tot een feilen uitslaanden geworden. De brandwaclits hebben op menig punt den vuurgloed tot het uiterste getrotseerd. Aan den hoofdbrand- ivaeht Schippers gelukte het, vrij spoe dig door te dringen tot de voorkamer der eerste kamer, waar hij ecu wicht van twee en een halfjaar in de wieg vond. Hij bracht het kind behouden beneden. Van Kollem moet zich in de ver warring van het oogenblik vergist hebben. 1 lij nam niet al zyne kinderen mede. doen vier van de vnf. Het jongste knaapje, Isaac, werd door den sectie-brandmeester Proost en een ander beambte der brandweer, Boele, verbrand in zyn bedje gevonden. Eleazar vonden zij op dc voorkamer der derde verdieping. Onmiddellijk vingen zij aan, op dc voorgeschreven wijze, de levensgeesten op te wekken. Dit 'scheen eerst te gelukken - althans, de heer Proost meende een hauwen zucht te hebben gehoord. Het kind was echter reeds te ver heen en bezweek. De achterkamer van drie verdiepingen in de linkerhelft vau het perceel zijn geheel uitgebrand, de voorkamers dier verdiepingen ge deeltelijk. Ook nu weder, gelijk in de Linden- straat op den 7en dezer maakte het publiek het de brandweer zeer moeie- lijk, natuurlijk niet uit moedwil doch uit onverstand. De mannen vinden dikwijls niet terstond de gelegenheid tot het uitleggen der slangen bij het opdringen en de opgewonden beweging der omstanders. En juist voor dc redding is het spoedig watergeven dc eerste eisch. Een redder, zonder water straal naast zich, kan in den regel niets uitrichten. Overreden. Bij liet samenstellen van trein 36 der Hollandsche IJzeren Spoonveg- Maatschappy is te Oldonzaal de dienst doende wissolwachter Ter Groote van de treeplank gevallen, onder den trein gciaakt en gedood. Sport en Wedstrijden, Cordang. Cordang is Maandagavond van zijn reis naar Londen waar bij in den 24 uurs wedstryd in dc Crystal Palace gevallen is, teruggekeerd. Zijn toe stand is van dien aard, dat het zeer twijfelachtig is of hij iii den grooten wèdstrijd van den Bol d'Or zal kun nen uitkomen. Bloemencorso. Men schrijft aan de N. E. CL: Nauwelijks is het Scheveningsche seizoen geopend of een luisterrijk seizoenfeest zal worden gehouden. Ph is een comité gevormd tot het houden van een bloemencorso te Scitevenin- gen op Donderdag 1 Juli. Dit is samengesteld uit de liseren Graaf de Grelle Rogier, F. \V. baron van Tuy 11 van vSerooskerkeriJ J. D. Ruvs Tb. Azn., E. van der Oudermeulen. J. I1. Crommelin en B. Goldbeck, direc teur van de maatschappij Zeebad Öclieveningen. De samenkomst voor twee- of vierwielige rijtuigen cn Hol landsche sjeezen geschiedt op het Gevers Dcynootplcin, achter het Kur- liaus. waar tevens de jury haar werk zaamheden' voor de bekroning zal ver richten. Alle deelhebbers vereenigen zich des namiddags te 4'/i uren op liet bovengenoemd plein. Na dc uitspraak, van de jury, waartoe ook zullen bc- hooren eenige dames uit de aanzien lijkste kringen der hofstad, zullen de deelnemers aan het corso een tocht doen over den zeeboiilevard op den strandmuur, dien zoodoende als 't ware inwijdende. Na terugkeer zullen dc deelnemers en genoodigden ontvangen worden in den Kurhaus-bar, welke bij deze ge legenheid wordt geopend. Leger en Vlooi. Kol. Werfdepot. Gedurende de maand Mei zijn bij bet koloniaal werfdepot aangenomen 90 man als63 Nederlanders, 17 Duit- schers, 8 Belgen en 2 Zwitsers en werden 70 onderofficieren cn minderen van de veischil lendq korpsen