tuur Van df r ley, te Haarlem voor teekenenHiuso Jr., te Amsterdam voor gymnastiek (vrije en orde-oefe ningen) Carpreau en van Zyylen, te Amsterdam. De dameB Kroeese en TeuniEBen zullen de handwerken exa- mineeren. öjSMBNftü MEOWS. RhodeB. De Londensche oorreepondent der „N. R. C." Bobrqft dd Zondag: Cecil Rhodes is gisteren met de Tantallon Castle naar Zuid-Alrika te ruggekeerd. Sleohts weinigen van „nos intimes" zeiden hem vaarwel aan het station van Waterloo. Ouder hen merkte men den kolonelbroeder Beit, dr. Harris, die onderBteld wordt den sleutel te hebben tot de geheime nissen, die Labby in de Grand Com mittee Room zoekt te doorvorsohes, Hawksley (procureur der Chartered), meneer en mevrouw Maguire. Rhodes zag er blozend en opgeruimd uit, en knikte vriendelijk, toen de aanwezigen hem toejuichten by het wegrijden van den boottrein naar Southampton. Stoutmoedigheid De „Solair" bevat een zeer avon tuurlet verhaal over luitenant Wirtb, die van Franeoh Soedan uit met 45 man de Rtad lissBikoenoe in de Zuid Sahara op de Mooreu neef: veroverd en er de fransche vlag geplant. Het is een daad van buitengewone stout moedigheid geweesthetgesn de „Tempa" aanleiding ge6lt om te vra gen of dergeiyke ondernemingen die in een treurige catastrofe kunnen uit- loopen. door de dienaren der Repu bliek wel mogen worden op touw gezet. Wereldtentoonstelling 1900. De door het ministerie van Water staat op voordraoht van de hoofd commissie voor de Wereldtentoon stelling in 1900 te Parijs te doen be noemingen en versohillende cornmis- siën, zijn iu staat van wijzen. Daarbij is u:igegaan van het beginsel, dat behoudens enkele uitzonderingen geen fabrikanten in die oomité's zit ting zullen hebben. Vreedzame blokkade. Een Duitsch humoristisch weekblad geeft de volgende eatyrieke voorstel ling van de vredelievende blukkade der Europ. Mogendheden voor Kreta. Zaakgelastigde vac. het Europeesch concert: „Om het u nog eens te verzekeren, wij beginnen met e6ne vreedzame blokkade." Grieksch diplomaat: „Maar dat zou e8n openbare daad van vyand- schap zijn 1" Zaakgel.: „Integendeel, bet lis be paald de bedoeling eene vredelievende blokkade uit te voeren." Griekeoh diplm.; „En wanneer deze zonder gevolg blijft?-' Zaakgel.: Dan zullen wij een vriend schappelijk bombardement openen."' Grieksch diplm.: „Dat wij met een hüflyken groet -uilen beantwoor den, maar wat dan Zaakgel.: „Dan komt 't misschien' tot eene gemoedelijke kanonade, eventueel tot een geheel kalme slach ting." Grieksch diplm.„Wy zullen moe ten besluiten ons lot den kryc to^ te rusten 1* Zaakgel.„Dat is een vijandelijk woordlaat obb liever zeggen, „wij zullen 't met dea vrede beproeven tot op het mes 1" Keizer Wilhelm op reis. Keizer Wilhelm heeft op eene bij zondere uiinoodiging van keizer Frabs Jozef besloten de voorjaarsrevue by te wonen van het Oostenryksohe leger, welke 22 April zal plaatsheb ben. De Duitsche keizer zal 21 April te Weenen aan den Hofburg afstap pen en den avond van dsn 22sten weder vertrekken. Mèn verzekert, dat het voo.naamste doei van de reis is een onderhoud der twüe keizers, vóór dat keizer Frans Jozef naar Peters burg vertrekt. De reis naar Rusland is bepaald op 26 April. Brahms. Brahms ward reeds heden bes ra ven. De componist laat een vermogen van 200,000 gulden na. Een testament werd te Weenen niet gevonden. De Shah van Perzië, die een