den toegerekend. Derhalve spre- ze elkaar nooit anders, dan in mwoordigheid van anderenze ten niet, ze converseeren. Eu wan- r die zoogenaamde kennismaking maand of wat geduurd heeft, dan iwen deze meiischen, die elkaar romen vreemd zijn. )p liet platteland, heb ik mij wel s laten vertellen, gaat liet. niet jd zoo (hoewel do Fransche boe- ook niet afkccrig zijn van de ming. dat een huwelijk con fiiian- &lc overeenkomst is) maar in Parijs in de steden gaat het zooals ik rboven beschreven heb en niet Iers. AVat er op zoo'n manier van selijk geluk komt, kan men zich 1 voorstellen. Juist die eigenaar- ■e manier van huwelijken smeden dan ook wel een van de hoofd en zijn van de uithuizigheid der msehen in de grooto steden. Er is in Londen een eigenaardige itelling die wel vermelding verdient, i hoi. "oostciude, liet arme gedeelte in de stad, wonen sedert de Jodcn- rvolgingen in Kus!and, een groot ntal"Israëlieten, demeesten in kom- ■rvolle omstandigheden. Om nu te rgen, dat ze niet tot volslagen ar- >edc en daardoor allicht tot bedelarij misdaad vervallen, hebben vernio üde geloofsgenooten er een soort n bureau opgericht waar men geen ild, maar wel allerlei hulp, voor- ïht'.ng en aanbeveling krijgen kan. au dat bureau is ook verbonden een ort van scheidsrechter in echtelijke schillen. Zeer terecht hebben de Brmogende Israëlieten ingezien, dat anneer men in Engeland het hun ■men geloofsgenooten niet moeilijk laakt, dezen van hunnen kant goed oen met zoo weinig mogelijk in aan- iking te komen met de politie en iet den rechter. De Salomo, die hier recht spreekt, een zeer ontwikkelde Rabbi, wiens itspraken altijd met grootcn eerbied orden aangehoord en, wat sterker 5, bijna altijd worden opgevolgd, al ezit bij natuurlijk geen dwangmid- eleu om ze te doen eerbiedigen. Daar komt bijvoorbeeld een eclit- aar met wencrzijdsche klachten ver elkander. De man zegt, dat de rouw lastig is, slecht van humeur en ich geen moeite genoeg geeft, om de isch voor liet middagmaal behoorlijk te lakkende vrouw verklaart, dat de nan koe', en onverschillig voor haar s, laat thuis komt en liaafniet genoeg reld voor de huishouding geeft. Ge- olg was, dat in huis dikwijls allerlei deme meubelen en kookgereedschap- ien door de kamer vlogen. Maar de gootste grief van de vrouw was. dat sij aan hare ouders in Rusland het lortret van haai' en haar man zenden (vou en dat deze niet wilde. De rabbi maakte nu een stuk op, waarbij de man zich verplichtte voort- lan zijn verdienste thuis te brengen en welwillend tegenover zijn vrouw te wezen; zij van haar kant verbond zich, al bare huiselijke plichten zorg vuldig na tc komen. Daarop wees hij hun iiog eens zeer gestreng op hunne feilen, liet hen het stuk teekenen, sprak hen daarop nog eens met. groote welwillendheid en overredings kracht. toe en liet hen daarna gaan. Samen vertrokken zij gearmd, om een photograaf in de buurt te zoeken. Het stuk bleef in 't bezit van den rabbi. 1ladeiraschoteltje. Leg 2 ons biscuits twee aan twee met gelei er tusschen in een schotel en giet er wat madera over. Kook van een halve kan melk. een stokje vanille en een eetlepel maïzena vanille saus en giet dat ever alles heen. Klop het eiwit heel stijf met suiker en leg dat er bovenop. Broodpudding zonder saus voor 6' 'personen. Neem een half wittebrood, 2 ons suiker, 1 ons rozijnen zonder pit ten, 1 ons krenten, 3 eieren en een bierglas rum. Dat alles goed dooreen- jeroerd vult men er den met boter lesmeerden vorm mee en laat het 2 uur1 