daten tusschen de heeren von Reeken, Lieftinck, Grol!. Van Cuyk. De Kan ter, Fikkcrt, Sjioor en Kronenberg. Volgens het nieuwe reglement nl. stemmen de leden alleen over de can didate!). die in linn district aftreden, maar het verschil van gevoelen out- stond over de vraag, of in deze ver gadering het oude, dan wel het nieuwe reglement van kracht moest geacht worden. Tenslotte werd uitgemaakt, dat de gelieele vergadering over al de candidaten zou stemmen, waar mede men trouwens by de vier van district 1 reeds was begonnen. Daarna werd de bespreking voort gezet en de candidatnur van de hee ren Nicuwenhuyzen Kruseman en van fstvrum. bij acclamatie gesteld. Aan de* orde komt nu de candidatuur van den heer C. G. Loomeyer. De heer mr. Joh. Spoor zegt, dat in zijne at'deeling gezegd is, dat de KatholiekeKiesvereeniging alleen can didaten van hare eigen richting stel len zal. Is dat waar, dan zou spr. ook den heer Loomeyer hier niet wil len stellen. De heer H. Fikkeri beveelt de can didal uur-Loomeyer aan. Hy is een be zadigd katholiek, een goed Raadslid en met het oog op de duinwaterleiding en (wellicht) gemeentelijke!gasfabriek kan bij als scheikundige goede dien sten bewijzen. De heer Loomeyer heeft zeer veel gedaan voor de Staalbron en dat deze nog niet zulk een vlucht heeft genomen als men wel wensehteJ is zeker zijn schuld niet. De heer l'o7i Reeken spreekt ook een woord van aanbeveling van den beer Ijoomeyer. Een bekend lid van den Raad heeft aan spr. medegedeeld, dat Loomeijer een uitstekend Raads lid is, dien men niet gaarne zou missen. De Voor2. zegt, "dat de heer Loo meijer op zichzelven (an sich, zeggen de Duitsehersalle aanbeveling verdient. In antwoord aan den heer Fikkert zou spr. willen zeggen, dat waar de Staal bron de vlucht nam, die ze genomen heeft de eer daarvan grootendeels toe komt aan den heer Loomeijer. Yan het tafelwater is hij zeer zeker de vader. Hij is een verstandig en be zadigd man en laat zich in den Raad niet "drijven door een kerkgenootschap, maar door zyn liefde voor de stad Haarlem. De heei' Van Cuijk wenscht stem ming over deze candidatuur. Thans worden besproken de beide candidaten voor de plaats van Mr. Enschedé, de heeren jhr. Speelman en "V^.n der Wyde. De Voor2. beveelt persoonlijk den lieer Speelman aan en refereert zich aan wat vroeger door den heer Snelt- jes over dezen gezegd is. De heer van Thiel zegt, dat wan neer de heer Sneltjes (als aftredende) niet verhinderd was de vergadering by te wonen, hij zeker opnieuw den heer Speelman zou hebben aanbevo len. Nu doet spr. dat in zijn naam. Over de candidatuur—van der "Wyde voerde niemand het woord. Hij de nu volgende stemming werd gecandideerd Jhr. H. M. Speelman met 32 stemmen. De heer van der Wijde verkreeg er 14. Twee waren in blanco. De heer' Speelman neemt de can didatuur aan. De Voorz. brengt nu in stemming de candidatuur—Klein. Daarnaast is de eenig overgebjëven candidaat de heer van der Wyde. Op de vraag van den heer deJongh of de candidatenlys't niet alsnog kan worden aangevuld, antwoordt de voorz dat noch net oude, nog het nieuwe reglement dit veroorlooft. Bij de nu volgende stemming ver krijgt de lieer van der Wijde 2S en de neer Klein 15 stemmen; in blanco waren 3 stemmen. Ten slotte wordt de heer Loomeyer candidaat gesteld met 30 stemmen. Elf waren in blanco, een was uitge bracht op de heeren Timmer, Speel man, Van der Wijde en Klein. De candidaten van de kiesvereeni ging zijn das nu de heeren Mr. Tli. de Haan Hugenlioltz. Dr. H. D. Kruseman. G. Loomeyer. Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman. J. J. Sneltjes. A. van der Steur Jr. W. Stolp. Jhr. mr. F. W. van-Styruin. Jhr. H. M. Speelman. J. van der Wijde. Mocht, zeide ten slotte de voorz., eene dusdanige combinatie ontstaan, dai een nieuwe vergadering ons noo- dig voorkomt, dan zullen wij de ren weer bijeenroepen. BINNENLAND Verkiezing Provinciale Staten. Dc uitslag van de verkiezing voori een lid der Provinciale Staten van Gelderland hoofdkiesdistrict Voorst (vacature mr. J. A. van Hasselt, overleden), op 22 Juni, is: Uitgebracht 2969 geldige stemmen, meerderheid 1485. Herstemming tus schen de heeren J. B. Hugenlioltz (lib.) met 1453 en mr. A. A. baron van Nagell lanti-revol.» uiet 929 stemmen. "De heer mr. M. Crommelin (lib.) bekwaui 598 stemmen. Kilometerboekjes. In liet jaar 1896 zijn door den Staatsspoorweg uitgegeven10,782 kilometerboekjes le klasse, 36,227 2e klasse en 31,687 3e klasse, te zamen 78,696 stuks met een bruto-ontvangst van f 1,613,872.50 Gemiddeld werdei er met deze boekjes 4400 reizen per dag gedaan. Verduistering van gelden te Padang. De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seint onder dagteekening van Woensdag: De justitie spoort op Boon, chef der firma Boon, In :t Veldt Co. t< Padang, verdacht f 81,000 verduisterd te hebben in zijn qualiteit van agent der Hongkong and Shanghai Bankin: Corporation. Een flinke gift. Barones H. v. K., eene geboren Britsclie onderdane, te 's Gravenhage wonende, heeft het jubileum van koningin Victoria wensehen te vieren door "eene gift van duizend gulden voor Scheveningen, om te dienen ter leniging der ellende door den storm van Vrijdag teweeg gebracht. Een schip gezonken. In de Zuiderzee nabij Kuinre is, tengevolge van den storm, gezonken een" ijzeren tjalk, de vrouw Jenkje geheeten en toebehoorende aan schip per Vos te Zwartsluis. Het schip, dat met grind was beladen, is niet ver zekerd. De opvarenden, man, vrouw en een drietal kinderen zijn gered. Eene goede straf. Een 12-jarige deugniet stal bij een koekbakker te Breda een koek van 25 cents uit de winkelkast De win kelier wist hem te vatten en bracht den jongen naar de bakkerij. „Och, meneertje, geef me niet aan de peliesie." „Neen, jongen, daar zou ik te veel last van hebben," klonk het antwoord, „maar de koek zult ge hier opeten." Toen de koek halverwege was, moest de jongen water drinken, daar hy niet verder kon, maar de koek moest op. Met „nu, jongen, de groeten aan je moeder," werd de kna"ap eindelijk, walgend van de te groote massa zoe tigheid, ontslagenzeer waarschijnlijk genezen van dieverij en van koek eten. Eene goede vangst. De tolbeambten der brigade van Ravels, hebben in den nacht zeven koeien aangeslagen, zoven prachtige exemplaren van "het hollanusche ras. De tolbeambten Jules de Bruyn en Karei Annet, van Ravels, waren dezen nacht op dienst geweest nabij den „Klaverberg". Ten 1 uur 45 was hun dienst geëindigd en keerden huis waarts over de heide. Tusschen de Klaverberg en Kijk- verdriet, omstreeks 800 "meter der Kempische vaart, zagen zij eensklaps verscheiden koeien over een gaanpad, naast een bosch, voorbijtrekken. De duisternis belette hun de ge leiders te onderscheiden. Wel den kende dat zij hier met een smokkel- party te doen hadden, snelden zij spoedig toe. Zij waren den troep nog niet genaderd, toen zij 7 personen, in blauwen kiel gekleed, in allerhaast de vlucht zagen