propaganda voor hun ben gemaakt, Zy hebben hoogescho- len, gymnasia en lagere school daar voor gebruikt, die uit de publieke kas betaald worden, en op alle pos ten van invloed personen geplaatst van hunne denkbeelden doortrokken. Wil thans de antirevolutionair op zijn beurt de liberalen terug gaan dringen Neen, hy wil dat een iege lijk propaganda make op eigen kosten en risico en gelijkheid van alle bur gers. Inzet van den strijd is de toe komst van ons volk. Zal Nederland zoo kiezen dat het gezag van Gods Woord op staatkundig gebied al dan niet zal worden doorgezet? Met het oog daarop heeft de antirevolutionaire partij gemeend de politiek te moeten opnemen waar zij ligt en in haar actie-program op den voorgrond ge steld de sociale quaestie. Den han delsstand uitgezonderd en ook sommige industrieën die voor uitvoer werken, hebben nijverheid, landbouw en boe renarbeiders overvloedig reden tot klagen. I)e antirevolutionaire partij heeft zich tot taak gesteld in de eerste plaats die belangen ter hand te nemen. In de eerste plaats eischt dus het actieprogram, dat aan den smadelyken toestand een einde kome, dat op (3 man één bedeelde voorkomt in ons Vader land, en dat de grijsaard niet meer aan armverzorging wordt prijs gege ven. na zijn geheele loven gearbeid te hebben. Spr. wnst in verband daarmede op de wenscnelijkhcid van verzekering van den werkman, regeling van het arbeidscontract en verbetering der woningtoestanden, 0111 vervolgens te betoogen dat de nationale arbeid ge red moet worden door uitbreiding en verhooging van het tarief van invoer rechten. In alle landen wordt de wensche- lykheid daarvan erkend en het wordt ook in praktijk gebracht. Ook bij ons te lande is het kleine stroompje dat daarop aandrong voor eenige jaren reeds zoo breed geworden, dat protectie in Nederland slechts een quaestie van tijd geworden is. Het is slechts de vraag of zij nu of over 4 jaar hier burgerrecht zal verkrij gen. Daarbij heeft de anti-rev. partij intusschen gemeend het niet te mogen laten. De nood van den landbouwen den stand kan niet erger worden. De ellende zoowel van bouw- als wei- boeren w ast. In de eerste plaats dient gezorgd voor een orgaan waar zij hun klachten kunnen uitspreken. Daarvoor moeten Landbouwkamers dienen. Voorts dient ook het pacht- contract beter geregeld, de accijns op vleesch zoo mogelijk weggenomen en een gemengd stelsel van premies en graanrechten te worden ingevoerd, om de concurrentie met het buiten land mogelijk te maken. Spr. gaat daarop oogenblikkelijk niet nader in. doch is bereid bij liet debat deze zaak nader toe te lichten of te verdedigen. By die sociale quaestie wenscht het antirevolutionaire program ook nog die belangen aan de. orde te stellen, welke met de beginselen van Gods woord samenhangen, als hoedanig spr. aanstipt den strijd tegen de prostitu tie en weder-invoering der doodstraf, dit laatste gedachtig aan liet Bijbel woord „Die der mensclien bloed ver giet, zijn bloed zal vergoten worden." Daarnaast komen nog eenige kalme, billijke eischen op onderwijsgebied, die spr. nader uiteenzet. Dit is niet hervatting van don schoolstrijd als dit geschiedt, dan zal dat anders gaan; dan zal liet gebouw van het liberalis me dreunen op zijn grondvesten. Het is eenvoudig voldoen aan eischen van billijkheid. Na ten slotte nog te hebben gepleit voor den steun der zending in liiiiië. eindigt spr. met den wensch dat by de beslissing moge blijken, dat Leer dam behoord heeft tot die gemeenten, die ijverig meegewerkt hebben het gezag voor i oden Zijn Woord te her stellen. Een tweetal personen traden in de bat, die tegen protectie bleken te zijn. Toen kwam dr. Kuyper met cyfers. Gij wijst op het voorbeeld van En geland. 