negro, Nederland, Portugal, Roeme nië. Rusland en Zwitserland 1. Aan de gezondheidsraad te Tan- ger de besluiten van de oonferentie tiq Venet mede te deelen, opdat de daar aangenomen maatregelen ook in Marokko worden toegepast, in het bijzonder ten aanzien van het verbod om bedevaarten te honden, of de be perking van den tyd der bedevaar ten 2. Het nemen van dezelfde voor- behoedamaatregelen door de autori teiten te Gibraltar en op Malta 3. Het »oo spoedig mogelykrang- lehikken en in verordeningen neer leggen van alle maatregelen, die op vroegere oonferentiën aanbevolen zijn tegen pest en cholera. Russisohe Studenten. De part. corr. van de N. Jt. Ct. in St. Peteraburg schrijft Ter opheldering van 't praatje dat hier de ronde deed van een jonge tïouw, die door de politie verblind is, kan ik nog het volgende vertellen «n deie lezing heeft niets onwaar schijnlijks. Een jonge vrouw stond in oorreBpondentie met menaohen die fwdaoht wareu van «ich met staat handige zaken bezig te houden, m. s. w. met menaohen die de politie niet geheel zuiver op de graat acht te. Toen de politie plotseling bij het jonge meisje een huiszoeking kwam doen, werd zij aan haar schrijf tafel gevonden. Van schrik stootte zij de petroleumlamp om, of de lamp viel om bij een schermutseling met de dienaren van 't gerechtin ieder ge- ral de petroleum stroomde over de ileeren der vrouw, en onder de oogen der politie is zy levend verbrand.Zoo i3 de geschiedenis, die men elkaar hier toefluistert, want niemand durft het hardop zeggen. Het zou hem zeer ilecht gaan, die dat waagde." Anderen beweren, dat het meieje werd lastig gevallen door een officier, 'oelaet met het toezioht op de gevan genis. Door een trein gejaagd. O jggetnigen verhalen van een vree- §eiyk avontuur, dat de 25 jarige Hon- gzarsohe boerenzoon Mitrn Popa nit Teregova beleefd heeft. Popa was op weg naar het nabijgelegen Zigrad om daar een bruiloft by te wonen. Dat dorp was over den berg in twee ■ren te bereiken, terwyl door den tunnel de weg beduidend verkort werd. Popa luisterde, zyn oor op de rails leggend, maar daar hij niet het minste gedrniach vernam, vatte hy moed en nam door den tunnel zijn weg. Hy was bijna 10 minuten onder we;, toen hy tot zyn ontietting dui delijk een naderenden trein achter sioh hoorde. Dit gedroisoh werd voortdurend sterker en het kwam den ongelukkige voor als was de dóód- aanbrengende locomotief vlak in zyn nabijheid. Met uiterstekraehtsinspan ring rende by voorwaarts, maar moest van Beoonde tot seconde booren, dat de afstand geringer werd. In ontzet'enden doodsangst bereikte by het einde van den tunnel op bet oogenblik dat de trein hem voorbij- raorde. Geheel afgemat stortte Popa neder •n kon eerst na een unr rust zyn weg naar Zigr&d vervolgen. Ter dood. Catherine KempeallJ, de twee-en dertigjarige vrouw die te Liverpool den xoopnoan Holland op zijn eigen kantoor doodsohoot, is ter dood ver oordeeld. Ar ton. Onzen lezers is het bekend, dat hrton geklapt heeft en dat weldra nog eenige fransche Kamerleden ge compromitteerd zullen zyn. Missohien ii hst niet overbodig er aan te her ianeren,dat indertijd de franeche Ka mer niet geneigd was de premielee- ning goed te keuren, die men voor het Panamakanaal wilde uitschrijven to dat toen de baron de Reinach en Art oh elk een paar millioen francs lot hunne beschikking hadden ge kregen, om daarmee leden van de Earner om te koopsn. De reohter van instructie, die met da zaak belast ia, heeft de papieren ran Arton aan een door dezen op gegeven