weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. MÉpanAniMS. jges Vrijdagavonds te 10 uur. J. C. Peereboom, FEUILLETON. Eene Huwelijksreis. Zaterdag 19 Juni 1397, 4283 ^3C:L^I-TjHI2v3:3jIl'TTS3?Ï^T..j-S; Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rykj per 3 maanden1.65 Afeonderlijke nummers0.05 Geölustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.37V2 AJD'V'EiH/THIlSJ'TZElIsr Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Monimartre. Met uitzondering yah het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BJJITEN het Arrondissement. Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel C0.30. Zandvoort, Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bluemcndaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sand poortHeemstede, J. vortJ. ZWEMMER; Heide Velsen). J. OOSTERHOFIJmuidenTJA DENBeverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Ger LEUVEN, bij de tol; Spaamdam. C. HARTENDORP; (Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. et bijvoegsel van dit blad dat r dagavon d verschijnt zal bevatten: 3 Reuzin. Haarlemmer Hal- 9xJs LXV. Rubrielc voor Da- et< Binnen- en Buitemandsche Men. Varia. Adverten cy enz. -1; Aan hen die daarop zijn ge meerd, wordt hierbij verzonden 25 van het Weekblad voor de ;d. ilk No., groot 8 bladzijden, bevat yan fraaie, gekleurde plateu eu voor kinderen alleraardigst.cn t. De prijs per 3 maanden is sléchts lents.) engevolge van den toevloed a advertent4en voor de Cou- it, die Zaterdagsavonds ver- ij nt, is ondergeteekende ge- Ddzaakt mede te deelen, dat plaatsing van advertentiën 11 eenigen omvang, namelijk >oter dan 20 regels,niet meer n worden gewaarborgd, nneer deze des Zaterdags- >rgens worden ingeleverd. 1 uiterste termijn van inzen- ïg is derhalve thans )e maatregel zal ook bevor- zijn aan een goede plaat- Lg der annonces. Directeur- Uitgever. Ifficieeie Berichten. lurgemecster en Wethouders van arlem. )oen te weten, dat. van lieden op werkdagen, van des voormiddags tot des namiddags 4 uur, tot 1 li e.k.,'s namiddags ten 2CJf) ure, ter neente-secrctarie ter visie zijn ne- g'elegd, bet ingekomen verzoek- irift met de bijlagen van S. Hoo- 'vorst en G. Heitman om verguu- tot oprichting van eene bakkerij et perceel aan de Kleine Hout- Étt no. 108 en van de firma W. Jacobs om vergunning tot uitbrei- ïg van hare Machinefabriek door ioin gedreven aan bet Noorder aarne in den Veerpolder door by- latsing van een stoomketel, en dat den veertienden dag 11a lieden, wel des namiddagsjten 2('/4) ure op Raadhuis der gemeente de gele genheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen liet oprichten der inrichtingen in te brengen. Haarlem17 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCII. Politiek Overzicht. De vredesonderhandelingen tusschen Turkije en Griekenland zijn nog geen stap verder gekomen, en wanneer ge loot te hechten is aan een bericht in de berlijnsche Postdan staan do par tijen op het oogenblik nog zeer ver van ccne definitieve vredessluiting. De oorzaak hiervan zou moeten zijn de oneenigheid tusschen de mogend heden over de voorwaarden. Het genoemde blad meldt dan, dat de grootvizier zyn ontslag gevraagd heeft en de Sultan dc terugroeping wenscht, zoowel van den Russischen, als van den Engelschen gezant. Wanneer dit bericht bewaarheid wordt, dan is het niet al te gevaar lijk daaruit te concludeeren dat on- eenigheden bij de onderhandelingen zyn voorgevallen en de quaestie „Tlies- salië teruggeven of niet het sluiten van den vrede zeer langen tijd in den weg zal staan. Echter is het wel mogelyk, dat Griekenland nog onverwacht toegeeft aan Turkye's eiscli en wel in verband met de steeds stijgende ellende in het land. Uit Chania op Kreta wordt ge meld, dat de admiraals dei' mogend- beden hebben voorgesteld, dat de Turksche troepen zich Woensdag uit lerapetra zouden terugtrekken.De Turken weigerden echter, steunende op hunne bevelen uit Konstantinopel. De regeering ;der Vereenigde Sta ten zal een plan ten uitvoer brengen, waarover reeds lang onderhandelingen zijn gevoerd, nml. het annexeeren van Hawai. Het door de regeeringen