'zei hy, maar weet dat daar achteruitgang op handelsgebied merk baar is. Terwijl het in'76 nog 23 proc. van het verkeer had. was dit in '94 nog maar 1 s proc. Diiitschland daar entegen is in zyn protectie-tijd reus achtig vooruitgegaau, ook in zijn in- en uitvoer, die volgens Pierson door protectie zouden moeten verminderen. Invoer van voedings- en genotmiddelen zijn daar zelfs in 9 jaar bijna ver- dubbeld. Ook vermeer- j vorige jaar. der overige derde daar eu de landverhuizing heeft landbouwproducten was iets hooger. bijna geheel opgehouden. Men spreekt van duurder brood. Dit zal met het recht, dat wy vragen voor een huisgezin van 5 personen niet meer dan 31/, cent per week be dragen, een verschil dat in het niet valt als daartegenover staat beëindi ging der werkloosheid." Nadat hij nogmaals had aango drongen om het district Sliodrecht voor de antirevolutionairen te behou den, werd de vcrgadcriug gesloten. Zooals uit dit verslag Wijkt, werd de quaestie van den persoonlijken dienstplicht niet aangeroerd. Eene opliclitster. Woensdag is van Nymegen naar Arnhem gevankelyk overgebracht ze kere juffrouw A. 15., oud 52 jaar, die zich valschelijk als ziekenverpleeg ster voordeed en zich onder dit pseu doniem aan verduistering van gelds waardige papieren en oplichting heeft schuldig gemaakt, althans daarvan verdacht wordt. Men vermoedt, dat zy zich ook elders met dergel yke praktijken heeft bezig gehouden. Een aanzienlijk tekort. De schulden in het faillissement van den spoorloos verdwenen burge meester van Delfzijl, Jacob Horst, bedragen f 279,926.76 '/a, terwyl de baten zijnf59,628.05 V2; alzoo een tekort van f220,298.71 Letteren en Kunst. Bernhardt en Duse. De. impresario Schiirmann heeft in het Journal een artikel geschreven om te verzekeren, dat Sarah Bern hardt en Duse geenszins jaloersch op elkaar zijn: daarvoor verschillen zij te veel, in aard, in talent, in alles. Beider wensch zou zijn, eens samen te spelen in eenzelfde stuk. De bariton-zanger R. Zalsmann alhier studeert op 't oogenblik te Berlijn onder leiding van prof. Schulze. In het a. s. seizoen hoopt hij dooi den vuurproef der Berlijnsche kritiek te gaan. Mark Twain. Mark Twain, die te Londen 'ver toeft, verkeert daar volgens de New York Herald in zeer droeve omstan digheden. Hij moet erg ziek en dood arm zijn. Men weet dat hy voor een poos al zijn geld heeft verloren. Vruch- telooze pogingen om er weer boven op te komen, Jiebben zijn energie uit geput; zijn geestvermogens moeten veel geleden hebben. Sport en Wedstrijden, Wielerwedstrijd. Taylor zal Zondagavond a.s. in een maten tegen Huret riiden over 50 Eng. mijl op de Bulfalobaan te Parijs. Hartziekten en wielrijden. In de laatste vergadering der so- ciété médicale des Hópitaux de Paris deelde dr. Petit vijf plotselinge sterf gevallen mede, voorgekomen bij hart lijders. tijdens of onmiddellijk na ecu fietstocht. Hij acht het lictsrijdeu voor hartlijders gevaarlijk, tenzy het met de grootste voorzichtigheid plaats hebbe, zoo ook voor teringlijders. Koloniën. PARAMARIBO, 23 Mei. Opening van de Koloniale: Staten. De opening van liet nieuwe zitting jaar der Koloniale .Staten heeft den llen Mei plaats gehad. Gouverneur Tonckens sprak in de openingsrede de meening uit, dat er wat het ver leden aangaat, redeu bestond tot te vredenheid ,,De bevolking is in 1890 met 1420 hoofden toegenomen. hierouder niet gerekend de 711 dezer dagen aange komen immigranten uit Java. De sui kerindustrie produceerde iets meer dan tenvorigen jare.