adres in Londen in beslag genomen. De Panama-zaak zal Maandag in de i Kamer worden heropend, voorloopig nog 8iechte m6t een vraag over den it and van de instruotie. Good op Celebes. De aandeelen Nederlandeoh Indische ifyobouw-Maateahappy staan geno teerd twaalfhonderd. De hier bedoelde vennootschap werd opgericht te Batavia in 1892 met een kapitaal van f 100.000 in aandeelen ran f260, directrice de firma P. Land- berg en Zoon, commieeariseen G. Brojn, mr. J. A.J van der Cbys en W K Ph. T. Üttnp. lu zoover is deze zeldzame hooge noieering niet verwonderlijk meer, omdat de aandeelen nog niet lang ge leden reeds voor f 1000 werden ver handeld. De vennootaohap beeft de ooccessie verkregen voor aijnontgin ning op Celebes waar, volgens de In dische bladen, rijke goudaders zou den ontdekt zyn. Het bedoelde terrein moet liggen atn de Tominibaai in bet Noorden. Het was reeds lang bekend dat een groot gedeelte van de residentie Me- oado ryk is aan gond. De hoogleeraar Rheinwardt heeft daaromtrent reede vroeger «en gunatig rapport uitgs- bracht. Vervolg Stadsnieuws. Sparta. Zondagavond hield de G. V. Sparta eene feestelijke bijeenkomst in de bovenzaal der Sociëteit .Vereeniging", welke bijeenkomst werd opgeluisterd door de aanwezigheid van Spart Va Eere-rooriitter de heer F. Lieïtinck. Het doel der böeenkomst was ge heel om den heer J. Nierop, den onlangs afgetreden voorzizter van deze vareeni- ging, te huldigen. Na een kort woord van den nieuwbenoemden voorzitter nam de Eare-voorzitter het woord. Deze schetste in een krachtige, kern achtige toespraak tot de aanwezigen, wat de heer Nierop steeds voor Sparta is geweest In breede trekken deed spr. uitkomen hoeveel de heer Nierop, door zijn goed voorbeeld en zyn govde leiding gedurende de zeventien jaren van zjjn voorzitterschap, heeft bijge dragen tot den bloei van Sparta en wekte de aanwezige leden der vereeni ging op om het goeds voorbeeld hun gedurendezooveel jaren gegeven, steeds te volgen. Aan het slot van zijn toespraak maakte de spreker den afge treden voorzitter bekend met het be sluit van een onlangs door Sparta gehouden vergadering, waarbij de heer Nierop met algemeene stemmen tot Eerelid der vereeniging was benoemd en overhandigde hem als zoodanig een gouden insigne. De heer Nierop dankte, zeer verrast door de hem gebrachte hulde, den Eere-voorzitler voor zijn toespraak en sprak zijn beste wenschen uit voor den voortdurenden bloei der vereeniging. Hiermede was het officieele gedeelte voor dezen avond afgeloopen. Even wel wat nu volgde was eene verras sing voor de iaden. Door een tweetal der aanwezige dames werd nl. namens Kunstlievende en Eereleden van Sparta, benevens eenige belangstellenden aan de ver eeniging een nieuw vaandel aange boden. Het oude vaandel der ver eeniging had telkens zulke reparatie a noodig en zou om het goed in orde te krijgen, zooveel vernieuwing moeten ondergaan, dat de koste» daarvan niet te berekenen waren. Het genoemde tweetal dames, hier mede bekend, sloeg de handen ineen en kon gisterenavond het resnltaat harer bemoeiingen aan de vereeniging aanbiedeD, waarbij een der dames een flinke toespaaak hield, terwijl de an dere met een kort woord de by het vaandel behoorende oorkonde (welke de namen der gevers en geefsters bevat) aan den voorzitter overhan digde. Namens de vereeniging werd door dezen de dames dank gezegd voor het werkelijk prachtig uitgevoer de vaandel. De rest van den avond werd door de aanwezigen op de meest genoeg lijke wijze doorgebracht en het was reeds