van het leger hier te lande overgenomen. De werving bedroeg aldus 160 man aan wie aan handgelden f29,831.25 is uitbetaald. In die maand werden naar Oost- Indië uitgezonden 4 detachementen ter sterkte van 8 officieren, 12 onder officieren en 210 minderen, terwijl 1 sergeant der artillerie afzonderlijk ver trok. RECHTSZAKEN. Brandstichting. Aroor het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep terecht gestaan H. E., 39 jaren, schoenmaker te stads kanaal, gem. AVildervank, thans in hechtenis, die door de rechtbank te Winschoten wegens brandstichting is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. In den naclit vau 7 op S .Sept. 1896 was zijn huis afgebrand met een groot deel van zijn inboedel, waarvoor de brand-assnrantie bom ruim f 1200 uit betaalde, en den 22en Maart 1897 doet hij aangifte bij de marechaussee, dat hij zelf deu brand beeft gesticht, welke bekentenis bij voor den rechter commissaris herhaalde. Toen hij even wel terecht stond, beweerde hy zich er niets van te herinneren, maar dc reehtbauk nam zijn bewering, dat hij onder, den invloed van sterken drank bekend had, niet aan. A' oor het Hof herinnerde hij zich ook niet den brand gesticht, zelf aan gifte gedaan en voor den rechter commissaris bekend te hebbenmaai de adv.-gen., mr. T. J. Noijon, oor deelde dat, al neemt men aan dat hij onder invloed van sterken drank was toen hij direct na zyne arrestatie op 23 Maart bekende, dit zeker niet zoo was toen hij den 3en April die beken tenis bevestigde. Z.E.A. requireerde bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. A. AVassenaar beriep zich op een schrijven van dr. Haakma Tresling, die den beklaagde in de gevangenis behandelde, dat deze lijdende is aan alcoholisme ehronicus. Op grond daarvan beweert, pleiter, dat die ziekte den 3en April nog niet geweken was en beklaagde niet wist wat hij zei of deed. Pleiter vroeg vrij spraak. Uitspraak 19 Juni. Te Amsterdam werd Dinsdag voor den kantonrechter de zaak behandeld van den lieer F. W. Crotch, wonende te Londen en secretaris der World's Phonograph Cy., die eenigen tijd ge leden in een perc-eefcop den A'ijgen- dam reclameplaten met een Cinema- tograaf heeft vertoond zonder daartoe vergunning te hebben verkregen. Op last van den burgemeester is des tijds door de brandweer het cine- matograaf-scberm afgerukt en dus de voortzetting dier vertooning belet. Het O. M. eischtc eene boete van f 3, sub. 1 dag hechtenis. Door den verdediger, mr. Bóer- have-, werd betoogd, dat bier van geené vertooningen sprake kon zijn, en dat eenigen tijd geleden de lieer Merckelbaeh ongestraft te zelfder plaatse dissolving views heeft gegeven. Zich beroepende op een arrest van den Hoogen Raad in een geval als het on derhavige, vroeg pleiter ontslag van rechtsvervolging. GESflENQD NIEUWS. Gevecht in de lucht. Uit de Meern schrijft de heer Wuy- tiers in De Ned. Jager: „Hedenmorgen werd mijn aandacht getrokken door een groote onrust on der de honderden reigers en kraaien, welke hier in een bosch vlak bij mijn woning nestelen. Bij onderzoek naai de oorzaak zag ik tot mijne verba zing een strijd in de lucht, zooals ik nog nooit had gezien. Een leger rot ganzen deed namelijk een-verwoeden aanval op de nesten van de reigers en kraaien, waarschijnlijk! met liet doel zich van de in de nesten nog aanwezige eieren meester te ma ken. Dien strijd met aandacht volgende, bleek mij, dat de reigers, hoezeer