Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. Eene Huwelijksreis. 54e Jaargang. Maandag; 28 Juni I89f Ho. 4290 HAAILEH'S DAGBLAD ^.BOTsnsrEaVCETsTTSFE-IiTS: Voor Haarlem per 3 maanden. f 1.26 Tooi" de dorpen in den emtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maandenl.Of Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.66 Afzonderlijke nummers0.06 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden.0.30 de omstreken en franco per post0.3?V2 Van 1 —5 regels 60 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsrui* Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Mot uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan liet Algemeen Advertentie-Bui eau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BITTEN het Arrend;.--!-ent II riem is <\<- uriE der Ad verten tiën v.;' 15 regels f 0.75, elke regel meer j 0,15 Reclames per regel 0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemen daal Sandpoort en Srhottn. P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol: Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; Heide (Pelsen), J. OOSTERHOF: JJmviden, T.TA DEN Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaatuit twee bladen. EERSTE BLAD. Qfficsesle Verkiezing. Provinciale Staten. De Burgemeester van Haarlem Maakt bekend dat van 28 Juni 1897 tot en met 12 Juli d.a.v. ter gemeente-secretarie <afd. Onderwijs) kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar zijn Formulieren voor de opgave van candidateu voor de op 12 Juli 1S97 van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur plaats hebbende verkiezing van één lid van de Pro vinciale Staten in het kiesdistrict Haarlem. Haajblem. 26 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd BOREEL. iPoSïtiefc Overzicht. Behalve in Ierland heeft, men ook in Britsek Indiö een protest doen hooren tegen dc jubileumfeesten in Engeland, Te Bombay was men namelijk ten gevolge van de rampen, die denlaat- sten tyd hot land daar getroffen heb ben, niet tot feestvieren gestemd. Zoowel daar als to Poona zijn op ruime schaal plakaten verspreid, waarvan de tekst in het Engelsch en in de landstaal gesteld is en dc onder- teekening draagt: „300 millioen men schel ijke wezens". Daarin worden de koningin en de regecring hevig aangevallen en doen de schrijvers een beroep op de beschaafde natiën voor een tussehen- komst in bet belang van de Hindoes, die in slavernij leven; den Europeeschen Staten wordt eraan herinnerd, dat zij in Indië milüoenen Arische stam verwanten bezitten, die hun bezorgd heid meer verdienen dan de Grieken of Armeniërs. In hezelfde geschrift wordt geklaagd over de onverschilligheid van het gouvernement, welke zich uit in het schenden van harems en moskeeën, onder het voorwendsel van maatrege len te treffen togen de pest. Aan het einde wordt gezegd: „De duivel zelf zou hét niet wagen zijn triomfen te vieren in een tijd van hongersnood, pest en aardbeving. Zullen wij niet opstaan tegen deze Engelsche tirannen, die ons gedurende meer dan een eeuw lang verdrukken Ook in Athene is men op het oogen- blik niet prettig gestemd. Wel is waar zou men uit het gewone leven dige aanzien dat de stad heeft niet 0pmaken, dat het land zulke droeve jjagen beleefd, maar in regeerings- ringen heerscht op het oogenblik eene gedrukte stemming wegens de verklaring van lord Salisbury, dat het onmogelijk (was betere vredes voorwaarden voor Griekenland te ver krijgen. Het ministerie heeft verklaard dat zulk een vrede hot voortbestaan van Griekenland ernstig in gevaar moet brengen. Men gelooft, dat de mogend heden zullen voorstellen, het toezicht over de Grieksche staatsschuld aan een internationale commissie op te dragen. STADSRIIEU 'WS. eerste en tweede Pagina. Haarlem. 26 Juni 1897. De Verkiezingen. De avond van gisteren is voor dui zenden bij duizenden Nederlanders een oogenblik van dc grootste beteekenis geweest. Alle partijen wachtten in spanning den uitslag van de vijftig herstemmingen af. Welke de uitslag daarvan geweest is, het is onzen lezers in hoofdzaak natuurlijk reeds bekend. De bijzon derheden vinden zij in dit blad, waar in wij de geheele opgave afdrukken die wij Vrijdagavond te half elf reeds uitgaven als laatste bulletin. Op dit oogenblik bestaat de Kamer uit 45 Liberalen, 22 Roomscb-Katholiekeu, 21 antirevolutionairen. 