üe cacao daarentegen wijst een nadeelig verschil van bijna éen vierde van de opbrengst van 1895 aan. Koffie bleef vrijwel gelijk. Ryst leverde meer dan liet dubbele van het „De goudindustrie leverde ongeveer 100 kilo meer op dan in 1895. De balata-opbrengst overtrof die van het vorige jaar met ruim 75,000 kilo. dat is niet meer dan 60 pet. „De inkomsten hebben in 1896 ruim twee millioen, dat is ruim twee ton meer dan in 1895 bedragen, terwijl de uitgaven die van het vorige jaar met ruim f280,000 hebben overtroffen. Voorzooveel op dit oogenblik kan worden nagegaan, zal het over 1896 benoodigd subsidie by na t'230,00u of ongeveer f68,000 meer dan voor 1895 bedragen. „De invoer bleef vrijwel gelyk;de uitvoer hield verband met de opbrengst van de reeds vermelde stapelprodue- ten." Vervolgens wordt in de rede her innerd aan verschillende gebeurtenis sen, die in het afgeloopen parlemen taire jaar voorkwamen, zooals de ver gunning verleend aan het comité-de Gelder tot onderzoek van den bodem van een belangryk deel der kolonie, enz. enz. Omtrent de goudbelasting wordt hot volgende gezegd „Dat de opbrengst der goudbelas ting bij die van liet vorige jaar waaronder 7 maanden uitvoerrecht en 5 maanden goudbelasting bijna f 13000 achterbleef in weerwil van dc meerdere productie, viudt ten deele zijne verklaring in het feit dat in Augustus 1895, toen het uitvoerrecht op goud door ile goudbelasting werd vervangen, belasting betaald moest worden van liet ruwe goud dat ieder op het oogenblik van liet in werking treden der verordening op de goud belasting onder zich had. Het verder verschil is niet dan door vermoedens te verklaren." Welke waarde moet worden toegekend aan het feit, dat ook van niet eerlijk verkregen goud uitvoerrecht betaald werd, terwijl, naar beweerd wordt, de gouddieverij in de goudvelden sedert de invoering der betasting is opgehouden, en dit de verklaring fs van het ophouden van quasi-productie van vele kleine con cession, waagt de gouverneur niet te beoordeelen. De mindere opbrengst van de cacao wordt uitsluitend toegeschreven aan een minder gunstig seizoen. De toe komst der cacaocultuur wordt veel belovend genoemd, waarbij opgemerkt wordt, dat men er naar moet streven liet product meer en meer marktwaar dig te maken. De vraag of in liet alluviaal gedeelte der kolonie de ca caocultuur met voordeel kan gedre ven worden is reeds in toestemmen den zin beantwoord. Voorts wordt omtrent de cultures gezegd„Die der Liberia-koftie breidt zich meer en meer uitbodem en klimaat schijnen ook vow die cultuur voor die der Coffea Arabica stond dit reeds voorlang vast alles te zijn wat verlangd kan worden.. „Dat niettegenstaande de ongnnst der tijden de suikerindustrie niet ach teruitging, dat enkele ondernemingen in 1995 en 1896 hare fabrieken aan merkelijk wisten te verbeteren, pleit voorzeker voor de geestkracht der ondernemers, maar deze feiten leveren tevens het bewijs datde hoofdvoorwaar den voor het bestaan der suikerin dustrie: uitstekende bouwgrond en zekerheid van arbeidskrachten, in deze kolonie niet worden