IE3IANDS GEHEIM St. Juliott is ongeveer liet saaiste dorp van geheel Cornwallishet ligt niet op den weg der toeristen en heeft niets merkwaardigsde rotsen zijn er niet bijzonder hoog, de zee is er niet buitengewoon blauw en de lig ging is niet zeer schilderachtigmaai* niettemin is het een lief plekje, dat een reiziger, wanneer hy het eens ontdekt heeft, nog eens met toene mend genoegen opzoekt. In vroegere jaren werd het plaatsje vaak genoemd als het tooneel van erge zeerampenmaar een vuurtoren geplaatst op de vooruitstekende punt die den eenen arm van de kleine baai vormt, bleek den zeelieden goede diensten te bewijzenen dus baarde liet des te moer ontsteltenis, toen in liet begin van 187een groot Deensch schip geheel te pletter sloeg op de verraderlijke klippen, vlak onder de verlichte vensters van luit zeer rus tige dorp. De visschers van luliott konden met booten het schip bereiken en dank hunnen wakkeren pogin gen gedurende dien gcheelen vreesc- lijken nacht, werden het scheepsvolk, de kapitein en de stuurman van de Olaf Èjörnsen allen geredofschoon de zware zee het reddingswerk zeer bemoeilijkte. Verscheiden schipbreu kelingen werden ernstig bezeerd en moesten lang in het dorp blijven om verpleegd te worden. De stuurman Erie Gottorp, een stoere Deen, met een mooien blonden baard, lichte blauwe oogen en een allerlièfsten glimlach, was vreeset ijk gehavend. Zijne wouden waren zoo erg dat de goede dokter al zijne krachten moest inspannen en al zijne leunde te baat nemen, om hem te genezen, en lang nadat de kapitein en de bemanning van het ongelukkige schip vertrokken waren en ander werk gevonden had den, moest hij te Juliott blijven en verkeerde in een deerniswaardigen toestand. Eerst toen ai de heggen groen waren en de fuchsias bloeiden, was hij in staat om naar buiten te strompelen in den zonneschijn en tot het besef te komen, dat hij eenmaal weer gezond zou kunnen worden. Gedurende zijngedwongen verblijf bij de goede vrouw Goboledick, die hem oppaste als haar eigen zoon, weid hij veel opgcvroolijkt en bezig gehouden door de vriendelijke belang stelling der buren; doch zyn aange naamste afleiding was af en toe een bezoek van Barbara Tregage, de dochter van den schoolmeester, wier tegenwoordigheid het geheele huis opvróolijkte als een zonnestraal. Bar bara was zeventien jaar en even mooi als lief. Haar haar was kastanjebruin hare trekken waren fijn en haar ge laatskleur was blank; zij had een lieve, kinderlijke uitdrukking en men zag het haar aan, dat zij zou opgroei en 'tot een vrouw uit duizenden. Op haar rustte het geheele huishouden, bestaande uit een ziekelijke moeder, zes kinderen, van drie tot twaalf jaar, en een vader die zichzelf beschouw de als een zeer gewichtig persoon en zijn huis bestuurde met een ijzeren roede. i lab was den heel en dag in de weer, om te helpen, te troosten en te wer ken en zij had al den moed en het geduld, waarmede de natuur haai-be deeld had. noodig om haar levenspad te bewandelenmaar indien een vroo- 1 ijk gezicht bewijst dat men gelukkig is, (fan behoefde men met Barbara geen medelijden te hebben, en ver langde zij blijkbaar niet naar veran dering in haar bestaan. Haarlemmer Hai!e-jes Een Zülerdaga vondpraatje. CCLXY. De Haarlemsche rechtbank heeft de negentienjarige verpleegster, door wier onvoorzichtigheid een patient van Meercubcrg zoo hevig' verbrand is geraakt, veroordeeld tot vier. weken hechtenis. Wanneer het meisje niet in hooger beroep gaat ten ik geloof, dat dit haar toch niet helpen zou) dan wordt zij acht en twintig dagen en acht en twintig nachten van de wereld afgezonderd, om na te denken over de schrikkelijke gevolgen, die een oogonblik van onbedachtzaamheid hebben kan. Ik ken hef meisje niet, maar ik zou toch welwillen vragen, of liet om haar tot nadenken te brengen wel noodig- zou wezen, dat zij