Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Eene Huwelijksreis. II 24e Jaargang. Woensdag 23 Juni t897. 4286 HAARLEM'S DAGBLAD ^JB03>T2ST3ïr!\/X3±!TSrTSÏ:>K,I.TS: Voor Haarlem per 3 maande»f 1.20 V®»r de dorpen in den omtrek vraar «en Agt-nt gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gcheele Rijk, per 3 maanden1.(35 Jtfeonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maande»0.30 de ©mstreke» ca franco per post 9.3?ijg ^DV^R/TIHIIsrTIiEnSI": -5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onz« Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dhgelfjks, behalve op Zon- en Feestdage*. Bureaux: Kleine Hoursrrunr 14, Haa: in. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Bniienkmd: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. .DAUBE Co. J OHM F. JOKES. Sure.. Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bluemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; Heide {Zeisen), J. OOSTERHOF; IJmuiden, TJADENBeverioijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. die haar eerbied voor de onafhanke lijkheid van de rechterlijke macht bevestigt. Deze motie werd aange nomen met 275 tegen 133 stemmen. Offïcieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem* doen te weten, dat bij hunne be schikking van 10 Juni jl. aan J. Wulff Go. vergunning is verleend tot oprichting van oene stofienververij en wasscherij door stoom gedreven in het perceel aan de Helmbrekersteeg No. 8. Haariem, 19 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Overzicht, Wij zouden deze week de week van de feestviering van Koningin Victoria's regeeringsjubileum eenc vredeweck kunnen noemen op politiek gebied. Dit zeldzaam en merkwaar dig feit brengt alle regeeringshoven bij elkaar, hij het eenstemmig hulde betuigen aan Bngelands „gracious queen", hij het gelijktijdig medevie ren van haar feest. Een kleine wanklank heeft het ge geven, dat Maandag' in hetcngolsche Lagerhuis het adres van gelukwenseh aan de Koningin werd1 bestreden door het hoofd der lersehe partij Redmond, die een amendement indiende, behel zende. dat de Ieren, ontevreden zijnde, zich niet kunnen aansluiten bij de jubi leumsviering. 436 stemmen varen tegen, slechts 7 voor dit amendement. Wel een onaangename, het gemis aan fijnge voeligheid aantoonende wijze van pro testeeren dezer 7 Ieren tegen den huidigen toestand in het Vereenigd Koninkrijk. Ook hadden Redmond en de 6 anderen moeten bedenken, dat de koningin als onverantwoordelijk per soon in deze buiten en boven de regeering en de wetgevende macht stond. Het adres van gelukwensch werd met 439 tegen 44 stemmen aangeno men. Het Ho'ogerhuis heeft het adres van gelukwensch aan de Koningin en de motie dat het geheele Huis dit adres aan Hare Majesteit zal over handigen, met algemeene stemmen aangenomen. Het Lagerhuis heeft Maandag ook nog aangenomen liet ontwerp, waarbij het gebruik van het metrieke stelsel van maten en gewichten wordt toe gelaten, en wel in tweede lezing. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van binnenlaudsche za ken in de Italiaansclie Kamer bielden Maandag nog tal van afgevaardigden redevoeringen voor of tegen bet ka binet. Di Rudini verzocht daarop de Kamer de motie van Gaëtani aan te nemen, houdende dat de Kamer de verklaring der regeering goedkeurt. ST AOSNIEU WS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 22 Juni 1897. Ter gelegenheid van het 50ste Land- bouwcongres te Hoorn heeft het Haar- lemsch Muziekkorps onder directie van den heer C. P. W. Kriens, in den Parktuin aldaar een concert ge geven. We lezen over die uitvoering een referaat in de Hoornsclie Courant, geteekend Hermann Kernkamp en waaraan we het navolgende ontlecnen. „Wat me bizonder getroffen heeft „bij liet Haarlemsehe muziekkorps is „bet merkwaardig-mooie ensemble. „Daar kan Kriens met recht trotsch „op zijn 1 Je hoort dadelijk dat alle „muzikanten geroutineerde menschen „zijn, voor hun taak volkomen bere ikend, en geheel vertrouwend op hun „artistieken leider, die met een benij denswaardige kalmte zyn intentiën „op de uitvoerenden weet over te „brengen. Het was alles zoo vloeiend, „zoo goed gestudeerd; zoo heerlijk „zeker. En wat een