gemist. „Dat onze alluviale bodem bij uit stek geschikt is voor het verbouwen ook van andere dan de evengenoemde cultiiurgewassen is een algemeen er kende waarheid, en daarom dient ook op de bevordering van den aanplant van nieuwe landbouwproducten het oog gericht te zijn. „Êene poging om in de bovenlan den tabak aanAc planten schijnt tot bevredigende resultaten te zullen lei den. Dat de goudproductie niet veel meer dan in 1895 bedroeg wordt geen be wijs geacht van achteruitgang, Niet minder dan zes groote ondernemingen hebben zich ingericht voor machinale exploitatie op breede schaal. De ma chinerieën zijn grootendeels reeds ter plaatse, op een dier ondernemingen is reeds gewerkt, en de daar verkre gen resultaten wijzen nu reeds aan. dat menschelijkerwijze gesproken dé toekomst der goudindustrie m Surina me verzekerd is. Naar het den gouverneur voorkom! is het slagen van het comité de Gel der voor de kolonie eene zaak van het hoogste belang. „Het bezwaar is ge opperd dat de aan dit comité ver vergunning geene schien juister gezegd gecue realiseer bare waarde heeft." en het zoude kun nen zqn, dat dc uitvoering der plan nen hierdoor gevaar liep. Mocht dit blijken het geval te zijn, dan zoude ik voor mijn aandeel gaarne mede werken tot opheffing van eventueele bezwaren, en ik meen te mogen aan nemen dat dezelfde gezindheid bij de Staten en by het Opperbestuur zal bestaan." Vervolgens wordt de begrooting be sproken. Er is daarbij zuinigheid be tracht, zegt spreker. „Waar ik meende dat plicht genood hoogere of nieuwe uitgaven voor te stellen, heb ik ech ter" niet nagelaten dit te doen ter wille van het eindcijfer. Tengevolge daarvan wordt op eene bijdrage uit s rijks schatkist van f 255.38S.27 ge rekend, ongeveer f 25,000 meer dan voor 1896 noodig is geweest." BATAVIA, II Mei. Atjeh. Volgens opgaaf van den gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden. zyn sedert 1 April 1896 tot 15 April 1897 terug verkregen of achterhaald 323 achterlaadgewercn, waaronder 121 Beaumont- cn 562 voorlaadgeweren, te zamen 885 geweren. - Machtiging is verleend tot de uitvoering in daghuur, met onder- handschen inkoop," van de benoodigde niet uit 's lands voorraden te ver strekken cn niet door een aannemer volgens contract te leveren materialen van het werkBouw van een tijde lijk versterkt kampement aan de Kroeng Rajabaai (Groot-A tjeh) waar van de kosten geraamd zijn op f25,000, de materialen van den lande daaronder begrepen. Goedgekeurd is dat zoo spoedig mogelijk aan de Kroeng Rajabaai wordt gelegerd eene troepenmacht, bestaande uit éen kapitein, drie lui tenants en 150 Europeesclie en in- landsclie onderofficieren en minderen der infanterie, éen detachement ves ting-artillerie en éen officier van ge zondheid met eeuig hospitaalpersonéel. (Java Ct.) Werving voor het Indisch leger. De J.-15. schrijft: „Dc oorzaken van de slechte resultaten der wer ving in Nederland, zoekt men hier te lande in de inrichting der koloniale reserve. Op last van den minister van koloniën worden de detachementen dier reserve bijeen gehouden in stede van ze op te lossen in de andere Europeesclie compagnieën. De man schappen hebben dus weinig of geen omgang met hier reeds lang vertoe vende soldaten, leeren de voordeden van een doelmatige voeding, van het baden, van de vele gemakken die het samenzijn met een ïhlandsche vrouw opleveren, niet kennenzij worden dikwijls ziek en verrichten hun