nemen. Hen inhalen was onmogelijk. Daarbij hadden de twee beambten meer dan werk genoeg om de zeven hoornbeesten in beslag te nemen. Gelukkig hadden de smok kelaars den tyd niet gehad de lei koorden af te snijden. -De koeien werden aan elkander j gebonden, en zonder veel moeite kon- den dc tolbeambten ze naar Ravels I geleiden. Klaarblijkelijk moesten de j 'lieren dienen voor de veeteelt. Letteren en Kunst. Opera-De Groot. De heer de Groot deelt mede. dat voorlpopig als sociétaire leden aan zijne opera zijn verbonden, behalve de vroeger genoemde, de dames L. Cal- leniien, mezzo-sopraan: Alice Lima, dugazon; Henriette de Vries, jeug dige zangeres; Wilhelmina Klein, chanteuse" légere; de heeren Francois de Bussclier, fort-tenor; A. Aréns. bariton; Ch. Wijnbergen, bariton en 2e regisseurH. Fransen, 2e bariton terwijl nog met andere artistcn wordt onderhandeld. De opera-De Groot zal op Zater dag, Zondag en Woensdag voorstel lingen geven in den Parkschouwburg, die door den eigenaar geheel wordt hersteld en verwarmd. De heer Albers heeft de toezegging gedaau een paar maal als gast op te treden. Koloniën, BATAVIA, 25 MEL Atjeh. Aan een telegram van den civielen en militairen Gouverneur van Atjeh en Ouderhoorigheden, gedagteekend 18 Mei wegens storing der tele grafische gemeenschap eerst den 24en ontvangen wordt met betrekking tot de verrichtingen onzer troepen in Glieëng op 16 Mei, door de Java Ct. het volgende ontleend: Na de vermeestering der verschil lende vijandelijke versterkingen wer den deze bezet gehouden, waarbij de vijand het vuur bleef voortzetten. 'Eerst nadat alle heuvelstellingen geslecht waren, keerden de troepen 's namiddags om half zes naarludra- poeri terug, waar zij, onderweg nage noeg alleen door nankvuur van de overzijde der Atjeh-rïvier verontrust, om halftwaalf aankwamen. Op den terugmarseh overleed de kapitein der infanterie G. M. P. Scfieuer aan zijne bekomen wonden. De verwonding van den kapitein van hetzelfde wapen J. N. C. baron van Heerdt blijkt niet levensgevaarlijk te zyn, terwijl nog eveneens niet le vensgevaarlijk gewond werd de le luitenant der artillerie, gedetacheerd uit Nederland, J. C. P. W. A. Steen kamp. De namen der gesneuvelde onder officieren en minderen zijn: De Europeesche fuseliers Stadt (alg. st. no. 23616), Sielis (alg. st.no. 31316), Philipsen (alg. st. no. 40038), Witzleb (alg. st. no. 41981), Dijkstra (alg. st. no. 43918). Carsouw (alg. st. no. 28585), Lensing (alg. st. no. 40124), Desmaker (alg. st. no. 39807), Francken (alg. st. no. 23698), Bloem (alg. st. no. 29783), De Pauw (alg. st. no. 30317), en Van Hannen (alg."st. no. 39192), de Euro peesche sergeant der infanterie Stuur man (alg. st. no. 40782), de Amboi neesche korporaal Montung (alg. st. no. 42474), de Amboineesche fuseliers Wawa (alg. st. no. 35095), Auwnh (alg. st no. 4162:3), Mainaoe (alg. st. no. 42225) en Rumende (alg. st no. 43900). Aan bekomen wonden overleden De Europeesche fuseliers Leniger (alg. st. no. 42110), Van der Werf (alg. st. no. 27981), de Froyer (alg. st. no. 27444), Dubernard (afg.st.no. 36541en Pauwels (alg. st. no. 39514). Levensgevaarlijk gewond werden De Europeesche sergeant van der Linden (alg. st. no. 23236), de Euro peesche fuseliers Fijt (alg. st. no. 31269), Schneider (alg. st. no. 33666), Zimmerman (alg. st. no. 33981), Van Duyn (alg. st. no. 34269), Keizer (alg. st "no. 35894), Toeleke (alg. st. no. 37956) en Raue (alg. st. no. 41519). Niet-levensgevaarlyk