Tweede Editie. IlffiDÉ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. des Vrijdagavonds te 10 uur. J. C. Peereboom, FEUILLETON. De slag van Hohenfriedberg 15e Jaargang. Zaterdag 17 Juli 1897, Wo 4307 HAARLEMS DAGBLAD ^B03Sr±TErLvrEIsrTSn?,IJ"S: Toor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 (Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 TEOXTDERTZEÏsTTIIEIEsr: Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrang'ere G. L. DAJJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer 0,1 Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spuarndam, C. IIARTENDORPZandvourlJ. Z\\ EMMER; Velsen. W. J. RUIJTERIJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Het bijvoegsel van dit blad dal Zaterdagavondl verschijn t zal bevatten: In het Dwangbuis, naar het fransch. Haarlemmer Halletjes CCLXIX. - Rubriek voor Dames. Bin nen- en- Buiienlandsche berichten. Varia. Advertentiën, enz. F" Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 29 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Tengevolge van den toevloed van advertentiën voor de Cou rant, die Zaterdagsavonds ver schijnt, is ondergeteekende ge noodzaakt mede te deelen, dat de plaatsing van advertentiën van eenigen omvang, namelijk grooter dan 2-0 regels,niet meer kan worden gewaarborgd, wanneer deze des Zaterdags morgens worden ingeleverd. De uiterste termijn van inzen ding is derhalve thans De maatregel zal ook bevor derlijk zijn aan een goede plaat sing der annonces. Directeur- Uitgever. Officieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 29 Juli e.k.. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie zijn ne- aergelegd, de ingekomen verzoek schriften met de bijlagen van H. Smo- renburg om vergunning tot oprich ting van eene zuivelfabriek door een bestaanden petroleummotor in een ge deelte van het perceel aan een par ticulieren weg aan den Zijlweg, van P. Goedkoop Dz. als Directeur om vergunning tot uitbreiding van de in richting werf Conrad, door bijplaat sing van nieuwe gebouwen aan den Spaarndaramerweg no. 6, en. van den Raad van administratie van de Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatsch. te Amsterdam om vergunning tot uit breiding van het aantal stoomketels der Centrale Werkplaats te Haarlem, door bijplaatsing van twee ketels in het ketelhuis aan de Amsterdamsche Vaart en dat op den veertienden dag na heden, en wel des namiddags ten 2Va ure op het Raadhuis der ge meente" de gelegenheid zal worden ge geven, om ten overstaan van het ge meente-bestuur bezwaren tegen het oprichten der inrichtingen in te brengen. Haarlem15 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, O. M. RASCH. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat het op den 12en Juli j.l. executoir ver klaard voljaars kohier afd. V op de Personeel e Belasting dezer Gemeente, dienst 1897, op heden aan den ont vanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet tc voldoen. Haarlem15 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd BOREEL. Politiek Overzicht. Donderdag zou tc Konstantinopel eeu ministerraad worden gehouden ter bespreking van de voorstellen der mogendheden over de vredesvoorwaar den, nadat door die mogendheden ver klaard is op het verzoek van den sultan om medewerking, dat van de gestelde voorwaarden niet wordt af geweken. Verwacht wordt dat in dezen mi nisterraad, die tot heden is uitgesteld de voorstellen der mogendheden zou den worden aangenomen. De Porte toont neiging om de on derhandelingen tot een goed einde te brengen, maar gaat daarbij uit van den wenscli om zooveel mogelijk voor deel te trekken uit de door haar be- 1 haalde overwinningen dit is begrij pelijk genoeg! j Zij kon dat ook doen. omdat Turkije in Thessalië en Epirus over een troe penmacht beschikt, die zich daar een- wil aan deze motie een debat over het rapport der commissie