Koloniën, Ata eh. Aan een van den Civielen en Mili tairen Gouverneur ontvangen telegram wordt door de Jav. Ct. het volgende ontleend „Den 3en dezer werd bij het voort rukken van het 3c bataljon in Lc- pong, gesteund door Hr. Ms. Madoe- rade vijand verdreven uit een steenen beuling op een heuvel bij Ritiëng; daarna rukte de colonne naar den misslgit in Lepong, waar het bivak werd betrokken. Gewond werden de lc-luitenant der infanterie Ij. Weber en de Europeesche fuselier Broek (alg. stamb. 110. 32190)de eerste levensgevaarlijk, de laatste be kwam een schampschot, wat hem het dienstdoen niet belet. Eene colonne van Indrapoeri nam en slechtte op den 3en dezer eenige nieuw opgeworpen versterkingen van Panglima Polim op den Tjot Glé en in het noordelijke gebergte van de moekim Mahèng eene nieuwe ver sterking op den Tjot Djameuna. „In Mahèng was de tegenstand ge ring, in (iiiëng was die van den talrijken vijand vrij krachtig. „Gesneuveld is de Amboineesche fuselier Pandejgirot (alg. St. no. 41728). terwijl de "Amboineesche fuse liers Latuheru (alg. st. no. 49017) en Dondah (alg. st. no. 41311) en de in- landsehe fuselier Djojoasmito (alg. st. no. 48915) niet levensgevaarlijk ge wond werden. „Den 2cn dezer vertoonde zich aan liet strand te Segli, op 350 M. van de versterking, een kleine bende, welke een loopgraaf wilde maken, waarop 1 officier met 18 bajonnetten uitrukte om den vijand te verjagen. Bij den aanval op de loopgraaf liet de vijand één doodc achter, terwijl aan onze zijde door klewanghouwen niet levens gevaarlijk gewond werden de euro peesche fuseliers Yan den Blink (alg. st. no. 39699) en Van Malder (alg. St. no. 27518)." Het N. Pad. Handelsblad ontving de volgende mededeeling uit Atjeh „Naar aanleiding van het van den colonne-commandant te Loknja ont vangen bericht, dat een bende van Toekoe Oemar zich in het Lepongsehe ophield, werden op den 29sten Mei jl. van Kota-Radja, derwaarts gedi rigeerd twee compagnieën infanterie bewapend met repeteergeweren, om de vijandelijke bende op te sporen. Daar" aangek urnen werd op onze troe pen onverhoeds een salvo gedaan, het welk 7 mindere militairen huiten ge vecht stelde, 's Yijands vuur werd onmiddellijk door de onzen beant woord, waarop de vijand het bekende pad koos. Zijn verlies is ons niet bekend. Den volgenden morgen keer den de troepen te Kota-Radja terug. ,,[n den morgen van 1 dezer ver trok het 3e bataljon alweer naar Le pong roet ongeveer 300 chineesche koefi'.v, terwijl den dag tevoren reeds een detachement genietroepen zich derwaarts had begeven, medenemende, behalve de te vélde noodige gereed schappen, ook nog een groote hoe veelheid springmiddelen, houdende een en ander naar ik uit goede bron verneem, verband met het voor nemen om te Lepong een permanente versterking te bouwen. „In den avond van den 5en dezer werd dc luitenant der infanterie We ber per extra-trein van Lamdjamoe naar Kota-Radja overgebracht. Deze officier heeft. nl. den dag te voren van den vijand een schot in de lin kerborst, boven het hart, gekregen, hetgeen een longaandoening moet tengevolge hebben. Zijn toestand is dus zorgwekkend. „Hier wordt algemeen als zeker "beschouwd, dat het kranige korps marechaussee uitgebreid zal worden, in welk geval zij dan op de posten der O os tei- en Westerlinie ingedeeld zullen worden, tenminste zoolang die posten gehandhaafd blijven. Lamjong heeft er thans reeds vier brigade's pl.m. 80 man, en het is er zeer mee gebaat" Kroningsfeesten. Raden Majang Koro, de verdien stelijke en veelvuldig onderscheiden luitenant-kolonel, commandant van de Barisan van Madocra, heeft, meldt de Soerab. Ct., aan het gouvernement van Ned.