4 Christëlijk- Histórischen4 Radicalen en 4 Sociaal-democraten. Daarvan is Mr. Tak van Poortvliet gekozen te Am sterdam en te Beverwijk, welk laat ste district hij beloofd heeft aan te nemen, omdat in Amsterdam de over winning voor eon liberaal gemakke lijker is. Allicht zal men in Amster dam IX Mr. Kcrdijk, die er bij eer ste stemming uitviel, stellen. De leider lier parlementaire sociaal democraten Mr. Troelstra, is gekozen in drie districten: Winschoten, Leeu warden en Tiotjerksteradeel. Welk dezer drie districten Mr. Troelstra aanvaardt, is natuurlijk nog slechts te gissen. Ingeval het Tietjcrkstera- deeï niet is, zal zeker nog wel een poging gedaan worden, om daar onzen stadgenoot Mr. de Kanter te doen verkiezen. Het zou ons tc ver voeren, alle stemmencijfers na te gaan de lezer kan die zelf gemakkelijk vergelijken met den staat, dien wij bij de eerste verkiezing gaven. Evenwel zal men denkelijk belang stellen in de bizon- derheden dor verkiezing te Beverwijk waarvan de uitslag zonder twijfel alle partijen verbaasd heeft. Er is in dit district bizonder druk gestemd. Hoe er gewerkt is, kano.a. hieruit blijken, dat op Mr. Tak ruim 700 stemmen meer zijn uitgebracht, dan bij de eerste stemming. Van weers kanten was de ijver groot. Bij het depoiiilleeren was Mr. Borret aan vankelijk ver voor, totdat de bus van Krommenie kwam, die de schaal naai den kant. van Mr. Tak deed overslaan. Te Zandvoort, dat ook tot Beverwijk behoort, stemden 300 kiezers (Mr. Tak 229, Mr. Borret 71); het totaal dei kiezers is daar 343. Van de ontbre- kenden waren 33 op zee, 3 overleden en 3 naar elders verhuisd, zoodal slechts vier kiezers ziju thuis go bleven. Het eerste telegram dat wij Vrydagï avond ontvingen, betrof weer, evenals bij de eerste stemming, Amsterdam Vi, waar de heer J. T. Cremcr nu gekozen is. Wij hadden maatregelen! genomen om. beter nog dan den 15e liet publiek in tc lichten omtrent den gang van zaken. Naarmate de uit slag bekend werd, hechtten wij dien aan onze vensters en toen het don ker werd, brandden achter de zeer transparante strooken een twaalftal lichten, die liet mogelijk maakten om ook aan de overzijde van de straat den uitslag gemakkelijk te volgen. Van acht uur af tot eïf uur toe stond eene groote menigte voor ons bureau dikwijls zoo dicht, dat voorbijgangers er niet door konden komen. Önzc telegrammen weiden door een wiel rijder van het telegraafkantoor ge haald, zoodat wij de berichten steeds op het allervlugst in handen hadden. Bovendien verspreidden wij vijf bulletins, twee kleine van de eerste berichten en daarna drie groote, een te acht, een te negen uur en het laatste, waarop dc geheele uitslag stond vermeld, omstreeks' half elf. Dit werd nog zooveel mogelijk ver spreid. Tal van bezoeken ontvingen wij en vele bulletins werden aan ons Bureau en b\j onze agenten afgehaald. Wij mogen niet nalaten, een woord van vriendelijken dank te brengen aan hen, die ons gisteren en heden, mondeling of schriftelijk hunne inge nomenheid te kennen hebben gegeven met de door ons genomen maatregelen tot het bekeud maken van den uit- önder anderen ontvingen wij het navolgende schrij ven, met machtiging tot openbaarmaking. Aan de redactie van Haarlemss Dagblad, Haarlem. WélEd. Heer. „Hoewel reeds onder de dagelïjk- „sche lectuur half begraven, mag ik „niet nalaten een abonnement té" ne- „men op Haarlem's Dagblad, welks „actieve Redactie ook gisterenavond „weer toonde, moeite noch kosten tc „sparen, waar zij de weetgierigheid van het belangstellend publiek wensclit te bevredigen. Hoogachtend Uw Dw. (w. g.) T. VALLENTGOED. Naar ons wordt medegedeeld, zul len de stempotlooden waarover hier zoo geklaagd is, door betere worden vervangen. We zullen dus nu onze candidaten pas goed „zwart kunnen maken." De afd. Haarlem van den Volks bond heeft aan de Feestcommissie voor don Koninginnedag f25.ge schonken, onder voorwaarde, dat dit bedrag voor liet kinderfeest zal wor den gebruikt. Een voorbeeld, dat wij aanbevelen tot