Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. IiffliÉigvanAniionces. des Vrijdagavonds te 10 uur. J. C. Peereboom, FEUILLETON. Eene Huwelijksreis. iSe Jaargang. Zaterdag 3 Juli 1897, Ho. 429S HAARLEM'S DAQBLAD J"S "Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1,3© Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummersn 0.0» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 y de omstreken en franco per post0.371 /2 ALDVrnTELTnnsTTIjËIISr: Yan 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdage*. Bureaus: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrcmgère G. L,-DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmarfre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A.^DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1-^-5 regels f0,75, elke regel meer 0,15Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BlvemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RA'ADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaanido.m, C. HARTENDORP: ZandvoortJ. ZWEMMER,; Heide (J eisen), J. OOSTERHOF; IJmuiden, TJAJDEN; BeverwijkH. JUNGERIÉ, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Het bijvoegsel vat) dit blad dat Zaterdagavond, verschijn t zal bevatten: De Krijgsleus. Haarlemmer Hal letjes LX VII. Rubriek voor Da mes. Binnen- en Builenlandsche berichten. Varia. Adverten tiën, enz. SC Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 27 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Tengevolge van den toevloed van advertentiën voor de Cou rant, die Zaterdagsavonds ver schijnt, is ondergeteekende ge noodzaakt mede te deelen, dat de plaatsing van advertentiën van eenigen omvang, namelijk grooter aan 20 regels,niet meer kan worden gewaarborgd, wanneer deze des Zaterdags morgens worden ingeleverd. De uiterste termijn van inzen ding is derhalve thans De maatregel zal ook bevor derlijk zijn aan een goede plaat sing der annonces. Directeur- Uitgever. Officieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne be schikking van 24 Juni jl. aan J. Dekker Wz. vergunning is verleend tot oprichting van eene smederij (vijlen- kappery) achter het perceel aan de Lange Heerenstraat No. 28. Haarlem, 26 Juni 1897. Burgemeester en Weihouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat by hunne be schikking van 24 Juni jl. aan A. Jacobson vergunning is verleend tot oprichting van eene lompenbewaar plaats in de perceelen aan den Burg wal No. 86/88. Haarlem. 26 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Overzicht. De Reiclis Anzeiger te Berlyn maakt gedeeltelijk een einde aan de verschillende geruchten over de ka- binets-wijzigingen. Het staatsblad deelt nml. officieel die veranderingen mee. Het bevat de mededeeling, dat von Bötticher afgetreden is als staats secretaris van binnenl. zaken en dat benoemd is tot zyn opvolger vonPo- sadowsky, tevens plaatsvervanger van den rijkskanselier. Miquel is benoemd tot vice-president van het staats- ministerie, generaal Podbielski tot staatssecretaris van de posterijen. In een artikel over aen politieken toestand in Pruisen, schrijft de Han- noversche „Courier" o. a. het volgende: De stemming onder het volk is nn van dien aard, dat bij de eerstvol gende verkiezingen voor den Rijks dag de radicale partijen ongetwijfeld een groote overwinning zullen beha len. Het genoemde blad, dat anders eer op den rechtervleugel der natio- naal-liberalen staat, beveelt zijn partij thans aan, zoo krachtig mogelijk oppositie re voeren en zegt verder: Wat men thans voorziet, is van dien aard dat niemand den vreeselijken ernst van den toestand kan onder schatten, zoodra van het spel der ge dachten beslissende daden komen. Wat dan ten onder zal gaan, dat is niet te voorspellen. Op bet gebied van de builenland sche staatkunde zouden ondoordachte maatregelen, door zeer ontwikkelde zelfbewustheid ingegeven, nog on eindig noodlottiger kunnen worden dan op het terrein der buitenland- sche politiek, want in het eerste ge val