ge wapend met hunne lange snavels, waarvan zij dan ook een kranig ge bruik maakten, niettegenstaande 'zij in aantal den vijand aanzienlijk over troffen, toch niet bestand waren tegen den brutalen aanval, want na onge veer een uur strijdens hadden deze zwarte roofvogels zich van alle nes ten meestei- gemaakt en vlogen de reigers en kraaien in groote kringen hoog in de lucht'in wanhoop rond." I)e heer AATuvtiers schoot later op een gans. waarna de geheele bende wegvloog en dc reigers en kraaien onder oorverdoorend lawaai weer neer daalden en liun verlaten gebied weder innamen. Historisch A'an Java wordt aan een Engelsch blad liet volgende merkwaardige voor val met wielrijders bericht. Zij reden elk op een wiel, full speed, langs een kali achter eikander, en zagen op eenigen afstand een voorwerp over langs op den weg, dat zij voor een stuk van een boomstam hielden. Doch toen zij naderbij kwamen, zagen zij liet écne uiteinde van den veronder stelden stam zich wijd uiteenspalken, en twee rijen buitengemeen scherpe tanden werden hierdoor zichtbaar. Het was een kaaiman, die het zon nige plekje had gekozen voor zijn siesta. De voorste wielrijder sprong van zijn machine en liet deze voort rollen, waardoor zij terecht kwam in deu geopenden muil van het monster. De kaaiman klapte zijn muil dielit over liet wiel, doch opende dien schie lijk weer, toen zich een knal deed hooren. De pneumatische band was gescheurd, en dit verschrikte den kaaiman zoozeer, dat hij haastig de vlucht nam en de wielrijders met den schrik vrijkwamen. Hitte op den spoortrein. In de tropische landen, zooals in Indië, waar de Engelsehen een aantal spoorweglijnen hebben aangelegd, is dc hitte eene groote onaangenaamheid voor dc reizigers. Trouwens, niet alleen in Indië, maar overal heeft men in den zomer last. vau warmte in de waggons, doch alleen dan, als er niet genoeg voorzorgen tegen genomen worden. De spoorwegdirecties, inzonderheid in Duitschland, hebben verordend, dat in de zomerhitte de waggons niet urenlang in den zonnegloed mogen staan en dat zij van boven, voordat zij in dienst worden gesteld, met water begoten moeten worden. De waggons hebben een dubbel, licht ge schilderd bovendeel, om dc werking der zonnestralen erop te verminderen cn daar de waggons ook van een ventilatietoestcl voorzien zijn. |hebben de reizigers zelden van de hitte te lijden, vooral niet als de trein in gang is. Bij groote hitte legt men in Duitseli- land, hoewel slechts bij uitzondering, inzonderheid voor lioftreinen, bovenop de waggons vochtige graszoden, die op de voornaamste stations telkens weer nat gemaakt wordenmaar in 't algemeen zijn zulke voorzorgen tegen" de hitte niet noodig, zooals in Indië, waar, ondanks de snelle vaart en de daardoor veroorzaakte trekking van de lucht, de hitte zoo erg is, dat reizigers bezwijmen of iu de gloeiende lucht van den waggonniet meer adem kunnen halen. In Indië heeft men verschillende soorten van ventilators aangebracht, die door vleugelraderen aan den bo venkant of aan de zijwanden der waggons dooi- den ontstanen tocht wind in beweging gebracht worden, waardoor er gedurig aanvoer van frissehe lucht in den waggon is, maar omdat dit nog niet voldoende was, heeft men besloten eene proef te ne men met sproeitoestellen. Die zijn tegenwoordig in Indië in gebruik als ook in andere .tropische streken, waar zij een onmisbare noodzakelijkheid ge bleken