dienst, al morrende tegen een verpleging, die zij ten onrechte slecht noemen, met tegenzin. Na vijf jaren in Neder land teruggekeerd, verspreiden zij in hun geboorteplaats allerlei onjuiste berichten omtrent behandeling en verpleging bij liet Indische leger en benadeelen zoo dc werving. „Hiertegenover staat dat de ge wone vrijwilligers, wier eerste ver band om is, zich in grooten getale, reëngageeren, wat zeker niet zou ge beuren als de soldaat het werkelijk zoo slecht'had." GEMENGD NIEUWS Unificatie van het Zeerecht. Te Brussel vergadert thans onder voorzitterschap van den president der Kamer Bccrnaert, de internationale commissie voor de unificatie van het zeerecht. Nederland is vertegenwoor digd door liet lid der Eerste Kamer mr. E. N. Rahuscn. De commissie houdt zich bezig met de quaestie van botsingen op zee. Gevaarlijke onvoorzichtigheid. Reizigers gooien dikwijls allerlei voorwerpen uit een trein, zonder te bedenken waar het gegooide belandt. Te Londen kreeg dezer dagen de machinist van een stilstaande locomo tief een flesch geworpen uit een voor- bijstoomenden trein, tegen het hoofd. Een zyner oogen is ernstig bescha digd cn een tand werd hem uitge- stootea. Ter dood veroordeelde honden. Ruim honderd jaren geleden werd eeu beruchte Engelsche zakkenroller door eene Londensche Rechtbank tot den dood met den strop veroordeeld. Op zyn tocht naar het schavot ver maakte hij aan iemand zijn eenig eigendom, een kleinen hond. De be giftigde beloofde den veroordeelde, dat hy voor het arme dier zou zorgen, maar was niet weinig verwonderd, toen hy na eenige dagen bemerkte, dat de hond goedgekïeede voorbij gangers naliep en dezen onbemerkt zakdoeken of andere voorwerpen uit den zak wist te halen. Hy legde daarbij eene oiigemeeue sluwheid aan den dag en bracht het gestolene ge trouw bij zijn nieuwen meester. De door zijn vorigen eigenaar tot diefstal afgerichte bond werd dooi den man aan de justitie overgegeven en eenige dagen later ter dood veroordeeld, welk vonnis volgens de zeden van dien tyd ook plechtig aan den viervoetigen misdadiger werd voltrokken Een dergelijk geval deed zich eenige jaren geleden te Parys voor. De politic aldaar betrapte een jachthond, die door zijn eigenaar was afgericht om in modemagazijnen voorwerpen, hem te voren door zyn meester aangewe zen, met de tanden- van de toonbanken te trekken en' mede te nemen. De eigenaar van het goed gedres seerde dier ontkwam, de hond viel evenwel in de handen der politie. Na tuurlijk besloot deze eveneens het gevaarlijke dier uit den w eg te rui men. zij het dan op minder plecht statige wijze dan zijn lotgenoot van vóór honderd jaren te Londen. Een Peterslmrgsche dame evenwel had in de bladen het bericht van don diefstal gelezen en wilde uit mede lijden van den viervoetigen dief hem van den dood redden. Zij zond daartoe aan president Carnot 100 fr.. met verzoek den hond daarvoor in ruil te mogen ontvangen en er tevens den bestolen eigenaar van het magazijn mede schadeloos te stellen. Zij wilde dan trachten den dief zijne slechte gewoonte af te leeren. Ongelukkig kwam dat verzoek om gratie te laat. de hond was reeds door de politie gedood. Er bleef dus niets over dan liet geld aan de diereti- vriendin terug te zenden. Naar beneden gestort. Woensdagochtend te 8 uren vond de concierge van den Paryschen schouwburg „de la Républiquc" tus- sclien de plaatsen achter het orkest eeu man liggen, geheel bewusteloos