van de Vereenigde Staten en van Hawai geteekend verdrag en de boodschap pen van president Mac Kinlcy zijn Woensdagavond aau den Senaat te Washington gezonden. In het verdrag is bepaald, dat een commissie van drie Amerikanen en twee Ilawaianen, door den president der Unie benoemd, een regeling van den regeeringsvorm zal maken. De president, verklaart dat 't aan geen andere mogendheid zal worden vergund zich met de annexatie in te laten. Volgeus mededceling van de Japan- sclie legatie is bet „protest" van den Japanschcn gezant, niet als zoodanig te beschouwen, maar als een verzoek om officiecle inlichting: Deze annexatie zal wel tot geene ernstige verwikkelingen aanleiding geven, alhoewel de Times er heftig tegen uitvaart. Het engelsche blad betoogt, dat de Tegeeritig der Unie wel een erediet van vijftig millioen dollars mag aan vragen ter wille van een vermeerde ring der vlootmacht, ten einde het geannexeerde Hawai te kunnen ver dedigen togen Japan, Chili cn andere Hawai-lief hebbers. SIABSïaiEU ws. eerste en derde Pagina. Haarlem, 18 Juni 1897. Koninginnedag. Het zoo goed geslaagde feest op 31 Augustus van liet vorig jaar ligt ons nog zoo verscli in het geheugen, dat wij ons haast niet kunnen begry- pen, dat er sinds dien jubeldag, we derom drievierde jaar is voorbijgegaan, ware bet niet. dat bet Comité tot viering van den Koninginnedag ons! aan het spoedig wederkomen van dien herinnerde door het doen rond gaan van inteekenlijsten voor finan- cicelen steun en door het openbaar maken van enkele plannen. Die plannen staan in nauw ver band met de geldmiddelen, waarover te beschikken zal zijn, én kunnen dus misschien nog wijziging onder gaan. Behoudens die reserve kunnen -wij mededeelen, dat dc Commissie voor de Kinderfeesten besloten heeft, even als bet vorig jaar, des morgens 2000 kinderen uit de hoogste klassen op dc Groote Markt te vereenigen waar zij vermoedelijk een concert van de Haarlemsche Liedertafels zullen kunnen aanhooren en zelf ook enkele liederen zullen zingen. Daarna gaan zij in optocht naar de stoombooten. door den heer W. Bus wederom be langloos aangeboden, om naar Spaarn- dam en vervolgens naar den Cruquius een stoomboottocht te ondernemen. De overige ruim 3000 kinderen, die niet aan 'den tocht kunnen deelne men, zullen in dc scholen worden ont haald. Was verleden jaar de plaats van inscheping aan het .Spaarue b/d Melk- brug, dit jaar zal zulks vermoedelijk aan' de Hooimarkt geschieden, om de kinderen eene kleine wandeling door de stad te kunnen laten maken, opdat vele anderen in de gelegenheid worden gesteld dien vroolijken, feeste- lyken kindertroep te zien voorbijgaan. Daar de aanlegplaats verleden jaar dicht bij de Groote Markt was, moes ten toen velen zich het. genot ontzeg gen, dat vroolijke, juichende volkje te zien voorbijtrekken. De commissie voor de kinderfeesten rekent ook dit jaar wederom op de sympathie en den krachtigcn steun van alle bare medeburgers. Zij hoopt ook dit jaar wederom van de winkeliers en bandelaars vele versnaperingen voor de jeugd te mogen ontvangen, zij hoopt dat pp de thans rondgaande lijsten voor flinke by dragen zal worden geteekend, opdat het Hoofdbe stuur aan de commissie voor de kin derfeesten een flink bedrag iu geld beschikbaar zal kunnen stellen. (De hulp der onderwijzers en onder wijzeressen is haar evenzoo welwillend toegezegd). De commissiën voor muziekuitvoe ring en de commissie voor volksver maken zijn ook reeds flink aan den arbeid getogen. Omtrent hunne plan nen geven wy spoedig nadere be richten. 