navolging! Do vereeniging van kantoor- en handelsbedienden voor Haarlem eu Omstreken zendt ons een nieuw re glement voor de afd. Onderwysindc Handelswetenschappen. Dit kan zijn privaat- of cursusondemeht en wordt gegeven door bevoegde personen. Al leen gewone en buitengewone leden kunnen daarvan gebruik maken. Nadere informatie verstrekt de se cretaris—penningmeester de heer H. C. VoetelinkSophiastraat 18 zw. Burgerplicht. Vrijdagavond vergaderde de kies- vereeniging „Burgerplicht" in de so ciëteit „De Kroon". Nadat de heer J. Mommaas Czn. tot secretaris was gekozen, in de plaats van den heer F. C. van Buuren, die naar Rotter dam is vertrokken, kwam de gemeen teraadsverkiezing aan de orde. Het resultaat van de daarover gehouden besprekingen was, dat de heer W. F. Bremer Jr. tot candidaat werd ge steld in dc plaats des heeren mr. H. Enschedé en verder de aftredende leden werden gecandideerd. De heer Bremer verkreeg 20 van de 27 stemmen. Drie werden uitge bracht op den heer W. Klippers, een pp den heer J. van der Wijde en drie 'waren in blanco. Nog werd besloten, met het oog op de onbekendheid omtrent de plaatsing hunner candidaten in de districten door andere kiesvereenigingen, dat „Burgerplicht" in district II zal stel len de heeren Bremer, de Haan Hugen- holtz en Klein, en in de districten I en III de aftredende leden zal steu- Museum van Kunstnijverheid. Wij vestigen de aandacht er op dat van af Zondag a.s. de geïllustreerde boekwerken van William Morris, den bekenden Engelschen dichter, tceke- naar, boekdrukker en uitgever gedu rende eenige dagen tentoongesteld zullen zijn en dat de tentoonstelling der aanzienlijke collectie Miniaturen welwillend afgestaan door Jhr. Mr. Victor de Stuers eveneens zal zyn geopend. In een der vitrines van het Museum is dc met zilveren initialen en kroon versierde albnmband die vervaardigd werd door de firma J. W. Voet, Groote Houtstraat alhier, Zondag nog tentoongesteld. Zondag is de toegang vrij. Naar men ons meldt is de heer A Albada Jelgersma, eerst sedert Juli 1896, pastoor in do paroeliiekerk van den 11. Antonius, zeer ernstig ziek, zoodat voor zijn leven wordt gevreesd. Door den directeur der directe be- lastiugen enz. te Amsterdam is goedge vonden, dat de waarnemende adjunct- controleur der directe belastingen en van liet kadaster L. A. Mees te Haarlem voor dit jaar is belast mot de schatting van gebouwde en onge bouwde eigendommen en de regeling van den aanvang van termijnen voor den vrijdom van grondbelasting, in 29 gemeenten in dit gewest. Plechtige begrafenis. Hedenmorgen, ongeveer tien uur trok een .lijkstoet ons bureau voorbij, die zeer de aandacht trok. Hot was, die van den kleermaker Props, oud lid van de afd. Haarlem van deu Soc. Bond en kunstlievend lid van het Soc. Mannenkoor „Excelsior", die door zijn partijgeuootcn werd be graven. Achter den stoet, volgden circa 20 leden van „Excelsior" met het vaandel dezer Vereeniging en meer dan 50 leden van den Soc. bond. Aan de geopende groeve werd een graflied gezongen eh hield do heer W. Meng, namens de Vrijden kers- verecniging, waarvan de overledene lid was, eénc toespraak. Dat het erkend wordt dat er aan dc werkplaats van den heer G. J. Hccnk goede krachten verbonden zijn, blijkt hieruit dat bij hem een rijwiel (drie wieler) besteld is voor iemand die liet gebruikvan de beenen mist en dus allocn gebruik kan maken van de ar men. Deze machine moet een kunststuk van arbeid worden. BINNENLAND. Branden. Te Beekbergen is Donderdagnacht het van ouds bekende logement De Smittenberg, met al de daarby staande gebouwen, een prooi der vlammen geworden. Aan blussching viel, wegens de groote droogte, niet te denken. Eemg vee is in de vlammen omge komen. Alhoewel alles was verzekerd, zal de eigenaar, Biesterbosch, groote schade lyden, daar het logement voor eenige dagen grootendeels was afge broken, om liet naar de eischen des tjjds te doen inrichten. Ook voor den aannemer daarvan is de schade belangrijk. Te Sittard sloeg in den afgeloopen nacht de bliksem iu het dak der woning van den bakker en kruidenier H. Léloup, Paardenstraat aldaar. In een ommezien stond de boel in brand, terwijl