harts tochtelijk rooker is, houdt er voor bijzondere gelegenheden een prachtige pyp op na, welke geheel bezet is met diamanten, robynen en smaragden, die naar men wil, f125000 waarde heeft. Be nadeelen van het snuiven In de Zuidelyk© Sialen van Amerika is snuiven een veelvuldig voorko mende gewoonte; deze kan vooral voor het vrouwelijk geslaoht flood- lottige gevolgen na ziok sleepen. Het zich daaraan hartstoobtelyk overge ven is hoogst nadeelig voor het ze nuwstelsel, geeft aanleiding tot hart kwalen, stoornissen in de fanotiën der lever, duizeligheid, verzwakking van de ingewanden, verlies van eet lust, onwelriekenden adem, onregel- matigen polsslag, slapelooeheid, ge breken in het gezichtsvermogen, ver lies van het geheugen, enz. Genees middelen bly ven bij verslaafdheid aan bet Bnniven dikwijls zonder uitwer king. De „Med. and snrg. Reporter" haalt een voorbeeld aan van een meisje, dat tengevolge van snuifvergiftigiug bezweekzij was gewoon wekelijks een fleach snuif te gebruiken. By lykopening bleek, dat een gedeelte der tongen doortrokken was met snuif, evenals byna alle andere or ganen. Gelukkig neemt de onhygië nische snuifmanie hier te lande belangrijk af.. Het gevaar van sneldrogende verven. Men leest in het Maandbl. tegen de vervaleckicgen Wij hadden gelegenheid een reeks onderzoekingen uit te voeren van zoogen. sneldrogende buitenlandcche verfsoorten en het bleek ona daarbij, dat deze als voornaam bestanddeel vluchtige koolwaterstoffen inhielden, welke als hoogst gevaarlijk beschouwd moeten, worden. In een betrekkelijk korten tijd hadden op Engelsche sche pen 241 ontploffingen deelB met ver lies van mensckenlovens plaats, ten gevolge van het bezigen dezer verf stoffen. Indien de met deze stoffen gevulde bussen n. 1. geopend blijven staan, vervluchtigt zich een deel der vloeibare massa en de zich ontwikka lende dampen geven, met lucht ge mengd, in gesloten vertrekken, een zeer licht ontvlambaar mengsel. Dat schromelijke ongelukken vooral in tropische klimaten of in fabrieken by machinekamers of andere ver warmde plaatsen aldus zullen kunnen plaats vinden, is duidelijk, en wij waarschuwen dan ook ernstig tegen het gebruik dezer gevaarlijke verf stoffen, welke o. i. uit den handel geweerd behoorden te worden of waarbij minstens op etiketten de ge- vaariyke aard vermeld behoorde te worden. Van Kreta Het volgende zonderlinge verbaal van het optreden van Britsche sol daten tegen stille en vredelievende Kretenser vieschers is door kolonel Vastos aan den byionderen corres pondent van den „Daily Telegraph verteld„Den 27ea Maart werden door een Britsen oorlogsschip dertig matrozen ea een kanon aan land ge- zat te Tripeti in Sirakie, waar de lieden zoo vreedzaam waien als in een der doode steden ?8ü Holland. Deze ridderlyke aeslieden doorzochten aiie huizen en de kerken naar levens middelen. Op den 29e zette een ander Öritt-ch schip mannen aan wal bij Socya in de provincie Salines. Ook dezen gin gen dadelijk aan het zoeken naar levensmiddelen. Twee dagen later werden booten met kanonnen afge zonden naar Kolumbari, om de vis- acherspmken in beslag te nemen en toen de eigenaars, wier eenig middel1 vsn bestaan deze uitmaken, weiger den zo cp te geven, maakten de Europeanen zich gereed oiu het dorp te verwoesten, waarop de monniken van het klooster in de nabijheid het volk bewogen om hun pinken af te