vier weken achter slot wordt gezet. Dat kan toch waarlijk niemand gelooven en ik maak mij sterk, dat voor dit jonge meisje de herinnering aan het gebeurde zelf al zoo pijnlijk is, dat zelfs de open bare terechtstelling het niet heeft overtroffen. Waartoe zal liet dan die nen, dat zij nu ook nog eens vier we ken wórdt, opgesloten Dc wet straft niet alleen lichame lijk letsel, dat met opzet, maar ook dat bjj ongel rik wordt toegepast. Dat is ook goed, want anders zou iedere 'boosdoener zich kunnen vrijwaren voor straf, door te beweren, dat hij bet bjj ongeluk had gedaan. Maar daarvan is hier geen sprake. Het staat vast, dat bier een ongeluk is, noem het een lakenswaardig verzuim, een berispelijke achteloosheid mij wel, maar laat ons bedenken, dat zulk een ongeluk in o zoo'n klein hoekje ligt. Een wielrijder, die in snelle vaart een eenzamen landweg langs rijdt en even te laat zyn vaart vermindert bij een hoek. zooflat hij daar een kind overrijdt dat dientengevolge sterft zoo'n wielrijder zal worden vervolgd wegens liet veroorza ken van den dood dooi- schuld en daarvoor worden gestraft. Hij had, zal de rechter zeggen, bij het naderen De schipbreuk had natuurlijk in hooge mate hare belangstelling ge wekt en de geredde zeelieden zullen nog lang aan haar lief gelaat en vriendelijke woorden denken. Dc ern stige ziekte van Gottorp vervulde haar echter geheel met medelijden en zij ontroerde telkens wanneer zij dien forschetf man daar zag liggen, nog hulpbehoevender dan haar jongste broertje. Wanneer zij maar eemgs- zins kon, ging zij naar het huisje van vrouw Cobbledick en bracht den zieke een paar bloemen, of een versnape ring, die zij zelf klaar gemaakt had. Somtyds las zij hem voor, en hare lieve, zachte stem kalmeerde hein meer dan iets anders, zoodat hij weldra met even veel blijdschap haar komst verbeidde als de patiënten te Scutari die van Miss Nightingale. Toen hij herstelde, vond hy echter dat hy Barbara te weinig zag en toen hij in staat was om langzaam liet. dorp op en neer te strompelen, of zich naar de duinen te begeven, merkte hy dat hij zijn zonnestraal nooit tegenkw am, of dat zij nooit meer vijf minuten tijd liad om een praatje niet hem te maken en te luisteren naar de verhalen over zijn eenvoudig thuis in Denemarken en over zijn moeder en zusters, die hij zoo lief had, pf naar zyne avon turen in verre lauden; en hij miste haar aangenaam hijzijn zeer. „Waar is mijn „Hamlet," vroeg dc heer Tregage. op zekeren avond, zijn boekenplankjes in dc zitkamer aanziende. - „Dien heb ik aan den lieer Gottorp geleend," zei Bab op zaeh- ten toon, van haar naaiwerk opziende, „hij gaat zoo goed vooruit met zijn Éugcfseh en wil graag Shakespeare lezen." ..Ik verzoek u hem geen boeken meer van mij te leenen," zei de heer Tregage streng. - „Vaderriep Bali verbaasd uit. „En bovendien,"' ging hij op ruwen toon voort; „ik verkies niet dat gy meer naar Cobbledick gaat, zoolang hij er is: onlangs heb ik u driemaal geroepen en driemaal zei Tom dat gij den vreemdeling zat voor te lezen. Ik wil niets meer van dien vreemdeling weten, hoor. Alle vreem delingen zijn even slecht, slecht slecht!" „Naar vader, de lieer Gottorp is geen vreemdeling: hij is slechts een Deen en bijna een Engelschman, behalve zyn taai." „Zwijg, hij is een vreemdeling en ik verbied u om met hem om te gaan." Bah slaakte een diepen zuchthaar gezellige vriendschap was uit. Dc diepgewortelde afkeer, van haar vader voor alles wat niet Engclseh was, kwam voort uit een ongelukkig huwe lijk zijner lievelingszuster met een Italiaan; die haar mishandeld en ver laten liad; en Baf wist dat tegen spraak slechts een herhaling van die treurige geschiedenis zou uitlokken, zonder hem van meen ing te doen ver anderen. En daar haar gehoorzaam heid zich zoowel tot den geest als tot de letter der hevelen baars vaders