bassen! zoo „iets heb ik zelden gehoord." Iets verder: Een heerlijk zangerige „Yalse de concert" voerde ons oen heel ander tafereel voor oogen doch een oogen- blik later „les extremes se tou- client" stonden we hij het lijk van Ophélia in de schitterend mooi uit gevoerde „Grande Fantaisie de l'Opéra Hamlet." Na de pauze genoten alle toehoor ders van Gounod's Faust" als een goede, oude bekende; het gaat met zulke opera's juist als met amusante, prettige menschen! Je bent altijd blij als je ze weer eens ontmoet. De allerliefste en melodieuse mu ziek van „Gretna Green" werd héél fijntjes en keurig voorgedragenOf fenbach's ouverture was een uitstekend begin van de tweede afdeeling. De heer J. L. Keizer alhier is be noemd tot onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool (kweekschool voor onderwijzers) te Doetinchem. Op een der laatste vergaderingen van de Haarl. Jongelingsvereeniging, in de Lange A tinast raat, is, naar wij vernemen besloten, dat dit jaar van wege de vereeniging, gelijk ook andere corporaties dit doen, op den laatsten kermis-Maandag eon boottocht zal worden georganiseerd. Men schrijft ons Voor de arrondissement» rechtbank alhier werd onlangs de volgende pro cedure gevoerd: Een stueadoorsfirma alhier dagvaard de een ingezetene alhier tot betaling van door baar aangenomen en verricht stukadoorswerk aan een perceel te Velzen, onder bewering dat dit werk door haar naar behooren is geleverd- De lastgever weigerde de van hem gevraagde betaling, op grond dat vol gens hem, speciaal net buitenwerk, oen deel uitmakende van het geheele werk, niet naar behooren was opge leverd en dat hem meermalen was gebleken, dat de daarvoor gebruikte specie niet is samengesteld uit een mengsel van één portlandcement met drie rivierzand met bijvoeging van een weinigje schelpkalk, 'maar dat uit een deskundig onderzoek bovendien was gebleken, dat het geblokte portland- cementwerk schier overal bersten ver toonde, losliet, niet aan den eisch van goed werk beantwoordt en de aange brachte pleisterlaag voor verreweg het grootste gedeelte harer dikte be staat uit een mengsel van kalk en zand en alleen de opperlaag uit een portlandeementmortel. Deze meening werd ook gedeeld door een voorzitter van een gunstig bekend proefstation van bouwmateria len hier te lande, aan wien een ge deelte pleisterlaag verzegeld ter beoor- deeling was gezonden. Nadat over en weder conelusiën zyn gewisseld waarbij een deskundig onderzoek was gevraagd en ook aan geboden, heeft de rechtbank vonnis gewezen, waarbij o.a. is overwogen, dat als vaststaande moet worden aan gemerkt. dat de te gebruiken port landspecie voor den gevel moet bestaan uit een mengsel van één portlandce ment met drie rivierzand en een weï- niaje schelpkalkdat het geschil tus- scnen partijen alzoo alleen betreft de vraag of bet stucadoorwerk aan den gevel al dan niet door eischeres in voldoenden staat is opgeleverd dat de eischeres ten bewijze barer vordering slechts aanvoert, dat de ge daagde zonder protest het werk zou hebben aanvaard; dat de stilzwijgende ingebruik neming na de oplevering zeei beslist oplevert een vermoeden, dat inderdaad liet werk behoorlijk door eischeres zou opgeleverd zijn, doch by een werk als hetjonderhavige waarby zich allicht later gebreken kunnen voordoen, welke op het oogenblik der oplevering nog niet bestonden of uiter lijk zichtbaar waren, niet bewijst de gecontesteerde deugdelijkheid van het buitenwerk, zoodat de rechtbank in deze oordeelt dat de grondslag der vordering niet volledig is bewezen en er grond aanwezig is om aan de eischeres een suppletoiren eed op te leggen. "Op grond van die overwegingen heeft de rechtbank aan eischeres op gelegd te zweren den navolgenden eed „lk zweer dat overeenkomstig liet „bestek het pleisterwerk aan denge- „vel deugdelijk is uitgevoerd en daar- „bij is gebruik gemaakt van specie, „gemaakt uit een mengsel van een „portland cement met drie rivierzand „met bijvoeging van een weinig schelp kalk" met bepaling, dat die eed zal moeten worden afgelegd ter terecht zitting van de rechtbank alhier op 29 Juni a.s. voormiddags om kwartier over 10 uur. BINNENLAND Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Voor