kan somtijds een gedane stap niet zonder ernstige benadeeling van het aanzien dat onze natie geniet, terug genomen worden. De positie van de mannen die aan de spits der regee ring staan, is tegenwoordig zoo on zeker dat geen naam als een program beschouwd kan worden. Indien de reactie op het gebied der binnenland- scbe staatkunde samenging met ge waagde proefnemingen buitenaf, dan zouden de grondvesten van hetDuit- sche rijk in gevaar gebracht worden. Donderdag heeft de heer Curzon in het Lagerhuis eenige mededeelin- gen gedaan over den stand van zaken op Kreta en o.a. verklaard, dat de onderhandelingen der mogendheden over het invoeren van de autonomie op Kreta aanmerkelijk zijn gevorderd in de richting van een vergelijk. President Kruger heeft aan den Volksraad te Pretoria gevraagd of hij de beslissing waarbij de Raad onlangs liet voorstel betreffende de concessie voor electrische trams te Johannes burg verwierp, moest beschouwen als eene verklaring van gebrek aan ver trouwen in hemzelven. De Raad heeft in antw. hierop, Donderdag eene reso lutie aangenomen, behelzend dat de bedoelde beslissing de beteekenis van een votum van georek aan vertrouwen niet had. De Volksraad heeft met 14 tegen 12 stemmen het wetsontwerp betref fende de pensioenen voor de ambte naren in Transvaal verworpen. Deze nederlaag heeft minder be teekenis dan die van de twee vorige keeren. Heizelfde wetsvoorstel werd toen met eene veel grootere meer derheid verworpen. Men gelooft dat de regeering in het volgende jaar opnieuw eene pensioenwet aan de goedkeuring van. den Volksraad zal onderwerpen. STADSNIEU WS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 2 Juli 1897. Een nieuw Politiebureau. Onze lezers znllen zich herinneren dat 13. en W., in verband met een noodzakelijk geachte uitbreiding der Secretarie, hebben voorgesteld een nieuw bureau van politie te bouwen op de plaats waar thans het voorma lig postkantoor aan de Smedestraat is gelegen en dat dit punt is aange houden, wegens een verzoek van den heer Ma care om en onderzoek in te stellen, in hoeverre het Huis van Bewaring op de Botermarkt tot bu reau van politie zou kannen worden ingericht. Dat we hiervan tot dusver nog niets gehoord hebben, behoeft ons voorzeker niet te verwonderen er komt bij een dergel yk denkbeeld tot inrichting van een groot gebouw voor een gansch ander doel, heel wat kij ken. B. en W. beweren dat het Huis van Bewaring voor politiebureau niet deugt, op het deskundie advies van den gemeente-architect. Hoe ziet dat Huis van Bewaring (de officieele tittel isVereenigd Huis van Arrest en Provoost) er dan wel uit? Van buiten kennen we het wel wie keek nooit eens op bij de grauwe, gryze muren in de Tuchthuisstraat? Aan de Botermarkt wordt het be grensd door de woning van den Direc teur en door een winkeltje, hetwelk met een gang van de directeurswoning gescheiden is. Dat winkeltje is eigen dom van het Ryk, zoodat daar een goede ingang van de Botermarkt af, zou kunuen verkregen worden. Treden wij den tegenwoordigen hoofd ingang van het Huis van Bewaring aan de Tuchthuisstraat binnen, dan vinden we rechts van 't portaal de bewaarders- wacht, spreekvertrek, waschinrichting enz.; links een waclikamer voor getui gen en de vergaderkamer van den krijgsraad: daarachter, in eene lijn, die slechts onderbroken wordt door een opgang naar boven, de kamer voor den rechter van iustructie, het bureau van den directeur, en de kamer van de Commissie van administratie. In het midden van het terrein, dat om streeks 1700 M2 groot is, is een groote binnenplaats. Hierop komt uit: links dp pohtiegevangenis en daarnaast een reeks van tien cellen. Aan die zijde ligt ook het (afgesloten) wandelplant soen voor de gevangenen. Op de eerste verdieping zijn de vsrerkzalen voor hen, die in gemeen schap hun straf ondergaan, daar zijn OQk de slaapzalen voor vrouwen (die doen denken aan een reeks van naast elkaar geplaatste vogelkooien), vier cellen voor vrouwen, in een waarvan een