Het atoomaohip Satazie, van Japan met de mail uit Indië, arriveerde 15 Jan. te Pord Said en heeft de reis naar Marseille voortgezet. Het kan den 19den aldaar worden verwacht. Pers Overzicht Men eventueel bombardement van de residentie. In bet Nieuwe van den Dag wordt er aan herinnerd, hoe eenige jaren geleden bier te lande de vraag aan de orde was ot ean bombardement van de residentie door een vijandelijke vloot in strijd sen zyo met bet inter nationaal reoht. Sommige schrijvers meenden de vraag bevestigend te moeten beant woorden, andere waren van oordeel, dat de ainweaigheid van degescbnt gieterij, de troepen, de departementen van Oorlog en Marine, voldoende reden zon fijn om een bombardement te rechtvaardigen. Ook echynfc bij niet weinigen de vrees te bestaan, dat zoo te Scheve ningen een haven komt, en die haven verdedigd zou worden door een fort, dit alleen reeds tot een bombarde ment aanleiding zou kunnen geven- Het Nieuwe wijst er nu op dat door het „Institut de droit internationaal' de quaestie van bet bombardement van open steden commissoriaal is ge maakt en dat die commissie, waarvan o. a. generaal Den Beer Portugael rapporteur was, in de joDgete verga dering van het „Institut" rapport heeft uitgebracht. Daarin wordt op den voorgrond ge steld, dat er geen verschil is tnsschen de regelen van het oorlogsrecht be treffende bet bombardement door eene strijdmacht te land of door eene vloot, en dat dus ook op het bombardement door een© zeemacht toepasselijk zijn de regelen, daarvoor gesteld ia het «Manuel" betreffende de oorlogsge bruiken bij d6n landoorlog. Op grond van die aigemeene be ginselen zal dus bet bombardement door eene vloot van eene open stad, dat wil zeggen eene stad, die niet verdedigd wordt door fortificatiewer- ken of andere middelen van weerstand voor de verdediging van nabij, noch door in de nabijheid, b. v. op hoog stens 4 i 10 kilometer verwijderde, gedetacbe-rde forten, verboden zijn, behalve in de volgende gevallen lo. Teneinde door requisition en con* tributiën te verkrijgen netgeen noodig is voor de vioet. Intucschen zullen deze requisitiën en contributiën moeten blyven binnen de grenzen, die daarvoor gesteld zijn in het bedoelde „Mar.nel". 2). Met het doel werven, militaire inrichtingen, munitiedepots of oor logsschepen, die zich in eene haren bevinden, te vernielen. Buitendien ban eene open stad, die zich verdedigt tegen den intccht van ontscheepte troepen of zeelieden, ge bombardeerd worden met het doel, de ontscheping der soldaten en zee lieden te beschermen, indien de open stad tracht, die te verhinderen voorts als een hulpoorlogsmiddel, om den aanval van de ontscheepte tsoepen en zeelieden te vergemakkelijken, indien de stad zich verdedigt. In het bijzonder zijn verboden bom bardementen, die tot uitsluitend doel hebben een afkoopprys te bedingen (brandschatting) .en met nog meer reden bombardementen, die alleen moeten dienen om tot de onderwer ping van het land te dwingen door eene niet door andere zaken gemoti veerde vernieling van vreedzamejinwo- ners of hunne eigendommen. Eindelijk is vastgesteld, dat eeDe epen stad niet blootgesteld kan zijn aan een bombardement, alleen door het feit: lo. Dat zij de hoofdstad ia van een Staat of de zetel der Regeering (hoe wel uit den aard der zaak deze om standigheden haar volstrekt ge6n waarborg kunnen geven tegen een bombardement). 