zijn. De eenvoudige inrichting er van bestaat daarin, dat er in "den vloer van den waggon spleten gemaakt worden, waarover kokosmatten heen- liggen, die uit waterbakken bovenop dén waggon door fijne buizen aan- licudemf bevochtigd worden. De lucht die vau onderen in den waggou dringt, gaat door die vochtige matten en koelt af van 8 tot 10 graden. Bovendien heeft men voorden post- waggon van den Engelsch Indisclien spoorweg waterraderen langs de zij wanden van den waggon aangebracht, die insgelijks uit een waterbak bo venop onafgebroken het water in atomen doet verstuiven, dat aldus, zonder nat te maken, als een verkoe lende nevel binnendringt, waardoor den postbeambte bet wérk in de vree- selyke hitte verlicht wordt. Hoogverraad. Twee oostenrijksche oud-officieren, Bartmaun en AVaniczck, hebben Maan dag te AVeenen terechtgestaan wegens hoogverraad. Zij werden beschuldigd van het verklappen van militaire geheimen aan ceu vreemde mogend heid (Ruslandj. Hoewel de zitting met gesloten deuren plaats vond, weet men dat beide bekend hebben Bart maun had voor vestingplannen en der gelijke van een buitenlandschen atta ché" sedert 1890 42.130 florynencn door tusschenkomst vau dezelfden een Alon- teuegrynsche ridderorde gekregen. Waniczek, Bartmann's werktuig, had mobüisatieplannen op den gis gele verd en daarvoor fi. 5000 ontvangen. Bartmaun had aan dc gendarmes die hem uit. Galiciê naar Weenen be geleidden, fl. 30,000 geboden als ze hem heten ontsnappen. Het vonnis is nog niet bekend. De tiara van Saitapliernes. Dat er weer een geleerde is, die verklaart dat de tiara van koning Öaitaplicrnes, aangekocht door de Lou vre, valscli of echt is, doet er weinig toe, maar wel aardig is, wat de direc teur van liet museum te Odessa Aron Stern vertelt over den namaak van gouden cn zilveren antiquiteiten, voor namelijk to Olbia en in de buurt dier plaats, waar dan ook de beroemde tiara heette te zijn gevonden. Dc oude valsche munten,- zegt de directeur, de vazen en terracotta's die in Zuid-Rusland nagemaakt waren, zijn gemakkelijk te herkennen. Maar dit is niet het geval met de voorwer pen met opschriften door de gebroe ders Hochmann of Gauebmann bij Olbia gemaakt. Deze hebben blijkbaar zeer goed eenige werken over oude opschriften bestudeerd, zelfs is in bun namaaksels merkbaar dat zij in de kennis der oude opschriften zijn voor uitgegaan. De latere zijn zoo goed dat de heer Aron Stern zelf eerst" er door voor don gek werd; gehouden. Olbia werd steeds genoemd als de plaats waar die voorwerpen gevonden zijn, omdat daar geen controle bestaat op vondsten van antiquiteiten. Maar de boeren le Olbia verklaren dat er nooit iets kostbaars gevonden is. Onder deze zoogenaamde oudheden rekent de heer Von Stern ook de zgn. tiara van ko ning Saitapliernes. Een verzamelaar, Sarutschau ge naamd, heeft de gebroeders Hocbmann wegens vervalsching aangeklaagd. Zij hadden hem een gouden NikéJieeld en een Eros op een Centaur rijdend als antiek verkocht. A'on Stern, als deskundige geroepen, verklaarde ze voor namaak, en een goudsmid beves tigde dit dooi- de verklaring dat de Iwee beeldjes in zyn werkplaats op bestelling gemaakt waren door den ciseleurRochumowsky uit Odessa, die er zelf de laatste band aan gelegd zou hebben. Deze man, die een uit nemend werkman moet zijn, zal ook we-1 de tiara gemaakt hebben. Ann Louvre! Over den. grieksehen kroon prins. Niet alleen te Athene, ook in