en met den last achter zich tegen een pianokar, die voer het pianomagazijn der firma Ketsner stond en die be schadigd werd. Toen sloeg door de schok "het rijtuig aan en kon men het paard grijpen. De heer die er in zat kon ongehinderd uit het ijjiuig stap pen, de koetsier werd bij de botsing met de kar van het rijtuig geworpen, kend mei het leit, dat Zondags in de avonduren de woning altijd verlaten is. Zij hebben zich toegang verschaft door de achterdeur met een. sleutel te openen, hebben in d8 woonkamer de secretaire met een sleutel zonder eenig geweld te plegen geopend en aan bankbiljetten en contanten ongeveer f700 ontvreemd, 's Nachts werd nog doch kwam er met een modderpak .bij twee personen huiszoeking gedaan en den schrik ai, althans hij kon met maar zonder gevolg, zijn paard aan de hand naar het politiebureau aan de Moleteeg loopen. Het rytuig ie geheel en al gehavend en zal in alle onderdeelen hsrsteld moeten worden. Een wonder mag het worden ge noemd dat koetsier en passagier er zoo goed zijn afgekomen. B.bld Diamantbewerkers. In het „Paleis voor Volksvlyt" te Amsterdam werd Woensdagavond eene vergadering van den Diamant bewerkers Bond gehouden. Het aan tal aanwezigen bedroeg ruim 4000. De heer H. Polak trad als spreker op en gaf uitvoerige bizonderheden omtrent alle transacties met juweliers en fabriekseigenaren over den boyoot- Schlüter en de gevolgen van dien. Spr. zette uiteen, dat de uitslui ting der juweliersorganisaties betrek kelijk zoo heel veel niet heeft te be- teekenen, dat vele, en daaronder zeer voorname juweliers, geen leden zyn der vereemgingen. De houding der fabriekseigenaren was aldusZy had den niet ;gedaoht aan uitsluiting, maar tooh wei het besluit genomen, de fabrieken stil te zetten als het aantal gebruikte molens te gering zou zijn geworden om een voortgang van bot a bedrijf te wettigen. Dat was volgens J resultaat,** dat de Bpr. volkomen gelijk aau eeu uitslui- K welk opeen tin? maar met een waarborg voor gesohat was, voor f 154 terugkocht, eigen veiligheid. I Toen de burgemeester, na afloop De Bond, zette spr. verder uiteen, j van ^e verkoopm^, naar huis ging, is niet ontbonden, maar slechts ge- begeleid door een tweetal veldwaoh sohorgt. Zij» werking alleen is opge- j }erS) een brigadier en den wacht- heven «c de gewenschte ruïne der|m66gter der marechaussee uit Zwolle, juweliers tot stand te breDgeD. Een- voigde hem een groote. zingende maal zullen de werkgevers tot den men^te volks, die laigzamerhand Bond komen en dan is het oogenblik i aangroeide tot pl. m. 500 man. Spoe- daar van het herstel en het oogec- dig daarna werd er met Bteenen naar Ongeregeldheden te Staphorst. Te Staphorst zijn Dinsdag ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Het was, volgens de Zw. Ct. naar aanlei ding van een verkoop van in beslag genomen vee. Een zekeren Koop O verveen had, trots het bekende ver bod van veevervoer uit Overysel, 9 stuks vee uit zyn wei over de Drent- sche grens gevoerd. Dit was uitge komen; op last van den burgemees ter werd het vee teruggehaald en in beslag genomen, en zou in het open baar verkookt worden. Toen de verkoop een aanvang zou namen, was het er zwart van boeren uit Staphorst en de Wijk, doch men had dit voorzien en de noodige maatregelen genomen. Er waren een aobttal marechaussees, drie gemeente veldwachters en een rijksveldwachter aanwezig. Voor den verkoop moest ruimte gemaakt word9n en hierbij ondervond men reeda moeilijkheden, tengevolge waarvan eenige personen onder den voet geraakten. Gedurende den verkoop werd er