sterk opzetten, en moest hg ien fcweedenmale verdreven worden, waar bij een curopeesch sergeant der artil lerie sneuvelde en een europcescli sergeant en een inlandsch fuselier gewond werden. Onder de gedoode Atjebers zou zich een der voornaam ste Panglirna's van T. Mocda Latif bevinden. .Vis buit werden gevonden een achterlaadgeweer, v\jf voorlaad- geweren en munitie. Den 16en Mei werd uitgerukt naar Giieëng. waar zich een drietal ben- tengs bevond van Panglima Polim, Tengkoe Lam Oe en T. Mahmoed Anak Baté. Bij het vermeesteren der laatste versterking vooral werd hevige tegen stand ondervonden, en bracht de vijand ons ook uit de beide andere versterkingen verliezen toe. Op den terugtocht werden onze troepen voornamelijk uit het terrein ten zui den der Atjeh-rivier beschoten. Onze verliezen op dezen dag be droegen gesneuveld of na verwonding overleden de kapiteins der infanterie H. .Jacobs en G. M. P. Scheuer. 20 Europeesche onderofficieren on min deren, en -"> Amboineescbe minderen; gewond de kapitein 1. N. C. baron van Heerdt. de le-luitenant der ar tillerie I. C. P. W. A, Steenkamp, de luitenants dor infanterie J. A. Jan sen, H. A. Messemaeckors van de Graad en 38 Europeesche en 6 in- landsche onderofficieren en minderen. Volgens later ingekomen berichten, zou de vijand .93 dooden en gewonden bekomen hebben, waaronder T. Mah moed Anak Baté, in wiens benting 36 lijken werden gevonden. Twaalf achtérlaadgeweren, twintig voorladers, eenige blanke wapens en munitie werden buitgemaakt. Den lDen werd uitgerukt naar de vestiging v an den Imam van Gleiëng te Tjot Djamenali. in liet noordoos telijk gebergte der Moekims In- drapoeri. aan de Kroeng Senirab, rechter zijrivier van de Kroeng Pen- gapittegenstand werd weinig gebo den, en ook bij den terugkeer werden slechts enkele schoten op onze colonne gelost- De versterking en ecu wachthuis werder. verbrand. Den 21en werd van Indrapoeri we der met eene colonne uitgerukt naar Gleiëng en den bovenloop van de Kroeng Kir. waar twee versterkingen van Panglima Polim zonder tegenstand werden genomen en geslecht. Bij Gleiëng werd de Atjeh-rivier over getrokken, en langs de rivier naar Indrapoe.m teruggekeerd; Bij dien terugtocht werd dé colonne licht be schoten op grooten afstand op de lin kerflank, w aardoor twee Europeesche minderen niet levensgevaarlijk werden gewond. Wakii Joesocf van Hoho leverde drie voorlaadgeweren by het bestuur in. Den 14en Mei werd Kroeng Raja bezet met het doel den invloed van T. Tjoet Toengkoeb in de XII Moe kims te breken, en tevens om den toegangsweg' naar Lam Toba te be- heersenen. Noordkust. Nadat het den'Pre tendent-Sultan, gebleken was onmoge lijk te zyn, de twisten in de VII Moekims Barna Indra te beslechten, is hij naar K oeala Batoe teruggekeerd. In Merdoe staan T. Bintara Pekan en T. Bin Sjeh nog steeds vijandig tegenover elkaar. T. Tjihik is niet in staat in den verwarden toestand ver betering te brengen. De Beslissing in zake den moord op T. Woesali, Kedjoeroean van Lbo' Iboes. moest wederom verschoven worden, omdat er zich cholerageval len te Telok-Bemawé hebben voorge daan en het niet wenschelijk is, on der die omstandigheden vele lieden té dier plaatse te laten verblijven. Oostkust. Zoowel uit Perlak als uit Bagoh kwamen berichten omtrent het bijeentrekken van kwaadwilligen met voornemen om in Edi onrusf te verwekken. Er valt niet aan te twij felen of T. Tjihik Perlak heeft hierin de hand gehad om het