uitstrekte, was het geen wonder dat Erie haar tevergeefs op de wan deling zocht. Maar niettemin waren zijne gedachten altijd met haar be zig, wanneer hij eenzaam door de duinen en langs het strand doolde, en toen de zomerdagen langer werden, stond het besluit bij hem vast, dat dit Engfelsehe bloempje zijn vrouw moest worden; alleen wist hij maar niet hoe hij het zou aanleggen om haar te veroveren. Dc jongere leden der familie Tregage van den hoek zijn vaart vroeger moe ten verminderen., Dan had hij óf' liet kind kunnen ontwijken óf tijdig afspringen. Volkomen waar. Maar voor hein zijn er honderden met dezelfde snel heid dezen hoek gepasseerd en na hem zullen er andere honderden met mis schien nog grooter snelheid langsko men, en denkelijk zal geen hunner daar .juist op dat oogenbiik een kind aantreffen. Hun fout (de snelheid) is dus minstens even groot, maar heeft geen noodlottige gevolgen. En liet is nu juist hierin, dat de reden gelegen is. wadrora wij zulk medelijden mogen hebben met mensehen die voor der gelijke aanklacht terecht staan. Zij hebben een onvoorzielitigeid begaan, die in negen en negentig van de hon derd gevallen geen kwade gevölgeii heeft, maar in het. honderdste door een samenloop van omstandigheden een ernstig ongeluk 11a zich zal slopen. Zoomin als deze wielrijder ooit weel een hoek te hard zal omgaan, zoo min zal dc .jonge verpleegster ooit weer iemand een bad geven, dat te heet is. Voor hunne verbetering is de opsluiting' voorzeker niet noodzakelijk. Naar ik" hoor zal liet meisje aan de Koningin gratie vragen, maar de kans dat dié verleend wordt, is altyd ge ring. Hier zon de voorwaardelijke veroordecling te pas komen, die de rechter in België en Frankrijk kent en waarbij in sommige gevallen een vonnis wel uitgesproken, maar niet toegepast wordt. "Want ik wil niet op anderen de schuld gooien, maar heb er mij toch over verbaasd, dat men op Moeren berg een waterleiding heeft, (lie zoo maar zonder waarschuwing het eene oogenbiik veel hceter water geeft, dan liet andere en niet zonder in- stemihing'hebben velen de opmerking van een inzender in dit blad gelezen (laf aan negentienjarige meisjes de zorg voor krankzinnigen niet behoorde te worden opgedragen. De personeele belasting moest, naar ik mij heb laten vertellen, al lang klaar wezen en is het rióg lang niet. Er wordt nog altijd geschat en ge taxeerd uit den treure. Het schijnt zelfs, dat het schatterskorps opnieuw leden niet onder hetzelfde verbod als hun zuster en voor hen was Erie Gottorp held en koning. Dus hoorde Bah genoeg over hem. al zag zij hem niet. Indien er een reiziger te -St. Juliott gekomen ware, zou hij Eric- Gottorp zeker voor den vóornaamstcn inwoner van het dorp gehouden heb ben. zoo dikwijls werden zijne ge zegden aangehaald of zijn hulp inge roepen. De kapitein van de Olaf Bjömsen had beloofd hem een betrekking te bezorgen, zoodra hij in staat zou zijn er een te aanvaarden; de werkloos heid werd hem ondragelijk, nu hij zoo gaarne een betrekking zon be klemden, (lie hem het recht gaf Bar bara ten huwelijk te vragen Op zekeren morgen begaf Bab zich vroegtijdig op weg naar het naburige dorpje Tallons, waar zij een bekende moest helpen met het in orde bren gen van een schoolfeest, dat den vol genden dag zou plaats hebbenmet een luchtig hart liep zij over de dui nen en genoot van liet zeldzame voorrecht dat. zij een vrijen dag had. De vloed was hoog en zij hoorde de golven onder tegen de rotsen aan- klotsener was geen een zeil in het gezicht en de zee strekte zich als een kalme groene vlakte uit, waarop slechts hier; en daar een donkere plek, dc schaduw van een voorbij trekkende wolk, zichtbaar was. De dag was spoedig voorbijzij had bij alle toebereidselen geholpen en haar was opgedragen al de kinde ren op het feest van morgen mede te brengen. Huiswaarts keerende plukte