gewond wer den üe Europeesche sergeants Boogert (alg. st. no. 38292), Klein (alg. st. no. 22946) en de Wys (alg. st. no. 33533), de Europeesche korporaal De Vink (alg. st no. 31112, de Europeesche tamboer Wagelaar (alg. st. no. 22816), de Europeesche fuseliers Van Maurik (alg. st no. 33265), Ehrenspergen (alg. st. no. 41344), lei-vaas (alg. st. no. 24016), Luytou (alg. st. nó. 39722), Pantekoek (alg. st. no. 30331), Koele- raans (alg. st. no. 34870), Smits (alg. jst. ao. 32386». Avonds (alg. st. no. 139473), Vogelzang (alg. si. no. 34778). I Kuiler (alg. st. no. 43816), Goedhart j (alg. st. no. 35821), Witkamp (a!; -r. no. 22044). Hcuter (alg. st. no. 23707), Van Rompey (alg. st. no. j 26355), Van «Ier Roest (alg. st. 32123), Lugthart (alg. st, no. 32647), Voerol (alg. „st. no. 33948), De Bout (alg. st. no. 35515), Bos (alg. st no. 37492), Porpipy (alg. st. no. 37724), Dijkhuizen (algemeen st,. no. 38435), Kottelaar (alg. st. no. 38447), Van Dalen (alg. st. no. 39552), Groenen- daal -alg. st. no. 40086), Veltliuizen (alg. st." no. 404SS) en Dijk (alg. st. no." 41772), de Afrikaansche fuselier Paki (alg. st. ns. 37621), de Am boineesche fuseliers Dadi (alg. st. no. 24426), Pantow (.alg. st. no. 40460) en Lynd (alg. st. no. 47745), de Euro- peêsche geniesoldaat De Vos (alg. st. no. 42924 en de Inlandsche geniesol daat Tosetiko (alg. st. no. 25061). Schampschoten en matte kogels be kwamen de Europeesche sergeant Kagei (alg. st. no. 40642). de Euro peesche tamboer Turk (alg. st. no. 40525), de Europeesche fuseliers Van der Meer (alg. st. no. 39218), Van der Hoef (alg. st. no. 41946), Frisal (alg. st. uo. 32841), Scheffers (alg. st. no" 39496) en Putten (alg. st," no. 30784) en de Amboineesche fuseliers Sabelliaan (alg. st. no. 42322), Sosol (alg. st. no. 48108), Solong (alg. st, no. 49032), terwijl de Europeesche fuselier Nijboer (alg. st. no. 34856) een raudjoewond bekwam. Het giooter getal gesneuvelden eu gewonden nu gemeld is toe te schrij ven vooreerst aan de omstandigheid, dat na de verzending van liet vorig bericht meerdere gewonden werden bekomen en voorts daaraan, dat in de eerste opgave alleen het aantal dergenen vermeld kon worden, die zich hadden laten verbinden en ei verscheidenen waren, die. hoewel ge wond, toch aan den strijd bleven deel nemen, tcrwyl thans ook alle schamp schoten zijn opgegeven. Nederlandsclie zee-officieren voor de Chineesche vloot. Een schrijven uit Peking aan de redactie van De Loc. ter inzage af gestaan. spreekt er van dat namens de Chineesche regeering door onzen minister-resident en consul-generaal te dier plaatse, den heer F. M. Kno bel, aan onze Regeering is te kennen gegeven dat men op de Chineesche vloot, thans weder in staat van wor ding en hervorming, gaarne Neder landsclie zee-officieren zou willen plaatsen. Daarbij ging het verzoek, wanneer daartegen van Nederlandsclie zijde geen bezwaren bestaan, hieraan in mariuekringen ruchtbaarheid te ge ven en tevens de voorwaarden mede te deelen waarop onze zeeofficieren bij de Chineesche vloot kunnen over gaan. Deze mededeeling is alweder een illustratie van hetgeen reeds vroeger in een brief uit China aan dit blad werd opgemerkt, dat men daarginds liever zich schoolt bij land- en zee officieren, ingenieurs enz., welke be lmoren tot een kleine natie dan bij andereu die, met een groote mogend heid achter zich, allicht wat veel invloed krijgen, welke ten slotte niet den scholieren ten goede komt. Intusschen, de