-Indië zijn wensch te kennen gegeven om op kosten des lands in de gelegenheid te worden gesteld bij het kroningsfeest van de Koningin tegenwoordig te zijn. Het schijnt dat de berichten om trent de reis van den sultan van Johore, die indertijd de koningin van Engeland bezocht, hem tot dien wensch hebben geleid. Indien zyn verzoek wordt toege staan, zal de sultan van Lolo zich by liem aansluiten. Terwijl het niet onwaarschijnlijk mag worden geacht, dat ook de sultan van Koetei, indien hij de verhalen van zijn zoons ver neemt, ook den lust by zich voelt opkomen om bij zyn Souvereine per soonlijk zijn opwachting ie maken. Zoo zou het denkbeeld van den heer Cremer. doch op andere wijze dan het aanvankelijk werd voorge steld, tocli tot uitvoering kunnen komen. Sport en Wedstrijden Wat heeft Jaap Eden dit jaar gedaan?. Jaap Eden is in Italië geslagen door Pasiui, Tommaselli en Momo (April); geslagen door Protin in eene match te Brussel (Mei); geslagen door Morin in eene match op de Seinebaan te Parijs (Mei); hy verslaat Protin in de lialve-beslissing van den „Grand Prix" der tentoonstelling te Brussel en wordt in de beslissing van dezen wedstrijd door Bourrillon geslagen, terwijl hij Protin en Cliinn een wiel- lengte vóór was; geslagen door een tandem te Genève; geslagen in een match door Protin, te Luik (Juni); geslagen met '/s wiel door Nossam in de beslissing van den Internatio nalen wedstrijd te Montfermeil, waarin hij 1 wiel vóór was op Piette; hij sloeg Nieuport met '/2 wiel in de halve-beslissing van denzclfden wed strijd. (Kamp.) De Henley-Regatta. De Daily Chronicle maakt nu ook van de Delftsche roeiers voor de Henley gewag. „Zij roeien goed zoo heet het strekken zich vol doende vooruit, maar vallen niet ach terover." De Leander-acht heeft de volle baan geroeid in 7.16. Maar nu is een der roeiers, Dudley Ward, een Cantab, ongesteld. RECHTSZAKEN. Een eigenaardig rechtsgeding. Bij het kantongerecht te Sittard is de volgende zeker niet alledaagsche zaak aanhangig gemaakt. In de ge meente Born bestaat, naar men wil reeds uit den tijd van koning Swen- tibold, de schutterij St. Martinus. Hare statuten zijn koninklijk goed gekeurd. Een barer bepalingen is, dat hij die bij het prijsschieten in twee achtereenvolgende jaren den vogel van de stang schiet, tot koning wordt geproclameerd. Doet dezelfde schutter dit ook het jaar daarop, dan krijgt, hij den keizertitel. Aan 't keizer worden is bovendien verbonden een zilveren halve maan, die om den hals wordt gehangen, ter waarde van 20 francs, verder 20 francs in contanten en vrijstelling van de aan de schut terij verhonden lasten. Schutter Meekels, in het vorig jaar koning geworden, maakt nu op den keizertitel aanspraak. Hy en som mige anderen beweren dat ook dit jaar de vogel door hem is afgescho ten. Het schutterijbestuur echter be weert, dat hij den vogel niet naar be lmoren afgeschoten heeft, en weigert Meekels daarom den keizertitel met de daaraan verbonden voordeelen. Vandaar een proces, dat Zaterdag a.s. behandeld zal worden. Voor beide partijen zal een advocaat de zaak be pleiten. GE3KENGD NIEUWS. Woeker in Engeland. Er is in Engeland een parlemen taire commissie die een onderzoek instelt naar den woeker. Hoe noodzakelijk de. arbeid van deze commissie is blijkt herhaaldelijk. Dinsdag heeft de commissie een zekeren heer Isaac Gordon gehoord. Hij antwoordde