het Grielcsche leger is dc. stemming tegen liet koningshuis niet gunstig. Naar eenige gesprekken te oordeelen, die een correspondent van de Westmin ster Gazelle met Grieksche soldaten gehad heeft, wordt de kroonprins in liet leger vrij algemeen beschouwd als de ooi zaak van de rampen die de. Grieksche troepen getroffen hebben men beschuldigt hem van lafheid, misschien wel van erger. De eerste soldaat, dien de corres pondent sprak, zat aan den weg en verbond zijn doorgeloopen voet. Zoudt gij weer aan het. vechten willen Ja zeker. Willen alle soldaten weer aan den gang? Ik geloof liet wel. Alen praat er van alsof bet le ger naar het eind van den oorlóg verlangde. Ls dat dan niet waar? Misschien de officieren. Zijn de officieren van uw regi ment niet goed Neen." Als het bevel komt om terug te trekken, dan gaan zij liet eerst. Wat is de uitwerking van al die orders om terug te trekken Zij hebben ons Hart gebroken. Wiens schuld is dat?" A'an den kroonprins, geloof ik. Is bij geen goed soldaat? Neen. Hij wordt altijd bleek en geeft bevel tot den terugtocht. Houdt gij van deu koning? Neen. Waarom niet? llij is geen goed Griek. Zeker j is geen geboren Griek, maar hij is koning, én de koning over de Grieken moest nog meer Griek zijn dan de Grieken. Eon oude soldaat, een Evzone, zat alleen aan den weg te Lamia. Hij was alleen, omdat dc anderen van deze bergbewoners niet willen weten cn omdat hij zelf vond, dat de Evzonen beter gevochten hadden dan anderen. Met hem had de correspondent bijna betzelfde gesprek. Zijn er goede officieren in uw regiment Ja. Wat vonden de soldaten vau de herhaalde hevelen om terug te trek ken 1 - AV'ij vonden ze ellendig. Wij kregen dikwijls bevel tot terugtrek ken, hoewel het onzinnig was. En dan moesten wij. Evzonen den terug- tncht dekken. Dat is moeilyker dan een gevecht, wanneer dc Turken gauw volgen. AViens schuld was dat A'an onzen aanvoerder. Wien bedoelt gij Ons regiment staat onder tëmo- lenski. Hem bedoel ik niet. llij is een groot generaal. Ik meen het hoofd van het heele leger. Wien Het hoofd van het heele leger. AVaarom'is het zijn schuld? Hy beveelt telkens dien terug tocht. Hij leerde ons te wijken. De menschen van dc bergen konden dat niet. Deze mail zeide nog, dat hij niet naar huis terug kan gaan. Hij is ont- eerd. Hij zou. weer willefi vechten en beweerde, dat. de Grieken niet ver slagen zijn, noch te Larissa, noch te A'elestino. En omgetrokken waren hun stellingen ook met. De "derde soldaat, dien de corres pondent sprak, was eeu korporaal der infanterie, een Atliencr. Deze zeide Griekenland heeft niet de gelegen heid gehad eerlijk te vechten. Het is verraden. Door wien Dat weet ik niet. Wij gclooven dat liet iemand is, die een hoogen post bekleedt. Hoe boog? AVelheel hoog. Denkeu uw kameraden ook dat Griekenland verraden is? Zij denken juist als ik. Het is als in Frankryk na de ne derlaag. Het publiek zoekt een zon debok" en roepttrabizon H. Stierengevechten. Zondag zijn te Perpignan, gelijk bijna iedere week, ondanks liet wet telijk verbod, stierengevechten ge houden. Deze onderscheidden zich door bijzonder spannende en schokkende tooneelen. Twee stieren werden door vrouwelijke toreadors gedood en twee andere door een achttienjarige. Deze liep na hefc gevecht doodmoe naar de ambulance, die altijd in de buurt is en dronk er, meenènde dat het gewoon water was. een liesch. carboïwater uit. Hij verkeert