Amerika, aan de Kaap de Goede Hoop en de kusten van Afrika, in Oost Indiè, China, Australië en den Stillen Oceaan, benevens het eska der van het kanaal dat dit jaar ge vormd ri, en een instructie eskader. Onder deze 144 schepen bevinden zich 18 moderne pantserschepen, 1 gepantserd raiaechip en 15 gepant serde kruisers eerste klasse, die iu een zeeslag gebruikt kunnen worden. Bovendien wordt in de Eogelsche havens nog dienst gedaan door 9 panteerBchi-pen van oud model, 9 gepantserde kruisersen in buiten- landeche havens liggen 3 kleinere pauteerschepen, zoodat in net geheel 31 pantserschepen eu 19 gepantserde kruisers, dus saaien 50 schepen in een zeeslag kunnen gebruikt worden. Het sterkste eskader is dat der Middellandsohe Zee, hetwelk 37 sche pen telt. Daarbij komen nog een half dozijn torpedo-jagers onlangs daar heen vertrokken en het eskader dat voor bijzondere doeleinden wordt gebruikt en bestaat uit twee oorlogs schepen, benevens een paar kleine kruisers en torpedoboot-jagers. In de Middellandsohe Zee stsan dus tegenwoordig met uitzondering van de kruisers, 14 oorlogsbodems en 3 gepantserde kruisers ter beschikking. Daarop volgt het Chineesche eska der met 26 schepen, waaronder 1 pantserschip en 4 kruisers eerste klasseverder het eskader aan Kaap de Goede Hoop met 15 sohepen, het Noord- Amerikaansche en het Austra lische eskader elk met 12, het Oost- Indische met 10 en dat van den Stillen Oceaan met 7 schepen. Alle deze eskaders, met uitzondering van het Oost-Inaische, hebben gvoote ge pantserde kruisers als vlaggesohepen. Het eskader van Zuid-Oostelijk Amerika en het instructie-eskader zijn de minst sterkezy bestaan elk uit 4 schepen en worden gecomman deerd door den oudsten commandant. Het eskader van het Kanaal telt 13 schepen, overtreft in gevechtssterkte evenwel alle eskaders, met uitzonde ring Yan het Middellandeche Zee es kader. Het bevat 6 groote oorlogsschepen van moderne constructie en 2 krui sers eerste klasse, de Bnelste sohepen der gansohe vloot. Bijdeze schepen zouden zich,wanneer zy dienst zouden moeten doen in de En- gelache waterenj in den kortst moge- lijken tijd de in de haven liggende oorlogsschepen kunnen voegen, zijnde 9 oude pantserschepen en 4 gepant serde kruisers, zoodat in een zeeslag 15 pantseisohepen eu 9 gepantserde kruisers ter beschikking staan. By de genoemde 176 schepen zyn niet gerekend de 3 divisies, welke in de drie groote oorlogshavens steeds voor oefeningsdienst beschikbaar zyn, elk sterk4 torpedojagers en 35 haven- sohepen, welke geen militaire waarde hebben. Naar men meldt, zal de op pen sioen gestelde luitenant-generaal W. R. L. van Helden, adjudant in bui tengewonen dienst van H. M. ée Koningin, inspecteur der cavalerie en gouverneur der residentie, zich metterwoon in Zwitserland gaan ves tigen. Reohtszakea. Hooge raad. De Hooge Raad handhaafde Maan dag de veroordeeling van den diamant slijper te Arasterdam, wegens belee- diging van een officier en uitfluiting der Koninginnen. Naar men mededeelt luidt bet vonnis, door den krijgsraad te Haarlem gewezen tegen de luitenants Irish Stephenson, 21 en tegen den luit. Blokhuis 14 dagen gevangenisstraf. Een jong meisje van goede familie, die eene zeer goede opvoeding had genoten later door omstandigheden ziekenverpleegster was geworden en zich had schuldig gemaakt aan on derscheidene oplichterijen te Amster dam, Haarlem, Deventer en Zutfen, welke echter steeds door de familie tijdig gedekt waren, zoodat geen straf vervolging tegen haar werd ingesteld, had zich Maandag voor de Haagsohe rechtbank te verantwoorden wederom wegens oplichting te Leiden, waar zij zioh had uitgegeven voor pleeg zuster in het Hópital Wallon. Het O. M. vorderde hare veroor deeling tot 6 maanden. De verdedi ger air. Gerritsen vroeg ontslag van rechtsvervolging subsidiair een onder zoek