goven. „Dsn 3Qsn Maart zetten een Oos-; tenryksch en een Britsch sohip deta chementen bij Castelii aan laad, die! de verheugde Turaen medenamen om de huizen der Christenen te ver woesten. Een van hun meest geliefde handelwijzen is, kettingen om de huizen te slaan en dan de schepen aan deze te laten trekken totdat de muren vallen. „De boeren schoten uit zelfverde diging op de Europeanen, dio snel tsrug trekken onder de bescherming der kanonnen." INGEZONDEN. Voor der. inhoud deier rubriek stelt de redactie rich niei aansprakelijx. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Zondagswet. Mijnheer de Redacteur Ter gelegenheid van de door de Hsarl. Hatdeisvereentging uitgeschre ven protestmeeting in „Felix Favore" werd door eenige aanwezigen betoogd, dat bet in hst belang der nering deenden in het bizonder en in dat van alle gemsentenaren in hot alge meen wen3Chelijk ware bij de reges- ring de noodige stappen te doen ten einde zoodoende den beer Boreel to noodzaken ontslag te nenuen als bur gemeester. Dit voorstel is natuurlyk theoretisch gemakkelijk te verdedigen, doch prac tised moei'yk uitvoerbaar, aangezien men het hoofd eener gemeente niet kan ontslaan wyl hy de bestaande wetten, al zyn die ook nog zoo ver ouderd, in toepassing brengt. Sommigen willen het dagelijksoh bestuur en den gemeenteraad in den arm nemen, in da veronderstelling dat die bestuurs-lichainen door hunne tussohenkoinst de gewraakte Zondags wet, althans wat de uitvoering dier wet in ouze veste betreft, kunnen maken tot een doode letter. Ms ar zij, die zoo denken vergeten dat nöoh het D. B., nöoh de gemeente raad te dien aanzien iets vermogen, aangezien de burgemeester als hoofd der politie eigenmaohtig in dezen kan optreden. Neen, er bestaat een ander middel, waardoor myns erachtens succes te behalen ware. De leden van den raad toch zyn de vertegenwoordigers der burgery zij moeten de belangen van diezelfde burgerij met kracht verdedigen en bestendigen, waar dat sleohts moge- lyk is; dat is hun plicht! Door een leemte in de bestaande wetgeving kunnen zy echter geen daadwerkelijke oritiek uitoefenen op de daden eens burgemeesters iu zijne qualiteit van hoofd der politie. Welnu, laten zy uit hun midden een commissie benoemen die in opdracht heelt den burgemeester te bewegen de uitgevaardigde publicatie in te trekken. Big ft het werk der te benoemen commissie zonder resultaat, dan allen, zonder onderscheid, ontslag ge vraagd als lid van den raad, als pro test tegen de begrippen eens burge meesters, wiens hand .-!ingea niet pas sen in het kader van den tegenwoor- digEB tijd. Onder zulke omstandigheden zou de heer Boreel moreel verplicht zijn ontslag aan te vragen, tervryl de raadsleden intusaohen verzekerd kon den zyn van den dank en de sym pathie der burgery voor hun een drachtig optreden. Met dankzegging voor de plaats ruimte vorblyve M. de R. steeds gaarne Uw dwe dr. F aarlem, April 1897. Ve-f'oig- Stadsnieuws. Zondagsrust. Naar aanleiding der door den Bur gemeester van Haarlem afgekondigde proclamatie in zake Zondagsrust, brengt het, beRtuur der afd. Haarlem van da Ned. Vere8niginy; tot bevor dering van Zondagsrust het volgende onder de aandacht vsn het publiek. Het bestuur wenscht niet te treden in de vraag in hoeverre da Zondags- wot van 1815 in onzen tyd valt te handhaver; wellicht mag de wen- Fohelijkheid wordsn