RUBRIEK VOOR DAMS, Dï lichtgevende bundel, die vanaf een honderd meiers voir het schip sohynt, zou de wachthebbende offi cieren niet hinderen, maar reeds op gro'Ue afstanden visschersvaartuigen, boeien enz. die zich op den weg kunnen bevinden, verlichten en daar door in staat ateJlen die te myden. On ver antwo or d elij k. De Redacteur van Patrimonium die te Amsterdam in een buurt woont, waar de aanbouw nog ongestoord w.'rdt voortgezet, zegt in het jongste nummer van genoemd weekblad, dat bi; daarbij vaak dingen ziet gebeuren, wa&rby men, gelijk men het noemt, zyn hart vaBthoudt. Hij schrijft daarover aldus „Op een steiger van ongeveer 12 M. b ven den beganen grond stonden op bet oogenblik, dat het onze opmerk zaamheid trok, drie metselaars te werken. „Toe jongens," hoorden we een steendraeer zeggen, „ze klagen, dat ze <reen steenen hebbeD, laten we ze er onder dragen", bedoelendelaten we er zooveel steenen opbrengen als er maar even op üggea kunnen. ..Doe het niet", riep de kalkdrager, wnat de steiger is te zwak." Dit hadden we ook gezien want de staande houten van dien steiger wa an van sleohts drie schakels voor zien en misten dus bijna alle onder ling verband. Niet een kruiszwieping was er aangebracht, en onder een steiger op die hoogte was er niet één meer en dat hoewel een groote hoop ste^erhout, zoowel schakels als de len in voorraad lagen. Wij vinden zoo iets onverantwoor delijk Onverantwoordelijk en roekeloos ock van de werklieden, zoowel als van den bouwer, onder wiens opzioht dat werk gesohiedt. Maar ook onverantwoordelijk voor het publieke gezag. Immers dergelijke tooneelen ziet men telkens weder. En dat aan den publieken weg! Er is een bouwpolitie, en tooh schijnt alle toezicht op steigers en BieiliDgen volkomen te ontbreken. Een aanvaring. V.tn twe-1 schepen, welke Maandag do->r ecu sleepbo-t van het Merwede- ka- aal door het Y naar de Houtuaven te Amsterdam werden ge-l9ept, werd éen nabij de monding der haven door een zeeboot, komende van IJmuiden, aangevaren, met het gevolg dat de man, die aan het roer stond, over boord sloeg, maar spoedig gered werd. Doch ook bet schip dat met suiker- b'een belast was, had averij bekomen, zoodat het iD de Houthaven zonk. De opvarenden werden allen gered. De oude g&rde. Eenige „eeuwige" studenten te Amsterdam hebben onlangs e6ne ver eeniging opgericht, genaamd De oude garde, waarbij zich alleen studenten kunnen aansluiten, die 10 of meer jarea zich koesteren aan den boezem van de Alma Mttir. De oudste van deze Muzenzonen telt 15 studiejaren, de jongste 10. Ia de laatstgehouden vergadering vau De oude garde werd met alge- meene stemmen besloten, een collega, die nu zqn 18e studiejaar is ingegaan, uit te noodigen, lid van de illustre vereeniging te worden. Nadat de sece'atis in dien zin een brief aan den Minerva-getrouwen dienaar had verzonden, ontving bij reeds den vol genden dag dit korte antwoord Zeer veel eer, maar met zulke jonge broekjes als uwe vereeniging telt kan ik niet omgaan. (Tijd.) Er in geioopen. Zekere hee1', politiespeurhond ge- n- mild, die waarschijnlyk eens een be'.euricg wilde ma^en, gi g deze week een polderjongenskeet te Hille- goni binnen, en niemand ziende dan eens vrouw, vroeg hij, na haar goe den morgen gewenscht te hel-beD, een borrel, welken de vrouw hem gaf. „D ina je I" ze'de de beer. Een oogeD- b' 1c later gaf hij aan de vrouw eert lij ^daalder. „Dank je!" zeide de vr ow op baar beurt. Genoemde heer Hcheen dit echter wel wat veel te vin den, althans hg vroeg geld terug. li rvan wilde de vrouw echter niets v eten, en niettegenstaande het her haald vragen en bedreigen bleef de vrouw weigeren, dreigerde de „jon gens" te zullen roepen. Onze vriend, ziende dat het „meenens" werd, koos het pad, vanwaar hij gekomen was, waarschynlyk vreezende voor ernsti ger gevolgen. LD.) Krankzinnigengesticht „Endegeest." De opening en in gebruikstelling van het krankzinnigengesticht „Ende geest" onder Oegstgeest zal hoogst waarschijnlijk plaats vinden op 15 Januari 1897. Voor de bij die inrichting te ver vullen betrekkingen van huismeester, boekhouder, linnenjuffrouw, tuinbaas en portier hebben zioh tot dusverre niet minder dan resp. 261, 187, 92, 102 en 8-5 oaudidaten aangemeld. Onder de sollioitanten voor de beide eerBt gemelde betrekkingen bevinden zich o. a. eenige gepensi- onneerde hoofd- en subalterne offi- Haarlemsche Frans. Men meldde Dinsdag uit Rotterdam aan de Tel.: Namens den rechter van instruotie te Dordrecht zijn hedenmiddag te Rotterdam aangeplakt, de portretten van Franoisous Hendrious Rosier, bij genaamd Haarlemsche Frans. D8u 26en Aug. is bij per stoomschip Obdam uit Amerika te Rotterdam aangekomen en sedert dien tijd moet hg zich tot 29 September te Rotter dam hebben opgehouden. Hij bereist het platteland met genees middelen en wotdt verdacht zich aan kwakzalverij onder verzwarende om standigheden te hebben schuldig ge maakt. Inlichtingen en signalement worden door justitie en politie verzocht. Een gevaarlijk sujet. Zondagavond bracht de gemeente veldwaohter te Beek bij Nijmegen zekeren J. B, die in keonelyken staat verkeerde, naar hot arrestantealokaal. Dit gesohiedde niet ronder verzet en de gearresteerde wilde den veld waohter met een mes te lyf. Deze sloeg het hem met zyn stok uit de hand. Maandagochtend, een oogenblik nadat de man uit zijn nachtverblijf ontslagen was, werd bekend, dat hij met dat zeilde mes H. P., wonende in den Smoorenhoek te Besk, twee wonden in den onderbuik, waarvan eene gevaarlijk, bad toegebracht. In gezelaohap van een kameraad was by op het erf van den vader van zyn slaohtoffer versohenen, blijkbaar met kwade bedoelingen en bij de worste- j ling, die daarvan 'tgevolg was, bad, hij zioh van zyn mes bediend. De man is onmiddellijk daar in heohtenisge noxuen en aan de justitie te Arnhem overgeleverd. Sport ea Wedstrijden Schaken. Lasker heeft te Moskou nu ook 6e derde partij tegen Steinitz gewonnen. Rechtszaken. Een merkwaardige familie! Voor de rechtbank te Amsterdam hadden zich Dinsdagmorgen te ver antwoorden een vader, een moeder en een dochtertje, terwijl een der zoons op het punt staat naar het rijksop voedingsgesticht gezonden te worden. De moeder had zich te verantwoor den voor mishandeling van haar stief kind, een jongen van ze3 jaar. Als men van de dagvaarding kennis neemt, krijgt men geen hoog denk beeld van de moederlijke zorg, die Gerritje Kok uitHüvereura vóórhaar stiefzoontje had, want niet alleen mishandeling (slaan, met de zweep, ranselen en schoppen) wurdt; haar ten Jaste gelegd, maar ook wordt zij verdacht bet kind voldoend dek, voed sel en drinken onthouden te hebben. Het jongetje was de eerste getuide, maar het vertelde niet veel. Zoover de president van de rechtbank bet uit hem kon krijgen, verklaarde hij niets dan goede van zijne moeder een der rechters wist hem evenwei (e doen verklave-, dat hij jokte. De echtgenoot van beklaagde was de volgende getuige. Uit zijn verhoor bleek, dat de moeder voor het kind in een begrafenisfonds was gegaan. Zij zou gezegd hebben: als het kind jvoor kermis komt te sterven, krijgen j we een mooi duitje", en er zou over een nieuwe japon gesproken zijn. D t had getuige voor den rechter-com- miesaris verklaardvoor de recht bank ontkende getuige dit. Ook had hij gezegd, dat de jongen vier of vijf maal per dag geslagen werddat wist hij ook niet meer. Wel kon hij verklaren, dat het kind minder goede ligging had, omdat het vuil was minder voedsel kreeg, omdat moeder altijd ,zeide dat het kind reeds gege ten had. Ook bleek, dat de jongen er slecht uitzag en altijd op den grond moest zitten en dus niet met de an deren aan tafel mocht aanzitten. Ge tuige gaf zijn kind buiten weten van zijn vrouw soms een stukje brood en hij wist heel goed, dat het niet vol doende in de luoht kwam. Getaige wilde niet tegen de vrouw optreden, omdat bij eenvoudig niet durfde, maar hij wist zeer goed. dat de han delwijze niet zoo was als het behoorde ea toen de president opmerkte dat het om den dood van het kind te doen was, zeide hg „'t zou er wel toe gekomen zijn.