koken. Koloniën. BATAVIA, 12-18 Mei. (6'oer. Handelsblad, van 8--14 Mei). Atjeh. De Jdv. CL meldt. Aan van den eivielen on militairen gouverneur en Onderhoorigheden ont vangen telegrammen wordt het vol gende ontleend: In den nacht van den 13en op den 14en dezer is ecne colonne van Indra- poeri opgerukt naar de opgerichte vijandelijke versterking Kemiri in de moekim Lamleuöt, waarbij dc vijand drie dooden benevens zeven geweren in, onze handen achterlietlater vielen nog twee vijanden met wapenen in eene hinderlaag. Daarna had een vrij hevig vuur gevecht met den talrijken vijand plaats Waarbij aan onze zijde de Europeesche sergeant der artillerie Snijders sneu velde, terwijl niet levensgevaarlijk gewond werden de Europeesche ser geant Honingh, de inlandsche fuselier Kertodikromo, de Europeesche ser geant der infanterie Schneider, de "Europeesche korporaal der infanterie Vincent en de Europeesche fuseliers Lava en A'intner, dc laatste vier be kwamen klewanghouwen. In den namiddag van den Hen dezer vertrok naar Kroeng-Raja, tot vesti ging van eenen post. ecne gemengde compagnie van vier officieren en 150 minderen, een detachement vesting artillerie voor de bediening van twee kanonnen en ambulancepersoneel met een officier van gezondheid. In den nacht van den J 5en op den 16en dezer rukten van Indrapoeri I compagnieën uit, waaronder die met repeteergeweren, terwijl den 16en 's ochtends ecne compagnie met cava lerie en artillerie volgde; onder zeer lievig vijandelijk vuur werd dc sterkste benting in Giieëng op den Tjot Glé stormenderhand genomen, waarbij de kapitein der infanterie H. .Jacobs on zestien minderen sneuvelden gewond werden de kapiteins der infanterie G. M. P. Scheuer en J.N. C. Baron van Heèrdt, befden levensgevaarlijk, de Ie luitenant der infanterie J. A.Jansen en de 2e luit., van dat wapen H. A. Messemacckers van de Graaft' niet levensgevaarlijk, zoomede 44 onder officieren en minderen, deels wel deels niet levensgevaarlijk. De vijand liet in onzen handen ach ter 56 dooden, waaronder de Euro peesche deserteur Pauwcis, benevens 11 achteriaad-énAelé voorlaadgeweren. De gouverneur van Atjcli is ge machtigd orn te beschikken over een bedrag" van f 930,00 zijnde 048 dollars tegen den koers van f 1.45 den dollar, ter uitkeering van schadeloosstellingen aan de inwoners van de kampongs Adje en Gani der III moekimsKer- koen, wier huizen en andere eigen dommen op den lOen Juni 1890 door onze troepen werden verbrand of op andere wijze verloren gingen. (Bat, Nbld.) Pedir. Een onzer Nederlandsche corres pondenten deelt ons mede, dat hij ver nomen heeft, dat tusschen de booge regeering en den gouverneur-generaal, van Ned.-Indiö verschil van meening bestaat omtrent de wenschelijkheid van eene expeditie naar Pedir, voor namelijk in verband met de dienten gevolge ontstaande hooge eischen van aanvulling. De landvoogd, onlangs uitgenoodigd om na het verstrijken van de reglementaire vijf jaar nog een wijl aan het bestuur te blijven, moet bij de beantwoording van dit aanzoek andermaal aangedrongen heb ben op inwilliging van zijne eischen ten aanzien van Pedir. (J.