uitgesproken naar een nieuwe, of een naar de eischen en behoeften van onzen tyd gewijzigde wet. Wel mag worden geconstateerd dat zeer velen onzer medemenschen tot groot nadeel hunner lichamelijk en zedelijke welvaart Zondagerust missen. Voor aoover vrywillig geer. Zondagerust woidt gereten kan de beste wet in de meest volkomen toe passing geen of ten minste weinig verbetering brengen. „Wat zijn wetten zonder zeden." Ten opziohte echter van gedwon gen arbeid en het in dienst moeten zijn op den ZoKdag van het perso neel, in deze kan en behoort een goede wet in 't belang van individu en maatschappij verbetering te bren gen. Dat bij algemeene sluiting der wiukels eG stilstand van zeer vale werkzaamheden op den Zondag de handel en het vertier esn g6voeligen knak zouden krijgen, dat die sluiting: en stilstand de algemeene en per soonlijke welvaart op den duur zou schaden, niet in het belang zoo pby siek als moreel zou wezön door de meest bekende artsen en mo ralistengroote staatslieden en staat-hnishoudkundigenwordt dit op grond der ervaring "en stelligste tegengesproken en hunne uitspraak wordt door veie mannen der praktijk bevestigd. Zondagswet is in ieders belang. Op 23 Juni van het jaar 1890 werd door sigarenhandelaars hier ter stede oen vergadering belegd met het doel om tot sluiting hunner winkels op Zondag te geraken. Meer dan 20 hun ner verbonden zish staande de ver gadering, terwijl anderen wilden af- vraohten tot de afwezigen ook instem ming zouden hebben betuigd. Wel is men tot algemeens sluiting daarna niet gekomen, dooh velen hunner zijn tot gedeeltelijks sluiting op Zondag- overgegaan. 't Is bekend dat banketbakkers en hbcne bedienden weinig of geen Zon- dagBiuBt genisten, daarom publiek, doe uwe inkoopen zoo bij hen als by alle winkeliers in de week en geeft uwe feesten en partyen niet op Zondag; laat hst niet langer gezegd kunnen worden, dat net voor--l de hcogere standen zyu die Zondags rust tegenwerken. Vrouwen en mannen, hoogere en Isgere standen, allen kunnen en be- hooren voor Zondagsrust iets te doen, meer te laten. Wil by schoonmaak en verhuizen, by uitgaan en ontspanning denken aan uw medemensohen, opdat stuka doors en behangers, verwers en kleer makers koetsiers, café- en societeit- bodienden door uwe schuld de Zon dagsrust niet derveD. Voor zoovelen mogelijk iy en worde de Zondag een bly de, vroolyke dag, dooh daartoe is do Zondagsrust een allereerste vereisohte. 't Is tereoht opgemerkt „sleohts Zon dagen inuken slechte menso'aen." Maandag-avond ten 11^ uur, terwijl de bewoners reeds te beu lagen, werd brand ontdekt ten huixe van den water en vuurverkooper H. Westbroek woonachtig aan de Rozenprieëlstraat no. la, ont6taan in den winkel door onbekends oorzaak. Door het inslaan van een glasruit heeft de politie zich toegang verschaft en na debe~oneis te hebben gewekt den brand met senige emmers water gebiuscht. De toonbank was r6eds grootendeels ver brand. De timmerman C. Kruishaar, die de vorige weök wegens diefstal van timmer- en metaelaaisgereedschap naar het huis van bewaring was over gebracht, heeft zich bovendien nog schuldig gemaakt aan diefstal van een dubbelen stucadoorsladder, dien hij had verkocht, maar door de politie in beslag is genomen. Door den heer C. J. Gonnet, rijks- provinciaal- en gemeenfe-arohivaris alhier, zal Vrijdag 9 April e. k., te Alkmaar een kunstbeschouwing