op alle vragen met epaste vrijmoedigheid en deed niet tie geringste moeite om de waarheid te verbergen of zichzelf en zyn be drijf te verontschuldigen. Isaac. Gordon noemt zich koopman. Hy heeft een kantoor te Bristol onder deu naam Williamson, te Manchester als Elliot, te Liverpool als Spencer enz. in negen plaatsen onder negen verschillende r.amen. Dat geeft dit voordcel dat een schuldenaar die te Bristol by Williamson heeft geleend en in gebreke is gebleven oni terug te betalen, te Liverpool niet weder naar Williamson zal gaan, maar wel bij Spencer terecht komt, waarop Gordon hem dan in de knip beeft. De getuige heeft het kantoor te Worcester opgeheven omdat bet niet rendeerde". De voorzitter: Was dat na hqt proces voor het Hof van Assi sen? „Ja". Waarvan werdtge beschuldigd? „Och van bedrog of zoo iets geloof ik". Hoe was de uitspraak? „Wel. ik werd veroordeeld". Wat was het vonnis? „Achttien of twintig maanden, denk ik". Yoor zijn klanten houdt de heer Gordon er zeker wel een beter ge heugen op na. Het best was deze getuige in zijn cijfers. Hij leende in 1892 aan een zekeren Adams 50 p. st., waarvoor hij 200 p. st. terugkreeg. In 1893 en '94 schoot hy nog twee sommen vau 50 p. st. voor en ontving daarvoor 461 p. st. Toen stopte Adams de be taling, waarop Gordon een rekening van 500 p.st. inzond! Hij leende aan een heer uit Chester 5000 p. st. „Herinnert ge u dat ge daarvoor 14,000 p. st. terug ontvingt Getuige, met een breedeu lach Ja en hij ging bankroet. Maar Gordon was een slachtoffer. Hij leende aan een geestelijke 100 p. st. en zag er nooit een penny van terug. Arme kerel! Het is zyn schuld niet, dat hij op zijn beurt zijn klanten af zet. Een menscli wordt slecht ge maakt Andrée's pooltoclit per luchtballon. De vulling van Andrée's luchtbal lon is gelukt; met dit werk is den 19en Juni een aanvang gemaakt en in drie dagen was alles afgeloopen. Aan de Vossische Ztg. werd den 3e over Andrce's expeditie uit Stock holm geschreven: Op grond van weerkundige waar nemingen kan men zeggen, dat de vooruitzichten voor het optreden van zuidelijke winden bij Andrée's station (Deensch eiland, aan den noordweot- punt van Spitsbergen) het gunstigst zijn in het begin van Juli. Ook ver leden jaar was in dien tijd de wind meer dan eens gunstig voor de expe ditie, maar Audrée was toen pas den 27en Juli gereed met het vullen van den ballon en de overige toebereid selen, terwijl dit jaar reeds van 22 Juni af alles klaar was. In het alge meen zijn in Juni geen zuidelyke winden in het noorden van Spitsber gen te verwachten, maar, naar dr. Ekholm aan een medewerker van Aftenbladel verklaarde, is de waar schijnlijkheid daarvan reeds vrij groot van 21 Juni af. Een gebied van hooge drukking ten zuiden of zuidoosten van den~Archipel zou opliet Deensch eiland zuidelijke winden teweegbren gen, en zulk een maximum schijnt in de laatste dagen van Juni noord westelijk van Vardö waargenomen te zijn. Het geheel der waarnemingen in de poolstreken, voor een goed deel verricht op vaste stations, bewijst dat in de maand Juli in ten minste twee streken van het poolgebied zuidelijke winden heerschen: in den omtrek van Spitsbergenen in den omtrek van de Behringstraat. Tot de bezwaren, vroeger tegen Andrée's plan opgeworpen,behoorde ook dit, dat de ballon m liet midden van het poolgebied in een gebied van volkomen windstilte zou kunnen ge raken, zoodat de teiugweg afgesne den zou zyn. Ekholm acht dit echter niet waarschijnlijk. Hy meent dat de ballon waarschijnlijk