zij eenige rietpluimen, die bij menigte in een beekje bij liet dorp groeiden en boven op een hooge duin bleef zij staan om van het sehoone uitzicht te genieten. Het dorp dat zij verlaten had, was niet. meer te zien, daar het verscholen lag in een vallei van met thym begroeide heuvels en in de verte op de prachtige zee ontwaarde zij een statig schip, met volle zeilen. „Het gaat uit," dacht Barbara, „ik zou wel' eens willen weten waarheen Goede1 reisMooi schipzei zij hardop en wierp het een kushand toe, ter wijl zij met vluggen tred haren weg; vervolgde. Dicht bij het dorp geko men, stond zij even stil om te kijken naar een hart, dat in het zand ge- teekend was. met eénpaarletters er in. „Misschien ontdek ik iemands geheim"' dacb.t zij. doch eensklaps overtoog een donkere blos haar geheele gelaat want al waren de letters reeds een weinig uitgewiseht, toch kon ze heel duidelijk in't hart lezen E. B. G. „Eric Barbara Gottorpmompelde zij en liep zoo hard zij kon naar huis, waar zij buiten adem aankwam, doei) ver- v 11 ld van ecu nieuw licht in haar leven. Haar vader was uit en de kinderen kwamen haar met een groote drukte tegemoet. Boven alles klonk de stem van Tom uit, die gilde„Bab, mijn heer Eric is weg!' „Waarheen?" vroeg zij zoo kalm mogelijk, ofschoon zij een gevoel had alsof haar hart stilstond. „Naar China, zei Tom en zij lach ten al te maal, omdat het zoo onwaar schijnlijk klonk. „Het is toch waar," bevestigde de wijzere Polly, „hij heeft een telegram gekregen uit Plymouth en hij liet de kar van Ben \Vhitson komen om hem naar den trein te brengen." ..Maar hij is' eerst naar de duinen gegaan." viel Tom weer in, „en als gij voor het eten thuis gekomen waart, zooals gij gezegd liadt, waait ge hem tegengekomen."7 Barbara zweeg. Allerlei woorden en blikken, waar ze vroeger niet op belangrijk is uitgebreid en ik beb mij laten verzekeren, dat er onder hen een voormalig photograaf is, die zich dus blijkbaar op het gelukkig bezit van veelsoortige kundigheden kan beroemen. Maar als het wezenlijk waar is, dat er zooveel schatters zijn bijge komen, dan wordt het toch tijd óm te vragen of zij wel behoorlijk voor zien zijn van een of ander distinctief, een penning, een aanstelling of ander officieel stuk, dat zij als er naar ge vraagd wordt, kunnen vertoonen. Én nu ik toch eenmaal aan het vragen ben, zou ik meteen willen verzoeken, dat voortaan het bezoek van dc schatters zal worden aangekondigd. Zooals liet nu gaat komen ze zonder eenige waarschuwing uw huis maar binnenvallen, zeggen „en passant", dat ze de schatters zijn. hetgeen de bewoner maar op hun woord gelooven moet, wandelen het huis door en ver dwijnen dan weer zonder dat ge weet hoe ze hccten of eenige wettige legi timatie hebt gezien. Eenige dagen geleden kwamen er twee aan een huis op den Sclïóter- singel. De dienstbode deed het raampje 111 dc deur open en vroeg wat ze ver langden, waarop de schatters zeiden, dat ze de schatters waren en derhalve verlangden te worden binnengelaten 0111 te schatten Het dienstmeisje had daar evenwel geen lust in. Meneer en mevrouw waren uit en hadden eens voor al last gegeven in hunne afwezigheid niemand toe te laten. Dc schatters meenden, dat. dit niet op hen' kon slaan, wilden toch binnen gelaten worden en maakten zich boos, toen dc dienstbode (altijd voor haar raampje) zei, dat ze het. nieten deed. Den volgenden (lag kreeg de be woner een beleefd briefje vanwege den ontvanger of den inspecteur, waarbij hem werd medegedeeld, dat de schatters op dien en dien dag zou den komen. De heer des huizes zorgde er toen voor, (lat er iemand in huis was, die hen kon ontvangen. Was men begonnen met een kennisgeving van de komst der schatters te zenden, dan zouden zij den eersten keer al toege laten zijn. Een tweede geval was een weinig gelet had. kwamen haar voor dér. geest, en 