het tydvak van 1 Juli 1897 tot en met 30 Juni 1898, zjin benoemd tot Rijkslandbouwleeraar C. R. Brink man te Oud-Gastol en tot Rijkstuin- bouwleeraren J. P. M. Camman te Wageningen en J. G. Hazeloop te Rotterdam. Aan den hoor mr. C. J. M. Wilde is op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van ad junct-commies by liet Departement 'van Financiën, cn is bij dat departe ment benoemd tot adjunct-commies mr. J. B. Kan jr., ambtenaar ter ge meente-secretarie ie Rotterdam. Aan den gegageerden militair van het leger in Nederlandscli-Indië A. Smet, thans sergeant-titulair, facteur, bij bet Koninklijk Militaire Invaliden huis op Bronteek is vergunning ver leend tot het dragen van de Fransche koloniale medaille met de gesp. „Al geria". Binnemlandsche Zaken. Met in gang van 1 October 1897, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan diJ. D. Doorman, als adsistent-, voor de verloskundige polikliniek aan de Rijks-universiteit te Leiden. Atjeh. «Blykens van den Gouverneur- Gene raal van Nederlandscli-Indië ontvan gen telegrapliischc berichten is, bij een der onlangs in Atheh geleverde gevechten gevaarlyk gewond de eerste- luitcnant der infanterie L. Weber, en zijn aan liunnc bij verschillende ontmoetingen met den vijand aldaar hekomen wonden overleden de fuse liers: F. A. Schneider, no. 33666; G. W. A. Raué, no. 41519; P. Groenen dal, no. 40086, en J. Waker, no. 38655. (St.-Ct.) Begrafenis Van Panlmys. De begrafenis van den heer Van Panliuys" advocaat-generaal bij liet Haagsche gerechtshof, wei d Maandag door een talryke schare bijgewoond, waaronder leden van het gerechtshof en andere rechtscolleges, ook buiten Den Haag, leden der parketten en van de balie. Vele kransen en palm takken dekten de baar. De vroegere vice-president van den Raad van State, de heer Van Panhuys, dankte namens de familie. P. P. L. Waldeck, f De heer P. F. L. Waldeck is Maan dag, na een ziekte van eenige weken, te Loosduinen overleden. Lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van den gemeente raad van Loosduinen, majoor-comman dant bij de rustende sehuttery, was zyne voornaamste functie toch secreta ris-penningmeester der „Hollandsche Maatschappij van Landbouw". Geboren in bet Westland en als jongeling reeds aan het bureau der Maatschappij werkzaam, werd hij de opvolger van den bekwamen Gevaerts Deynoot, wiens voetstappen liij drukte. Met volle kracht en ambitie heeft hij zich aan de belangen der Maat schappij gewyd, omdat hij in haar zag een der steunpilaren van land- en tuinbouw roor welke takken van be drijf hij leefde en werkte. Zyn krachtig initiatief heeft niet alleen die niaatschappy doen vooruit- ■aan, maar tal van boeren en tuinders iet begrip gegeven dat kennis en we tenschap voor het welslagen dier vak ken bepaald hoofdfactoren zyn. Met onverflauwde kracht bestreed hij de misbruiken, die in den handel van het Westland met vreemde landen waren ingeslopen, en niets was hem te veel om den goeden naam van Nederland hoog te houden of tc herstellen. Voor de a.s. tentoonstelling te 's Gra- venhage was hij ook reeds ijverig werkzaam. Aan de stichting van bet Nederlandsche tlundveestamboek heeft hij een groot aandeel gehad en als secretaris-penningmeester was hij nog steeds werkzaam. Een paar jaren geleden werd hij door onze regeering aangewezen als afgevaardigde" voor het tuinbouw congres tc"St. Petersburg, terwyl znne groote verdiensten reeds vroeger be loond werden door de ridderorden van den Nederlandschon Leeuw en van den Eikenkroon. Hy was ook officier in de orde van landbouw verdienste van Frankrijk en meerdere buitenlaudscho ordeteekenen. In Waldeck verliest het land een man van practijk en van kennis, die groote diensten heeft bewezen aan de ontwikkeling van onzen land- en tuin bouw. Onverdiende blaam. In het Parijsche blad la France van 19 Juni jl. beklagen de geëm ployeerden van de Louvre, die opdc Pinksterdagen Amsterdam bezochten, zich over de behandeling der politic te dezer stede. Zij vertellen dat de hoofd-commissaris van politie hen aan het Centraal-Station met een brigade agenten ontving en verbood in grootere groepen dan van tien personen te ïoopcti; dat de toegang tot de