bestuur vrees aan te jagen. Nadat dit aan dat hoofd had te'kennen gegeven, dat hij aan sprakelijk zou worden gesteld voor al hetgeen door de te Aloer Katjang en Semaii verzamelde benden zou worden ondernomen, zijn deze weder afge trokken. en heeft zich ook het voor naamste hoofd van de kwaadwilligen in Bagoh. T. Hoesin van Oleh Gad- iah, tot het bestuur te Edi gewend, belovende de bevelen van het gouver nement te zullen opvolgen. Westkust. Het bestuur te Poeloe Raja vernam als gerucht uit Lam Besi, dat den 12en Mei eenige lieden uit Lliong zich bij T. Oeinar hadden gemeld, hem uituoodigende derwaarts terug te keeren, waarop hij van Sanggoe zou zijn opgebroken en naar Ba pik gegaan.IuGroot-Atjeh kwamen echter bog geen berichten binnen, dat hij weder in Lhong zou zijn terugge keerd: wel hebben zich daar weder eenige zijner panglirna's vertoond. Te Metaboeii werd een der wacht- lieden van het blokhuis te Padang Sirahik, daarheen gaande, door een kwaadwillige overvallen, verwond on van zijn aan T. Panoed toebehoorend geweer berooid. Tengkoe Kadli houdt zich rustig te Roendrag en verzamelt daar lieden, die er huizen bonwen en tuinen aau- 'léggen. Tengkoe Toelang, onlangs door T. Bin Peroembei uit de bovenstreken van Melaboeh verjaagd, is, van alles beroofd, met enkele volgelingen naar Soesoeh gevlucht. Na besprekingen met den Kedjoe roean van Koeala Boeboen is eene verzoening tot stand gekomen tusschen T. Iman Moeda van Tenom en .Said Oedjoet. In Oeloe Senagan is wegens een karbouwendiefstal stryd ontstaan tus schen een tweetal mindere hoofden, T. Iq en Imam Sjam. Aan de zijde van den eerste werden drie volgelin gen gedood. In" Kloeat heeft de' Kedjoeroean eenige stellingen veroverd op zijne tegenpartij, die een verlies van 7 dooden leed. Poeloe-Weh. De telegraafkabel tusschen Olebleh en Poetoe-Weh werd gelegd. Voor den in een vorig ver slag vermelden moord op een Chi- neeschen parelmoerschelpvisscher wer den de districten Iboes en Sabang aansprakelijk gesteld en tot betaling van bangoen en schadevergoeding ver oordeeld. TV eersgesteldheid. Harde Z.TVwind met zeer"weinig regen en drukkende hitte. Gezondheidstoestand. In het militair hospitaal kwamen de navolgende choleragevallen voorrestant op 8 Mei bijgekomen 2 Europeanen, die er nog 'waren op 21 Mei. Te Telok-Semawé heeft zich deze ziekte thans ook vertoond, en is daar aan o.a. T. Oebit, zoon van den maha- radja overleden; ook op Poeloe-TVeh maakte zij onder de Chineezen en Atjebers eenige slachtoffers. Aan van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en onderhoorig- iieden ontvangen telegrammen, wordt door de Java Ct. het volgende ont leend Den 24en en 28en Mei overleden aan hunne op den 16en te voren in Gliöng bekomen verwondingen, de Europeesche fuseliers Schneider (alg. stamb. no. 33666), en Raue (alg. stamb. no. 41519). Op het bericht dat vijandelijke benden zich in Lepong bevonden, rukte den 29en Mei eene colonne uit Kotaradja derwaarts. Bij het ver drijven van den vijand werden de Am- boineesche korpoaal Latuperisa (alg. stamboek no. 38852), de Europeesche fuseliers Waker (alg. stamb. no. 38655), Van Steyn (alg. stamb. no. 40943), Gies (alg. stamt. no. 42516), Doop (alg. stamb. no. 42746), de Am- boineesche sergeant Soelabessy (alg. stamb. no. 4628) en de Amboineesche fuselier Musela (alg. stamb. no. 19013) gewond eerstgenoemde wèl-, de ande ren niet levensgevaarlijk. Pers Overzicht. Wal zeggen de anti-liberalen