-pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f900 's jaars, en eene verbooging van dat pensioen, Sen bedrage van 900 's jaars, inge volge art. 1, c, der wet van 1 April 1875 [Staatsblad no 33) ;2o. benoemd tot offioier-maohioist der 2de klasse -bq 'b Rijks stoomvaartdienst, de hoofd maohinist der lste klasse J. A. Sohell. Op pensioen gesteld, de majoor- kwartiermeester P. M. Soheurleer, van het 8ate reg. inf op zyne aanvrage kraohtens art. 42, lb, der wet van 28 Augustus 1851 (Staat'b ad no. 128) eu de kapitein-kwartiermeester J. M. J. van Rijen, van bet 2de reg. veld. art., kraohtens art. 42, 2c, dierzel/de wet, en het bedrag van bet pensioen bepaald, voor den majoor-kwartier- meesier Soheurleer f1600 's jaars en voor den kapitein-kwartiermeester van Ryen, op f1560 's jaars. Benoemd by het personeel der MJitaire Academie tot kapitein-kwar tiermeester, respectievelijk by het 2de reg. vesting-art. en ny het 2de ieg. veld art., de eerste luit.-kwartier- meesters C. W. F. Doorman, van bet 4de reg. inf., en .1. D. de Bloeme, van den staf der inf, werkzaam by hot departement van oorlogtot eerste luit. kwartiermeester, by hun tegen woordig korps, de tweede luit. kwar tiermeesters P. Rienbs van bet 3de, en F. Dekker vaD het 2de reg. inf. Benoemd by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmaoht tot militair apotheker 2e kl., de spo- theker A. J. Mol. De h apt. E. F W. C. Westerbaen Schmidt, van het 4e reg. inf., op non activiteit gesleld. Atfeh. Aan het departement van Koloniën ie van den ^ouv. generaal van Ned. Indië ontvangen bet volgend tele gram Donderdag is uit Lok Nga naar Lepong verkenning gedaan naar een bende vijanden. Gesneuveld zijn luitenant O. W. Gobiue en 2 Europeesche i a sellers gew-nd 5 militaiien beneden den rang van officier. Inbraak. Door tot dusver onbekende perso nen is ingebroken in eeoe villa met daaraan verbonden s'garenlabriek in de Beeklasn op de grens van Loos- duinen en Den Haag. Twee cylinder- bureaux zijn met geweld geopend en daaruit een bedrag van ongeveer 1400 ontvreemd. De moord te Gulpen. Het is de justitie te Maastricht mogen gelukken den dader van den moord op den veldwaohter Van der Loo te Golpen op te sporen, 't Is zekere Theunissen, oud 24 jaren, ar beider te 's Gravenvoeren (België) een bekend strooper. Hij beeft Maan dag volledige bekentenis afgelegd. Theunissen bevond zioh wegens wederspannigheid en bedreiging met geweld tegen den onbezoldigd rijks- veldwaohier Kompelberg, die hem op stroopery betrapte, in voorloopige hechtenis. Nader meldt men, dat Theunissen zioh in de gevangenis door ophan ging van het leven heeft beroofd. Eene aanranding. Te Geldermaleen hebben een paar personen 's avonds den heer Monnée, noachini-t aan de suikerfabriek, ver raderiijk aangevallen en hem deerlijk mishandeldde beer M. werd ontzet door station8per8oneel, dat op zijn hulpgeroep toesnelde. De daders zyn bekend. Op de Friesche Wadden is, eveoals in vorige jaren, wederom een Engelsob- man met een stoomjaoht, om jaoht te maken op waterwild. Een Klein kanon, voor op het jaoht, is het vuur tuig, waarvan het sohieten zelfs de eenden in de kooien doet opvliegen. De kooikers hebben daarom tegen dezen Engelsohman eene klacht bij de autoriteiten ingediend. Jacht op veldmuizen. In Friesland is een groote oprui- ming gekomen onder de veldmuizen. Door het hooge water moesten zy.de landerijen verlaten en kwamen zy