spiraalvormige bewegingen zal maken bij de pool, om dan, hetzij naar Siberië hetzij naar het noorden van Amerika, voort gestuwd te worden. De temperatuur zal, meeuen de reizigers, geen be zwaar opleveren (ofschoon zij maar zeer onvoldoende beschut kunnen zijn, bevinden zij zich in dit opzicht in geen slechter conditie dan Nansen en Jehansen op hun beroemden terug tocht). Nevels, die in die streken vaak voorkomen, kunnen echter zeer hin derlijk worden. Een ongeluk. Te Southsea Common liet een kanon nier aan een gezelschap dames de batterij van dc marine reserve zien. llij laadde een Nordenleld met wat hij voor een looze patroon hield, maar liet was een scherpe, trok af, en een reservist, die eenige nieters voor den vuurmond stond, werd door den ko gel doorboord. Hij stierf op de plaats zelf. De kogel ging nog door een schutting heen en viel in een artil leriekamp in de buurt. Een duiker verongelukt. Te Rhyl sprong Dinsdag Thomas Burns, „wereldkampioen in liet hoog duiken," vau een stellage 30 M. hoog in zee, ten aanschouwe van duizendeu raenschen. Hy kwam op zijn rug te recht en zwom nog wat en werd dood aan wal gehaald. Een sneeuwsmeltmacliine. In de groote steden worden gedu rende den winter duizendeu uitgege ven, om de groote verkeerswegen van sneeuw te ontdoen en begaanbaar te houden. Toch blijkt liet niet zelden, dat de arbeidskrachten tekort schie ten en de toegestane geldmiddelen niet voldoende zyn. om liet beoogde doel te bereiken. Men moet dus wel liet oog vestigen op betere technische hulp middelen. In New-York is in den vorigen winter eene door de „Snow Ice Liguefying Company" te Paterson ge construeerde sneeuwsmeltmachine met goed gevolg bij de opruiming dei- sneeuw gebruikt. Het Duitsche tijd schrift ..Die Technik", 1897, pag. 181, geeft hiervan eene korte beschrijving waaraan wij liet volgende ontlcenen. De door naphta verwarmde sneeuw smeltmachine bestaat uit een wagen op vier wielen, welke onder den bok van den koetsier een reservoir heeft om een ton naphta te bergen, waar door de daarachter aangebrachte stoommachine met het smeltapparaat verhit wordt. Het smelttoestel bestaat uit een groote yzeren kast, ouder welker bo dem zich twee buizen bevinden, die langs de zijwanden loopen. Door deze buizen wordt de in gas lorde naphtha gevoerd en op ecu ^1 tal openingen in de buizen brandt het gas met groote vlammen. Deze vlam men worden daar in aanraking ge bracht met de sneeuw, die iu de ijzeren kast wordt geworpen, en het sneeuw water, dat door de smelting ontstaat, wordt door lederen buizen afgevoerd naar de riolen. De sneeuw moet door menschen- handen in de machine geworpen wor den een 14 tal personen zijn hiervoor noodig. Doch liet groote voordeel be staat hierin, dat de sneeuw direct verwijderd wordt door de smelting. Deze machine smelt 0.8 kub. M. sneeuw per minuut, en het smeltwater wordt door eene temperatuur van meer dan 17 gr. helioed tegen bevriezing, zoodat hét vrij afloopt. De kosten be liepen, het personeel medegerekend, ongeveer f 210, bij een onafgebroken arbeid van 10 uren, doch met het oog oj) de groote hoeveelheid opgeruimde sneeuw was dit voordeeliger dan de opruiming op andere wijze. Koningin Nathalie van Servië. Een interessante en eigenaardige mededeeling over koningin Nathalie van Servië geeft een medewerker van een Fransch tijdschrift op vleiende wijze. Koningin Nathalie, meent hij, is de schoonste vorstin van Europa. Haar hals in 't bijzonder gelykt op die van de Venus van Milo. Het mid del, dat zij aanwendt