-B.) De zaak-Hoolboom. Aan den le luitenant der artillerie L. -V. F. Hoolboom is gratie verleend van de straf van drie maanden ge vangenis, waartoe hij ter zake van „onwillige beroovingvan menschenle- vens, gepaard aan het onwillig toe brengen van kwetsuren uit onvoor zichtigheid, onder verzachtende om standigheden" is veroordeeld bij sen tentie van het Hoog Militair Gerechts hof van 29 Januari met verbetering van het vonnis van den krijgsraad te Kotta Radja van 26 Aug. 1896. De luitenant Hoolboom zal volgens de Soer. CL weldra met buitenlandsch verlof gaan. Hij wil in Europa zich trachten te bekwamen voor leeraar in het Middel baar Onderwijs, omdat hy vreest dat het ongeluk dat hem getroffen heeft, het doen vuren op eigen troepen, hem waarschijnlijk in zijn militaire loop baan zou kunnen schaden. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouver nement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 25 April tot en met S Mei, wordt door de Java Ct. liet volgende ontleend Groot-Atjeh. In Lliong werden wel steeds berichten omtrent de aanwe zigheid van kleine benden ontvangen, maar het gelukte onze troepen niet den vijand afbreuk te doen, omdat die berichten gewoonlijk te laat ter oore van den colonne-commandant kwamen, en dikwijls ook bleken onjuist te zijn geweest. Met het innen der aan dit landschap opgelegde boete werd voortgegaan, en is thans, met inbegrip van het vroeger reeds betaalde, een bedrag van onge veer negentien duizend dollars ont vangen. Den len Mei bezocht eene patrouille uit Kroeng Raba het landschap Le- pong en ondervond geenc yijandelijk- heilen; de vroeger daar huizende ben den van T. Öemar zouden naar Daja vertrokken zijn. In de Arl en lAr Moekims keerden van Lhong respectievelijk 13 mannen, 8 vrouwen en 8 kinderen en 8 mannen, 1 vrouw en 5 kinderen terug. Op onzen post tc Lampeneroct wer den door Ketjik Nja Him ingeleverd twee voorlaadgeweren, vier donder bussen en eenige munitie. De telefoonverbinding tusschen Ana- galoeng en Lambaroe werd eenmaal beschadigd. Van dc Moekim Arak Baté is aanwijzing van de daders ge- ëischt onder bedreiging van boete. Op bericht, dat de uitgeweken be volking van Tiëng zich met haren Imam In het. gebergte beoosten Kota Bah Theue ophield, rukte den dertig- sten April eene colonne van Indra poeri daarheen uit en gelukte het. na geringen tegenstand die vestiging te bereiken. Een drietal woningen wer den verbrand, een aehtcrlaadgeweer, twee voorlaadgeweren, twee donder bussen en munitie werden buitge maakt. Bij liet. terugkeeren werd de colonne af en toe op grooten afstand beschoten, waarbij een dwangarbeider licht gewond werd. Uit." de bovenstreken van Indra poeri kwam liet bericht dat Pang lima Polim weder eenige hentings te Gliëng zon hebben doen bezetten. Pang Arab en Wakil Joesoef Ho- ho leverden respectievelijk een ach terland- en drie voorlaadgeweren in, waarvoor aan eerstgenoemde de door hem als zekerheid gestelde goudwer ken werden teruggegeven. Te Tjbt Mantjang werd den 30en April bericht ontvangen, dat. zich in liet PiëDgsche een bende zou ophou den; eene daarheen gezonden pa trouille trof geen vijand aan, maar werd bij den terugkeer uit oostelijke richting op grootcn afstand bescho ten, welk vuur spoedig tot zwijgen kon worden gebracht. Den 2ti Mei doorzocht eene colonne van Tjot Mantjang het heuvelterrein ten oosten van Lepon en ontmoette een bende onder Ketjik Ma'iSaleh van Bira, welke spoedig op dc vlucht sloeg, vier dooden in onze handen latende. Een kleine nederzetting werd aangetroffen en verbrand, nadat een achterlaadgeweer, twee trompladers en een donderbus met eene belang rijke hoeveelheid munitie waren buit gemaakt. Verliezen leden wij niet. In het heuvelterrein ten oosten van Lamnga heette zich ook ecne bende op tc houden, maar werd door een daarheen gezonden patrouille niet aangetroffen. Noordkust, De Pretendent- Sultan