bekende sehryfster eenigen tijd beeft doorgebracht, benevens vier ka mers voor hen, die a la pistole ge vangen worden gezet. De tweede ver dieping wordt wederom door slaap zalen ingenomen en op de derde zijn de lokalen bestemd voor godsdienst oefening en de ziekenzalen ingericht. Ziehier een vluchtige beschrijving ran een gebouw, dat men als men er om vraagtniet gemakkelijk te zien krygt en dat hij, die er ongevraagd wordt toegelaten, gaarne heelemaal niet zon willen leeren kennen waar uit blijkt, dat de nieuwsgierigheid ook in dit geval aan den verkeerden kant is. Naar het schynt is het denkbeeld van den heer Macaré, om het voorgedeelte van het gebouw aan do Tuchthuisstraat (natuur! gewyzigd en verbouwd) voor Stads-Armen- en Ziekenhuis te be stemmen en het achtergedeelte pasklaar te maken voor bureau van politie, met den* ingan? bovengenoemd aan de Ajicrmarkt. Bij B. en W\ zit oven- wel de vrees voor, dat op die wijze noch een voldoend ruim Stads-Armen- en Ziekenhuis zal worden verkregen, noch een goed bureau van politie immers in dat laatste zullen te veel politieambtenaren in de bovenverdie pingen moeten worden gehuisvest en zal^een behoorlijk overzicht daardoor onmogelijk worden gemaakt. En hoewel in elk geval in de Ko ningstraat bij het Pand een politie post en in het Stadhuis zelf een nacht- post zon worden gevestigd, schijnt toch de Smedestraat door hare ligging in het centrum beter dan de Boter markt voor politiebureau geschikt, terwijl de deskundigen zooals geble ken is, de 'oppervlakte van het terrein in de Smedestraat (1100 M2) voor politiebureau volkomen voldoende achten. En wanneer nu maar de Bell- Telephoon het bovenhuis huurt, dan zon ook een financieel bezwaar voor den Raad vervallen zijn. Gedurende de afgeloopen maand zijn op de Aardappel- en Botermarkt Aangev. Verk. Prys. Boter 621 KG. 597 KG. f0,90 1,— Biggen 383 st. 383 st. f 3,00 10, Schram. 272 st. 272 st. f 10,- 14,— Aard. 658 HL. 541 HL. f2.— 10, Litteratuur over het kegelspel. De kegelclub „De Kroon" alhier heeft een aardig werkje het licht doen zien en wel de bekroonde antwoorden ingekomen op de prijsvraag uitge schreven door de club. Met genoegen hebben wy het werkje, dat door zyn inhoud een blijvende waarde heeften dat elk kegelaar in zijn bezit moet hebben, doorbladerd. De bekroonde antwoorden waren deze: „Verhande ling over het kegelspel," ingezonden onder het motto de cloot rólt nog," „geschiedenis van liet kegelspel" en „De wedstrijd in den Huize ..kogel- lust," kluchtspel met zang in écu be drijf." Het eerste is bekroond met een verguld zilveren medaille, het tweede met een zilveren medaille, het derde eveneens. Het boekje is o. a. de moeite van het lezen overwaard, omdat er ccn duidelijk overzicht in wordt gegeven van de geschiedenis en het verloop van het kegelspel in de laatste zeven eeuwen. Hiervan was tot heden niets bekend naar ons van goed ingelichte zijde werd me degedeeld. Ook wordt de oorsprong van het kegelspel uiteengezet, Uit een geschiedkundig oogpunt be schouwd is het werkje derhalve alles zins lezenswaard. Achter in het boekje komen oen zevental gezelschapspelen voor kegel clubs voor. Het is een eer voor de club dat het haar is mogen geluk ken, die te verzamelen, daar er tot heden maar éen gezelschapsspel was. Een woord van dank komt ook toe aan de schrijvers, die de spelen in zonden. Het werkje is fraai geïllustreerd met gravures naar oorspronkelijke schilderyen van Jan Steen en D. Teniers. Yoor liefhebbers van kegelen, die zich het keurige werkje willen aan schaffen, is het nog enkele dagen voor f 1,10 verkrijgbaar. BINNENLAND. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten Benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, de heer O. C. Damn, voorzitter van den raad van beheer der Nederlandsch-Indi.sclie Spoorwegmaatschappij, en tot ridder in de orde van den Nederlandschcn Leeuw, de heer J. Th. Viehoff, refe rendaris bij het Departement van Koloniën. Benoemd de heer Bclin, vroeger consul 2e klasse, belast met de kan selarij der Fransche ambassade te St. Petersburg, tot consul van Frank rijk te Batavia, ter vervanging van dén heer Ratard die te Yokohama als consul van Frankrijk is benoemd. Benoemd tot substituut-griflier by de arrondissements-rechtbank t.c Gro ningen, mr. I. H. Hijmans, advocaat en procureur te 's Gravenhage. (Her plaatsing wegens misstelling.) Benoemd tot kantonrechtcr-plaats- vervanger in het kanton Zaandam, mr. H. C. Schmidt, advocaat en pro cureur te Zaandamtot ontvanger van het buitengewoon zegel te Rot terdam, jhr. A. A. A. Stoop, thans ontvanger der registratie en domeinen te Hardegarijptot ontvanger der registratie en domeinente Culemborg, P. W. Menalda van Schouwenburg te Gorinchem, H. Burger; te Alphen. W. K. F. Zwierzina; allen thans io gelijke betrekking resp. te Grave. Ënkhuizen en Oss. Benoemd tot observator bij het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut, standplaats te De llfldt, A. T. Yisser, thans amanuensis by hot na tuurkundig kabinet der Esjksveeart- senijschool te Utrecht. Mr. Kerdijk. De heer mr. A. Kerdyk. heeft op de tot hem gerichte vraag, of hij eene candidatuurivoor de Tweede Kamer m het kiesdistrict Leeuwarden zou willen aannemen, ontkennend geant woord. Bakkerij-tentoonstelling. Naar de „D. Ct." verneemt bestaat het plan om in Augustus- op het hoofdterrein der nationale tentoon stelling te Dordrecht eene bakkery tentoonstelling te houden. De begrafenis van den heer Kist zal Zaterdag plaats hebben op Nieuw Eik-en-Duinen te 's Gravenhage. Feestgaven. By gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Amsterdamsche Omnibus- Maatschappij, schonk de directie aan het personeel,. 900 man sterk, voor elk dienstjaar een golden,, afgerond in vijftallen van jaren, zoodat voor elf dienstjaren 15, voor 16 jaren 20 gulden wordt uitgekeerd. Daarenbo ven kreeg elk een spaarbankboekje met het dubbele van het bedrag, dat hy naar gelang zyner dienstjaren ontving. Vredebond. De algemeene Nederlandsc.be Vre debond vergaderde Woensdag in Den Haag onder leiding van mr- Brcukel- man. Twee nieuwe bondsafdeolingen waren vertegenwoordigd. Het aantal afdcelingen is toenemende, doch do financieelc krachten blijven zwak. Dc poging een Amsterdamsche. af- deeling te vestigen, faalde. Het voorstel-s-Gravenhage om het jaarboekje te vervangen door kloiner, regelmatig verschyncude geschriften, vond bestrijding; men wilde het jaar boekje als historischen 'egger be houden. Inmiddels werd ingenomen heid betuigd met de bereidwilligheid der pers om berichten en mededcc- lingen van den Bond op te neinon. Een wissel gestolen. Den 5den Juni j! ontving mejujlr. J. C. M. A., huisvrouw van den tim merman W. P. F. D., wonende aan het Slatuinenpad te Sloten van baren man een brief uit Pretoria, waarin liy haar meldde dat hij met de vol gende mail haar in een soortgelijken brief zou zenden een wissel van 21 Pond Sterling, betaalbaar by de Ned. Bank- en Credietvereeniging voor I Zuid-Afrika te Amsterdam, Dc brief Y. 13) Bcnno sprong weer op en naderde de tafel waarach ter de rechter zat, In zyn wezen was eene opvallende verandering ge komen; zyn moed en trots hadden voor eene zichtbare angst en onzekerheid plaats gemaakt. „Hoor my eens aan, heer rechter," bad hy met diepe, bevende stem, „hoor my aan! Ik erken nu, dat de sohyn vreeselijk vernietigend tegen my is; in zweer u, geloof mij, ik ben onschuldig." „Goed, ik wil u gelooven," antwoordde de rechter met eenigen spot, „onder voorwaarde, dat gy mij zegt, wien gij uwen dolk geleend hebt." Wederom keek Benno bedroefd voor zich, daarna sloeg hy zich voor het voorhoofd. „Nu heb ik het. Het was de kerel met den rooden baardhij heeft mij den dolk -i „Wat wilt gij daarmee zeggen?" „Gij zult het aanstonds zien. Ik deelde u reeds me de, dat ik te Weenen aan 't. station aankwam op 't oogenblik, dat de trein, waarin de heef en mevrouw Yon Rehfeld zaten op het punt was te vertrekken, en dat ik nog tijd had in een coupé te