1111 kreeg die ruwe teeke- ning in het zand beteckenis voor haar. Het was zyn afscheid aan haar. Zij bedacht hoe liet. mooie schip, dat zij had zien uitzeilen, zeker lmt zyne zou geweest zijn. en dat zij hem vaar wel toegeroepen had. „Iemands ge heim"' was eigenlijk haar eigen. Later vernam zij van vrouw Cobbledick, dat een telegram van zijn ouden kapi tein Erie geroepen liad naar een schip, dat zeilklaar lag naar Zuid-Amerika, en waarvan de stuurman op het oogen biik van vertrek verhinderd was de reis mee te maken. De herfst gang voorbijhet werd winter. Barbara werkte" heel hard, was de ziel van het huis; maar zij leidde geen ongestoord, kalm leven. Een welgesteld pachter uit dc buurt vervoegde zich by den lieer Tregage on vroeg de hand zijner dochter. Haar besliste weigering haalde lvaar een soort van vervolging van haar vader op den hals, daar hij maar niet kou begrijpen dat zij in een dergelijke zaak haar eigen wil durfde laten golden, liet was bijna alsof hij ecnig vermoeden van Iemands Geheim had gekregen en zijn uitvallen tegen alle vreemdelingen werden nog sterker. Hij roemde alle Engelsclieu, maar bovenal de Engelsche pachters, tot vervelens toe. De winter was buiten gewoon streng, cn op zekeren kouden, gureri morgen met een grijze dikke lucht zonder wind, zoodat iedereen sneeuw en storm voorzag', werd Bar bara door haar vader geroepen, om Tom te kleeden voor een wandeling. „Waar wilt gij heen, vader?" „Naar Tallons", antwoordde hij en ziende dat zij zich wilde verzetten voegde hy er bij„beweging is goed voor T0111. dus neem ik liem mee. Ik word misschien opgehouden, dus wacht niet met liet. eten." „Het is wel wat ver voor de kleine beentjes van Tom, vader, en het ziet er uit alsof wij sneeuw zullen krygen." „Als hij moe wordt, zal ik hem dragen", zei de lieer Tregage kortaf eu Barbara moest het tweetal uitla ten doch was niet weinig bezorgd voor haar broertje. De moeder was zieker dan gewoonlijk en had niet gemerkt dat er vlokken vielen;maar de jongens stoven opgetogen naar binnen, om te vertellen dat het zoo hcerlyk spelen way in de sneeuw. De j wind stak op en joeg de warrelende vlokken tegen de venstors cn dreef ze doör alle reten en gaatjes, zoodat juffrouw Tregage erg ongerust, werd over haar man en kind. Barbara trachtte haar gerust te stellen en zei dat dc storm wel spoedig zou bedaren en (lat vader zeker zou schuilen tot het ergste voorbij was, maar intus- schcn klom haar eigen angst hoe lan ger hoe meer, naarmate de korte dag ten einde spoedde. Eindelijk besloot, zij naar een buur man te gaan cn hem te verzoeken niet haar in de duinen te gaan zoeken; zij kleedde zich zoo warm mogelijk en wilde juist uitgaan, toen er hard op de deur getikt, werd. Met een lui den kreet: „Vader!" deed zij open. en werd voor een oogenbiik verblind door den guren wind 'en de witheid der gevallen sneeuw. De kinderen juichten„Mijnheer ErieMijnheer Gottorp en Bab merkte dat het haar vader niet was, die geklopt had. maai de stoere Deen, wiens verschijning haar ternauwernood verwonderde', zoo onophoudelijk had zij hem voor den geest gehad. Het kwam haar voor, dat die wel kome gast nog geen drie minuten in anders; Daar kregen (liet was op de Nieuwe Gracht) de schatters precies hetzelfde bescheid. Meneer eii mevrouw waren niet thuis en liet dienstmeisje mocht niemand binnenlaten. Maar het verschil in den toestand daarmet dien op den b'chotersingèl, was dit. dat dc dienstbode op de Nieuwe Gracht niet. liet raampje, maar de deur had ge opend. E11 van die omstandigheid maakten dc schatters gebruik om tóch naar binnen te gaan. in weerwil van dc verklaring der dienstbode, dat het haar verboden was iemand binnen te laten Nu ken ik de instructie van een schatter niet en ben er my evenmin van bewust, hoe een Nederlandsch Staatsburger zich volgens de wet tegenover een