toestemming onzer Regeering verkregen, zal alles moeten afhangen van de voorwaarden boven bedoeld of onze zeeofficieren geneigd bevonden zullen worden zich te laten uitleenen. GEMENGD NIEUWS. De jubileumfeesten in Engeland, Behalve in Ierland, waar de jubi leumsdag meerendeels in rouw werd herdacht, met rouwvlaggen en om- floersde versieringen, en men op vele plaatsen in optocht naar de kerkho ven ging om de graven van Iersehe vaderlanders of fenians te bezoeken, is de dag van Dinsdag in het gebeele rijk feestelijk gevierdook te Ha- warden, waar Gladstone de school kinderen onthaalde en de foestvieren- den toesprak, wijzend op de histori sche, economische en nationale betee- kenis van Koningin Victoria's zestig jarig kroningsfeest. In den avond vlamden tweeduizend vreugdevuren op de heuveltoppen tusseheu Land's End en Schotlands Noorderspits. Dinsdagavond laat ging ik door Londen wandelen, aldus schrijft de correspondent der A'. R. Ct. Het was mooi weer. Dc illuminatie overtrof mijn stoutste verwachtingen schitte rend en stelde vorige jubileumsver- lichtingen geheel in de schaduw, 't Schoonst was hot in dc City, in Pic cadilly en ,St. James's Street, waar een menigte van tienduizenden zich verdrong. Do magnesium-verlichting van St. Paul's koepel was indruk wekkend. lu St, James's Street wie gelden zich duizenden veelkleurige electrische gloeilampen tusschen de guirlandes, nangendo dwars over de straat. Deze verlichting werd, toen het donker werd, van Marlborough House uit, met het drukken op een knop ontstoken door de prinses van Wales. De uitwerking was toover- aclitig. Piccadilly had een soortge lijke straatverlichting. Bovendien had den de lioofdclubs en de voornaamste bewoners van het "West-end bun eigen huis geïllumineerd. De huizen van de hertogin van Wellington en van Cambridge en van de beide Roth schilds in Park-lane blonken uit. Al fred Rothschild hield met vele andere voornamen open liuis met orkestmu ziek op het terras. Ook de buitenbuurten deden aan do algemeene verlichting mede. Daarbij wedijverden liet electrisch gloeilicht met gasgloeilicht, lampen, tooverlan- taarus, lampions, kaarsen. Zelfs om nibussen' en de veelsoortige vreemde voertuigen, die rond reden, voerden tooverlantaarnlichten, die zonderlinge effecten opleverden. Weer bleef een geweldige volksme nigte lieel den nacht in de vroolijkste stemming op, door geen ernstige onge lukken gestoord. De koningin blijft in de beste ge zondheid. Hr. Ms. dankbetuiging aan haar volk is naar veertig plaatsen in het Britsclie rijk geseind, met drin gende-bodezending, waar de telegraaf de plaats niet bereikt, b.v. Oeganda, waarheen van Zanzibar uit een bode gaat. Van de meeste wereldplaatsen had de koningin reeds Woensdag middag een antwoord. Geschenken aan koningin Victoria. l)e prinses van Wales, de hertog en de hertogin van York, de herto gin van Fife, prins en prinses Karei van Denemarken en prinses Victoria van Wales hebben Harer Majesteit een geschenk aangeboden, bestaande in een broche, die vervaardigd is van een grooten diamant, omgeven door kleinere diamanten. Het étui draagt als opschrift: „Diamanten jubilee van de Koningin 1837—1897." Van den hertog en de hertogin van Saksen-Coburg-Gotha, den hertog en de hertogin van Connaught, prins en prinses Christiaaii, prinses Louise, de markiezin De Lome, prinses Henri van Battenberg en de hertogin van Albanië heeft de Koningin ontvangen een grooten halsketting van diaman ten, waarvan het