* Ia krasse bewoordingen wees de president, mr. Wiohers Hoeth, dezen get. op zyn onmenscbelyk gedrag, dat hij nog erger noemde dan dat van beklaagde, omdat het zijn eigen zoon was. In het geheel werden dertien getui gen gehoord. Uit het verder verhoor bleek, dat de vrouw haar kind meer malen slagen gegeven had. Na haar huwelijk, dat in Juli plaats had, is de jongen zeer zelden in de buiten lucht geweest, omdat zooals de moeder zeide het kind klieren had. De hoofdagent van politie te Hil versum deelde het verloop van het onderzoek mede, zooals het in de dag vaarding wordt medegedeeld. Toen getuige met zijn coliega in het huis van beklaagde kwam, vroeg het kind aan getuige brood. Het werd den jongen door zijn vader verstrekt, en hij schrokte het op. Een groot glas water dronk hij in een teug leeg. Het kind sliep rp een karpet met eeni deken als dek. Klieren heeft get. niet waargenomen, wel schrammen op den rug. Het kind was a'lerarmoedigst j gekleed. Het is, toen de justitie zioh j met de zaak is gaan bemoeien, in het Katholiek verpleeghuis gebracht. De vader van het kind, nogmaals' gehoord, kon geen verklaring geven, waarom het bewuste kind wel voor het begrafenisfonds is opgegeven, de andere kinderen ni t Beklaa-de eindelijk gehoord, ver klaarde den jongen nimmer mishan deld te hebbenhij heeft wel eens klappen gehad. Niettegenstaande de vrouw de haar ten laste gelegde feiten ontkende, noemde de piesident be klaagde „een helleveeg". De officier van justitie vroeg uitstel voor onbepaalaen tijd van deze zaak,! daar de hoofdgetuigen niet aanwezig konden zijn. Aldus werd door de rechtbank be sloten. Beklaagde was hiermede evenwel niet uit de bank der beschuldigen ontslagen. Haar man, Theunis Kok, nam thans naast haar plaats voor een andere zaak. Beiden worden nl. beschuldigd in vereeniging heling vau gestolen kleederen gepleegd te hebben. De kleecleren waren door een der kinderen gestolen en waren pasklaar voor den man gemaakt. Het O.M. deelde mede, dat Maandag besloten was het kind, dat gestolen heeft, naar een rijksopvoedingsgesticht te zenden. Het O. M. eisohte voor beide beklaagden 6 maander. Een dochter van het eohtpaar Kok moest daarop nog terechtstaan wegens diefstal van goederen. Het meisje, dat 12 jaar oud is, was niet ter lerechtzitting aanwezig. Na het verhoor der getuigen, vroeg het O.M. opzending naar een rijksopvoe dingsgesticht totdat beklaagde den leeftijd van 18 jaar bereikt zal heb ben. Over acht dagen uitspraak. Hbld. Gemengd Nieuws, Een dengdprijs aan liet verkeerde adres. De Fransche Académie verkeert in een moeilyk geval. Zy heeft bij haar laatste jaarfeest den „prix de vertu" toegekend aan een vrouw die tien kinderen heeft grootgebraoht. De be- kroonde kreeg berioht van den se cretaris zij kwam naar Parys, werd pleohtig voorgesteld en kreeg ook den gebruikelyken kus van den gever van den prqs. Toen zy weer thuis was, wist de vrouw niet beter te doen, dan de ontvangen 600 frs. te verbrassen Daarbij pronkte zy met de medaille en het diploma in de kroegen en parodieerde zij de plechtige overban digiüg op de walglykste wyze. Ten laatste kwam de burgemeester tus- sohenbeide. Hij liet de vrouw vervol gen en nu bleek, dat de brief van den seorelaris der Académie aan een ver keerd adres was gekomen, by een sleoht bekend staande vrouw, dieioe vallig denzelfden naam droeg als de bekroonde Wat nu te doen? De medaille en het diploma kan men aan den onwaardige ontnemen, maar de 500 frs. heeft zy niet meer en de moeder