teikenB wel geschreeuwd, vooral wanneer de burgemeester iets zei, maar de verkoop kon tooh ten einde worden gebraoht. Evenwel met het eigenaar zyn vee. van ruim f 1000 blik dat alle bondsleden weer op hun poet zullen komen en de nieuwe ver gaderingen weder door duizenden zullen bezocht worden. Intusschen komt er verdeeldheid en verzwakking bij de werkgevers. Als zij werk zullen uitgeven zai het zijn tegen steeds lagere loonen, en de prijzen van geslepen zullen kelderen zooala ze nog nooit gedaan hebben. De ver liezen .zullen groot zijn. Ea bij verdeeldheid onder de tegen standers blijven de bondsmannen eensgezind. Zy weten wat zij doen gaan de tarieven moeten vernietigd, later zal men ze in alle eer herstellen. Wie nu werk kan krygen, hij neme hét, tegen elk locn. Spr. blijft overtuigd van de over winning. De secretaris der juweliers- vereeniging heeft zelf in een eehrijven erkend, dat de maat: eg-1 van den Bond voor de werkgevers noodlottig is. En dat zal hij ook zijn. Spreker deelde mede, dat. nu het Weekb'ad van den Bond niet meer verschijnen kan, de leden van het bestuur zelf een weekblad zullen uit geven, genaamd De Diamantindustrie. Vrijdag zal het eerste nummer ver- sobijr'en. De hoofdredactie neemt de heer H. Polak op zich. De vergadering werd hierop ge sloten. Na afloop van de vergadering is door het bestuur van den A. N. JD. B. het volgende telegram uit Antwerpen ontvaneen. „De Ant werp8che diamantbewerkers vergaderd in Conscience, drukken sympathie uit met de Amsterdamsohe vakgenooten en zweren in eiken strijd aan hun zijde te zullen staan. Leve de internationale bond van arbeiders!'1 {Get.) GUSEN. Een 17-jarige leerling der hoogere burgersohool h8eft zich te Amsterdam op zijn slaapkamer door middel van ophanging van het leven beroofd. Ontevredenheid over zijn studiën schijnt aanleiding te zijn geweest tot deze daad. den burgemeester gegooid. Het volk werd gesommeerd om uiteen te gaan. Daaraan werd toen gevolg gegeven, en de burgemees'er bereikte onge beerd het raadhuis. De boeren bleven er zou 's mid dags een grasverkooping zijn en 8r werd heel wat sterke drank ge bruikt. Men begon toen de politie lastig te vallen De menigte nam zulk een dreigende houding aan, dat zy met de revolver op een afstand moest worden gehouden. Ten slotte, nadat de waohtmeester Joosten van den burgemeester nadere instructies had niet meer, wat we in de 17e eeuw waren. Het wordt ons aües ook zoo gemakkelijk gemaakt, we loopen niet meer, we sporen, we roeien niet meer, we stoomen. Mijne grootouders had den een groote boerdery bij Den Haag. Ze zonden meermalen hun zoons te voet naar Alkmaar naar de beroemde veemarkten om inkoopen te doen. Jan de Witt, de Raadpen sionaris, droeg morsmouwen... Dit alles drong zioh in mijnen geest op, toen ik te midden van een groepje men8chen stond, dat de „Viaardinger reizigers" verwelkomde. Eens per jaar gaan een paar roei bootjes van den Nederlandsohen Bo- venryn (tussohen Lijmers en de Be tuwe) naar VlaardingeD. Dat zyn reizen, die wat om 't lijf hebben. Op den Botfen Ryn worden de klein8 visohjes gevangen, waarin op de Noordzee de kabeljauwen zoo gaarne by ten. In kleine korven vangt men dezo prikken ze worden door de verschil isnde visschers in zoogenaamde hul zen bewaard en als het getal groot i?, worden toebereidselen gemaakt, voor den groeten tocht naar Vlaar dingeD. Op 25 November 's morgens te 5 uren gingen twee zeilbootjes op reis den Ryn af. In eik bootje of vlieger waren twee mannen. Rondom het bootje zyn de hulzen vastgemaakt ze hangen in het water, want