2:). Dat zij door t-oepen is bezet, ot dat zy gewoonlijk de garnizoensplaats is van troepen, tot verschillende wa pens behoorende, die bestemd zijn om zich in oorlogstijd by het leger te voegen. Mochten in de toekomat de boven staande r6gelen worden beschouwd deel uit te maken van het geldend oorlogsrecht, dan gelooven wy, voegt het Nieuwe hier aan toe, dat de com mandant eener oorlogsvloot, die zich te goeder trouw ean die regelen v/il houden, zich niet gewettigd zal achten bij een oorlog waarin Nederland is betrokken, tot een bombardement onzer residentie van nit zee. Een andere vraag is het echter, of sulk een commandant, als hij wenscht. tot zulk een handeling over te gaan, ook bij de erkenning dier regelen gee.oe motieven zal kunnen vinden, waarop hij zal voorgeven, daartoe gerechtigd te zijn. Vooral wanneer door den aanleg van eene haven nabij Scheve- ningen aldaar de bonw van een lort tot verdediging daarvan noodig is ge worden, zal *ich op de letter (niet op de bedoeling) dier bepalingen kun nen beroepen, om het rechtmatige van zijne handelwijze te bepleiten. Afschaffing van nachtarbeid. Aan een artikel van de Hecagsche Cour. over dit onderwerp ontleenen wij het navolgende Dat 't wenscbelyk is voor den mecsch, te slapen by naobt, wie die 'tontkennen zou? En dat, als 't kon, dit „natuurreoht" aan den bakker evenzeer diende te worden j toegekend als aan ieder ander, ook dat betwist niemand. Maar behalve de bakkers zyn er n< g honderden „maatschappelijke ar- I beiders", hooge en lage, die dit .na- tnurreoht" eveneens in meerdere of mindere mate ontberen. In onze in gewikkeld samengestelde maatsobap- py is nu eenmaal nachtarbeid onver- mydelqk en kan men onmogelyk alle werk zóo regelen, dat allen tegelijk rasten. De geneesheer, de koetsier, de spoorwegambtenaar, de telegrafist, de zeeman, de yzersmelter, de dag- bladsohryver, zy allen en nog vele anderen moeten, in meerdere of min dere mate, werken als een ander rust en rusten als een ander werkt Daar aan is niets te do6n en zy schikken ziob er inwant 't zyn de eisohen van het beroep. Wanneer dan, zooala het geval sobynt te zijn, die beroepseisohen zioh verzetten tegen afschaffing van den n&ohtarbeid der bakkers, dan is daarom ten aanzien van dit arbeids vraagstuk onze slotsom verwekt geen onrust in uw vak, door een eisoh te stellen, die, als by kon worden sfge dwongen, u weinig of geen nut sou aanbrengen, maar zeker uw bedryf en dus uw geldelyk belang, zou benadee- leD, en overweegt alzoo op uwe samenkomst ernstig en zonder voor ingenomenheid, alvorens te besluiten. Missohien vergissen wy one, zyn onze bezwaren denkbeelden of te overkomen, is onze vreea ongegrond. Is dit zoo, dan zullen wy de eersten zyn om er ons over te verhengen. Maar dat moet blyken dat moet door en aan ae vakmannen op de vakvergadering worden aange toond. En daarom zeggen we ts dezer zake: verzint eer gy begint." Koloniën. Atjeh. Uit Kota-Radja wordt dd. 6 Dec. aan bet Bat. Nieuwsblad geschreven Regen en nog 6ens regen. Elk piekje dat eenigen aanleg heeft om onder water te kunnen staan, staat blank, zoodat de kraton, vaa de westzijde gezien, meer heelt van een sterkte uit de Hollandsche waterlinie, dan van een eerzame Nederlaodsohe ne derzetting in de tropen. Alleen de kikkers zijn in hun nopjes en geven dan ook p de ondubbelzinnigste wijze de hooge blijken hunner tevredenheid. Al deze strcomen waters schijnen evenwel niet in staat te zyn alie cholerabacilien zeewaarts te voeren wel is de cholera nog sporadisch, maar toch zijn reeds een 30tal lijders zoowei militairen ale inlanders, in het hospitaal opgenomen, waarby verscheidene gevallen voorkomen met doodelyken afloop. Ook in het hos pitaal zeil zijn gevallen voorgekomen onder de ruim 700 personen, die daar op het oogenbiik verpleegd worden; 150 hiervan behooren tot detroepec., die de Koursie medegemaakt hebben naar Indrapoeri en Selimcen wel een bewijs, dat men niet ongestralt iB de west-mouseon kan ageezen. Het leeje ia gelukkig ter harte genomen, zoodat van groote tochten wel vourloopig geen sprake zal zijn. Het prijsschieten, dat telken jare. otn dezen tijd plaats grijpt, gat een kleine afwisseling; trouwens dibmeg dan ook wel; na zoo lang zelf ah scbyf gefungeerd te hebben, mogen de rullen wel eens verwisseld woj- den. 