Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De slag vanHohenfriedberg. t5e Jaargang. Donderdag 15 Juli 1897, Ho 4305 MS DAGBLAD A T^OJSTJ^TEVTTrrNrTSFI^IJ'S: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden „1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post6.371/2 Directeur-Uitgever -AJD V JitirOa'JiiJSrTT-FTtsr: 1 —5 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten, voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Go. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten Yoor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; SpaamdamC. HARTENDORP; Za ndt oor t, J. ZWEMMER; Veisen en Beverwijk, P. ROND, bij de Velserbrug; IJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Officieele Berichten. Stemming. Dc Burgemeester van Haarlem maakt bekend dat op Vrijdag den 23n Juli 1897 eene stemming zal plaats hebben ter benoeming van een lid van de Provin ciale Staten van Noord-Holland voor bet kiesdistrict Haarlem, en wel uit de navolgende candidaten H. van Blaadcren, HaarlemE. P. H. M. Byleveld, BloemendaalMr. W. A. 't Hooft, Haarlem. De stemming vangt aan des mor gens te 8 uren en duurt tot des na middags te 5 uren. De stembureaux zullen zitting hou den als volgt dat in het le stemdistrictin het schoolgebouw, aan de Beeksteeg, plaatselijk gemerkt no. 12 (thans kos- telooze school lett. B); dat in het 2e stemdistrietin het schoolgebouw aan de Gedempte Oude- graebt, plaatselijk gemerkt no. 131 (thans kostelooze school lett. D); dat in het, 3e stemdistrictin het schoolgebouw op het KL Heiligland, plaatselijk gemerkt no. 12 (thans le Burgerschool voor jongens en meisjes); dat in het 4e stemdistrict: in het gebouw „de Stads Doelen" aan de Gasthuisstraat no 32; dat in het 5e stemdistrict: (hoofd stembureau) op liet Raadhuis dat in het 6e stemdistriet: in het schoolgebouw aan de Friesche Var kenmarkt, plaatselijk gemerkt no. 38 (thans le Tusschenschool); dat in het 7e stemdistrictin het schoolgebouw aan het Wijde Gelde- loozepad, plaatselijk gemerkt no. 1 (thans 2e Tusschenschool). De inhoud van art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt aldus: „Hij die opzettelijk zich voor een „ander uitgevende, aan eene krachtens „wettelijk voorschrift uitgeschreven „verkiezing deelneemt, wordt gestraft „met gevangenisstraf van ten noogste „een jaar." Haarlem14 Juli 1897. De Burgemeester voor/ioemd; BOREEL. Politiek Overzicht. Het rapport der Zuid-Afrikaansche commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar Jamesons inval in Transvaal is Dinsdagmiddag vastge steld en naar het Lagerhuis gezon den. Voor eenige dagen wist de Times reeds een .en ander van de strekking mede te deelen en deze mededeelingen komen vrijwel overeen met den ofnei- eelen inhoud. Alle leden van de commissie hebben het rapport geteekend behalve Blake en Laoouchere, welke laatstgenoemde zooals gemeld is, een eigen rapport heeft ingediend. Labouchere stelt daarin de volgende punten in het licht: le dat de minister van oorlog zekere [schen de Vereenigde Staten en Japan hem voorgelegde documenten, waarin beschuldigingen voorkomen, niet heeft medegedeeld aan de commissie, die er trouwens nooit om vroeg, zoodat, de commissie, naar het oordeel van La bouchere, nooit ten volle zich van Jameson's tocht op de hoogte heeft gebracht; 2e. dat Chamberlain, alvo rens Betsjoeanaland aan de Chartered Company over te dragen, nooit ge tracht heeft uit te vinden wat Labouchere verklaart te betreuren wat Harris bedoelde toen hy den minister vertrouwelijk een belang rijke mededeeling wilde doen4e dat Rhodes Jameson machtigde wat Labouchere bewezen acht zoo niet gelastte, Transvaal binnen te vallen, nadat de Johannesburgers be sloten hadden dat de inval moest worden uitgesteldimmers Rhodes seinde na den inval aan Flora Shaw om Chamberlain te bidden, hem en Jameson alsnog te steunen. Labouchere erkent, dat Rhodes po litieke dryfveeren had, maar finan- cieele tevens, ofschoon hij moet toe geven dat het niet duidelijk is, wat de Chartered Company had kunnen winnen