van tien kinderen vraagt om hei haar toekomend bedrag. Een onwillige tuinier of een diplomatiek incident De Fransche gezant te Bern htd het vorige jaar den tuinman Imhof aangesteld om het park achter zijn hotel in orde te houden. De gezant had den man daarvoor een zefier be drag per jaar toegekend, en vrij wo nen in een huis, dat tot het gezant schapshotel behoort. Imhof richtte daar ook zijn bloemisterij in, een kamer werd in een kweekkas veran derd, en voor' was de bloemenwinkel. Dat ging alles goed, totdat al vrij spoedig door deu gezant aanmerkin gen gemaakt moesten worden over de wijze, waarop Imhof het park onderhield, 't Werd echter niet beter en in Juoi werd den tuinman daar om aangezegd, dat hy een maand daarna ontslagen was, en dat hij het huis moest verlaten. Maar Imhof deed net oi hij van dat laatste niets gehoord had hij bleef kalm wonen. De gezant herhaalde eenige molen zijn opzeggingte vergeefs, de tuinman verliet het huis van den Franschen staat niet. Toen weadde de gezant zich ten einde raad tot de Zwitsersche Bondsregeering; deze belegde voor het ernstige geval een ppecialen Raad, en daar werd beslo ten de Berneohe politie te gelasten Imhof, desnoods met gewald, uit het huis te zetten, met zyn heelen inven taris. Nu vond deze het beter zelf maar de zorg voor verhuizing van de planten op zich te nemen, en met heel den voorraad van kassen en winkel betrok hij een andere woning. En aan de Bondsregeering zond hij een adres, waarin hij wijst op de groote schede, die hij door dit ver- plioht vertrek heelt geleden. Nauwelijks werd het zaakje bekend of een storm van verontwaardiging stak op uit het publiek. In haast alle bladen verschenen heftige artikelen, en er werden zelfs protestvergaderin gen gehouden tegen de bonds regeering. Deze werd verweten mis bruik te hebben gemaakt vaD haar gezag. Er was een gewone civiele rechts quaestie en de regeering had daarin niet te beslissen, allerminst, langs den weg van geweld. Zij die 't niet wisten, beweerden, dat de gezant de zaak voor den Franschen rechter had moeten brengen, en wie beter op de hoogte waren constai eerden, dat wel degelijk de Zwitsersche reohtbank uitspraak moest doen in quae sties tusschen buitenlandsche gezanten en burgers van het rijk, waarin zij hun land vertegenwoor digen. De Rondsregeering schijnt wel wat niet het voorval in te zitten. In alle bladen komt nu bet officieuae bericht voor, dat de gezant {princi pieel geen hulp wilde vragen bij een Zwitsersche rechtbank, al stond hem dit vry, en dat er toen voor de re- geering niets overbleef dan te doen wat zy deed. De gezant verzoekt thanB benoeming van scheidsrechters om eventueele schadeloosstelling aan Imhof te be palen. Muzikaal. In de Jezuïtenkerk te Verviera js onlangs voor het eerst een mis op gevoerd van den elijarigen blinden knaap Edmund Nelis, aldaar. Zonder kennis der harmonieleer dicteerde hij na eenige dagen ijverig op de piano te hebben gestudeerd,- zijn broeder noot voor noot de mu ziek van het gezang en het orgel- j accompagnement. Het werk moet algemeen verbazing hebben gewekt- Het blinde wonder kind bevindt zich thans in een blic- den-iDstituut. Spoorwegongeluk. Te KouDitza aan de spoorlijn van Petersburg naar Warschau heeft een botsing mssohen twee treinen plaats gehad. Er zijn zeven reizigers gedood en 53 gewoed. Te Patras is een rijk koopman zonder eenige aanleiding zijnerzijds op straat aangevallen en vermoord door een man van middelbaren leef tijd. De moordenaar werd dadelijk gegrepen. Hij verklaarde socialist te zyn en de daad gepleegd te hebben om propaganda te maken voor het socialismeblijkbaar is hij niet bij zijn verstand. Het geval heeft groote sensatie gemaakt, daar het de eerste misdaad van dien aard in Griekenland is. Een art» als dief. Sinds drie dagen spreekt men in Budapest over niets dan over dat onderwerp. Het is