en badende in zijn bloed. Hij werd naar een hospitaal gebracht en men vreesde voor zyn leven. Daar een der luchters van de eerste galerij gebro ken was, onderstelt men dat de man óf beschonken, óf tijdens dc voorstel ling op (le bovenste galerij in diepen slaap gevallen en niot opgemerkt was. zoodat hy, toen alles donker was ont wakende, en niet recht wetende waar li ij was, naar beneden zal zyn gestort. Een schip in brand. Het vuur op de Micronesia, waar van de nitraat-lading in het Kanaal ontbrand was, waarna het schip bij Deal op het strand werd gezet, is Dinsdag gebluscht. Het schip is uit gebrand, maar twee van de masten cn de zeilen bleven gespaard. Eene aanvaring? Een Fransche schoener, die Dins dag te Swansea binnenviel, rappor teert. dat hij bij Kaap Lizard twee groote schepen tegen elkaar heeft zien varen. Men vreest, dat beide met man en muis vergaan zijn. Een duel. Henri de Régnier cn graaf de Mon- tesquiou hebben Woensdag geduel leerd: lichte kwetsuur voor den graaf. Valsche bankbiljetten. Blijkens mcdedeeling der Italiaau- sche regeering zijn sedert ecnigen tijd valsche bankbiljetten van 500, 100 en 50 lire van de Italiaansche Rank en dc vroegere Nationale Rank in omloop. l)e valsche bankbiljetten van 1500 lire zijn nagemaakt naar biljetten, 't( door den directeur Cavajani cn deug1 kassier Colonna, of wel (ioor den (li- ei recteur Palan en door den censor C.k M. Brombini. terwijl de echte biljet- g' ten van 100 lire, vervaardigd op 14 Januari 1894, zyn geteekend door den directeur Rrombini en den censor Ricco. De valsche biljetten van 50 lire zijn gemerkt 9. 101. M. 102 en dragen de nummers 7602 en 0787. Deze bil jetten zijn gelijkerwijze nagemaakt als die van serie M. 102. waarin even wel eenige wyziging heeft plaats ge had. Men heeft daarin de fout ver beterd, voorkomende in de letters IJ, en Y. der woorden usa, introduce, ricevutie, het woord rccuo is verbe terd in regno, men heeft achter het woord Banca eene komma geplaatst; het hoofd, hetwelk Italië voorstelt, is licht geretoucheerd cn de datum waarop de biljetten zyn vervaardigd L in dier voege gewijzigd dat deze thans overeenstemt met dien van de echte biljetten van Serie M. 102, te weten 24 Juni 1895. Mochten bankbiljetten als boven omschreven, hier te lande worden aangetroffen, dan wordt daarvan en zoo mogelijk van de herkomst, mede- (lceling verzocht aan het Departement van Justitie. De keizerlijke Russische familie. Lit Petersburg wordt, gemeld, dat (lor keizerin van Rusland eene doch ter is geboren. Dit is nu dc tweede dochter. Tentoonstelling te Stockholm.j Stockholm, de hoofdstad van Zwe den, zal dit jaar een aantrekkings- punt ziju voor de toeristen, niet alleen] door de viering van koning Oscar s zilveren regeeringsjubilé, maar ook| door zijn groote internationale ten toonstelling. waarop ook ons vader land zal vertegenwoordigd zijn. O. a. exposeeren daar twee onzer meest beroemde schilders: Josef Israels en H. W. Mesdag, Voor diegenen onzer landgenootengiie het plan mochten heb ben opgevat bij deze gelegenheid een be zoek te brengen aan liet Noorden en| die (laarbij van de gelegenheid ge bruik maken om ook de hoofdstadl van Denemarken, een der meest pitto resque Scandinavische plaatsen aanl te doen, is het wellicht aangenaam) liet adres te vernemen van een hotel waar zij zeer zeker tot hun onder alle opzichten groote tevredenheid kunnen logeeren. En dan willen wij gaarne