om haar zwa nenhals tegen de rimpels van den ouderdom tc beschutten, is zoo een voudig, dat iedere schoone het gebrui ken kan. De Servische Koningin zou, naar men zegt, iederen morgen een wandeling in haar park doen en dan een zwareu steenen kruik op het hoofd dragen. Deze oefening heeft niet al-, leen het voordeel, dat zij de nekspie ren versterkt, maar zij geeft ook aan liet hoofd en aan het geheele boven lijf een bijzonder bevallige houding. De gewoonte om waterkruiken en kannen op het hoofd te dragen is bij de vrouwen der volksklasse in het Oosten volstrekt niet zeldzaam en dus ook niet in Servië. Koningin Nathalie een geboren Russin, schijnt het kruik- dragen van de Servische vrouwen geleerd te hebben. Een verstandig rijwiel. Wc keuvelden over het rywiel in 't algemeen en over de verschillende merken in 't bizonder. Natuurlijk prees ieder onzer de uit muntende eigenschappen zijner machi ne en beweerde dat die van onover trefbaar fabrikaat was. De een ver telde hoe hij eens met zijn wiel :ver ecri sloot was gevlogen en heelhuids aan de overzijde terecht kwam. Een ander dat hij, dank zij zijn voortref felijke velocipede, aan de vervolging- van een verbolgen stier was ontko men. Een derde" hoe hij door met de grootste nauwkeurigheid te kunnen manoeuvreeren, op 't laatste oogen- blik een dreigend gevaar had bezwo ren. met liet verblijdend gevolg dat hij de hand eener rijke erfgename verwierf. Kortom men was haast niet uitge praat over de deugden en goede hóe danigheden der verschillende merken. „En wat zeg jy ervan werd aan den oudsten onzer, die niet aan het gesprek had deelgenomen, gevraagd. „Bij mij staat liet als een paal bo ven water", gaf de aangesprokene ten antwoord, dat de Crescent dc koning der wielen is. De Crescent is, gelijk het fiere ros, één met zyn berijder, de Crescent is byna. neen is een denkend wezen „Ho, ho, lio !!1 werd spottend ge roepen. „Wilt ge het bewijs Hoor dan wat me op Pinkstermaandag overkwam. Als een ander 't u vertelde, zoudt ge 't niet geloovenmijn erkende waar heidsliefde, ge zult'dat allen moeten toegeven, laq,t geen twijfel toe. „Ik reed in de nabijheid .van Hil versum en wilde een laan inslaan, toen eensklaps mijn wiel een kuur kreeg als een koppig paard, zoodat ik moeite had zittend te blijven. Verbaasd zette ik opnieuw aan, eu thans, wonder boven wonder, weigerde mijn wiel dienst cn ik viel ter aarde. Een derde proef werd genomen en mijn wiel werd defect. „Ik bekeek het van alle kanten en tuurde, als om hulp zoekend, in het rond. „Eensklaps ontwaarde ik aan een der boomen een bordje, dat tot nog toe aan mijn aandacht was ontsnapt. Het droeg een opschrift. Ik las cn denk u mijn OArorgroote ver bazing toen ik langzaam de woorden spelde Verboden toegana voor 'wiel rijders De verteller zweeg, snoot zijn neus, dronk een slok bier en keek ons vra gend aan. We hadden niets in te brengen en dit bewees wel, dat hij ons op over tuigende wijze de meerdere voortref felijkheid der Crescent machine had aangetoond. Het is liet Crescent Bulletin waar aan wij deze merkwaardige fin-de- siccle-geschiedenis ontleenen. Weervoorspelling door mid del van vliegers. Het weerbureau der Vereenigde Staten heeft, naar uit New-York ge meld wordt, proeven met vliegers aan gewend om verandering van weder langen tijd vroeger, dan tot nog toe mogelijk was, te voorspollen. Het is gelukt om de vliegers tusschen de een en twee Eugelsche mijlen boven Sic aarde te doen stijgen. Dit maakte het mogelijk om verandering van weder ongeveer 