Aangaande de overwinning die de liberalen bij de stembus behaalde, loopen demèeningen der anti-liberale bladen uiteen. De Nederlander van Lohman bijv. zegt, dat het resultaat van alles is, dat de liberalen een ge duchte overwinning hebben behaald. Onder liberalen verstaat het blad dan de anti-clericale coalitie, die van den heer Bastert tot Mr. Troelstra liep en die, blijkens de cijfers, bij de her stemming in wondervolle eendracht heeft geopereerd. Daarentegen meeat het Centrum, dat de liberalen geen reden hebben om op den uitslag te roemen, wat het blad afleidt uit de feiten, dat de liberalen de meerder heid verloren, waarop zij sinds 1891 konden bogen die in de vorige Kamer niet minde: lan twintig stemmen be- ten dat hunne meest gezagheb- mannen de neerlaag leden. Op aag, hoe het kwam, dat de libe- zegevierden, geeft de Neder lander ten antwoord, dat het anti papisme in den ongunstigen zin van liet woord een belangrijk aandeel in den triomf der liberalen heeft. Zelf verblinding heeft zelfs van radicalen en atheïsten meer lieil doen verwach ten voor de hoogste goederen van ons volk, dan van wanne protestan ten, wier protestantisme meer dan een klank is. Aan den anderen kant wyt de Nederl. het aan de wijze van agecren der georganiseerde auti-rev. party, die door allerlei staketsels en exclusivistische maatregelen onder gelijkgezinde kiezers scheiding brach ten. 'Hadden de mannen van Dr. Kuyper, meer op de oud-anti-re v., de z.g. dissentieereuden gestemd, dan, rekent de Nederl uit, waren eenige districten niet voor de anti-lib. ver loren gegaan. Het komt de Nederlander voor, dat het ministerie Van Houten niet alleen zal kunnen aanblijven, maar dat het zal kunnen regeeren, zonder de clericalen „naar de oogen te zien.'' Hierin verschilt het anti-rev. blad weder in meening met het Centrum dat zegt, dat het kabinet geen over winning heeft behaald, gelijk reeds is gemeld. De Nederlander vestigt er nog de aandacht op. dat de overwinnende partijen op éen punt geducht échèc ledenze verloren hun meest talent volle aanvoerders. Dit spijt het blad, dat gaarne de meest begaafde man nen. ook der tegenpartij in de Kamer had en dit in het welbegrepen belang acht. zoowel van zijne partij als van het vaderland. De Christ. Hist, aan het woord. Het Ned. Dagblad is blijkbaar met den uitslag der herstemmingen zeer best tevreden. Vier zetels door een bond, die 5 maanden bestaat, jubelt het. Hoe schoon dit resultaat ook zij. niet daarin alleen ligt onze kracht. Onze kiezers hebben meer gedaan. Zij hebben het verbond tusschen dr. Kuyper en dr. Schaepman geknakt en onmogelijk gemaaktHoe moeten dr. Kuyper en dr. Schaepman te moede zijn, nu zy, die zich der over winning zeker waandenj zich gesla gen zien Verder laat het Ned. Dagblad uit komen. dat de liberalen alleen door hun toedoen wonnen, waar het zegt „De liberalen wonnen,waar wij, door nood gedwongen, wilden, dat zij zouden winnen. De clericalen verloren, waar wij wilden, dat zij zouden ver liezen." Hoe de liberalen denken! De Amst. Cour. constateert, dat is gebleken, dat de groote onbekende, liet nieuwe kiezersvolk, in zyn meer derheid al even weinig clcricaal is, als de oudere broeders. En dit moet met te meer klem worden vastgesteld, betoogt het blad, om den moreelen invloed die de na werking van dit feit zal zijn. Want wanneer thans het Regeeringskasteel was buitgemaakt, zou over vier jaar die toestand als de bestaande orde aanvaard en geduld zijn. Men