springón. Er zaten reeds drie heeren in ik was echter te zeer met my zelf bezig, om op mijne medereizigers acht te slaan. Twee dier heeren stapten spoedig weer uit, de derde bleef en trachtte tegen mijn wil een gesprek met my aan te knoopen en was mij ook daardoor lastig, dat hy, zoo dikwijls de trein stopte uit deu wagen sprong en zich daarbij zoo onhandig gedroeg, dat hy struikelde en haast op mij viel, dan weer myn reiskoffers afstiet, maar telkens met veel verontschuldigingen alles goed zocht te maken. Nu weet ik, dat al deze noodelooze bewegin gen met opzet geschied zijn." „Hoe zoo?" „Zijn doel was daarby my te berooven en hij heeft mij den dolk ontstolen die in myn overjas stak, die ik uitgetrokken ern naast mij neergelegd had." „De reiziger was echter niet meer in de coupé toen de moord gebeurde." „Neen, hij was op 't voorgaande station afgestapt, en niet meer teruggekomen." „Weet gij, hoe hij er uitzag?" „Ongeveer. Hij had blond haar, eenen rooden baard en droeg een groenen jachtrok en eenen groenen hoed met eene veer." De rechter keek verbaasd opdat was nauwkeurig de beschryving, die mevrouw. Yon Rehfeld, van den moordenaar gegeven haddaarna lachte hy weer voor zich en meende de verklaring daarvoor reeds gevonden te hebben. „De conducteur heeft gezegd, dat uw reisgenoot den trein .op bedoeld station verlaten heeft," sprak hy verder. „Kan hij niet heimelijk weer ingestapt zijn?" ant woordde Benno. „De trein hield lang genoeg stil. De deuren waren geopend." „De heer Yon Rehfeld en zijne vrouw hadden de coupé niet verlaten. „Neen, ik ook niet, maar Dorothea was uitgestapt. Toen men haar wilde roepen, lag zij in eenen diepen onnatnurlijken slaap en O, mijn God," onderbrak hij zich, nu wordt my ook dat duidelijk. „Wat?" „Toonde man met den rooden baard uitstapte, strui kelde hy weer; daarby kwam hij met de hand, waarin hij den dolk hield mijn mond en neus naby, zoodat ik eene scherpe lucht inademde. Daarna werd ik door eene er ge moeiheid overvallen, zoodat ik in slaap viel en niet be merkte dat de conducteur het portier dicht maakte en de trein zich in beweging zette. „Wat wilt gy daaruit besluiten „Dat de booswicht my en ook de kamenier verdoofd heeft om zijne misdaden ongestoord te kunnen uit voeren." „Gij zyt echter bijgekomen." „De verdooving is by mij niet volkomen geweest en heeft slechts korten tijd geduurd. De eerste hulpkreet, dien mevrouw Von Rehfeld geslaakt heeft, heb iknaar mij nu invalt, als uit de verte, als in een droom ver nomen by don tweeden sprong ik oj" -aastte mij naar de coupé." „Gij onderzocht de wonde van den heer Yon {teh- feld r „Neen, ik heb mij in het geheel niet met hem be moeid. By myn onverwacht verschijnen viel de dame bewusteloos in myne armen. Kort daarna stopte de trein en nu wilde men den ongelukkige te hulp komen." Benuo zweeg; ook de rechter zat eenige minuten lang na te denken, „Ik maak u myn compliment, zei hy vervolgens, „gy hebt in haast eene fabel verzonnen, die aardig is om aan te hooren." „Een tabelriep Treuenfeld' „Gij gelooft me dus niet „Slechts hebt gy daarby eenige gewichtige omstan digheden uit 't oog verloren," vervolgde de rechter, zon der op de onderbreking te letten„Daar is vooreerst uwe bekentenis cn 't getuigenis van anderen, dat gy den heer Von Rehfeld hebt willen vermoorden, en dan de dolk. dien gy cn anderen als uw eigendom orkent" „Maar deze beide omstandigheden pleiten toch voor my riep Benno met opgeheven handen. Het ware im mers onzin indien ik na al het voorafgaande den moord had willen plegen; het ware zinneloos, hadde ik my daarbij van myn eigen dolk bediend en dezen op de plaats der daad achterge'aton." ,,'t Was waanzinnig," bevestigde de rechter„de harts tocht en de wraakzucht hebben u krankzinnig en blind gemaakt; nu, nadat de misdaad bedreven is, ont waakt gy uit uwen droom." „Uit wraakzucht overvalt men geen slapende." „De heer Yon Rehfold heeft niet geslapen, hy I

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1