wor den gehouden. Op het stedelyk museum ten Raai huize zyn tentoongesteld afbeeldingen o. a. veteekend door Tavenie?, Kerk hof?, Claterbos, Pronk, van Looenz, van de Glip, Bennebroek, het huis van Teylingen en verder van Lisse langs den Heerenweg tot de Zand- voorderlaan. De toegang is des Zondags vry. Wij vestigen de aandacht op ach terstaande advertentie der Haarlecu- sche Handels voreenigii-i?, waaruit blijkt dat iu de algemeene vergade ring op Donderdagavond Mr. F. Wil- lekes Macdonald als inleider optreedt en dat de toegang uitsluitend wordt verleend aaa leden der vereeniging. Men kan alsnog tot het lidmaatschap toetieden. Bevenals vorige jaren zullen in den bloeitijd de bloembollen weer dage lijks 2 toeren gedaan worden »aet den Char-jt-Bancs van de Tram-Om nibus Mij. BloemenuaalHaarlem en wel van station H&erleoi af door den Hout, Heemsteder*eg, Zand- voortsohelaan, Elswout, Overveen, Bloemendaulscheweg en terug over1 den Zijl weg. Morgen, den 7den wordt met de ritten een aanvang gemaakt Zie verder de advertentie in dit blad. Jurieprudöntio Zondagswet. Er is ons dikwijls de 7rasg gedaan, of de wei van 1815, waar -e spreekt van uitslallingen, wel bedoelt de moderne etalages achter de ramen en of niet veeleer bedoeld wordt de ouderwetsche uitstalling op straat onder de luifels. Het kantongerecht te Woerden heeft daarover vonnis gegeven, waar in wy lezen „Het uitstallen van koopwaren (in crbu gouden voorwerpen door een koopman binnen zijne woning voor de glasramen op Zondag) „stelt over treding van art. 2 daar, omdat uit „art. 7 waarin te koop leggen en „uitstallen als woorden vau dezelfde „beteekenis voorkomenblijkt, dat „het woord „uitstallen" in art. 2 in „eene algemeene beteekenis moet „genomen worden, zoodat daaronder „zoowel goederen als waren moeten „verstaan worden, die voor de wo „ningen der kooplieden, als die bin- „nen de woningen voor de g'.asra- „men en dus op eene voor bet publiek „zichtbare plaats, worden te koop „gesteld of uitgestald, ie meer daar „by -:ene andere opvatting van het „woord uitstallen de wet straffeloos „zou kunnen ontdoken worden." Heel pakkend ztHlen denkelijk onze lezers dat argument niet vinden;vol ledigheidshalve voegen wij er bij, dat bet vonnis dateert van 17 October 1856 Nu wat betreft de o p e n deuren. Bij een 'vonnis van de rechtbank te Leiden wordt gezegd: „Het verkoopea met halfgeopende „deur is niet strafbaar, omdat met „het verbod om met opene deuren te „verkoopen, kennelyk slechts bedoeld wordt het openlijk verkoopen, even „als zulks op de andere dagen der „week gewoonlijk plaats vindt." Dit vonnis, dat er op sobynt aan gelegd om de wet met het publiek een aoooordje te doen aangaan, heeft den aanvalligen leeftijd bereikt van vyftig jaar. Het werd n.l. gegeven 26 Sept. 1846. Omtrent het gesloten moet6n zijn van de deuren der „herbergen" en audere plaatsen waar drank verkocht wordt, kunnen wij verder nog een en ander mededeelen. De rechtbank te Amsterdam nam by vonnis van 26 Masrt 1846 aan, dat in 't algemeen de godsdienstoefeningen oiic-a 12 uur zyn geëindigd. By arrest van 13 Juni 1840 betoogde h6t Hof van Gelderland „het openen van de deur om be zoekers uit te late is niet straf baar." De rechtbank te Amsterdam, 24 S:-pt. 1846: „de deur mag niet ongesloten zijn „en aanstaan." De Hooire Raad 19 Maart 1850: „indien de deur op de klink geslo