boven, dan stonden honderden zee meeuwen klaar om ze op te peuzeleD. De zeemeeuwen kwamen zelfs tot aan het Tjeukermeer, om op deze muizen jaoht te maken. Pers Overzicht. Voorloopige hechtenis. Wij hebben nog melding temaken van eene discussie die zich tussohen de antirev.Nederlander en deStandaard heeft ontsponnen over een artikel van eerstgenoemd blad, betreflende de quaestie der voorloopige hsohtenis en waarover ook Neerlands Volkeblad een woordje heeft te zeggen. De Nederlander begon zyn artikel met er op te wijzen, dat reeds uiteen praotisch oogpunt groote bezwaren rijzen tegen bet gezegde dat het toch wel wat erg is, dat de reohterlyke maoht wanneer zy zioh vergiet heeft, niet alleen geen schadeloosstelling maar zelfs geen verontschuldiging aanbiedt aan den losgelaten verdaohte Om die verontschuldiging zou volgens het blad, menig verdachte den rechter uitlaohen en denkenik ben al heel blij, dat ik er ditmaal heelhuids af kwam en nog bedenkelijker zou het worden als aan het voorarrest sohade vergoeding was verbonden. En zullen zij die Op vrye voeten gesteld, later tooh schuldig blyken, de dan reeds verteerde schadeloosstelling moeten teruggeven, vraagt het blad. Docb al die bezwaren, betoogt het blad, zou men moeten traohten te overwinnen, wanneer hier waarlyk van een onrechtmatige daad sprake ware. Dit echter is, meent de Ned., niet het geval, daar de rechter, mits hij zorgvuldig en voorzichtig handelde zijn plicht doet en zioh met vergist,wauneer hy een, die den sohyn tegen zich heeft, aanhoudt. De rechter die aan houdt toch zegt Diet, dat de aange houdene een feit bedreven of waar schijnlijk bedreven heeft, maar dat er vermoedens zijn en hierin vergiet by zioh in den regel niet. Niet in eisch tot schadevergoeding moet men daarom volgens de Ned. hei heelmiddel tegen de gevolgen der aanhouding zoekenmaar men dringe, zegt het bl»d, steeds meer san op strenge naleving der bepalingen, die ten doel hebben den. diensttijd van het tijdelijk slachtoffer van den „voorloopige-zittingsplichi" zooveel mogelijk te bekorten, men gunne hem zoo spoedig mogehjk een veide- digermen vcere ook in ons land, voor sommige misdrijven, het 6telsel der voorloopige cautie in, en men behan- dele den aangehoudene zoo weinig mogelijk als veroordeelde. Meer kan, dunkt de Ned., van Jiet standpunt des rechts, soomin als van dat der billijkheid niet worden gevorderd. te verzachten, zonder het recht op eenige vergoeding te erkennen. Neerlanda Volksblad gaf hetgeen de Nederlander schreef de navolgende opmerking in de pen „Er is ons iets in dit betoog niet duidelyk. De Ned. bestrydt, naar 't ods voorkomt, het recht van eeo or. schuldig in voorloopige hechtenis gehouden persoon op eohadevergoe ding. 't ls mogelijk, dat hier niet van recht sprake kan zijn. Doch o. i. kan er ook evenmin van absoluut recht sprake zyn, wanneer de Maatschappij door de justitie iemand in hechtenis neemt, wiens schuld niet bewezen is. De Maateohappij doet dit ter wille tier veiligheid (een nuttigheids argu ment); toegegeven dat het goed is. Doch dan moet de Maatschappij ook den last dragen eener eventueele vergissing (al is de rechterlijke maoht, gelyk de Ned. opmerkt, hier direot niet voor aansprakelijk). Hierom komt ons bil lijk voor, indien de praotieohe be zwaren kunnen opgelost worden, dat de vertegenwoordiger der maatschap pij, de Staat, schadeloosstelling uit keert aau dengene die in