de visohjes moeten in het leven blijven. Elk bootje heeft zoo een vracht van 9000 prikken. Daardoor gaat de reis niet snei. Ais voor een miniatuur Noordpjol- reis wordt alles meegenomenvoor week proviand (aardappels meel en brood) een kacheltje met een pijpen een koekepan verder vier bossen stroo om op te olapen. De mannen hebben er zioh op ge kleed drie broeken aan, drie paar kousen en groote klompen met stroo 8r in, waterlaarzen bij zioh voor tyd van nood verder eensge borstrokken en overjassen. Want de reis is koud: het bootje is open, zonder eenige beschutting. Zoodra de eerste vorst in 't land is, moeten de prikken naar Vlaardingen, waar men in December op de kabel jauwvangst uitgaat. 't Is werkelijk een zeventiesdc- eeuwaohe tocht die zulke visschers doen. Beide mannen van den vlieger roei- ihet gaat stroomafwaarts en tegen den avond bereiken zy Kuilenburg. Het is koud en vriest, 'i Is te donker om verder te roeien. De kachel heeft den heelen dag gebrand, maar in de open boot haast geen warmte gege ven. Men roeit naar den wal en zet de pan op het vuur. Het vet sist en gehaald, stegen de marechaussees te;de gesneden aardappelen schijnen paard en reden over den spoorweg j gaar te worden. Helaas terwijl het dorp in naar het raadhuis. Zij;men zioh brandt aan de ondervlakte werden door een groote menigte ge volgd en tussohen den overweg en het raadhuis werden zij zoodanig met steenen gebombardeerd, dat de wachtmeester „keert!" oommandeerde en met de sabel in oharge liet maken. De boeren sloegen terug met stuk ken hout en planken, die zij van de hekken afbraken. In Staphorst zyn de erven bovendiea aile van den weg afgesoheiden door een beg en van aohter die heggen werden de marechaussees van weerszijden zoo danig mej Bteenen en hout gegooid, dat zy terug moesten gaan. Stapvoets rsden zij door naar het Raadhuis en zagen hoe aohter hen aan verschillende zyden de boeren weer samenstroomden, sommigen met hooivorken gewapend, maar zij bleven voor een tweeden aanval bewaard. Yan de Stapho-sters weet men, dat er minstens twee door sabelhouwen gewond zijn. Eerst hadden de boeren gezegd !s avonds nog te zullen terug komen om den burgemeester een „serenade1' te brengen. Wel verzamelde zich toen veel volk in d^ tegenover het raad huis gelegen kroeg en heerschte er een groote opgewondenheid in het dorp, maar de ongeregeldheden be paalden zich tot eenige onderlinge ruzies en vechtpartijen. Onze Geldergche Visschers. van het aardappelsohyfje, is deboven- vlakte zoo niei bevroren, ten minste niet half gaar. Men strekt zioh op hst stroo uitde armen zyn styf van ffro6i6n de vuist een onophoudelijk toch is doorgeroeid twaalf uren aaneea, alleen afgewisseld door een oogenblik happen in een stuk brood of het drinken uit de brandewijnflesch Maar ruBt op het stroo is niet te vinden wegens de kou8erat nu voelen ze, dat het koud is. Gelukkig rijst de maan boven de kim en, toont ook zy niet haar volle gelaat, ff is lioht genoeg om verder te roeien. Voort gaat het dus weer, den gan- scben nacht door. ^Morgens wordt te Schoonhoven een nieuwe flesoh brandewijn gekooht, en 's avonds ligt men aan den wal te Feyenoord moe er. mat en styf en uitgeput, maar tooh zonder den moed te ver liezen bij Schoonhoven hebben ze het getij reeds gevoeld bedaard heb ben ze de eb afgewacht en even kalm leggen ze zich weer op hun stroo neder. Maar, o, die kou 1 Dat rusten is erger dan de beweging. Weer de msaa afgewacht en toen mfisr doorgereisd naar Vlaardingen. De ontvangst was goed, de prijs f 12 per 206 stuks of eigenlijk