Tweede Editie. '9 NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De familie Vaugermont. 14e Jaargang, Woensdar 16 Juni 1897. No 4280 DABBLAD ■A^O^^TEIvXSTSSrTSF^IJ'S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar eoa Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1p Franco dooi het geheele ltijk, per 3 maanden1.65 Afecmdorlijke numinei's©.05 GefthisSróerd Zondagsbladvoor Haarlemper 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.37' ADVESTEIT'ITBIsr: 1--» regels 50 Cts.iodere regel meer 10 Cis. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advcrtentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Ril blad verschijnt, dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine iloutstniat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale <U Publiciié Etrungkre G. L. DAl'BE <6- Co. JOHN F. JONESSua., Parijs 3ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advcrtentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advcrtentiën van 15 regels ('0,75, elke regel meer/0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bluemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTEN DOR i' Zandvoorl. J. ZWEMMER: Heide VelsenjJ. OOSTERHOF; IJmuidenTJA DENBeverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advcrtentiën aan. Particuliere Correspondentie. Brietrsiw iuit ££g»SNegaie» TL PRAAG, 9/6 1897. Sinds eenige dagen hebben wij hier volop "zomer. Was het weer nog een week gele den gaar er. regenachtig, mi is het overdag geducht" warm en zelfs de korte nachten zijn zoel. De plantsoenen en parken prijken in het heerlijke frisscue groen van heesters en bovu" Er wordt hier zéér veel werk ge maakt van fraaie bloemen en bloeiende' heesters in de publieke parken en ook de groote gazons worden zoo uitste kend onderhouden, dat het is, alsof een zacht srairnaasch tapijt tusschen de boomen ligt uitgespreid. Het „Stadtpark", de „Karlsplatz", .de „Rudolfsanlagen" worden dan dok druk bezocht en do meeste banken zijn steeds bezet door vrouwen uit liet volk, die met de linkerhand een kinderwagentje langzaam heen en weer bewegen, waarin een van de tóeintjee ligt te slapen, terwijl zij met de rechterhand no. 2 op schoot vast houden on intusschon de andere kin deren niet uit het oog verliezen, die verder op het zand spelen. Zeer jonge kinderen worden hier I het gansche jaar door, zelfs midden in den winter, bij helder vriezend weer, op straat rondgedragen. 1 De A mine" in haar schilderachtig eigenaardig kostuum met wijd uit- staande korte rokken, waardoor zij veel gelijkenis heeft, met een Sprce- walderin, draagt liet kind onder een groot, doorgaans rood fluweclèn baker kleed. dat haar van voren geheel be dekt en over den rechterschouder ge slagen, van achteren wordt vastge speld. Behalve het „Stadtpark" en de „Karlsplatz", welke midden in de stad gelegen zijn, bevinden zich in de buitenwijken nog eenige fraaie parken. In de voorstad Zizkow, tegen de helling van den Ziskaberg heeft men een paar jaar geleden een groot park aangelegd dat zeer fraai be looft te worden. Men heeft hier een mooi uitzicht op de huizenzee van Praag met haar voorsteden en aan de overzyde van de Moldau op het Hradschin en den Laurentiusberg. Tegen de helling en op den top van den Laurentiusberg is eveneens een uitgestrekt park mot vele slinger paden en tallooze banken. Op den top heeft men voor meteorologische doeleinden een Eiffeltoren opge richt. Van den bovensten omgang van den toren geniet men by helder weer van een verrukkelijk panorama. De Moldau, die voor de stad ongeveer zoo breed is als de Maas bij Hedel, besebryft verderop groote bochten. Het broede dal