's Avonds hadden verschil lende festiviteiten plaats bij het eene bataljon was bal en kon men de Am boüeezen met een deftigheid, een be tere zaak waardig, met bun dames een toertje sieu doenbij een ander bataijon werden volksspelen gehouden ol was kermis, waar een poffertjes kraam, een menagerie, met bepaald verrassende voortbrengselen uit de Indische lauca enz. enz., tal van be langstellenden lokten. Ook het aanstaande St Nicolaas leest breDgt eenig leven in de brou werij. De toko's prcfiteeren er van om loterijen te organiseeren, waar men voor 1 gld. het lot gelukkige eigenaar van een ol ander prul kan worden. Voor de sabreurs is bet tegenwoor dig een ware kouikommertyd. Al die nattigheid noodzaakt ons wat water by den wijn te doen en de weer spannige of zioh tijdelijk verzettende hoofden alleen maar met bedreigin gen ta overstelpen, in de hoop ze later wat hardhandiger op do vingers ie tikken. Aan alle hoofden buiten de linie is aangezegd binnen den tyd van een maand alle versterkingen binnen hun gebied met den grond gelijk te maken. Toekoe Tjoet Lam Tengah, Toekoe Gedocg en Imam Lam Lene vonden hierin aanleiding om een dergelyke order uit te vaardigen, maar in tegen gestelden zin. Toekoe Ali sobynt zijn vrouw het hoofd te willen bieden en wil niet komen, zoolang zyn vader nog verbannen blyft. Tengkoe Tjoet Lam Panas beeft wel de boete betaald maar de boofden zijn weggebleven, zoodat by een volgend bezoek de boete zal verdubbeld worden, net zoolang tot onze eiachec ingewilligd zullen worden. In de moekims Montasik en Piëns is het nog altyd niet pluissleohts enkele hoofden hebben hun opwach ting gemaakt en een gedeelte der boete betaald, zoodat bun nog eens is aangezegd, dat bij een dergelyke houding van bet binnenhalen van den oogst geen sprake kan zijn. Onlangs waren berichten binnengekomen, dat in deze buurt een gedeelte der artil lerie, die indertijd in handen der Atjehers gevallen was, verborgen moest zyn. Zondag 30 November ging het 12e bataljon er op uit om te traohten deze in banden te krygen, hetgeen ook boven verwaobting uitstekend, gelukte. De 7 o.M. en de Coehoorn- mortier werden in een pat terugge vonden, zoodat de mitrailleur alleen nog maar ontbreekt. Daar de stokken onder water gelegen hebben, zijn ze nog in goeden staat, zoodat ze na een beetje poetsen nog uitstekende dien sten kunnen prosteeren. Het leukste van de geheele grap is nog, dat de bewoners van de diohtstby gelegen kampong geprest worden om de stuk ken weer terug te brengeD. Het moet een heerlyk geziobt geweest zyn, ze daar zoo tot spot van hun eigen landslui door de sawah te zieD ploe teren. Als hun wansohen vervuld wa ren geworden, was zeker het geheele 12e bataljon op de plaats dood ge bleven. Mochten we nog eens een stuk achterlaten, dan zullen de beeren wel een omwegje maken of bet by een kanpong deponeeren, die ze een koopje willen leveren. De geheele tooht kostte eleoktB 1 gewonde. Een nieuwe grootheid, kersversob uit Mekka teruggekeerd, een zekere Tengkoe di Tjot Pèlèhieng, bloedver want van TeDgkoe di Toeroe, heeft zich metterwoon te Kota Theoe, ook in Montasiksoh gebied, gevestigd en ■obynt ooa een rol in de prang sabil te willen spelen. Toekoe Moesa Anak Ba'é bevindt zich tegenwoordig te Lom Toba deze is tenminste zoo verstandig ooi de sabiigelden in vaste bezittingen om te zetten drie zyner zaakgelastigden werden onlangs te Batoe Poetih op gepakt. Toekoe Tjoet Toengkoeb vertoonde zioh te Lambaroe Angin, maar was zoo verstandig spoedig te verdwenen. Den lsten December kwam hel 14de bataljon te Samahani terug. O ver het geheel genomen, heeft het daar een rustigen tyd doorgebracht. De gezondheidstoestand, vooral van de gedetaoheerde compagnie op Indra poeri, liet zeer veel te wensohen over. Kort na elkaar stierven daar o. a. 2 Europeesche B6rgealen en 1 korpo raal oe koortsen schijnen een zeer kwaadaardig karakter te dragen. Heeft men dan daarby een do&ter, die niet op afdoende