haar belang maar ousohuldig schade leed.1' De Nederlander zegt in zyn repliek hierop, dat het hem voorkomt dat Neerl. Volksblad te veel de Overheid en een privaat persoon op gelijke lijn stelt. Een partioulier zou, Daer het i blad uiteenzet, iemand die hij sohade 'veroorzaakt, daarvoor eene vergoe ding moeien geven, maar met de Overheid is dit anders, daar baar reoht haar plioht is en haar recht nimmer verder dan haar plioht gaat. Moet zij waken voor de veiligheid, dan doet zy dat in ons allei belang, en, door dan reoht uit te oefenen, schendt zij nooit ons recht. De wet noodzuakt haar voorziohtig te hande len en legt baar aan allerlei banden zoo kan b.v. de heohtenis niet plaats hebben zonder rechterlijke tussohen komst. Ie er reoht op schadevergoeding jdan, meent de Nederl., moe?t ook alle i schade, hoe groot ook en voor wien 1 ook, vergoed worden; elke aanhouding i op straat, ais inbreuk op eer en vrij Iheid beschouwd en zoo ze later on noodig bleek, vergoed worden, dooh op die wqze ware, zegt het blad, geene maatschappij te regeeren. Ons goed, onze vryheid, ja zelfs ons leven moeten wy in uiterste gevallon ter besohikkiDg van de Overheid stellen besluit de Nederl. zonder dat wij op vergoeding aanspraak kunnen maken. Dit belet niet, dat uit billijk heid eenige sohade kan worden ver goed, maar eene verplichting tot scha devergoeding kan niet worden erkend. Voetbal De Haagsche Voetbal Vereeniging Bpeelde Zondag te 's Gravenhage een match tegen Rapiditas welke door de eerste met 41 gewonnen werd. Rechtszaken. Een moordaanslag. In den vroegen ochtend van den leu October werd op den Loosduin- schenweg te 'e Gravenhage een poging tot moord beproefd op een werkman wonende in de Taindert-Lan aldaar. Verdacht van aich aan dat misdrijf te hebben eohuidig gemaakt had zich Maandag voor de Haagscha recht bank te verantwoorden een 36jarig opperman, die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest en den löeu Mei vau dit jaar pas uit de gevangenis te Breda was ont slagen waar by had gezeten wegens diefstal van vet uit de weide. Aan beklaagde wordt ten laste ge legd, dat hij, na reeds geruimen tijd het voornemen te hebben gehad be doelden werkman van het leven te beroven, hem ter uitvoering van dat voornemen op den len October jl. opgewacht, hem gevolgd heeft in de richting van Loos luiDen en op den LDOsduinscnen weg lusschen Valken- bur/ en Nieuw Eik en Duinen eenige revolverschoten op hem heeft geiost die echter weinig of geen letsel heb ben veroorzaakt, daar een kogel slechts even - e wang raakte, een tweede slechts 's mans kleederen door boorde eu de andere kogels afsuiten op een ijzeren schop, welken de ge troffene op zyn rag bield. Eea jen twintig getuigen werden in deze zaak gehoord. Wat eigenlijk de aanleiding tot het miedryt" zou geweest zyn bleek niet, doch de omstandigheden in aanmer king genomen is het waarschijnlijk ste dat de beklaagde er boos ovor was dat de man gehuwd was met de vrouw met wie beklaagde 5l/s jaren geleefd had. Tegen den opperman werd door het O. M. 12 jaren gevangenisstraf gevorderd. De Stand, plaatst zich in haar ar tikel op iietzelfde standpunt als de Nederl.dooh voegt daaraan toe dat zij slechts eene bedenking heeft en wei dat zulk een voorloopig adres niet overal hetzelfde karakter heeft. Treft het een gesalarieerd persoon, betoogt het blad, dan gaat toch zijn tractement door, en ook, by mannen van groot bedrijf