medaillon wordt gevormd door eeu keizerskroon met de jaartallen 18371897. Het Huis der Koningin heeft haar aangeboden een broche van brillanten met twee prachtige parels. Deze broche is zoo gemaakt, dat zij past bij den halsketting, die het Huis der Konin gin heeft geschonken in 1887. De andere vorstelijke personen schonken een prachtig album in leder gebonden, inhoudende een complete biograpliie van koningin Victoria dooi den bibliothecaris van liet kasteel Westminster. Het album is gedekt met een kroon van brillantende namen der gevers zijn in gouden let ters op den band aangebracht. Geteisterd. Bwisjtof aan de Donau en omstre ken zijn Maandag vreeselyk geteis terd door een windhoos en een daarop gevolgde hevige aardbeving. Tal van huizen zijn verwoest en massa's boo- men ontworteld. Bizonderheden zijn nog niet bekend. Journalistencongres te Stokholm. Een 150 journalisten uit verschil lende landen en werelddeelen, waar onder 40 dames, zijn Zaterdag 11. te Brussel saamgekomen om gezamenlijk de reis te aanvaarden naar Stokholm ter bijwoning van het Congres van ,,L'association internationale de la Presse". Overal werd hun een gastvrije ont vangst bereid. Middag- en avond maaltijd, in stad en op de tentoon stelling. fn „Bruxelles-Kermessc" was het fccstzeerbroederlijk. Vele beroemd heden hebben daar gesproken, o.a. minister Nvsseiis over de vrijheid dei- pers, ook de burgemeester van Brus sel, de lieer Balls. Onder de vele feest dronken was er een van den heer F. Smit-Kleine uit Nederland. Zondag bezochten allen de Congo- tcntoonstelling te Tcrvueren. Het be stutu- had er gezorgd voor een tweede ontbijt. In den nacht van denzelfden dag, om 1 uur - of gclyk thans ia België de tijd heet: om 13 uur vertrokken allen met extra-trein naar Bremen. De trein kwam te 12 uur 25 mi nuten, dat is is minuten te laat, aan het Hamburgerstation te Breinen aan. Dc Senaat van Breinen en de Consul van België wachtten de reizigers op. Bijna allen verlieten den trein om zich te versterken aan de koude spijzen, die op drie buffetten gereed stonden, en zooveel mogelijk voorgediend wer den door Raadsdieuaren in scharlaken, roode rokken, korte broek en witte kousen. De buffetten waren voorzien van salade, verschillende soorten koud vleesch, gebak,portwijn, sherrv, rooden wijn, bier en koffie. De ontvangst was allerhartelijkst. De Senaat onderhield zich met het bestuur. A. Bataille, de bekende medewerker aan de Figarowas in druk gesprek, Jules Claretie, de di recteur van het Theatre francais bleef in z'n coupé, doch onderhield zich minzaam met Duitsehers voor het portier. By het welkomstwoord van Senator Backhauzen werd zeer oude Rijnwijn uit den Bremer Rathskeller rondge diend, die de voorkeur bleef houden boven alle andere dranken. Een half uur later waren alJen, gespijzigd en gelaafd weder in de coupé's. Een oogenblik later zette de trein zich onder wederzijdsche toejuiching in beweging, en kwam na betrekkelijk korte reis te Hamburg aan, alwaar de reizigers door deu Senaat ontvan gen werden en gevolg gaven aan de uitnoodiging om de Bloem- en Tuin bouwtentoonstelling te bezichtigen. Dinsdag zijn de journalisten naar Mal- mü vertrokken, waar zij tot hun terug keer de gasten blijven van den koning van Zweden en Noorwegen. Het slecht geweten. Een proef door een man in een der Westelijke steden (in de Ver.