naar den geestestoestand van zijn cliënt en dadelijk ontslag uit de preventieve hechtenis. Dit laatBte werd geweigerd; omtrent het andere zal de rechtbank 29 October uitspraak doen. (JEMEN&D NIEUWS De sinds den laatsten storen ver miste vissehersbooten uit Ostende zijn zwaar gehavend teruggekeerd. In het geheel zijn aan de Belgische kust ten gevolge van den storm 20 menschen om het leven gekomen. Keizer Wilhelm als toeken aar. Alweer een nieuwe teekening van keizer Wilhelm. Deze is den keizer ingegeven door de eohipbreuken van schepen der Duitseke marine, die zooveel rouw hebben veroorzaakt. Een reproductie dezer teekening zal wor den gegeven aan alle nagelaten be trekkingen van de verdronken zeelie den. De teekening stelt voor een schip, dat de haven binnenstoomt Germauia breidt een rouwsluier over het schip uitop den achtergrond zijn de lichten van een vuurtoren bovenaan ziet men een kiuis mei gouden stralen en in het midden een Christusbeeld in een medaillon. De moorden te Eghin. De Porte heeft omtrent de moor den te Eghin de volgende oJficieele mededeeling gedaan: „De plaatselijke overheid van Eghin riep de Armenische leden yan den Gemeenteraad en van den kerkeraad bijeen om zo opmerkzaam te maken op de verschrikkelijke gevolgen van hun revolutionaire agitatie. Óndanks de vermaningen deden de Armeniërs een aanval op de Turksche wijk, na dat zij eerst hun eigen en daarna de Turksche wijk in brand hadden ge stoken. De rebellen werden aange voerd door een slachter, Manoukge- heeten. Toen zy de Turkeohe over macht gewaar werden, wilden zij in de bergen yiuchten. Dit is hun belet en bet grootste deel der oproerlingen werd neergesabeld. De Turksohe troe pen veroverden daarbij honderd Mar tini-geweien, twee honderd revolvers en dolken en eenige Verdon-geweren. In de Armenische wijk werden 200 en in den bazar 130 huizen een prooi der vlammen. Een aanslag Vrijdag zou de spaansche konink lijke familie van San Sebastian naar Madrid vertrekken. De reis werd echter uitgesteldnaar men zeide we gens ongesteldheid van de infante Maria TereBÏa. De ware reden moet een andere geweest zyn. Men had op de rails bij het station Zumarraga (prov. Gkiipuz- coa) een dynamietbora gevonden, ech ter zonder elagdop. Er werd een jonge mijnwerker gearresteerd bij wien ver scheidene dynamietpatronen werden in beslag genomen. Het is nog niet zeker dat men hier met een poging tot aanslag of com plot te doen heeft. De koninklijke familie stelde sr evenwel haar v< trek om nit. Zij is nu Ziterdagoc tend vertrokken en veilig in de hooi stad aangekomen. Flinke giften. Prinses Helena van Montfeneg ontvangt van den Czaar een uiti van een millioen roebels, hetzell bedrag dat haar oudere zusters vi keizer Alexander III hebben ontva gen,althans volgens daDaily Chronic Het huwelijksgeschenk van het Ru t-ieche keizerpaar bestaat uit een di manten sieraad, dat in Parijs is g ma8kt en twee millioen fre. mo gekost hebben. Uit Transvaal. De uitzetting met. Artikel 1 in de uitzettingswetluid De vreemdeling, die mondeling in geschrifte opruit tot ongehoorzaar heid aan of ove "trading van de w of eenige wettige bepaliDg of middelt van dwang en geweld aanwendt, waa door de openbare rust en orde i gevaar gebracht wordt of kan worde of anderezine door zyne handehnge gevaarlijk is voor de openbare rui en orde, kan op last van ZHEd. de staatspresident, handelende met ai vies en consent van den Uitvoerende Raad, na het advies van den staat procureur te hebben gehoord, worde uitgezet. De vreemdeling, wiens uïtzettin door ZHEd. deu staatspresident i bevolen, is verplicht binnen een tij in het bevel te bepalen na bekome kennisgeving den staat te verlaten. Gedurende dien tijd kan hij gebrui maken van de bevoegdheid bij art. verleend, en inmiddels in verzekerd bewariDg gesteld worden. Wanneer hij van die