vastknoopen. Minister Balfour weigerde een dag te bepalen voor de behandeling van het rapport der Zuid-Afrikaansche commissie: hij verklaarde, niet in te zien welk openbaar nut uit een derge lijk debat zou kunnen voortvloeien. Stanhope antwoordde, wel een mid del te zullen vinden om een discussie over het rapport uit te lokken zoodra liet rondgedeeld was. In de derde lezing werd in dezelfde zitting van het Lagerhuis het wets- werp op de schadeloosstelling van werklieden wegens ongelukken bij acclamatie aangenomen. STADSNIEUWS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 16 Juli 1897. De vereeniging Sint Lucas te Ara sterdam, wier doel het is om, onder de leden (beeldende kunstenaars) ge zellig verkeer te bevorderen en kunst zin bij ben aan te kweeken on die in de laatste jaren meer en meer van zich deedhooren en onder wier leden zich kunstenaars bevinden, wier naam een goede klank heeft pleegt,sedert eenigen tijd portefeuilles door het land te doen eirculeeren waarin aquarellen en teekeningen zijn opgenomen van de beste der broederen uit het gilde. Hoezeer deze zendingen ook in don smaak vallen, niet onder ieders oog komen daardoor de vaak hoogst ver dienstelijke kunstproducten. Uit don aard der zaak komen ze slechts in handen van leden der bevriende kunst genootschappen. Toch w'l ook het publiek, dat niet altijd 111 de gelegen heid is de kunstavonden dier genoot- schappen bij te wonen, gaarne kennis nemen van wat door de .jonge kun stenaars van ons land wordt gewrocht en ten einde aan dit verlangen voor Haarlem te voldoen heeft de firma de Haan Zoon, boek- en mu ziekhandelaars Groote Houtstraat 13' alhier de vertegenwoordiging van de vereeniging Sint Lucas op" zich ge nomen. Geregeld zal deze firma wer ken van de leden van bovengenoemde vereeniging ter bezichtiging stellen, terwijl ~zy gaarne de noodige inlich tingen over' verkoopprijzen enz. zal verstrekken. Het lijdt, geen twijfel of het Haarlemseh publiek zal deze kunst zinnige firma hiervoor dank weten en dien dan uiten door een talrijk bezoek. maal genesteld heeft, niet gemakkelijk i te verdrijven zal zijn. en zich daar I Zweedsclie mannen kwartet. onderscheidt door goede orde. De Zooals wij reeds onlangs in ons blad halve bevolking is reeds in Volo ter' ruggekeerd, niettegenstaande de leu genachtige berichten omtrent ver schillende ongeregeldheden der Tur- schillende ongeregeldheden ken. Namens de radicale partij in het engelsche Lagerhuis stelde Philip Stanhope Donderdag een motie voor, strekkend om Hawksley te dagen voor liet Lagerhuis, ten einde over te leg mededeelden, zal dit beroemde kwar tet, bestaande uit de heeren I. Hgelm. Ie tenor, A. Iahuke 2e Tenor, C-Ja- cobsen le Bas, en G. Rybug 2e Bas, binnenkort eene tournee dooi' ons land ondernemen en ook hier ter stede een concert geven in de concertzaal der Sociëteit Vereeniging op 28 Julia.s. De zangers bevinden zich op !t oogen- blik in Duitschland, na door Rusland llol/ lJdgt/1 J.I UIO, IA.U OlllUVi U V OJ. It- H-f," UI11V 111 U UlLOVl 1UHIU, UK UVV1 JLliUOlOiUU .gen de Rhodes-telogrammen die de en Oostenrijk met het grootste succes Zuid-Afrikaansche commissie heeft eene tournes gemaakt te hebben. Ook 1 geweigerd te geven. Stanhope's partij I thans weder in Duitschland oogsten zy overal welverdiende lof en wij twyfelen dan ook niet of hunne tournee door ons land zal hun bewijzen dat ook wij Nederlanders hunne kunst gaven weten te waardeeren. Het met zeer veel zorg gekozen programma, dat nader zal worden bekend gemaakt, bevat allerlei genres van vocale muziek zoodat een ieder zijn keuze zal vinden. Met ingang van 1 Aug. a.s. is tot ambtenaar ter gemeente-secretarie afdeeling Burgerlijken Stand alhier benoemd de heer J. W. A. Misset alhier. Als verdacht van den diefstal van het gouden horloge met ketting ten nadeele van den kleerbleekcr Leuven aan de Scheepmakersdijk alhier, zijn