zou er zich bij hebben neergelegd of althans zich hebben leeren schikken in de noodwendigheid van te behooren tot de anti-clericale minderheid. Ook dit is nu het geval niet." Uit het Volksdagblad. Het Volksdagbl. wijst er op, dat de sterkste partij thans wel de libe rale is, maar dat zij de radicalen en den volkspartijman uoodig heeft om ook maar éen stem meerderheid te krygen. „Van ecu krachtige regeering zal dus in de eerstvolgende vier jaren geen sprake zyn. Het zal wel weer een gemodder en geschipper worden, om dc zaken gaande te houden en het behoeft niemand te verbazen, als ten slotte rar. Van Houten kalm op het torentje blijft zitten, om de zaak op den ouden voet voort te zetten." De meest rationeele oplossing acht bet blad, dat thans een kabinet werd gevormd uit geavanceerde liberalen, dat zich hoofdzakelijk bezig hield met „sociale hervormingen." „Deze toch zijn door alle partijen niét alleen beloofd, doch op den voor grond geplaatst en het laat. zich dus aanzien, (indien men ten minste nog ecnig voltrouwen mag stellen in steinBusbeloften) dat voor deze zaken een flinke meerderheid uit verschil lende party'en is te vormen, tenzij de clericalen. uit politieke berekening, van de .liberalen die hervormingen niet zouden willen aanvaarden." Leger en Vloot. Aan het eindexamen van de le afd. Krijgsschool hebben voldaan de on derstaande 2e luit. Artillerie hier te landeI. Bessem, jhr. O. G. Bloys van Treslong, H. R* Boerée, K. J. M. Brevet, jhr. J. G. L. Cal'koen, H. J. van Eyk, A. M. Geesink, H. L. Haakman, M. Irish Stephenson, J. Kloosterhuis, K. L. Moens, D. H. Peereboom Voller, G. Prager, M. van Rappard, A. G. J..O. Wil kens (drie niet, geslaagd). Genie Oost-lndiëJ. Barrau, O. L. Brewer, J. Brukker. TV. H. C. Holle, H. Korreraans, O. P. Mar- therus, T. W. Sanders, M. van Welic (2 niet geslaagd). Genie hier te landeJ. F. Book- liolt, J. Gaultlieric van Wezel, O. Gunning, P. A. van der Hoeve, J. Kooper, J. van Oldenborgh, W. R. .A. Slicher (2 niet geslaagd). Genie Oost-lndiëH. TV. O. de Bruijn, P. van Drimmelen (2 niet ge slaagd). Militaire zomer-oefeningen. Van en met, den len tot en met den lOdcn September a.s. zullen onder lei ding van den inspecteur der cavalerie, oefeningen in den strategisclien vei ligheidsdienst worden gehouden, aan welke oefeningen zullen deelnemen de staf en vijf veld-eskadrons van het le regiment huzarende staf en vijf veld-eskadrons van liet 3e regi ment huzaren een batterij van het korps rijdende artillerieeen deta chement van het eskadron ordonnance; een detachement treineen detache ment hospitaalsoldaten en een deta chement marechaussee. In het loopende jaar zullen de vol gende oefeningen bij de 3e divisie infanterie worden gehouden: a. Oefeningen van het 2e regiment infanterie in de omstreken van 's-Her- togenbosch ouder leiding van den commandeerenden officier van dat regiment, van en met 26 Aug. tot en met 5 Sept. b. Kampeeren in de legerplaats bij Reijen door liet 3e regiment infan terie onder de leiding van den com mandeerenden officier van dat regi ment van en met 26 Aug. tot en met 5 Sept. c. Oefeningen van het 6e regiment infanterie in dc omstreken van Breda onder leiding van den commandee renden officier van het regiment van en niet 26 Aug. tot en met 5 Sept. Eveneens zullen van 24 Augustus tot en met 9 September onder de leiding van den commandeerenden officier van het 4e bat. van het 7e reg. inf. oefeningen worden gehouden in de