bevoegdhei geen gebruik maakt of het hooggf reohtshof zijne bezwaren ongegron bevonden heeft, wordt aan den las tot uitzetting onmiddellijk gevolg ge geven. Volgens art. 2 kan de etaatspres dent aati vreemdelingen en burger eene vaste woonplaats in het riji aanwijzen, met verbod om elders t vertoeven. Art. 3 zegt, dat burger van de Republiek i iet over de grenze kunnen gezet worden. Art. 5 luidt: Allen op wie art. 1 dezer wet vai toepassing mocht worden ve/klaard die beweren burgers der Z. A. Repu bliek te zijn, kunnen zich, dooh alleei op dien grond, bij verzoekschrift, me inachtneming van den termijn in hel bevel gesteld, tot het Hooggerechtsho wenden. Een uitgezette vreemdeling, die het land terugkeert, wordt gestrafi met hoogstens 12 maanden gevange nis en daarna weer uitgezet. Alle artikelen werden met alge meene stemmen aangenomen, behalvt die van het lid voor Johannesburg Jeppe. Voor de uitzettingswet waren inge komen 51 memories met 2031 hand teekeningen van burgers (voor d« perswet 52 met 1444 handteekeningen.. Naar aanleiding van de perswet schrijft de Volksstem Waarschijnlijk zullen_verscheident persorganen de aanneming der pers wet als te streng van strekking ver oordeel en doch het groote publiek heeft niet vergeten dat menige in de Z.-A. Republiek ven chijnende courau zich placht te onderscheiden door de afwezigheid van elke der eigenschap pen welke in beschaafde landen ver wacht worden. Algemeen wordt erkend dat een groot gedeelte d°r Transvaalsche pers jam merlijk misbruik heeft gemaakt van de vrijheid welke ze hier te lande genootde lankmoedigheid der regee ring in verband met de aanvallende toon der oproerstokende bladen heeft geleid tot een orgie van slechte smaak en tot een vergeten van de meest; elementaire jonrnalistieche verplich tingen zooals geen weerga gehad', beeft in eenig ander land. Menig Transvaalsch blad heeft de grenzen van de meest verbitterde kritiek verre overschreden en menig Zuid-Afri- kaaneeh editeur heeft ten volle den liberalen geeBt der Boeren in zake persaangelegenheden tot het uiterste geexploiteerd. Deze lieden hebben dus de ingetreden reactie uitsluitend aan zich zelf te wijten zij hebben nu te oogsten wat zy zelf gezaaid heb ben. Het publiek zal wel inzien dat d°> oordeelen kan, moet hier een weg lang de boomen loopen." „Laten wy dan uitstappen. Ik zou nog van kramp sterven, als ik hier een uur langer lagmaar gy moet my op den oever neerzettenen gij zult mij aan stonds niet verlaten om op verkenning uit te gaan of iets dergelijks „Ik laat u geen minuut alleen," antwoordde Fisher; „dat beloof ik u." De Prins mompelde iets tusschen de opeengeklemde tanden, en omklemde de hem toegestoken hand. Zoowei nu als nog vele maanden later, was zijne vrees voor eenzaamheid een der zonderlingste verschijnselen van zijn rampzaligen toestand. De duisternis, waarin hij ver oordeeld was voortaan te leveü, oefende zulk een invloed op zijne zenuwen uit. dat hij het ter nauwernood over zich verkrijgen kou, Fisher toe te staan hem ook maar een oogenblik te verlaten. Hy sliep niet anders in, of hij moest den arm van zijn trouwen makker naast den zijne voelenen nu hy aan wal gekomen was, en zich op het gras uitstrekte, had hij geen rust voordat de jongeling een zijner handen nam en deze vasthield. En aldus, met het hoofd op de zaohte, koele halmen steunende, terwijl de schaduw der wilgenboomen hen beschutte, sluimerde het tweetal, uitgeput, hongerig en geheel ontzenuwd in, om al de warme middaguren door te slapen, totdat het Angelus in de dorpen geluid werd. HOOFDSTUK XXIX. Bij het verhaal behoorende feiten. Terwijl ik een terugblik werp op de vele voorvallen, die ik in staat ben geweest te schetsen, met betrekking tot de lotgevallen van Arnold Messenger en zijne tocht- genooten, valt het mij te binnen dat ik (en dit waB mij tot