pen ie, wordt de wet niet ove:tre- „den, omdat de wetgever niet heeft „willen verplichten tot stilstand „van net bedryf, maar alleenlijk „verlangt dat de deuren niet sullen „openstaan." Het kantongerecht te Breda, 10 Juni 1854 „er is geens overtreding, wanneer „de deur der gelagkamer gesloten „isde döur van het huis mag „openstaan,wanneer maar niet daar- „door de deur der gelagkamer tege lijkertijd openstaat." Dat is dus weer een andere opvat ting. Wat bedoeit men met het woord „drank" Hetzelide vonnis van Breda zegt „vry algemeen wordt hiervoor gele „zen sterke drank, hoewel „de woorden der wet ruimer zyn." Men ziet, dat de geleerden van 1840 50 het al evenmin met elkaar eens zyn, als die van deD|tegenwoordigen tyd. Wij zullen maar niet in den bretde vermelden, dat de eene reohttr bil jarten onder kerktijd wèi, de ander het niet strafbaar vindt, de een het bespelen eener „pianoforio" wèl een openbare vermaüelykkeid noemt en de ander nieteen derde het eerst een vermakelijkheid noemt, als er drie verschillende instrumenten worden bespeeld en daarbij wordt gedanst. Wy laten de jurisprudentie van rechters, die allen lang dood en be graven zijn, rusten en keeren tot de levenden terug om te vermelden, dat Zondag j.l. Ds. Jonker, onder wiens gehoor de Burgemeester was, van den kansel af, ZEA. kracht heeft teege beden tot handhaving van zijn besluit indeu stryd tegen den Mammon. Bij vonnis van de Arrondissemer.ts- Rechtbank alhier dd. 6 April 1S97 is in staat van faillissement verklaard J. W. P. Lydsman jz., koffiehui» hou der te Haarlem. Rechter Commis-aris Mr. M. G. P. del Gourt van Krimpen. Curator Mr. W. Cnoop Koopmans, advocaat en procureur alhier. Ter Terechtzitting der Arron lisse- ment8-Reobtbank te Haarlem van dec 6en April 1897, is de heer A J. C. D&amen beëdigd als notaris alhier. Tot kapelaan der kathedrale kerk (Jansstraat) alhier is benoemd de Eerw. heer J. J. Bruning. Bennebroek. Door mgr. Botteinanne den bisschop van Haarlem is te Bennebroek eene nieuwe parochie opgericht en tot eer sten pastoor benoemd de eerw. heer Th. H. J. Abels. Verder tot rector van de zusters van het H. Hart de eerw. heer A. H. J. Spreoger. Land- en Tuinbouw. Vanwege de algemeene vereenigiog voor Bloembollencultuur is te Alk maar eene afdeeling opgerioht. Bismarok-appel. Wij hadde-i de vorige week in de efaiage voor ons venster eene afbeel ding van de Bismarok-appel. Daar over eohryft thans de heer S. Blee- ker in „FJoraiia" „De Bismarok-appel iB een sier- vrucht van groote waarde. Eind De cember begint ky een aaugenamen geur te verspreiden. Als land van heikomst wordt ongegeven Australië en meer epeoiaal Victoria. De vrucht heeft e6n breeden, groenen, zacht- wolligen eelk. Deze iB matig diep in geplant. De steel is sleohts 15 m.M. iang. De schil is glanzend. eerBt liohtgroen, lat6r helder lichtgeel, voorts ailerwege prachtig karmynrood geteekend. Het klokhuis iB naar de grootte der vruoht klein. Het vleesoh is lichtgeel tot wit en dadelyk onder de sohil ietwat rozerood. Om 'tklokhuis bevinden zioh eenige groene aderen. De vrucht is in Januari op fnar mooist, duurt evenwel tot Maart. Voor lafelgebruik is ze te zuur. De boom kenmerkt zioht door zeer groote bladeren. Hy draagt reeds op jong houtis dus zeer vrucht baar. We zouden in 't kort niet duidelijker de waarde van dezen ap pel kunnen aangeven, dan door te