-Staten) genomen, bewijst, hoeveel oneerlijk heid er onder kruideniers (en onge twijfeld ook onder andere kooplieden) heerscht. Bij zijn aankomst in de stad kocht hij een pond suiker, dat by het gebruik bleek rijkelijk met kalk te zijn vermengd. De man was boos over de bedriegerij, en om te zien, of hij geen pond onvervalschte suiker van den kruidenier kon krijgen met dreigementen, plaatste hij de vol gende advertentie: „Indien de kruidenier, die onlangs eenige ponden suiker met. een pond kalk vermengde en daarvan een pond aan een klant verkocht heeft, niet onmiddellijk een pond onvervalschte suiker aan dien.klant zendt, zal zijn naam in de couranten bekend gemaakt worden." Deze advertentie was onderteekend met naam en adres van den bedrogen mau. De uitslag was verrassend. De vol gende morgen was nog niet voorbij, of het pond suiker arriveerde ge volgd door nog acht ponden, alle van verschillende adressen. Zooals men ziet waren de respec tievelijke gewetens der kruideniers niet heel zuiver. Of de man, die zoo onver wacht in de suiker gezet werd. de proef herhaalde met koffie, thee enz. wordt niet vermeld. Het zou hem misschien een aardigen oogst opge leverd hebben. n te laten vermurwenblijf gij maar trouw mijne Erna en alles zal goed gaan." „Twyfelt gy aan mij vroeg zij zacht, verwijtend. „Neen; maar twijfel dan ook niet aan mij, geliefde. Kr kunnen jaren verloopen, voordat ik mijn doel be reikt heb. „Welk doel vroeg zij. „De firma Treuenfeld en Göldner als een phoenix uit de aseh laten verrijzen. Niet eerder keer ik terug, al vorens ik zooveel verworven heb, dat ik alle schuldvor deringen dekken kan en het oude huis op nieuwen vas ten grond opbouwen kan. Dat ben ik verplicht. En gelooft gij, dat uw vader mij dan vergiffenis zal schenken „Hij zal het. ja dat zal hij, fluisterde zy. Benno vertrok, en ook de familie Göldner verliet M. De droonTder lioovaardige vrouw werd deels bewaar heid. zy ging de stad, waarin zij zoo zoolang geleefd had. verlaten, om naar de residentie te gaan wonen. Mevrouw Göldner had een deel van haar vermogen by het faillissement achtergehouden en de rijke heer V on Rehfeld gaf Göldner een jaarliikscbe toelage, waardoor zij in staat gesteld werden in de voorstad der residentie, waar hen niemand kende, een stil, teruggetrokken leven te gaan leiden. Erna verdeelde haar tijd tusschen de ouders en de fa milie Rehfeld, waarheen zy zich niet alleen door de gastvrijheid en goedheid van mynheer en mevrouw ge trokken voelde, maar ook door een anderen, krachtiger magneet Benno's brieven. De jonge man was naar de Kaapstad vertrokken en daar als correspondent in een handelshuis getreden, om vooreerst zich volkomen op de hoogte van den handel te brengen en dan zooveel te sparen, dat hij zelfstandig eene kleine zaak beginnen kon. Zijn brieven kwamen geregeld by de familie Rehfeld aan. Hij verzweeg daar in niet met welke moeilijkheden hy te kampen had en dat hij hard werken moest om zijn doel te bereiken, maar hij was vol moed en had veel hoop eens als de ge lukkige naar zijn geliefde te mogen terugkeeren. Deze brieven gaven ook Erna moed en hieraan had zij behoefte, want haar leven werd steeds eentoniger en treuriger; zy ging van het eene ziekbed naar het an dere. Mevrouw von Rehfeld was in eene lange slepende ziekte vervallen en overleed juist toen Benno na een verblyf van vier jaren aan Kaap, schreef, dat zyn stre ven het beste gevolg had en hij de hoop koesterde spoedig naar zijn vaderland te mogen terugkeeren. Een jaar na den dood harer goede vriendin deelde Erna haren vriend bet overlijden mede