bijaldien Jameson geslaagd was. Labouchere houdt vol dat de Chartered Company over het gebeurde te Johannesburg en den tocht van Jameson aansprakelijk is, want de directeuren Maguirc, Beit en Grey deden mee, terwijl de anderen zien aan een misdadig plichtverzuim schul dig maakten, ook door aan Rhodes carte blanché te geven. Volgens de meening van Labouchere behooren Rhodes en Beit streng gestraft te worden, want zy hebben den Engel sehen naam vernederd. Het rapport der commissie schijnt de telegrammen van Flora Shaw en de weigering van Hawksley om de telegrammen van Rhodes over te leg gen, zonder commentaar te vermelden, en geen bestraffing voor te stellen. Er loopen sterke geruchten over Har- court's ontslag tengevolge van inter ventie van den prins van Wales. Dus daarvoor zyn nu zoovele bij eenkomsten gehouden, om eene ver klaring te geven, dat het gedrag van Rhodes in deze zeer afkeurenswaard was, waarover trouwens reeds van te voren allen het eens moesten zijn, of zy het bekenden of niet, maar om eene gerechtelijke vervolging of eene rechtstreeksche bestraffing van Rho des noch van de anderen aan te be velen. Wat een afschuwelijk mis vormde wassen neus! Van wassen neuzen gesproken, de eeuwige zieke van Bournemouth, de Panama-held Cornelius Herz is weer besproken. De fransche enquête-com missie in de Panama-geschiedenis evenals de Z. Afr. Commissie een comité tot onderzoek van vuile za ken heeft twee leden naar Londen afgevaardigd, volgen hunne opdracht nog enkel met het doel zich te ver gewissen omtrent de echtheid van een Zaterdag ingekomen schrijven van Cornelius Herz. In Londen loopen berichten die, als zy waarheid bevatten wijzen op eene vermeerdering van do spanning tus- dat zooals bekend is protesteert tegen de inlijving van Hawaï. Degernchten dat Japan een scheids rechterlijke beslissing afwijst, lokken eenerzijds geruchten uit dat. Noord- Amerika zijn vloot versterkt en twee oorlogsschepen naar Hawaï zendt, en verwekken anderzijds oorlogszuchtige taal in de Amerikaansche pers, waarin wordt te verstaan gegeven, dat Japan en Spanje heimelijk tegen de Ver eenigde Staten zijn verbonden. De Herald richt een strijdlustig artikel tegen Japan, en verklaart dat als dit land op oorlog belust is, Noord-Ame- rika klaar staat. Het eer.ige gevolg van zoo'n oorlog zou volgens de He rald dit zijn, dè$ Tokio, Jokohama en Kobe werden platgeschoten cn vermeesterd. Intusschen verklaart de World, dat het besluit van den Se naat aangaande liet inlijvingsverdrag waarschijnlijk niet vóór December zal worden genomen. STADSNIEU WS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 14 Juli 1897. School voor Kunstnijverheid te Haarlem. In de zeventiende jaarlyksche ver gadering van den Raad van Bestuur van het Museum van Kunstnijverheid alhier, die den loden Juli 1.1. gehouden werd, is tot het openen van den cursus vóór artistieke metaalbe werking het drijven en ciseleeren, als aanvulling van het vakteekenen en boetseeren van deze afdeeling beslo ten, zoodat thans gelegenheid be staat zich onder bekwame leiding tot het vak voor te bereiden. Bij liet hervatten van de lessen'op 1 September zal de afdeeling in wer king treden. Thans is men bezig met het inricli ten der werkplaats, waartoe de beste gereedschappen uit Parijs ontboden werden. Het programma van dezen cursus zal nader bekend worden gemaakt Tot voorzitter van den Raad van bestuur werd gekozen de heer F. M baron van Lynden alhier. De Maats, tot Exploitatie van Staal- waterbronnen houdt Woensdag 21 dezer eene algemeene vergadering tot het wyzigen der statuten en het be noemen van een directeur. Voorts is er ingekomen een voorstel van aan deelhouders, tot benoeming van een chemise 11 adviseur. Naar wij vernemen gaat dit laatste voorstel uit van de lieeren M. W. Savry, J. J. F. Beynes, A. van der Steur Jr., W. Stolp en C. J. M. de Wilde. De strekking daarvan is, om nu door het besluit der vergadering tot benoeming van een directeur, de Raad van Beheer aan de Maatschappij ontvalt, den heer C. G. Loomeijer, die jarenlang