dr. Arpad van Korotnay, een man van ruim 40 jaren, ongehuwd on vermogend, die in de Hongaarsohe hoofdstad eene uitge breide praktijk uitoefende. Unlangs overleed een zijner patiënten, eene bejaarde en rijke weduwe. Haar dood kwam plotseling en niemand was daarbij tegenwoordig dan haar ge neesheer. Toen haar zoon na eenige dagen overkwam, vond deze tot zijne verbazing de brandkast op enkele betrekkelyk onbeteekenende stukken na ledig. De verdenking viel eerst op dienstbode, maar deze besohuldigde den arts en een huiszoeking bracht zyn schuld aan het licht, weldra door zjjne bekentenis bevestigd. Alleen zijnde met de overledene had hy de verzoeking niet kunnen weerstaan zioh van den sleutel der brandkast meester te maken, die de weduwe altyd by zich droeg. Hy is nog niet in heohtenis genomen, maar wordt bewaakt door twee politie-agenten, die hem verleden Zaterdag belet hebben een einde aan zijn leven te maken. De arbeid van den Niagara. De werken aan den Niagara, die het arbeidsvermogen van het water omzetten in electriciteit, zijn thans gereed, en Zondagnacht, klokslag twaalf uur werd de electricche gelei ding naar Buffalo, een afstand van 26 mijlen, in werking gestelHet merkwaardige feit werd met 21 ka nonsohoten aangekondigd. Door middel van turbines worden dynamo's in beweging gebracht, die eis een electrisohe energie van 5000 paardekracht ontwikkelen in stroomen van 2200 volts. Een bovengrondsche geleiding voert de electriciteit naar Buffalo, waar zij de beweegkracht levert voor trams en fabrieken en tot verlichting van straten en particuliere huizen wordt gebezigd. Er wordt reeds op groote sohaal gebruik gemaakt van de electriciteit, en de tijd is niet ver meer, dat al de fabrieken de noodige beweegkracht van den Niagara zullen ontvangen en Buffalo een fabrieksstad zonder rookende schoorsteenen wordt. Een avontuurlijk verhaal. Een avontuurlijk verhaal v inden wij in Politik-en. Fet komt op hel volgende neer Bij een van de voornaamste advo- oaten te Weenen meldde zich dezer dagen een elegant gekleed heer aan, iemand die al op leeftijd was; hij droeg een lintje in 'c knoopsgat. Hij verklaarde een Rus te zyn en Dmitri X te heeten. Zyn familienaam wensohte hij niet te noemen. Toen legde hy de volgende bekentenis af. Hy was geboren in den Kaukasus, kwam als kozak ie Petersburg en trad als oppasser in dienst bij prins Nioolaas Borissowitsj Joessoepof, den laatsten afstammeling van een oud- adellyk geslaoht. De prins behandelde hem zeer goed en toen hy den acht sten October in 't huwelyk trad met gravin Ribeaupierre was het Dmitri, die de trouwkoets naar de Isaaos- kathedraal reed. De bruid droeg in haar goudblond haar een praohtigen d adeem, een gesohenk van den Czaar en daarin fonkelde een brillant van buitenge wone grootte. Toen Dmitri, terwijl daar binnen de dienst werd gehou den, de bloem versiering van de koets wat versohikte, voelde hij plotseling een hard voorwerp in zijne handen. Het waB de groote diamant die los geraakt was en ongemerkt tusschen de bloemen was gevallen. Dmitri werd beurtelings rood en bleek. Hy hield een fortuin in de baad! Wat zou hy doen? Nogal kensobetsend voor den bygeloovig- oyniaohe Rus was het, dat hy eene kerk binnenging en bad dat de hemel hem een teeken mooht geven. Als prinses Joessoepof den brillant ver miste bij bet komen uit de kathedraal dan zou hy dien teruggeven. Anders niet. De dienst was voorbij. De jonge prinses kwam uit de kathedraal. Nie mand ontdekte het verlies van den diamant doordien de bruidssluier over den diadeem hing. 