wordt aan beide zij den van de rivier geheel in beslag genomen door de groote stad. Tallooze torens verheffen zich boven de ontel bare grauwe daken, doch geen enkele toren domineert zoo de gekeele om geving als b.v. de Domtoren te Utrecht. Éen half uur buiten de stad in een liefelijk dal, paralol mot de Moldau, ligt „Baumgarten". Het is een be koorlijk plekje met fraaie lanen, lom merrijke slingerpaden en uitstekend onderhouden bloembedden. Wat de „Hout" voor Haarlem is, is ..Baum garten" voor Praag. Eiken Zondag middag. als het weer het slechts toelaat, maakt zich een groot deel van de goê gemeente op naar „Baum garten", hetzij per pedes, fiets, paar dentram of electrische tram. Van 3 tot 8 uur is er muziek van een der vele militaire kapellen. Deze zijn niet karig met hun muziek. Bijna na elk nummer verheft, de kapelmeester op nieuw zijn dirigeerstok omhoog en als toegift wordt een bekende wals ten beste gegeven. Deze concerten zijn zeer in trek, daar geen entree wordt, geheven. Een gedeelte van het publiek zit onder het genot van bier of koffie aan tafeltjes, terwyl anderen weder zonder ophou den langs tafeltjes en muziektent heen en weer drentelen. Onderwijl rijden in de lanen vele equipages en fiacres rond, welke en queue voor de muziek tent stilhouden zoodra de muziek in zet. Bij zulk warm weer als we nu hebben, benijd ik de vele families in Holland, die in het bezit zijn van een tuin. Hier is daarvan voor particu lieren geen sprake. Men bewoont een gedeelte van een etage, of wanneer het hoog loopt, een géheele etage, doch tuinen, zooals er ten uwent en in andere Hollandsclie steden zoove- len in de stad worden gevonden, be staan hier eenvoudig niet. Een tuin kamer met een gezellige serre of ve randa is een onbekende weelde. Alleen de veie oud adellijke fami lies, welke aan de „Kleinseite" en op het „Hradschin" hunne paleizen heb ben, verheugen zich in het bezit van uitgestrekte tuinen en parken. Zoo wordt b. v. het park van graaf Kinsky dat zich zeer ver uitstrekt en tegen de helling van den Laurentiusberg gelegen is, druk door vreemdelingen bezocht; van het hoogste punt geniet men van een prachtig" panorama. Het „Deutsche Casino" aan den „Graben," een sociëteit, waarvan bijna alle Duitschers iu Praag lid zijn, bezit ook een zeer fraaien tuin, mooi aan gelegd, en waar men onder het lom mer van zware kastanjes heel aange naam kan zitten. Tweemaal 's weeks van 's avonds 8—12 is hier muziek van een militaire kapel. Het is eigenaardig lioo de ge bruiken in liet eene land en het andere verschillen. Ik geloof, dat al was do indceling van den dag in Holland de zcifde als hier en in Duitscliland, het meerendeel van het publiek toch eerst nog thuis het avondmaal zou gebrui ken alvorens naar het concert, te gaan. Hier is het juist omgekeerd. De meeste families die in den Casinotuin j zoo tegen 8 uur komen opdagen, be ginnen met hun „Abendbrot" te be- 1 stellen. Nauwelijks hebt ge plaats genomen, of de kellner komt met zyn spijskaart van de eene zijde, en de kleine piccolo met"zijn stereotype vraag „Bier gefallig van de andere zijde. De fraaie tuin, ovenals hetgeheele jebouw wordt clectrisch verlicht. Er fs een goede leeszaal in deze sociëteit, waar vele couranten en tijdschriften zoowel tomïen- als buitonlandsche ter lezing liggen. Mijn verzoek indertijd om ook een Hollandsclie courant te houden, werd evenwel hoffelijk „ge wezen van de hand", opgrond dat er te weinig navraag naar zou zijn. Die reden moest ik feitelijk billij ken, want ik geloof, dat ik hier vrij wel de eenige Hollander ben. Wie een liefhebber is van oude historische gebouwen en schilderach tige