heeft met tal van gewapende» Kota Gapoei bezet De hoofden van den wakafmoe- kims Mehtareum en AndeuëhLala moeten zich weder aan hem onder worpen hebben, en hy moet last ge geven hebben de oude benting te Mehtareum te herstellen cn tot woon plaats in te richten voor zijne vrouw van Koeala Batoe, de zuster van Toeankoe Mohamad. Naar aanleiding van den in het vorige verslag vermelden moord op T. Noessah. "Kedjoeroean van Llio' lboes, maakte de controleur te Telok Semawé eene reis naar Sawaug. Eene beslissing in deze zaak werd nog niet genomen. Oostkust. Het maken van mi litaire marsclien in de omstreken van Edi werd geregeld voortgezet, ben den kwaadwilligen werden nergens aangetroffen. Een zekere Tjoet Mat. petoe- wa van Mohong Pep (Bagoh) die reeds meermalen aanleiding tot on rust had gegeven, verwekte een strijd met Panglima Prang Bcnga, een petoewa van Edi Tjoet, waarbij aan weerszijden gewonden, en aan dc zijde van Tjoet Mat twee dooden vielen. Deze werd daarop door den radja van Bagoli naar Eui opgezonden en ter zake door bet, Inlandseh zelfbe stuur tot vijftien jaren dwangarbeid veroordeeld. Westk u st. Geenc bijzonderheden. Poeloe Well. Geene bijzonder heden. AA'eersgesteldheid. De zuid westenwinden staan dc,laatste dagen door, gepaard met regens. Gezondheidstoestand. In liet militaire hospitaal kwamen de navol gende gevallen van cholera voor: res tant op 24 April bijgekomen 1. overleden hersteld 1, restant op 7 Mei Europeanen. Te Kotaradja stierf een inlander aan deze ziekte, onder de wegwerkers te Indrapoeri deden zich eenige ge vallen voor, ook uit Pasangan werd het voorkomen van cholera evenals uit Kroeng Koekocs bericht. Ziekte onder het vee. Den 4en Mei kon de verklaring worden afgelegd, dat de besmettelijke vee ziekte te Oleh-leh geweken is.' GEMENGD NIEUWS De gezusters Barrison. De rechtbank tc Dusseldorp heeft den redacteur en den uitgever van de Ariist veroordeeld tot M. 500 en M. 100 boete en ieder tot een schade- loorstelling van AI. 1000, omdat zij de beruchte zusters Barrison, in 't bij zonder de eene getrouwde, hadden aangetast in hun particulier leven. Het bleek dat de getrouwde Barri son een Deensche juffrouw was en Evalone Bareisen heette, en de ge tuigen die opgeroepen waren, gaven over het particuliere leven van de Barrisons zonderlinge dingen te ver staan maar de twee beklaagden schij nen zich ook nog schuldig te hebben gemaakt aan aftroggelarij van foto grafieën onder een valsch voorwendsel en dgl. Een April-viseh. In de Neue freie Pr esse staat het volgende bericht te lezen: „Nansen als ondernemer. Uit Pe tersburg wordt gemeld: De Noord poolreiziger Fridtjof Nansen houdt zich hier tegenwoordig bezig met een eigenaardige onderneming. Hij richt een internationale maatschappij met een kapitaal van vijftig millioen roe bel op met het doei de rijke natunr- schattcn van hei hooge Noorden te ontginnen. Op zijn ontdekkingstocht heeft Nansen op den bodem der zee ijzer- en nickellagen gevonden, die buitengewoon rijk moeten zijn. „De maatschappij van Nansen zal deze ertsen opdelven en bewerken." Dit bericht werd den eersten April door het Berliner Tageblatt gelan ceerd. Het deed zijn ronde door Euro peesche bladen en kwam ten slotte aan op liet redactie bureau der Neue freie Presse. Diefstal door electriciteit. De Electricieu deelt - waarschijn lijk als waarschuwing en niet als aanbeveling- een middel mede, waardoor men in drie minuten zonder eenig geruisch een ijzeren deur van 8 centimeters dikte