1 Een optocht krijgen wij dit jaar niet, daarvoor moeten wij nog tot 1898 geduld hebben. Alsdan kunnen wij echter zeker zyn, dat wij iets zeer fraais en buitengewoons te zien krij gen, waar wij weten dat eene zeer uitgebreide commissie thans reeds voor dat doel krachtig werkzaam is. Wij hopen, dat alle burgers van Haarlem op de inteekenlijsten voor een flink bedrag zullen teekenen. opdat Haarlem zich op den 31en Au gustus e.k. wederom op een even orde lijken, waardigen cn genoegelijken feestdag als vorig jaar zal kunnen verheugen. Handel en Nijverheid in Haarlem. (Vervolg). Evenals vroeger zyn ook thans de verschillende fabrikanten en industri- eelen alhier door ons bij circulaire uitgenoodigd, eenige opgave ons te verstrekken omtrent den toestand hun ner fabrieken of inrichtingen ^du rende het afgeloopen jaar. Yoor zoover die opgaven bij ons zijn ingekomen, laten wij hiervan een korte mededecling volgen. De Haarlemsche. Matoen,maat schappij (Directeur de heer Jhr. Ch. van de Poll.) Wat de afzet der fabrikaten van bare katoendrukkery in Nederlandsch Imlië betreft, hieromtrent deden zich de gevolgen van het mislukken van den laatsten koffleoogst, speciaal in de buitenbezittingen, door mindere vraag maar al te zeer gevoelen. De afzet naai' Kngelsch-ïndië was gering ten gevolge van den aldaar heersehenden hongersnood. Yoor de kleinere markten was de afzet bevredigend en zelfs toenemende. Aan de katoenververij was gere geld werk. De weverij van zijden buil- en kap- pengazeti van de firma AL Ie Grand et Belain (eenig firmant de heer Mr. R. H. I. Gallat id al Huët). De toestand was in het afgeloopen jaar buitengewoon ongunstig. De afzet van builgaas binnenslands was zeer beperkt, daar nauwelijks een vierde der Nederlandsche meel fabrieken nog werken; de anderen zijn tot stilstand gedwongen door den overgrooten invoer van vreemd meel. Vooral de invoer van Fransch meel drukt de Nederlandsche malerij, daar dat meel ten gevolge van een uit- voerpremie beneden don productie prijs hier te lande wordt verkocht. De afzet van builgaas buitenslands wordt steeds meer bemoeilijkt door hooge invoerrechten. Hierbij komt nog, dat bij invoer van buitenlandsch gaas in Nederland, de buitenlandscbe fabrikant of handelaar eene bescher ming geniet van vijf percent. Be scherming van den vroemdèling ten koste van de inlandscbe nijverheid kan toch niet liggen in de bedoeling van den wetgever, maar feitelijk is digd twee harmonica-rijtuigen en vijf de toestand zoo. Goederen uit het buitenland hier heen verzonden, hebben in den laat sten tijd groote vertraging ondervon den bij de inklaring. Ook schijnt er bij de ambtenaren heel wat verschil van opvatting tc bestaan, wat be treft do toepassing van-het tarief. Zeer wenscnelijk ware het, indien spoedig door (le Regecring gevolg werd gegeven aau het voornemen, om hier ter stede te vestigen een kantoor van inklaring. De werkplaatsen der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij. Het aantal arbeiders bedroeg op 31 December 1056. Aan werkloon werd gemiddeld per weck uitbetaald f 11.902. I11 den aard der werkzaamheden en de inrichting der werkplaatsen werden geene wijzigingen van eenig belang aangebracht. De ssheepswerf „De Conrad". (Di recteur de heer P. Goedkoop Dz.) Hoewel met eene afwisseling, vooral in het begin van liet jaar, verkreeg men toch aan deze fabriek voldoende bestellingen 0111 pl. m. 280 arbeiders aan het werk tc kunnen houden, die te zamen een bedrag van ongeveer f 160.000 als loon over het afgeloopen jaar ontvingen. De omzet was grooter dan in eenig vorig jaar. Er werden uit deze fa briek twintig baggermolens zonder vaartuigen afgeleverd. Men vertrouwde, dat de nieuwe groote sluis te Sgaarndam aan de ge meente Haarlem in het algemeen en aan deze inrichting in liet bijzonder ten goede zou koiïicn. Althans een groot bezwaar, dat de uitbreiding dezer industrie tegenhield, zal dooi de uitvoering van dit werk worden opgeheven. Dat het Gemeentebestuur en ook (leze Kamer daartoe krach tig hebben medegewerkt, werd dooi de Directie met. dankbaarheid erkend. Intusschen koestert men de hoop, dat men er nu dezerzijds bij de Hooge Regeering krachtig op zal aandrin gen om de brug over liet Zijkanaal F, waarvan de doorvaartwydte slechts 9,70 M. is, zoodanig te wijzigen, dat deze doorvaartwydte worde gebracht op minstens 12 Meter, zijnde die van de te bouwen sluis. Ten slotte werd nog door de Di rectie gewezen op het gebrekkige van de tegenwoordige los- en ladingplaats aan liet station van den H. IJ.