stadsgezichten kan in Praag, en voornamelijk aan de „Kleinseite" zijn hart ophalen. Op mijn omzwervingen door de stad richt ik mijn schreden onwillekeurig dikwijls daarheen. De fraaie „Karlsbriieke", de oudste brug welke de beide oevers verbindt, is op zich zelf reeds een bezienswaar digheid. Aan beide uiteinden verheffen zich twee gothische torens, met een doomt. Op de brug staan aan weers kanten op gelijke afstanden 15 stand beelden en groepen van Heiligen; in het midden "dat van den H. Johannes, van Nepomuk, den schutspatroon van Boheme. Zijn uit zuiver zilver ver vaardigde graftombe bevindt zich in den dom op het Hradschin. De meeste gebouwen van ouden datum, b.v. de paleizen der oud-adel lijke families, zien er van buiten vrij verwaarloosd en verveloos uit. meu laat de gevels waarschijnlijk om liet karak teristieke uiterlijk te bewaren zooals ze zijn. Van restaureeren op de schaal, zooals dit in Holland gedaan wordt, is geen sprake. Is de" familie in de stad, dan staat in de groote inrijpoort, waarboven zich meestal een balkon bevindt, dat door levensgroote coria- tiden van graniet wordt, getorst, den ganschen dag een breed geschouderde lakei met een grooten dwarssteek op het hoofd, lange livrei jas, korte broek en lage schoenen. In de hand houdt hij als teeken zijner waardigheid een grooten staf met zilveren knop. Dezer dagen bezocht ik door toevallige om standigheden het groote Waldstein- Palais, dat aan den Waldstein-Platz gelegen is en de eene zijde van het plein geheel inneemt. Albrecht von Wallenstein of eigenlijk Waldstein, hertog van Friedland, de beroemde veldheer uit den 30-jarigen oorlog, liet het reusachtige paleis in 1623 bou wen. Het is nog in het bezit van de familie v. "Waldstein, die hief gedu rende de wintermaanden verblijf houdt. Zooals velen van zijn tijdgenooten was Wallenstein een groote kenner en beoefenaar' der astronomie. Een toren bij het paleis diende uitsluitend voor zijne waarnemingen. Yan den trans beschouwde hij met de beroemde sterrekundigen Zeno en Tvcho Brahe den sterrehcmel. De laatste ligt in de Teynkirche begraven. Slechts een klein gedeelte "van het Waldstein- Palais is voor het publick toeganke- /ijk. Door verscheidene binnenplaat sen. zalen en gangen komt men in een hoogc, fraaie hal, die de geheelebreedte van den tuin beslaat en in renais sance stijl is opgetrokken. De wanden in het gewelfde plafond zijn met frescos uit den Trojaanschen Oorlog versierd, welke door den tand des tijds wel eenigszins geleden heb ben, doch de eifenaars willen de hal in den oorspronkelyken toestand laten, zooals Wallenstein haar bouwde. Zoo- als bij dc meeste historische schilde rijen uit de 16e en 17e eeuw het ge val was. zijn de trojaansehe helden op deze frescos ook in de kleedij en (le harnassen van dc 16e eeuw. Aan dc eene zijde van de hal, waar Wal lenstein met zijn krijgsoversten hun drinkgelagen hielden, bevindt zich zijn badkamer, aan de andere zijde de z.g. speelzaal. Beide ziju nog in den oorspronkelijken toestand. Het plafond van de badkamer bestaat uit kunstmatige stalactieten, waaruit het water druppelde, een vernuftige dou che. In de zoogenaamde speelzaal, aan de andere zyde van de hal, welke eveneens met frescos uit de Grieksehc mythologie versierd is, staat het op gezette paard, dat Wallenstein bij Lützcn bereed, in welken slag Gustaaf Adolf sneuvelde. Langs een verbazend breede, wit geschuurde eikenhouten wenteltrap komt men in de fraaie balzaal met ge polijst marmoren wanden,en vervolgens in éen rij pronkvertrekken, waarvan sommigen met goudlceren behangsels, anderen met gobelins versierd zijn en waarin zich nog dezelfde meubels