stelt de aard van het bedrijf vaak in staat, om ook, terwyl men in arrest zit, geld te ver dienen. iEen maü van studie kan zelfs voordeel van zulk een arrest voor zijn verder leven hebben. Maar heel anders staat het met den man, wiens brood en het brood van wiens gezin uit handenarbeid komt. Diens gezin lijdt onder het arrest van het hoofd des gezics gebreken komt de man weer vrij, dan ia hij dikwijls zijn dieDst kwijt, en kan niet aan stonds weer terecht komen. En dit nu eischt, meent te Stand., het recht niet. Volgens het blad eischt integendeel het recht, dat wie den broodwinner tijdelijk uit het gezin licht, zoolang het arrest duurt, de zorgen voor het gezin overneme. Daarvoor is veel te zeggen, ver klaart de Nederlander, naar aanleiding van bovenstaande, mits men niet alleen op handenarbeid het oog vestige maar op allen arbeid, die door de inhechtenisneming ophoudt. Even eens kon gevolg worden gegeven aan het denkbeeld, om in enkele by de wet aan te wijzen gevallen (valsohe ge tuigenis vergissing omtrent den persoon) die schade te vergoeden. Maar altqd blijde de strekking der rege ling, de nadeelige gevolgen van voor loopige aanhouding zooveel mogelijk Sport en Wedstrijd»!:. Kunstarmen en voetbal. Een ourieuB geval is onlangs be haudeld op de vergadering van de Derbyshire Football Association. De Buxton Football Club had namelijk een klacht ingediend, dat versobei- den hunner leden verwondingen had den opgedaan in een matoh met de Bousail team, doordien een der voet ballers van de laatste club een kunst arm had. De olub meende dat het hebben van kunstarmen en dergelyken gevaarljjk was en verzooht daarom aan de association een regeling te maken, waarby aan 6peleis verbo den werd met kunstledematen in het veld te komen. Uit de discussie bleek, dat ver- Bohiilende olubs bierdoor benadeeld zouden worden, daar verscheidene hunner leden zoodanige ledematen bezaten. Een van de leden van het bestuur gaf tot verduidelijking der klacht de volgende verklaring. Wanneer een speler met een kunst arm de bal te pakken had, kon nie mand hem naderbq komen, zonder ernstige verwondingen op te loopen, doordien by met dit harde lichaams deel rond zioh zwaaiende den speler zelfs gaten in het hoofd sloeg. Na een lange disoussie werd besloten, dat eigenaars vau kunstarmen of beenen, deze voor het spelen moeeten afleggen. Schaakwedstrijd. In den wedstryd, die te Moskou om het wereldkampioenschap tussohen Lasker en Steinitz gehouden wordt, heeft Lasker de eerste twee partijen gowounen. GEMKNÖD NIEUWS Motor cars in «Engeland. Zaterdag heeft op den weg van j Londen naar Brighton een proeftocht i met deze nieuw rqtuigen plaats gehad. I Tot heden bestond er in Engeland een politieverbod op het ryden mei motor-oarB. Het zyu maohines, die geirakkelqk een snelheid van 12 mijl per uur kunnen bereiken. Dit is de maximum snelheid, die de Londenscbe verordeningen toestaan. De Engelsohe bladen ziea in bet nieuwe vervoer middel een gevaar, wjjl het te plomp iB om even snel als rijtuigen of wielryders voor de voetgangers uit ie wyken. Het grootste bezwaar is evenwél, dat het rqtuig eenmaal in vaart zijnde, niet stoppen kan binnen 20 M. Zoo heeft een blad reeds den voorzorgsmaatregel genomen zyn lezers tegen ongelukken te verzekeren door de nieuwe motor-cars te veroor zaken. De voorstander der nieuwe ver voermiddelen is de heer H. J. Law- son, bygenaamd „de koning der motor