f 6 per f 100. maar de visacher moet altijd 4 pCt. toegeven. De prijzen zijn eens beter geweest; dat heugtj naar huis terug; maar het gaat nu stroomop, en al is nu de vraoht weg, deze reis eischt voortdurende inspan ning, te meer daar de mannen alles behalve normaal zijnal hebben ze nog courage genoeg in ff lyf. j Zaterdagnacht bereikt men Rotter- dam weer. Nu maar gezocht naar een j sleeper; dan is de pijn gauw geleden: maar elke sleepboot-kapitein is niet genegen voor weinig geld een paar roeibootjes op touw te nemen. Za troffen het eohtev gelukkig. Een goede fesagvoerder nam niet alleen voor 2 per bootje de vliegers aan de Jyn, maar zelfs de visschers by zioh aan boord. Dat was wat waard I Nu hadden ze ten minste warmte en warm eten ook Wat waren ze koud, halfbevroren, want ook te Rotterdam kouden ze niet aan wal gaan, omdat de inhoud van de roeibootjes niet onbeheerd kon aohterblyven. Zoo bereikten ze Tiel, waar de sleepboot met haar vraoht overnachtte en den 29sten kwamen ze met den- zelfden boot aan den kop van de Waal, waar de boot rcohtsafging en zy links moesten. Met bakboord en stuurboord vol ys, het stroolsger tot een ijsklomp, de kachel omver, de proviand tot een poespas dooreen gesobud en weer koud en hongerig maar vooral vuil kwamen de Vlaardiugreizigers weer behouden te Huissen aan, met eeu rood witte lap als vlag aan het mastje want men had ook gezei'd. „Ik heb nu in vier nachten vier uur geslapen," zei een der varensge zellen, „maar moest ik morgen weer met tienduizend prikken er uit, ik. ging graag." De f1089, die de mannen hebben meegebracht, moeten onder velen ver deeld worden. Da reizigers hebben per hoofd f5 voor hun moeito. Nu, die hebben ze wel verdiend. Ik ge loof niet, dat er velen bij zwaren arbeid zooveel ontberingen hebben uit te slaan voor 1 gulden daags als zij. I? er Jansaliegeest in Nederland, in het leven onzer Geldersche visscners is hij gelukkig nog niet. Eene teleurstelling. Men heeft het werk moeten staken aan den bouw van de Noord-Neder- landsche Suikerfabriek te Visrverla- ten (Gr.) De oorzaak moet gelegen zijn iu oen grond, waarop het werk van 1 250,000 zal moeten rusten. Bij het gebruiken van palen van 4 meter heeft men bij ongeluk door de dunne zandlaag, die de fabriek met hare zware machines zou moeten dragen, geslagen en is men tot de ontdekking gekomen, dat dese zandlaag lang niet voldoende kan zyn en zich daar onder eene spesachtige massa, weeke klei bevindt, waaiia heipalen, zooals die voor het Rijksmuseum te Am sterdam zyn gebruikt, zander veel moeite geheel verdwijnen. Waar eerst volgens voorschrift nacht en dag moest worden gewerkt, staat thans alles stil en zal het de groote vraag zijn of het gedeelte, dat reeds slaat, kan blijven staan. Intusschen is het zeker, dat deze ontdekking veelgeld en niet weinig tijd zal eischen. i ieder nog, dat wel eens f35, f60, ja Inbraak. Onder dit opschrift schrijft de zelfs f 80 voor de 208 betaald werd i Zondagavond hebben dieven zich Amh. Ct.maar er zyn ook sleohte jaren ge- i toegang verschaft tot de woning van Potgieter zegt, dat Jan Salie bet weest, van f8 en f6 de 208 den heer K., even buiten de kom van'jongste kiod is van Jan en Jannetje, Ean vischje van de 18,000 nun| Naaldwijk gelegen, terwijl de bewo- m. a. w. dat in onze kraohtige natie vraoht was maar gestorven op de nersman, vrouw en dienstbode af- een weinig Jan Saliegeestingeslopen reis dat viel mee. wezïg waren. De dieven schenen be- is. ''t Zal wel zoo zijn: wezijn althans Nu gauw weer naar boven, d. i. „Het komt er maar op aan wat gij met een goed mij verteld hoeft, lang vóó: uw huwelijk, dat alles te echtgenoot bedoelt. Ik versta daaronder iemand, die i Marshdale heel eenvoudig was ingericht, dat er enkel zijne vrouw flink onder den duim weet te houden." een paar oude gedienden woonden en dat hij geen plan „Foei, schaam u, papa." ieel zooveel gij wilt den baas aver Lord Level als i n it? 