-Spoor weg, waar gelegenheid bestaat voor bet hijschen van voorwerpen van niet meerder zwaarte dan 1500 Kilo. Dc rijtuigenspoor- en tramivagens- fabriek van de firma J. J. Beijnes. In het afgeloopen jaar was deze fabriek weder goed voorzien van werk. Ten behoeve van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij en de Nederl. Zuidafrikaansclie Spoorweg maatschappij werden belangrijke be stellingen uitgevoerd. Voor eerstge noemde maatschappij werden vervaar- tien personenwagens derde klasse, ter wijl voor do laatstgenoemde werden gemaakt zes en dertig personenrij tuigen eerste klasse, alle ingericht als slaaprytuigen mot retirade en toilette. Yoor verschillende stoomtramweg maatschappijen, zoowel hier te lande als in Nederlandsch-Indië, werden weder cenige personenrijtuigen bene vens een aantal goederenwagons ver vaardigd. Terwijl hij den aanvang van bet jaar 290 werklieden aanwezig waren, kon dit cijfer successievelijk worden opgevoerd, zoodat toen dc uitbreiding van de wagenmakerij en schilders werkplaats 'geheel gereed was, circa 350 man waren tc werk gesteld. Deze vergrootiug van de fabriek kon slechts aan de oostzijde geschieden, waardoor alleen de afueeüng wagenbouw was gebaat Yan dc pogingen om de smederij te vorgrooten" moest worden afgezien, vermits aan de westzijde geen terrein dan tegen onmogelijk liooge pry zen tc bekomen is. Zulks tenspijt vau vele werklieden, die anders gcreedelijk werk zouden kun nen bekomen in het yzervak. Door genoemde firma; wordt ver der nog bet volgende aangevoerd „Zooals in vórige verslagen reeds werd aangeteekend, doet zich het ge mis aan eene octrooiwet nog immer gevoelen. De auteur is door het au teursrecht beschermd tegen namaak van zijnen arbeid. De fabrikanten, constructeurs, ontwerpers en architec ten niet in het minste; hun werk wordt gèreodelyk nagemaakt Van ontwerpen, plannen en teekeningen wordt maar al te zeer misbruik ge maakt ten nadeele van den ontwer per. In het afgeloopen jaar werd te dien opzichte wederom ondervonden, dat in het buitenland tramwegrijtui gen zyn vervaardigd volgens teeke ningen en projecten aan deze: fabriek by "dc aanmaak van dergelijke rijtui gen samengesteld. Volgens een ge heel nieuw ontwerp van onze eigen vinding werden in 1896 een achttal nieuwe tramrijtuigen gebouwd met een geheel nieuw model Truch-sysieem of draaibare onderstellen. Ternauwer nood afgeleverd in Nederlaudsch-In- dië, of wij vernamen onraad. Öp het bureau van eene nieuw opgerichte Indische tramonderneming, hier te lande gevestigd, werden ons voorge legd photographiëti van tramrijtuigen, volkomen gelijk aan de door ons ont worpen teekeningen en de door ons geleverde rijtuigen, en wel zóó na gemaakt, dat aan de juistheid van bovenstaande mecning van namaak niet meer te twijfelen overbleef. Dat op eene dusdanige stuitende wijze door een Belgisch spoorwagerifabri- kaut gebruik wordt gemaakt yafl door ons vervaardigde plaiuien en teoko- ningen en deze, als eigen vinding worden geëxploiteerd, hetgeen reeds meermalen is voorgekomen, met ua- deelige gevolgen, kan slechts door eene goede octrooiwet worden ver hinderd. Vooral ware zulks wensche- I lyk tegenover een naburig rijk, alwaar 1 de industrie in dier voege wordt- be_ Na een oponthoud van slechts enkele minuten, had 'j Ch de nachttrein weder iu beweging gezet om met eene j ifbazentle snelheid verder te stoomenhet eentonige iraas en stooten was nauwelijks in staat om de reizi- irs in slaap te wiegen. Niettegenstaande heerschte epc stilte in den wagen; wie nog niet sliep, zocht ten I inste, zoo goed het ging met gemak te kunnen rusten lp hield zich zooveel mogelijk stil ten einde niemand storen. Plotseling klinkt uit een coupé eerste klas de schrille ngstige noodkreet eener vrouwhoe luid, hoe doordrin- end deze ook in den nacht was, hij werd overstemd oor het geraas der wagens, het poften der locomotief a het rollen der raderen. Slechts éen reiziger springt even op, maar gaat ook LI weer even spoedig zitten bij meent gedroomd te hebben. Na eenige minuten doordringt een tweede kreet, nog luider, nog banger dan dc vorige 't luchtruim en nu hoort men in den naasteu coupé, waaruit het hulpgeroep kwam eenig levenin een oogenblik zyn echter alle rei zigers opgesprongen. De ramen der waggons worden