geruimen tijd na middernacht eer de laataten de zaal verlieten. Een jeugdig oomponiat. Gelijk wij reeds in een vorig num mer aankondigden heeft Haarlem's Muziekkorps op de Zondag in de Vereeniging gehouden matinóe voor het eerst uitgevoerd de Deuxième suite d'orehestre, vangden jongeheer Martinne Kriens. De jeugdige com ponist heeft alla eer van zyn werk en bad daarmede veel suocès. Het geheel geeft, naar onB door een toe hoorder werd medegedeeld, blijken, dat de jongeheer Kriens over een rijken sohat van melodieën beschikt. Alles was zeer melodieus, frisoh en oorspronkelijk. Na het le gedeelte, prolnde, deed sioh een daverend applaus hooren en werd de jeugdige componist tot twee- keer toe teruggeroepen. Het tweede nummer, de serénade, voor hobo-solo met begeleiding was, zeer mooi, maar wel wat kort. Het 3e deel Elégie (marohe furèbre) munt door oorspronkelijk heid uit. Ook na no. 3 en na no 4 .Im promptu", waarvan het slot zeer ma jestueus was, werd de jongeheer Kriens teruggeroepen, zoodat de uit voering dezer oompositie uitnemend geslaagd mag heeten en de jengdige componist geluk gewensoht worden met het door hem verworven Bucces. Haarlem te Amsterdam. Veel wind, dreigend ver to onen zich de donkere wolken aan het uitspan sel, het twijfelachtig latende of zy zich onmeedoogend zullen nederstorten om de wegen in eenen modderpoel te bersoheppen en op degenen, die de rij wieltesoonnstelling willen bezoeken. Ook ik bezooht Zaterdagmorgen de Militiezaal - Singel hoek Heiligen- weg te Amsterdam, om een kort vers'ag te geven van de tentoonstel ling der rywielen, die zulk eene om wenteling in de maatsebappy hebben teweeg gebracht. Al dadelyk viel het mij op welke prachtige gelegenheid deze zaal aanbood voor expositie van rywielen, die daar in de meest moge lijke kleureB en tot in de kleinste bijzonderheden waren uitgestald. Het is of die fraaie rywielen ver- lange :dfcde bexoekers'aankyken, of zy wilden zeggen.Is het nu nog geen tyd voor obs, dat wij met onzen zwaren last licht huppelen over de sohoone en soms hobbelige wegen, bekeken, ja bewonderd en benyd door de voetgangers, die wjj in hunnen lsngzsmen gang voorbyanelien. O, dat ty leven en miesehien sterven zonder het ware genot van den voor uitgang, ('t woord ia hier van pas 1) het wieirijden, te hebbeo gesmaakt. Ja, bet is my of die fijne tn sterk gemaakte fietsen ds voetgangers wil len toeroepen „Bekeert u, maar doet het haastig." By den ingang valt my dadelyk de nraaie expositie der W i 1 h e 1 m i n a rywielen van Adler en Van dea Brink te Zeist in het oog, geen wonder wat een prachtig kar retje staat daar, dat soa ik wel willen koopen, mis, het is niet te koop, het is voor dea bekenden worstelaar Dirk van den Berg, die daarop zyne krach ten eens zal beproeven. Zou hij in dit vak ook kampioen worden Niet alleen dat het prachtige karretje voor den worstelaar uitblinkt, neen ook dedames-safetj en quadruplet, beide geheel ivoorkleurig geëmailleerd, had den veel bekijk. Agent voor dese sohoone „Wilhelmientjes"' is voor Haarlem, de beer L. C. Smit, Gier straat 37. Ik draai my om, en ata vlak voor stand 25,de keurige expositie van onsen stadgenoot, den heer G. J. Heenk in de Kruisstraat. Ia de hoogte staat een Wolff American High Art Duplsatan- dem driewieler, voorzien van twee staren en twee zitplaatsen naast el kander. Deze Duplextandemdriewie- Ier en de andere rywielen zijn zeer smaakvol met bloemen en planten omgeven. Maar de heer Heenk expo seert nog meer. Een dames- en een hoeren-„Kenau",die