wyze voor zyn zieken zorg draagt, en niet geneigd sohynt om de noodzakelijkste zaken uit het hospitaal aan te vragen, dan is men wel af. Den 26sten November 's avonds om 10 uur werden door de djahats plot seling een 10 a 12 soboten op het bivak gelost, zonder evenwel schade aan te richten. Eenigen tyd geleden traobtte een Atjehsohe dief het kam pement binnen te Bluipen, vermoede lijk om geweren te stelen. Het ge lukte hem ook werkelyk by een post door een yzerdraadveraperrinh bin nen te komen. Gelukkig zag hem een kettingjongen, die hem beetpakte en om hulp schreeuwdehierop sohoten eenige Europeanen toe, die verder het noodige verriohtien. Ook te Kroeng Raba is de gezond heidstoestand, vooral onder het Buro- peesobe element, niet rooskleurig. By een uitrukparty in de IV Moekims hebben wy weder een paar gewondeo bekomen, terwyl de Atjehsohe gids sneuvelde. Men mompelt hier, dat er een re- geeringstelegram zou aangekomen zijn waarby mat spoed aangedrongen wordt op een tooht naar Lepong en Lehong. Zeer gemakkelijk uit te ma ken te Batavia, maar met de tegen woordige weersgesteldheid ondoenlijk. Of daoht men dat de overste Van Heutsz, die op het oogenbiik waarne mend chef van den staf is, met de handen in den schoot zou zitten, wanneer het eenigszins mogelyk was. De boot, die hedenmorgen vertrekt, is weer stampvol met offioieren en minderen, die in een koeler klimaat berctel bunner gezondheid gaan zoeken. Ook verdwynt morgen éen onzer meest bekende figuren uit ons midden, nl. de kapitein Graafland, die op zoo kranige wijze het korps mareohaus- sees gecommandeerd heeft. Met leed wezen zien wy hem vertrekken. Als opvolger is aangewezen de kapitein Van Kappen. Sport en Wedstrijden. Rij wiel-verordening. Het bestuur van den Alg. Ned. Wielrijdersbond heeft zich opnieuw met eeD adies tot den Getueent' raad van Amsterdam trewend om zijn te leurstelling mede te deelen, dat in weerwil van alles wat daartegen is aangevoerd, in de verordening op het wieirijden der nummering en de ver beurdverklaring zijn gehandhaafd. Het adres wijst er o. a. op, dat een wielrijder, wonende in een der nabu rige gemeenten, bijv. de stad binnen komende uit de richtiüg van Haar lem en den Haarlemmerdijkopkomend dadelijk, zonder dat hij eenige over treding begaat, aangesproken kan worden door een politieagent, recher- oheur of anderen ambtenaar der po litie. Zijn de noodige bewijzen gele verd, dan kan de wielrijder doortrek ken, totdat bij de volgende sluis of in de volgende etraat een ambtenaar van politie, hem zonder nummer ziende, wederom staande zal houden. Datde voorgestelde politiebep&iingen aan allen, die financieel belang heb ben by een druk vreemdelingenver keer in Amsterdam, groote schade zullen toebrengen, blijkt, aegt het adres, o. a. hieruit, dat door een Duitsch wielrijdersblad, met ongeveer 36000 abonné's kort geleden nog ie gewaarschuwd, Amsterdam niet te bezoeken, wanneer de onderwerpelijke verordening wordt aangenomen en dat de buitenlandsche pers, tot groote schade van Amsterdam's burgerij, maar al te gretig zal zijn dergelyke waarschuwingen te verspreiden. Onki9sch noemt het adres de ver ordening tegenover de fatsoenlijke i vrouw, hinderlijk voor den geneesheer, voer den handelsman, en in het alge meen voor ieder die het rywiel ge- bruikt om zich in byzondere omstan digheden spoedig te verplaatsen. Verder zet bet adres uiteen, dat de nummering onvoldoende en on- practieoh zal blyken, en eindigt met bet verzoek de voorgestelde bepalingen omtrent nummering en verbeurdver klaring te doen vervallen, subsidiair slechts de nummering van vraohtrij- w elen en ry wielen, door den rijder uitsluitend tot uitoelening van zyn beroep «gebruikt, te verplichten. Caoulchouc-WQuden in Matt o Croaso. De Diario Official van den staat San Paulo bevat volgens de „1. R. WY' het volgende artikel over de caoutchouc-wou- den van