's Avonds bemerkte men het ver lies, maar toen waB het te laat. Prins Joessoepof, die eenige malen millio- nair was, stuurde iemand naar Am sterdam om een anderen brillant te koopen. Kort daarop nam Dmitri zjjn ont slag, reisde onder een valschen prin- seutitel naar Amsterdam, zooht ver binding met den juwelier van prins Joessoepof en verkooht hem zijn diamant waarvoor Dmitri 250,000 roebels kreeg. De helft van die som gaf hij aan een vriend, die ham op het denkbeeld had gebracht om ce reis naar Amsterdam te maken. Dmitri trok als een rijk man naar Amerika, nam deel in den burger oorlog, later in den Braziliaansohen opstand en werd steeds rijker. Maar hq werd geplaagd door gewetent- wroeging en bovendien scheen bet ongeluk hem te vervolgen. Hy trouw- 'de, maar na drie jaar werd zijo vrcuw krankzinnig. Van zijn drie kinderen stierven er twee en het derde waB mismaakt. Na den dood zijner eerste vrouw trad hg in 't huwelyk met een Fransche dame, die hem be droog en bestal. Intussohen stierf zyn vriend en liet hem zyn geheele ver mogen na. Maar Dmitri voelde zich hoe langer hoe meer bezwaard, en nu eindelijk tijdens zijn verblijf te Weenen begaf hij zich naar den advooaat om diens raad te vragen. „Leeft de prirs nog Of de prin ses vroeg de advocaat. „Neen, ze zyn beiden gestorven de prinses in '79, de prins in '91. Maar hun doohter, prinses Zeneïde* woont te Parys." „Welnu ga dan na haar toe en geef haar de waarde van den diamant terng. De diefstal is al veertig jaar geleden gepleegd, dus zal niemand u meer lastig vallen en de prinseB zal u nog dankbaar zijn." Ea zoo besloot Dmitri naar Parys te gaan en de dubbele waarde van den diamant 500,000 roebels terug te geven. Wij hopen, dat hy 't gedaan heeft Een proef met luchtballons. De luohtballons, „ballons-sondes", die Zaterdagnacht te Parys, Berlyn en Straatsburg zyn opgelaten voor zien met autoraatisohe instrumenten om meteorologische waarnemingen te registreeren, zyn teruggevonden. Die welke te Parys opging, werd Zondagmorgen om 7 uur by Dinant in Luxemburg gevonden, hangende in een eikeboom. Die welke te Berlijn is opgelaten, is gevonden bij Ribnitz in Meoklenburg Sohwerin, en die van Straatsburg kwam in het Schwarzwald tereoht. De laatsie be reikte een hoogte van 8000 meter, en de minimaa-thermometer wees 30' C. onder nul. Bewerkt door eene Dame. LVIV. Sealskin of robbenvel is een stof, die niet alleen verwarmend maar ook zeer gekleed is en daarom by alle dames bijzonder in trek. Vandaar een jaoht op op de robben, die volgens geloofwaardige beriohten gevaar op levert, dat binnen korten tyd deze diersoort geheel zal uitsterven, tenzij daaraan paal en perk wordt gesteld. Hiervoor is eene oommissie samen gesteld door de groote mogendheden in Europa en maatregelen tot beper king van de robbenvangst zijn dus te verwachten, natuurlijk vergezeld van een stijging der sealskin prijzen. Teergevoelige mensohen zullen deze jaobt op de dieren afkeuren on wjj dr- nas tone. Tim Heriot ging naar school terug, en ik werd op een-i andere kostschool geplaatst, die mijn oudoom, de a v icaat S.illingfar, voor mij had gekozen. Leah Wil li "tns vond eene betrekking bij eene familie met wien zq weldra naar het vasteland zou gaan. Zij was zeer aangedaan toen zij afscheid van my nam. ,,'tKan wezen voor een korten tijd, maar 't kan ook z n voor de eeuwigheid," zeide zij, het refrein aanha- 1 n le van een oud liedje, dat zy in de kinderkamer r mij gezongen had. „Ik hoop dat wij elkaar nog - weer zullex zien, jongeheer Charley maar het is onzeker." J i, hoewel er jaren overheen gegaan zijn, wij hebben .uier weder gezien; en hoe verontwaardigd zou L'-ih geweest ziju, als ik haar vooruit had kunnen zeggen dat zij, bij -die latere ontmoeting, my behande len zou als een vreemde, eu haar best zou doen om niet herkend te worden Mevrouw Strange ging met B'anche naar Londen, bij hare oude taute, die haar had aangeboden, vooreerst bij haar te komen wonen. D-r geldelijke omstandigheden van mijne stiefmoeder waren niet veel beter, dan toen zij als de weduwe van ►kolonel Heriot achterbleef. Wat papa haar had kunnen nalaten was niet veel, daar ik natuurlijk het fortuin