door de agenten-rechercheurs Ver kerk en van Halst aangehouden Hen- drikus Hoogslag, oud 41 jaren, en .Johannes van Roode, oud 27 jaren, beiden alhier woonachtig. Zij hebben reeds vroeger gevangenisstraf onder gaan, eerstgeneemdc twee malen we gens diefstal en laatstgenoemde een maal ter zake mishandeling. Het hor loge met ketting hadden zy te Am sterdam verkocht. Concordia. Dezer dagen hield de Gymnastiek - en Schermvereeniging „Concordia" haar jaarlijksehen zomerwedstrijd. Jïet Bestuur, had bepaald dat, tor afwisseling met de gewone oefenin gen ditmaal gekampt zon worden iu gymnastische spelen en hoog- versprin gen. De leden hebben eenige aange name uren doorgebracht. De uitslag van den wedstrijd was dat de heeren L. Smit, H. Muller, J. Blei, respec tievelijk le, 2e en 3e prijs wonnen in de afd. springen. Voor fieschspringenle P. Brussée 2e Loerakker. Voor hand-voet-loople J.Verzijl- berg, 2e R. Boom. Wedstrijd op de boegspriet, le J. Vet. 2e T. van Leersüm. Paalslaanle C. Boom, 2e J. Vos. De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen en werden door den directeur den heer A. J. Meijeriuk uitgereikt. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld.' dat de Gebr. Plantje wonende Turfmarkt een prachtig par tijtje Peren en wel de eerste hebben ter markt gebracht. Weldadigheid naar Vermogen. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 15 Juli hebben zich de volgende personen aangemeld 49 voor werkvrouw. 3 voor strijk ster. 6 voor wasclivrouw. 1 voor stoe- lenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 1 voor koet sier. 43 voor los werkman. 18 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 6 vooor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffichuisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor op- lasser. 1 voor broodbakker. 1 voor laker. -5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekerskneclit. 1 voor steendrukker. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 15 Juli zijn de vol gende personen geplaatst: 37 voor werkvrouw. 3 voor naaister 1 voor noodhulp. 3 voor wasclivrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor kleedermaker. 5 voor loopknecht Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen tc makenwordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9- l en van 3—5 uur "verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. musea en monumenten gedurende het 2de kwartaal 1897. Hot Koninklijk Kabinet van schilderijen te 's-Gravcnhage 8,790 Het Museum Meennanno Westreenianum te 's-Uravcn- hage 8 Het Koninklijk Penningka binet te 's-Gravenhage 155 Het Rijks-Mnseum te Ara- iterdam 48,394 Het Ryks-Musenm van Oud heden tc Leiden 1,545 Het Rjjks-Ethnographisch Museum té Leiden 351 Het Rijks-Kabinet van Pren ten te Leiden 9 De historische zaal in het Prinsenhof te Delft 2,257 De gevangenpoort te s- G ra ven!) age 5,241 Het Muiderslot 1,495 De Ruïne van Breder ode 3,(517 Het monument tc Heiligerlee 1,360 BINNEFJLA^D Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd voor den Tijd van één jaar,, tot. plaatsvervangers van den districtsveearts, wieu Dordrecht als standplaats is aangewezen, de vee artsen P. A. Goedhart, te Meerkerk, I. van Klaveren, tc Leerdam en W. II. van Haselen. te Vianen: voor het tijdvak van 1 September 1S97 tot en met 31 Augustus 1898, tot leeraar aan de Ryks- hoogere burgerschool te Assen. dr. D. Dy ken, thans tijde lijk assistent aan de Rijks-Universi teit te Leiden. Benoemd by het personeel der mi litaire administratie, tot eerste luite nant-kwartiermeester, bij zijn tegen woordig korps, de tweede luitenant- kwartiermeester J. M. S. Hogerland, van het 4e reg. infanteriebij het wapen der infanterie, by het lste reg. tot kapitein, de eerste luitenant F. O. L. O vink, van het 7e reg. thans gedetacheerd bij het koloniaal werf depot tot eerste luitenant, de tweede