eigenhandig door zijnen chef in elkander zyn gezet. Is het wonder dat deze Kenan's wil len staan in de Militieiaal? Neen, zy hooren daar thnie, zy voelen zich in haar kracht, zy willen en mo gen gesiea worden. De Kenuu is goedkoop, voor slechte 175 echte zilveren hollandeohe guldens kan men zoo'n prachtstuk koopen. Iotussohen dat is nog niet alles wat de heerjHeenk, ds eenige der vele Haarlemsche rywielfabrikanten, die zyn ster op de entoonstelling laat schitteren, expo seert. Daar staan nog „Wolffen" naar men weet een echt eerste klas wiel en dat groote verbetering aanwijst, vergeleken met het vorig model, wel een bewys dat deze fabriek met haar tyd meegaat. Prachtig blauw is de dames en rood de heeren-safetj ge ëmailleerd, zeer dik zijn de buizen, waarvan de buieeinden over de strop pen heenglijden, zoodat de verbindin gen niet zichtbaar zyn. Aan beide soorten machines bevindt zich een zeer praotisohe rem, die, behalve de greep, geheel onzichtbaar is. De stang doorboort namelijk den bovenkant van de stuurstang en loopt dan door die bnis en door het balhoofd heen. Tasachen de rywielen is eene groote verscheidenheid onderdeelen uitge stald. Van de in Haarlem verkochte mer ken iB Dritte im Bunde de bekende .Cleveland oycles" geëxposeerd door S* Wiener te Zwolle, waarvan de heer A. Smits, Kruisweg, agent voor onze stad is. Keurig ziet ook deze stand er uit; in het midden staat een ge heel vernikkelde Cleveland, die de be zoekers tegenblinkt; tentoongesteld zijn 1 tamdem, 1 toerma chine, 2 dames- machines, 1 weg- en 1 baanracer, alle Clevelands en 2 Westfieldrijwielen. Daar is ook het opvouwbaar rijwiel, merk „Tae Fonder", dat zter gemak kelijk op den rug kan worden mee gedragen en door militaire wielrijders gebruikt, 't Is heel aardig maar ik geloof dat de bezoekers toch aan een gewoon ry wiel de voorkeur zullen geven. Aan de overzijde is de stand der Mercury rij wielen, |die de heerenViets en Van Leeuwen hier vertegenwoor digen; daar berinden zich zes Mer cury's late en 2de klas, en een race- machine. De late klas Mercury's zien er goed uit. Verder zyn er geëxposeerd de Chase-bandeu,Deitz Kosmos,Gallus banden, Perry's Satanita Carrier, en de merken Unique,Waverley, Premier, Ben-Hur, Magie, Allard, Sparkbrook, Bamboo, Yankee-style, Ideal, Yelow Fellow, Espania, Struisvogel, Pnoenix, Bradbury, Queen of Diamond, Eric, Grosvenor, Royal club, Patee, Rudge Wbitworth,Clermonts, Royal Bnfield, Gentleman, Champion, America, Spal ding, Era-9 use, Colombia, Hartlord, Singer, O ympic, Grnno, Matador, Surprise, Imperial Rover, Victor en de Acatèae Métropole. G. D. Handel in afgesnedenBloemen. In de heden, Maandagmiddag al hier in de bovenzaal van café Brink- mann gehouden algemeene vergadering van dea algemeenen Bond tot bestry- ding van den handel in afgesneden bloemen, onder voorzilterachap van den heer P. Hk. Waveren Hxn. van Hillegom, werd na eene uitvoerige bespreking besloten Maandag a. s. andermaal te vergaderen ter bespre king van een voorstel tot ontbinding van den Bond. In de gehouden be spreding werd geconstateerd, dat de Bond niet dat suoces bad gehad, dat men zieh bij de opriehting rad voor gesteld. De voorstellen, die de agenda bevatte, kwamen door het aannemen van dit voorstel niet in behandeling. Naar wy vernemen heeft de heer T. W\ baron v. TujU v. Serooskerken het prachtige buiten Velserbeek te Velsen ook toegankelijk gesteid voor leden van de Ver. t. Verfraaiing van Haarlem enz., op vertoon van hunne diploma». Ds buitenverblijven