be vinden als ten tijde van Wallenstein. Deze zalen worden eiken winter ge durende den „Fasehing" gebruikt voor bals en partyen. Het is eigenaardig, dat dit alles onafgebroken iu dezelfde familie ge bleven is. Niettegenstaande men aan de „Kleinseite" en in de „Altstadt" tal van bezienswaardigheden en schilder achtige stadsgezichten aantreft, welke een bezoek overwaard maken, ziet men bier betrekkelijk zeer weinig vreemdelingen. En toch kan ik touristen welke op weg naar Weenen zijn of een reis in Zuid-Duitsehland ot Saehsisehe Schweiz maken, niet sterk genoeg aanraden om ook eenige dagen hier in Praag rond te dolen. Ik ben er van overtuigd, dat zij er geen spijt van zullen hebben. Politiek Overzicht. W ij hebben er wel eens op gezin speeld, of de onderhandelingen voor de vaststelling der vredesvoorwaar den tusschen Turkye en Griekenland niet tot een goed en spoedig resul taat zouden leiden, wanneer Turkije aan Griekenland Kreta afstand in ruil voor Thessalië. Het blijkt nu, dat hierover in officieele kringen tcKon- stantinopcl gedacht is. en men gelooft dat als de Korte tot dien «ruil over gaat, zij dan verder van eene oor logsschatting zou afzien. In ieder geval schijnt Turkye Thessalië niet te willen prijsgeven. De sultan heeft dan ook tot, behoud van deze ver overde provincie, ecu beroep gedaan op de keizers van Rusland en Duitsch- land. Al is in dc Zuid-Afrikaansclie Republiek dc vreemdelingenwet voor eenigen tijd ingetrokken, ze is toch nog volstrekt, niet geheel van de haan, daar een deel der bevolking tegen die intrekking sterk blijft protesteeren. Deze „protestanten" hebben voor eenige dagen eene meeting georgani seerd. Uit het verslag daarover in de Volksstem blijkt, dat de vergade ring mede heeft aangedrongen op on afhankelijkheidsverklaring van den Bond van republikeinsche staten in Züid-Afrika, aan welke zou vooraf gaan de afschaffing der Londensche conventie. Dc Standard and Diggers' News. lie te Johannesburg verschijnt, pu bliceert, een protestartikel tegen de opeenhooning van troepen aan de Transvaalschc grenzen, wijl dit als een onvriendelijk antwoord op de po litiek van toenadering tot de Boeren zal worden aangezien. Een lid vati den Volksraad te Pre toria en twee andere op politiek ge bied bekende mannen hebben het dag blad De Volkslem een proces wegens laster aangedaan en cisehen 30,000 p. st. schadevergoeding. STADS Pd SEIS eerste en derde Pagina. Haarlem, 15 Juni 1897. „De Luchtbode." De postduiven vereeniging „dc Luchtbode" hield Zondag j.l. een wed vlucht, van af Antwerpen. De duiven werden te 7 uur met mooi en helder weder door den stationschef losgelaten. De aankomst alhier was als volgt le prijs H. Keerwolf 10 u. 18 m. 45 sec. 2e pry's H. Fiege 12 u. 40 m. 5 sec. 3c prijs H. Keerwolf 1 u. 40 m. 35 sec. De prijs voor de twee eerstgetoonde duiven werd gewonnen door denzelf den eigenaar H. Keerwolf. Ned. R. C. Volksbond. De weleerw. heer Suitgeest van Amsterdam trad Maandagavond als spreker op iu eene vergadering van de afdeeling Haarlem van den Ned. R. C. Volksbond. Hij beantwoordde de vragenWaarom tegen het liberalisme en wat willen wij Hy betoogde, dat men tegen het liberalisme was, omdat het liberaal beginsel God en godsdienst aantast. Aan God wordt do plaats en aan de gedsdienst de eer ontnomen. Wel spreekt men over beiden, maar het komt aan op het begrip en niet op het woord. God nu beschouwen de liberalen als een abstract idee en niet als een persoonlijken God en godsdienst bestaat volgens hen in fatsoenlijk, eerlijk en rechtschapen leven. Hun uitgangspunt is in alles de rede. De jeugd wordt geleerd de majesteit van den mensch en