ook het daaraan grenzend perceel, bewoond door den'schoen maker Spce, weldra in vlammen stond. Door spoedig en krachtdadige hulp wist men het vuur na een uur mees ter te worden. De bovenverdiepingen der beide perceelen zyn geheel uit gebrand. Van het huisraad werd het grootste gedeelte gered. Alles was verzekerd. Waterschade. Men schrijft uit Werkendam Nu de polders iu den Biesbosch weer droog geloopen zijn, blijkt het, dat de schade, door den storm van Zaterdag veroorzaakt, heel watgrooter is, dan men eerst vermoedde. Het wa ter dat die polders overstroomde schijnt brak geweest te zijn. ten gevolge waar van de geheele te veld staande schoof reddeloos verloren is en or niets an ders overschoot, dan de de ploeg or in tc zetten. Zelfmoord van een. honderdjarige. Een zeker niet vaak voorkomende zelfmoord is te Luinjeberd gepleegd. De honderdjarige ji H. S. B. heeft in don nacht van Donderdag op Vrij dag een einde aan zijn leven gemaakt. Levensmoeheid moet de aanleiding zijn geweest tot deze wanhopige daad. Pers Overzicht. De uitslag der Herstemmingen. Wij lezen in het Handelsblad o. a.: „Al betreuren wij dat eenige zetels van liberalen op andere richtingen overgingen, in allen gevalle blyvon de clericalen stellig in de minderheid. Regceringsparty zyn zy niet gewor den. En waarover wy ons vooral ver heugen Nederland zal niet worden bezocht door de plaag van grganrechn tenwant al zyn er onder de geko zen liberalen eeu paar protectionistcn, dc 'soc. democratische arbeiderspartij is evenals bijna alle liberalen en do radicalen tegen het duur maken van het brood, en daarom zal wel geen protectionistische polititiek te vree- zon zijn. „Welke gevolgen do beslissing zal hebben voor het ministerie, is nog moeilijk te zeggen. H. M. de Koningin- Regentes zal zeker ernstig overwogen wat 's lands belang thans eischt. „In allen gevalle echter: ons Va derland zal ook in de eerste vier jarco niet clcricaal worden geregeerd on er komen geen graanrechten!'1 Dit blad is het eenige blad, waarin wij hedenmorgen reeds iets lazen aan gaande den uitslag. De andere bladea zullen waarschynlyk hedenavond mot hunne opmerkingen volgen. Letteren en Kunst. In Eigen Haard van heden is op genomen een artikel over liet ontgin ningswerk van den heer P. W. Jans sen te Amsterdam in de Veenkolonie Jubbega, (Scboterland) door Adila met afbeeldingen; een over Charlotte Wcber met portret, enz. De Wereldkroniek geeft een artikel over den koninginnedag in Engeland met afbeeldingen, een levensschets van pastoor Kneipp, enz. Mesdag heeft een schilddery vol tooid, dat eerlang in het Kurhaus tentoongesteld on later, nadat voor minstens f2500 aan loten zal zyn ge nomen, zal worden verloot ten bate van hen, die de door den storm to Scheveningen veroorzaakte schade niet uit eigen middelen kunnen dra gen, en te wier behoeve een liefda digheids-commissie zich zal vormen. 8) IV. Benno zelf was 'tdie hem op de gedachte van zyn bedrog gebracht bad. Hij had namelijk geschreven, dat hij voor -onbcpaalden tyd naar de diamantvelden ging, waardoor hij voor cenigen tijd de correspondentie met Erna moest staken, daar er gcene postaanslniting was. Hij voegde er by, Erna mocht zich troosten, daar dit de laatste proof was, die hij en Erna doorstaan moesten, waarna hij echter rechtstreeks naar Europa zou tcrug- keeren. Deze laatste tyding maakte den heer Von Rehfeld bijna razend. Erna moest de zync worden voordat Ben no terugkeerde. Hy achterhield haar de brieven en zoo vernam zy noch iets van de diamantenvelden, noch van de groote hoop, die Benno koesterde over de terugkomst en 't huwelijksplan. Erna kwelde zich en had veel ver driet wegens Bennozij schreef den eenen brief na den anderen, doch deze gingen niet weg en werden door den heer Von Rehfeld achtergehouden; ten laatste werd zij door het vervalschte schrijven van den consul geheel en al teleurgesteld. Benno echter werkte vlijtig op de diamautvelden en zag zijne pogingen bekroond. Reeds had hij zooveel ver diend om de schulden van 't huis Treuenfeld en Göldner tc dekken, en wilde nu nog iets verdienen om Erna en zich 't huiselijk leven behaaglijk te kunnen maken. Zijn