in levens gevaar. Gedurende den strijd raakten gor dijnen onder een der galerijen in brand, de rook drong door de spleten van den vloer en veroorzaakte hevige ontsteltenis onder het publiek. Geluk kig werd niemand eenigszins ernstig gewond. Een persdelict. De uitgever van liet Egyptische blad Muehir is dooi- de imandsche rechtbank te Kaïro wegens bclecdi- ging van den keizer van Duitschland tot "een jaar gevangenisstraf en 20 boete veroordeeld. De Muehir had aan zijn lezers verteld, dat de Keizer een groote som geld van den Sultan van Turkije had ontvangen. De schrijver merkte op dat keizer Wilhelm jong van jaren en van geest is; liij voorspelde dat hem wellicht het lot van Rchabeam zou treffen, maar sprak den wenseh uit, dat het niet aldus zou zijn. De verdediger wierp op dat deze opmer kingen niet oorspronkelijk waren, maar ontleend zijn aan de Daily Chronicle en dc Inlransigëa/iit. De inlandsehe pers klaagt dat de Egyptische bladen die onder Euro- peesche bescherming staan ongestraft dezelfde opmerkingen hebben ver breid. De straf die aan de Muehir is opgelegd wordt als monsterachtig zwaar gebrandmerkt, aangezien het blad slechts een oplaag van een paar honderd exemplaren heeft en alleen gelezen wordt door inlanders. De aardbeving in Britseli- Indië. De uitwerking van de aardbeving in Britseh-Indïc"blijkt. over een grooto uitgestrektheid gevoeld te zijn" Arol- gens telegrammen uit Simla, Agra, Bombay Manipur en van plaatsen ver- v-eg in de Centrale Provinciën is ook daar tegelijk met dc aardbeving een schok gevoeld. Te Hughli, Curd wan, Dacca lijn verscheiden menschen om gekomen te Gopalpur, Pat na, Rani- ganj, Banldpur, Balason, Muzalfar- pur en Monghyr is aanmerkelijke schade aangericht. Te Darjeeling stor ten vele huizen in. Op denOost- Bcngaalschen spoorweg zijn bruggen beschadigd. Op de Assam-Bengaal- sclie lijn is een trein omgeworpen. Te Manipur opende zich de grond en de stad Kohima, ten noorden van Mani pur, heeft ernstig geleden. De tempe ratuur is zeer gestegen, op sommige plaaatsén hoogor dan men aangeteo- kend heeft. Te Jacobabad, op de grens van Baloetsjistan, wijst dc thermo meter .126 graden Fahrenheit, in de schaduw. De aanslag op Fame. Alfred Capus, de grappenmaker van de Figaro steekt een beetje den draak met den aanslag op president Faure. De prefect van politie is naar het Elysée gesneld om den president ge luk te wenschen. Verwondert vraagt de Faure hem: „Mij gelukwensehen, waarmede P. ..AVel met uw' ontkoming aan den schandelijken aanslag, die geheel Frankrijk in beroering heeft ge bracht". F. F. „Ben ik aan een aanslag ont- suapt P. „Maar F. F. „Zijt gij er wel zeker van P. .Wolkomen.' F. F. (de wenkbrauwen fronsend). „Maar hoe komt liet dan dat ik cr niets van weet!" P.: „AVat,weet gij er niets van?" F. F.: „ja, mijnheer, ik weet er niets van. (Toornig.) Een ellendige aanslag op mijn leven, en ik weet het, niet, gij zult moeten toegeven, mijnheer de prefect, dat uw politic haar werk mooi doet P. (verlegen); „Als ik het vooruit had geweten F. F.„Ik wed dat iedereen liet voor mij wist!" „P.„Ik vraag u verschooning F. F.