luitenant A. Ferf, van het korps; bij het 2de reg. tot kapitein, de eerste luitenant W. F. van den Oudendyk Pieterse, van het 5de reg bij het 4de reg., tot eerste luitenant, de tweede luit. C. J. A. Kruyt, van het korps; bij het 6e reg. tot eerste luitenant jhr. V. E. A. Boreel, van het korps; bij het wapen der cavalerie, bij het lste reg. huzaren, tot ritmeester, de eerste luit. L. S. Gerard van Sijsen. en tot eerste luit. de tweede luitenants M. J. Menso en E. H. Juckema van Burmania baron Rangers en Warmen- huizen, allen van het korps. Aan Herman Labouchère, tijdelijk verblijvende te Stockholm, Vergunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder der Orde van Jezus Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. Bezoekers Musea enz. In de St.-Ci. vindt men de volgende opgaaf van het aantal bezoekers der Het Perzische gezantschap. Do Perzische ambassadeur legde Donderdag met don Perzischen ge zant een langdurig bezoek af bij den Russischen gezant bij ons Hof. ridder De Struve, cn bracht ook een af scheidsbezoek aan den minister van buitenlandsche zaken. Verder werd een rijtoer gemaakt naar Delft on werden daar de merkwaardigheden bezichtigd. Nog zyn benoemd tot officier in dc Leeuw en de Zon van Perzië, dc kapitein der genie Door man, adjudant vari den minister van oorlog en de ritmeester Lueassen, commandant van het cavalerie-escorte van den gezant. Eea brutale dief. De concierge van een der hoogere burgerscholen te Amsterdam is liet onschuldig slachtoffer van éen bruta len dief. Des concierge's kinderen belmoren tot de beoefenaars der rijwielsport, waarvan zy zich échter sedert kort moeten spenen, aangezien de- familie ontlast is van twee der drie rijwielen, welke zy eenmaal hoeft bezeten. Des middags om i uur, dus bij klaarlichten dag, verschaft een slun gel zich met een valschen sleutel toegang tot de woning van den con cierge,' ontvoert uit die gang een rijwiel, dat buiten door een handlan ger bestegen wordt, en blijft daarna kalmpjes voor het huis op en neder slenteren. De concierge komt. buiten en be schuldigt den knaap .an den pas bedreven diefstal. Ily ontkent na tuurlijk, er is trouwens geen rijwiel meer te zien. „En je bent toch in myn huis geweest ""„Wel neen!" „En ik zelf zie je er daareven uit gaan met het wiel „Dat lieg je Dc jongen laat zich zonder ccnig verzet inrekenen en voor den rechter brengen, die hem echter wegens ge brek aan bewys moot vrijlaten. Eenige dagen later maakt de dief (Naar het Duitseh). 3) Drie dagen later bracht zijn knecht hem eengrooten brief, die hem door de post was gebracht. Met sidde rende hand maakte de oude officier hem open. Doch wat was dat? Zijn eigen brief weer terug gekomen? Doch neener stond nog iets op den rand geschreven... brevimani „korte hand" noemden zij dat; dat heeft dc koning dus zelf geschreven. Br. met de opmerking terug, dat de opperste lui tenant von Scliwerin zijn koning toch niet zou ver laten. De sabel behoeft men daarvoor niet te gebrui ken men kan er ook iets anders voor gebruiken voor eenen Schwerin is alles gelijk, wat by ook in de hand heeft. Tot wederziens alzoo! Uw koning FRIEDRICH1" De officier wreef zich de oogen eens uitdaarna las hij het Hos- eens en nog eens, totdat er geen twyfel meer overbleef, toen gaf' hij zijn knocht eerst een oorvyg en daarna een kus. Hij was er geheel door in de war geraakt en liep een poosje heen en weereindelijk kwam hem iets in de gedachten. „Kom eens hier," riep hij tot zijn knecht. „Wat blieft u, heer opperste luitenant?" „Rok, hoed en stok Alles werd in de grootste haast aangedaan. „Maar waar wil mijnheer dan toch heen vroeg de knecht zeer verwonderd. „Waar ik heen wil een zweep koopen. Voor Otto Martin von Schwerin is het precies hetzelfde wat hij in zijn hand heeft, een sabel of een zweep Met den besten zweep, dien hij had kunnen krijgen, kwam de commandant