Nes hun verboden werd. Het stukje, ge schreven onder het hoofd: Amster dam \en élat de siège! besluit aldus: „Nous engageons nos chers Parisiens ii se rappel ér cette reception ets'ab- stenir pour l'aveuir de se rendre dans une vifle aussi peu hospitalière." Wat is hiervan aan? Een paar weken later kwam een gezelschap Parijzenaars les Indêpen- dentes de Lutèce Amsterdam be zoeken. Op verzoek van den heer Jacq, Kok alhier, die de heeren te dezer stede te recht hielp, heeft de hoofd commissaris van politie hem doen ver gezellen door agenten in politiek om hen te vrijwaren tegen straatschen derij. Eon inspecteur van politie, die de Fransche taal goed machtig is, begeleidde het gezelschap op den tocht naar Marken. De Fransehen waren dan ook zóó voldaan dat. zij den hoofdcommissaris van politie schriftelijk dank hebben betuigd voor de hulp wij hebben dien brief ge zien aan het hoofdbureau van politie en nog een bedrag gaven voor l.ot politiefonds. De president van het gezelschap, de heer Morcau, be tuigde aan het Centraalstation, toen men naar Parijs terugkeerde, den inspecteur van politie zyn dank en een der commissarissen van politie te Parys, de heer A. Pélataire, die tot de rcisgenooten behoorde, kwam den heer Franken persoonlijk be danken. En op gelijke wijze had men op de Pinksterdagen het gézelschap ..Halte la" van de Louvre geholpen De klacht is dus geheel ongegrond. De Amsterdarasche politie verdient dus lof, geen blaam. De France zal weldoen thans van bet bovenstaande kennis tc nemen; wij zullen het der redactie vertaald in de Fransche taal toezenden. H.bld. Valsche bankbiljetten. In de afgeloopen week zijn in twee winkels te Amsterdam bankbiljetten van 25 gulden in betaling gegeven, die gebleken zyn yalsch te zijn. Het verschil met echte bankbiljetten is duidelijk merkbaar aan het zwaardere, grovere papier: het watermerk ont breekt; ue nummers zijn grootcr dan de letters van het merk en blijkbaar met gewone stompels daarop aange bracht: de teekoning is kleiner dan van echte bankbiljetten, bovendien is zij onzuiver en minder scherp afge werkt; de kleur is donkerder en do tinten ontbrekeude grootte komt met die van gewone nankbiljetten overeen. De onbekende uitgever is iemand van ruim 30-jarigen leeftijd middelmatige lengte, gez. dik hoofd, donker uiter lijk, donkere knevel, donker bruine colbert, gestreepte pantalon, gele slip das, (regate) zwarte hoed. Hij spreekt Duitsch en gedeeltelijk Hollandsch. De commissaris van politie in de le sectie (voormalige Sint Pietcrshal) waarschuwt tegen de kwade praktij ken van dezen en verzoekt een ïegelyk, die in deze zaak inlichtingen zou kunnen verstrekken, zich daartoe ten zyuen burecle te willen vervoegen. Twist. In een herberg aan het Korte Ach terom te 'sGravenbage ontstond Maan dagmiddag een hoog loopende twist tusschen ccnige bezoekers. Een der vechtenden loste een revol verschot, waardoor een glazenwas- schcr, die mede in den twist gemengd was, een bloedend schampschot aan den bals bekwam. Ook de kastelein, die tusscbenboiden wilde komen, werd aan de hand dermate verwond, dat hy aan het politie-cominissariaat moest worden verbonden. Drie vechtersbazen, onder wie ook degene moet. zijn, die zich van de revolver bediende, werden gearres teerd. De verwonde glazenwasscher was wcggcloopen voordat de politie er by was. FEUILLETON. IT. 4) Tegen dit laatste liet zich dau ook niets zeggen. Erna was pas veertien jaren oud, toen Benno. nadat hij zijn eind-examen had afgelegd, de stad verliet om eerst in Hamburg en Bremen, vervolgens in Londen en Am sterdam in groote handelshuizen te gaau werken. Nu hadden de Göldners vrij spel. De zaken werden uitgebreid, grootere winsten gemaakt en dit spoorde hen dan aan om steeds meer en meer te wagen. Benno kwamen somtijds zaken ter oore, die hem deden verbazen en vrees aanjoegenmaar hij nad geen recht rekenschap te vragen. Het contract, dat zyn vader met. zyn associé gesloten had gaf dezen, totdat Benno meer derjarig zijn zou, het volle recht, de zaken der firma, volgens zijn goedvinden te bestieren. En, al ware dit contract er niet geweest, Benno had by zyn bezoeken, die hij van tijd tot tijd bij zijn voogd aflegde, geen