bun aandacht vestigen opliet bij alle toeristen zoo gunstig bekende hotel Kongen of Danmark, waarvan de heer R. Kiiim te Kopenhagen propiïétaire is. Dat deze niets onbe proefd zal laten 'om de uitstekcndel reputatie welke zyn etablissement ge niet, zoo goed mogelijk te handhaven,] kan men wel veilig voorspellen. Een. audiëntie bij Menelik. D Times behelst een \erslag van het bezoek van het engelsche gezant schap'aan koning Menelik. Na een tocht door een verrukkelijk schoon en vruchtbaar land kwam het gezantschap den 28en April te Adis Abeba. De heeren werden begroet door den Zwit- serschen ingenieur lig. die de functien) van minister van buitenlanilsche za-| ken scheen te vervullen. De negus, die hen niet zoo spoedig had verwacht) kon hen eerst den volgenden dag out-J vangen. Hij moest nu bij de iuwijdin; van een nieuwe kerk tegenwoordig zijn- Den 29sten s morgens kwamen lig en de hoofdrechter A fa negus om de Engelschen naar het paleis te verge zellen. Zij waren vergezeld van 10,000 Abessynische krijgers. „Het was eeu prachtig gezicht." zoo schrijft de cor respondent der Time*. ..deze groote menigte over den heuvel te zien aan- kpmeude zijden gewaden van de aanvoerders, de vele vlaggen, het glinsteren van de met zilver beslagen schilden, dat alles was een schouw spel van barbaai sche praal, als Euro peanen niet dikwijls hebben. Ofschoon de kleuren hel en zelfs bont waren, gaf niets den indruk van opschik of] smakeloosheid. vader is vrijgesproken zeer goedmaar niet in zijn eer hersteld. De algemeene opinie is tegen hem, zijn vyanden belasteren liem, en zyn vrienden twijfelen Er zullen nu weinig mannen van uw stand te vinden zijn. die u tot zyn vrouw nemen." „En nu komt gy mij uw naam aanbieden riep Alice uit, haar ergernis bedwingend, vastbesloten den beker tot den bodem toe leeg te drinken. „Het staat toch al leen aan my, gravin dc Saint-Offengc te willen worden „Ja, maar tegen een en ander moet een flinke bruid schat over staan." „Ellendelingriep mejuffrouw Yaugcrmont zoo luid uit, dal Saint-Offenge verschrikte. Zij herstelde zich echter spoedig, maar juist op liet oogenblik dat zij hem met uitgestrekten arm dc deur wees, werden de portières op zijde geschoven, en trad Pierre buiten adem binnen. „Wat gebeurt hier vroeg by op zijn zuster toeloo pend. Zij sloeg haai' arm om zijn hals en terwijl zij met een Yeraclitelijken, trotschcn blik den knappen Elzéar, die een jammerlyk figuur maakte; aanduidde, zeide zij: „Het is niets, beste broer. Mijnheer de graaf voelt zooveel medelijden met onzen ongclukkigen toestand, dat hij mij komt beleedigen." Pierre ontrukte zich aan de armen van zijn zuster cn liep op den dandy toe, die hem mot zyn stok den pas afsneed. „Lafaard! gij belcodigt een meisje dat zicli niet kan verdedigen cn nog wel in haar eigen huisLafaard riep liy woedend uit En met gedempte stem voegde hy er by „Binuen een uur zal ik u mijn getuigen zenden. Maak alles in orde, zooals het behoort,, als gy tenminste niet wilt. dat ik u op straat een pak slaag geef." Hij. duwde den graaf de deur uit, en kon (le verzoe king bijna niet weerstaan, hom van de trap af te schoppen. Even daarna traden Francis Vaugcrmont en Antony binnen. Alice zat zenuwachtig te snikken, terwijl Pierre ,ts een wild dier door de kamer heen en weer liep. Vaugcrmont vroeg aan zijn zoon de reden hiervan, maar deze haalde woedend de schouders op. Een weinig bedaard verhaalde Alice op