niet die van God te eeren. Die beginselen wi men in Staat en Maatschappij toepas sen. Dit keurde spreker af, omdat daar door de eerbied voor het gezag ver dwijnt. Wij willen daartegen, zette de spre ker in het, t weede gedeelte zyner rede uiteen, de liberale beginselen voor de oude, maar nooit verouderde chris telijke beginselen doen plaats maken. Wij katholieken willen, dat God wordt geëerd, dat de Maatschappij op Gods gezag wordt gegrondvest, dat, de wet ten worden geregeld, volgens Gods wet en onze mcdemcnschen helpen. Wie daarvan afwijkt is geen christen. Godsdienstig tc zijn en in dc staat kunde liberaal gaat niet zaïnen. Ten slotte wees de eer v. spr. op liet gewicht van den dag van heden Dinsdag, waarop zal blijken, welke beginselen(le liberale of de christe lijke zullen zegevieren en drong hij er op aan te waken, dat de laatste zegepraalden. Bij de opening der vergadering was nog medegedeeld, dat Yan den winter eene teekcnschool voor dc kinderen der leden zal worden geopent en dat plannen in overwegingzyntotoprich- ting eener spaarkas. Gisteren Maandag namiddag is de 2ijarigc P. JU Eggers, timmerman aan (le Werf Conrad aau den Bpaarn- dammerweg bij het baden in de haven van die Werf verdronken. By na op hetzelfde oogenblik was in het Spaarnc aan (le Hooimarkt een roeibootje waarin 2 personen omge slagen, waarvan slechts een kon gered worden; de tweede genaamd .J. J. Groenevcld, oud 28 jaar, werd leven loos opgehaald. Hij was eerst kort geledeu gehuwd. BIHftENLA&D. Terugkeer derKomnginjaen. Uit Apeldoorn meldt men, datHH. MM. dc Koninginnen Maandagmiddag te 4 uur op Het Loo zyn aangekomen. Uit de ..Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd bij het Rykskrankziuni- gengesticht te Medcmblik: lo. tot geneesheer directeur dr. T. E. Frijlink, thans ecrstc-geuoesheer in dat gesticht, en 2o. tot eerste-geneesheer J. P. F. A. Noorduyn, arts, thans twccde-ge- neeshoer in* dat gesticht; Lot burgemeester der gemeente Roden, G. vau WAgeningen. Met ingang van 1 Juli 1897 is aan P. Rupkc, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Waddingsveen. Aan aen lieer G. P. H. H. Gong grijp, Oost-Indisch hoofdambtenaar met verlof, laatstelijk tijdelijk lid der Algemecnc Rekenkamer iu Ncder- landsch-Indië op zijn verzoek, met ingang, van 20 Juni 1S97, eervol ont slag verleend uit 's lands dienst met toekenning van pensioen. Overgeplaatst bij het wapen der HOOFDSTUK XXV. De bekentenis 41) De procureur-generaal achtte het aan zijn waardig heid verplicht het eerst liet woord fc nemen „Well mijn waarde mijnheer Delp," zeide liij met zijn eigenaardig accent, „ik veronderstel dat gij ons een be langrijke mcdodeeling wilt doen, omtrent de zaak Vau - germont, die naar het schijnt een plotselinge, onver wachte wending heeft genomen „Zooveel te gelukkiger voor de heeren rechters en de juryleden," viel de lieer Delp hem met vaste stem in de rede. „Wanneer do heer Vaugermont veroordeeld was foworden, zou de justitie een grooten misslag hebben egaan, want hy is werkelijk onschuldigik heb het stoffelijke bewijs in handen, en gy zult de bekentenis uit den mond van den schuldige zelf hooren! Op deze woorden, dia met de innigste overtuiging waren uitgesproken, volgden verscheidene uitroepen van verwondering en een algemeen gemompel. Dc lieer Frey de la Freydière geheel uit het veld ge slagen, veegde 'zich liet. voorhoofd* af, ofschoon het vuur iu den haard in deze groote, sombere zaal, die met groen damast in notenhout gevat, was behangen, bijna geen hitte verspreidde. „Verklaar ons dat eens nader, mijnheer," beval de procureur-generaal. „Gij herinnert u, heeren en ik beroep mij