„A'oor ditmaal zal ik het cr bij laten. Maar ik hoop dat het niet meer zal gebeuren. En als er weer eens een aanslag op mij wordt ge daan, vól ik liet eerst weten, ver staat ge Barnato. Omtrent dezen bekenden ïnillonair, die zich naar reeds gemeld is, heeft ver dronken, meldt de Tel. het volgende De ex-saltimbanque, ex-billardmar- queui'j artist, declamator, ex-bar-inau goud- en diamautkoning, parlements lid, phïlanthroop, sportsman enz. enz. Barnev Barnato, heeft zich van liet leven beroofd. In de wandeling ..onder de jon gens" werd hij nooit anders aange sproken dan met „Barney." Barney heeft geluk gehad in zijn leven. Iu den Kaapsclicn tijd te Kimberlev aangekomen, met geen rooie cent op zak, begon Barney de ..struggle i'or life." Of het zijn eerste „struggle" was, staat niet vast. Som migen beweren dat llij in Londen onder een meer Duitsch klinkenden naam bekend was. Op de diamantvelden was in dien tijd een seboone jonge dame, die whiskey's en soda's distribueerde. Van haar ging de roep, dat zij een wer kelijke „Mascotte" was. Nauwelijks had Barnev bij haar een wit voetje gekregen of voor hem daagde een nieuw leven. Barney werd in den diamant-, in den z. g. „claimhandel" rijk. Later was hij een macht op de vélden. Zijn organiseerend talent stichtte met behulp van de kooplieden uit Hatton Garden de groote maat schappijen, die een zoo gcvoeligen slag aan den Amsterdamschen handel toe brachten. Dezelfde lieden die vroeger Barney niet aankeken, keken op hun neus oen zij li cm als levenslangen direc- „In de gevangenis ikstotterde Hermann. „Ik ben krankzinnig! Neemt men gekken gevangen? Ik heb gezegd, wat ik goed vond Maar er was niets van aan Gij zyt allen lafaards Gij hebt van mijn zwakheid gebruik gemaakt Men beeft mij ge marteld Ik "beu gek, zeg ik u, gek! stapelgek! Gemeenc. Fransehen, wreekt gij u zoo op mij. Laag- hartigen Gij zijt geen rechters maar kwak zalvers zooals die daar Gekgekgek Hij verweerde zich heftig tegen den griffier en den chef der geheime politie, die hem tegen wilden houden. Eensklaps ontsnapte hy aan hun handen, en viel voor over met bebloede oogen aan de voeten van Vaugermont. Dokter Béraiid bukte zich. „Doodconstateerde hij. „Plotselinge congestie naai de hersenen." HOOFDSTUK XXVI Besluit. Op een goeden morgen zag Monssa Nephlali zich ge noodzaakt "zoon Espaminonda naar de Esbekieh te Cairo te zenden, omdat de Schotsche Hooglanders daar zoo verschrikkelijk huis hielden. Hij getroostte zich dit ver lies door zyn dochter Rallou aan "Paul Desmarclies uit te huwen. De hoog welgeboren vrouwe Hortense-Ipln- fénie gaf haar toestemming tot deze vereeniging, omdat ierdoor een ronde som van een millioen werd gevoegd bij haar vadcrlyk erfdeel, haar nagelaten door den gene raal, graaf de Toggenbourg, die zijn fortuin bij de plun dering van veroverde steden had verkregen. De" plechtigheid had in een van de aristocratische kerken te Parijs plaats. In de couranten werd epn ar tikel gewyd aan de baronnen van liet eerste keizerrijk en een ander aan den oosterscken adel van af Bravay tot ov? liedenmen aapte tot op een zekere hoogte „le Nabab" na,_ door een lijst der cadeaux te publiceeren, waarvoor niet minder dan zes kolommen gevorderd werden men noemde wel zeshonderd namen van Ar meniërs, Russen, Spanjaarden, Napolitaansclie hertogen, die dc barones Rallou hun hulde kwamen aanbieden in de sacristie. Dc jonggehuwden deden een reis door Italië, langs den Donau, naar Constantinopel en zouden eerst na een rond jaar door de „Oriënt Express" te Parijs worden teruggebracht. Toch werd do reis bekort, want door ecu ongelukkige speculatie zag Nephtali zich genoodzaakt zijn betalingen te staken. Hij zag alleen maar kans om een zeer