legerplaats bij Laren, waaraan zullen deelnemenhet 4e bat. van het 7e reg. infanterie, een detachement trein, een detachement huzaren, een detachement genietroepen, een deta chement hospitaalsoldaten en een deta chement marechaussee. Van en met den 16den tot en met den 26steu Augustus a.s. zullen onder de leiding van den commandant der Nieuwe Iïollandsche Waterlinie oefe ningen in den vestingoorlog worden gehouden. Van die oefeningen, welke in de groep Vreeswijk van genoemde linie zullen plaats hebben, wordt deelge nomen doorhet 5e bataljon van Bet regiment grenadiers en jagershet 4e bataljon van het 5e regiment infan terie de staf en 3 compagnieën van het 5e bataljon van het 8e regi ment infanterie2e, 3e, 7e. 9e en 10e compagnie van het 3e regiment ves tingartillerie de 5e compagnie (ge deeltelijk) van het korps geniétroepen; een detachement huzareneen deta chement van het escadron ordonnan sen een detachement trein- en een detachement hospitaalsoldaten. Voorts van en met 20 tot en met 26 Augustus a. s. door het 2e en 3e bataljon van het 5e regiment infan terie een detachement van het 3e bataljon van het regiment grenadiers en jagerseen detachement van het 5e bataljon van liet 4e regiment in fanterie een detachement van het 5e bataljon van het 6c regiment infan terie het 2e en de le battery van bet le regiment veldartillerie; de 7e en 8e compagnie van het le regiment vestingartillerie, benevens een deta chement pontonniers. GE&SEKiGÖ NIEUWS. De Koning van België op reis. Koning Leopold is Zondagmorgen met zijn jacht Clémentine te Kiel aan gekomen. Na den zeilwedstrijd bijge woond te hebben, nam de koning deel aan het feestmaal, dooi' Keizer Wil helm ter cere van koningin Victoria aan boord van de Hohenzollern ge geven, en waarbij mode aanzaten her tog Joliann Albroclit van Mecklen burg, de rijkskanselier, de Engclsche gezant sir Frank Lascelles, staatsse cretaris Hollmann, de gezant v. Bü- low (nu waarnemend staatssecretaris van buitenlandscbe zaken), admiraal Knorr en geheimraad lvrupp. "De keizer dronk op de koningin van Engeland, waarop alle oorlogsschepen saluutschoten losten. Dc koning der Belgen dronk op den Duitschen kei zer en op Duitschland; deze dronk werd beantwoord door den keizer, die zyn gast benoemde tot admiraal a la suite" bij de Duitsclic vloot. De Jubileumfeesten in Engeland. Koningin Victoria is Maandag uit Windsor te Londen aangekomen en heeft zich terstond van Paddington- station naar Kensington begeven. Groote volksmassa's, "die zich langs den weg geschaard hadden, juichten de Koningin met zeer veel geestdrift toe. Voor de parochiekerk van Ken sington werd door bewoners dier voor stad aan de Koningin een adres aan geboden. Na liet adres te hebben ontvangen, vervolgde de Koningin, te midden dei- geestdriftige toejuichingen van de me nigte, haren weg naar'Buckingbam- palaee, waar zij haar gasten een Gar denparty aanbood. De Gardenparty was buitengewoon schitterend. Eenige duizenden gasten, waaronder alle buitenlandscbe vorsten, de admiraals, de gewone en buiten gewone gezanten met hun gevolg en de koloniale ministers woonden het feest bij. De koningin kwam kort na vijf uur uit liet paleis en ging den tuin binnen. Zij liet zich in haar rij tuigje, door twee paarden getrokken, naar verschillende punten van het terrein brengen, waar zij de voor naamste barer gasten bij zich ontbood, en zich vroolyk met lien onderhield. Zij scheen zeer welvarend en zeer opgewekt. De