verblijf op de diamantvelden duurde echter langer dan hij dacht. Toen hij eindelijk naar Kaap stad terugkeerde, had hy de overtuiging, dat hij zich als een rijk man naar Europa zou inschepen en de schuld tot deu laatsten penning vereffend had. Voor zijn ver trek had hy herhaaldelijk aan Erna geschreven doch geen antwoord ontvangen, toen schreef hy aan deu pro cureur in de residentie, die zijn schuldeischers betaald had en vroeg- om inlichtingen omtrent Erna, zonder van zyn verloving te gewagen.' De procureur, die dacht dat zijn cliënt zich verplicht gevoelde ook voor de verlaten vrouw en dochter van Göldner te zorgen, schreef heel beleefd, dat zijne edel moedigheid in 't laatste geval onnoodig was, want er werd verteld dat juffrouw Göldner eerstdaags zou trou wen met den rijken bezitter van 't riddergoed Rehfelde. Ten tweeden male in zijn leven ontving Beuno in het verre Westen een bericht uit zyn vaderland, dat zyn plannen, die hij voor zijne toekomst vormde gelijk een kaartenhuis deed instorten en wederom nam hij het besluit, zoo spoedig mogelijk af te reizen en met eigen oogen te zien, wat voorgevallen was. Hij vertrouwde een gevolmachtigde alles toe wat nog to doen bleef, en reisde met de eerste stoomboot naar Europa. In de residentie aangekomen, zocht hy zyn pro curatiehouder op. dien hij de zaken toevertrouwde en bij wicn hy nadere inlichtingen omtrent de Gold acre vroeg. Hij spoedde zich naar de woning van Göldner, waar meu hem zei, dat de dames te Rehfelde vertoef den, waar eerstdaags de bruiloft zou gevierd worden van juffrouw Göldner eu den heer Yon Rehfeld. „Ik kom te kwader ure!" dacht Benno, terwyl hij naar zync vaderstad eu van daar zonder ccnc minuut oponthoud naar Rehfelde reisde. Hij kwam toch te laat. Het huwelijk was reeds voltrokken, werd hem op zijne eerste vraag geantwoord. Men deelde hem mede, dat de heer Von Rehfeld voor weinige uren met zyn jouge vrouw naar Italië was vertrokken. De man met zijn bruine gelaatskleur, den langen zwarten baard en zwarte oogen maakte dé dienstboden niet weinig bezorgd; zij woigerden hem by mevrouw Göldner toe te laten; maar hy verschafte zich toegang. Het voorval wat daar plaats had, blocf nog lang by allen, die daar aanwezig waren in herinnering. Benno reisde iu Italië van de oone plaats naar de andere, zonder de heer Von Rehfeld tc treffen. Som tijds dacht hy, door do inlichtingen, dio hy aan dc sta tions inwon, en door de vreemdelingen!ijst in do hotels 't spoor gevonden te hebben, maar later zag hy zich ook weer bedrogen. Twee volle maanden duurde deze wilde jacht, zonder eenig gevolg te hebben. Dikwijls was hy op 't punt naar huis te keeren, omdat het gemakkelijker was, aen vyand later aan zyn huis te treffen, waar hy terugkeeren moest, doch dan werd hij door onrust ook weer verder gedre ven. 't "Was hem onmogelyk geworden te rusten en te wachten; hy moest verder, al kon 'teven goed zyn,dat zijne reizen zonder gevolg en doelloos bleven. Tot eene ernstige overweging was Benno Treuenfeld echter niet in staat. Hij had slechts de gedachte deu roover van zyn geluk na te jagen en hem rekenschap te vragen. Eindelijk moest Benno toch aan terugkeeren denken het geld dat hij nog by zich droeg, zou nog maar voor enkele dagen toereikend zijn cn hij wilde zyn procura tiehouder niet om kredietbrieven schrijven; ook liet hy de hoop varen, de reizigers nog in Italië te vindon. Hy was in Venetië en daar vond hij eindelijk den naam Von Rehfeld. Do hotelhouder vertelde bem, dat hy naar Weenen vertrokken was en noemde hem ook hot hotel, dat hij Von Rehfeld aanbevolen had. Benno reisde hem na. Tc Weenen in 't hotel „Zum Erzherzog Stephan", vernam hy, dat de door hom be zochten zooeven naar 't station gereden waren. Onmid dellijk volgde hy hen. Do trein stond op het punt to vertrekken. Hy 'kocht spoedig een kaartje, sprong in een coupé tweede klas en ontdekte bij 't naaste station, dat het toeval, dat hem zoolang ongunstig geweost was, hem eindelijk op 'trechte spoor had gebracht. De lieer Von Rehfeid en zijne vrouw hadden in oen coupé eerste klas, naast de zyne plaats genomen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1