zooveel voor haar gedaan heeft, aan haar to verbinden. BINNENLAND Examen teekenen m. o. By beschikking van den Minister van Binnenlandscne Zaken is bepaald dat de commissie, belast- met bet examineeren van lien die eene akte van bekwaamheid wenschen te ver krijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig tee kenen en boetseeren, voor het jaar 1897 zitting zal houden te Amster dam: is aan deze commissie tevens opge dragen het examineeren van hen die 1897 de akte van bekwaamheid verlangen voor het handteekenen, be doeld in art. 65his der wet tot rege ling van het lager onderwijs. en zijn benoemd, tot lid en voor zitter dier commissieW. B. G. Mol- kenboer, directeur der Rijksnormadl- school voor teekenonderwijzers, te Amsterdam tot leden: L. Beirer te Amst., F. Lz. Berghuis te Arnhem, J. Bubber- man te Leeuwarden, D. B. A. J. Brugma te Rotterdam, A. R. Cohen te Amsterdam, H. J. vant Dijk te Amsterdam, H. A. C. Dekter te Am sterdam, F. Th. Grabijn te Haarlem Bart van Hove te Amsterdam, J. D. Huibërs te Amsterdam, P. H. Kisjes te Roermond, S. Lantinga Az. te Rotterdam, J. C. U. Legner te Utrecht M. J. Lens te Utrecht, P. vanLooy te Haarlem, J. H. A. Miaralet te 's-Gravenhage, T. H. A. A. Molken- boer te Amsterdam, C. W. Nijhoff te Amsterdam, H. Rozenheek te Hee renveen, J. W. Sevenhuysen te Haar lem, H. J. de Vries te Haarlem, B. W. Wierink te Amsterdam, W. Zwier Gz. te Amsterdam. (St.-Cl.) Verkiezingen Gemeenteraad. Amsterdam. District I. Herstemming tnssclien O- Kamerlingh Onnes, mr. J. P. A. N. Caroli, J. B. van Dijk en mr.W. Heineken. H. Gekozen J. H. Cool. Herstem ming tussehen W. P. Harten en mr. D. P. D. Fabius. LU. Herstemming tussehen J. Po lak en H. Polak. IV. Gekozen mr. L. W. van Gigch. V. Gekozen S. Schippers. Herstem ming tussehen G. P. Wijnmalen en P. A. Monshouwer. VI. Gekozen mr. H. J. van Lennep. Herstemming tussehen J. D. Hoog- landt Az en B. J. Lindeboom. VH. Gekozen mr. W. F. van Leeuwen. Herstemming tussehen J. Brongers en J. A. A. Grypink. C. Dyserinck en J. A. Wormser. VXH. Gekozen A. Haimsen Jr. en mr. W. Heineken. Herstemming tus sehen mr. D. P. D. Fabius en mr. W. F. van Leeuwen. IX. Herstemming tussehen dr. A. Voute, J. P. Mynssen, mr. Th. Heems kerk en mr. Heineken. 's-Gravenhage. Gekozen de aftredende leden Be vers, Knoester, Locff en van Malsen en voorts de heer van de Rovaart. Verkiezing Provinciale Staten. Amsterdam. Distriet VLEI. Herstemming tus sehen Mr. D. P. D. Fabius en C. V. Gerritsen. IX. Herstemming tossehen Chr. R. Kouveld en J. Hudig Dz. Het Perzisch Gezantschap. Omtrent de ontvangst van den ambassadeur van den Shah van Per zië op het Loo kan het volgende worden bericht: Een speciale"trein bracht de missie te Apeldoorn. De ontvangst geschiedde door een kamer heer, waarna in hofrijtuigen naar het Loo werd gereden. Te zes uur ont vingen Hare Majesteiten het gezant schap. De ambassadeur bracht den heilgroet. van zijn souverein aan de Vorstinnen over, met de beste wen schen voor den voorspoed van Neder land en zyn bevolking. Aan den gala-maaltijd, waaraan de Perzen aanzaten in hóf- of militaire kleedij en de leden der koninklijke hofhouding in groot costuum, stelde de Regentes een dronk op den Shah van Perzië en diens ambassadeur Na den maaltijd ondertitelden de Koninginnen zich met de"-verschil- lende leden van het gezantschap; die kort voor de audiëntie reeds de ge melde ridderorden ontvingen. Om 9 uur werden de lieeren naar den trein teruggeleid. Dinsdag bracht het gezantschap een bezoek aan de geschutgieterij in Den Haag; des avonds gaf "de minis ter van buiten!, zaken een officieel diner te zijnen huize. Heden bezoek aan de havenwerken te Rotterdam. In het reccptieboek teekenden Dins dag de ministers hun namen. Een Haagsche correspondent meldt nog het volgende aan de Tel. Dank zy de welwillendheid van den ook by ons Hof geaccrediteerden Per- zischen gezant te Parijs, den vrien delijken grijsaard Nazara Aga, heb ik een onderhoud gehad met den buitengewonen gezant van den Shah, die van het Loo is teruggekeerd, ver