in Haarlem en omstreken die nu toe gankelijk zyn, zyn de volgende: Leyduin, Mariënduin, Klem Bentveld, Aerdenhout, Waterland, Velaerduin, Heerednin, Rooswyk, Watervliet, Velserbosch, Duinendaal (Zuid) en Velserbeek. In ket verslag over 1896 van de Middemachtzendingte Haarlem wordt een ongunstig oordeel geveld over een danshuis aan het Hontplein. De eigenaar, zekere F„ heeft naar wy vernemen, decsrege een aanklacht ingediend. Eau brutale karat Vrydsg werd er aan de, woning van den kapitein-paardenarts, den heer Qaadekker in de Kenaustraat, aangebeld door een man die negotie deed in sinaasappelen. Toen de dienst bode opendeed en zei, dat er niets noodig was, zette hij den voet tnsschen de deur en won niet heengaan, zoodat het meiaje den heer Qaadekker, die kig thuis was, waaisohuwde. verzocht den kerel heen te gaau en zette, toen hy weigerde, hem op straat. Ben kwartier later belde de man weer aan en stond, toen de dienst bode opendeed, in een oogwenk in de gang. Hij toonde toen den heer Qaadekker ijjn bloedende baad (eenonbeduidende kwetsuur) en sei, dat hij de wond bij het de deur uitzetten gekregen had. Daar hij weer niet wilde heengaan, wierp de heer des hnizes hem ten tweeden male de deur nlt, waarover de kerel zich wreekte door tegen de denr te Bchoppen en trappen. Na deed de heer Qadekkerdedeur weer open en zeide, dat het na eens nit moest zijn, waarop de koopman een knipmee te voorscbyn haalde en den heer Q ïadekker te lyf wou. Deze haalde nn zyn sabel voor den dag en hield zich daarmee den kerel van 't lyf, totdat de inmiddels uitgezonden dienstbode terugkwam met politie, die den lastigen klant meenam. Heemstede. De vereeniging „Het Oude Slot" legt sioh thans neer by het beeluit ven bet gemeentebes'nur van Heem stede waarbij de harddraverijen en wedrennen op 19 April (2den Paasoh- dag) verboden werden. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. By de j.l. Zaterdag gehouden ver kiezing werd herkosen ala lid van het bestuur van den Vereenigden Grooten en Kleinen Polder onder Haarlemmerliede, de heer L. G. Prins te Haarlem. Lis se- De stoomboot-onderneming Cars-, jens, wordt eene naamlonze vennoot schap, gevestigd te Leiden en onder directie van den heer P.Joh. Weyen- bergh, alhier. De loting voor de liohting der na tionale militie van 1897 voor de ge meente Lis8e op 14 Oct. 11. te Sassen- heim gebonden en door Gedep. Staten van Zuid-Holland vernietigd, omdat de lotingabus niet was gesohud, is bij Kon. besluit alsnog gehandhaafd, op grond, dat onder de formaliteiten, welker niet-nakoming met nietigheid is bedreigd, niet voorkomt het voor schrift om de loten oi de lotingsbus te schudden, daar wel art. 10 van het Kon. t besluit van |8 Mei 1862 (Stbl. no. 46) den militie commissaris het bedoelde schudden voorschrijft, maar dit [slechts als een administra tief voorschrift voor genoemden amb tenaar is te beschouwen, welker niet- naleving geen nietigheid der loting tengevolge heeft. Aalsmeer Men meldt aan de „Tel." dat er kans bestaat, dat te Aalsmeer een Rijks tuinbouwschool gevestigd wordt. Beverwijk. Alhier sal Woensdagavond de heer Chevalier,burgemeester van Krom menie, in eene vergadering der anti revolutionaire kiesvereeniging op treden met het onderwerp«Waarom anti-revolutionnair Vervolg Nieuwstijdingen. Onze corr. schrijft: Besmettelijke veeziekte (mond- en klauwzeer) is uitgebroken onder bet rundvee van J. de Vries te IJ polder, C. van Bourgonje te Houtryk en Po- lanen en dat van de Badhoeve te Haarlemmermeer, waar meer