't is siinfi Kfifik nf hri dajir ffftnnficrfli mede K ol o ii i n. BATAVIA, 10 Nov. Atjeh. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en Onderhoorighe den, loopende van 25 tot en met 31 October jl., wordt door de Java jOt. hel volgende ontleend Groot-Aijeb. In de IV en VI moe kims bleef de toestand rustig en ver meerderde de bevolking weder met een 70 tal manneg vrouwen en kin deren, die van de Westkust terug keerden. T. Tjoet Mahmoed, de zoon yan T. Tjoei Bantah, leverde weder een voorlaadgeweer in bij den bivou- akcommandant te Lok-Nga (Kroeng- R-iba). De bende van T. Amat, dio den 2en October met onze troepen in Le- poog slaags raakte, moet zich daar; weinig meer vertoonen en dieper hetj gebergte ingetrokken zijn. Dat kleine benden zich nog steeds in de heuvels bewesten Biloel ophou den, bleek bij een patrouille, die op den 22aten October voortdurend uit de hoogere heuvels vuur kreeg op haar marseh van Tjot Soeri naar Mata Ajer, waardoor een Europeesch fuselier door een matten kogel getrof fen werd. De marechaussees kregen daarom in opdracht een der nieuwe vestingen in het gebergte te Batoe Mengkoerah t9 overrompelen, en rukten in den nacht van 27 op 28 October uit, waarbij in een hutje een drietal vij anden werden aangetroffen en afge maakt, en later een verlaten kampong van T. Rujoet gevonden werd, ba- staande uit eon elftal woningen die werden verbrand. Volgens latere be richten zouden T. Rajoet en T. Kling nog hooger het gebergte in gevlucht zyn, en onder de afgemaakte Atjff.hers oen Paseier en een Periireea zijn. Een tweetal achterlaadg6weren met muni tie werd buit gemaakt. Van verschil lends zijden werden berichten verno- meü over het oplichten van benlings te Tnene, ten oosten van Monloe, nabij Moerene en verder boven In- draponi, terwijl eene patrouille op den 28a October r.aarPantei Karang, Rade'o en Lammij W9rd beschoten, tengevolge waarvan twee Europeesche fuseliers en ém inlandsch faselier niet levensgevaarlijk werden gewond. De hoofden van de moekims Monta- sik en Piëng bleven dralen zich bij het bestuur te Kotoradja te melden. Ia verband hiermede werd den 20stea October een colonne naar In- drapoeri gezonden, die wegens den hoogen waterstand slechts voor eon klein deel over de Atjehrivier ge bracht kon worden en'daarom gede;l- telijk ook te Rskih het bivouak be trok en des nachts eleohts licht werd beschoten waardoor een cavaleriepaard werd gewmd. De gezwollen Atjehrivier maakte ook den volgenden dag het overbren gen van. de gehesie troepen.nagyht bezwarend, waardoor een groot deel van den 29aten verstreek, eer dit wea geschied. De nacht ging rustig voorbij. Deo 30sten 2*3 naar Mesaloh opge rukt in verbinding met eene colonne van Tjot Manijang. Bij de patrouilles van Samahanl naar de hauvelterreinen tea Z. en ten W. van Anak Glé werd van den vijand niets bespeurdwel werden aldaar 5 iromplaadgeweren gevonde 2 en medegenomen. Op den bisten Ootober gelukte het eene patrouille van Tjot Mantjang om eenige lieden behoorende tot de bende van Wakil Jossoel op de pasar Hoho, waar de pasargangers voortdurend van de afpersingen dier bende te lijden hadden, af te makeneen der ge- dooden zou een