16 uur vroeger te kunnen voorspellen dan bij de methode tot dusver in gebruik. Men meent dat veranderingen dc luchtstroomin- gen ter hoogte van één mijl boven de oppervlakte der aarde, reeds on geveer 12—16 uur vroeger kunnen geconstateerd worden, dan dat zy aan de oppervlakte der aarde zijn waar te nemen. De proeven met hoog- stijgende vliegers zyn reeds in zoover gelukt, dat het weer-bureau der Ver eenigde Staten binnen een half jaar in staat zal zijn telegraphisch-syn- ehronische kaarten, die den toestand der atmosfeer ter hoogte van eene mijl boven de aardoppervlakte aan wijzen, te vervaardigen. Deze kaar ten zullen liet gebied Rocky-Moun- tain tot het begin der Alleghany-ge- bergten omvatten. Vrouwen regeering. Te .Jamestown, Kansas, worden sedert de laatste verkiezingen alle betrekkingen van Mayor af door vrouwen vervuld. Zoodra laatstge noemden de macht in handen hadden, betroffen, zooals men begrijpen kan, hunne eerste maatregelen, de verhef fing van het peil der zedelijkheid onder de mannen en insgelijks gold het in de eerste plaats de opheffing der speelzalen. De vrouwelijke over heid hield zich echter niet. lang bezig met het opmaken van paragrafen. Gewapend met bjjlen en hamers, deed zij een inval in een der meest bekende speelsalons. Het sterkere ge slacht koos onmiddellijk het hazenpad en onder gejuich dér menigte, die voor de vensters zat te kijken, werd dc boel kort en klein geslagen, en lieten zy dc voorhanden zijnde bier en whisky-vaten ledig loopen. Laatst genoemde maatregel had een ver keerde uitwerking; want liet gevolg was, dat liet volk zich bedronk, eu groote baldadigheden bedreven werden. Eene beschuldiging. Den Italiaanschen Min. van Oor log is de vraag gedaan, wat hij denkt te doen ter verdediging van de Ita liaansche officieren, die zoo lievig door prins Henri van Orleans zijn aange vallen. Ter verduidelijking van dit bericht laten wij de volgende passage volgen uit een brief vau den prins van Or leans uit Abcssinië, aan de Figaro Het algèmeene onderwerk van ge sprek is hier de oorlog en de macht der Italianen. Ik hen er niet alleen ver ontwaardigd over, maar ik walg van hetgeen ik eiken dag omtrent hen ver neem. Ik zou mijn mond hebben ge houden, uit eerbied voor een natie, waarmede wij tot voor korten tijd be vriend waren, indien de Italianen niet op zulk een ongemanierde wijze tegenover ons gehandeld hadden. Zij hebben erkend, geen kwartier aan de Fransclien te zullen geven, wanneer zij Addis Abeba als over winnaars mochten binnentrekken, zelfs niet de winkeliers. Zij zijn de stad echter binnengekomen' als ge vangenen, een feit waarop zij niet gerekend hadden. Italiaansche offi cieren hebben zich niet geschaamd deel te nemen aan den eersten ver jaardag van den slag van Adowa. Anderen droegen munten met Mene- lik's beeld als knoopen. Albertone zelf wendde zich op èkeren dag, toen hij de gezondheid des grooten keizers dronk, tot een Franschman met de vraag of de Italianen niet beleefd waren. De Franschman antwoordde, dat hij zich geen Franschman kon voorstellen, die de gezondheid dronk van keizer Wilhelm- Dezelfde Albertone ontving van keizer Menelik een muziekdoos tel leen. Toen de generaal heenging, ver dween ook de doos, waarschijnlijk meegenomen door een zijner onderge schikten. Do keizerin vroeg, of liet in Europa gewoonte was om voor werpen weg te nemen. „Niet overal", was het antwoord. Wat de verhalen betreft omtrent verminking van ge vangenen door Abessiniërs, deze zijn verdicht. Hoogstens vier of vyf