elegant reiskoffertje vol bankbiljetten en andere geldswaardige papieren te stoppen om daarmee aan de oevers van de Spree zijn dagen, die hem noo- restten, te slijtenzijn echtgenoote zou hem daar weldra volgen. Een der eerste dagen in Mei stoud dokter Mathias Borg mevrouw Antony toe, liaar doek, dien zij nog altijd voor de oogen droeg, weg te nemen. Hy bad haar in een donkere" kamer gebracht, waar geen enkele licht straal zelfs kon biunendringen. Een uur tyd kreeg zy om aan deze duisternis te ge wennen, die in elk geval minder intens was, dan die waarin zij zoo langen tijd liad verkeerd. Daarna zette hij langzaam dc deur op een kier, zoodat liet licht even naar binnen drong, maar cr verliepen vijftig minuten, voordat dc opening, die telkens iets wijder werd, het volle daglicht naar binnen liet stroomen. „Oik zieriep de arme vróuw vol vreugde uit. „Mijn zoon roep mijn zoon De dokter glimlachte. „Gij zult uw zoon zien. wanneer ik het. good vind. Gelooft gij werkelijk, dat ik u dadelijk aan zoo'n aan grijpende emotie zou blootstellen? En gij zult van avond ook' verstandig zijn, niet waar De kamer mag volstrekt niet verlicht wordengij moet. ook op het gevoel eten en opdat ik er zeker van ben, dat gij mij gehoorzaamt, zal ik aan uw diner deelnemen. Hoort gij, vrouw Ither?'1 De gezette keukenmeid was niet in staat te antwoor den. Zij zat neergehurkt op dc trap met haar boezelaar over haar hoofd, terwijl zij de tranen, die rijkelijk langs haar gelaat vloeiden, voortdurend incest afdrogen. Dien dag waren er eenige overgelukkige mensehen in de kleine nederige woning in de wijk Batignolles." Het deed liet oude miskende hart van dokter Borg- recht goed om getuige te zijn van een dankbaarheid, die hy in lange jaren niet had ondervonden. Toen Pierre wêcr hersteld was, maai- zijn leven lang met behulp vau een kruk zou moeten loopen, verliet de geheele familie A'augermont Parijs om voor eenigen tijd te Sccaux op de „Folie'- te gaan wonen, waar zoo veel liefelijke inaar ook wreede herinneringen voor hen aan waren verbonden. Franc-is A'augermont was er op gesteld, dat zijn zoon en dochter daar op denzelfden dag in het huwelijk zouden tredendc plechtigheid weusehte hij echter zonder luister, maar zoo eenvoudig mogelijk gevierd wilde zien. Dadelijk na de huwelijksvoltrekking vertrokken de beide, echtparen naar „le Dauphiné" waar Francis de oude l'amiUebezittingen weer terug had gekocht; hij had beloofd zich binnen korten tijd bij hen te zullen voegen om dan gezamenlijk ver van dat Parijs te gaan wonen, waar allés hen nog te veel aan de treurige ge beurtenissen der laatste tijden herinnerde. „Ik had vreoselijk veel op met mijn militaire loop baan". had Pierre tegen zijn vader gezegd, „en het is altijd een droom van mij geweest om mij in de eerste rangen te bevinden, wanneer het vaderland gewroken zou" worden. Maar. nu mijn verminking mij' belet de wapens te dragen, ben ik besloten mij aan bet landbouw- bedryf te wijden." Dc Arrias sprongen van vreugde op bij liet hooren van deze goede tijding. Mama Rowena was opgetogen bij hot denkbeeld, dat zij gekleed in een japon met lange sleep, als chatelaine zou optreden, want er bestond nog een op een rots gebouwden toren, die nog vrij goed be woonbaar was en uitzicht gaf op de bouw- bn weilan den en op de wijnbergen van de adellijke familie Vau germont. Slot volgl.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2