Nederlandsch Schatter dient, te gedragen, maar dat deze het recht zou hebben tegen een uitdruk kelijk verbod in, de woning van don Staatsburger bovenbedoeld binnen te gaan, dat wil er voorloopig bij mij niet in. Indien do inspecteur er toe komen kon, dc menscnen dus vooruit van dc komst der schatters te verwittigen, dan zou hij liet publiek genoegen doen on het werk van de schatters verge makkelijken. E11 mocht dcinspecteur nieuws- of weetgierigheid koesteren omtrent bet geval van de Nieuwe (tracht, dan heb ik vrijheid hem den naam van den bewoner te noemen. V ie aan den weg timmert, zoo zegt liet oude spreekwoord, heeft veel be kijks, en zoo gaat het dus schatters ook. Maar onder de monschen die niet aan den weg timmeren, behooren in de eerste plaats de bakkersknechts. Er is eigenlijk geen klasse van men- selieu, van wier aanwezigheid wij minder gewaar worden, dan van die van den bakker. Vanneer hij niet in de bakkerij aan 't werk is, dan slaapt hij allicht thuis uit van zijn langdu rige bezigheden. Kr is in den laatsten tijd heel wat gezegd over de Zondagswet en over Zondagsrust. Nu, Zondagsrust heeft een bakker, maar een behoorlijke, ge regelde nachtrust hebben de meesten niet. Op de grootste fabriek hier te Haarlem, die op dc Bakenessergraclit, huis was geweest, of al bare zorgen waren overgegaan op zijn brcede schouders. Hij vernam natuurlijk teistond wat de reden was, dat moe der en kinderen zoo bezorgd keken en in minder tijd dan noodig is om het te vertellen, was hy gewapend met mantels en opwekkende midde len, alsof het vanzelf sprak dat hij de wandelaars moest gaan opzoeken. Aan de dour, die- Barbara voor hem openhield, bleef hy even staan, wierp een blik in de gezellige woonkamer, met den gloedvan het haardvuur, die de kindergroep en dc zwakke moeder bescheendaarop keek hij naar het lieve, ernstige gelaat, (lat naar hem opzag, terwijl zij 'rein zei welken weg hij moest, volgen en in een opwelling van liefde voor haar en medelijden met de tijding, die hij haar misschien zou te brengen hebben, bukte hij zich 0111 een kus op haar voorhoofd te drukken en zei op inni- gen toon: „Lieveling, tracht te geloo ven (lat ik hen veilig zal terugbren gen." Hij voelde den zachten druk van haar hand en zag den liefdevol!en blik in hare oogen on op die wijze, in dat oogenbiik van angst en span ning werd hun verloving bezegeld. Erie Gottorp vond zijn taak niet. licht cn al was hij gewoon om ruw weer te trotseeren, het speet hem toch dat hij geen'hulp meegenomen had,_ daar hei pad over de duinen onmogelijk te vinden was en hij alleen kón gissen waar het was naai den afstand, dien het van den rand van den afgrond scheidde. Hij wor stelde echter voort zoo snel als hij maar cenigszins kon cn uitte nu en dan een kreet, die ondanks de dikte van den atmosfeer, heel ver klonk, en terwijl hij even stil stond om te luisteren, meende hij heel in de verte een zeer flauw, ant woord te vernemen. Hij bleel' roepen, volgde de richting van waar het antwoord kwam cn bevond zich eindelijk tegenover een zeer droevig schouwspel. Dc heer Tregage was. in zijn doorzettenden ijver om thuis te kómen, het, spoor blister geraakten 0111 weer op den weg te komen, had hij belast met Tommy, die niet meer loopen kon, getracht over een heg te stappen, waartegen de sneeuw nicer dan vier voet hoog opgewaaid lag. Hij was gevallen en lag nog altijd met het kuyl in zijn aim half be vroren on met Yi'OCSelykc pijn. in het been, toen het geroep van Gottorp zijn hoop op redding deed herleven. Érie ontwaarde met schrik, dat de arme man zijn heen gebroken had en de toestand van Toïn vereisehtc on middellijk verzorging, zoodat hij ge noodzaakt was den ongel uk kigen schoolmeester aan zijn lot over te laten, terwijl hy het kind naar huis droeg. Met de handigheid van een zeeman spalkte hij het been voorloo pig, met