zeggenwat Lord Suffield voor ons in September is, zal de Bismarck- appel voor ons in Januari—Februari worden. VARIA. Die ivist het ook niet. „Hé pal Wat ia dat toch, Klas siek „Weet je dat niet, domme meid? Klassiek 1wel, dat is heel eenvou dig..! Klassiek, zie je dat is klas siek 1... Al wat klassiek is heet zoo, voel je? Het komt van het Grieksch... of van het Latijn. In het Hollandsoh zou je er voor kunnen zeggen iameasl" Jammer. „Het epyt me, dat de vrouwen geen kiesreoht hebben", sprak mevrouw tot hsara eohtgenoot. „Hoe aat Ik heb nooit opgemerkt dat je daar verlangend naar waart." „Dat ben ik ook niet, maar nu ik die kiezerslijst heo gezien, waarop achter alle namen het geboortejaar is vermeld, spijt het me, dat daarop ook de vrouwen niet voorkomen. Daaruit zon blijken, dat Kee en lans wol bovcD da veertig zyn, al geven zij zich uit voor even dertig. Een verslaggever, wi8n een niet onbelangrijke zending was opgedra gen, arriveerde onlangs vermoeid en met stof bedekt in een Italiaanscb dorp. In et logement, waar hij zijn intrek nam, vroeg hij onmiddellijk om waier, teneinde een bad te nemen. Vreesalyke teleurstelling: er was geen droppel water te bekomen. Nauwe- lijke was om.e verslaggever op zijn kamer aangeland, of hij begon op eens uit alle macht te schreeuwen brand brand 1 Op zijn gebrul kwam men van alle kanten toeschieten, de een met een emmer, anderen met bakken en kruiken, gevuld met water. Hal zeide de reiziger, heb je daar water? Da'a uitstekend, dank je wel. Dat, was juist wat ik coodig had 1 Voor Stotteraars. Het „Dimethylamidvazobenzol" dat gebruikt wordt om margarine te kleu ren en dat men niet kan uitspre ken zonder een keer adem te halen heeft een broertje gekregen met een nog veel lastiger naam. Het ia een üieuw ontsmettingsmiddel, dat den verBcbrikkelyken naam draagt van „Monophydrophenolathyldiaihlendia- niinumidacetonitril". VARK TNIEUWS. Amsterdam, o April. De prijzen der aardappelen warei heden als volgt: P'riesche Franeke: Jammen f 1,35 a 210, dito Hambnr gers f0,dito Zaaiers 1,10 a f 1.30 Zeeuwsche Spuieche Jammen f 1,60 a 2,40 Champignons SO,— a 0,,Flakkee sche 0,a 0,blauwe f 1,50 a f 1,70. Poters f 0,a 0,Andijker Muisjee f 0.a 0,Zandmuisj. f 0,— a f 0, Westl. Klei manden f0,a f0' Kstwijker Zand f0,— a 0.— alleF per Hl. Amsterdam, 5 ApriL Ter Veemarkt waren aanvoer en pryzen als volgt333 Runderen, vette lo qualiteit f0 62 a f0.—2e qual. 10,58, 3e qual. f0,50, 4e qual. f0. per Kg.; 0 Melk en Kalfkoeien f af per stukvette Kal veren le qual. f0,—2e qual. f0, 3e qual fü.per Kg. Graskal veren f0,a f 0.215 nuchtere Kalveren f6,a f8,8 Schapen faf0 Lammeren f0,— a f 0,591 vebe Varkens 38 a 42 o;., Hamburger dito a ot. beiden per Kg.; Biggen tf0,— a f0,— 0 Paarden; 0 Veulen. Laatste Berichten. Eene benoeming. Bij Koninklijk besluit van Maan dag is mr. J. van Gennep, lid van de Tweede Kamer der Staten Geteraal, benoemd tot Ld van den Raad van State. Inzake den brand in de Frans Halsetraut, bij do wednwe Mizée is, naar wij uit goede bron vernemen, een instructio geopend. Het volgend sohryven is door het Bestuur van de Afd. Haarlem van den Nederl. R. K. Volksbond aan den bnrgemeester van Haarlem verzonden WelEdeiAchtbaren Heer! Ondergetekenden, bestuursleden van de Afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond Overwegende, dat het gebod van Z jndsigsrnst en Zon iag.