terugonderweg klapte hy er mede, gelijk de jongens wel eens doen. De inwoners kwamen er door naar het venster geloopende mannen lachten en de vrouwen, die voor de deur stonden, sloe gen de handen in elkaar. Wat toch mynheer deopper- ste-luitenant in het hoofd was gekomen, dat hy zich een zweep had aangeschaft. Den volgenden dag zouden zij het wel te weten ko men. Da commandant liet toen n.l. al zijne manschap pen op de markt komen om het regiment en ieder, die het hooren wilde de geschiedenis op te helderen. Eerst bliezen de trompetters een vroolijken marschdaarna hield de opperste luitenant eene korte toespraak en ten laatste las een adjudant Otto Martin von Schwerins brief met des konings antwoord voor. Een paar dagen later trok hot regiment af. De krijg zou beginnen, nu wist men heter er was groote angst in Pasewalk en omstrekken, waar zoo langen tijd rust en vrede was geweest. Er waren in die dagen niet zoo vele gehuwde officieren als thans, wijl dc- koning hu welijken' in het leger ruet wilde. Zelfs generaals en veldmaarschalken moesten wanneer zy wilden trouwen zelfs in vredestijd de vergunning daartoe van den ko ning vragen. Doch toch is het eene heele verandering, wanneer zoo'n regiment wegtrekt. Des morgens wordt er niet geblazen als het signaal orn op te staan en des avonds niet om zich ter ruste te begevenop de straten is het stil en leeg; geen spoor rinkelt en geen hoef trappelt. Het meest verliezen dc meisjes er aan, wanneer zij zullen gaan wandelen. Waar is dan toch die krachtige arm. die haar geleiden en die lippen, die zoo krachtig kus sen kunnen geven? Zij kijken de soldaten na en vragen zich af, of zij wel zullen wederkomeu en haar getrouw blijven De veldprediker zegende het regiment en daarna trok het met een vroolyken marsch af. De inwoners van Pasewalk liepen een emdje mede. Toen de dragonders den Nullwitzerberg over waren, zagen zy niets meer van de stad, die geheel voor hun oog verbolgen was, dan het topje van den toren. Het was een vroolijk le ventje tot aan Berlijn, waar de fouriers hun tegemoet kwamen om hun hun kwartier aan te wijzen. Niemand wist, waarheen zy zouden gaan en dat is ook maar het beste. Dan kan niemand er over praten en belangrijke zaken aan de groote klok hangen. Ook de bladen schreven er niets over. De koning zou daar dan ook wel een stokje voor hebben gestoken, wanneer zy het hadden gedaan. Op zekeren morgen werd alarm geblazen cn men trok uit. Onderweg vereenigden zich de korpsen. Er braken geen rustige dagen aan, maar lange marschen werden gehouden, zoodat de paarden ten lange leste niet vlug meer gingen. In de streken, waardoor zy gingen, spraken de boeren een heel andere taal. De Pommerschen en I chermarchers moesten er om lachen, omdat het |n hunne ooren zoo aardig klonk. Op zekeren avond wjerd geen kwartier gegeven, zoodat men in de open lucht moest overnachten. Het was een warme J uninachtde sterren schitterden aan het firmament; de kleine vogels, die in de boomen genesteld waren, verwonderden zich er over. vanwaar toch al die vreemde soldaten kwamen. In alle stilte werden de palen voor de tenten in den grond geslagen en rustig aten de paarden uit hun voe derbak. Geen bivaksvuur brandde en in groepjes zaten de soldaten hun hard brood op te eten. Meer was cr niet! De nacht was stil; hier en daar rammelde f en yzeren ketting; hier hinnikte een paard en daar snorkte een mensch; en de maan met zyn bleek schijnsel blikte-p die sla pende menschenmassa neder. Zij had reeds mer.igcn siag aanschouwddoch er nog geen een verraden. Om twee- uur werd gewekt, doch niet met trompet en trommel. Onderofficieren gingen rond en trokken iedereen aan den arm tot zij opstonden. Nog even een stuk brood gege ten en dan de geweren opgenomen. De corainaudo's werden nu met een zachte stem gegeven en zelfs de

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1