dan 200 runderen worden gehouden. Nu de ziekte zich ook in den om trek van Haarlem zoo uitbreidt, is het zeer raadzaam de melk voor het ge bruik te koken. (Het is a 1t y d raad- saam de melk te koken, Red Verkiezingen. üit de kies ver eenigin gen- Men noemt den heer Mol, bakkers gezel te 'a Gravenhage, van radicale zqde als oandidaat voor de Tweede Kaner in bet distriet Soboterland. Te Enschedé is eene af deeling t an den Chr. Hist. Kiezerebond opgericht; te Heukelom eveneens. De liberale kiesvereeniging „De Grondwet" te Edam, zal zich niet by de Liberale Unie aansluiten. „Algemeen Belang" te Barneveld heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer A. W. J. J. baron van Nagell, burgemeester der gemeente. Onder den naam „Gemeente Be lang" is te Stadt aan 'I Haringvliet eene tweede liberale kiesvereeniging opgericht. Te Oldehoitpha in Friesland is eene vrysinnige kiesvereeniging opgerieht. Letteren en Knnst. Het Humoristischs Weekblad onder redactie van Mr. P- Brooshooft is, na 3 lammen, alweer overleden. Het verlies is wel te boven te komen. Intnsscben worden we met een herleving van het blaadje als politsek- hnmoriatiech orgaan gedreigd. Sport en Wedstrijden. ▼ostbal. In de eereie competitie speelde» Zondag ts Amsterdam tegen elkaar R. A. P. van Amsterdam en Spart» van Rotterdam. R. A. P. overwon met 6 tegen 0 goals. Rechtszaken. Voor het Hoog Militair gerechts hof te Utrecht zullen a. s. Dinsdag des voormiddag! te half elt de plei dooien gevoerd worden in de zaak van luitenant Z., besohnldigd in het vorig jaar een poging tot vergiftiging te hebben gedaan op den grootvader ■yner vrouw, van welke beeohnidi- ging hy is vrijgesproken. Versohillende rapporten, door des kundigen over de zaak uitgebruoht, zoowei op aandrang van den advo- oaat-fisoaal als van de verdediging, zyn oorzaak van de langdurige ver traging dezer zaak. De besohuldigde bevindt zioh reeds sedert Angnstns van het vorige jaar in preventieve heehtenis. Zya verdediging zal worden gevoerd door mr. Tasman uit Amsterdam. IN&EZONDEN. Voor den inhoud deter rubriek Helt dt redactie ach niet aamtprakdijk. Van xngexemden stukken, geplaatst o; niet geplaatst, toordt de kopij niet aan den insender teruggegeven. Aan den Heer Mr. L. W. v. Oigsh Advocaat te Amsterdam. In Uw pleidooi in de zaak De Boer oontra Heok hebt gy my gedacht faire genomen, waarsobynlijk tot groote voldoening van de party, met wier verdediging gy n belast Hebt. Al vind ik uwe hanuelwyze weinig loyaal: iemand, als getuige gedag vaard, en die zioh dus ter plaatse niet verdedigen kan, ex cathedra de les te lezen, ik zal my over de hoogst eenzijdige besohouwingen van een advocaat, in dienst der tegenparty, geen harnas aantrekken. Maar gij hebt zelfs getornd aan de betrouwbaarheid der inlichtingen, welke de ambtenaar van het O. M. aangaande my had ingewonnen. Wat weet de Burgemeester van Zandvoort er van, hebt gij gezegdbij is daar nog alechts een blauwen Maandag. Welnn, mijnheer Van Gigch, die blauwe Maandag is aangevangen in de maand Mei 1896. En vóór dat tijdstip ben ik bier ambtenaar geweest onder 't bestuur van drie burgemees ters. Een hunner is zeer onverwaoht overleden en heeft zyn oordeel over mij niet sohriftelyk uitgesproken. Zijn getuigenis zou in uw oog toch ook al weder weinig waarde hebben ge had, want hij fungeerde slechts drie maanden, al een zeer korte «blauwe Maandag." Het oordeel der beide anderen laat ik hier volgen. Zandvoort, 11 Augustus 1892. Gaarne verklaar ik, mr. P. N. En- gelberts, Burgemeester