Koningin verliet Buckingham Palace even voor 7 uur, om naar Windsor terug te keeren. De minister van marine is, met de •vreemde admiraals Maandagmiddag naar Londen vertrokken, nadat een artilleriesalvo was afgevuurd door de geheele vloot, ter eere van den ver jaardag der kroning van koningin Victoria. De admiraals woonden de Garden party bij, en keeren heden terug, om de dokken te Portsmouth te bezoeken en de Garden-party bij te wonen, door den minister van marine aange boden. Drankmisbruik. De Londensche correspondent van een Duitsch blad schrijft het volgende De Vereeniging van Christelijke vrou wen in Engeland heeft aan koningin Victoria een in 44 talen opgesteld en met zeven millioen onderteekeningen voorzien adres gericht, ten doel heb bende om de regeering en overlieden te wijzen op het hand over hand toe nemend gebruik van alcohol. Ouder de ondertcekenaarsters treft men dames aan uit de edelste ge slachten van Engeland, waaronder miss Francis Wiuard de presidente van genoemde Vereeniging, de her togin van Sutherland, de onvermoeide Lady Henry Sommerset, die in een enkel jaar 27 redevoeringen heeft ge houden, 115 vergaderingen bijwoonde, op haar propagandareizeu 8655 En gclsche mijlen aflegde en voor meer dan 300,600 toehoorders heeft ge sproken. Inderdaad heeft in Engeland zulk een ijverige werkzaamheid tegen het alcoholisme wel reden van bestaan. De dronkenschap strekt zich daar uit tot in de hoogste standen en vele da mes vooral geven zich aan de ondeugd over binnen haar vier muren. Ook zijn er in Londen dameskleermakers, bij wie de champagne in stroomen vloeit, modisten, die Schotsche whisky pre senteeren, linnennaaisters, die zware bieren, en eigenaressen van parfu meriewinkels, die goeden, ouden bran dewijn schenken. Bekoorlijke ladies vragen ia de ververschingssalons een aparte kamel en begieten daar bun tandjes met likeuren. Anderen verlangen 'bij haat- thee herhaaldelijk room en zijn niets verbaasd, als men haar in dc kannetjes rhum brengt inplaats van melk. Menige voorname dame gaat niet in den schouwburg zonder in haar taschje een fleschje met geestrijken drank of een zakje met bonbons te hebben, die niets anders zyn dan capsules met, alcohol gevuld. De eene draagt steeds kleine fieschjes bij zich, die aan het handvatsel van haar parapluis of parasol zijn bevestigd, een ander ver bergt in haar waaier of in haar mouw een hermetisch gesloten doosje met do een of andere sterke likeur gevuld. Vroeger dronk men veel wijn. Deze geeft aan de vrouwen een vroolnkc, levenslustige uitdrukking, het alco holgenot werkt echter verwoestend. Mooie vrouwen-oogen verliezen hun glans. Als dat alles waar is, hebben de matigheidsgenootschappen zeker een ruim veld voor hun arbeid. Overstroommgen. De overstroomingen van den Donau blijven in de Hongaarsche laagvlakte groote schade aanrichten. Op vele plaatsen is het spoorwegverkeer ire- heel gestremd door het water. 'De stad Scheirnovitz is ondergeloopen. Er werd aanzienlijke schade geleden. Ook de stad Pilia, aan den mond van den Donau, staat onderwater. In Gallicië is een trein door het instorten van een brug in een rivier gevallen. Drie spoorbeambten en drie postambtenaren werden gedood, een aantal reizigers ernstig gewond. Een ontmoeting van twee kanseliers. De Rijkskanselier, prins Hohen- lolie, bracht te Fiïedrichsrnhe Maan dag een bezoek aan prins Bismarck, dat vier unr duurde. De beide kan seliers reden, vergezeld door de