kan doorboren. Men behoeft daartoe slechts aan de kabel der electrisclie geleiding twee draden te verbinden, waarvan de een uitloopt op de koolspits van een boog lamp, en de ander met de metaalmassa van de brandkast in verbinding wordt gebracht. Op de plaats, waar men een gat wil boren, wordt een plaatje gelegd, dat aan de binnenzijde met een laag klei is bedekt, en dat in liet midden 'eene opening heeft. In die opening plaatst men de koolspits, zoodat de punt in aanraking komt met het metaal van de brandkast De! hooge temperatuui;. die zich bij liet sluiten van den stroom ontwikkelt doet het metaal van de kast smelten, en de koolspits dringt er (volgens den Electric'cm even gemakkelijk in door als in weeke was. Cuba. In Pinar del Rio op Cuba is Don derdag weer een troep rebellen ver slagen. Er werden 29 gedood cn 7 gevangen genomen. De regeerings- troepen maakten bovendien wapens en krijgsvoorraad buit. Na het ge vecht liebben 30 rebellen hun onder werping aangeboden. Delegaties van handel en nijverheid zijn generaal AA'eyler komen vragen de Cubaansche scfiatkistbons, wegens den oorlog uitgegeven, in te trekken tegen biljetten van honderd pesos tot een gezamenlijk bedrag van 20 milli oen. Dit bedrag zou dan eeu afios- bare 6 pc-ts. koloniale schuld uitma ken, gewaarborgd door een belasting van 10 pet. op de waarde van den geheelen invoer in Cuba. Fransohen en Italianen. Alweder zijn Fransche en Itali- aansche werklieden handgemeen ge raakt, ditmaal te Be Salin de Giraud bij Artes in het departement Bouches- du-Rlione. Een Italiaan kreeg twist met een Franscliman en stak hem zijn dolk in de borst. Hierop vielen de Fransche arbeiders op dc vreem delingen aan. Deze vluchtten en zoch ten een schuilplaats in de Basse Camarque. Er zijn troepen naar het tooneel van den*strijd gezonden om de orde te handhaven. Smokkelen van kunstoogen. Dezer dagen kwam tc Hoboken A". S. een stoomboot uit Rotterdam aan. Er was een man aan boord, die zeer liberaal was in het spellen van zijn naam hij noemde zich naar ver kiezing Lindner en Fchultze maar een verstokt conservatief tegenover de vraag waarheen hij ging of van waar hij kwam. De ijverige douane beambten kwamen ook bij dezen man en vonden in zyn zakken een paar kunstoogen, die volgens hem voor een verzameling waren bestemd. Maar de mannen, die diamanten gevonden heb ben in kisten met zeep. zijn wantrou wig geworden en toen Lindner ver klaarde dat liy niets te deelareercn had. werd zijn koffer doorzocht. Alen vond er een dubbelen bodem in en daartussclicn kunstoogen van al lerlei vorm cn kleur, bruin, zwarten blauw, tien duizend in getal. Terwijl de oogen dc verheugde douanebeamb ten verbaasd aanstaarden, pakte Lind ner— Schulte zijn biezen; hij werd niet weergezien. Hij ontloopt een boete van 2000 dollar en 5 jaar gevangenisstraf. Un cle Sam krijgt nu tienduizend glazen oogen cadeau, terwijl hij an deus maar veertig percent der waarde had ont vangen. IN G EZOSDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Aan Haarlems Ingezetenen. Het plaatselijk Comité voor de Na tionale Tentoonstelling van Vrouwen arbeid is dezer dageu begonnen met persoonlijke bezoeken af te leggen ten einde belangstelling te wekken en leden te verkrijgen voor de veelom vattende onderneming. Het roept de hulp in van alle in gezetenen te Haarlem en verwijst naar onderstaand stukje, ingezonden door het Hoofd-Comité, om lien, die weinig weten van liet (loei en de plannen der Tentoonstelling beter op de hoogte te