familielid van dien wakil Joesoef zyn. In de XXVI moekims was de toestand rustiger; de pasar te T.,ot Mantgang werd druk, ook door vrouwen, be- zooht en bij de patrouilles in deze sagi van den v.ymd geen overl st ondervonden, hoewel steeds beriohten inkwamen van voorgenomen beschie tingen van transporten, die eohter geen enkele maal werden verontrust. T. Tjoet Toengkoep bleef zioh tus- schen LLadoeng en Kroeng Raja be wegen, waarom in den nacht van 30 op 31 October derwaarts werd uitge gerukt. Oostkust. Onze versterking te Sögli werd weder eenige malen beeohoten, zonder dat daardoor eenige sohade werd berokkend. T. Bintara Kamangan berichtte dat hij wegens ziekte van Gigieng naar Bambi teruggekeerd was, alwaar hy de nog niet opgekomen hoofden van het gebied van Paleuh zou ontvangen. T. Bintara Pinleuh heeft daarop zonder T. Bintara Kemangan daarin te kennen, een kandoeri gegeven-en Jen sjahbandar en den petoea ampat van Pekan Gigieng aangesteld. Tot eerstgenoemde betrekking heeft hij T. Sab Bin, den zoon van zijn aan Kemangan vyandigen raadsman T. Hasan Jab gekozen. Ook zou hij voornemens zyn een zijner dochters aan T. Radja Pakeh van Pedir uitte huwelijken, uit alle welke handelingen blijkt, dat zyne verzoening met Ke mangan niet zeer welgemeend is. De sjahbandar van Pe.fir had vernomen dat Toeankoe Ibrahim, zoon van Toeankoe Abdul Madjid uit de VII moekims Pedir, naar Grooi-Atjeh is teruggekeerd, waarheen zijn broeder Toeaaxoe Mohamad zich ook spoedig zal begeven, aangezien de bevolking dier streek het vtrblijf van beide br0 3ders wegens hunne knevelarijen moede ;s. T. Bintara Kloempang Doea be richtte, dat hoeloebalang Sjeoh, ge-j steund door Pnsangan,weder begonnen is versterkingen in KloempaDg Doea I aan te leggen. De maharadja van Telok Semawé deelde het bestuur mede een bezoek gehad te hebben van een zen deling van Tengkoe Pantoi Radja jongeren broeder van Tengkoe di Tire en T. Asan Titenb, die op reis warei naar Kerti om gesohillen tussohen di staatje en Gedong bij te leggen. Het eigenlijke doel van die bleek uit een door die personen aai T. Tjihik Tjoenda gezonden on doo dezen aan het bestuur overhandigde] brief van don pretendent sultan, waar in verklaard wordt, dat de verpliohtinj tot den heiligen oorlog van een soli daire in een persoonlijke is overge gaan en waarbij een tiende gedeelt van alle inkomsten als bydrage word gevorderd. De weersgesteldheid kenmerkte zio door kenterende winden, drukkend warmte met *f en toe regenbuien. Onder de Atjehsche bevolking sohyn de oholera nog niet geheel gewekei te zyn; ook uit do XXVI moekim kwamen berichte dat zioh daar eeni ge gevallen hadden voorgedaan. letteren en Knnst. Boekerij Museum van Kunst nijverke d. A^n belangstellenden in de oni wikkeling der Kanstny verheid in Ne derland, is onderstaande circulair gerecht door de Ned. Maats, ter bevoi dering van Nijverheid. In de jongste Algemeens Vergadr ring der Maat^chappy heeft de Voor zitter der Commissie van het Museun van Kunstnijverheid gewezsn op he steeds meerder gebruik, dat van d Boekerij van het Museum gemaak wordt, zoodat deze instelling niet a leen Haa;rlem ten soede komt, rnaa hare nuttige werking z;eh over he geheele iarui verspreidt. Daarbij wer tevens de 'aandacht gevestigd op d aanzienlijke uitgaven, die daarvan hf onmiddellijk gevolg zyn, zoowel voo het aanschaffen va 1 boeken en plaa werken, ais voor de kosten, die vo< pakking en verzending steeds lot nemen. Ten einde in het gebrek aan loka liteit, dat zioh openbaart, te voorziei zal een tweede locaal tot boekei