heeren- Von Milmowski, Von Bulow en Von Rantzau gedurende l'/i uur uit. In liet voorste rijtuig zaten de prinsen Hobenlohe en Bismarck, in het tweede de heeren Von Wilmowski, Von Bulow en Von Rantzau. Prins Hohenlohe keerde te 5 u. 20 met zijn gevolg te Berlyn terug. De toestand van prins Bismarck was uitstekend. Uit den. Boven-Congo. Uit de Boven-Congo schrijft men nog over de mislukte expeditie van baron Dhanis De Belgen hebben een leeliike klap gehad en Dhanis kan weder van voren af aan beginnen. Daar bijna alle blanken van de expeditie vermoord zijn, moet mende soldaten, wanneer men deze in han den krijgt fusileeren of ophangen, dus is dan alles uit, dan kan hij opnieuw beginnen en waai- moeten de Belgen dan andere soldaten van daan halen. Men is de meening toegedaan, dat de Belgen de expeditie maar moesten laten rusten en de Engelschen alleen naar Cliartoem laten gaan om de gou den ponden uit de handen der Ara bieren te balen. TVekelijks gaan er stoombootjes de Congorivier op met troepen, ammu nitie en blanken aan boord, teneinde de oproerige negers te gaan straffen. In handen der oproerlingen zijn ecliter 1500 geweren en een half millioen patronen, dus zal men hen niet spoedig te pakken krijgenboven dien zijn rij naar hunne" dorpen in de omstreken£van Lusambo terugge trokken en kunnen zij ook over veel weerbare mannen beschikken. Met den aanleg van de spoorlyn wordt geregeld voortgearbeid; spoe dig wordt "li van de spoorlyn open gesteld en men hoopt dat de geheele „Eenige woorden, die tusschen mevrouw, von Rehfeld de kamenier en den jongen man Benno Treuenfeld ge wisseld werden, doen mij besluiten, dat wij hier met een liefdes-intrige te doen hebben." Doorzoekt de zakken van den vermoorde, of er zich papieren en geld in bevinden", beval de rechter een politiedienaar. Deze ging aan het werk. Hij vond eene geldbeurs, die echter slechts eenige goudstukken en wat zilvergeld inhield; ook vond men nog een horloge en ketting op het lyk. „Men heeft den doode niet beroofd", sprak de rechter. „Ook dc ringen zyn nog aan de ringers." De politiedienaar nam de hand, die de doode vast gesloten hield, en trachtte ze open te breken, hij voelde een kléin hard voorwerp, dat de ongelukkige tusschen de verstijfde ringers hield, en trok het met veel moei te eruit. „Wat hebt gij daar?" riep de rechter, die de bewe gingen van den man gadesloeg. „Ik weet het zelf niet," antwoordde de politiedienaar. M't schijnt een nietig te zyn." „Een doodshoofdriep de dokter, die eveneens op merkzaam toekeek. „Dc moordenaar zal toch geen col lega van my zijn „Gij houdt dit stuk voor het eigendom van den moor denaar? vroeg de rechter, terwijl hij bij het raam ging staan, oh; het gevonden voorwerp nauwkeurig te be kijken. Het was een klein doodshoofd, zeer fijn uit ivoor gesneden, dat als breloque aan de horlogeketting moest gedragen zijn, want er bevond zich een klein haakje aan, dat. gebroken was. Met roode lette» ston den er de letters T. G. op, die op een vlakje van roode arabesken gegraveerd waren. „De ongelukkige beeft dus met den moordenaar ge worsteld en hem in doodsangst den breloque van't hor loge gescheurd", verklaarde de dokter„lang heeft na tuurlijk de strijd niet geduurd." „Nog altijd lang genoeg om ons een bewijsstuk in handen te geven," merkte de rechter op„deze schedel en ook de dolk zijn overtuigende bewijzen voor den moordenaar." „Zou deze werkelijk een zoo licht herkenbaar wapen achtergelaten