-heiligirg een overoud Goddelijk gebod is; u verwegen de, dat wij geenszins vreezen, dat de toepassing van de Zondagswet onze stad zal maken tot eene doode stad, zonder handel, zonder vocruitsiohten, maar d:.t zij veeleer «al bijdragen tot bloei onzer stad, aangezien het gering stoffelijk nadeel niet kan opwegen tegen de geestelyke en maatschappelijke voordeelen overwegende, dat hetgeen voor ieder burger geldt, ook voor de geheele stad gelden u-oet, n. 1. dat het onder houden van het gebod van Zondags rust geen achteruitgang in tijdelijke zaken tengevolge heeft Overwegende, dat op de congressen en algemeene vergad ringeu van den Nederl. R. K. Volksbond reeds her haalde malen is aangedrongen op betere handhaving van de Zondage rust, geren met verscholdigdeD eer bied. namens de leien van den Ned. R. K. Volksbond, afdeeling HaaVlem, te keDneo, dat zij ten voile instem men met het antwoord, door UEiel- Achtbare asn het Bestnur van de hlaarlemeche H«ndelevereeciging ge geven, tn voegen daarbij deu wtcsch, dat het beroep van UEdelAchibare op alle goedgezinde burgers van Haarlem niet tevergeefs moge zyn. 'fc Welk d eode te Haarlem, April 1897. Namens bet Bestuur G. HULSEBOSCH. Voorzitter. W. J. VAN LOOIJ Secretarie. Ook de antirev moeten een der gelijk adres voorbereiden. Uit de Staoteconrant. Kon. bes'uiten. Toesten-ming verleend aan W. F. Smits, burgemeester der gemeente Jutphaas, om tot 1 Moi 1898 te Utreobt. te wonen. Verleend een pensioen van f300 aan J. de Boer, weduwe van den gelezen klerk der telegraphic 1ste klasse L. Boone. Beooemd by het wapen der genie by het korps genietroepen, tot kapi tein, de eerste luitenant A. W. Bos, van het korps, en tot eerste luitenant, de tweede luitenant R. P. van Rooijeu, mede van bet korps. Met ingang vau 16 dezer, aan J. Key, op rijn verzoek, eervol ontslag verleend &W directeur van het post kantoor te Valkerswaard. De politie te Genève heeft een ge wezen postconduoteur gearreeterd, die verdacht wordt de moordenaar van den po.-tconduoteur Angst te zijn. De man is uit zün dienst ontslagen, om dat hy uit een pak, uit Duitsohland afkomstig, twee gouden manchet- knoopeD had gestolen. Hy werd daar voor tot vier maanden gevangenis straf en tot verlies vau zyu burger rechten voor twintig jaar veroordeeld. Hij werd nu gevonden met een vry groote som gelds, waarvan hij de herkomst niet wilde mededeelen TElEG-vA A vl mN- Londen, 6 April (Reuter). Aan de Tiuoes werd gisteren uit Kaapstad geseind, dat de zitt'Bg van den Volks- raad4vanden Oranje Vrijstaat geopend is met een toespraak van den Presi dent, waarin melding gemaakt werd van het nauwere bondgenootschap met Transvaal. Hy zeide dat ongetwijfeld de overeenkom8leu, by de jongste oonferentie aangegaan, goedgekeurd zullen worden. Stoomvaartbsricïitgiu Hot Btoomschip Prins Alexander van Amst. naar Batavia, passeerde 3 April Kaap del Armi. Hel sloomsohip Prinses Amatia van Batavia naar Amst., vertr. 3 April van Genua Het stoomsohip Prins Willem II, vertrok 3 April van Newyork naar West-Indië. Het stoomsohip Werkendam, van de Holland Amerika Lyn, vertr. 4 April van Rotterdam naar Newyork met 103 derde klaBse pasagiers, en pass. den oden, des voormiddags 8 ure, Besohybead. Het stoomsohip Lombok arriveerde 5 April van Batavia te Amst. Het stoomsohip Koningin Wilhel-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3