der gemeente Zandvoort, dat het Hoofd der School B alhier, J. Ta.Schuhmacher, van de oprichting der school af, steeds ge toond heeft alleszins voor zijne taak berekend te zijn. Zoowel bekwaam heid als levenswandel laten niets te wenschen over. De Burgemeester van Zandvoort, (is get.) Mr. P. N. ENGELBERTS. Het andere is mij in den vorm van een brief geworden. Nijmegen15 Febr. 1897. Waarde Heer Sehuhmaeher Volgaarne geef ik gehoor aan uw verzoek, en machtig U van den inhoud dezer regelen gebruik te maken, als U nuttig zal toeschynen. Gedurende de 3 jaren van myn burgemeester schap te Zandvoort heb ik U, geachte Heer, leeren kennen en waardeeren als een hoogst bezadigd, vertrouwbaar en goed onderwyter; ja, ik ga verder en verklaar gaarne, dat in de 3 ge meenten, waar ik bnrgemeester was, alvorens in Zandvoort te wezen, my geen onderwijzer méérder plichtsbesef toonde, meerder taet ontwikkelde, dan ik van U waarnam en ondervond. Als ik mijne gedachten naga, dan weet ik me geen enkel moment te herinneren, waarin ik ook maar twij felde aan Uwe goede trouw. Ik heb dan ook steeds onbeperkt vertrouwen in U gesteld en betreur het, dat mijne kinderen niet meer aan Uwe zorgen zyn toeyertrcuwd. (ie. get.) B. T. A. WBSTER- OUEN VAN MEETERBN. Ziehier, mijnheer de advocaat, het oordeel van de burgemeesters, die my langer dan „een blauwen Maar- dag" hebben gekead. Uw dn. J. Th. SCHUHMACHER, Hoofd der Burgerschool te Zandvoort. Zondagswet 1 Maart 1815. Elk burger wordt geacht de wet la kennen. Hadden de neringdoenden dat wat bster nagevolgd en alle wet ten van Ao. 1S15—1S97 nit bun hoofd geleerd, zeker waren de onwetend- beid en ongerustheid onder nse burgers niet zoo groot geweest als op dit oogenblik. Wat senryftdewet voor van 1 Maart 1815? «Voor win keliers niet uitstallen noch met open deuren te verkoopen, verder de deu ren van herbergen en andere plaat sen alwaar drank Terkocht wordt, zooahi oafé'e. melkinrichtingen, enz., gedurende den tyd voor de openbare godsdieniloefening bestemd.gefloten. Bij overtreding wordt eene boete ge heven va» hoogatens f25.— bij eene tweede overtreding wordt deze boete verdubbeld. Vooral voor vreemdelin gen, die dea Zoadagjin;Haarlem wen schen door te brengen, eal deze toe passing der Zondagswet wel een wei nig ongerietelyk zyn, en hen nood- zeken om huane uitstapjes in bet vervolg naar Baar», Hilversum e» andere minder godsdienstige steden te richten. Welk een ongekende rust zal dee Zondags in Haar'em heer— schen, maar daartegenover welk een aangename en opwekkende drukte ea gedrang aan het k&nlongereeht dea Woensdags. Jammer dat de nering doenden niet willea begrypea dat dese wysiging in bun welbegrepen be lang is. De andere dagen moeten zy vaa 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig zyn om hnn brood te verdienen en dan dea Zondags ook werken, dat mag en gaat niet. Nu kannen sfl dee Zondags uitrusten en in den schoot bnnner familie, door stiohtel^ke lec tuur eene rustige en aangename ver pooting vinden. Een dankbare Winkelier. Laatste Berichten. ▼ere sni ging. Als voorzitter de Societ :it Vereeni ging is herkozen de heer Dr. A. J. Valkema Biouw; als secretaris in de at) van wijlen den heer C. Wilte- veen is gekozen de beer R. H. D. Groeneveldals penningmeester da heer A. F. Kerrebjjn Jzals comm. voor de consnmptiën de heer J. J, Zeewoldt Jr. en als adjnnct-aecretaris de heer Mr. F. A. Bijvoet. Dcor het beetnnr van de afdeeüng Leiden der Ned. Vereeniging tot be scherming van dieren is een brochure