brengen en om de dames van het plaatselijk Comité eene goede ont vangst tc bereiden waar zij komen aankloppen. Zal de Tentoonstelling van A'rou- wenarbeid slagen AVie onzer, die wel eens meege werkt heeft aan het bedil van uitvoe ring van een groot plan, kent niet het beklemmende gevoel, dat zich van ons meester maakt, wanneer twijfel wordt geopperd aan het slagen er van, soms terwijl wij met nadruk juist aan het betoogen zyn dat ervan mis lukken geen sprake kan zijn. Dat ge voel moet zicli menigmaal meester ge maakt hebben van haar, die het eerst met het tentoonstelliugsplan voor den dag kwamen, want eeïi moeilijk werk op touw te zetten, waarbij men zich op geheel nieuw terrein moet gaan bewegen, waarbij men op (le onder vinding van anderen weinig of niet kan steunen en waarbij men op veel tegenwerking stuit, vraagt zooveel geestkracht, dat de terugslag- daar van r- twijfel aan eigen kracht. haar menigmaal angstige oogenblik- ken bezorgd moet hebben. Doch waar zich langzamerhand veel tegenstand oploste in sympathie, waar zich aan alle kanten vrouwen opdeden, die me de wilden en konden werken, waar plannen en ideeën ter beschikking van het Bestuur werden gesteld, waar y've- rige voorstandsters de vereeniging van alle zyden financieelen en moreelen steun trachtten te verwerven, daar ontwikkelde zich uit den twijfel het heerlijke gevoel, dat één zijde van het doel der Tentoonstelling, het opwek ken van solidariteitsgevoel onder de vrouw, al niet meer mislukken kon. En waar ook het beeld van liet zicht bare doel der Arereeniginghet aan schouwelijk maken vanallenarbeid door vrouwen in Nederland verricht, hoe langer hoe vaster omtrekken aannam voor de oogen der ontwerpsters, week de vrees voor mislukking, om plaats te maken voor moedig vertrou wen. Om dit vertrouwen tp doen deelen door vele belangsrellepden in deze stad is mogelijk een korte schets van dat beeld welkom. Beginnen wij met dc eerste der groepen, waarin dc inzendingen ver deeld zullen zijn: Kunst. Dc beeldende kunsten zullen ver tegenwoordigd zijn door een keuze-ten toonstelling, gearrangeerd door een onzer eerste schilderessen terwijl'ook voor de decoratie van het gebouw de hulp zal ingeroepen worden van vele vrouwen, die zich op dat gebied be wegen. De vrouwen, die op '1 gebied van muziek en tooneel werkzaam zyn, zullen in de congres- of feestzaal ge legenheid hebben hare kunst ten ge- hoore.van liet publiek te brengen. En in ecne gezellige leeszaal zullen hare voortbrengselen van letterkunde en wetenschap van deze eeuw te lezen en tc bcoordeelen zyn. De Rubriek-commissie voor groep II, Reti»spectieve-kunst, is druk bezig alles ojï te sporen, wat in vroeger tijd door vrouwen vervaardigd of speciaal door baar by baar arbeid gebruikt werd. Deze Commissie houdt zich zeer aanbevolen voor inlichtingen omtrent dergelijke voorwerpen. Natuurlijk zul len voor de vele kostbare zaken in deze al'deeling de uiterste voorzorgen tegen brandgevaar in acht genomen worden, trouwens in liet geeeele ge bouw zal in dat opzicht alles in :t werk gesteld worden) om ougelukken te voorkomen, Dc Commissie voor nijverheid is mede druk aan 't werk en hoopt ook eenige takken van nijverheid, waarin veel vrouwen arbeid vinden, in wer king te zullen kunnen voorstellen. Zij tracht tevens te weten te komen wat door de Nederlandsche vrouwen als huisvlijt voor schoons en eigenaardigs wordt verricht. De z. g. fraaie vrou welijke handwerken zullen slechts aangenomen worden in zooverre zy op naam den