neer- gélaten, men kykt naar buiten doch overal heerscht groote duisternis. Men vraagt, roept cn schreeuwt, want do sneltreiu die aau alle kleinere stations voorbyvloog heeft onverwachts zyne snelheid vertraagt cn houdt ja houdt zooveel men in de duisternis zien kan, in 't vryc veld stil. „Heeft er een ongeluk plaats gehad Is eene as gebroken Staat een waggon in brand zoo hoort men van alle zijden vragen. Vertoornde mannen en klagende vrouwen cischen, dat de portieren geopend worden; eenige reizigers, die door schrik cn angst alle kalmte cn bedaardheid 'verloren hadden, trachtten uit het raam te springen en kondon slechts door den con ducteur met moeite van hun voornemen terug gehou den worden. Weifelend cu toch met'een gevoel van eenige gerust stelling vernam men do verzekering, dat aan "den trein geen ongeluk was gebeurd. Dan weer maakte angst cn bezorgdheid voor 't leven zich van eenigen moester en wekte by anderen de nieuwsgierigheid op, te meer daar van coupé tot coupé het nieuws word medege deeld, dat iu een coupé eerste klasse aan den noodrem was getrokken. Wederom eischten eenige mannenstemmen en wen kende 'handen om de portieren te openen, opdat men mocht gaan zien en zich met eigen oogen overtuigen wat voorgevallen was maar dc ambtenaren bleven doof en stom" en hielden tic reizigers terug. De waggons bleven geslotenna eenige oogenblikken weerklonk het scherpe geluid der stoomfluit en snuivend en poffend begon de locomotief opnieuw hare werking, waardoor de trein weldra een nog grootere snelheid aannam dan voorheen. Men moest dan geduld hebben tot by het naaste station of tot aan het einde der reisintusschen was de phantasie steeds bezig, nieuwe beelden te scheppen omtrent heigeen toch in den coupé eerste klasse mocht voorgevallen ziin. Hoe sterk de phantasie ook werkte, men had geen denkbeeld van hetgeen was voorgevallen. De condncteur, die, nadat het noodsein had geklonken, zich langs alle coupe's spoedde, aan schouwde in oen coupé eerste klas een versclirikkelyk tooneel. In een hoek lag doodsbleek, met verwrongen gelaat waarop het zwakke licht der lamp van de zoldering viel, een heer, dio door een plotselingen zwaren slag of door een krachtigen stoot moest zyn ter neer ge worpen de reismuts scheen hem van het hoofd gorukt en zwom in een grooten bloedplas, die bij liet openen van den waggon naar buiten stroomde. Ook de tweede ingezetene van den wagen, eene jonge vrouw, zag er uit al's eene doode. Koud en sty f golyk een marmeren beeld, lag zij in de armen van een jon den man, die zich inspande om baar weer tot bewust- zyn te brongen. „Haal toch een goneesheer," gebood dc jong8 man den beambte. „Wat is hior gebeurd vroeg deze. „Gy ziet het immers, die man is dood, deze vrouw bewusteloos", antwoordde hij barscb, terwijl een boon achtige uitdrukking in zyn stem lag. „"W at staat gij daar Haal toch licht, haal water, een geneesheer spoedig loop „Wie zyt u?" vroeg de hoofdconductenr. en de con ducteur die den wagen controleerde voegde er by. zon der een antwoord op dio vraag af te wachten „Hoe komt gy in dezen coupé?" „Is er nu tijd om my iu verhoor te nemen was het norsche antwoord; „'tis hier de plaats niet u dat te verklaren. Weg! zeg ik of liever ik zal zelf hulp zoeken." Hij liet zachtjes zyn last uit de armen glijden en wilde den coupé verlatenmaar de hoofdconducteur hield hem terug. „Halt, mijnheer," riep hij, „'t is mijne zorg om hier de noodige maatregelen te nemengij echter zult hier blyven. Gij zijt hier in dezen coupé aangetroffen, cn grj zult hem niet verlaten voordat het voorval, hier plaats gevonden, opgehcldord is." Met eene verachtelijke beweging trad de reiziger te rug en besteedde zijne zorg weer aan de bewustoloo- ze. De hoofdconducteur gaf zijnen ondergeschikten de noodige hevelen en cemgcii liepen weg, terwyl twee anderen by hem op de plaats des onheils de wacht hielden. Reeds na korten tyd kwamen die lieden met lantaarns, waterkroezen en in begeleiding van een heer in burgcr- kleeding terug; de bcwustelooze bad intusschen weder om teekens van leven gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1