rukt over de ontvangst,"hem en zijn personeel door Hare Majesteiten be reid. Aboul Hassem Khan Nasser El Molk is in 1889 in het gevolg van wijlen den vorigen Shah in ons land Een voorgenomen bezoek aan ko ning Willem IH bleef toen wegens de zieKte des konings achterwege en het is nu dus voor het eerst, dat hy de eer heeft gehad, onze Koningin nen te begroeten. Hij spreekt met ietwat hard accent en langzaam, als zocht hij naar de meest beteekenende uitdrukking, zeer goed Fransch cn gaf my te kennen, welk een bijzon deren indruk het Hollandsch land schap op reis naar het Loo op hem had gemaakt. In uniform natuurlijk met de as- trakan-muts met gouden insignes steeds op het hoofd, ontving hy my in een salon van het „Hotel des Tn- omgeven door geaffaireerde se cretarissen, zoodat van oen interview over Perzische toestanden en Neder- landsche handelsbelangen, het hoofd doel van mijn komst, moeilijk sprake kon zijn, maar toch had ik wil van de reis, omdat ik dezen gezant, dozen Oosterling, van wien apathische en gereserveerde uitdrukkingen niet vreemd zouden zijn geweest, met ware geestdrift hoorde spreken over onze Koninginnen. Hij neeft nu maanden achteréén Europa doorreisd, om aan de lioofde-n de boodschap te brengen van de troonsbestijging van den nieuwen Shah. Hy heeft in Engoiand hot diamanten jubüé bijgewoond en took bleek my, hoezeer hij allesbehalve blasé onder den alleraangenaamste» indruk was gekomen van de ontvangst op het Loo en van de kennismaking met onze Koninginnen. Van de jonge Koningin getnigde hy „aimablo, ado rable, une vraie reine", en op den hoogsten prys stelde hij de attentie der Regentes, die met bijzondere be langstelling naar don gezondheidstoe stand van den Shall van Perzië in formeerde, waaromtrent verontrus tende berichten waren openbaar ge maakt, die de gezant als overdreven kon tegenspreken. Na de plechtige overhandiging zyner brieven, werd liera het groot kruis van den Nederlandsehen Leeuw vereerd, welke versierselen hij aan het gastmaal droeg, waar de Regen tes een dronk uitbracht op den Shah. In den hoogsten eenvoud met joviale voornaamheid, zoowel bij het komen als gaan de hand drukkende van den journalist, sprak de gezant zijne dankbaarheid uit voor de allerchar- mantste ontvangst er aan toevoegende dat hij volkomen goed kon beseffen dat het Nederlandsclie volk hoogolijk met zyne Koningin is ingenomen. S.S. Rotterdam van de HoLL. Amerika-lijn. 1897 belooft voor onze Nederl. scheep vaart een jaar een groot gewicht te worden. De Holland Amerika Lyn hoopt het eerste van de voor baar in Belfast in aanbobw zijnde tweclingschroef- stoomschepen eerstdaags in de vaart te brengen. Door den Heer W. ten Bootn agent dezer lijn is de afbeelding van dit eerste schip „de Rotterdam" bij de firma J. Pander alhier geëxposeerd. De „Rotterdam" is 490 ^ngolsche voeten lang d. i. ca. 120 voet langer dan de Dom tc Utrecht hoog is, 53 voet breed en 42 voet hol. Het schip steekt, geheel geladen, ongeveer 27 voet in het water, terwijl m dat geval de hoogte van den waterspiegel tot het promenadedek 36 en tot de commandobrug 42 voet bedraagt. Het is gebouwd naar hettweeling- scbroef-systeem. Elk dor beide schroe ven wordt door een afzonderlijke machine van 3000 paarden krachten bewogen, en ieder dezer machines afzonderlijk is, wanneer dit mocht blijken, volkomen in staat het schip (Naar het Duitsch). 2) „Halt!" riep een stem uit den wagen. Dadelijk werd dit bevel opgevolgdde boer bracht de paarden tot staan, die blaasden en den kop hangen lieten; de hu zaar sprong van den grooten schimmel. „Nu, waar ben je toch," vroeg de koning, „ik zie je in 't geheel niet" „Hier, uwe majesteit," antwoordde de huzaar, die gelyk alle huzaren in die dagen een grooten, zwaren Baard had. „Kom met je schimmel hier." „Zooals u beveelt, Majesteit." Terwyl de schimmel voorkwam, was de koning uit den wagen gestaptzyn mantel bad hy er in achtergelaten. Omdat de soldaten zonder mantel kwamen, wilde de koning er ook geen een hebben, want hy was de eerste soldaat Zyn reismuts