man van de duizenden gevangenen zijn de slachtoffers geworden van deze oude Etr.iopisehe "gewoonte, welke uitge roeid is door de gestrengheid van Menelik. De Italianen schijnen vreeselijk ver bolgen over dit schrijven. „Men moet er evenwel niet te veel waarde aan hechten," zegt de Parijsche corres pondent der Daily News. „Hij heeft op denzelfden beleefden toon gespro ken over de Engelschen, na gastvry in Indië behandeld te zijn. Prins Henri's vrienden zeggen, dat hij een ideaal heeft president der Repu bliek te worden, wanneer hij oud ge noeg is." Een tweede Mueius Scaevola. Acciarito, de man, die een aanslag- pleegde op Koning Humbert, heeft Mueius Scaevola nageaapt. Na in zijn cel een vuurtje gemaakt te heb ben van eenige boeken over „Italië's herleving", het Huis van Savoye enz., heeft liij zijn hand in de vlammen gestoken en een tijdlang- daarin ge houden, ten bewijze, dat hij geen medeplichtigen had. Toen de bewa kers op de brandlucht toeschoten (het toezicht in de Italiaansche gevange nissen schijnt ook niet best!) haalde hy zeer kalm zijn geblakerde en bloe dende hand uit het vuur, zeggende „:t Is maar gekheidik hoop,'datgy geen dokter zult halen." Hij is naar het bagno van San Stefano overgebracht. „Bedaard, bedaard, vriendje, met de gerechtszitting heeft 'tgecu haast." „Is zij uitgesteld?" „Ja, tot op een nooit komenden dag; mevrouw Von Rehfeld heeft mijn roernryk pleidooi oiïnoodig gemaakt Nog altijd vol twijfel keek Benno van de een naai den andere, maar reeds brak gelijk eene zonnestraal de lang teruggehouden hoop door. „Érna, Woeker, gij kunt niet zoo wreed schertsen. - - wat brengt gij?" „De vrijheid riep de advocaat juichend. „De vrij heid," sprak Erna weenend. „Uwe onschuld is bewezen, de ware moordenaar gevonden en tot bekentenis ge bracht" „Door uErna, door uMeer kori hij niet zeggen. Zijn beide handen vattende en aan haar hart druk kend, antwoordde Erna liefelijk en zacht: „Voor u en voor mij!" Het binnentreden van den rechter, die 't onderzoek tegen Benno Treuenfeld geleid had, onderbrak de hart roerende scène; hij kwam om hem in alle vormen zyn ontslag l it. de gevangenis te melden en deed dit vol schaamte. Hij zag nu in, dat hij vol blinden ijver ge handeld en in de raeeniiig, dat Trcuenfekl de moorde naar was, alle onderzoek naai1 den waren misdadiger verzuimd had. Kr moest nog aan enkele formaliteiten voldaan wor den én Benno kon de plaats verlaten, waar hij vier we ken lang onder een vreeselijke, onteeronde aanklacht gesmacht 'had. Woeker én Erna begeleidden hein in triumf naar de woning der laatstemaar zy moesten een gesloten rij tuig nemen en zystraten inslaan, want de opgewonden menigte drong zich om het gerechtsgebouw en was nieuwsgierig om Benno Treuenfeld te zien't was niet te voorzien wat men in den eersten vreugderoes met denzelfden man doen zou, dien men voor een uur nog als moordenaar gevloekt had en nu tot in de wolken verhief. De zitting van 't gerechtshof was dooi- den president geopend en terstond weder gesloten met de verklaring, dat de behandeling lieden niet zou plaats hebben, daar men den waren moordenaar van den heer Von Rehfeld gevonden en deze alles bekend had dientengevolge was Je tot dusverre beschuldigde heer Benno Treuenfeld als volkomen onschuldig bevonden eD zooeven in vry- hcid gesteld. De president rekende het zich tot plicht voor den zoozeer in zijn eer en goeden naam gekrenk te deze verklaring publiek te doen en de luide bij valsbetuiging, die zijn rede beantwoordde, bewees, hoe hy