cars". E9n reporter van de Manchester Guardian vroeg hem onlangs naar zijn oordeel over de toekomst der nieuwe vehikels. De heer Lawson had tot heden dertig of veertig cara ver vaardigd. Hy had echter een order van 200 maobines gekregen voor de Great Horseless Company. Ofschoon zelf enthousiast voor den motor-car, gelooft hy niet, dat hier door de paarden zoo spoedi? van de straten verdwijnen zullen. De geregelde fabricage is nog van jongen datum en de resultaten zullen pas in het voorjaar in het liobt treden. Aan het eind van het volgend jaar veronderstelt hy, dat er honderden en duizenden machines langs de straten zullen ryden. Te Parys zyn reeds een vijftienhonderd van zulke cars in gebruik, doch men ziet ze nog I weinig. j De heer Lawscn zette in het kort de drie verschillende Btelsels van J boweegkraoht uiteen, eleolriciteit, stoom 6n gas oi petroleum, j De voordeelen vau de eleotriciteit 1 zullen het meeBt in de groote steden 1 merkbaar .zijn waar 's nachts de ma chine gemakkelyk opnieuw geladen kan worden. Voor zich zelf verkiest hy de petroleum als beweegkracht voor den motor-oab. „Zoo'n oab loopt zoo zacht, alsof men een uurwerk tegen zyn oor houdt." De heer Law- son was de uitvinder van den eersten petroleum-motor-cab zestien jaar ge leden, die intussohen door de politie werd verboden. De eerste proeftooht, na de opheffing van het politieverbod, had plaats onder leiding vau de motor-oar-olub. Fran- scho, Duiteche en Amerikaansche machines namen er aan deel en men kan zeggen, dat het debuut in Enge land zeer gunstig is geweest. Na een dejeuner in het hotsl Mé- trcpole vertrokken de deelnemers ODgeveer veertig in aantal. Langs den geheelen weg en in alle dorpen stond een dicht menigte, die de deel nemers luide foejuiohte. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor, maar verscheidene maohinee moesten door sohade aan bet materieel in den modder blijven steken. Nu deze proefneming geslaagd is, verwacht men dat de nieuwe ver-'oer- middelen spoedig in Engeland in gebruik zullen tornen en er wordt zelfs al over gesproken een omnibus zonder paarden door de straten te laten ryden. Een bizondere vondzt. Een b;z jndere vondst deed onlangs een werkman in e«D reparatieplaats te L inden. Hij moest een rijwiel van een Amerikaan uit elvaar Lemen en daarbij kwam het hem voor, dat de stuurstang buitengewoon zwaar was; hij n^m een der handvatsels er at en toen rolden er niet minder dan 50 sovereigns uit, ieder zorgvuldig in eea bankbiljet vau 5 dollar gewik keld, Bij onderzoek bleek, dat de eigenaar van het rywiel, «lie een groote reis door Europa had gemaakt bet geld op deze zonderlinge wijze had geborgen en 't later had verge ten. ZjO iets kan toch alleen maar een Amerikaan overkok en. Gedood door eon naald. Hoe gevaarly-k het is naalden in het lijf van eeo japon te steken is opnieuw te Londen gebleken. Dez6r dagen werd eea vrouw op Btraafc plotseling ongesteld, en met den kreet: „Goede God, mijn hart!" viel zy bewusteloos neer. Zij werd naar een der hospitalen gebracht waar zy d6n volgenden dag bezweek. Bij het geneeskundig onderzoek bleek, dat een naald die waarecbyniij z op het lijf was gestoken en door de een of andere oorzaak in het lijfgoed was gescho ven, de borst eu het hart was binnen gedrongen en dus den dood had ver- oorzaak t. Brisson, de nooit uit de plooi ko- muude voorzitter van de Frar.sohe Kamer, heeft ter eere van