uitgegeven, waarin gehandeld wordt over verschillende slachtmethoden en over de regeeringsbemoeiïngen daar mede in bet buitenland. De conclusie waartoe het bestuur komt, is dat de beste middelen syaverdooving en daarna opening der groote halavaten, of het schachten, mits daaraan ver bonden worde het nederleggen der dieren op de wijze in de brochure be schreven, en mits onmiddellijk daarna de halssnede plaats hebbe. Kwaad vermoeden. De meeeieresse van het dienst meisje aan wie deser dagen te 's Gra venhage |haar portemonnaie zou zyn ontrold, terwyl zjj naar het tronwen atond te kyken, heelt by de politie aangifte gedaan van baar vermoeden, dat bet meisje het bedrag van 185 ten eigen bate zou hebben aangewend en dat bet gsheele verhaal van de ontvreemding verzonnen zon zyn. De politie heeft naar aanleiding van een en ander een onderzoek ingesteld. De storm. Men meldt, dat tengevolge van de stormen der laatste dagen alle lan- deryen tussohen Zwartsluis en Meppei zyn ondergeloopen, zoodat zoover bet oog reikt tnsschen beide plaatsen nieia dan eene bare zee is op te merken. Niet ver van de haven te Lemmer ia Vrydagoohtend van eene Volendam- mer vischschuit een löjarigejongen, een wees, overboord geslagen en ver dronken. Wegens den stormaohtigen wind en de holle zee was redden on doenlijk. Anti-aemitisme. De burgemeester van Weenen, dr. Strobsoh, heeft in een groote meeting aangekondigd dat met het oeg op de groote overwinning van het antisemi tisme by de verkiezingen voor den Ryksraad hij sal aftreden ala burge meester ten gunste van dr. Lneger, «den man die het meest waardig is om de gooden keten te dragen die het onderscheidingsteeken ia van dea eersten overheidspersoon in de eude keizerstad." Naar men zegt zal graaf Badsai aan den keiser voor-tellen dr. Lueger tot burgemeester te benoemen en msn geloeft dat keiser Frans Joseph zich niet langer, verzetten zal tegsn ds benoeming. Ia negen kiesdistricten van Weenen zyn voor den Ryksraad antisemieten gekozenin de overige moet her stemming zijn. W •ervoorspellingen. Het nut vaa weervoorspellingen wordt zoo dikwyls ia twyfel getrokken dat de volgende berekening vermel ding verdient. De voorspellingen van het weder- bureau in Amerika hebben dit jaar pl. 3 500.000 doll, gered. Doordat zy bytyds wisten, dat er een herige kou de m aaotooht was, konden ia Janu ari 11. verscheidene menshen bun maat regelen nemen. E genaara en afzender» van goederen, die niet tegen de kou de bestand zyn, beschermden hnn eigendom tsgen de vorst, eigenaars van huizen, fabrieken en distilleer derijen, directeuren van hospitalen e» openbare gebouwen hadden den tijd, de gas- en wsterpypen te beschermen; de hoofd beambten der spoorwegen regelden de lengte hunner treinen naar de voorspelde klimaatswisseling bloemisten en groenteboeren dekten hnn jongs planten, de eigenaars van skatingrmgs brachten die ia orde om te bevriezen zoodat die eene waar schuwing veel zorg sn gelJverlies voor kwam. Het verspreiden van de weervoor spellingen onder de bewoners van het platteland heeft op verschillende ma nieren plaats, de onderwijsere leze» ze den leerlingen voor het uitgaan der ichool voor, de treinen worde» van aanplakbiljetten met weerberich ten voorzien, de fluit der locomotief geeft het signaal van komenden storm of men gebruikt de telephoon. TELEGRAMMEN. Atjeh. 22 Maart 1897. Volgens ee» officieel bericht ie Toekoe Tjoet Lamtengak ia het ge bergte by Mampreh overvallen e» gedood.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3