worden ingericht, zoodra de nieuw aanbouw der school voor Kunstny ve heid zal gereed zijn. Door het veelvuldig gebruik, di van vele standaardwerken gemaal wordt, zullen voor deze dubbe exemplaren moeten worden aangf kocht, terwyl vele door het gebrui versleten boeken door nieuwe moete vervangen worden. De onkosten voc het bind6n dar boeken en hun onde houd vorderen voortdurend toeni mende zorg. De aanvragen voor boek plaatwerken blijven steeds toeneme In het vorige jaar waren er tot uit mo Ootober 1139 verzendingen, d jaar 1691 of eene vermeerdering va 50 pCt. Voor kunstbeschouwingen en li zingen werden boek- en plaatwerke verzonden, naar Utreoht, in Janua en FebruariRotterdam, in Februar Leiden, in Mei en OotoberDen II aa in SeptemberAlkmaar, Haarlem e Zaandam in Ootober; Groningen, i November, Utreoht en Groningen Deoember. Directeuren achten het van hi groot te belang, dat deze nuttige ii stelling der Msataohappij, die op ontwikkeling van het Kunstarabacl een grooten invloed moet uitoefene en in ons land de eenige boekei is, alwaar voor een ieder boek- e plaatwerken kosteloos ter besohil king worden gesteld, aan haar do ten volle zal kunnen beantwoorde Zy zullen h3t daarom zeer op prj stellen, te mogen rekenen op Uw< invloed en Uv/e medewerking 1 hunne pogingen om de middelen vi het Museum voor dit doel zoove mogelijk te versterken. De Catalogi met Reglement en nadere inlic tingen omtrent de boekery kunnf worden aangevraagd bij den Co servator, den heer E von Saher. Do h6er Philip Loots, alhier, dire leur van de liedertafel „Apollo" Amsteiclam, heeft als zoodanig 'c dankl. In zijne plaats i-3 btnoemd heer Fred. J. Roeske. Een lastige gevangene. Jan Meerwijk, arbeider van bf-ro en 43 jaar oud, ondergaat op hij bij u ie't is zijne zaak of hij daar genoegea mede wil nemen, maar la*t hem tenminste met rust, als hij eene eenige dagen alieen van huis wil gaan.1' „Maar ik wist volstrekt niet dat hij bepaald alleen wilde zijn. Hij is voor zaken hier naar Engeland ge gaan en heeft de kamers in Hollesstreet als zijn adres opgegeven." „Ja, dat was een vervloekte dorame streek," mompelde majoor Carlen, terwyl zijne ontevredenheid zich eensklaps tegen den afwezigen Lord Level richtte. „Iedereen zou in° zijn geval de club als zijn adres hebben opgegeven. Als hij nu met alle geweld iets bijzonders wilde doen, waarom kon hij dan niet zeggen, dat zijn adres in St. Paulskerk was, of op den top van het monument Dat zou ook iets buitengewoons zijn geweest. Maar hij kon ook niet denken dat gij, lijnrecht tegen zijn zin,inEc- geland terug zondt komen. Hy had u bevolen te blijven waar gy waart.'1 Lady Level wendde zich toornig van hem af, en vroeg aan mr, Raveneworth of hij haar het geld voor de reis naar Marshdale wilde leenen. „Ik zeg u, Blanche, gij moet daar waarlijk niet heen gaan," viel de majoor in. „Level wil te Marshdale geen vreemden ontvangen." „Vreemden 1" herhaalde Lady Level met bitterheid. „En zyne vrouw evenmin. Ik verzeker u dat Level had er ooit met u heen te gaan. Blijf in hetzelfde hotel als uwe bedienden, Blanohe, tenzij gij liever met mij mede naar huis gaat; m:.ar zooals gij weet, ik heb op dit oogenblik niemand thuis dan eene huisbewaardster. En schrijf dan morgen aar. Level dat gij hier zijt." „"'tis beter dat Lady Level van nacht hier blijft,1' Btelde mr. Ravensworth voor. „Mijne vrouw zal dat zeker ook heel aangenaam vinden." „Nu Arnold, dat wil ik gaarne, doen, daar het te laat is om van avond nog naar Marshdale te gaan maar morgen ga ik daar stellig heen," zeide Blanche vast