dea Czaar zyn langen baard opgeofferd. De St. Audreas-orde, die hy tydens het jong ste bezoek vaa den Czaar ontving, wordt nl. om don hals gedragen, zoodat er onder den baard niets van te zien zou zyn. Het gevolg is, dat de voorzitter er nu tien jaar joDger uitziet. Een vreeselijke vergissing' Eea vreselijke vergissing is ge beurd met een ter dood veroordeelde, die in de gevangenis La Roquette te P.trys is opgesloten. Eenige» tijd gele den werd hem medegedeeld, dat het vonnis veranderd was in levenslange gevangenisstraf, maar later bemerkten de beambten dat z(j zich vergist hadden en dat aan een man van de;.zelfden naam, die ook in de ge vangenis de voltrekking van het doodvonnis afwachtte, gratie was geschonken. Toen men den eerstge noemde mededeelde dat men zich vergist had en dat hy tcoh zou ge guillotineerd worden, viel by van schrik flauw. Dood of niet dood. De groote, fransobe mystifioateur dezer eeuw wae, (of is) de grappen maker Paul Masson. Volgens de Temps zou hy dezer dagen te Straatsburg overleden zyn. In Augustus vertrok by naar Aix- les-Bains, om genezing te zoeken voor een kwaal waaraan hy reeds geruimen tqd leed. Dooh zyn toestand verergerde voortdurenden op de terugreis naar Parijs werd hij zoo ongesteld, dat hy te Straatsburg over leed. Zyn lijk is te Straatsburg te aarde besteld. De geneesheeren di de Bohouwiug vorriebt hadden, vei klaarden, dut zyn dood toe te sohrj ven was aan algemeene liohaami zwakte. Zoo vertelt althans de Temps. Maar de Figaro ontvangt than het volgende briefje „Mijnheer, ik ben niet dood Mas het dwaze nieuwtje heeft mij in d gelegenheid gesteld rayn vrienden t tellen. Dank. Paul Masson." Parys, 13 November 1896. De Figaro beweert, dat dit briefj door Paui Masson geschreven is Zou men hier weder met een gra van Leroice-Terrieux te doen hebben Of zou er eeu erfgenaam van de mystifioateur zyn opgestaan De Temps b-eft, om aan alle vragei een einde ie maken, naar Straatsbur geschreven en vandaar een afschrii der aote van overlijden ontvangen Hieruit kan men voorloopig beslaitei dat Lemioe-Terrieux dood is. De Ilaliaansche torpedo-booten, di op het Lago Maggiore gsstationneeri 1 waren om het toezioht te houden o; het smokkeleD, zyn tydens een hevi gen storm met man en muis vergaat*, Ogerstroomingea. Bosnië beeft de vorige week vree selijk te lijdon gehad van overstreo noingen. In Rudo aan de Turksc'm grens zijn 110 huizen verwoont, ii Jauja san de Drina veel vee terwyl bic dertien mannen zijn verdronken bi kbn pogingen om anderen te redden Do bloeiende Duit?che volksplintinj Frans Jvsephe-Feld is door de vloe den geheel vernield. De schapen e; geiten, do aanplant, de.huisraad, alle is verloren gegaan, en 1500 menschel zijn geheel zonder dak. De reusachtige Russisohe kroisei Rossiyaop twee n de grootste krui eer ter wereld eo de grootste dt Ruseiscre marine, sit nog steeds vas op de zandbank buiten Kroonstad waar zij Zondag 8 Nov. op haar re: naar Lib&u_ is vaatgeioopen. Zy zi negen voet 'in het zand en men be twyfelt of zij zonder aanzienlijk schade te redden is. Het schip heeft eifmillioen roebei: gekost. Het aantal sel'moorden in Chili moet sterk toenemen. De dagbladen van Santiago en Valparaiso hebbed nu besloten om zioh te matigen ia het meedeelen van bijzonderheden over zelfmoorden, in de vorwaohting dat dit senigen invloed zal hebbei op bet afnemen der ziekte. Uit Transvaal. Veepest. Uit verschillende