hebben sprak een der leden van liet gerecht. „Indien de heeren moordenaars bij bun uiterst slim overlegde plannen niet een domheid begingen, zou men de misdadigers nooit op 't spoor komen, antwoordde de rechter van instructie, „en hier hebben wij, naar ik meen, niet te doen niet een misdadiger van professie, maar met een door hartstocht, blind en razend gewor den mensch. Het voorval zal ons geene groote moeilijk heden veroorzaken. Gy hebt immers den heer Treuen feld goed laten bewaken Bij deze woorden wendde hij zich plotseling als door schrik bevangen tot den stationschef. Deze boog en antwoordde: „Het vertrek, waarin ik hem liet opsluiten, ligt op de tweede verdieping en lieeft slechts een deur, waarvoor een politiedienaar geposteerd isindien wy ook deze maatregelen niet getroffen had den, zoo zou hij toch bewaakt worden. De oude kame nier loopt voor de deur op en neer en is niet weg te krijgen. „Zij schynt eenen diepen liaat tegen Treuenfeld te voedendat zag ik reeds hedennacht," merkte de hoofd conducteur op. „Laat ons booreri, wat zij tegen hem heeft ie zeg gen," sprak de rechter en gaf zijne bevelen. Het lijk werd op eene draagbaar gelegd en voorloo- pig in eene kamer van 't station gedragen, waar het blijven zou, tot een nader besluit genomen werd of men nog eene nadere lijkschouwing zou houden en of men het aan de familie zou overlaten ter begrafenis. De waggon werd nog eens nader door de politie doorzocht. De portieren der verschillende coupe's van den wag gon stonden open, eveneens 'traam van de coupé lste kias. De hoofdconducteur en een der ondergeschikte amb tenaren verklaarden, dat zij het laatste, evenals het portier, dat naar de coupé, waarin Treuenfeld had ge zeten, reeds geopend hadden om de kamenier uit hare coupé te roepen. De deur van de coupé, naast die waarin de kamenier- zat was goed gesloten. Behalve een handkoffer en een reisdeken, die de rech ter voorloopig in beslag nam, vond men na zorgvuldig onderzoek in de drie coupe's niets; de heeren keerden dus naar 't stationsgebouw terug, om de verschillende personen in verhoor te nemen. De hoofdconducteur kon slechts de door hem afge legde verklaringen herhalende andere conducteurs oe- vestigden die; slechts een voegde er nog by, dat hy de oude kamenier, die hij wekte, in zulk eenen vasten slaap gedompeld vond, dat deze hem onnatuurlijk scheen. „Zij wa< alleen in dc coupé?" vroeg de rechter en vervolgde, toen de conducteur dit bevestigde„en gij hadt in de andere coupé tweede klasse ook slechts éen reiziger „Gedurende het. laatste half uur, ja. YanuitWeenen zaten er vier heeren in, twee stapten echter weldra uit, de derde had een plaatskaartje tot K. en verliet daar ook de coupé* „Hoe lang duurde de reis." „Twaalf uur, K. is 't station, waar de sneltrein '1; langste oponthoud heeft; dan duurt het bijna driekwar tier tot ae trein weer stopt, daar eenige kleinere stations voorbijgereden worden." „En gedurende de laatste reis geschiedde de moord „Ja," bevestigde de conducteur, die zich nu verwij deren mocht De rechter liet Dorothea roepen. Het verhoor dezer oude kamenier duurde zeer lang. Toen zij zich verwij derde, fonkelden hare oogen, gelijk die eener kat; zy was overtuigd, dat haar getuigenis den moordenaar als 't ware vernietigde, en waar haar aanklacht nog te on volledig was, daar zou mevrouw Göldner, die zy per telegram had laten waarschuwen, wel aanvullen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2