bitteren toon het voorge vallene het bezoek van barones Dcsmarches en het krenkende voorstel van Saint-Offenge. „En hebt gy hem niet afgeranseld!" vroeg Vauger- mont wanhopig aan zijn zoon. Verpletterd liet hy zich in zijn stoel neervallen. „Het was zoover gekomen! Ja, de rechters hadden hem in vrijheid gesteld, maar de opinie der menschen veroor deelde, cn weigerde hem recht te laten wedervaren. Zyn dochter beleedigd „Welke getuigen zendt gij?" vroeg Antony aan Pierre. „Vooreerst gy „Neen," viel Yaugermont hem in de rede het hoofd opheffend. Laten wy samen naar markies de Blossy gaan. Pierre Onze eer moet schitterend hersteld worden ,.0vaderzuchtte Alice. „Myu kind, dit offer moet gebracht wordenGij hebt mij uw hart uitgestort, en ik doe op mijn beurt hetzelfde. „Pierre zal voor de eer van zijn naam als een dap per soldaat strijden. Wat mij betreft, ik zal afwachten." ,jMyn besluit is genomen," mompelde het jonge meisje verslagen en gedrukt. „Ik zal mij in een klooster terugtrekkenen dan evenals de zusters op stroo slapen, op bloote voeten loopen en van droog brood en water leven „Zoodat de wereld zal denkeu dat gij uw vader ook van die misdaad beschuldigt!" steunde Yaugermont. Maar begrijpt gij dan niet, dat gij mij doodt met deze woorden zoodoende vereenigt gij u met (le rechters cn beschuldigt mij dc oorzaak te zijn van allesvan den dood uwer moeder, van de beleedigingen van dien laaghartige, van het duel van Pierre cn van uw smart, Alice!.... Heb ik niet genoeg geleden? Wanneer gij eindigt met bij mijn vijanden de vermoedens te versterken, dan maak ik een eind aan mijn levenOhet is ver schrikkelijk Zijn kinderen knielden bij hem neer, en trachtten hem tc kalmeeren. Eindelijk vond hy de kracht zich te beheerschen. Antony bracht hem een glas water dat hij in één teug leeg dronk. Daarop nam hij Pierre bij den arm en riep mt „Ga nu dadelijk mede naar de BlossyWij zullen ons wreken HOOFDSTUK XXIY De dood. van den graaf'. Generaal markies de Blossy, prins van Aiquesmortcs had eeu ecnigszins zonderling karakter. Door cn door edelman, zeer verdienstelijk officier, had hij er twee a| drie fortuinen doorgebracht om den rang van raaar-| schalk tc kunnen ophouden. Zeor verstandig en ijverig zocht hij altijd naar bezig-l heden, maar vond er nooit genoeg, Hartstochtelijk voor' alles wat ziju betrekking aanging, stelde hy al het mo gelijke in het werk, verbeteringen in het leger aan to brengen; maai- toch ging hij geheel op in de politiek,mengde zich gaarne in parlementaire intrigues, Bestudeerde de sociale quaesties en schreef vele boeken over moderne onderwerpen. Zyn vrijen tyd bracht hij in verschillende kringen door, Men vond hem in allerlei gezelschappen, in vele vreem delingen-salons, die in het cosmopolitisch Parijs zoo veelvuldig voorkomen en in de societciton. die gelegen waren in dc wijk Moneeau en in do faubourg Saint- Germain. Op éenzelfden avond dineerde hij soms in een restaurant, die in de mode was, keuvelde een uurtje in de foyer van de Comódie-Frangaise, bezocht het bureau van de een of andere courant, ging even in de opers luisteren, onderhield zich in eenige salons met een minister of afgezant, danste met dc hertogin de Biseelli, dronk een kop koffie met haar nicht dc oude markiezin dc Pontaumont, en eindigde den avond meestal in eeu sociëteit, waar hij bij het baccarat-spel hooge banken hield. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2