zijn wandelstok en eeu lange das, dekte hem met een mantel toe en ging hulp halen om hem naar fSt. Juliott to vervoeren, De dag van den sneeuwstorm werd bijna even gedenkwaardig voor hbt dorp als die van dc schipbreuk en Barbara vergat weldra, den angst en dc spanning, welke, zij bad uitgestaan, in het nieuwe, gelukkige leven dat zich voor haar opende. Gedurende zijn gedwongen rusttijd had de lieer Tregage alle gelegenheid 0111 te zien. dat niet alle vreemdelingen eender waren en zijn dankbaarheid jegens den Deen ging weldra over in ach ting en liefde, zoodat hij in het. begin van de lente van ganschcr harte zijn doch ter aan Eric afstond. Barbara had is het personeel in ploegen verdeeld: de eene is de dagploóg, die werkt van 's morgens 6 tot 's avonds fi, de ande re de nachtploeg, die arbeidt van 's avonds G tot 's morgens (5. Op vele particuliere bakkerijen is de werktijd veel langer, maar de w ijze van wer ken ook wel iets gemakkelijker, om dat. daar de bakker niet door tal van machineriën tot voortdurende inspan ning wordt genoodzaakt cn er wel eens een oogenblikje voor uitblazen overschiet. Maar overal bereikt die werktijd zijn hoogtepunt van Vrij lag avond tot Zaterdagavond, wanneer er voor den Zondag meteen moet wor den gewerkt. Dan is een w erktijd van 20, 22, 21, ja 2G uur achtereen niet zeer ongewoon en wat dat zeggen wil moet ieder in zijn eigen vak maar eens probeeren. Wanneer er dan ook iets is, waarover liet nageslacht zich zal verbazen, dan zal het, wel zijn, (lat aan het einde van de negentiende eeuw" een dergelijke werktijd moge lijk is geweest. Is dit de schuld van de bakkers? Ik geloof het niet, veeleer is ze toe te schrijven aan de eisclien van het publiek. En voornamelijk is dat liet geval met een zaak, die de vloek kan worden genoemd van het. bakkers bedrijf, de nachtarbeid. Die plaatst den bakkersknecht, als een soort van paria buiten de maatschappij. Wie van 's avonds 6 tot des morgens 6 moet werken, dient ecu groot, stuk van den lieven dag voor slapen te gebruiken. Hij boet daarbij noodwen dig een deel levensgenot in. ziet zijn ge zin inaarzeldeii.aaiischouwt w einig van de natuur en is zelfs des Zondags door hot langdurige nachtwerk nog niet in staat, aangenaam van zijn vrijen dag te genieten. In welk vak is nachtwerk zóó in gedrongen als bij den bakker? In geen enkel. Maar bij den bakker is 'i zoo danig vastgew'orteld, dat het onmis baar schijnt. De klanten, zegt men, willen des morgens vorseh brood heb ben. En daarom, ten pleziere van teere gehemelten, moeten duizenden in ons land van den nacht een dag maken en des nachts werken in liet zweet huns aanschyns in den let terlijken zin van net woord. Maar het mooiste, of liever het hare schoonzuster veel te vertellen van het dorpje, waar zij geboren was; maar do geschiedenis van „Iemands Geheim" bleef tusschen haar en haar man. (M. BINNENLAND. Parlementaire praatjes. Dc Eerste Kamer bracht Vrijdag middag baar werkzaamheden voor deze zittingsperiode ten einde. Dat dit mogelijk was is grooten-l deels te danken aan de omstandigheid, dat het. apropos van het wetsvoorstel der Indische trambanen verwachte Atjch-debat achterwege bleef. Met, de Atjeh-poiitiek zeide de heer Wertheim heeft dit voorstel niets te maken. Voor die politiek aanvaardde dc Min. de verantwoor delijkheid: de Kamer Icon haar dus laten rusten, tot (letijd beter geschikt: was voor een debat. Zij Icon, zonder haar recht van controle prys te geven» het geweer bij den voet plaatsen. Ofschoon in andere woorden - - de eerste de thans gevolgde A t joh-politiek af keu ronde, de tweede betreurende het „fait accompli" waarvoor dc Ka mer geplaatst was (en daaraan eenige historische herinneringen vastknoo- pend) verklaarden ook de hecren Pynacber Hordyk en van de Putte thans geen Atjch-debat. te verlangen. En ook de heer van