liet ware getroffen had. Het onderzoek tegen Theodor Giinther nam niet veel tijd in beslag. De ellendige was naar geest en lichaam al te diep ge zonken, om tegenover den rechter zyne onschuld langer vol te houden. Na eenige vergcefsche pogingen de fei ten te loochenen, legde hy reeds te Ostende eene volle bekentenis af. Met een door de justitie afgegeven proto col was Erna onmiddellijk vertrokken en reeds enkoio uren voor de opening der terechtzitting te G. aange komen. Vergezeld van Wecker spoedde zy zich naar den président der rechtbank en legde hem de medegebrachte verklaringen voor, met eene mededeeling, dat de moor denaar onder geleide der politie den volgenden dag uit geleverd zou worden. Daarop was Benno Treuenfeld ontslagen geworden en Wecker had van den president weten te verkrytren, dat hem de vrijheid door Erna werd medegedeeld. Theodor Günther, die on Ier geleide van den inspec teur Sehwarz en twee Belgische gendarmes \s ander daags aankwam, herhaalde zijne bekentenis in tegen woordigheid van den rechter van instructie, zonder eenige sporen van berouw aan den dag- te leggen. Op een hoogen toon als sprak hij van eene zaak, die hem in 't geheel niet aanging, vertelde hij den ganschenloop der treurige zaak. Theodor Günther had al lang zyn groot vermogen verspild en leefde nn al jaren van schuldmakeu, waarin hy het tot eene aanmerkelijke bedrevenheid gebracht had. Volgens zijn devies, „liever slecht dan arm", betaalde hy slechts degenen, die hem dwongen cn bedreigden hem publiek te zullen beschaamd maken en dan slechts, wanneer hy eene groote korting verkregen had, wat nog al eens lukte; want hij had de kunst geleerd, „het ge luk te dwingen", en oefende ze, waar hij het slechts onbemerkt doen kon. Had hy zich in een kring onmo gelijk gemaakt, zoo verdween hy voor eenigen tijd en dook dan weer op eene andere plaats op. Op dien ongelukkigen namiddag, toen de heer Von Rehfel met zijne jonge vrouw van Weenen vertrok, had ook Günther weer behoefte gevoeld, de keizerstad aan den Donau. te verlaten; hij dacht de personen aan de Spree, die hij in jaren niet meer bezocht had, geluk te brengen, en waar hij voor zijn doen weer een rijk veld hoopte te vinden. Terwyl hij het lokei naderde om een plaatskaartje te nemen," zag hij voor zich eenen ouderen heer, die twee kaartjes eerste en een tweede klasse naar een der groote tusschenstations nam, waar zich de lijn met eene andere kruiste. De heer trok de geldbeurs uit zijn zak om te betalen, ontdekte echter, dat de inhoud n;et toereikend was en haalde met zicht baar ongenoegen een brieventasch uit, die, zooals de toeschouwer bemerkte, met groote bankbiljetten gevuld was. De vreemde nam een biljet eruit, wisselde, deed de terug ontvangen munten weer in de beurs en stak de brieventasch in een zak van zijn jas, waarover hy de overjas trok. Terwijl Giinther dit voorval gadesloeg, kwam de ge dachte bij hem op, zich van den inbond der brieven tasch meester te maken. Hij kocht vlug een kaartje tot by een, een paar sta tions van degene verwijderd, waarvoor de heer de kaart jes genomen "had, en verloor hem niet meer uit het oog. Hij zag, hoe hij met eene dame in een coupé eerste klasse stapte, hoe eene, het paar vergezellende kamenier iu een aangrenzende coupé twcedefklassejplaats nam, en prees het geluk dat hem een coupé tweede klasse aan de andere zijde vinden liet, waarin hn twee heeren tot gezelschap kreeg, die slechts een klein traject mee reisden. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2