streken van da Z. A. Republiek, gelijk uit den Oranje] Vrijstaat en Beisjoeanaland, komenj droevige beriohten omtrent de ra-4 derpest. Bij het afzenden van deza mail aarzelde de Transvaaische regeel ring nog met een algeheele siuitiuji van de grers voor invoer van vee uil den Oranje Vrijstaat, omdat raen vooa gebrek aau vleeseh vreesde. Ziehie] eenige berichten, die de ellende in da Z A. R. schilderen De vreeselijke berichten omtrent! hongersnood onder de Kaffers uit da distrikten Zoutpansbere en Waterberg zijn tot onze regeering gekomen en op advies der naturellen-commissaris- eer. heeft ons gouvernement karren vrachten mielies naar de geteisterde locaties geaonden. Thaus eohtordoet zich het geval voor, dat de Kaffert in grooten getale bij de Boeren weg loopen eu liever in hun xraal hun laatste penny gebruiken met hei koopen van non voedsel, dan te wer ken. De Boeren klazen steen eu been dat zij zelf op het land moeten arbei' den en dat bet hun niet mogelqk :s kafiers te krijgen. Van bevoegde zyut wordt nu de vraag gedaan of de re geering dezen maatregel, om cte kaf iers van voedsel te voorzien, niet zoo danig kou inrichten, dat de de naturel len hun kost kunnen verdienen door bij de Boeren 'te werken. Hierdoor zou de z.*aar bezochte landbouwers stand tegelijk eenigszine verlic t worden in zijn moeilyze taak. Volksstem.) Men zegt dat in het district Kroon, sta l éen boer alleen drie duizen ossen heeft verloren aan runder pes Volksstem h et brood in de eene, en het broodmes in de andere h ;nd stilhoudende om papa aan te staren. „Hebt gq niets gezien, mijnheer „Neen eigenlijk ni t," was het antwoord. „Ik voelde al-j het ware dat de gedaante, die eerst voor mijn bed had gestaan, zich in de richting van bet venster ver wijderde. Het is zeer vreemd, en ik ben nog geheel onder den indruk, dien het ip mij gemaakt heeft. Kijk daar komt mr. Penthorn vervolgde hy op een geheel an deren toon. Mr. Penthorn was door de tuinpoort binnengekomen en liep nu met vlugge schreden nsar de huisdeur. Hij was onze dokter, en ging zeer vriendschappelijk met ons om, altijd was hy vroolqk en druk aan het werk, hoewel hij reeds een bejaard man was. Hy kwam nu, op weg naar huis zijnde, even aan om papa te zeggen dat eene oude vrouw uit de gemeente, bij wie hij 's nachts geroepen was, zeer gevaarlijk ziek bleek te zijn. „Ik zal haar straks gaan bezoeken," zeide papa. „Neem een warm kop koffie, Penthorn, dat zal u goed doen. 'tls scherp, koud weer." „Nu, dat wil ik wei't is wel erg koud, maar mooi wger voor den tijd van het jaar," antwoordde hy terwijl bij naast mij kwam zitten, en Tom naar de keuken liep om een kop en schotel te halen. „Scheelt u wat, Leab Hebt ge weer hinder van uw maag Hierop keken wij allen Leah aanzij zag zoo wit als het tafellaken. „Neen, mijnheer, ik ben heel wel," antwoordde zy, terwijl zij de kop en schotel van Tom aannam en koffie inschonk. „Ik ben maar een beetje geschrokken van iets dat mijnheer ons daar juist vertelde." „En wat was dat dan vroeg de dokter. Papa vertelde het voorval nog eens zeer omstandig, maar dokter Penthorn nam het blijkbaar luchtig op het moest een droom geweest zijn, meende hij. „Daar houd ik het ook voor," stemde papa toe. „Maar 't is toch heel vreemd dat ik my volstrekt niet kan her inneren, dat ik droomde. Ik werd opeens klaar wakker en hoorde duidelyk spreken." „Gij hebt u verbeeld dat ge iets hoordet," hield