tijd om zich met. de zaken te bemoeien, want te druk had hij het met zijn vriendin Erna. Niet voor hem was het spreekwoord van toepassing; „uit het oog uit het hart," 't scheen, dat zijne liefde voor Erna eer toe- dan afnam. In haar zag bij reeds zyn kleine bruid, ja zijn vrouw, ofschoon hij liet niet waag de baar nu reeds aldus aan te spreken. Hij twijfelde er echter niet aan, dat zij het eens zouden worden, want ook Erna hield nog evenveel van hem, en verheugde zich steeds, wanneer'haar vriend voor eenige dagen by haar aan buis vertoefde. Erna was achttien jaren oud, toen Benno. die bij een cavalerie-regiment in de residentie aan zijne militieplich ten voldaan had, voor korten tijd naar M. kwam om de noodige voorbereidingen te maken voor cene grooto reis, die hij doen wilde, voor dat hij voor goed de be trekking zijns vaders in don handel zou aanvaarden. Hij wilde de voornaamste landen en steden van Europa gaan zien om dan voor eenige maanden naar Amerika te reizen. Het oogenblik van scheiden opende Benno den mond het afscheid deed ook Erna openhartig spreken. Zij had haar speelmakker bemind, meer dan zij te zeggen vermocht; zij wonschte steeds bij hem te zyn; zy" kon zich een leven zonder Benno niet denkennu by het afscheid nemen voelde zy dit alles eerst recht, en onder heete tranen bekende zy het haren boezem- Triend. Zy zwoeren dan ook elkaar trouw, maar vonden het beter, dit nog voortaan als een zoet geheim te be waren. Benno echter meende, nu zij wederzijds de liefde hadden verklaard, ook maar haar vader ronduit om de hand zijner dochter tc moeten vragen. Erna echter weerhield hem. Zij wist, dat de moeder niet voor Benno was. 't Was haar niet ontgaan, dat hare moe der heel iets anders met. haai- voor had, en wat zou zij er niet onder lyden gedurende de afwezigheid van Benno. Gewoon, zich met alle kleine zorgen cn leed tot hem te wenden, maakte zij hem dan ook met de bedoelin gen en plannen harer moeder bekend in zooverre zij deze vermoeddehij lachte erover evenals wanneer zij om hulp met een Fransche thema verlegen naar hem toe kwam, en dat hij dan in eenige oogenblikken voor haar vertaalde. Hem kwam liet haast onmogelijk voo, dat hem de hand van Erna zou geweigerd worden. „Uwe moeder mag een ander plan voor u hebben, zy zoowel als uw vader, kunnen niet neen zeggen, wanneer ik hen smeek, mij u als vrouw te gevon," sprak hij met. vaste overtuiging. „Niet kunnen?" vroeg Erna verwonderd. „Neen. Do eenige spruit der Treuenfcld's en de eenige dochter der familie Güldner, passen by elkaar. Waart gy een jongon geweest, zoo bad er geen twijfel bestaan of gij en" ik hadden de plaatsen onzer vaders moeten waarnemen en de firma moeten voortzetten daar nu echter de eenige stamhouders een meisje en een jongen zyn, zoo is het natuurlijk dat dezen moeten trouwen. „Maar Benno," riep zy geraakt, „dal klinkt bijna alsof gij mij alleen trouwen wilt, omdat ik een Güld ner ben." Hij trok haar nader tot zich toe en kuste haar op het voorhoofd. „Gij weet immers beter Erna," zei hy lachend„of moet ik trouw zweren. Natuurlijk ziju de verhoudingen zoo, dat men eerder aannemen zou, dat men ons tot een huwelijk aansporen zou, dan ons hierin verhin deren." „O. Benno", zuchtte zy, „juist dat maakt mij onrustig; waar alles seliynbaar zoo voorspoedig en wel gaat. daar mengt zich de booze het eerst m het spel." Hij streek haar over de wangen en hief dreigend den vinger op. „Erna, ik geloof, terwyl ik weg was cn niet op uw lectuur acht gaf, dat gij aan 'ticzen zijt gegaan van romans en daaruit verkeerde inzichten verkregen hebt. Neen, neen, hartje, wij hebben geen booze mach ten te vreezen. Daar gij my bemint, bestaan er geen gegronde redenen voor uwen vader, om mij uwe hand te weigeren. „Evenwel bestaat er ecne," antwoordde zij nadenkond. „Welke?" „Dat ik, dat wy beiden te jong zyn." Benno zweeg en keek naar den grond, bet kind bad gelijkeen eigenaardig gevoel maakte zich van hem meester, daar iiij Erna verstandiger, ja met meer over leg zag handelen dan hy. „Daarom," sprak zy verder, „is 't beter, dat wij zwij gen, geloof my Benno, 'tis beter zoo," herbaalde zy dringend.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1