be sloten. „De bediening, die mijn echtgenoot daar heefr, i3 ook voldoende voor mij ik wil hem bepaald spreken, en uitlegging hebben van van allerlei dingen en en ale hij die niet geven kan of wil, dan dan „Van al de dwaze vrouwen, die ik in mijn leven heb ontmoet, zijt gij bepaald de alleronverstandigste,'1 was de vleiende opmerking van den majoor, toen Blanche niet verder spreken kon. „Bedenk toch, dat gij door uw huwelijk in den hoogsten adel van het land zyt opge nomen." „Er is weinig kans dat ik dat vergeten zal, papa." „Gij hebt rijtuigen, en bedienden, en juweelen zooveel gij verkiest, gij zult over korten tyd aan het hof worden voorgesteld en dan een prachtig huis hier in de stad betrekken; wat ter woreld kunt ge meer verlangen?" „Huiselijk geluk,'1 antwoordde zij. „Huiseluk geluk herhaalde de majoor met de grootste minachting, „ff Is jammer dat gij niet met een dorps- doiyiiné of zoo iemand getrouwd zijt. Ravensworth wees verstandig en leea haar het geld niet. Stel haar niet in de gelegenheid haar dwaze plan ten uitvoer te brengen.11 Mr. Ravensworth trad dicht op den majoor toe en vroeg hem fluisterend, „is er, voor zoover gij weet, een bepaalde reden waarom het beter is, dat zij er niet heengaat?" „Ik weet er niets hoegenaamd van." antwoordde de majoor, luid en toornig. „Misschien is alles er zóó in de puntjes, dat de koningin met al hare dochters er wel verblijf zou kunnen houdenik kan er niets van zeggen. Maar het past niet voor Lady Level om op zoo' 1 slink- ecbe wijze haar man achterna te reizen. Als hij haar bij zich wil hebben, dan zal hij haar wel vragen om te komeu, als hij weet dat zij hier in Londen is. Marsh dale is, geloof ik, niet veel meer dan een boerenhoeve de vorige Lord Level gebruikte het enkel voor jaoht- huis." „Papa, het spijt mij, dat ik tegen uw raad in moet handelen, maar ik ga er zeker morgen heen, en ik ver zoek u vriendelijk er mij het geld voor te leenen, Arnold." „Ik zal het u natuurlijk niet weigeren, als gij vast besloten zijt om te gaan, maar ik geloof ook dat gij verstandiger zoudt doen met rustig hier te blijven en aan Lord Level te schrijven." „Gy doet waarlijk zeer verkeerd met haar het geld te leenen, Ravensworth, luifiter toch naar mijn raad, en dwing haar om zich te gedragen als een verstandig menscb." „Papa," zeide Blanche bedaard, „gij begrijpt toch wel, dat ik het geld op allerlei manieren zeer gemakkelijk krijgen kan. Als ik morgen naar d-i ka-siere vud Lo Level ga en mij bekend maak als Lady Liyel, of ik naar mr. Brightmaa, daar Charles Strange weer na Parijs is, dan kan ik zooveel geld krijgen als ik hel^ wil. Maar ik vind het veel aangenamer als Arnold 1 mij leenen wil, want voor een hoogadellijke dame, zo als gij my daar straks genoemd hebt, ia het Diet pretl aan vreemden te vragen om haar een banknoot v vijf pond te leenen," voegde zy er met een droev lachje by. „iNu Blanohe, ik zal er niets meer van zeggen. A uw dwaze handelwijze verkeerde gevolgen heeft, d moet gy niet vergeten, dat ik u ernstig gewaarschuf heb." Zoo sprekende trok majoor Carlen zyn overjas aa groette kortaf ea verliet het huis. Mr. Ravensworth ging zyne vrouw waarschuwen, zy dien nacht een gast zoude hebben, en liet kort daar de beide dames met elkander alleen. Lady Level w blijkbaar zeer vermoeid en ontstemd. Mary Ravsnswor trok haar hartelijk tot zich. „Waarom zijt ge zoo bitter bedroefdlie Blanche, en wat hebt gij toch in Hollesstreet gezit waarvan gij zoo geschrikt zijt?" Word', vervolgd), j

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2