mr. Penthorn vol. „Neen, dat heb ik zeker niet," zeide papa. „Ik hoorde de stem zóó zeker als ik nu de uwe hoorieiere klank, ieder woord was helder en duidelyk. Neen, Penthorn, ik ben zeker dat er iemand tot mij sprakde vraag is nu maar wie was bet?" „Dan moet er iemand in uwe kamer zijn geslopen,r zeide de dokter met een achterdochtigen blik op Tom. Leah keerde zich eensklaps om. „Jongeheer Tom, als gij die grap hebt uitgehaald, zeg het dan maar liever zeide zij en hare stem beefde. „Iknu die vind ik mooi," antwoordde Tom op ern- stigen toon. „Ik zou uit mijn warme bed zijn gekomen vó >r dot het noodig wasl Dat kunt ge begrijpen; ik ben den heelen nacht niet wakker geweest." „Het ia Tom niet geweest," verklaarde papa. „Hoe zou Tom de stem van mijne overledene vrouw hebben kunnen nabootsen? Het was hare stem, Penthorn, de stem, die ik niet meer gehoord heb, nadat zij gestor ven is en waarvan ik nu elke klank dadelijk herkende." De dokter bediende zich van een boterhammetje en antwoordde niet. „En dan nog iets," hernam papa, „niemani noemde my ooit bij mijn doopnaam d.-m sij, en mijn3 moeder die reeds sinds jaren dood ia. Myne tegenwoordige vrouw heelt mij nooit „Eustace" genoemd. De stem was die van mijne eerste vrouw, „Eustace, ik kom u halen," zeide zy klaar en duidelijk, juist zooals zij altijd placht te spreken. Ik begrijp er niets van, Penthorn, en ik kan niet nalaten er over te denken, hoewel ge dat misschien heel dwaas vind." „Nu ik geef het op," zeide de dokter, terwijl hij zijn ledig koffiekopje nederzette. „Als ge werkelijk wakker waart, Strange, dan moet iemand u een poets gespeeld hebben. En nu wensch ik u allen een goeden morgen, ik ga naar mijne patiënten. Tom, ik raad u sterk afu nu al op vijvers te wagen, ge zoudt de eerste niet zyn die een koud bad naamt, en dan zou ik er nog aan te pas moeten komen." Wij gingen ook allen aan onze bezigheden, en voor zoover ik weet werd er over het geheimzinnige voorval niet meer gesproken of gedacht. Op den volgenden dag, 's Zaterdag?, kwamen mevrouw Strange en Blanche weer thuis; de verst ging door, en het ys in de vijvers werd sterk en spiegelglad. Iu den namiddag van Maandag, den laatsten dag van het jaar, ging papa te paard naar de naburige gemeente, waarvan de predikant met jicht te bed lag en waar papa nu een lijkdienst moest waarnemen. „Is oude Dobbin wel eoherp gezet?" vroeg Tom, die even als ik aan de voordeur stond om papa te zien weg ryden. „Ja zeker, daar heb ik wel voor gezorgd, jongeheer Tom, 'tis nu geen weer om dat te verzuimen," ant woordde Jacnee, die zooiaag mij kun nermneren, dec dienst van tuinman, stalknecht en huisknecht bij ons vervulde. „Als gy beiden nu een uurtje aan uw Latynache lessen gaat, dan zijt gij klaar voor morgen, en dan kunt gij van middag naar de vijvers gaan," zeida papa, terwijl hy zich gereed maakte om weg te rijden. „Dag mijn jongens, veel pleizier, en weest vooral voorzichtig." „Kom, dat werk moet maar wachten, ik ga eer6t wat rijden, ga mee, Charley.," zei Tom. „Neen, ik ga eerst mijn werk maken." „Nu, zooals ge wilt, ik ga. Maar wacht, ik moet eerst wat aan mama vragen." Hij liep naar de eetkamer waar mevrouw Strange met Blanche zat. „Maatje zeide hij, „mr-gen wij van avond een par tijtje hebben „Een partijtje. Tom?" herhaalde zij verwonderd. „Nu ja, enkel maar de jonge Penthoms en de Clints." Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2