van mijne eigene moeder bad geërfd. Dus werden wy allen gescheiden, en liepen ouze wegen uiteen. Zoo gaat het in de wereld; van de eene verandering op de andere l HOOFDSTUK III. Mijn oudoom. In een der fraaie, geriefelijke huizen van Gloucester Place, Portman Square, woonde majoor Carlen, die, eenige jaren voor den tijd waarop ik den lezer met hem in kennis brengt, dit huis, en tevens een niet onaanzien lijk fortuin, van een 7erren bloedverwant geërfd had. Majoor Carlen was een trotsch man, die er zeer op gesteld was dat zijne mede officieren en verdere bekenden hoog tegen hem opzagentoen dus deze onverwachte erfenis hem ten deel viel, sprak hij min of meer ver- achtelyk over de zaak, alsof een huis in Bulgrave Square, of in Parklane meer naar zijn zin zou geweest zijn. Intusechen trok bij zich nu uit den werkelyken dienst terug en bracat zijn tijd doör op de wijze die hem het best aanstond, met kaartspelen, het bezoeken van clubs, het bijwonen van wedrennen, en het geven van fijue dicé3 in zyn eigen huis, dat kostbaar ge meubeld was, en alles bevatte wat voor een gelukkig huiselijk leven vereischt wordt tot zelfs eene vrouw. En de vrouw van majoor Carlen was Jessy, vroeger mevrouw Heriot, nu laatstelijk mevrouw Strange. Wat zou er tooh de oorzaak van zijn, dat sommige vrouwen, zelfs zij die door karakter en uiterlyk in staat- zouden zijn hun echtgenoot een gelukkig huwelijks leven te bereiden, gedurende hun gehsale leven zich niet de liefde van é9n enkeien man weten te verwerven terwijl andere vrouwen niet schooner of beter dan zij, twee of driemaal een huwelijk aangaan. Mevrouw Carlen, om haar bij haar nieuwen naam te noemen, was met mijn vader getrouwd toen baar eerste echtgenoot, ko lonel Heriot nog maar een jaar dood was; en nu was zij, een jaar na den dood van papa, de vrouw vau den maioor geworden. Hy was betooverd door hare lieve manieren en vrien delijk uiterlyk, ferwyl het vooruitzioht, meesteres te worden in bot fraaie huis in Gloucester Place misschien wel eenigen invloed op haar had uitgeoefend. Hoe het ook zij, bet huwelyk werd gesloten en zq was nu mevrouw Carlen. Misschien zal do lezer, die tot dusverre mqn verhaal met belangstelling gevolgd heeft bij z chzelf veronder stellen, dat ik hem niets anders te vertellen heb dan van huwelijken en sterfgevallen, maar, niet waar, trouwen en sterven zyn ook gewichtige zaken in het menschelyk leven, en deze eerste drie hoofdstukken vormen slechts de inleiding tot de eigenlijke geschie denis. Het was vyf jaren na dien oudejaarsavond, die, in de pastorie te White Littleham, voor ons zoo treurig geëindigd was, en weer was het de laatste avond van het jaar. Wy hadden dzen keer een groenen Kerstmis gehad, het was zoel in de luoht, en de nieuwsbladen vertelden van viooltjeB en andere lentebloemen, die op afgelegen, zonnige plekjes bloeiden. In de eetkamer van het huis in Gloucester Plsce zat mevrouw Carlen, aan wien ik juist dit nieuws had voorgelezen. Blauohe, nu een bevallig meisje van tien jaar met lange blonde krullen, die door een blauw lint bijeen werden gehouden, zat op een laag stoeltje bij het vuur, met da handen uitgestrekt op den schoot van haar fraai zijden jurkje. Op den tafef stond een hartig maal gereed, halt middagmaal half avondeten het was duidelijk dat wy iemand verwachtten. „Luister eens, Charles 1" riep mama zooals ik haar nog altyd noemde „houdt dat rijtuig bier niet stil Ik legde myne krant neder en Blanohe hief luisterend haar hoofdje op, maar het rjjtuig reed door. „Dat is nu weer juist iets voor Tom", zeide mevronw Carlen glimlaohend, „men kan nooit op hem aan volgens zijn sohryven zou bij tegen zeven uur hier zqn, maar 't kan evengoed tien uur worden voor hij komt. Het is toch jammer, dat hy voor de kerstdagen geen verlof heeft kunnen krijgen." Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2