Zinnicq Bcrg-j mann vereenigdc zich met het staricl-S punt des heeren Wertheims. De minister kon met vreugde con- stateeren, dat dc Eerste Kamer niet tegen de actieve politiek wenschte optekomen. Die politiek kon thans niet veranderd worden dc Min. aanvaardde er de v. Jle veraiitwoor-l" (lelijkheid voor. Hij had de Kamei zoo volledig mogelijk ingelicht. En hij concludeerde wij móeten Atjek brengen onder ons blyvend gezag, Daarmede zijn we bezig. Het wetsontwerp w erd zonder stem ming aangenomen evenals de spoor weg Tarik—Socrabaia. De interpellatie van den heer Bergs- ma liep mede spoedig ten einde. Herinnerend aan dc rot schade van den handel toenemende boterverval- selling, vroeg spr.' w aarom het ver slag (Ier Tweede Kamer over het door de Reg. ingediende wetsontwerp tot Verscherping der Bobuwet nog niet beantwoord was. Minister van der SL-ijden antwoord- lol de. dat de Kamer het wetsontwerp op sommige punten onbevredigend 1 vond, dat dus nieuw overleg noodig was en dat in de verstreken 2 maanden dat overleg nog niet ten einde kwam. De Rog. zou het; vors Lu zoo spoedigCA mogelijk beantwoorden. p De lieer Bultman vroeg nog speciale 'O inspecteurs voor het Kurv-oiiderzoek e om to waken tegen de urove kiioeie- rijen. Na. een repliek van den Min. werd6? het debat, gesloten. Het werd gisteren te laat om u to melden, dat. aan het slot der zitting do heer Sehimmelpemiinek verlof vroeg on verkreeg om 1c intcrpellco ren over de toepassing der Zondags 10 wet. Dat zal later geschieden er tijd voor blijft, dunkt, ine. Men] kon het oude mormel wei voor goed0 met rust laten. In den aanvang der zitting luWden1 we een breed opgezette interpellate van den heer Muller over hei uitvoerf* recht op de Indische suikers. Dai uitvoerrecht is. met het ooff? op den toestand der industrie, tot Juni a. s. geschorst. wonderlijkste van de zaak is. dat di naeiitarh' id niet eens bepaald nood zakelijk- is om do morgeus vor.scD' brood te hebben. Daarvoor is liet vol doende, dat des nachts te vier uu met het w erk wordt begonnen ja b een deskundige heeft mij verzekerd dat men door eón procédé van vei haasting toe te passen, dut stoombiooi b genoemd wordt, nog later zou kunnei beginnen en toch den klanten, dif 's morgens uu eenmaal niet buitei versch brood kunnen bestaan, daar van iu het bezit zou kunnen stellen In t algemeen is het eten vat versch brood 1vraag het maar aan d( doctoren!) veel minder gezond, dai dat van oudba kken of bestorven brood En wanneer men den rnenschen cei voor een afvroeg ..wilt gij den bak kers een geregelde nachtrust bczoi gen door alleen bestorven, brood t< nemen?" dan is niemand zoo bar baarsch, om neen te zeggen. Maa men kan het iedereen niet vragen ei zoo blijft oen misbruik voortbestaan waar eigenlijk iedereen i.egeu is: verbruiker, die zijn ïriedeinensch gaan} behoorlijke rust gunt. de bakker, di zijn personeel met overladen wil ei allermeest de bakkersknecht; die graai op tijd wil slapen. Maar och, wanneer er geen wet, kom die den'nachtarbeid beperkt, dan za er nimmer verbetering komen. waarom geen wet? Omdat daardofi dc individneele vrijheid beperkt word beweren sommigen. Maar heeft 111e dan ui et 'm de wetgevende College zelf reglementen van orde ontworpci omdat, men begreep; dat er voorscnii ten moesten zijn. waaraan men zie moest houden? Hebben de Eerste, (3 TweciU Kamer, dc Provinciale Ftatei geen reglement van orde cn zyn <lt niet kleine colleges, vergeleken b een maatschappij als die der bakkers Ken wei. die den nachtarbeid bi perkt, kan dan ook nooit een mij del tot belemmering der iiniividuee vrijheid worden genoemd, maar eeuig en alleen een Reglement va Orde, waaraan iedereen spoedig g tvend za! zijn geraakt en waarrm aan (luizende hakkers iu den lanc een groote w eldaad za! zijn bewezd FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 6