had by eveneens niet meer op, want in het geheele pruissische leger was toen geen reismuts te vinden. Men liep er altijd met den hoed op Terwijl de huzaar het paard vasthield, steeg dc ko ning met een langen stok in de handen uit. Zonder zulk een wandelstok liepen in die dagen de heeren officieren nooit. Menigmaal toch faalde hier en daar het patriotisme, wanneer het tegen de kanonnen ging. Ook waren er vele buitenlanders in het leger en daar tegen moest dan de stok helpen. Toen de koning op zyn paard zat, scheen hem ditto bevallen en rekte hij zich. Ook de schimmel, die scheen te weten wien hy droeg, rekte zich vergenoegd. „Zijn wy hier wel goed?" vroeg de koning en keek om. De begeleider spitste zyne ooren en keek zeer goed rondde huzaar, die inmiddels op een ander paard was gestegen, oriënteerde zich eveneens en daarna kwam nog een derde van achter den wagen te voorschijn, die tot nu toe was verborgen gebleven. Het was de stads- trompetter, dien de koning voor bet alarmblazen mede- nam een groote kerel met een streng uiterlijk, een groot zwaard aan de heup en een aardige trompet op den rug. „Ik meen, dat wy wel goed gaan", antwoordde hy na lang nadenken. „Ik meen het eveneens, majesteit," sprak de hu zaar. De boer was van zyn paard gegaan en zeide niets. Hy kon het ook niet weten, want verleden jaar was een ander meegegaan. Doch de koning zag scherper toe. „Mij komt het ook zoo voor," zeide hy, „daar is de kerktoren in de verte ook. De weg en de omgeving zijn geheel dezelfde. Maar hoe komen hier dan toch al die groote steenen en de haag Daarop gaf iemand ten antwoord„Dat zijn geen steenen, majesteit, liet zijn schapen." De drie personen wendden zich naar de richting van waar die woorden kwam. „Wie is het die daar spreekt?" vroeg de koning. „Ik, de schaapherperRetel is myn naam." „Zoo, vanwaar kent gij my „Nu, uwe majesteit was het vorige jaar ook reeds hier om alarm ie blazen." „Was dat hier op dezelfde plek", onderbrak de ko ning hem. „Ja juist majesteit" „Doch hoe komen die schapen hier dan toch „Ja, dat gaat altijd om en om, majesteit, het eene jaar komen de schapen en het andere jaar de sol daten." „Zoo", antwoordde de koning, „dat is ook eene aardi ge opvolging." „Ja, majesteit, dat is het ook." „Waar exerceert dan in dit jaar het regiment vroeg de koning verder. Meester Retel wenkte met de hand „Daar, majesteit, kunt gy het zien, waar de grond nog zoo zacht is." „Geef mij dan uw jongen mede, opdat ik my niet veras," beval de koning. -Jawel, majesteit, jawel. Jongen, bengel. Daar bezinde zien de schaapherder, dat hy zyn jon gen naar Pasewalk had gestaard, om den regiments commandant Otto Martin von Schwerin tc wekken, opdat deze niet weder, gelijk het vorige jaar, te laat op de plaats van het appèl zou komen. „Te duivel, tc duivel," verbeterde hy zich, „de jongen heb ik tehuis gelaten, wyl hy zoo'n pyn in 't lyt' had dan ga ik zelf maar mee, kom maar majesteit, ik zal u voor gaan, volgt u my maar." Na zeven minuten door het stille land te zyn getrokken, waren zy op de bestemde plaats. „Gaat de weg nu rechtuit naar Pasewalk vroeg de koning. „Jawel, majesteit, geheel rechtuit. Voorbiï den rooden adelaar nog en dan zijn wy op de Markt» „Trompet Hansling", zeide de koning. „Tot uw dienst, majesteit." Ryd nu naar de stad cn blaas alarm. Haal ook de trompetter van dc hoofdwacht en laat hem ook alarm blazen." „Tot uw dienst, majesteit." Daarna trok hij af, zijn lange trompet losmakende. De stad was nog geheel in de stilte van den morgen gehuld. Zes duizend zielen lagen nog in diepe rust te slapen. De oude nachtwacht snurkte in zyn wachthuisje met het geweer in de armen gesloten, als een teeder kind; de honden lagen in den tuin aan den ketting; alles sliep, ook de commandant Let upOtto Martin von Schwerin. De nacht is gcon mcnscnenvriend en op een zachten, heerlijken morgen volgt vaak een ru we dag. Gaan wy nu een oogenblik terug en vergezellen wjj den herdersjongen, die met zyn blaffenden hond in de

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1