kunstnaaMwerk aanspraak kunnen maken of wanneer zy ver vaardigd zijn door lichamelijk hulp behoevende vrouwen, die moeilijk tot ander werk in staat zijn. Groep IA". Onderwijs, zal kunnen tentoonstellen in een volgens de laat ste eischen ingerichte schoolkamer en op een congres zullen vrouwen van gedachten kunnen wisselen over dien gcwichligen factor in de geschiede nis der beschaving. Ook de vakscho len, industrie- en huishoudscholen zul len vertegenwoordigd zijn en waar dé directrices der drie voornaamste huis houd- en kookscholen de leiding op zich genomen hebben, kan men ver wachten van dezen zich krachtig ont wikkelenden tak van onderwijs, een bijzonder duidelyk beeld te zullen krijgen. Groep A ziekenverpleging, zal een model ziekenzaal ter barer beschik king krijgen, waarin ook alles wat op wijkverpleging betrekking heeft be nevens de nieuwste hulpmiddelen op verplcgingsgebied tentoongesteld zul len zijn. Nauw sluit zich bij deze afdeeling aan, ofschoon dat oppervlakkig be schouwd vreemd klinkt. Sport. Hygiëne dient als verbindende scha kel tusschen deze twee. Sport zal, hopen wij, ook aanschouwelijk doen zien, dat zij met mate beoefend, van onze vele bloedarme meisjes flinke en krachtige raenschen kan maken en dat het ideaal van vrouwelijke schoon heid in de eerste plaats gezondheid en volledige lichamelijke ontwikkeling eischt. AVaar vrouwen op het gebiccl der pas als wetenschap erkende hy giëne nog weinig geleverd hebben, 'is het voor haar des te meer zaak veel van (leze afdeeling te leeren, vooral waar hygiëne in kinderkamer en huis veranderingen wil brengen. In de groep Maatschappelijk werk zal door statuten, photographieën enz. zooveel mogelijk een aanschouwelijk overzicht gegeven worden van wat de vrouw op 't gebied van liefdadig heid doet cn voor het algemeen nu tot stand gebracht heeft of nog hoopt te brengen. Deze afdeeling zal ook een of meer congressen organiseeren waarop be kendheid aan nieuwe denkbeelden gegeven, op leemten gewezen en boven al aaneensluiting verkregen kan wor den. Landbouw, de 7de groep, die ook tuinbouw, bloemisterij en hoenderteelt omvat, zal in de zaal der Zuivelberei ding (waarschijnlijk in werking), in een bloemenzaal en verder in de open lucht onder de oogen van het publiek gebracht worden. De tuin voor het gebouw zal aangelegd worden door vrouwelijke bloemisten en voor zoover het duinzand, waaruit de bodem bestaat en de zeewind, die voor bloementeelt niet zeer bevordelijk is, het toelaten, zullen wij zeker iets moois te zien krijgen. Dan blijft nog over de afdeeling Oost- en West Indië, die den arbeid der vrouw in onze overzeesche bezit tingen hoopt ten toon te stellen en bezig is in Indië zelf een comité te vormen, dat gegevensbij een zal bren gen omtrent den toestand der Javaan- sche vrouw en der kleurlinge om zoo doende voor deze hare zusteren de belangstelling der Ned. vrouw op te wekken. AVie al deze gegevens leest en over denkt. zal wel niet ontkennen, dat de hoop op welslagen der Tentoon stelling niet ongegrond iszullen deze plannen evenwel volledig tot ontwik keling komen, dan moeten alle Neder landsche vrouwen zich vereénigen, om. wat zij aan finantieelen, moree len cn intellectueclen steun kunnen geven, bij ta dragen. AVaar reeds zoo- velen voorgingen zullen voorzeker do Haarlemscne ingezetenen niet achter willen blijven. Wie tot medewerking in staat en bereid is, wende zich dus tot het. Plaatselijk Comité, bestaande, uit de dames: Alevr. do ClcrcqTeding van Berkhout. Philipsc-de Kempenacr ('BloemendaaD dc. Graaft'—v. Cappelle. Mej. de Clercq van Weel. Alejonkvr. Rclliaan Macaré. A'ej. Tideman. Wijt. vau A laderacken. Kasteleyn (üverveen.) Gallenkamp. Fleisehmann. E. de Graaft. Sport en Wedstrijden, Wielrijden. Bouhour.s heeft dc uitdaging vau Cordang aangenomen. De afstand is op 50 K.AI. "gesteld, te rijden op de Amsterdamscne baan. Stcomuaartbepichlen Het stoomschip Prins Hendrik van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 18 Juni Carvoeiro. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, arriveerdo 18 Juni te Padang. ORGELBESPELING. in de Grooto- of St. Bavokerk alhiei op Dinsdag 22 Juni 1897, des namid dags van 1 2 uur, door den heer AV. EZERAÏAN. programma. 1. Concert no. 3 Handel. 2. Choralvorsp. u. Fuga Brahms.] 3. Sonate no 2 Lemmens. a. Prélude. I). Cantabile, c. Allegro con fuoco. 4. Preludium en Fuga Saint-Sa'èns 5. Canzonetta Rheinberger VARIA. George Dolby, die Dickens, overal waar deze lezingen ging houden, als administrateur vergezelde, zegt in zij ne gedenkschriften onder anderen van hem „Dickens las gaarne zyne eigen boeken. Eens, toen wij te Liverpool een vrijen avond hadden, was ik in de noodzakelijkheid hem alleen te la ten. Hij verzo.clit mij bij een boek- verkoopcr aan te loopen en hem iets te zenden om te lezen. Ik vroeg lienr wat hij hebben wilde en hij antwoordde: „Iets van Walter Scott ot van my zelf." ik kocht „Nelly", en bracht hem dit boek, waarmee hy zeer in zijn schilt was, zeggende, dat hij het in geen jaren gelezen had. „Ik was nieuwsgierig om te zien, welk een indruk zijn eigen werk op hem maakte, en by'mijne terugkomst vond ik hem hartelijk lachende om zekere voorvallen in het hoek. „Hij verklaarde mij eeliter, dat hij niet zoozeer van zijne eigene schep pingen genoot, als wel van de herin neringen aan dc omstandigheden, waaronder sommige passages en voor vallen door hem geschreven waren." Op een gemaskerd bal. Het feest was in vollen gang toen te middernacht twee politieagenten binnenkwamen en verzochten den gastheer even alleen te mogen spreken. - Mogen wij u er op wyzen dat het 12 uur is? Dat komt er niet op aan, luidde het. antwoord, 't is hier een besloten gezelschap. Goed mijnheer, zeide de eenr hier zyn mijn voorschriftenik ben dan verplicht de namen van alle per sonen, hier aanwezig, op teschryven. - Ga je gang, bromde de gast heer. De beide agenten gingen aan het werk en gingen rond tot groote erger nis van velen. Zoodra zij de zaal rond waren, begaven zij zich naar het buffet en schonken zich een glas champagne in. Met welk recht drinkt u myn wijn riep de gastheer. - Met het recht van den gast, antwoordde de agent, de versnaperin gen zijn immers onder de invitatie begrepen; en onderalgemeenevrooljjk- heid liet hij zijn invitatiekaart zien. De beide invités hadden wil van huil vermomming. Een bekend geneesheer maakte met veel succes gebruik van een nieuw koolzuurhoudend water en schreef het veel voor. Hij handelde alleen uit zuivere menschenliefde. Tot zijn verbazing ontving hij onlangs een brief van de maatschappij, waarin zy hem dank zeide voor de aanbe veling van haai- product. Zijn aan beveling had haar zooveel goeds ge daan, dat zy zoo vrij was hem bij deze honderd Hier was de pagina vol. Dat zullen we toch niet doen, zei de dokter, 't is heel vriendelyk, maar ik kan daar niets voor aan nemen. Toen keerde hij de pagina om en las: circulaires toe zendon ter ver spreiding.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 7