hiertoe ook niet mogelijk) maar weinig gezegd heb van de wijze, waarop Engeland en geheel Europa deze gewaagde onderneming opnamen, en de middelen door de politie van verscheidene landen beraamd om haar te dwarsboomen. Opdat men echter beter den uitslag daarvan zou begrijpen en verscheidene zaken, die nog in duisternis liggen gewikkeld, zou verstaan, is het noodzakelijk het een en ander ie zeggen over zaken, die wij tot hiertoe oversloegen en ook maar ter loops in het verhaal aangestipt zijn. Hiertoe kan ik niet beter doen dan de Engelache dag bladen te raadplegen, en ik vind daarin een zeer nauw keurig verslag van veel dat ik behandeld heb, alsook van verscheidene dingen, welke Messenger slechts ten deele bekend waren. Van zijn kant had hij, vóór zyne ontmoeting met de Spaansche vrouw, zich niet kunnen verklaren op welke wijze het gekomen was, dat men hem allereerst had vervolgdhij begreep dit niet, om de eenvoudige reden, dat het hem onbekend was, dat men den Ierschen stuurman van de „Admiraal" opge nomen had, tegelyk met Conyers, die door hem was bevrijd geworden, en dat dit geschied was door de stoomboot die zich aan de horizon vertoonde, op het oogenblik zelf dat het kleine vaartuig in de Noord zee ten onderging. Indien hy dit had kunnen vermoe den, dan zou hy aanstonds den afloop hebben voor zien. De beide mannen werden door het stoomschip naar Bergen overgebracht, en seinden van daar onmid dellijk het gebeurde naar Londen, waar dit voorval cle gansche stad niet minder in beweging zette, dan een oorlog het kon hebben gedaan. Voor Capel, Martingale Co. was dit bericht een slag, die het huis op zijne grondvesten deed trillen. De chei zelf, die dubbel leed ouder het bedrog van zyn neef, Sydney Capel, was van dat oogenblik niet veel meer dan een vernietigd wezen, met geheel versufte geestvermogensmaar zijne compagnons arbeidden als slaven voort opdat niemand schade bij hun verlies zou lijden en de zaak toch in stand zou kunnen blijven. Heel de groote invloed der belangrijke firma en dien van Lloyds werd bij de verschillende regeeringen en bij de politie aangewend. Voortreffelijke detectieven vertrokken naar Lissabon, Parijs en Monte-Video. Men zond krui sers uit om de Noordzee te doorzoeken, aangezien men algemeen geloofde, dat Kenner's jaoht zich op weg be vond naar Holland of Noorwegen; andere kruisbooten stoomden het kanaal op, andersn weer voeren langs de Iersche kust, ofschoon dit maar door enkelen werd gedaan daar niemand scheen te veronderstellen, dat de vluchtelingen om de kapen van Schotland zouden heentrekken. Ik deelde reeds mede hoe het gebeurde dat de „Nero" de „Semiramis" in het oog kreeg en haar ach tervolgde, maar de zonderlinge stakiDg dier vervolging is een geheim, dat op de eenvoudigste wijze zal worden opgelost. Óp het oogenblik zelf dat de boot de overwinning zou behalen, brak haar schroef. De reusachtige massa metaal, die zich door de achterkajuit verspreidde,, richtte zul* eene verwoesting aan, dat het wonder was dat het schip zich nog boven water hield. Men bracht de kruisboot, ten koste van de grootste inspanning naar Bordeau over, en van daaruit zond men bericht naar Londen omtrent hare bevindingen, ofschoon alle» dienaangaande reeds aan het ministerie van Marine be kend was. Andere bruisers werden nu uitgezonden om de IranBche kust en de noordelijke kusten van Spanje te doorzoeken. Zooals wij reeds gezien hebben, was het een dezer booten, die ten laatste het anker liefr vallen, voor de haven zelf, waar de vluchtelingen eene wijkplaats hebben gezocht, en ofschoon de bemanning eindigde met het wrak te midden van de klippen te ontdekken, geschiedde dit niet voordat het geld reede aan wal was gebracht en de Engelechen eene toevluchts oord op het kasteel hadden gevonden. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2