in liet bijzonder op het geheugen van den achtbaren heer Cour- tois, burgemeester van Sceaux gij herinnert u dat op den morgen na de gepleegde misdaad, alle deuren en meubels van "de Folie-Vaugermont door den knecht, Hermann Spitzer werden verzegeld. „Op bevel van den rechter van instructie mochten de zegels niet dan na den uitslag van het gerecht ver broken worden. Zij zijn er nog," verklaarde de heer Courtois. „Zeer goed hernam Delp, terwijl hij zijn portefeuille t.e voorschijn haalde en er een brief uittrok. „Ik heb* dien bovengenoemden Hermauu zeer streng nagegaan, en gedurende verscheidene weken eiken dag bezocht. „De oppasser die over hem is aangesteld, is mijn in specteur Joachim. Deze laatste heeft zoozeer het ver trouwen van Hermann gewonnen, dat hy hem verzocht dezen brief op de post te doen." En met langzame stem, herhaalde hij nog eens het adres„Mejuffrouw Grietje Roossens, faubourg Saint- Sauveur te Gent." Daarop las hy het volgende: De groen lederen doos is onder de derde plank van den vloer geborgen, van af het hoofdeneind van het bed gerekend. De diamanten zullen in Ant werpen meer dan dertigduizend florijnen opbrengen. Er bevinden zich ook negen rollen gouden louis in; elke rol bevat er honderd. Gij moet u voordoen als een koopvrouw, en ze natuurlijk in den nacht ver voeren. Over een maand zal ik vrij zijn, want dan zal hij veroordeeld zijn. De brief is in het Duitsch geschreven een beëedigd translateor heeft mij verzekerd dat mijn overzetting juist is. De lederen doos is liet juwcelenkistje, dat uit de brandkast van den ouden heer Vaugermont werd ge stolen. De negenhonderd louis zijn herkomstig van diefstal en mogelijk wel de belooniug voor spionnecren. Wij moeten de zegels verbreken en kunnen dan dc kamer van Hermann doorsnuffelen. Wij zullen dan on getwijfeld ons stoffelijk bowys vinden." De' lieer Frey de la Freydière werd vaalbleek en zag Vaugermont aan, die glimlachend het hoofd op hief. „Gij moet toch bekennen, dat het toeval u dienstig is geweest, mynheer Delp 1" riep de procureur-geno- raal uit. „Het toeval, mynheerVijf maanden heb ik dezen man dag in dag uit bespied, terwijl ik my als oppasser vermomd had. Van af het oogenblik, dat ik hem over den grond zag rollen op het gezicht der heide slachtoffers, wist ik dat hy schuldig was." „Gij hadt mij moeten waarschuwen." „Neen mynheer. Ik had geen bewijzen." „Ik zou hem gedwongen hebben te bekennen", zei de rechter vau instructie verwaand. „Dat betwijfel ik!" „Maar gij hebt ons toch gezegd, dat wij de bekente nis uit zijn eigen mond zullen vernemen." „Ja dat is zoo Maar er is slechts éen persoon die dezen misdadiger kan temmen en dwingen alles mee tc deelen." „En wie is de man, die zulke wonderen kan verrich ten vroeg de heer Frey de la Freydière met, bijtende ironie. De heer Delp wees op dokter Borg. „Ahzeide de rechter den Zweed met een minach tenden blik van liet hoofd tot de voeten opnemend „O! is het die mijnheer? Op welke manier Door hyp nose of suggestie Dc justitie zou zulke middelen niet toelaten." „Zelfs ook niet, wanneer _<le schuldige na alles tc hebben bekend, zijn bekentenis bekrachtigt als hij weer over zyn wil kan beschikken?", merkte de advocaat Dubois Gandaine op. „Het is een zeer bijzonder geval, dat de rechtsge leerden wel eens mogen bestudeeren. „Ik verzoek u dus beleefd, doch dringend, mijne hee ren, by deze proefneming, die eenig kan genoemd wor den, tegenwoordig te willen zyn en er uw attentie aan te wyden; myu naam cu positie staan u borg dat zij die verdient." „Gy hebt gelijk, mijn waarde heer," zei de heer Gar-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1