haars vaders, die, na uit de zaak getreden te zyn, met den dag aan krach ten afnam, kwijnde en eindelijk stil en smarteloos over leden was. Het jonge meisje mocht aan deze treurmare eene blyde tijding verbinden. Haai' vader had Benno vergiffenis geschonken. Weinige dagen voor zyn dood had hy Erna toen hy zich met haar alleen bevond, aan zijn bed ge wenkt en haar toegefluisterd„Ik kan u niets nalaten, mijn arm kind, maar ik wil u geven wat voor u het meeste waarde heeftmijne vergiffenis voor Benno en mijn zegen bij 't huwelijk met hem als hy ooit weer terugkeert. Maar laat uw moeder niets merken, laat mij rustig sterven", zoo sprak de zwakke man. Vuriger dan ooit wachtte Erna nu op Benno's ant woord, maar dit liet lang, zeer lang op zich wachten. De heer Von Rehfeld, door wiens handen, na den dood zijner vrouw, de brieven der jongelui gingen, trok de schouders op eu trachtte haar op eene wijze te troosten, die als gemaakt scheen, zoodat Erna nog1 onrustiger werd. En tweede brief, dien zü verzond bleef eveneens zon der antwoord en een derae had hetzelfde treurige ge volg. Door angst en zorgen gedreven, bezwoer" Erna den neef zich tot den consul te wenden om inlichtingen te vragen. Na een lang en bang wachten kwam eindelijk het officieel schreven, 't was niet, wat zij gevreesd had, een doodbericht, maar behelsde de mededeeling, dat Benno Treuenfeld binnen kort met eene dochter van een rijken koopman in diamanten, wiens naam genoemd werd, dacht te trouwen. Erna zonk bewusteloos ter ueer en verviel in eene ziekte, die haar langen tyd op 't ziekbed kluisterde, en den geneesheer somtijds bedenkelijk het hoofd deed schudden. IV. Spoediger dan te hopen was, herstelde Erna ens hare vroegere gezondheid en krachten weer terug, zy was dan ook ten zeerste verpleegd geworden. De heer Von Rehfeld, die gedurende nare ziekte dc residentie niet verlaten had, had de bekwaamste geneesheereu ge- Een bewegelijke trap. De beroemde East-riverbrug, de hangbrug die New-York en Brooklyn verbindt, heeft een geweldig" verkeer van wagens, tramway's en"voetgan gers te torschen. Omdit verkeer te vergemakkelijken, heeft men nu aan de peilers der brug een soort bewe gelijke trap aangebracht, die het den voetgangers mogelijk maakt, tot op de hoogte van den wandelweg, die over de brug voert, te geraken, zonder zelf een schrede opwaarts behoeven te doen. Om echter met die gewoonte niet spoedig te breken, heeft men raadpleegd, en van zijn kasteel de oude kamenier zijne1 vrouw, eene bejaarde, zeer zorgzame vrouw laten komen, die met Erna's moeder de zieke verplegen zou. Deze laatste legde eene opoffering en zelfverloochening aan den dag, die haar vroeger vreemd was; maar te meer voelde zich de dochter daardoor getroffen. Nog veel sterker deed haar iets anders aan. De moeder liet haast geene gelegenheid voorbijgaan om haren onwil tegen Benno te uiten en knorde zelfa ■weer op hare dochter, omdat zij nog zooveel van dien avonturier hield, zooals zy nu steeds Benno noemde. Ook gedurende den tijd, dat Erna vergeefs op een antwoord van Benno wachtte, kon mevrouw Göldner't niet laten nu en dan met verachting op den gelukzoe ker te zinspelen, ofschoon zij heel goed de oorzaak dei- ziekte van haar dochter kende. Ook de heer Von Rehfeld noemde den naam van Benno niet meer en was er steeds op bedacht, de her stelde zieke kleine diensten tc bewijzen en haar zooveel mogelijk genoegen te doen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2