Matto Crosso. Men schat de in de wouden aanwe zige boomen op minstens duizend mil- lioen stuks; zij zijn nog niet lang gele den ontdekt en eerst in den laatsten tijd worden zij geëxploiteerd. De hinder nissen, welke de pioniers in deze streken te boven moeten komen, zijn groot, doch desniettegenstaande gebrek aan arbei ders, onvoldoende transportmiddelen enz. is de caoutehouc-oogst aan het vermeer deren en belooft in niet te langen tijd fïen oogst van Kena-mate (Paraguay) en der paia te overvleugelen en te verdrin gen. De laatste caoutchouc-oogst be reikte 10000 arroba's, tegen 50 milreis per arroba gerekend, met rijzende markt prijzen. Het gemeente-bestuur te Dia- mantina is evenals alle andere munici pal iteiten in den staat Matto Crosso ver deeld en omvat aanzienlijke streken, door groote rivieren besproeid, die bare wate ren naar zijrivieren van de Amazone en de Paraguay zenden. Op de waterschei ding tusscben Amazone en Laplata ligt de stadSDiamantina, hoofdstad van Matto Crosso, eertijds gewichtig om de ont dekking van diamanten, doch na de uit putting der diamantvelden achteruitge gaan en nu weder wegens de caoutchouc- wouden in opkomst. De daar groeiende caoutchouc-boomcn kunnen slechts van April tot September aangeboord worden, daar de boomen alleen in zeer vochtige streken gedijen, die in den regentijd ge heel overstroomd worden en dus ontoe- gangkelijk zijn. Om de caoutchouc te verkrijgen trekken de inzamelaars in April troepenge wij ze naar de wouden dan is het water zoo ver weggevallen, dat de wouden desnoods toegankelijk zijn. Het eerste werk is het schoonmaken dei- oude wegen en het maken van nieuwe paden iedere caoutchouc-verzamel aar neemt de controlo over een streek van 80100 boomen op zich deze staan niet dic-ht bij elkaar, zij zijn hier en daar ver spreid en vele paden moeten met veel moeite over groote uitgestrektheden aan gelegd worden. Dit alleen staan der hoornen komt gelukkig slecht aan kleine rivieren voor; aan grootcre stroomen staan de boomen met partijen bij elkaar. Zijn de wegen aangelegd, dan is de eerste zorg de gereedschappen en materialen, die men voor het verkrijgen der caout chouc noodig heeft, bijeen te brengen. Men snijdt de bast van den Bority-palm in strcepen en vormt hiervan laden, die door bouten aan de caoutchouc-boomen bevestigd worden en als onderlaag voor de verzamel vaten der melk dienen. Na het eindigen der voorbereiding, die ongeveer 3040 dagen omvat, begint de eigenlijke inzameling van het eaoutchouc- sapiedere verzamelaar bezoekt zijn-op bekende wijze ingesneden hoornen op de rij af eiken dag en verzamelt de heel witte melk in grootere vaten, die op de legerplaats in bakken geledigd worden. Om het verkrijgen van h t sap te be spoedigen voegt men een weinig in heet water opgeloste alóm er bij. De. zich afscheidende, bisquits genoemde vaste caoutchoue-massa's perst men tusscben planken ter verwijdering der overvloedi ge vloeistof. Dit werk wordt door ieder- en verzamelaar vlijtig volgehouden tot September, dan koeren allen met hun nen oogst huiswaarts. Gedurende den oogsttijd krijgen de arbeiders gewoonlijk hun -onderhoud van de werkgevers zelf hij voorziet hun van gedroogd vleesoh, zwarte boonen, rijst, spek, zout on ook tabak en sehiet'gcreedsehap, want de wouden zijn wildrijk en de jacht beloont, zichzelf. De gewonnen caoutchouc wordt door de werkgevers gewogen, op wagens, met ossen bespannen, naar San Lujz en Guyaba ter markt gebracht en van daar op stoomboöten geladen. Het landtrans port van San Luiz en Guyaba kost per arroba 1-5 milreis, terwijl de verscheping naar Corumba per arroba 1 milreis be draagt. De caoutchouc-oogst is in Matto Crosse nog in zijn begin en moet de be handeling beter en rationeeler worden, in het bizonder om de kostbare hoornen zooveel mogelijk te sparen. (.4. ff.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 7